"""binnenland. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Rusland. lioen vragen of dertig. Goed zoo Dat is ten minste een eenvoudig en duide'ijk stelsel. Op die wijze zal men komen tot staatswerklieden- renteniers. Maar vreest men niet dat met dat stelsel iedereen werkman zal willen worden En hoe zal het dan gaan met de staatsbegrooting? Die fraaie stelsels van maatschappelijk geluk doen ons altijd denken aan de wereldbeschouwing der Hindoes: de aarde gedragen door de schildpad, de schildpad door den olifanten de olifant steu nende op het ledige. Begrijpt men nu de teleurstelling en de ver legenheid der commissie van 44 tegenover zulk eene eentonige reeks van tegenstrijdige klachten en kinderachtige denkbeelden Dat een onder zoek op die wijze geleid op niets moet uit- loopenis duidelijk genoeg. De gemachtigden die voor de commissie verschijnen ziju de ver tegenwoordigers van wat men in staatkundigen zin noemt „de werkliedenpartij", maar ze zijn in geenen deele de tolken der arbeidersklasse. Zij komen voor de commissie de redevoeringen in de clubs herhaleu of de artikelen in den Prolétaire en andere bladen van dien stempel. Zij hebben zich meester gemaakt van de syndi cale kamers doch die kamers maken niet een vijfdeen dikwijls zelfs niet een twintigste deel uit van de corporatie, die zij voorgeven te ver tegenwoordigen. De afgevaardigdeu zouden vrij wat beter ingelicht worden indien zij de moeite wilden nemen om de werklieden te hunnent, in de provinciete raadplegen. De van val Tokar heeft zich bevestigd. Nog lang heeft men te Suakin en te Londenzich aan stroohalmen van hoop vasthoudendhet niet willen geloovenmaar het is waar: Tokar, welks ontzet het voornaamstezoo niet heteenige doel was der Engelsche expeditieheeft zich Woens dag aan Osman Dignaden onder-bevelhebber van den mahdi overgegeven. Dat het van honger zou geweest zijn was al dadelijk moeilijk te gelooven daar immers de jongste schitterende uitval het garnizoen overvloe dig had voorzien van kameeleu en ander slacht- baar vee. En de werking van het vijandelijk kanon- en geweervuur schijnt, evenmin als eigen gebrek aan ammunitie, de onmiddelijke aanleiding tot de overgave te zijn geweest. Natuurlijk on dervond men daarvan wel grootelijks de lasten. Een geest van verzet onder de Egyptische offi cieren schijnt de hoofdoorzaak te zijn geweest. Toen de soldaten van de onderhandelingen vernamen en van den eisch tot uederlegging der wapenen deserteerden ze in menigte, zoodat de overgave nu wel noodzakelijk werd. Eén ding is waarschijnlijknamelijk dat de moordtooneelen van Sin kat zich te Tokar wel niet herhaald zullen hebben. Ts Londen maakte het bericht grooten indruk en onmiddelijk kwam hei kabinet bijeen, 't Heette eerst, dat de expeditie onmiddelijk zóu terugkeeren maar ten slotte kwam men overeen dat aan de strijdmacht van generaal Graham geen andere bestemming kon worden gegeven dan waartoe aanvankelijk was besloten ook vooral omdat de troepen reeds te Trinkikat ontscheept zijn. Reuter telegrafeert dan ook uit Suakin dat admiraal Hewett, generaal Graham en Bakerpache met den staf der expeditie r.aar Trinkikat zijn vertrokken. Het is te vreezen dat deze noodlottige ge beurtenis een gevolg van jammerlijke vertraging, nog oorzaak zal wezen van veel nutteloos bloed vergieten. De voorzitter van het lagerhuis heeft me degedeeld dat hij zich verplicht zag zijn ontslag te nemen, waarschijnlijk ten gevolge der houding van het huis in de Bradlangh-quaestie. De stoomboot Parkland landde Donderdag te Cork drie man der eequipage van de bark Ada Barton, van St. Johns naar Liverpool bestemd. De geredden had vijf dagen en nachten zonder eten of drinken in het tuig gezeten. De hond aan boord heeft, van den honger gedreven een der mannen willen verscheuren. Toen de Parkland in het gezicht kwam, hadden de drie ongelukkigen juist gelootwie van hen geslacht zou worden als voedsel voor de twee anderen. De kapitein eerste en tweede stuurman en zes man der epuipage verloren bij de schipbreuk het leven. LONDEN25 Februari. De Standard ver neemt uit Kaïro dat generaa lGraham het bevel kreeg den Arabieren slag te leveren tusschen Trinkikat en Tokar, maar niet verder landinwaarts te dringen, als Osman Digna het gevecht ontwijkt. Het bericht omtrent het in opstand komen van den machtigen stam der Bisharin's tusschen Wady Haifa en Khartoembleef onbevestigd. Agenten van den mahdi doorkruisen geheel Egypte, ter verkondigiug van des profeten woord „Ik kom maakt u gereed." 26 Februari. In de goederenzaal van het Victoria-station heeft heden uacht eene ontplof fing plaats gehad. Een gedeelte van het dak werd weggeslagen de glasruiten gebroken en groote schade in den omtrek aangericht. Dynamiet moet het onheil veroorzaakt hebben. Er zijn twee personen bij gekwetst. SUAKIN 25 Februari, De negertroepen zijn aan het muiten geraakt. Zij weigerden de geweren in rotten te zetten verspreidden zich door de stad eu dreigden zich bij de opstandelingen aan te sluiten. Dientengevolge houdt Hewett de mariniers aldaar bijeen en zendt slechts eene bri gade naar Trinkikat. De negertroepeu zullen naar Caïro worden gezonden zoodra de daartoe noo- dige middelen van vervoer beschikbaar zijn. Door spionnen is bericht aangebrachtdat in het kamp van Osman Digna eene algemeene blijdschap heerschte over de inneming van Tokar. Op een partij ten huize van een aanzienlijk Berlijnsch burger, zoo verhaalt een Duitsch blad, waren onlangs toevallig twee persoonlijke vijanden, de musicus B» en de criticus L., genoodigd. Zij waren zeer onaangenaam verrastelkander daar te ontmoeten en nog voor het souper besloot B. zijn tegenstander het veld te ruimen en maar heen te gaan. Hij ging naar beneden en liet daar het stortregende door het dienstmeisje een rijtuig roepen, het eenige dat nog beschikbaar was. Juist toen hij geholpen was kwam L., die niets bemerkt had van B. 's vertrekmet hetzelfde voornemen als zijn vijand. „O het regent zoo!" zei het dienstmeisje„en er is geen rijtuig meer te krijgen. Maar daar is juist een heer in een drosclike gestaptdie ook naar het westen moet. Misschien.... „Ho koetsier!..." riep de schrijver den voerman toe en diep in zijn pels gestoken, vroeg hij aan het portier„Kan ik misschien ook meerijden naar het Westeinde der stad „Wel zeker," was het antwoord. „Wees zoo goed er in te komen" en een oogenblik later zat L. dicht naast, den vriendelijken onbekende. Maar zoodra de eerste gaslantaren haar licht iu het donkere rijtuig wierpherkenden de vij anden elkander met wederkeerige verbazing. Het seinfluitje klonk. Het rijtuig hield stil. Uit ieder der beide portieren kwam een heer die den koetsier een geldstuk in de hand drukteen daarna gingen beiden ondanks den plasregen in een tegenovergestelde richting te voet heen tot groote verwondering van den koetsier die er niets van begreep. De Weener anarchist Peukertredacteur van de Zukunftheeft Zaterdag 11. te Zürich een le zing gehouden over de arbeidersbeweging in Oostenrijk en de jongste gebeurtenissen te Weenen. Hij beweerde onder meer dat tengevolge van den moord op der» politieagent Blöch gepleegd, 3000 socialisten uit Weenen zijn gebannen. Na zijn voordracht ontstond een levendig debat waarin door den redenaar het bewijs geleverd werddat Zwitserland voor de anarchistische aanhitsingen tot moord en brandstichting geen geschikt land is. Een collecte ten voordeele der uit Weenen verbauneneu bracht 13.75 francs op. Zaterdag morgen ten 7 uur heeft de vol trekking van het doodvonnis van de moordenaars van graaf Majlath op de binnenplaats van de gevangenis te Budapest plaats gehad. Een groot aantal personen hadden verzocht bij de voltrek king tegenwoordig te mogen zijn doch wegens de geringe ruimte, die de binnenplaats aanbiedt, waren al deze verzoeken van de hand gewezen. De drie galgen waren zoo geplaatstdat de veroordeelden elkander niet konden zien. Sponga verzocht voor hij het schavot beklom aan de familie Majlath om vergiffenis. Pitely stierf zonder te spreken en Berecz riep, toen hem de strop om den hals werd gedaan Ik sterf on schuldig, God straffe mijne rechters De dood strijd duurde 12 tot 15 minuten. Vaa af den vorigen avond acht uur hadden verscheidene revolutionnairen zich voor de ge vangenis verzamelddie met geweld uiteen ged even moesten worden. De manifestatie had overigens een antisemietisch karakter. De menigte wierp de gaslantaarns omver en riep uit„Er is geen recht meerwant de moordenaars van Esther Solymossy (Tisza Eszlar-proces) zijn ook niet ter dood gebracht. Bij vonnis van het hof van cassatie te Rome is onlangs de conversie in Italiaansche rente gelast van de goederen der Propaganda fide. Dit vonnis is het gevolg van den wetgevenden maatregel waardoor in Italië al de goederen in de doode hand worden getroffen. Daarop heeft de H. stoel tegen den maatregel geprotesteerd bij de kabi netten bij welke hij vertegenwoordigd is. De Italiaansche regeering heeft thans van hare zijde aan hare vertegenwoordigers in het buitenland eene circulaire gezonden, waarin wordt betoogd, dat de maatregel geenszins de beteekenis heeft van een verbeurdverklaring, maar eenvoudig eene conversie iswelke zelfs de inkomsten der Pro paganda, welker belangen steeds door de regeering beschermd zijn, verhoogt. De geheime polititie moet thans de zekerheid hebben dat alle moordenaars van den polititie- chef Sudeikin (ten getale van vier onder welke ééne vrouw) zich in het buitenland bevinden. Jablonski alias Degajew heeft de voorzichtigheid gehad van zijue betrekking bij de geheime politie intijds gebruik te maken om zich en 'zijne me- deplichtingen van echte passen te voorziendie nog wel alle door Sudeikin zelf geteekend zijn. Natuurlijk is het den moordenaars met deze passen niet moeilijk gevallen ongehinderd buiten de grenzen van Rusland te komen. De naam der vrouw is mij niet bekend maar de rechterhaud van Jablonski in het komplot moet zekere Essouw wezen die eenige jaren in Siberië is gevangen geweestmaar van daar ontsnapt is, en desniet temin nagenoeg een half jaar ongehinderd te St. Petersburg verblijf gehouden heeft. De twee moor denaars zijn niet, zooalsin Duitsche bladen is mede gedeeld, over Eydtkunnen, maar over Warschau gevlucht. In deze laatste stad heeft Jablonski de onbeschaamdheid gehad zich bij zijne aankomst als ambtenaar der geheime politie aan te melden bij den politie—chef generaal Buler- lin wieu hij het visum op zijn pas liet schrijven, na hem te hebben medegedeeld dat hij last had zich tot het opsporen van Sudeikin's moordenaars te zijner beschikking te stellen Den volgenden dag echter had bij de Russiche grenzen natuurlijk reeds achter zich liggen. Een jong Russisch luitenant ter zee en een koopman die naar de golf van St. Olga in Oostelijk Azië, gegaan waren om de lood- en zilvermijnen die daar door de Mantchu-Tartaren ontgonnen worden te bezoeken zagen zich ge noodzaakt van daar in een boot naar Wladivo- stock terug te keereo. Zij vertrokken in een sloep met twaalf Mant- churoeiers. In de eerste dagen ging alles goed maar zij werden door een storm overvallen en waren ruim een week aan de ongenade der golven prijsgegeven. Al hunne provisieop een kist beschuit na werd overboord gespoeld; de riemen en het roer braken en het zeil scheurde aan flarden. De Tartaren waren radeloos van angst en deden niets dan schreienjammeren en bidden. De jonge luitenant was de eenige die de boot nog eenigszins bestuurde en ofschoon een zijner bee- nen bevrozen was en zijn metgezellen van gebrek dreigden om te komen hij gaf den moed niet open aan zijn kloek gedrag hadden allen hun behoud te danken. Met bovenmatige inspanning gelukte het hem eindelijk na een tocht van 13 dagen, een kleine Japansche haven te bereiken. De schipbreuke lingen werden daar goed ontvangen en een paar dagen later keerden zij aan boord van een Rus sische stoomboot naar Wladivostock terug. J Waalwijk, 27 Februari 1884. Met genoegen zien wij dat de gezondheids toestand van den wethouder van Es weder gun stiger is geworden. De burgemeester Van der Klokken schijnt voortdurend ongesteld te blijven, althans hij laat zijne functien maar steeds door den heer Van Es waarnemen dit duurt nu zoo al sedert het begin van Novemberdus bijna 3 maanden. De laatste gemeenteraadsvergadering door den heer Van der Klokken bijgewoond werd gehouden 30 Juni jl. Bij koninklijk besluit van 20 Januari is aan het uitvoerend comité der internationale land bouwtentoonstelling te Amsterdam vergunning verleend tot het houden eener verloting van paarden, vee, werktuigen en andere inzendingen, aangekocht op die tentoonstelling. Door den commissaris des konings in de provincie Noordholland is bij dispositie van 19 dezer bepaalddat het aantal loten voor deze verloting 100,000 zal mogen bedragen tegen den prijs van f 1 per stuk terwijl de trekking in de maand September 1884 zal geschieden. De loten zullen worden verkocht tegen f 10 de elf loten terwijl geene andere korting hoe genaamd zal gegeven u orden. De minister van binnenlandsche zaken heeft benoemd in de coramissiën welke in het voorjaar van 1884 belast zullen zijn met het afnemer, var» de examens ter verkrijging van de acte van bekwaamheidbedoelde in art. 56 onder ader wet op het lager onderwijs In Noordbrabanta. tot lid en voorzitter den schoolopziener in het district Eindhoven b. tot leden de schoolopzieners in het district Breda en iu de arrondissementen BredaBoks meer en Oorschot c. tot leden-plaatsverv. de schoolopzieners in het district 's Hertogenbosch en in de arr. 's Hertogenbosch eu Oscli. De regeering heeft eenige wijzigingen inge diend in de wetten betrekkelijk de rechterlijke organisatie en het beleid der justitie het bur gerlijk wetboekhet wetboek van koophandel en het wetboek van burgerlijke rechtsvordering, in verband staande met de invoering van het nieuwe strafwetboek. Voortaan kan voor de verschillende post pakketten gelijktijdig aan denzelfden geadres seerde door denzelfden afzender gezonden met één adreskaart worden volstaan. Men zorge echterachter het woord „hierbij" het aantal en de verschillende soorten der pakketten te omschrijven. Van pakketten met aangegeven waarde of verrekenpakketten wordt de gezamen lijke waarde iu één som op de adreskaart inge vuld doch op de pakketten voor elk pakket afzonderlijk vermeld. Port en recht worden echter voor elk pakket afzonderlijk berekend en door frankeerzegels op de adreskaart vermeld. Volgens het Vaderland wordt bij het wets ontwerp lot iuvoering eener klassenbelasting voorgesteld de percentage jaarlijks door de wet gevende macht, te doen vaststellen. Voor de eerste maal stelt de minister van financien voor die percentage op 11/2 te bepalen. Door het gemeentebestuur van Baardwijk is het volgende adres verzonden Aan de tweede kamer der staten generaal. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen het gemeentebestuur van Baardwijk, Noordbra bant dat het met belangstelling heeft kennis genomen van het door den raad der gemeente Haaren aan u ingediend adresdato een dezer, met betrekking tot het door de regeering inge diend ontwerp van wet, tot wijziging der tegen woordige drankwet. In dat adres zijn de toestanden weergegeven, juist zooals die zich niet alleen iu deze maar naar onze bescheiden meeningin de meeste plattelandsche gemeenten voordoen. Moge, wat ons niet bekend is, de vereeniging van winkelnering met den verkoop van sterken drank in 't klein in enkele gemeenten van ons vaderland aanleiding tot misbruik vau sterken drank geven wat onze gemeente betreft is dit volstrekt het geval niet en aangezien door het verbod onder no. 8 van art. 3, ten aanzien eener andere winkelnering verschillende fatsoen lijke ingezetenen onnoodig en zonder eeuig nut ter bevordering van het doel der drankwet, zeer gevoelig in hunne kostwinning worden be nadeeld en daardoor zeer waarschijnlijk het tegendeel zal worden verkregen van datgene wat men bij de vaststelling dier wet heeft op het oog gehad, zoo gevoelt het zich gedrongen door deze van zijne adhesie aan het adres van den gemeenteraad van Haaren te doen blijken met beleefd verzoekbedoelde wet wel te willen wijzigen in den geest zooals in het adres is aangegeven. Baardwijk 23 Februari 1884. Het gemeentebestuur voornoemd (get.) J. A. J. VAN HEIJST, Burgemeester. De wethouder fget.) J. VAN HELYOIRT. r In de wijk Korvel te Tilburg heeft Zondag avond een hevig gevecht plaats gehad. Een tientalmeest beschonken personenmaakten het zoo bontdat een tweetal politie-agenten en 4 maréchaussées, die van hunne vuurwapenen gebruik moesten makenter nauwernood hen konden bemachtigen. Een agent van politie werd zwaar gewond. Een der hoofddaders, die bekend was is Maandag gevat en naar Breda getransporteerd. Te Drunen amuseerden zich Maandag eenige jongelieden, met elkander op een baar langs de straat te dragen. Een hunner viel er af en brak het dijbeennaar het zich laat aanzien zal hij zijn gebeele leven vermiukt blijven. Te Roozendaal is J. B., die geheel afge zonderd leefdedood in zijn woning gevonden. Zijn lijk was als het ware verkoold. Men schrijft het ongeluk toe aan het een of ander toeval waardoor zijn kleeren moeten zijn in brand ge raakt. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. Zondag nacht te ruim kwart over een uur werd aan den hol van de Boymansstraat te Rotterdam, de scheiding van de Korte Hoogstraat en den Schiedamschen dijkongeveer midden op den weg gevonden een manbadende in zijn bloed. De gewonde werd zoo spoedig doenlijk naar het stedelijk ziekenhuis aan den Coolsingel over gebracht, waar hij echter na eenige oogenblikken overleed. Hij was genaamd Jacob Hansen, oud 20 jaren, geboren en wonende te Sandness (Noorwegen), matroos aan boord van het Noordsche barkschip "Sjödronningen", liggende in de Petroleumhaven. De vermoedelijke schuldigenaar wien met alle inspanning wordt gezochtis geen vreemde en een jongmensen. De wisselwachter B., te Eindhoven die onlangs op vermoeden gearresteerd werd wegens het koopen van ontvreemde goederenis bij gebrek aan bewijs door de rechtbank te 's Her togenbosch vrij gesproken. De wachtmeester der maréchaussées te Venloo met den brigadier van dit wapen hebben eene goede vangst gedaan, lo. arresteerden zij Heinrich Voigl die eenige maanden te Amster dam woonde onder den naam van Schenk en verder naar Pruisen wilde reizen. Hij is van Bautzenburgalwaar hij 20,000 mark heeft gestolen waarvan de bewijzen nog in zijn bezit waren2o. Carl Bühringuit Schwerin eveneens wegens diefstal vervolgd 3o. Aug. Marlin uit Stavelot (België), die in het bezit was van een postzak uit Aken die volgens te legrafische informatie door diefstal en inbraak zou verkregen zijn. Ook diens aanhouding is verzocht. Allen hebben bekend. Te Amsterdam zijn aan boord van het naar Amerika vertrekkende stoomschip „Amster dam" vier personen gearresteerd, tegen wie door den officier van justitie te Alkmaar bevel tot inhechtenisneming was uitgevaardigd ter zake dat zij zich te Hoorn aan oplichterij hadden schuldig gemaakt. Zij hadden zich daar voor zwartververs uitgegeven, en zich met de hun ter bewerking gegeven goederen uit de voeten gemaakt. Door de politie te Dordrecht is ter be schikking der justitie naar het buis van arrest overgebracht zekere J. v. d. P., die reeds ver schillende malen met de gevangenis kennis maakte en kortelings geleden uit een der be- delaarsgestischten ontslagen t een brief had ge schreven aan een zijner familieleden waarin hij dezen bedreigde wanneer hem geen onderstand werd verleendhij alsdan den boel in brand zoude steken. De man moet deze daad gepleegd hebben om weder in de gevangenis te geraken. Als curiositeit verdient vermeldingdat te Breda dezer dagen een vogel met een vischhengel gevangen werd. Ziehier hoe zich dit heeft toe gedragen. De heer- C. was aan 't visschen naar snoek en baars waartoe, zooals men weet, kleine vischjes aan een haakje worden gedaan. Toen nu de heer C den dobber wat omhoog trok en als gevolg daarvan het tot lokaas dienende vischje te zien kwam schoot een ijsvogel toe en slokte dit vischje opmaar met dit ook het haakje waaraan het bevestigd was. Hierdoor kon de vogel levend met den vischhengsel worden op gehaald doch dewijl het gezegde haakje hem in de keel zat, niet in het leven behouden worden. Om de bijzonderheid, aan zijne vangst verbonden, heeft men dien vogel doen opzetten waartoe zijne pracht var. kleuren hem ook bijzonder ge schikt maakt. (B. C.) Een jongmensch en eene getrouwde vrouw in een dorp in Noord-Holland hadden besloten te zamen naar Amerika te gaan. Daarvoor was het noodig den echtgenoot der vrouw te ver-

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2