Nummer 20. Zondag 9 Maart 1884. 7e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 1 A FEUILLETON. ■«a POSTERIJEN. BUITENLAND. Frankrijk. Bekendmakingen. Engeland. HET SPEL KAARTEN Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. STAAT YAN BRIEYEN Nationale Militie. ~C2;Sw-l" wRSRSSinEcaft De Echo van het Zuiden, Tuk, Iïiim, Kaaiseebil Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, lranco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat- sinff opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentien voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau va Adolf Steiner,Hamburg. Reclames 15 cent perregel De directeur van het postkantoor te Waalwijk maakt bekend dat, met wijziging van het vroeger medegedeelde betreffende het vertrek der posten de bodeloop naar BaardwijkDrunen, Haarsteeg, Nieuwkuik, Vlijmen en 's Hertogenbosch thans plaats heeft ten '7-15 des morgens. g.Voorts wordt nog medegedeeld dat de bestel lingen te W a a 1 w ij k plaats hebben als volgt Op werkdagen, ten 7.30 's morgens. 9.30 12.30 's middags. 5.'s avonds. 8.a Op Zon- en feestdagen, ten 7,30 's morgens. 12.30 's middags. 5.'s avonds. De directeur voorn.. BAGGERMAN. geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de 2e helft der maand Jan. Van Waalwijk. Mej. Trien Van Esch. Coudewater. Van het hulpkantoor 's Grevelduin-Kapel. A. Van Diselijfdorp. Kaatsheuvel. Kunnende de brieven door tusschenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De Directeur, BAGGERMAN. aanstaande ter gemeentesecretarie kennis te geven. En zal deze worden aangekondigd en aangeplakt waar zulks gebruikelijk is. Waalwijk 9 Maart 1884. De burgemeester voornoemd P. VAN ESl.b. De Secretaris. F. W. VAN L1EMPT. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk brengen ter kennis der ingezeten dat ter secretarie dezer gemeente een staat is ter lezing gelegd der kinderenwelke op 1 Januari 1884 geen onderwijs genoten. Waalwijk, 8 Maart 1884. Burgem. en wethouders voorn., P. VAN ES(L. b.) De Secretaris, F. W. VAN L1EMPT. Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijkgelet hebbende op de artt. 149 en 150 der wet van 19 Augustus 1861, (Staatsbla I no 72). Noodigen bij deze de voor den dienst der natio nale militie aangewezene lotelingen dezer gemeente uit, om zoo zij verlangen voor de ZEEMILITIE te werden ingelijfd, daarvan voor den 1 April Uit Hanoi wordt van 3 dezer gemelddat de vice-koning van Yunnan met Chineesche troepen naar Honghoa is opgerukt, om tijdens de operati n tegen Bacninh de aandacht der vijanden af te leiden. Het heet dat hij naar Sontay zal oprukken. Vier zendelingen zijn te Hanoi binnengeslopen om de stad in brand te steken doch zij werden met de Chineezen in hechtenis genomen die hen verborgen gehouden hadden. Te Bacninh voert de Chineesche gene raal Hoany-ke-Han het bevel. De laatste versterkingen en al het ooriogs- materieel zijn aangekomen; het bevel tot oprukken wordt elk oogenblik verwacht. Acht Chineesche kooplieden van Hanoi werden, omdat zij met de Zwarten Vlaggen in verbinding stonden onthoofd. Ingevolge de houding der Chineezen heeft het gepantserde schip Victoria bevel ontvangen in China te blijven. Gérard hield in de kamer zijne interpellatie over de werkstaking te Anzin. ïtaynal antwoordde, dat de staat hier niet tusschenbeide kon komen en dat de wet op de veiligheid der werklieden hier niet toepasselijk is. Hij verklaarde die wet en toonde aan dat het recht van den staat om concessies in te trekken beperkt is en dat de omstandigheden dat hier niet rechtvaardigden. De maatschappij van Anzin zag tegelijk hare inkomsten verminderen en de loonen verhoogen, terwijl de opbrengst kleiner is dan die van andere mijnen in Frankrijk en in het buitenland. De kamer nam met 345 tegen 139 stemmen de eenvoudige orde van den dag aan waarmede de regeering zich had vereenigd. De commissie der kamerbelast met het uitbrengen van rapport over het wetsontwerp betreffende den invoer van gezouten varkensvleesch uit Amerika, is gunstig voor de voordracht gestemd. De voordracht strektom in verschil lende havens eene commissie aan te stellen, die het varkensvleesch bij aankomst zal onderzoeken. Dheer Paul Bertlid der commissie, ofschoon zich met het ontwerp kunnende vcreenigen verlangt dat in het rapport de wensch kenbaar gemaakt wordedat de regeering eene overeen komst zal trachten te sluiten met Noord-Ame- rikavolgens welke het varkensvleesch ginds vóór de verzending naar Europa worde onder worpen aan een onderzoek van ambtenaren, die in vereeniging van Fransche consuls geleibiljetten zouden af te geven hebben. Door dergelijke overeenkomst zou het toezicht op het varkens vleesch bij aankomst in Frankrijk zeer vereen voudigd worden. Volgens Figaro zijn een Engelsche com missaris van politie en twee detectieven naar Parijs gekomen om na te gaan of zich aldaar ook Ieren van de dynamiet-partij ophouden. De Engelsche politie meent namelijk te weten dat er te Parijs een comité van consultatie bestaat voor het werk der verwoesting in Enge land en dat van Parijs dezer dagen de bevelen waren gegeven om eenige Londensche stations in de lucht te doen vliegen. De Engelsche commissaris van politie, de heer Moserheeft eene langdurige bijeenkomst gehad met den heer Camescasseprefect van politie en deze heeft hem alle mogelijke medewerking in zijn onderzoek toegezegd. Voorhands zullen alvast de havens van Havre, Brest en Bordeaux streng bewaakt worden. Allen die uit Nevv-York komen zullen aan een bijzonder toezicht worden onderworpen. In de kerk van Joinville le Portbij Parijs, hebbca dieven inbraak gepleegd en de sacristie na die geplunderd te hebben, in brand gestoken. Zij roofden de kerksieraden, kandelaars, priester-versierselen enz., maar de kostbaarste voorwerpen vonden zij niet. Deze werden, wegens de herhaalde pogingen tot inbraak's nachts ten huize van den pastoor bewaard. Den brand was men betrekkelijk spoedig mees ter maar er werd aanmerkelijke schade door aangericht. De sacristie is geheel verwoest. Een der mijnwerkers van Anzin vader van 9 kinderen heeft deze week aan een lagen aanslag blootgestaan. Daar hij weigerde zich aan de zijde der werkstakers te scharen, omdat zijn groot gezin dan gebrek zou lijden hebben de grevisten des nachts een dyaamietpatroon op zijn huis geplaatst en in brand gestoken. Een ontploffing was hiervan het gevolgwaardoor de ruiten sprongen en de deuren uit de hengsels gelicht werden. Het talrijke gezin kon zich nog bij tijds redden. Een radicaal dagblad te Neuf-chateau le Patriotte genaamd bevatte sedert eenigen tijd steeds beleedigende artikelen jegens den secretaris der prefecturedie de welverdiende achting van iedereen genoot. Om zijn eer te herstellen, had de secretaris een uitdaging tot een tweegevecht aan den redacteur van de Patriotte gezonden die deze niet aannammaar met nog grovere beleedigingen in zijn blad beantwoordde. Geen voldoening kunnende verkrijgen en in de over tuiging dat zijn eer was aangerand heeft de secretaris zich in een oogenblik van wanhoop het leven benomen. De verontwaardiging der stadgenooten was zoo ernstigdat de redacteur het raadzaam oordeelde zich uit de voeten te maken. jEen verhaal uit de Auerikaansche icouden naar WILLIAM GILMORE SIMMS. VI. Is u dat wezenlijk ernst vroeg ik. Wezenlijkantwoordde hijmaar uwe vraag is natuurlijk, Rayner. Gij vindt mijn gedrag vreemd, en naar de gewone wijze te oor- deelen is zij dat ook. Van mijn kant echter was nog geene handelwijze zoo goed overlegd als deze. Het meisje is mijn pupil, de dochter van een beminden vriend, die haar mij toever trouwde. Ik heb gezworen als vader met haar te handelen en zou haar dus gaarne een be schermer geven een goedenbraven man op wien te bouwen is. Ik ben oud, leef misschien niet lang meer, ben een zwak, dwalend raensch en ook niet altijd in staat om het beste te kiezen In u geloof ik echter den man gevonden te hebben dien ik zocht. Gij zeidet zelf dat gij licht te doorgronden zijt, en zoo heb ik dan ook dadelijk uwe goede zijden bemerkt en u tot Rachels man uitverkorendie daarvan echter nog niets weet. Ook gij hebt aan uw vader niets van onze overeenkomst medegedeeldnaar ik merk. Misschien deedt gij in dit geval voorzichtig, schoon ik anders niet van geheimen tusschen zulke nauwe betrekkingen houd. Rachel zal dus eene week bij u doorbrengen. Naar ik haar kenwordt gij spoedig bekend samen; gij zult elkaar bevallen, en 't is mogelijk, Uit Soeakim is geseind, dat generaal Graham aldaar is aangekomen en Osman-Digna zijn kamp op 17 mijlen van daar heeft opgeslagen. Volgens den Standard had generaal Graham wel is waar in last ontvangen om te Trinkitat stand te houden doch. was hem tevens de vrij heid gelaten om naar Soeakim te trekken, indien hij dit noodig achtte. Generaal Graham heeftvolgens een telegram uit Soeakim van Dinsdag aan den Standard eene dagorder uitgevaardigd, waarin hij verklaart, dat het doel der expeditie bereikt is. „Tokaris ontzet," zegt hij „en de rebellen zijn zoover terneergeslagen, dat de strijdmacht voor Tokar in volle veiligheid kan aftrekken." Hij zwaait ver der lof toe aan de troepen voor den betoonden moed en de tuchtdoor allen betracht. Hartington deelde in het Lagerhuis mede dat generaal Graham en admiraal Hewett ge machtigd zijn tegen Osman-Digna op te trekken, als dit noodig is. Er moet gewaakt worden voor de veiligheid der posten op den oever der Roode zee welke, naar Engelands verklaring, beschermd moeten worden tegen de bedreigingen der om wonende stammen. Zoodra het doel der expe- dat alle zwarigheden daarmee op eens worden opgeheven. Dat was de hoofdinhoud van ons gesprek terwijl wij weder naar huis wandelden. Ik merkte nog aan dat het mij vreemd scheen voor eene zoo beschaafde jonge dame niet liever in groote steden een man te zoeken, die door zijne opvoeding beter voor haar passen zou dan ik. Hij beantwoordde deze vraag echter zoo vast en beslissend, dat ik, schoon daardoor ook niet tevreden gesteldtoch tot zwijgen gebracht werd. Uwe aanmerking is juistde meesten zouden voor zulk een kind een beschaafden ste deling verkozen hebben. Ik ken haar inborst echter en zou gaarne haar hart bevredigen. Ik zoek een man voor haargeen pronker een eerlijken, wakkeren burger, geen zelfzoekenden, angstig cijferenden koopman die de vrouw als eene koopwaar naar den prijs waardeertdien zij hem opbrengt. Dienzelfden avond nog, toen Rachel was gaan slapen verzocht de heer Eckhardt mijn vader zijne nicht te veroorloven, eenige dagen bij ons te blijven, terwijl hij. .zelf 'op den anderen oever een man ging opzoeken van wien hij iets te vorderen had. Hij wilde, zeide hij, in deze ongebaande streek het jonge meisje niet gaarne verder medenemen, en stelde mijn vader de zaak ook zoo natuurlijk voordat deze gaarne zijne toestemming gaf. Eerst toen onze gast den volgenden morgen vroeg was weggeredenzeide mijn vader Nu ik er over nadenk, Willem vink ik het toch vreemd, dat hij zijne nicht bij ons heeft gelaten waar toch geene vrouw in huis is. Zij is hier echter zoo veilig, vader, alsof zij bij hare eigen moeder was. Dat welmijn zoon als 't kind zelf zich hier maar thuis gevoelt, 't Is toch het aller liefste schepseldat ik ooit gezien heb. Hierin was ik het volmaakt met hem eens doch ik zei niets en volgde hem in huismaar mijn hart sloeg heftig en mijne wangen gloeiden in angstige verwachtingwant mijn eigen lot was mij nu in zeker opzicht in de hand gegeven, en het kwam mij voor of ik eene onmetelijke zwarigheid te overwinnen had. Ik moest al mijne zinnen al mijn moed bijeenrapen, om de dame toen ze aan het ontbijt kwam, eükel aan te zien. Mijn vader deelde haar nu mijnheer Eckhardts vertrek mede. Schoon zij aanvan kelijk door deze plotselinge afreis eenigszins verrast was scheen zij zich toch spoedig gerust te stellen en zich wel bij ons te gevoelen. Ze was in het geheel het zachtstetoegevendste wezendat ik ooit gezien heb. Te zachtom te klagen kan ik ook thans nog zeggen dat zij bij alle lijden, dat hare ziel of haar lichaam te verduren hadin geduldin onderwerping door niemand werd overtroffen. Als ge 't menschelijk hart slechts eenigermate kentzult gij begrijpen dathoe bedeesd en beklemd ik mij aanvankelijk ook tegenover dat liefelijke wezen gevoelde, die beschroomdheid al spoedig verdwijnen moest. Iederdie levendig van gevoel is, kar. wel voor het eerste oogenblik in verwarring gebracht worden doch als ge hem tijd tot overleg geeftdan keert zijne effenheid en kalmte spoedig terug, hij beschouwt de zaak richtiger, nauwkeuriger dan menig ander, en zal niet ten tweeden male in verlegenheid geraken. Reeds voor den avond van den eersten dag kon ik met Rachel sprekenhaar aanzien en hooren spreken, zonder geheel verward tc worden. Hare vriendelijkheid boezemde mij moed in, en toen ik zoover gekomen was dat ik vrij en onbelemmerd met haar omgingwas het mij alsof ik haar zooveel te zeggen had en alsof zij' mij zoo gaarne en vriendelijk aanhoorde, of wij reeds heel oude lieve vrienden waren. Zij was zoo zachtzoo goedigzoo deelnemend voor allesdat ik haar iedere kleinigheid liet zien onze keuken, de kleine melkkamer, den n euwen wagen tot zelfs de maïs-, katoen- en aard appelvelden toe. Ik ging met haar wandelen in den omtrekik bracht haar zelfs tot aan de boorden der rivier, en wij hadden altijd zooveel te zien en zooveel te praten dat de tijd veel te kort was. Gewoonlijk deden wij die wandelingen in den vroegen morgen of in de frissche avondkoelte. Tusschenbeide ging mijn vader met onsdoch daar die niet ver gaan kon waren wij meestal alleen. Zoo verstreek de tijd in Rachels gezel schap en in denken aan haar wanneer ik niet bij haar was, zoodat van mijn werken, die week al bitter weinig kwam. In 'tkort, ik behoef nu wel niet meer te zeggen, dat mijn spel met den vreemdeling mij thans volstrekt niet meer berouwde, dat ik met zijn gevoelendat de verliezer betalen en de winner aannemen moet, ten volle instemde, want thans had ik liever mijn leven, dan mijne winst opgegeven. Ik bedoel hier trouwens niet de diamanten, want die had ik nog niet gezien en ik dacht aan die nietmaar de tosgift daarbij, die mij meer waard scheen dan al het gcud der aarde. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1