p NOTARISAJ. BINK, LOOIERSVET. ELFT. ELFT. adyertentien. Bericht van Inzet. Handelsberichten. LAATSTE BERICHTEN a. HUIS, Erf, Tuin Boomgaard en Bouwland b. Huis, Erf en Bouwland, c. De Heeren- huizinge. goed LOOIERSVET ggp^DRlE BEKWAME JACQ. MADIOL, NOTARIS BINK TE WAALWIJK. YERSCHE ELFT P. VAN DER PLUIJM. ongeveer f200 geschat, terwijl een en ander tegen f5000 bij de brandwaarborg-maatschappij van De Jong Co. was verzekerd. Er waren kort te voren door den beschuldigde een paar mahoniehouten kasten aan een uitdrager tegen f 100 afgeleverd terwijl hij geen bestel lingen had. Hij gaf op geen schadevergoeding aan de maatschappij te hebben gevraagd, omdat de schade te luttel was. Gisterenochtend omstreeks 8 uur ont stond te Hilversum brand in de Hilversumsche stoomspinnerij en weverijaan de Gooische vaart. In zeer korten tijd sloegen de vlammen uit alle ramen van bet groote en 4 verdie pingen hooge gebouw waarin op dit oogenblik eenige honderden mannen, vrouwen en kinde ren werkzaam waren. De meesten der meisjes, vrouwen en kinderen kondenevenals de anderen nog tijdig uit het brandende gebouw komendoch velen ook waren genoodzaakt zich te redden door uit de ramen te springen. Hierdoor zijn eenigen gekwetstmen zegt zelfs dat een overleden zou zijn. Men hoopt dat allen het gebouw hebben kunnen verlaten, doch volkomen zekerheid bestaat daaromtrent nog niet. De machinekamer is uitgebrand. Dank zij een onverschrokken daad van den directeur is het springen van den stoomketel voor komen. Door de ijverige pogingen van de brandweer hoopte men de weverij en de op het terrein staande loodsen, als magazijnen dienstdoende, te behouden. De oorzaak is vermoedelijk het heetloopen van een drijfas op de tweede verdieping. Voor de ruim 450 arbeiders, die op deze fabriek werkten, is het ongeval een groote ramp. Brieven, uit het Zuiden. J (Van onzen 'particulieren correspondent.) In mijn vorigen brief schreef ik udat Nederland in de internationale jury voor de tentoonstelling alhier vertegenwoordigd -is door twee leden. Er zijn echter niet twee maar vijf onzer landgenooten geroepen om zitting te nemen in deze vierschaar. Behalve de beide genoemden zijn het de heeren J. W. K. Scheffer Jr., chef va.i de firma C. J. Van Houten Zn; te WeespJ. Bodaan particulier te Amsterdam thans tijdelijk te Nizza vertoevende en Carel Hewig, gedele geerde voor Nederland van de tentoonstelling en lid van het comité d'honneur, ook alhier woonachtig. De hr. Schmitz, chef van de firma Wijnand Eockink is benoemd geworden tot onder voorzitter van de groep likeuren en de heer Henny tot secretaris van een der afdeelingen van de groep voedingsmiddelen. We hebben thans de Nederlandsche in zendingen gezien in het park, in het Pavil ion des vins en in het hoofdgebouw en zou den dus allicht meenen ze allen te hebben gezien. Voor acht dagen geleden dacht ik dit zelf ook. Een toeval heeft mij echter de wetenschap verschaft, dat er nog een in zender uit ons land is, en wel eenwiens deelneming stellig wel de vermelding waar dig is. Aan een uithoek der tentoonstelling heeft men een groote halle opgericht om daar alles neer te zetten, waarvoor eldersd.w.z. in het hoofdgebouw, in het pavilkm des vins, in de machinengalerij, zelfs in het park geen plaats meer was. En dit was heel wat. Men vindt daar nu letterlijk alles dooreen. En daarbijtemidden van Algerijnsche en Eran- sche wijnen ook de jenever van de bekende firma Daniel Visser Zn. te Schiedam, een onzer meest bekende branders firma's. Hare inzending, waarbij een vaatje jenever of ten minste een jenevervaatje het pièce de milieu vormtgeeft een aangename af wisseling tusschen al die flesschen en fleschjes er om heen, welke, niettegenstaande hunnen afwisselenden vorm toch een zekere eentoonig- heid geven. 't Is waarlijk jammer dat de heeren Visser geen plaats hebben kunnen erlangen in het pavilion des vins hunne keurige inzendingen zouden vrij wat meer de aandacht getrokken hebben dan nu het geval is. Van het pavilion des vins gesproken daar tegen aan zijn kleine winkeltjes gebouwd; in een dier winkeltjes, waarin diamanten zijn tentoongesteld, vinden we ook nog een Hol lander, den heer Van Praag, maar die al zoo lang in Erankrijk is, dat hij zich eerder als Erauschman beschouwt, al heeft hij zijn moedertaal daarom ook nog niet verleerd. Thans hebben wij Nederlands deelneming in de nijverheidsafdeeling geheel en al na gegaan en er alles bij gehaald wat er met mogelijkheid bij te halen is. Nu even naar de afdeeling schoone kunsten. Aan deze is eene ware eereplaats toege kend. Zoodra men de grootsche, met fraaie mozaik bevloerde en met beelden versierde vestibule van het hoofdgebouw binnentreedt ziet men ter linker- en rechterzijde een 12tal, zalen waar de Eransche en buitenlandsche schilderijen en beeldhouwwerken zijn ge plaatst. De Eransche school is er natuurlijk in de meerderheid. Zij alleen zond meer dan het geheele buitenland bij elkander. Italië is er trouwens ook goed vertegenwoordigd Belgie insgelijks. De Belgen zonden 180 nummers en ik verzeker u, dat daar heel wat schoons bij is. Wat ordening en rang schikking aangaat zijn de salons met de Bel gische stukken verreweg de beste. En geen wonder, de schilder Jan Portaels is opzette lijk hierheen gekomen om voor de plaatsing te zorgen. Hij heeft deze moeielijke taak met de meeste onpartijdigheid ten uitvoer gebracht en alle Belgische schilderijen hangen nu zoodat zij volkomen tot haar recht komen hetgeen waarlijk niet van elk doek op elke tentoonstelling kan gezegd worden. Vraag er onze schilders maar eens naar En Nederland nu - hoe staat het daarmede in de afdeeling Schoone Kunsten vraagt gij waarschijnlijk, Onze vaderlandsclie meesters zijn er in het hoofdgebouw vertegenwoordigd door twee zeer schoone doeken van den hr. Mesdag en door een stuk van den hr. G. v. Houten. „Of dat alles is In het hoofdgebouw ja. Maar in een der annexen ook al weer een loods, welke opgericht is om alles te bergen waarvoor eigenlijk geen plaats meer wasvinden we ook nog schilderstukken de eigenlijke Ne- derlandsche afdeeling der Schoone Kunsten, bestaande* uit een twee en dertigtal doeken, door tussckenkomst van de maatschappij Arti 8f Amicitiae te Amsterdam herwaarts gezonden. Daaronder vinden we een aantal bekende namen die den roem van de Hol- landsche school volkomen bestendigen. Hoe die meesterwerken daar zoo ongelukkig verzeild komen, och, vraag mij dit niet. Er is een heele lijdensgeschiedenis aan verbonden, waaraan de langzaamheid van ons hollandsch volkskarakter en de ledige beurs der ten toonstellingscommissie gelijkelijk schuld heb ben. Had onze ijverige consul alhierde hr. Elorès, zich niet krachtig met de zaak bemoeid dan was er misschien heel wat te koop gekomen over onze schilderijen zaak. De commissiedie eerst moeite had gedaan om ze te krijgen wilde ze toen ze er waren, niet aannemen en liet de kisten dood bedaard aan het station staan. De stationschef ver langde echter betaling van de vracht en zoo stonden de hollandsche doeken op het punt van publiek verkocht te worden als de heer Elorès niet tusschenbeide was gekomen. Doch einde goed al goed en ik wil daarom van deze zaak geen kwaad meer zeggen. Er is zooveel, wat het tentoonstelliugs-comité aangaat, onder den mantel der liefde te ver bergen dat dit er nog wel bij kan. Ten slotte een paar indiscreties omtrent de bekroningen. Het is de opperste jury, die deze definitief toekent en die jury komt eerst in het begin van de volgende maand bijeen. Een klassen jury bestaat hier nietalleen een groepen- jury. Het is deze, die de bekroningen aan de opperste jury vooorstelt. Deze voorstellen worden als er geen gegronde en overwegende redenen tegen bestaanmeest altijd door de opperste jury aangenomen. Nu is mij bereids ter oore gekomen dat o. a. voorgesteld zijn voor een Eerediploma; de bierbrouwerij de gekroonde Valk te Amsterdam, Gouden medaillede firma Hillebrekers Zn. likeurstokers te Botterdam en Blooker, cacao fabrikant te Amsterdam. Zilveren medaille: de beide heeren Klopman BaerselmanDeventerkoekfabrikanten beiden te Deventer. Ik zeg onder anderen komen deze heeren voor de genoemde bekroningen in aanmerking. Dat wil zeggen, dat zij geenszins de eenige Ne- derlandsche inzenders zijn, die niet met ledige handen naar huis zullen gaan. De bekronin gen waarvoor de anderen zijn voorgesteld, zijn mij evenwel nog niet bekend. Ik heb daar wel reeds het een en ander omtrent hooren gissen, soms zelfs beweeren, doch ik kan er nog niets met zekerheid van zeggen en vind het daarom beter er maar geheel over te zwijgen tot nader order. Vooral in dergelijke zaken is de voorzichtigheid, zooals een Hollandsch spreekwoord zegt, de moeder van de porseleinkast. WAALWIJK, 3 April. Op de paardenmarkt, werden aangevoerd onge veer 100 paarden, waaronder van uitmuntende kwaliteit, de handel was echter niet geanimeerd; daar door concurentie van verschillende andere markten heden invallende, weinig buitenlandsche kooplieden aanwezig waren. In hoornvee bestond daarentegen goede vraag, ter markt waren ruim 180 stuks meestal kalf- beesten die van f180 tot 280 vlug opruimden. Weivee was zeer gezocht en vond dadelijk koopers. Biggen golden f 7.f 10.50. Wei lammeren f5,75 7.25. Boter. Aangevoerd 721 kilode prijzen zijn van f 1,12 tot f 1.19 per kilo. In granen was de nandel tamelijk vlug; prijzen neigen tot daling. In huiden stille marktvoor leder bestaat alleen eenige vraag voor comsumptie in prima lichte waar en in eerste kwaliteit zwaar zoolleder. Voor 2e en 3e soort goed is bijna geen vraag, de prijzen blijven stationnair. In schors is veel aanbod tegen verminderde prijzen. Overzicht van den handel in hui- r denleder en schors, over de maand Maart 1884. WAALWIJK, 1 April 1884. De huidenmarkt hield zich in de afgeloo- pen maand nog beter dan wij verwacht had den. Overal werd beproefd om van den ouden voorraad een groot gedeelte te reali- seeren. Veilingen te LondenHavre en Antwerpen gaven den liefhebbers gelegenheid naar hartelust te koopen, doch de koopers traden schoorvoetent op en niet zonder reden. De voorraad was, in huiden van het vorig seizoen, nog buitengewoon groot en de aan voer van de nieuwe slachting is in vollen gangen toch brokkelden de prijzen slechts een paar francs af. Belangrijke ladingen, voor de Europeesche markten bestemd, zijn reeds onder zeil, zoodat wij een grooten voorraad te wachten hebben. De stock te Antwerpen bedroeg op 31 Maart ongeveer 60.000 stuks tegen ongeveer 30.000 op hetzelfde tijdstip in 1883. De berichten uit La Plata en Bio Grande spreken omtrent de nieuwe slachting tot dato 15 Maart van 729 000 stuks tegen 592.000 verleden jaar op hetzelfde tijdstip. Daartegenover staat dat de behoefte waar lijk niet groot is. In inlandsche huiden is de handel eveneens niet vluggerintegendeelde prijzen zijn eerder iets flauwer en de verkoop gaat traag; dit geldt wel het meest de zwaardere soorten. Het buitenland schijnt tot dusver nog weinig als kooper te zijn opgetreden. Dit echter moet men niet vergetendathoewel de voorraad bij de meeste zouters nog al ruim isdezelve toch bij eenige vraag spoedig verminderen kanen het zou ons niet ver wonderen, dat er reeds binnenkort een gun stiger mouvement te voorschijn komtdaar de stock in Amerika ver is beneden het normale cijfer. Ingeval dus van dat oord vraag komt opdagenkan de markt al ras eene geheel andere positie verkrijgeniets wat wij in het belang van vele geïnteresseerden wel zouden wenschen. In Oost-Indische huiden ging de laatste dagen weinig om; eenige inschrijvingen zijn wij wachtende en deze zullen den handel wellicht weer wat verlevendigen. Voor zooileder is de markt nog steeds stil; de prijzen blijven op ééne hoogte; wel be merken wij dat er minder aanbod isdit geeft ons het ideedat de voorraad niet overvloedig is, en dat is reeds een goed teeken. Er is toch geen enkele factordie meer de gezonde positie tegenhoudt, dan de overproductie en daardoor wordt de ledermarkt toch reeds sedert lang in eene abnormale stemming gehouden. Licht zoolleder van prima qualiteit is zeer schaarschzwaardik beleerd goed blijft altijd gezocht. Middenwaar en inferieure soorten zijn daarentegen aan mindere prijzen gemakkelijk te koopen. Overleder variëerde weinig; de vraag was niet geanimeerd; alleen was grauw nog al gezocht. In schors bestaat weinig handel doch veel aanbod; de prijzen blijven langzaam maar zeker dalen. De voorraad oude schors is nog groot en de niewe campagne gaat beginnenvoegen wij daar nog bij dat het verbruik meer af- dan toeneemtdan zijn verdere commen taren overbodig. te doen vliegen er. de aldaar aanwezige EenianSj die tot dwangarbeid zijn veroordeeld, te bevrijden Het plan was ook gevangeniswachters om te koopenwaartoe het geld bij inschrijving in Ierland en in de Vereenigde Staten was bijeen gebracht. De aanleggers van het complot han delen in overleg met de Amerikaansche dyna- mietmannen. Ten gevolge der ontdekking zijn de gevangenen naar Engeland overgebracht. RIJSSEL4 April. Drieduizend werkstakers te Denain hebben bij de ontvangst van den heer Roche redacteur van Tlntransigeant, aan het spoorwegstation eene groote opschudding teweeg gebracht. Er werden oproerige kreten gehoord. De gendarmerie was niet in staat de benden uiteen te jagen. Tegen de arbeiders, die het werk wilden voortzetten werden bedreigingen en feitelijkheden gepleegd. De prefect met den onderprefeet en den procureur der republiek en een kapitein van de gendarmerie met 25 gendarmes ter verster king, zijn naar Denain vertrokken. Er zijn troepen ontboden. DUNABTJRG 4 April. Te Perm is een boerenopstand uitgebroken. Er zijn 63 anarchis ten gevat. Te Charkow is eene proclamatie aangeplakt wegens het vermoorden van een spion der politie. NEW-YORK 4 April. Tot op dit oogen blik zijn 40 personen overleden ten gevolge van de onlusten te Cincinatitoen de troepen op de menigte hebben gevuurd. DUBLIN, 4 April, Volgens gerucht heeft het gouvernement een complot van Iersche on- overwiclijkeu ontdektwelk complot ten doel hadde gevangenis van Mountjoy in de lucht Heden overleed onze geliefd Moeder Behuwd- en Grootmoeder Jacoba Alberta Van der Haak, laatst we'uwe van den WelEdelen Heer P. KETEL A aB in den ouderdom van ruim 87 jaren. C. S. J. VLAANDEREN OLDENZEEL. M. W. OLDENZ EEL-Schot. J. W. BRUCE FRANKE. .JOH. OLDENZ EEL. Baardwijk30 Maart 1883. te Waalwijkberichtdat zijn ingezet onder Kaatsheuvel, behoorende aan P. S N O E B E N aldaarin koopen en in massa op fllOO. Toeslag op Dinsdag 15 April 1884, des namiddags 6 ure bij Chr. Mombers te Kaatsheuvel. onder Kaatsheuvel, behoorende aan de erven ANT. DE WIT, samen op f375. Toeslag op Dinsdag 15 April 1884, des namiddags 8 ure, bij Joh. van Leeuwen, te Kaatsheuvel. onder Bezooijenge naamd „leerhandel" met TuinenBoomgaardNIEUWE LOOIERIJ met 18 Kuipen, samen groot 39.49 aren, op f6500. Toeslag op Vrijdag 18 April 1884, des namiddags 7 urebij W. Brokken te Bezooijen. De Hollandsche CHEMISCHE FABRIEK te Amsterdam (kantoor Ruijsdaelkade 59) is kooper van tot den prijs van achttien gulden per 100 kilo franco Amsterdam. L kunnentegen GOED LOON dadelijk vast werk bekomen bij te WAALWIJK. Ill IJl te houden door a. Dinsdag 15 April 1884 voormiddags 10 ure, ter herberge van ABN. KLEBX, te Vlijmen PI. m. 29 hectaren Weiland of 90 halve weischaren in het Vlijmensche veld. h. Woensdag 16 April 1884, namiddags 2 ure, ter herberge van J. DE KOBT, te Baardwijk, voor 4 jaren. Onder Baardwijk. PI. m. 15 hectaren Hooiland van de B. C. Kerk en Armen te Baardwijk en van den Heer VAN EEKELEN te Dongen. lederen dag komt eene bezending aan en verschillende soorten Riviervisch. Bestellingen worden met den meesten spoed uitgevoerd. GEERTRÜIDENBERG. (Overgenomen uit het Nieuwsbl. voor Nederl. Leerlooierijen,

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 3