FIIUL! UITVERKOOP Aanbesteding. Het bouwen van een Nieuwe KEHK, De zang in de katholieke kerk, STIKSTERS, HORLOGEMAKER. HEEREN- en DAMES Remontoirs, Huidenberichten. Wegens verhuizing K lei-Aardappelen, CL IICp 9 Chr. Van Laarhoven, Burgerlijke Stand Handelsberichten. ADVERTENTIE N. LINNEN, PELLEN, DIEMIT en verdere Manufacturen. Wed. J. M. TIJSSEN Waalwijk, AANBESTEDEN NOTARIS KTJIJPERS Publiek verpachten-. De gronden, gelegen in den Baardwijkschen over laat. Prijs f 0.25. |p§? Ondergeteekende gouden en IllfllKI V Brieven uit het Zuiden. aan veel verlaagde prijzen van alle voorhanden zijnde goe deren als PUIK BESTE op Dinsdag den 1 April 1884, op Maandag 24 Maart 1884, 's voormiddags I 0 urebij OPBOD en AFSLAG, in verschillende perceelen voor den tijd van vijf jaren L. A. LAUREY. KERKELIJK GOEDGEKEURD. Wekkers, Regulateurs en Klokken. Groote straat, A 32. 't Kluchtigste biervan is, dat de beide raads leden hebben gestemd voor de verordering tot sluiting op elf uur. Door de arrond.-rechtbank te Breda zijn, bij ordonuantie in raadkamer van Zaterdag, met bevel tot gevangenhouding verwezen naar de openbare terechtzitting L. J., opperman, geboren te Oosterhout, woner.de te Tilburg, en J. v. d. S., oud 25 jaren, geboren en wonende te Tilburg. Deze personen worden beschouwd als de belhamels in het gevecht 'twelk in den avond van 24 Febr. 11. fn de wijk Kervel te Tilburg plaats had waarbij men zich gewelddadig verzette tegen beambten der openbare macht ic functie ten gevolge waarvan een age t van politie zwaar werd gewond. Te Gemert (N.-Br.) is Zondag een kind van drie jaren door den stoomtram over de beentjes gereden. Na eenige oogeublikkeu lijdens is het kind bezweken. Eenige katholieke geestelijken en leeken die verleden jaar den eersten pelgrimstocht uit Nederland naar Lourdes organiseerden hebben thans te 's Hertogenbosch eene vergadering ge houden en zich geconstitueerd als blijvend comité voor de bedevaarten uit Nederland naar Lourdes. Er is een reglement vastgesteld en een beatuur gekozen. Voorts is bepaalddat de volgende tocht zal plaats hebben in September aanstaande. Uit den Haag wordt aan de Zutph. Ct. mededeeling gedaan van eene gebeurtenis, die daar nogal sensatie moet hebben verwekt. De Bataafsche brandwaarborgmaatschappij, een stichting van de familie Van Roijen, en die geen andere deelhebbers heeft dan de verze kerden heeft tot directeur Mr. Haakma van Roijen. l)eze wordt bijgestaan door een the saurier die met het geldelijk beheer is belast. De verzekerden oefenen controle uit door commissarissen en zes door het lot gekozen deelhebbers. Er ontstond een geschil tusschen directeur en commissarissen over de vervul ling van het thesaurierschap dat vacant was geworden. In eene vergadering, belegd door commissarissen welke de directeur weigerde bij te wonenwerd een thesaurier benoemd: de Heer Heldring, die de betrekking aannam, maar door den directeur niet werd erkend. Op de algemeens vergadering werd de di recteur in het gelijk gesteld, en decommissa- rissen op voorstel van den broeder van den Heer Van Roijen ontslagen. De commissaris sen nu waren de heeren Patijn, burgemeester van Den Haag, Wintgenslid der tweede kameren Begram van Jaarsveldoud-lid der tweede kamer. Vier andere heeren uit de deelhebbers werden terstond in hunne plaatsen benoemd. De Heldring werd eerst ontslagenmaar daarop door de vergadering tot thesaurier be noemd. Commissarissen moeten voornemens zijn de zaak voor den rechter te brengen. In een buitengewoon Politieblad wordt gesignaleerd Maijer Seligmannkoopman in fruituit Bruchsal in Baden, leeftijd ongeveer 45 jaren, middelmatige gestalte, lengte on geveer 1,65 meter, haar, wenkbrauwen, ringbaard en knevel zwartmond gewoon kleur gezond. Hij is sedert 28 Febr. jl. voortvluchtigen men vermoedt dat hij zich herwaarts heeft begeven om zich naar Ame rika in te schepen. De regeering van Baden heeft zijne uitle vering aangevraagd ter zake van bedriegelijke bankbreukwaarvoor de vereisebte stukken aan bet departement van justitie berusten. Hem op te sporen en aan te houden en daarvan onverwijld kennis te geven aan het departement van justitie wordt gevraagd. Mocht hij zich sedert bovenvermelden datum in eene Nederlandsche haven hebben inge scheept dan wordt daarvan onmiddelijk bericht verzocht aan genoemd departement. Van onzen 'particulieren correspondent Op buiteclandsche tentoonstellingen zijn wij niet gewoon een bijster groote Nederlandsche af- deeling te vinden. Onze fabrikanten en industri- eelen hebben ons in dit opzicht stellig niet ver wend 1 lk had er dan ook niet op gerekend onze inzenders te Nizza bij dozijnen te zullen kunnen tellen, maar zoo dun gezaaid als zij mij gebleken zijn, had ik toch ook niet gedacht. Het is waaronze regeering heeft zich niet het minste of geringste met de zaak ingelaten, zij is er niet toe te bewegen geweest een com missaris te benoemen ter behartiging van de belangen der inzenders, en deze onthouding heeft de deelneming natuurlijk niet in de hand ge werkt. Maar, mogen andere rijken méér ingezonden hebben, twee van de grootste aantrekkelijkheden der tentoonstelling komen toch uit ons land dat is tenminste eerwelke men ons niet kan betwisten. Op het terraslinks van het hoofdgebouw recht tegenover de groote restauratie, waar altijd kleine potjes over het vuur hangen omdat er zoo weinig bezoeker* komen en daarvan ik bedoel van de restauratie gescheiden door de altijd ledige stoelen, om de muziektent geplaatst, staat een keurige kiosk, die er door zijn beval- ligen stijl, door de fraaie bloemen eD planten, waarmede zij versierd is, maar vooral door het frissche en bloozende gelaat van een met een hollandsch ijzer getooide vaderiandsche schoone, alleraantrekkelijkst uitziet. Die verschillende omstandigheden, cl. w. z. de juffrouw die er in staatdie bloemen die grillige lijnen van het vroolijk geschilderde pavilloen, zijn zoovele oor zaken dat niemand deze inzending onopgemerkt voorbij gaatde vreemden niet omdat zij dit geheel zoo alleraardigst vinden de Hollanders niet en er zijn er hier tamelijk wat om dat zij gaarne even een praatje maken met dit juffertje iu 't groen, die voor ieder een aange naam woord en als ge een halven frank wilt betalen, een glaasje likeur over heelt. We staan voor de inzending van de oude Amsterdamsche likeurstokerij „liet Lootsjï" van de erven Lucas Bols, wier schoon, in oud ilol- landschea stijl opgericht gebouw op de tentoon stelling te Amsterdam, zeker nog door niemand vergeten is. De kiosk is gemaakt naar eene teekening van onzen architect Cuypers en valt hier bij ieder in den smaak. De vertegenwoordiger van het huis heeft reeds driemaal aanzoek gehad om het fraaie gebouwtje na afloop van de tentoonstelling te verkoopen maar de firma Bols is wel lian - delaars!er in likeuren, maar niet in kiosken en de aanbiedingen zijn dus van de hand geslagen. En evenmin als aan de kiosk zou het aan de juffrouw, die er in staat, stellig aan aanzoeken ontbreken, als ieder, niet wist, dat zij haar hart en hand reeds lang had weggeschonken aan den Hollander, die haar behulpzaam is bij het be dienen der gasten. 't Is jammer voor de firma dat de tentoon stelling zoo slecht bezocht wordt, want waarlijk hare flinke deelneming en de groote kosten welke zij zich daarvoor getroost heeft, verdienen een beter succes dan het verkoopen van een dozijn curapaotjes per dag en nu en dan een klein kruikje anisette, zooals nu het geval is. Als wij thans den geheelen linkerkant van het hoofdgebouw langs wandelen komen we aan een andere en geen geringere aantrekkelijkheid van de expositie aan het vorstelijk ingerichte pavil loen van de firma C. J. v. Houten Zn. cacaofabrikanten te Weesp. Dit pavilloen vormt niet alleen verreweg dc schoonste particuliere inzending uit Nederland maar van de geheele tentoonstelling. De ingenieur-architect C. Muijsken heeft de plannen gemaakt voor een pavilloen, dat niet alleen een grootsch, maar tevens een aangenaam effect maaktdat, uit een aesthetisch oogpunt beschouwd uitmuntend is en van onze bouw kundige kennis een heel wat beteren indruk geeft dan heel wat nieuwe wij keu van onze steden doen. De firma A. H. Jansen Zn., te Amsterdam, heeft er een ameublement gele verd, dat vorstelijk isgroenbrons-fluweel wisselt er zich af met perzische dessins blauw cachemire met roomkleurig satijn; zwart ebben hout met marmer de harmonie wordt daar niet verbroken en alles kenmerkt zich door een uiterst fijnen smaak. In Frankrijk heeft menals Nederland ter sprake komtaltijd den mond vol over wdie rijke Hollanders." De kiosk der heeren Van Houten zal den Eranschen stellig een nieuw bewijs zijn voor de waarheid van die schier spreekwoordelijk geworden uitdrukking. De inwijding van het pavilloen, waartoe de chef der firma was overgekomen, heeft met groote plechtigheid in tegenwoordigheid van den Ne- derlandschen consul eu verschillende autoriteiten plaats gehad. De consul, de hejr Alfred Flores, wijdde bij die gelegenheid o. a. een drank aan onzen geeerbiedigden koning en het vorstelijk huis. De firma Van Houten getroost zich ontzach- lijke kosten voor hare deelneming aan de ten toonstelling. Maar ik geloof dat zij volkomen gelijk heeft met hier krachtig op te treden. In Frankrijk wordt een zeer algemeen gebruik ge maakt van chocolade de cacaopoeder is ei echter in tegenstelling van andere landen nog weinig bekend. En toch is het zonder tegenspraak dat de cacao hygiënische voordeelen bezitwelke de chocolade mist. Tot aan het begin onzer eeuw werd de ca caoboter alleen gebruikt om chocolade te maken. Doch, de smaak der chocolade mag alleraange naamst zijn, ue vetdeelcn er van hebben inzon derheid bij kinderen en bij hen, die geen sterke maag hebben, dikwerf nadeelige gevolgen. Im mers dat chocolade zwaar te verteeren is weet ieder. Het kwam er dus op aan die nadeelige eigen schappen weg te nemen dat wil zeggen t de de cacaoboterde vetdeelen te verwijderen. Daardoor toch zou een gezond voedingsmiddel in het leven worden geroepen. Met eene volharding, welke de moeder van de uitvindingen en verbeteringen is, als deze niet het gevolg zijn van een toeval, maar van den onder zoekenden, denkenden menschelijkeB geest, heeft de hr. Van Houten zich toegelegd op de oplossing van dit vraagstuk. Eindelijk is het hem mogen gelukken het middel te vinden de cacaoboon te ontdoen van de cacaoboter en zoodoende alle vet deelen te verwijderen. Daarmede waren echter nog niet alle factoren verkregen om de cacao als aangenaam voedings middel zijn weg te doen vinden naar kinderkamer en salon beiden. De cacao moest daartoe nog op losbaar worden en zijn oorspronkelijken geur behouden. Dit een en ander werd verkregen door er den poedervorm aan te geven. Eerst toen was het doel bereikt, want eerst van toenaf kon de cacao gezegd worden een aangenaam smakend voedingsmiddel en tevens een hygiënische drank te zijn, zich in alle opzichten voordeelig onderscheidende van koffie en chocolade. De firma C. J. v. Houten Zn. heeft door haar fabrikaat een geheele omwenteling te weeg gebracht in de chocoladebereiding en voor de Fransche fabrikanten zal hij een niet weinig te duchten mededinger zijn nu hij in hun eigen land met zijn voortreffelijk product komt con- curreeren. Opmerkelijk is het dan ook, dat de jury voor voedingsmiddelenuitsluitend uit Franschen bestaande, eenstemmig is geweest in haa^ oordeel om aan Van Houten's oplosbaar cacaopoeder een eerediploma toe te kennen. De grootste en meest beroemde Fransche chocolade fabrikanten zullen zich hoogstens met een gouden medaille moeten tevreden stellen. Van den 15 tot en met den 21 Maart 1884. WAALWIJK. Bevallen Eugenie Zeckendorf, geb. Pohl, d. Francina Wilhelmina Hamers, geb. Van Delft, d. OverledenLevenloos aangegeven kind van Ebe Willem Treffers en Maria Cornelia Wilhelm. Adriana Maria de Graaff, 5 m. Walthera Maria van Iersel 7 m. SPRANG. Geboren-. Dirk Marinus, z. van AdriaanPaans en Kuinderke Koekkoek. André Adriaan z. van Hendrik Andries van Wijlen en Elisabeth Maria Janson. Overleden-. Hendrikus van Dommelen, 15 m. Teunis van Dongen44 j. echtg. van Pieternella van Dongen. WAALWIJK, 21 Maart. De aanvoer van hoornvee was heden nog al ruim; ongeveer 150 stuks meestal kalfkoeien en vet vee waren aan de lijn. Hoewel de prijzen den laatsten tijd langzaam achteruit zijn gegaan was de handel levendig daar er veel koopers ter markt waren. Belgie kocht tegen de eenigszins zwakke markt gretig op. Kalfkoeien f185 a f265. Dito vaarzen f145 a f 205. Bij ruimen aanvoer golden biggen f 7.7» a 11,75 per stuk. Boter. Aangevoerd 982 kiiode prijzen zijn van f0,99 tot fl.14 per kilo. In leder is het stil de prijzen waren voor zooileder iets flauwer daar de kooplust ook niet vermeerderde ten gevolge van den on- geanimeerden afloop der huidenveiling te Antwerpen, alwaar van de 26000 stuks aan geboden huiden slechts ruim 5000 stuks koopers vonden, tegen eene prijsvermindering van frs 2 it 3. Na de veiling werden er echter nog ver schillende partijtjes tegen lagere prijzen afgedaan. Inlandsche huiden en vellen zijn mede flauw gestemd. Schors wordt voortdurend sterk aangeboden; de prijzen zijn dalende. Oosterwijk19 Maart. Boter. Aangevoerd 2080 K. G., prijs van f 1.20 1.53. Eieren 3 cents per stuk. Waspik, 17 Maart. Boter. Aangevoerd 300 K. G. van f 1,00 èi 1.25. DORDRECHT, 20 Maart. Tarwe. De extra puike nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche f 8,00 8,20de goede Zeeuwsche Vlaamsche en Overmaassche f 7,40 7,70 geringe en blauwe f7,00 a 7,20; zomertarwe f7.20 a 7,80 en Canada f 6,50 7,00 Rogge. De nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche f 6.00 a 6.50Overmaassche f 5,80 üt 6,00. Gerst. De nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche Winter zakmaat f5,50 6,10. Zomergerst. De nieuwe Zeeuwsche en Vlaam sche zakmaat f 5,10 a 5,50. Spelt f3,00 tot 3,40. Haver. De nieuwe inlandsche voeder naar deugd van f2.50 tot 3.60 en dito dikke f4.00 4.30. Paardenboonen f6,60 h 7,00 Duivenboonen f7,30 tot f7,60. Witte- en Bruineboonen. De nieuwe witte Zeeuwsche naar deugd van f 12.00 a f 14.00, dito dito bruine naar deugd van f8.00 a 12.00. Erwten. De blauwe kooksoovten naar deugd van f8,50 tot 8,90. Mesting van 7,20 7.50. Boekweit. Geveiland per 2100 kilo Noordbra- bantsche fl.95. Mais. Per 100 kilo Amerikaansche tot f 0,00 a f0,00 verkocht. AMSTERDAM, 22 Maart 1884. Bericht van de makelaars Brouwer Ancher Dordregter. Huiden zonder eerstehands afdoeningen. Op primo April e. k. zijn verschillende partijen Oost-Indische huiden bij inschrijving aan de markt gesteld. Inlandsche artikelen in verbeterde stemming. CORRESPONDENTIE. J. K. v. L. te T. Onze advertentie-ko lommen. staan tegen het gewone tarief voor dergelijke aankondigingen open. De administratie. verkrijgbaar bij W. SCHONIS, te Waalwijk, k ƒ170 per mud en ƒ0.85 per half mudper vijfkop 12 cent. Het kerkbestuur der christelijk gerefor meerde gemeente Capelle, zal des namiddags 2 urein de pastorie aldaar Bestekken zijn te bekomen tegen betaling van fl.bij A. J. GROOT HUIS, te Sprang, door wien nadere inlich tingen worden gegeven. De ONTVANGER der REGISTRA TIE en DOMEINEN, te Waalwijk, zalten overstaan van te Drunen, ten huize van D. N. VAN DER WESTEN, herbergier te Drunen, De pacht gaat in op 1 Januari 1884. De perceelen en massa's bij biljetten breeder omschreven. Inlichtingen geeft genoemde ontvanger. Bij de uitgevers KüPPERS LAU- REY te Haarlem is verschenen door Naar plaatsen waar geen boekhan delaar gevestigd is, wordt deze brochure bij toezending van het bedrag in postzegels franco per post gezonden. te LEIDEN VRAAGT eenige bekwame in of buiten den kost. De vader van dus danige stiksters, schoenmaker zijnde, kan ook bij denzelfde geplaatst worden. MAAKT BEKEND dat hij zich te Waalwijk heeft gevestigd als Hij beveelt zich minzaam aan voor het leveren en stellen van alle soorten uurwerken. Steeds VOORHANDEN eene nette keuze Abonnement voor het opwinden van Pendules. Tarieven, voorwaarden en statuten ver strekken de Hoofdagent ADR. H. OOMEN te Tilburg en de Agenten MELIS CHABOT te Nieuwkuik en J. VERMEULEN en W« KAMP te Waspik en Raamsdonk.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 3