Nummer 29. Donderdag 10 April 1884. 7e Jaargang. t lil, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. rr„ Bekendmakingen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Uitgever: ANT00N TIELEN te Waalwijk NATIONALE MILITIE. N A S O. v. actaagc;. set!*» -mwisawiw «Ksnanaei De Echo van het Zuiden, Si DU blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het gelieele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Ad verten tien 3 maal terplaat- eing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duischland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclames 15 cent perregei Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijk gelet hebbende op de artt. 86 en 87 der wet van 19 Augustus 1861 [Staatsblad no 72] en op eene circulaire van den heer militie-com missaris in het le district van Noordbrabant, brengen ter kennis der belanghebbendendat de tweede en laatste zitting van den militieraad tot onderzoek der militie plichtigen dezer gemeente zal zitting houden te 's Hertogenbosch op Woens dag den 16 April dezes jaarsdes voormiddags ten 101/» uredat de tweede zitting van den mi litieraad bestemd is tot onderzoek van hen, die als plaatsvervanger of nummerverwisselaar wen- schen op te treden en verder van alle in de eerste zitting niet afgedane zaken. Brengen voorts ter kennis der belanghebbenden, dat de bewijzen benoodigd door hen, aie als plaats vervanger of nommerverwisselaar wenschen op te treden, ter secretarie varkrijgbaar zullen zijn op Dinsdag den 15 April 1884. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks gebruikelijk is. Waalwijk, 8 April 1884. Burgem. en wethouders voorn., P. VAN ES(L. b.) De Secretaris, F. W. VAN L1EMPT. Een vreeselijke zeeramp wordt uit Halifax (Nieuw-SchotlaDd) bericht. Het stoomschip Da niël Steinman van de White Cross-lijn, komende van Antwerpen, is bij Sambro op 20 mijlen afstands van Halifaxverongelukt. Er waren 90 passagiers aan boord en de bemanning telde 34 koppen. Volgens de eerste berichten waren alleen de kapitein en vier mannen gered. Maar de laatste berichten meldden dat er negen van de schipbreukelingen gered zijn nl. de kapitein, drie passagiers en vijf van de bemanning. Alle Ei n niiiMM Vrij naar hef Duitsch bewerkt door Zie me nu daar eens riep het dikke vrouwtjeterwijl zij de handen op de breede heupen plantte en zich half omgewend naar haren geleider keerde zie me daar nu eens 't is juistzooals ik u gezegd heb Nauwelijks heb ik den rug gedraaid, of mijne dochter zit hier bij heer Dujardin, om in mijne afwezigheid alle mogelijke, flauwe minnepraatjes op te vangen schreit dat niet ten hemel En dat nog wel van menschendie reeds meer dan een jaar hier inwonen zonder tot nu toe één penning huishuur betaald te hebben, terwijl ik een arme weduwe ben, die niets bezit, dan dit huis En ook madame Dujardin heeft daarin de hand dat is schandelijk Ik bid u vrouw van der Maaten viel madame Dujardin met radde tong haar in de reden overdenk eerstwat ge zeggen zult en verwar de onschuldigen niet met de schul digen zooeven heb ik luide mijn afkeuring te kennen gegeven over het aanstootelijke van het tot model dienen en uwe dochter beleefdelijk verzochtdat zij mijne woning verlaten zou. Uwe woning riep vrouw van der Maaten uit, honend lachend uwe woning betaal mij eerst de huur en dan kunt ge spreken van uwe woningEn wat mijne dochter betreft laat mij alleen er voor zorgen daartoe beu ik best in staat ik zelve zal wel maken, dat zij geen voet meer over dezen drempel zet zoolang dit fatsoenlijke? volk hier woont wat - riep zij uit met de vuist dreigend niet lang meer duren zal Dujardindie dat alles in zwijgende gelaten gemeenschap met het gestrande schip was door den hevigen storm onmogelijk. De geredden zijn op het eiland Sambro. Aan de universiteit te Gent zijn thans vier jonge dames ingeschrevendie de colleges volgen. Antwerpen is thans de voornaamste haven van het vasteland. Terwijl de handelsbeweging van Liverpool en Havre van 1833 tot 1873 slecht verviervoudigd is is die van Antwerpen zestienmaal zoo groot geworden en sedert 1873 is zij nog steeds vooruitgaande. In 1883 was de tonnenmaat in Antwerpen 3,734,428 tonnen. Die verbazende vooruitgang is toe te schrijven eerstensomdat Antwerpen de natuurlijke lan dingsplaats is van Europa naar Amerika en om gekeerd en tweedensdoor de kolossale ver beterde haven- en kaaiwerken. Er is geen andere plaats in de wereld waar 50 schepen van 3000 ton zich zoo gemakkelijk bewegen als penny bootjes op de Theemsterwijl het grootste zeilschip ter wereld de Three Brothershare lading van 18000 quarters maïs voor de stad gelost heeft. Met de hydraulische kranen wordt in een paar dagen een schip van het grootste charter gelost. Duitschland zendt bijna al haar exportproducten via Antwerpen. Sinds de ope ning van de St. Gothardtunnel komen bijna alle Italiaansche producten voor Engelsche markten bestemd over Antwerpen in het kortex- en import naar en van alle werelddeelen schijnen zich naar Antwerpen te hebben verplaatst. Gedurende 1883 kwamen 4379 schepen te Antwerpen binnen, metende 3,734,428 tonnen. Alleen Londen met 10,421,000 tons; Liverpool met 7,351,000 tons en Newcastle met 6,000,000 tons staan boven haar. Eene dépêche van Millot meldt dat het sa mentrekken der troepen voor een aanval op Hongkong den Hen a. s. geëindigd zal zijn. In een door Agence Havas uit Londen ont- heid had aangehoordverhief zich thans van zijnen zetel, en de toornige meesteres des huizes te gemoet tredend sprak hij op kalmen toon Ik verzoek uvrouw van der Maaten voor dat ge mij en uwe dochter zulke grove verwijtingen naar het hoofd werpt, te bedenken, dat jonkvrouw Theodora van u zelve toestemming heeftom mij tot model te dienen. Maar ik heb haar niet veroorloofd riep vrouw van der Maaten uit dat zij hier samen komsten heeft met dien heer daardie zeker beter deed te werken ten einde het fluweel en de veerea te kunnen betalen waarmee hij zich opfliktdan mijne ongehoorzame dochter het hoofd op hol te brengen. Theodoor Roos beefde van drift bij deze sma delijke met verachting en 'spot uitgesproken woorden- Hij beschouwde het van angst bevende meisje naast zich maakte toen een lichte buiging voor vrouw van der Maaten en sprak zoo rustig en bedaard, als het hem mogelijk was: Ik erken mijn ongelijkwijl ik zonder uwe voorkennis en uwe toestemming getracht heb het hart van jonkvrouw Theodora te ver overen vergeef mij sprak hij openhartig, terwijl hij vrouw van der Maaten zijne hand toereikte en sta mij toe, dat ik mijn verzuim thans hcrstelle ik vraag u de hand uwer dochter, die mijne liefde niet afgewezen heeft binnen kort zal ik, naar ik vertrouw, door mijn arbeid zooveel verdienen dal ik haar een onbezorgde toekomst kan aanbieden en wij beiden zullen met liefde en zorgvuldigheid alles aanwenden om u het leven zoo aangenaam mogelijk te maken. Door uwen arbeid zeker vroeg vrouw van der Maaten met bitteren spot ja, ja, ik merk zeer goed bij heer Dujardin, wat die zoogenaamde arbeid met het penseel oplevert. Een zekere toekomst? Gij voor mijnen ouden dag zorgen? De bedelzak dat is uwe toekomstEn voor mij zal ik wel alleen zorgenbeter dan gij Zet zulke gedachten maar uit uw hoofd heer Roos mijne dochter wordt nooit uwe echt- vangen brief wordt gezegd dat de prins van Wales zijn warmen dank betuigd heeft aan de Fransche marine-autoriteiten voor de voorkomend heid waarmede hij in Frankrijk is bejegend tijdens het overbrengen van het lijk van prins Leopold. Te Denain hebben Zaterdag 3000 werk- stakenden de werklieden beleedigd die uit Ue mijnen kwamen zij wierpen met steenen, waar door de autoriteiten en de soldaten getroffen werden. Tien personen werden in hechtenis genomen. Er werden nieuwe troepen verwacht, waarna alle mijnen van Anzin door militairen bewaakt zullen worden. Te Saint-Etienne waar de eerste spoorweg in Frankrijk is 'aangelegd, zal in 1885 een tentoonstelling worden gehouden uitsluitend voor spoorwegmaterieel. Was het project als gewoon'ijk wij zouden er niet eens over spreken bij den stortvloed van tentoonstellingen over de wereld. Hier echter zal in de vlakte van Champagne voor dit doel een spoorbaan aangelegd worden van verscheidene kilometer lengtein de ge daante van een reusachtige 8. De exposanten mogen allen een deel van den weg bouwen, elk met zijn eigen systeem van rails dwarsliggers enz. Verder zal op die baan gemanoeuvreerd worden met de tentoongestelde wagens en locomotieven. Zeker wel de beste manier om het materiaal te beoordeelen als het geplaatst is in dezelfde omstandigheden als waarin het moet dienst doen. Een bewijs van dankbaarheid heeft een spoorweg beambte aan het station Meaux ont vangen. Men berichtte hem onverwachtsdat hij bezitter was geworden van 400,000 francs welke som hem door een 80-jarigen grijsaard was nagelaten met wien hij geene enkele be trekking van bloedverwantschap had. Het legaat was alleen uit dankbaarheid geschonken een jaar geleden was de oude man bij het instappen aan het station Meaux gestruikeld en had de gelukkige ambtenaar den gewonde goed verzorgd. genoote hier de waarde notaris heer Bui tensteen, mijn vriend en raadgever bewijst haar de eer van een huwelijksaanzoek, en ik heb mijne toestemming reeds gegeven dat is een afge dane zaak waafovcr niet meer te twisten valt. Heer Buitensteen riep Theodora uit, bleek van schrik. Heer Baitensteen, die mijn vader zou kunnen zijn Neen moederdat kan u geen ernst zijn Het is haar niet alleen ernstmaar zelfs het uitdrukkelijk verlangen van uwe waarde moeder, vrouw van der Maaten, sprak de notaris Buitensteen op zalvenden toon. Gij weet, welke intieme vriendschap ik steeds gekoesterd heb voor wijlen uw vader die zoo plotseling stierf, zonder ar.der vermogen na te laten, dan dit huis, hoewel de wereld hem rijk achtte ik meen u en uwe moeder geen beteren dienst te kunnen bewijzendan in uwen familiekring te treden en alzoo den laatsten wil van uw vader te vol voeren, die in zijn laatste oogenblikken nog dien wensch uitsprak en in deze verbintenis een veilige schuts zag voor zijne achterblijvende familie. Mijn vader riep Theodora uit zou hij aan zoo iets gedaoht hebben hij, die altijd zoo vriendelijk, zoo zachtzinnig tegenover mij was? Daaraan heeft hij gedacht sprak vrouw van der Maaten het staat in zijn testament, dat in het latijn geschreven is ja hij was een geleerd, wijs man en nam de noodige voor zorgen, opdat zijn laatste wilsbeschikking reeds een jaar voor zijnen dood beschreven niet in verkeerde handen vallen zou. Ik heb het stuk aan heer Buitensteen ter hand gestelddie het gelezen en den inhoud er van mij heeft mede gedeeld niet waarachtenswaardige vriend er staat in wat ik gezegd heb Zeer zeker, geëerde vrouw van der Maaten antwoordde de notaris uw gemaal zegt in zijn latijnsch testament, dat hij zijn vermogen in overzeesche spekulatien gestoken heeft, en het zeer mogelijk is dat de zijnen zonder kapitaal achterblijven. In dit geval heeft hij mij de zorg Zaterdagmorgen is het stoffelijk overschot van den- Hertog van Albany te Portmouth aangekomen en vergezeld van den prins van Walesden kroonprins van Duitschland en andere vorstelijke personen naar Windsor overgebracht. Aan het station te Windsor werd het lijk door de koningin en de princessen ontvangen en vandaar naar de Albert Memorial Hall vervoerd, waar de plechtige lijkdienst plaats vond. De Paternoster Row te Londen, waar Woens dagavond een hevige uitbrak, is een der volkrijkste buurten der City terwijl aldaar ook het hoofd kwartier van den Engelschen boekhandel is ge vestigd. In het begin dezer eeuw was die straat „het letterkundig hart" van Londen. Doch nog is zij de groote boekenmarkt gebleven. Drie der eerste uitgevers hebben er hunne inrichtingen, en uit Pater noster-Row worden alle boekverkoopers voorzien van de noodige deelen, die ze in commis sie wenschen te ontvangen of besteld hebben. In het etablissement van de firma Pardon Sons bekende boekdrukkersis de brand ont staan. Het vuur werd des avonds om 7 uur ontdekt en voor middernacht lagen een reeks huizen in de asch, alle werkplaatsenen magazijnen van een twintigtal handeldrijvende firma's. Dank zij der telegraaf, waren de brandspuiten spoedig op de plaats des onheils en was de brandweer in den kortst mogelijken tijd aan het werk. Echter kon wegens de smalte van de straten waarin de pompen moesten werkenniet voldoende water gegeven worden terwijl een sterke wind de pogingen der brandweer in den weg stond. In een oogwenk stond het blok huizen tusschen Newgate StreetPaternoster-Row en Ivry Lane in lichte laaie. De werkplaatsen van Pardon Sons waren in eenige oogenblikken geheel vernield. De letter zetters die nog voor hunne letterkasten stonden, hadden nog juist den tijd zich te redden, zonder zelfs hunne kleederen mede te nemen. Kapitein Shawhoofd der brandweer van Londen dirigeerde zelf het reddingswerk. Ge- voor u en uwe dochter opgedragen, en ik meen zijn laatsten wil niet beter te kunnen uitvoeren, en u voor het wisselvallige der fortuin te be hoeden dan door de hand te reiken aan haar, die hij volgens ds opvatting zijner woorden heeft aangewezen. Eu dat is zeer vereerend en edelmoedig van u sprak vrouw van der Maaten wijl gij de afdwaling van dit koppigonverstandig kind kent. Een gezichtsbegoocheling, waarde vriendin sprak heer Buitensteen zacht ik ben geen jongeling en kan geen snel opflikkerende en snel weder verdwijnende liefde verlangen, maar jonk vrouw Theodora zal aan mijne hand rustig en onbekommerd door het leven wandelen en mij zeker hare innige en vertrouwelijke genegenheid schenkenwelke langer duurt en meer geluk aanbrengt dan die plotselinge en meestal dwaze hartstochten van kinderen. Nooitnimmerriep Theodora heftig uitterwijl zij Theodoor Roos hare hand reikte mijn hart zal slechts hem toebehooren, wien het zich vrij en vrijwillig overgeeft en heer Buitensteen beminnendaartoe kan geen macht ter wereld mij dwingen. Dat zullen we eens zien klonk het dreigend uit den mond van vrouw van der Maatenterwijl zij driftig hare dochter bij den arm greep en naar zich toe trok thans echter zullen wij eerst aan een andere zaak een einde maken Heer Dujardin ging zij voort tot morgen geef ik u nog uitsteldan kunt ge de achterstallige huur betalen of mijn huis ver laten, zonder iets va i uwen armzaligen inboedel mee te nemen ik heb heer Buitensteen vol macht gegeven om te handelen, en ongetwijfeld zal hij eene arme weduwe krachtdadig ter hulpe zijn. Ge zult zien dat ge niet te doen hebt met een zwakke, hulpbehoevende vrouw alleen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1