Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk. BINNENLAND. UITVOERINGEN. bezetdat dien9t zal doen als bruggenhoofd op den linkeroever van de Sou-Cau. Millot is te Hanoi teruggekeerd. Deze dépêche van generaal Millot kan beschouwd worden als de aankondiging dat de groote militaire operatien in Noordelijk en Oostelijk Tongkin vooreerst ten einde zijn. De mijnwerkers te Denain hebben eene algemeene vergadering gehouden, waarin besloten is de werkstaking voort te zetten. Er waren 3500Ö arbeiders in de vergadering tegenwoordig. De arrestatiën te Madrid en in de provinciën van personendie van samenzwering verdacht wordenduren voort. Zoo ook is generaal Ferrerdie aan den opstand te Carthagena in 1873 heeft deelgenomen, in hechtenis genomen. Volgens het gerucht zou nog een andere generaal gearresteerd zijn. Naar men nader verneemt moeten de eerste arrestatiën het gevolg zijn geweest van onthul lingen welke aan de regeering verstrekt waren door millitairen die reeds vroeger in verzekerde bewaring werden gebracht. De arrestatie van gen. Velarde geschiedde op het oogenblikdat hij te zijnen huize een bijeenkomst met officieren, ser geanten en burgers presideerde. Hij en al zijne bezoekers wachten nu in den kerker hun lot af. De Fransche politie en de overheidspersonen op de grenzen hebben aan Spanje bij de ontdekking van het complot belangrijke diensten bewezen. Het Spaansche kabinet gelooftdat de samen zwering wijde vertakkingen heeftmaar dat het bemachtigen van de leiders en de voorzorgen die thans in elk garnizoen genomen worden voldoende te achten zijn om elke stoornis der orde te voorkomen. Generaal Hidalgo, dien de regeering eenige dagen lang te vergeefs had gezochtis thans gevangen genomeD. Hidalgo heeft reeds eene voorname rol gespeeld in oe opstanden die het einde der regeering van koningin Isabella ge kenmerkt hebben. In het lagerhuis heeft de heer Dodson voor gesteld tot de tweede lezing van het wetsontwerp op den invoer van vee over te gaan. Hij ver klaarde dat de regeering voornemens isbij de ariikelsgewijze behandelingde verwerping voor te stellen van de belangrijke veranderingen, door het hoogerhuis in de voordracht gebracht. Na eene discussiewelke vijf uren duurde is de tweede lezing van het ontwerp aangenomen. De proclamatiedoor admiraal Hewett uitgevaardigdwaarbij eene belooning van 5000 dollars wordt uitgeloofd aan hem die Osman- Digna levend of dood aan de Engelschen uitlevert, werd ook in het lagerhuis ter sprake gebracht. Lord Hartington verklaardedat de regeering deze proclamatie niet goedkeurde en tot hare intrekking had last gegeven. Overigens verklaarde hijdat er geen plan bestond admiraal Hewett terug te roepen. De Daily News meldt uit Kaïro dat de toestand te Khartoem allerhachlijkst isde stammen rondom Sjendi verklaarden zich ten gunste van den Mahdizoodat de weg tusschen Khartoem en Berber als definitief gesloten kan beschouwd worden. Zobehr-Pacha gaatondanks Barings advies en den aandrang der Egyptische ministers, niet naar Khartoem. De Standard verneemt uit Shanghai dat de Chineesche regeering bereid is Annam en de souvereiniteit daarover aan eene vreemde mo gendheid af te staan indien deze slechts er in slaagt de Franschen daaruit te verdrijven. Er heerscht groote verbittering tegen de Franschen te Pekingindien Frankrijk in zijn buitensporige eischen volhardt, zal de volksopinie de aanneming daarvan door de regeering belettenmocht zij al geneigd zijn die aan te nemen. Het Chineesche gepantserde ramschip Nan kin hetwelk te Londen vóór eenige dagen is aangekomen om Armstrong-kanonnen aan boord te nemenmoet op bevel der Engelsche autori teiten op de rivier blijven liggen, naar men zegt, tengevolge van de vijandelijkheden tusschen Frankrijk en China. St. Patrik's Dayde Iersche nationale feestdag, is Maandag zonder ongelukken afge- loopen. De laatste berichten, van Gordon ontvangen zijn van 11 Maart. Men verzekert, dat de regeering niet wil weten van zijn voorstel om Zobehr-pacha tot gouverneur van Soudan te benoemen wat vermoeden doetdat ze voorne mens is hemzelven aan te stellenwant een andere uitweg dit wordt algemeen erkend bestaat er niet. Onder de Egyptische troepen te Suakin men kon ze ongelukkigerwijs nog niet weg zenden zijn opnieuw onlusten ontstaan. Ad miraal Hewett liet aan veertig der voornaamste belhamels een afstraffing geven. Het waren nogal gendarmes. Generaal Graham heeft met zijn staf en een escadron cavalerie eene verkenning gedaan uit Handoub. Hij meldtdat alles rustig is. Spionnen verzekerendat Osman-Digna zich thans acht mijlen van Handoub bevindtdat zijn leger gedemoraliseerd is en hij slechts weinig aanhangers heeft. Het is niet waarschijnlijk dat hij op nieuw den strijd zal kunnen aanvaarden. Te Birmingham heeft men in het post kantoor een helsche machine gevonden. Gelukkig wa8 de constructie niet van de beste en kon het werktuig dus niet ontploffen. Tegen den St. Patricksdag (patroon der Ieren) nam mon in Engeland op verschillende plaatsen extra maat regelen van voorzorg tegen beraamde dynamiet- aauslagen. Te New-Castle on Tyne is de politie gewaarschuwd voor een aanslag op het postkan toor en het station door middel van dynamiet. Eindelijk weet men wie den brand van de Victoria-dokken te Londen in 1881 heeft ver oorzaakt. Dezer dagen stond te Kopenhagen een jong werkman Jens Nielsenterecht wogens herhaalde brandstichtingen veroordeeld. Na afloop der terechtzitting bekende hij ook de dader van bovengenoemde misdaad te zijn. Zondag 1.1. werd te Berlijn in het paleis van den rijkskanseliereen door Bismarck gepresi deerde vergadering van het Pruisische ministerie gehouden en terwijl de officieuae pers met zeer veel geheimzinnigheid over dezen kabinetsraad spreektwil men in parlemetaire kringen weten, dat de kanselier het herstel van den Pruisischen raad van state heeft aanbevolen. Bismarck had reeds een ontwerp van reorganisatie in gereedheid en verklaarde dat tot het wederoptreden van genoemd lichaam het tegenwoordige oogenblik alleszins geschikt is. De Pruisische raad van state we d eigenlijk nooit staatsrechtelijk afge schaft, maar bestond reeds lang feitelijk niet meer Bij de in den rijksdag gehouden beraad slaging over de verlenging der socialistenwet en over het geschriftbetreffende de toepassing der wet op Berlijn en Hamburg kwamen de soci aaldemocraten Hasenclever, Grillenberger en Bebel op tegen het identificeeren der sociaaldemocraten met de anarchisten. Zij zeiden.dat de wet hunne partij geen schade heeft gedaanalleen heeft hare toepassing verbittering opgewekt. De heer Marquardsen verklaarde zich, uit naam der nationaal-liberale vóór het ontwerp. Minister Puttkammer zegt te hopen dat de ontworpen sociale hervorming de op een dwaalspoor gebrachte lieden tot bezinning brengen zalen dat aan de opheffing der wet nu minder te denken valt dan ooitnu zij heeft beschermd tegen gevaarlijke buitensporigheden waarmede bijna alle andere landen zijn bezocht. In den verderen loop der rijksdagzitting heeft Windthorst voorgesteldhet ontwerp tot verlen ging der Socialisten-wet aan eene commissie te verzenden onder voorbehoud van zijn definitief oordeel. Hij sprak de hoop uit dat de versterkte gezondheid van den rijkskanselier weldra leiden zal tot den terugkeer der vroegere christelijke levensbeschouwingen in Pruisen. Prins Bismarck verklaarde dat de regeeiing door het wantrouwen der meerderheid gedwon gen isslechts eene verlenging voor twee jaren voor te steller.. Zij blijft overigens genegen, niet slechts door repressieve middelenmaar ook positieve maatregelen naar genezing der sociale kwalen voor den werkman te streven zooals de keizerlijke boodschap van 1881 trouwens reeds aankondigde. Het is haar echter onmogelijk, hare, respressieve middelen uit handen te geven. De pers der Fortschritts-partij zet het werk der sociaal-democratie voort door de voornemens der regeering in een verachtelijk licht te stellen, terwijl zij de werklieden tegen de nieuwe sociale politiek ophitst. Na eenige persoonlijke opmerkingen werd het debat verdaagd. Een treurig ongeluk had bij het Pruisische spoorwegstation te Langenlonsheim plaats. Even vóór het voorbij rijden van den sneltrein uit Parijs, kropen twee jonge kinderen onder den gesloten slagboom doorom den weg over te steken. De moederdie aan den anderen kant stond zag het gevaardat hare lievelingen bedreigde. Zij snelde onmiddelijk toeom hen weg te trekken, maar zij kwam te laat en alle drie werden door den trein overreden en gedood. Bij de verkiezing van een nieuwen voor zitter der kamer van afgevaardigden heeft de re geering de overwinning behaald op de oppositie. Zij stelde den heer Coppini candidaat en verklaar de tevens dat zij van de verkiezing eene kabi- neïsquaestie maakte. Coppini werd hierop gekozen met 228 stemmen tegen 145 die op Cairoli, den candidaat der oppostiewaren uitgebracht. De dagbladen zeggen dat de verkiezing van Coppino tot voorzitter van de kamer veel indruk heeft gemaakt. De Opinione noemt den toestand ernstig. De Diritto bevat het gerucht dat Cop pino het voorzitterschap weigeren zou en het ministerie aftreden. Iu de kamer van afgevaardigden heeft Depretis medegedeeld, dat met het oog op den parlementairen toestand het ministerie zijn ontslag aan den koniag heeft ingediend. De koning heeft zich zijne beslissing voorbehouden. Het ministerie blijft voorloopig aan, tot afdoening der loopende zaken. Een apothekersbediende te Kormend (Hongarije) gaf onlangs in vergissing aan een boer insecten poeder in plaats van de voorgeschreven medicijn, tengevolge waarvan de man overleed. Toen de zaak uitkwam en er een gerechtelijk onderzoek werd ingesteld, schoot zijn patroon, de apotheker, in drift eerst hem en daarna zichzelven dood. WAALWIJK. Zondag 23 dezer zal door de harmonie FEspérance op de harmonjezaal worden uit gevoerd 1 Chez Nous Marche populaire, M. Kessel. 2 Die nachtliche Wanderung ouvertureMoskou. 3 Une Corbeille de Fleurs, fantaisie, Rodolphe. 4 Der gute Onkelmarsch, Keteh. Waalwijk, 22 Maart 1884. Aan den heer C. G. van der Heijden alhier is ^opnieuw de levering opgedragen van de voor den volgenden tocht van de Willem Barentz benoodigde klomplaarzen van hetzelfde model en van dezelfde soliditeit, als die voor vroegere reizen geleverd. Wel een bewijs dat de vorige uitstekend hebben voldaan. De heer Yan der Heijden leverde tot dusverre steeds de klomplaarzen vooj de bemanning van genoemden bodem, bij zijne verschillende reizen naar het hooge Noorden. De WelEerw. Heer J. Prins, predikant bij de hervormde gemeente alhier, heeft voor het beroep naar Berkenwoude bedankt. De officier van gezondheid 2e kl. A. W. Verheijden, van het 3e bataljon 6e reg. inf. is overgeplaatst bij het 2e bataljon 3e reg. inf. te Middelburg. Het handelstractaai met Spanje is dezer dagen van den raad van state teruggekomen, en kan dus weldra bij de statengeneraal verwacht worden. De tweede kamer heeft het ontwerp aan genomen waarbij vrijdom van accijns wordt toegestaan voor geslacht vee bij uitvoer. Daarna hield de heer Van Kerkwijk zijne interpellatie over de grondwetsherziening. Voorop stellende dat deze regeering weifelepd en wanke lend is in hare handelingen, steun mist bij de vertegenwoordiging en dus allerminst geschikt is om eene grondwetsherziening voor te dragen, vroeg hij, of zij hare plannen kon mededeelen en zeggen wanneer de voorstellen tot grondwets herziening waarschijnlijk ingediend zullen worden. De ministeï Heemskerk, de onaangenaamheden der regeering toegediend ter zijde latendever zekerde, dat de regeering hare koloniale begin selen niet had veranderd, maar verzocht af te wachten totdat men den minister van koloniën zou hebben gehoord. Hij wees er op dat met betaraelijken spoed het verslag der staatscom missie is tot stand gebracht, en verzekerde dat het der regeering zou tegenvallen als niet in den loop van deze zitting de indiening van de grondwetsherziening kan geschieden. De heer Van Kerkwijk voerde nu, ter staving van zijne bewering omtrent het weifelend karakter en de zwakheid dezer regeeringtal van voor beelden aan, haar loslaten.van het voorstel tot dekking van de staatsbegrootingalsook hare koloniale politiekgevolgd door de benoeming van den heer Hartsen tot lid van den raad van state. De heer Van Houten sloot zich bij den heer Van Kerkwijk aan en miste in 's ministers ant woord de zekerheiddat de indiening spoedig zou geschieden en men er geen middel tot levensverlenging van zou maken. Draalde men, dan zou men eene volksbeweging als in 1848 kunnen wekken. De heer Keuchenius meende, dat op dit minis terie zijne afkeurende motie van 1866 volkomen toepasselijk was, en dat dit bewind niet in staat was de grondwet te herzien, daar het het vertrou wen der vertegenwoordiging had verbeurd. De minister Heemskerk liet de politieke qu- aestie ter zijde ongegronde oppositie versterkt een kabinet. Alle verwijten waren ongegrond de regeering had hare toezeggingen nagekomen en had den ernstigen wil en het voornemen om spoedig eene herziening in te dienen. Kwak zalverij ware het echter dag en datum te noemen. De heer Van Houten was hierdoor eenigszins gerust gesteld. In de zitting van gisteren is ingekomen een voorstel van den heer Van Blom en andere leden, tot wijziging van het reglement van orde voor de behandeling van ontwerpen noodig voor de invoering van het strafwetboek. Bij de behandeling van het ontwerp tot wij ziging van de drankwet bestreden de heeren Schimmelpenninck van der Oye en Beelaerts de voordracht als noodeloo9daar de oppositie eer zal vermeerderen dan verminderenvoorts als eene ontzenuwing van de drankwet en als een groote onbillijkheid tegenover hen die, rekenende op den termijn van 1 Mei 1884, naast de ge combineerde bedrijven concurreerende hadden opgericht of hendiemer het oog daarop gecombineerde neeringen reeds verkochten. De heer Lohman zag in dit ontwerp juist de geschikte gelegenheid tot doelmatige verscherping en verbetering van de drankwet. De heer Vermeulen hooptedat de regeering van de termijnsverlenging zou gebruik maken om beter op locale omstandigheden te letten. De Heer Corver Hooft achtte elke wijziging van de slechte drankwet een voordeel. Het bestuur der gemeente Baardwijk heeft zich gewend tot gedeputeerde staten met het verzoekdat bij het verleenen der concessie van een tramweg van 's-Hertogenbosch naar Waal wijk worde bepaald dat de rails worden gelegd op den noordenlijken berm des wegsvermits het meerendeel der woningen aan de zuidzijde zijn gelegen. Voorts wordt met het oog op de veiligheid dei passage, de afsluiting van langs den weg aanwezige wielen en poelen noodig geacht. De luit. G. Römerte Venlo heeft met een ander officier der rijschoolden luitenant van Hoogstraten, de volgende weddingschap aangegaan -. Op eene mooien Zondag zou laatst genoemde op een gewoon paard van Venloo naai Roermond een afstand van 41/a uur gaans rijden afwisselend in stap en draf. Luit. Römer verlaat op zijn vos-merrie Szabernic een uur later Venloo en wedt vóór den ander in Roer mond te zijnhij is natuurlijk vrij te rijden zooals hem goeddunkt De weddenschap is ver leden Zondag gehouden, en gewonnen door luit. Römer. Door de firma. C. Nederveen, boekhande laar te s'-Hertogenbosch, zal Maandag 31 Maart a. s. en drie volgende dagen eene openbare ver- kooping worden gehouden van eene fraaie col lectie oude en nieuwe boekwerken, schilderijen, gravures, aardewerxen, porseleinen, enz., waarvan de catalogus ruim 1400 nummers telten die Vrijdag, Zaterdag en Zondag 28 29 en 30 Maart te zien is. De redenen voor den moord te Best zijn nog onbekend. Het slachtoffer Maria van B. te Best moet kort voor den moord in gezelschap van een ander zijn gezien en deze zou Kuppens, de vermoedelijken daderalsnu met een schot hagel verjaagd hebben, waarna hij zijn gruwel daad moet hebben verricht. Intusschen is het vreemd, dat dan die derde nog niets van zich deed hooren hoogst waarschijnlijk moet hij zelf gewond zijn in elk geval zou hij een voorname getuige kunnen wezen. Op den gearresteerde was de bevolking uiter- mate verbitterd en juichte de justitie allerwege, tot zelfs in de gemeente Bokstel, van harte toe, toen zij den veldwachter meenam. Men kwam tot diens inhechtenisneming vol- geuderwijze. De burgemeester van Best merkte op, dat de gemeenteveldwachter H. K., na den gepleegden moord, andere kleederen droeg dan vóór dien tijd.. Dit wekte achterdocht en deze leidde tot eene huiszoeking bij den veldwachter, waarbij K. 's gewone kleederen in eeu kuip met water werden gevonden. Daar K. bovendien zelf aan gezicht en hauden eenigszins verwond wasmeent men het spoor van den moordenaar gevonden te hebben en nam men hem in ver zekerde bewaring. Te Budel is eene boerderij totaal door brand vernield. Oorzaak onbekend. Te Antwerpen zou naar men verneemt een persoon aangehouden zijn die een der ge signaleerde bankbiljetten (van den diefstal van het postkantoor te Breda) heeft uitgegeven zonder de herkomst te kunnen aanduiden. Omtrent den postdiefstal te Breda meldt men aan het D. v. N. hel volgende Het bevel tot inhechtenisneming van den meesterknecht der sigarenfabriek schijnt o. a. ook gegeven te zijn op grond dat het touw waaraan het ledige kistje van de aangeteekende brieven in de haven is gevonden te Breda niet anders geleverd werd dan aan die fabriek. Ook is de justitie dezer dagen den schrijver van de aan haar gerichte anonieme brieven op 't spoor gekomen door eene toevallige omstandigheid. Een man wiens werkkring geheel buiten de fabriek isdoch die een huisje van den eigenaar er van bewoontverzocht uitstel tot betaling der huishuur. Het schrift had overeenkomst met de anonieme brievenwaarvan de justitie dien fabrikant inzage schijnt gegeven te hebben. Daarin werd zooals men weetgezegd dat de dader van den diefstal niet ver te zoeken zoude zijn. Of die persoon nu meer licht in deze duisternis kan ontsteken zal moeten blijken. In het ziekenhuis te Arnhem is overleden de Maandagavond jl. verwonde besteller bij een der stoorabooten Jan Herman Sprenkel. Daar het ruggemerg onder den halswervel was geraakt, was hij gedeeltelijk verlamd, 't Blijkt dat de dader, een scharenslijperzich vergist heeften diens broeder in plaats van den verwonde had bedoeld, De zoo noodlottig omgekomen man laat eene vrouw en drie kinderen achter, die aan volslagen armoede zijn prijs gegeven. Een der regenten van het ziekenhuisbaron Van Tuyll van Se- rooskerkecheeft de hulp zijner stadgenooten ingeroepen voor het hulpbehoevend gezin. Naar men verneemtverkeert de bosch wachter Snoekdie de vorige week in de Sche- veningsche boschjes een kogel in het been kreeg, in zorgwe'kkeuden toestandten gevolge van zware wondkoortsen. Een ingezetene van Nijmegende heer A. Mollehad dit jaar twee zonen, die te gelijk in de loting vielen. Nu schrijft de wet voor dat degene der beide zonendie het hoogste nnmmer trektvrij van dienst ishetgeen hier met den oudsten zoon, een veelbelovend schilder, het geval was. De tweede zoonalsnu dienst plichtig geworden zijnde wordt wegens lichaams gebreken afgekeurd zoodat beiden zonder voor behoud vrij zijn van dienstplicht. Te Hilversum heeft een tapijtwever zijn vrouw en kind zóó mishandelddat de politie zich met de zaak moest bemoeien. Een paar dagen geleden reedshad de vrouw ten gevolge van ondergane mishandelingin het holle van den nacht met haar kind de woning moeten verlaten, Toen zij er terugkeerdevond ze de deur dichtgespijkerd. Zij wist zich echter toe gang te verschaffendoch werd even spoedig door den woedendan echtgenoot weder verjaagd, In zekere Friesche gemeente is proces verbaal opgemaakt tegen twee leden van het bestuur der vcreeniging voor volksvermaken twee raadsleden den president van 't Nut, den voorzitter der rederijkerskamereen lid van 't college van notabelen der H. G., twee onderwijzers en een ouderlingallen wegens 't vertoeven na verboden tijd in eene herberg.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2