Oostenrijk, BINNENLAND. Duitschland. Burgerlijke Stand Hande lsberichten ditie is bereiktzal eene kleine bezetting te Soe- akin voldoende zijn. Granville deelde in het hoogerkuis mede dat in den namiddag een telegram was ontvan gen meldend dat 1000 opstandelingenvan El-Obeid naar Kharthoem gezondenge'ueel verslagen waren door de stammen die Gordon gunstig gezind zijn. De Standard meldt uit Kaïro dat het ge— lyktijdig uitbreken van oproer onder de gevan gene in de twee stedelijke gevangenissen het ver moeden van provocatie van buiten wettigt. Het oproer is met moeite onderdruktde direc teur liet de belhamels geeselen. De extra-zending naar Abessinie is vertrok- ten. De buitengewone afgevaardigde neemt een brief van koningin Victoria aar. koning Jo hannes mede, waarin Engeland aanbiedt Nasso- wah tot eene vrijhaven te maken, alsmede don afstand van het vroeger Abessinische gedeelte van Soedan. De Engelsche regeering heeft besloten 1000 pd. st. uit te loven aan den persoon, die inlich tingen zou kunnen verschaffer, omtrent den dader der jongste aanslagen op de spoorwegstations van Londen. Ook de spoorwegmaatschappijen bieden 1000 pd. st. aan. De politie heeft eene circulaire tot de koet siers gerichtwaarin inlichtingen gevraagd wor den over de handelingen van drie mannen, wier signalement in de circulaire nauwkeurig wordt opgegeven. Deze drie personen worden verdacht de reistasschen met de helsche machines in de bagagekamers afgegeven te hebben. Tengevolge van de jongste dyqamietaar.- slagen hebben de besturen der verschillende spoorwegmaatschappijen te Londen besloten geen bagage meer in bewaring te nemen dan nadat de inhoud der pakken vooraf aan een nauwkeu rig onderzoek is onderworpen. weigerdedaar de afzender hem onbekend was en hij geen pakken van onbekenden accepteerde. Het pakket moest nu aan den vermoedelijken afzender terug gezonden worden en het lag onder de pakketten die tot verzending gereed lagen. Een knecht, die met het tellen der collis belast waswierp ze van den eenen hoek naar den andere en zoo kwam hem ook het bewuste pakje in de hand. Op het oogenblik dat het op den grond vielvolgde de ontploffing. In de volgende week zaak behandeld van Hugo Schenk en wordt-te Weenen de zijn mede- plichtingen. Eerstgenoemde wordt beschuldigd van verschillende misdaden en wel drie moorden op zijn „verloofden" TimalKettel en Eerenczy gepleegdvan twee pogingen tot moord, van diefsial enz. Schlossarek's schuld bepaalt zich tot medeplichtigheid aan twee moorden en twee pogingen tot moord. Karl Schenk de broeder van Hugo heeft eveneens bij genoemde moorden de behulpzame hand geleend. De belangstelling van het publiek in deze geruchtmakende zaak is bijzonder groot. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 9 dezer zal door de harmonie- PEspérance op de harmoniezaal worden uit gevoerd 1. Soldatenlust marsch. Reuland. 2. Une nuit a Grenade, fantaisie. Kreutzer. 3. Les clochcs de Corneville (op vereérend verzoek.) Puttevils. 4. Tramgalop Brohm. De terechtstelling van de beide gifmeng sters van Liverpool heeft Maandagochtend plaats gehad in de Kirkdale-gevangenis aldaar. De vrouwen hebben volledige bekentenissen afgelegd en daarbij de namen opgegeven van per sonen die bij andere vergiftigingen van gelijken aard als door haar gepleegde betrokken waren. Vermoedelijk zullen dientengevolge minstens drie personen in hechtenis genomen worden Het aantal terechtstellingen in Engeland neemt gestadig a?. In 1882 hadden er slechts 12 plaats een scherpe tegenstelling met den tijd van Hendrik VIII, gedurende wiens regee ringvan 1509 1547, volgens Stow, niet minder dan 72.000 menschen opgehangen wer den. Van 1820 tot 1830 bedroeg het aantal terechtstellingen gemiddeld 80 per jaar; in de tien daarop volgende jaren daalde het tot 20 en sedert wordt het voortdurend minder. SUAK1N7 Maart. (Twaalf uur 's middags). Op de forten zijn zoo juist witte vlaggen gehe- schen maar Osman Digna weigert tot nu toe hardnekkig iu eene schikking te treden. Er zijn hier lieden aangekomen van eenige bevriende stammenin antwoord op de uitnoodiging in de proclamatie van admiraal Hewett. De En gelsche troepen zullen Zondag of Maandag te gen Osman Digna optrekken, zoodat waarschijn lijk Dinsdag een slag zal worden geleverd. LONDEN 7 Maart. De Times bevat een telegram uit Haidzung van heden, inhoudende dat generaal Negrier op Bacninh aanruktal waar het garnizoen eene aanzienlijke strijdmacht geregelde Chineesche soldaten heeft. In de troonrede (waarmede de zitting van den rijksdag is geopend) worden de reeds bekende ontwerpen aangekondigd. Voorts bevat zij de verklaring, dat de betrekkingen met het buitenland van hoogst bevredigenden aard zijn terwijl er tusschen Duitschland en naburige en bevriende mogendheden eene vredelievende gezindheid be staat waardoor naar menschelijke berekening de vredeniet enkel voor Duitschland, is verzekerd en de erfelijke vriendschap tusschen den Duitschen keizer en de naburige keizers meer kan worden bevestigd. De ontvangst van den kroonprins in Italië en Spanje bewijst, dat Duitschlands aanzien in net buitenland gepaard gaat met het ver trouwen van vorsten en volken op onze politiek. Secessionisten en leden der Fortschritls- partij hebben een manifest uitgevaardigd, waarin zij aan hunne geestverwanten voorstellen, de beide partijen te vereenigenonder den naam van Duitsche vrijzinnige partij. De kamer van afgevaardigden heeft de motie van Windthorst tot intrekking van het zoogenaam de Sperrgesetzmet 209 tegen 142 stemmen verworpen nadat de minister van eeredienst zich tegen de motie verklaard had. In de vorige week werd te Niedershausen een bende Zigeuners aangehoudendie twee kinderen met zich voerden van welke men vermoedde, dat zij niet tot de bende behoorden. De Zigeuners werden ondervraagd en zij zeiden, dat zij het eene kind ten geschenke gekregen haddenterwijl het ander door aankoop hun eigendom was geworden. Het signalement van een der kleine komt overeen met dat van het kinddat sedert eenigen tijd te Diedenhofen vermist wordten voor welks terugbezorging de vader 1000 mark heeft toegezegd. Den vader is onmiddelijk van deze aanhouding telegraphisch kennis gegeven. Omtrent de ontploffing van een pakket in het postkantoor van Gnesen verneemt men nog naderdat het pakje geadresseerd was aan den grondbezitter Von Malezewakidie het echter Waalwijk, 8 Maart 1884. ADe predikant bij de hervormde gemeente alhier, de eerw. J. Prinsheeft opnieuw een beroep ontvangen thans naar Berkenwoude. Dat niet alle veranderingen verbeterin gen zijn bewijst de nieuwe dienstregeling van het postkantoor alhierzooals die aan het hoofd van ons blad is opgenomen. De paketten die omstreeks 10 uur voorm. per Hollandsche post en van de richting Heusden hier aankomen, worden eerst 's namiddags half één bezorgd. Op Zon- en feestdagen is 't nog ergei dan worden ook de pakketten die om 9 uur per tram aankomen niet voor half een bezorgd terwijl er 's avonds na 5 uur niets meer besteld wordt. Deze nieuwigheid moge al gemakkelijker zijn voor de beambten der posterijen, in 't belang van den handel is zij zeker niet'i zou ons dan ook erg verwonderen als er niet spoedig van verschillende zijden stemmen opgingen om er tegen te protesteeren. [Ne Naar wij vernemen komen Woensdag a. s. de lieeren Landré notaris te Vlijmen, Houcoop burgemeester van Heusden, en Van der Ven aanvrager der concessie voor den stoomtramweg 's BoschHeusdenWaalwijk naar hier om met ons gemeentebestuur eene conferentie te houden over het plan tot aanleg van dien weg. Gisteren zijn hier opmetingen gedaan die men vermoedt dat daarmede in verband staan. Een en ander bevestigt volkomen ons gevoelen, in het vorig 'nummer geuit, dat het denkbeeld, van eer. stoomtramweg 's Boscb-Heusden-Waal wijk aan te leggen in 't geheel niet is opge geven. Het wetsontwerp tot wijziging van enkele be palingen der drankwet is, volgens Het Vad., in bijna alle afdeelingen van de tweede kamer on gunstig ontvangen. In de 2e kamer heeft heer Bahlmann eene interpellatie aangekondigd over de vraag of de regeering reeds beslist heeft aan wie de exploitatie zal worden opgedragen van de lijn Amersfoort Nijmegende Exploitatie-maatschappij of de Hollandsche maatschappij. De discussie is voortgezet over art. 1 der markenwet en de daarop voorgestelde amende menten. Vooral het amend.Heeckereu tot weglating van den staat der marken uit de wet werd langdurig besproken en sterk aanbevolen door tal van spreker 3. De min. van binnenl. zaken bestreed dit stellig. Het amendement-Van Heeckeren werd ten slotte aangenomen met 40 tegen 33 stemmen zoodat de staat vervallen is. De minister Heemskerk vroeg nu schorsing van de beraadslaging. Gedurende de maand Februaii is door de Noordbrabantsche stoomtramwegmaatschappij ont vangen op hare lijnen TilburgWaalwijk en KaatsheavelCapelle. Personenvervoerf 2264.80 Goederenvervoer 803.70 Posterijen 166.66 dat hem tot grooteren spoed naar huis aanzette. Op den Academiesingel in de nabijheid van het postkantoor is voorts een mes gevonden dat men-ook in verband met den diefstal of de „in braak" wi! brengen. Doch beide gegevens ver spreiden weinig licht in de duisternis. De N. R. Ct. verneemt dat tegen een der personen die ter zake van den in den nacht var. 23 op 24 Februari jl. gepleegden doodslag op den matroos J. Hansen naar de cellulaire gevangenis werden overgebracht, door de arron- dissements-rechtbank te Rotterdam rechtsingang met bevel tot gevangenhouding is verleend, ter wijl de andere in vrijheid is gesteld. Uit Zutfen wordt gemeld, dat de aldaar zich in arrest bevindende Arends bekend heeft met Schepopdie in Duitschland gevangen zit, den moord onder Raalte gepleegd te hebben. Ook Schepop moet onlangs 'een dergelijke be kentenis hebben afgelegd. Tegen den brutalen strooper Van Zwol die in een courant te Heerenveen eeD adver tentie geplaatst heeftwaarin hij den onbezol- digden rijksveldwachter Stobbe bedankte voor den vrijdom dien hij bij het stroopen had genoten, is door de rechtbank te Heerenveen 45 dagen celstraf gecischt. Te Casteren (Noordbr.) ontstond brand in de onmiddellijke nabijheid van de kerk in twee woningendie geheel vernield werden. Een gedeelte van den inboedel is gered. Het lijk van het meisje dat bij de aan varing te Pernis op Zaterdag jl. met haar broeder overboord is gevallen en verdronken is aange dreven in het rietveld aan de Bontekoe, schuin over de gemeente Vlaardingen. Het lijk van haar broeder, die ook verdronk, heeft men nog niet gevonden. Het schijntdat het dynamiet van de Echolynne, dat in zee ligt en dat nog duizenden kilogrammen bedraagtbegint los te komen. Dagelijks worden te Scheveningen groote partijen, hetzij door de politie hetzij door knapen of vol wassenen op het strand gevonden en aan de politie afgeleverd, zoodat zij ten slotte in het bezit was van eene quantiteit, groot genoeg om geheel Scheveningen in de lucht te doen vliegen. De commissaris van politie aldaar heeft alles weder in groote vuren in de duinen verbrand. Onder de volgende omstandigheden is een juwelierte Amsterdamweder de dupe van een slimme bedriegster geworden. Eenige dagen geleden ontving hij een brief van een dame te Delftwaarin zij hem verzocht eenige voorwerpenbestaande in ringenenz., op zicht toe te zenden. Daar hijwot de handteekening van de schrijfster betreft, zich herinnerde vroeger reeds aan haar te hebben verkochtvoldeed hij aan het verlangen en zond verscheidene voorwerpen tot een aanzienlijke waardenaar de schrijfsterdie haar adres in eer. hotel te Delft had opgegeven. Hij ontving dan ook een schrijven dat de voorwerpen in goeden staat waren ontvangen. De dame scheen echter niet tot een keuze te kunnen komen en toen dit wat al te lang duur de kreeg de juwelier argwaan. Hij ging naar Delftkwam in het hotel en ziet de vogel was gevlogen. Zij had al wat waarde had mede genomen. timmerman. In weinige oogenblikken stonden nog bovendien de huizen van C. Van Leijden en J. Kogels in brand. Door spoedig aangebrachte hulp der brand spuiten uit deze gemeente en door de loffelijke bereidvaardigheid van Baardwijk, h?eft men den brand bij die perceelen kunnen 9tuiten. Aan de brigade d ;r maréchausées van Waalwijk komt alle lof toe daar zij zich flink van hare taak heeft gekweten om de orde te handhaven. De aangerichte schade bedraagt aan gebouwen p. m. f 4400 en aan roerende goederen p. m. f2800 alles is tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. WASPIK 7 Maart. Gisteren had wederom eene beproeving plaats van eene in de smederij van den heer Wouter Brokx alhier gefabriceerde brandkast. In het bijzijn van belangstellenden werden door den heer burgemeester dezer ge meente eenige door zijn weledelachtbare ge waarmerkte papieren in de kast gelegd, waarna dezelve gedurende circa twee uren, aan de felste hitte blootgesteldgeheel en al werd gloeiend gestookt. Een ieder daarbij tegenwoordig zeide„we zullen eens zien of de papieren nu niet verbrand zullen zijnuit een zoodanig gloeiende vuur klomp kan onmogelijk iets goeds meer terecht komen." Nadat de kast uit zich zelf was koud geworden, werd zij in tegenwoordigheid van den heer bur gemeester en belangstellenden geopend, en bleek het ons dat de inhoud daaruit ongeschonden te voorschijn kwam, zoodat zij de vuurproef uitstekend had doorstaan. Waar zoodanige feiten spreken is alle aanbeveling overbodig en gaarne brengen wij daarom openlijk onze hulde aan bovengenoeraden fabrikantdie het door eigen vinding zoover heeft weten te brengen dat dergelijke kunst stukken op eene plattelandsch smederij kunnen worden vervaardigd en wcnschen wij hem hier mede in de toekomst het beste succes. HEUSDEN5 Maart. Bij den door de Noord brabantsche maatschappij van landbouw afdee- lingHeusden, gehouden wedstrijd van dekhengsten en merriën, waarvoor respectievelijk f50 als eerste en f 25 als tweede prijs werden uitgeloofd, zijn bekroond met den eersten prijs de driejarige hengst van de wed. P. de Bruijn te Babyloniën- broek en de vierjarige hengst van de wed. Joh. van den Heuvel te Genderen met den tweeden prijs. De merriën van H. N. van Buuren te Meeuwen en van P. Baks te Heesbeen, behaalden den eersten en tweeden prijs. BREDA, 7 Maart .1884. Heden heeft de politie de hand gelegd op twee personen (M brievenbesteller en W. B. sigarenmaker) als ver dachten in zake den diefstal in het postkantoor alhier. Bij eene huiszoeking bij W. B. werd een sleutel gevonden passende op de deur van het postkantoor. Totaal. 3235.16 Omtrent den diefstal aan het postkantoor te Breda verkeert men nog in de diepste duister nis. De justitie heeft nog niet de minste aan wijzingen ontvangen tenzij de beide anonieme brieven (een aan het adres van den officier van justitie en een aan den commissaris van politie) eecig licht verspreiden, wat tot dusver onbekend i9. Naar men zegtis de belangrijkste getuige in deze zaak een heer die des nachts omstreeks één uur brieven in de bus van het kantoor wierp, en bij die gelegenheid eenig geritsel binnen hoorde, waarop hij een oogenblik later in de nabijheid zijner woning gekomen een schel fluitje vernam, Te Schiedam is naar de Ned. Artisten Ct. verhaalteen Duitsch geleerdedievan Rotterdam uitde stad uit belangstelling be zocht en naar eene restauratie vroeg, door een agent naar het politie-bureau gebracht, in plaats van hem terecht te helpen. Hier werd hij in bewaring gehouden tot na een paar uur de chef verscheen die hem liet voorkomen en nu zijr. pas vroeg. Dien had de Duitsche pro fessor evenmin als een Hollander die een uit stapje naar Duitschland maaktmaar hij was in het bezit van gestempelde brieven van het Britsch Museum. Voor de Schiedamsche politie was dit echter niet voldoende. Gelukkig had hij ook nog een brief bij zich die den stempel van denzelfden dag droegen de vreemdeling werd vrijgelaten. Donderdagnaraiddag is in de Pyrotechnische werkplaatsen te Delft een kartets granaat gespron gen tengevolge waarvan een onderofficier der artillerie vrij ernstig werd verwond. Stukken metaal en kleine kogels van het projectiel af komstig, zijp. op verren afstand hier en daar in de stad terecht gekomen. Een treurig ongeluk had Donderdag och tend op den Wageningschen Berg nabij Rek urn plaats. Vier metselaars vervoerden een wagen waarop een bak met kalk stond drie hunner liepen achter den wagenen de andere trok. Door eene oneffenheid sloeg de wagen voorover, waardoor de bak met kalk er afviel er. op den man die trokterecht kwam. In hopeloozen toestand en inwendig zwaar gekneusd werd hij naar VVageningen vervoerd. Te Beemstcr is de 75jarige watermolenaar W. B. van boven uit de molen gevallen. Hij was terstond een lijk. Te Galdeien (gem. Ginneken) werden door twee rijksambtenaren niet minder dan 35 zout- smokkelaars ontdekt, waarvan er slechts 2 in hunne -handen vielen. De overigen namen de vlucht, met achterlating van ruim 1600 kg. zout. Te Nijmegen werd Donderdag de sergeant C. van het Koloniaal VVerfdépöt te Harderwijk, die sedert eenige dagen van zijn korps werd vermistdoor de politie gearrresteerd en aan de militaire overheid overgeleverd. DRUNEN7 Maart 1884. Heden nacht omstreeks half een uur is in de kom der ge meente brand ontstaan bij Petrus M. van Herpen, Van den 1 tot en met den 7 Maart 1884. WAALWIJK. Bevallen-. Johanna Maria van Mier geb. van Gorcum z., Jacoba Buitenkamp geb. Pennings d., Maria Allegonda Antonetta van den Broekgeb. de Beer d., Christina van der Horst geb. van Ree zoon. OverledenPetrus van de Leur oud 22 jaren. WAALWIJK, 5 Maart. Gunstig weder, geen overvloed van water, waarvan wij meestal in dit jaargetijde zooveel last ondervinden, zijn omstandigheden, die aan leiding gaven om de eerste Waalwijksche vasten- jaarmarkt een druk bezoek te.bezorgen. Handel en vertier hielden daarmede gelijken tred. Bij een aanvoer van ruim 230 stuks hoornvee bestond er veel animo voor' kalf beestendie tegen hooge prijzen zoowel voor buiten- als binnenlandscne rekening gretig werden opgekocht. Belgie was ook kooper van vet vee tegen ferme prijzen, terwijl er tevens reeds eenige vraag bestond'voor jonge beesten en yaarkoeien voor de aanstaande weierij bestemd. Biggen waren ruim ter markt, de prijzen bedroegen f7.50 12 per stuk. Ter looiersbeurs was eenige vraag naar overleder en licht zoolleer voor consumptie. Voor het aangeboden zwaar leder waren echter geen koopers ter markt, hoewel er verschillende orders op levering in dit artikel zijn opgekomen. De prijzen zijn voor alle soorten wel zoo levendig. Boter. Aangevoerd 1293 kilode prijzen zijn van f 1,25 tot fl.42 per kilo. In granen was de markt iets vlugger, met weinig verandering in de prijzen. Van linnens en lakens was de markt ruim voorzien en vonden goeden aftrek. Oosterwijk5 Maart. Aangevoerd 2220 kilogr. boter; de prijs was f 1,30 a f 1,58. Eieren 3 cent per stuk. üdenhout, 5 Maart. Aangevoerd 1030 kilogr. boter; de prijs was f 1,30 a fl,66. DORDRECHT, 6 Maart. Tarwe. De extra puike nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche f8,20 h 8,50; de goede Zeeuwsche Vlaamsche en Overmaassche f 7,70 8,00 geringe en blauwe f7,00 7,30; zomertarwe f7.30 a 7 90 en Canada f 6,80 7,10 Rogge. De nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche f6.00 a 6.50; Overmaassche f5,80 6,20. Gerst. De nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche Winter zakmaat f5,50 a 6,10. Zomergerst. De nieuwe Zeeuwsche en Vlaam sche zakmaat f5,10 a 5,50. Spelt f3,00 tot 3,40. Haver. De nieuwe inlandsche voeder naar deugd van f2.20 tot 3.50 en dito dikke f4.00 4 30. Paardenboonen f6,60 7,10 Duivenboonen t'7,30 tot f7,60. Witte- en Bruineboonen. De nieuwe witte Zeeuwsche naar deugd van f0.00 a f000, dito dito bruine naar deugd van f8.00 a 12.00. Erwten. De blauwe kooksoorten naar deugd van f8,00 tot 8,50. Mesting van 7,20 7.50. Mais. Per 100 kilo Amerikaansche tot f 8,00 fü,00 verkocht.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2