Nummer 21. Donderdag 13 Maart 1884. 7e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. POSTERIJEN. x Bekendmakin gen BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. HET SPEL KAARTEN. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. usnmvaMOb—aBBas..1* 'Bniwa—auun mmm De Echo van het Zuiden, lil, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15, Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duiscliland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner,Ham burg. Reclames 15 cent perregel De directeur van het postkantoor te Waalwijk maakt bekend aat, met wijziging van het vroeger medegedeelde betreffende het vertrek der posten de bodeloop naar Baardwijk, Drunen, Haarsteeg, Nieuwkuik, Vlijmen en 's Hertogenbosch thans plaats heeft ten 7.15 des morgens. Voorts wordt nog medegedeeld dat de bestel lingen te W a a 1 w ij lc plaats hebben als volgt Op werkdagen, ten 7.30 's morgens. 9.30 12.30 's middags. 5.'s avonds. u 8.II Op Zon- en feestdagen, ten 7,30 's morgens. 12.30 's middags. 5.'s avonds. De directeur voorn.. BAGGERMAN. Burgemeester en wethouders van Waalwijk gelet op artt. 10 en 35 der kieswetbrengen ter openbare kennisdat de herziene lijsten dei kiezers van le len der tweede kamerder pro vinciale staten en van den gemeenteraadter gewoner plaatse aangeplakt en gedurende veer tien dagen op de secretarie der gemeente, vpor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Waalwijk, 11 Maart 1884. Burgem. en wethouders voorn., P. VAN ES, (L.b.) De Secretaris, F. W. VAN L1EMPT. De heer Paul Janson stelt in het nieuwe blad la Réformehet orgaan der uiterste linkerzijde „ten einde in 't uur van den strijd alle krachten van het liberalisme en der democratie aan de stembus te vereenigen en hen eensgezind met gesloten gelederen en met geestdrift tegen de de clericale reactie te doen oprukken", voor In plaats van de intrekking van art 47 der constitutie, hetwelk voor het kiesrecht den be- lastingcensus eischt, daaraan twee nieuwe alinea's toe te voegen volgens welke ook het kiesrecht voor de wetgevende kamers zullen hebben lo behoudens de uitbreiding daaraan door de ver- eenigde kamers te geven de categoriën van art. 1 der wet van 24 Augustus 1883 (namelijk de wet tot uitbreiding van het kiesrecht voor pro vincie en gemeente;, en 2o. alle burgers in 't bezit van zekere graad van ontwikkeling. Als maximum dezer „graad van ontwikkeling", wil hij aangenomen zien de eischen door de wet van 24 Aug. 1 883 voor het kiezersexamen gesteld en als minimum dat „het kiesrecht niet kan verleend worden aan hem die niet in staat is een gedicteerd opstel leesbaar te schrijven." Uit Antwerpen wordt gemelddat aldaar naar aanleiding van eene nietige twist een duel op deu degen heeft plaats gehad tusschen den commandant der garde civique generaal David, en een makelaar in assuranties, den heer Willems. Deze laatste is licht gewond. Het te Brussel verschijnende onder Rus- sischen invloed geschreven dagblad Le Nord bepleitnaar aanleiding der extra-vredelievende Duitsche troonredehet nemen van eene proef met eenezij het dan voorhands nog slechts gedeeltelijkeonlwapening. De begrooting voor 1885 die Maandag aan de leden der kamer van afgevaardigden is rond gedeeld wijst een excedent van 176,000 francs aan uilgaven aan. De ontvangsten zijn 22 mil- lioen hooger dan op de begrooting van 1884. De geraamde uitgaven worden door de regeering onvermijdelijk geacht. Echter zal geen enkele nieuwe belasting worden voorgesteld. De beantwoording eener interpellatie be treffende Madagascar, door de Fransche regeering in de kameris andermaal veertien dagen uit gesteld nadat de president van den ministerraad verklaard had zijn best te zullen doen om in dien tusschentijd zooveel diplomatieke bescheiden aangaande deze aangelegenheid openbaar te maken, als hem eenigszins mogelijk was. Zaterdag heeft de Eransche kamer met 320 tegen 134 stemmen het artikel der lager- onderwijs wet aangenomen waarbij aan de pre fecten de benoeming der onderwijzers wordt opgedragen. De regeering heeft dus in deze gezegevierd. Te Parijs is eene vergadering van anar chisten gehouden, waar besloten is in het striktst geheim toebereidselen te maken voor eene groote meeting op een der pleinen der hoofdstad. Naar Een verhaal vit de Amerikaansche loouden naar WILLIAM GILMORE SIMMS. VII. Ik zag thans mijnheer Eckhardts terugkomst met even veel ongeduld tegemoet, als ik vroeger zijne verschijning gevreesd had. Hij bleef echter bij de veertien dagen weg. Niettemin door grondde hij dadelijk mijne stemming en zijn eerste woord, toen wij alleen waren was Welnu Rayner, ik zie, het staat alles goed bij u. Gij zult ook alles bewaarheid hebben gevonden, wat ik u van Rachel heb gezegd, en wij moeten nu nog slechts weten hoe zij over u denkt. Zijt gij veel samen geweest? O ja; ik althans heb aan niets anders gedacht dan aan Rachel. Hoe zei hij lachendgij hebt dus uwe zaken verwaarloosd uwe koeien en paarden Die hebben thans hunne vrijheid genoten. Eidat is een slecht begin voor den land- boQwermaar een des te beter voor de liefde. Als gij getrouwd zijt moet ge die schade echter weer inhalen. Achzuchtte ik, dat zal wel zoo spoedig het geval niet zijnRachel kan niet zoo spoedig genegenheid voor mij opvatten, als ik dat voor haar heb gedaan. Hierop antwoordde hij niet op zijne gewone snelle wijzemaar hij zag mij eenige minuten doordringend aaD tot hij eindelijk zeide Rachel heeft mijn raad steeds opgevolgd daar zij weethoe lief ik haar heben zij op mijn oordeel vertrouwt. Gij bezit ook de eigen schappen, die geschikt zijn, om vrouwen achting en genegenheid in te boezemen. Gij zijt welge maakt jonghebt de mannelijke kracht en bevalligheiddie aan het jagersleven eigen is zijt goedhartigbezit een natuurlijke kiesckheid en hebt nog meer vóór u, dat alles saamgenomen Rachels hart voor u moet winnen, gelijk gij het mijne dadelijk gewonnen hebt. Ik wil nochtans niet stellig zeggen dat gij Rachels oogen en hart reeds veroverd hebt. Met de oogen heeft dat vaak minder moeite in, maar een hart ver meestert men eerst langzaamdikwijls eerst na het huwelijk. Echter hoop ik zeker door mijn invloed en uwe goede hoedanigheden eene ver bintenis tot stand te brengen, die ik wensch en voor Rachel van de gelukkigste gevolgen acht. Ik was op dit oogenblik te zeer met mijne eigen verwachtingen en de gedachte van Rachel bezigom aan deze laatste aanmerking veel opmerkzaamheid te schenken of er over na te denken wat hij voor bedoelingen hebben kon. Echter vond ik terwijl hij sprak en ook toen hij zich met Rachel onderhield in zijne stem en houding een ernst, die aan treurigheid grensde en welken ik vroeger niet bij hem had waar genomen. Zijn oog dwaalde onbestendig rond alhoewel het schitterdeen zijn tong haperde gedurig; ook maakte hij drukker dan vroeger men verzekert., zal die op 18 Maart, denver jaardag der communegeschieden. De bladen bevatten een telegram uit Lyon, meldende dat aan het bureau der Messageries aldaar een pakje werd bezorgdgeadresseerd aan de graaf van Parijs. De ambtenaren vatten argwaan op en lieten het naar het arsenaal overbrengen. Aldaar werd geconstateerddat het eeh ontplofbare bom bevattedie bij het openen moest barsten. De Soleil schrijft aldus „Te Lyon ontplofte in de kazerne der douane eene dynamietpatroon; een onderofficier werd doodelijk gekwetst." Omtrent de krijgsbedrijven der Eranschen in Tonkin wordt gemelddat generaal Millot met eene colonne de Roode rivier is overgetrokken en 15 kilometers in de richting naar Twanglan heeft afgelegd zonder den vijand te ontmoeten. Er zijn tijdingen van den heer Savorgnan de Brazza ontvangen loopende tot 23 December. Hij bevond zich toen bij de Ahfoeranen. Alles ging naar wensch op de verschillende stations van de Eransche zendingen in het binnenland van het gebied van den Congo. De berichten omtrent den staat van zaken op de maritieme stations luiden daarentegen minder gunstig. In welk opzicht wordt niet gemeld. Een Belgisch officieroud 30 jaren Ca- mille Maeck heeft zich van het leven beroofd te Rijssel. Men vond zijn lijk in het park en in een zijner zakken een brief, inhoudende, dat de slechte staat zijner gezondheid hem het leven ondraaglijk maakte en dat hij naar Rijssel was gegaan om zijn familie het treurig schouwspel van zijn dood te besparen. De diefstallen op de postkantoren nemen toe. Thans zijn te Parijs in een der postkantoren zeven aangeteekende brieven gestolen, terwijl een aangeteekende brief, bevattende een som van 50.000 francs die van Parijs naar Toulouse werd verzonden onderweg is zoek geraakt. Een zelfmoord even zonderling als ver schrikkelijk wegens de wijze waarop hij is ge pleegd heeft te Parijs plaats gehad. De man, die zich het leven heeft benomen, is een grijsaard van 82 jaar. Hij heeft zich den buik openge sneden en zich vervolgens de ingewanden uit bet lichaam gehaald. Daar hij sederi twee dagen niet beneden was geweestmaakte de concierge zich ongerust en-liet» dejeur openbreken- tylen vond den -ongelukkige ontkleedm£t_.eep „plas bloed vcrór zich en een groÖÈ mes op den schoor- van de kleine pillen gebruik. Deze ernstige en treurige blik was het ook bijna alleen, die telkens terstond weder de gedachte deed verwerpen, dat hij enkel met mijne boersche eenvoudigheid spotte. Toen hij kwam ging Rachel op hem toe om hem de hand te geven, maar noch zij noch hij sprak een woord en hij boog zich slechts nederom haar op het voorhoofd te kussen. Een geruimen tijd hield hij vervolgens hare hand in de zijne en onderhield zich met mijn vader. Mij bekroop bij het zien van deze beiden een zoo weemoedig gevoelals ik nu noch immer beschrijven kan zoodat ik mij afwenden moest en wegging. Het scheen mij toe, dat de oude man op iets zeer smartelijks zon en dat de arme Rachel daar een vermoeden van had. Kort daarop volgde mijn vader mij en zeide Dat zijn wonderlijke mcnschen Willem ze schijnen wel bijzonder goed en oprecht, en vooral het meisje is een engel, maar er moet hun toch heel ict3 zwaars op het hart liggen. Ik kon niet antwoorden, mijn hart was te vol, en zwijgend ging ik naast mijn vader. 't Vreemdst isdat hij haar zoo lang bij ons heeft gelatenvervolgde deze. Schoon zij nergens veiliger bewaard was, dan bij ons, kunnen toch anderen niet wetenhoe wij denken en bestaan, en weinig vaders zouden hunne dochter zoo bij wildvreemden in de bosschen achterlaten. Zij is evenwel zijne dochter niet, zeide ik. Dat doet er niet toehij heeft haar toch als zijn kind lief, en zij heeft waarschijnlijk nooit een andereu vader gekend. Het arme kind, ik wilde, dat hij haar voor goed hier liet. steenmantel. Op de tafel lag een stukje papier, waarop met potlood stond geschreven „De commissaris van politie zal 6000 francs bij mij vinden en werkelijk is deze som in zijne woning gevonden. Generaal Graham die eerst bij de ontscheping zijner troepen te Suakin eenige moeilijkheden ondervondschijnt deze spoedig overwonnen te hebben en was Zaterdag al zooverdat hij eene afdeeling ran 300 ruiters op verkenning kon uitzenden. Overeenkomstig zijne instructies: om den vredelievenden weg niet te versmaden en niet te avanceeren^waDneer hij er niet zeker van was den vijand te ontmoeten zond Graham, in overleg met admiraal Hewett, Osmam Digna eene sommatie om zich over te geven onder bedrei ging datwanneer hem vóór Maandag geen antwoord werd gezonden of dit afwijzend was de vijandelijkheden Dinsdagmorgen een aanvang zouden nemen. Het antwoord van Osman heeft niet op zich laten wachten. Het luidde ontkennend. Hij is bereidverklaart hij den Engelschen slag te leveren, 't Schijntdat hij ongeveer 6000 man onder zijn bevelen heeft met duizend geweren en twee groote kanonnen. Een Russisch oorlogschip is voor Suakin aangekomen en een Spaansch wordt verwacht. Van Gordon is bericht ontvangen, dat hij de belegerde garnizoenen niet kan helpen, tenzij wannneer troepen naar den Witten en den Blau wen Nijl worden gezonden. Vier oplichters stonden dezer dagen te Londen terecht. Zij hadden gezamenlijk een maatschappij gestichtwier eenig eigenlijk doel was hen te bevoordeelen ten koste van de aan deelhouders en toen dezen na verloop van eenigen tijd het hun wat lastig maakten en boos begonnen te wordenwaren zij onbeschaamd genoeg om een rechtsvervolging in te stellen tegen eenigendie de lastigste vragen gedaan hadder.. Hun toeleg mislukte; de gedaagden werden vrijgesproken en het openbaar ministerie stelde een vervolging in tegen de vier compagnons. Het bleek nu, dat al het geld der aandeelhouders door hen opgemaakt wasen dat hun geheele zaak bedrog was van het begin tot het einde. Zij zijn nu veroordeeldde een tot een gevan genisstraf van 5 jaren de anderen van 18 9 en 7 maanden. Mijn vaders laatste woorden maakten mij de tong los; ik verhaalde hem nu alles, wat tusschen mij en de heer Eckhardt was voorgevallen. Ik verheelde hem nietsnoch de omstandigheid met de kaarten het goud en de diamanten noch de wijze hoe het met Rachel gelegen was; ik zeide hem ook, dat het mij Dog veel smar telijker zou wezen dan hemals zij wegging en voegde er bij, wat mijnheer Eckhardt na zijne terugkomstover mijne verwachtingen en zijne wenschen gesproken had. De oude man schudde het hoofdde heer Eckhardts spelen mishaagde hem en hij was verstoord op mijdat ik mij daartoe had laten verleiden. Evenwel dacht hij daarom niet on gunstiger over Rachel, die hij slechts beklaagde wegens de nauwe betrekking, waarin zij tot een speler stond. Juist tijdig misschien werd dit gesprek door den heer Eckhardt zelf afgebroken die uit het huis kwam en zich bij ons voegde. Deze man had niettegenstaande zijne voortvarendheid eene bijzondere gave om aan onaangename dingen een aangenamer wending te geven. Hij nam mijn vader onder den arm en zeide tot mij Ga gij bij RachelRayner zij verwacht u ik heb onderwijl met uw vader te spreken, Al hebt gij hem ook alles al gezegdzoo heb ik er nog altijd wel iets bij te voegen. Met wezenlijke sprongen vloog ik naai huis terug, doch bleef op den drempel eensklaps stzan. Het kwam mij voor dat ik een diepen zucht hoordeen mijn hart begon hevig te kloppen Ik bedacht nu, hoe wreed het zijn zou, de neiging

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1