Nummer 28. Zondag 6 April 1884. 7e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. li FEUILLETON. Bekendmakingen. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. STAAT VAN BRIEVEN N A S O. nawMBtatrr i am> i finrnwm- rwt» ~zr?3tm&!trsarT--rf*viiT tnix uszsmst&a De Echo van het Zuiden, JllU, ..illlUlMUll, XJ Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duischland worden alleen aangenomen ioor het advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclamesl5 cent perrege De burgemeester der gemeente Waalwijk, maakt bekenddat de lijsten der kiezers, iugevolge art. 31 der kieswet zijn gesloten, opnieuw aangeplakt en ter secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd Waalwijk1 April 1884. De burgemeester voornoemd F. VAN ESl.b. geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de 2e helft der maand Feb. Van Waalwijk. J. Siccama. IiilvarcDbeek. Van Baardwijk. Cornelis Maas. Sprang. Van Bezooijen. C. van der Mielsen. Groningen. Kunnende de brieven door tusschenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De Directeur, BAGGERMAN. De commissie vaD enquête naar den toestand der nijverheid heeft den senator Claude gehoord, als lid der commissie van onderzoek naar de organisatie der Fransche kamers van koophandel in het buitenland en der handelsmuseums. Hij verklaarde zeer ingenomen te zijn met de ver slagen welke het ministerie van koophandel openbaar maakt ter voorlichting van het publiek, en die vlijtig gebruikt waren bij de samenstel ling der Fransche kamers van koophandel in het buitenland. De oprichting van handels museums vorderde goed. Ook staat het gereed schap, dat de Fransche indastrieelen gebruiken, volstrekt niet beneden dat van andere volkeren. Te Amsterdam werden de Fransche werktuigen in de eerste klasse gerangschikt om de vernuftige samenstelling en verwierven zij het grootste aan tal eerediplomas en gouden medailles. De over- i Vrij U i 1 111111 JLFUil naar hef Duitsch bewerkt door IV. O viel Theodoor Roos haar in de rede, hier is het schoonste wat ik op aarde gevonden heb: de oogen mijner cara Dorina, ook deze hooren niet tehuis in de mistige koude van het Noorden ook uw vaderland is Italië daar alleen kunnen wij allen gelukkig zijnkomkom Theodora smeek den meester dat hij alles van zich wegwerpe, dat hij met ons heentrekke naar het land der oranjeappelen en citroenen ik ben niet rijk, doch wanneer hij onze leidman iszal ik met mijn penseel veroveren kunnen wat wij noodig hebben, en al kan ik niet gelijk hijde lichtende en verlichte natuur op het doek tooveren ik zal portretten schilderen en ik zal den moed hebben en het recht uwe moeder om uwe hand te verzoeken. Hier echter mis ook ik de gave der schepping hier, waar mij de meester houdten mijne Dorina. Kom kom riep hijhet jonge meisje tot bij Dujardin leidend, bid hem, dat hij alle banden van zich wegwerpedie hem hier gekluisterd houden dat hij met ons den weg op ga van nieuw leven nieuw licht en nieuw geluk Jonkvrouw Theodora legde den arm op Du- jardins schouder zij boog zich nederom hem in 't gelaat te blikken en sprak op vleiend smeekenden toon Ach jaheer Dujardindoe dat als het werkelijk iszooals hij zegtwanneer gij beide hier tot trearen en moedeloosheid gedoemd zijt productie, waaraan de industrieele crisis wordt toegeschreven, is niet alleen in Frankrijk op te merken, maar ook in de Vereenigde Staten en vooral in Engeland. Naar zijne overtuiging ie de Fransche arbeid niet achteruitgegaan en heeft men de crisis overdreven voorgesteld. De afgevaardigden van de kamer der spiegel- fabrikanten die vervolgeus gehoord werden verklaarden dat er in deze nijverheid geen crisis bestond. Zij gebruikt 35000 werklieden en de verstandhouding tusschen de werklieden en de patroons is uitmuntend. Slechts klaagden de af gevaardigden over de concurren'ie van den arbeid in de gevangenissen en over de hooge prijzen van het vervoer. Ook de afgevaardigden van de kamer der speelgoedmakers deelden mede, dat deze nijver heid geen gebrek aan werk heeft. Ongev. 2000 werklieden gebruikt zij in werkplaatsen en 12,000 arbeiden voor haar thuis. De afgevaardigden verlangden verlaging der rechten van invoer op de grondstoffen voor hunne nijverheideen handelsverdrag met Engeland en verlaging der transportkosten, terwijl zij betreurden, dat van het buitenlandsche speelgoed bij den invoer slechts rechten worden geheven voor de grondstoffen, waarvan het gemaakt is. Ook heeft de commissie den heer Camescasse, prefect van politie gehoord, die verklaardedat de arbeid wel verminderd was, doch dat er een eigenlijke crisis niet bestond. Hij deelde vervol gens eenige bijzonderheden mede om aan te toonen dat het aantal werklieden, die van arbeid voorzien zijn in dit jaar geringer is dan vroeger, terwijl zich voortdurend nog werklieden te Parijs vestigen. De prefect klaagde er vooral over, dat de familiegeest onder de werklieden sterk af neemt en Hat daarentegen de prostitutie zich in sterke mate uitbreidt. Uit Anzin wordt gemeld, dat eene deputa tie uit de arbeiders aan den directeur der Com pagnie d'Anzin is komen vragen, of hij de weg gezonden mannen terugnemen en de oude voor waarden van den arbeid herstellen wilde. Het antwoord luidde dat het der maatschappij volstrekt onmogelijk was op hare besluiten terug te komen. Tn verscheidene bijeenkomsten, te Vieux-Condé, Fresnes, Denain en elders gehouden, werd, naar aanleiding van dit antwoord, besloten de werk staking te doen voortduren. ga dan heen naar uw Italiëwaarvan ik reeds zooveel gehoord heb en neem mij mee sprak zij bijna fluisterend wijl heer Roos toch zegtdat ook mijn vaderland daar is. Dujardin drukte met innigheid hare hand en zei, diep zuchtend Als het mogelijk was Maar het is niet mogelijk 1 riep een helle, scherpklinkeude stem bij wier klank alle drie verschrikt bij elkander drongen en omzagen naar het andere vertrek, op welks drempel een vrouw van omstreeks dertig jaren verschenen was, die met toornigen blik de groep voor het doek ga desloeg. Vrouw Dujardin die zoo plotseling en on verwacht te voorschijn tradwas iemand van gezettetrotsche gestalte met een fraai gevormd gelaatwaarop echter harde trekken lagen en dat op dit oogenblik gloeide van drift hare kleeding en haar hoofdtooisel volgens de Fransche mode dier dagen was koket en tien a twaalf jaren geleden zouden de helle kleuren er van haar beter gepast hebben dan thans. Het is onmogelijk en ik sta het in geen geval toe, herhaalde zij met spotachtigen lach dat mijn gemaal hier onder mijne oogen zich zijne galante verstrooiingen veroorlooft. Wan neer hij de liefde en de dankbaarheid vergeet welke hij mij schuldig is en welke hij mij zoo plechtig eenmaal beloofde, toen ik hem in zijnen nood mijno hand reiktezoo moet hij evenwel niet in de meening verkeeren, dat ik hem ver oorloof hier zoo ongestoord het leven van een Turkschen Pacha te leiden en eiken dag een nieuw liefdesavontuur te hebbenzooals hij waarschijnlijk in vroegere dagen gewoon was. Een diepe zucht was Dujardin's antwoord en jonkvrouw Theodora trad blozend van schaamte zijwaarts. Theodoor Roos echter riep streng verwijtend uit; Volgens een later bericht uit Anzin waren ei 940 mijnwerkers in de groeven afgedaald. Bij een commissaris var. politie te Parijs, kwam een slager aangifte doen van een brutalen diefstal. Bezig 'zijnde per wagen vette varkens te vervoeren, had men, toen hij den wagen een oogenblik had verlatenzich met zijn vracht verwijderd en ondanks alle nasporingen heeft men noch van den wagen of het paard noch van de varkens eenig spoor gevonden. Te Nimes is een 76jar;ge ongehuwde dame, die als zeer rijk bekend stond, in hare woning vermoord gevonden. Zij woonde alleen en was gewoon bij haar broeder het middagmaal te ge bruiken. Toen zij Vrijdag op het gewone uur qiet verscheen, ging haar broeder in haar huis en vond het met bloed bedekte lijk op den grond liggen. Deze misdaad is door diefstal gevolgd. Op de muren en kastendie doorzocht zijn waren bloedvlekken zichtbaar. Circa 40,000 fr. zijn ontvreemddoch groote sommen, die op andere plaatsen geboigen waren zijn onaange roerd gebleven. Den volgenden dag is een der moordenaars te Arles-sur-Rhone in een verdacht huis gear resteerd, toen hij nog in 't bezit was van 37000 francs. Het is een vroegere knecht der ver moorde. Een treurige moord is te Villers, in het departement Cher, gepleegd. Daar is een 78jarige vrouw vermoord door haar zoon en schoondochter, die haar geld en goed machtig wilden worden. Zij doodden de vrouw met een snoeimes en wierpen haar lijk in een vijver te Villequiers. Te Parijs hebben tegenwoordig straatroo- veis het op de huurkoetsiers voorzien. In de rue des Poissonniers heeft men Maandagochtend vroeg een koetsier gevonden, die met een doek geworgd en van alles wat hij bij zich had be roofd was. Den vorigen nacht werd in de rue Riquet een koetsier gevonden, die op dezelfde wijze aangevallen en beroofd was. Deze man leett nog en toen hij weder tot bewustzijn ge komen was, verhaalde hij, dat drie mannen hem onverhoedt aangevallen er. hem half geworgd en beroofd hadden zonder dat hij zich kon ver roeren. Nog drie andere koetsiers moeten dezer dagen Uwe drift en uwe ijverzucht voeren u te vermadame Dujardin en maken u blind Theodora hier heeft uwen gemaal tot model gediend voor zijne schilderij ge kunt zelf u daarvan overtuigen is daarin iets onbe tamelijks Ik ben niet blindklonk het vrij luid uit madame Dujardin's mond en behoef u niet te vragen of iets al dan niet welvoeglijk is. Het is wel een eigenaardige wijze van tot model dienen, als men iemand den arm op zijnen schouder legt en bijna op zijnen schoot ziten ik verzoek de juffer dringend dat zij voortaan hier niet meer tot model poseert wanneer mijn man een model nóodig heeftdan is het hier riep zij uit op hare borst slaande als hij mij lief heeftzooals plicht hem dat voorschrijft, kan of wil hij geen ander zoeken de groote Rafaël heeft ook nooit andersdan zijne geliefde gemalin geschilderd. Haltriep Dujardin opspringend en met bliksemend oog dat gaat te verMeent ge mij het leven te mogen verbitteren door uwe trotsche ijverzuchtgij hebt niet het minste recht dit eerzame meisje hier te krenken en te kwetsen. Die eerzame jufter riep vrouw Dujardin nog driftiger uit heeft zich niet te bemoeien met mijnen man en zij kan er zeker van zijn door mij niet gekrenkt te worden wanneer ze in mijne afwezigheid in dit atelier geen bezoeken brengtIk ben in mijn recht en maak gebruik van dat rechten wil de juffer mij een visite brengen zoo zal zij mij welkom zijnals mijn man niet tehuis is. Theodora's oogen vulden zich met tranen en onwillekeurig zocht zij hulp bij Theodoor Roos. wien zij hare hand op den arm legde. Schielijk traden twee personen de voorste kamer binnen door straatroovers aangevallen zijn, maar hier namen de aanranders de vlucht, toen het geroep der aangevallenen hulp deed opdagen. Osman Digna roert zich nog steeds. Hij tracht thans den water-toevoer aan de met Engeland bevriende stammen te Hanboub en Tamanib af te snijden. Mehemet-Ali vereenigt teSuakin eene strijdmacht om tegen Osman op te trekken. Men gelooftdat een veldslag op handen is. 't Zal wel weer op een groote weglooperij van Mehemet's soldaten uitdraaien. Admiraal Hewett is aan boord van de Euryalus naar Massowah vertrokken waar hij een onderhoud zal hebben met den koning van Abessinië. Volgens Daily News is aan de slachting te El-Obeid (Hicks-pacha) slechts een man ont komen die gewond werd en nu door den Mahdi wordt gevangen gehouden. Het zou een Hollan der (officiers-oppasser) wezen, met name Koetey. De Times verneemt uit Hongkong dat te Kanton groote onrust heerscht. Men vreest dat de Franschen een aanval op de stad zullen doen en beseft dat Kanton geen weerstand zal kunnen bieden ondanks alle toebereidselen voor de ver dediging. Voorts meldt men uit Philadelphia aan de Times dat de regeering ^wachtschepen heeft gezonden naar Key West op grond van geruchten omtrent eene geheime expeditie tegeu Cubadie daar zou worden uitgerust. Woensdagavond is er een geweldige brand uitgebroken in de Londecsche boekhandelaars- wijk Paternoster-row. Al de krachten van de geheele Londensche brandweer waren uren lang bezig om het vuur te beteugelen. Verscheidene perceelen zijn afgebrand. Er is eene enorme schade. De brand werd Donderdagochtend eerst bedwongen. Over een geheimzinnigen moord in de City schrijft de Londensche correspondent van de N. R. Ct. het volgende De moordenaar van Anna Yates, alias Marshall, het ongelukkigë wezen dat in de Burton Crescent doodgeslagen en geworgd werdis, ten spijt der traditioneels „ijverige pogingen" van de politie, en Dujardin, die op het punt stond zijne vrouw te antwoordenzonk moedeloos op zijnen zetel terugterwijl Theodora in angstige verwarring de oogen nedersloeg en zich haastig een schrede van den jongen mau verwijderde. Madame Dujardin op zij dringendverscheen op den drempel eerst een kleinecorpulente vrouw in een kleed van blauw gebloemd linnen met een witten op de schouders vastgemaakten schort vooren de traditioneele Hollandsche muts waaronder de vergulde zilveren platen glinsterden, om de slapen. De regelmatige maar grove trekken van haar gelaat duidden een ouderdom aan van ongeveer vijftig jaren hoewel de blanke tint van hare huid nog de gezonde frischheid der jeugd be houden had. Zij had <jikke roode lippen en hare blauwe glasheldere oogen waren thans in gestadige beweging door ingehouden drift een eigenaa digheid van vele flegmatische karakters wier gestadige gemoedelijkheid verstoord is. Deze vrouw werd gevolgd door een mageren, dorren man met grauwrimpelig gelaatop welks alledaagsche trekken evenwel zeker besef van eigenwaarde lag uitgedruktterwijl om de dunne lippen van zijn broeden mond een wel willend lachje speelde, waarmee echter de loensche blik in tegenspraak was. Hij droeg een zwart wollen kleed, kousen van zwarte zijde en schoenen met groote stalen gespen versierd zijn zand kleurig haar hing sluik langs de slapen tot op de schouders en was gedekt door een breedge- randen vilten hoed. In de hand hield hij een zwareu wandelstok met ivoren knopdie, naar 't scheen, meer moest dienen om hem waardig heid en deftigheid bij te zetten dan om zijn niet zwaarwichtig, knokerig lichaam te steunen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1