Nummer 31. Donderdag 17 April 1884. 7e Jaargang. Sffi i m B, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk, Italië. Rusland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. [r^^g"g'3rj»taKgOTgji«ggMgKT.-it;r.'-.■jgnmaga.'-J: De Echo van het Zuidea Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentien 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, -worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duiscliland worden alleen aangenomen ioor het advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclames 15 cent perregel De internationale zangvvedstrijddiedenl7en Aug. a. s., ter gelegenheid van de Belgische nationale feesten te Brussel gehouden wordt zalbehalve uit de gezamenlijke uitvoeringen bestaan uiteen wedstrijd in het lezen van het bladeen voor kwartet-koor en een wedstrijd van directeurenwelke laatste bestaat in de uitvoering van een koor, zonder eenige aanwijzi- ging van nuances of anderzins. Als prijzen zullen kustvoorwerpen alsmede gouden zilveren en vergulde medailles toegekend worden. Voor zangvereenigingen die aan den wedstrijd wenschen deel te nemen zijn inlichtingen te bekomen aan het adres van de regelings-com- missiePlace de la Bourse No 1te Brussel. De commissie voor de begrooting heeft het gezamenlijke cijfer met 45 millioen verminderd. De begrooting van alle ministers zijn meer of minder besnoeiduitgezonderd die van den mi nister van onderwijs. Eeredienst heefteene ver mindering ondergaan van 3l/z oorlog van 15, marine van 12 millioen. Ook voor het depar tement van koloniën is een millioen geschrapt. De Parijsche gemeenteraad heeft een verzoek van den heer Tirely van de hand gewezen, om ten behoeve van den Gallicaanschen eeredienst, waarvoor Hyacinthe sedert zijn afval van Rome zoo werkzaam geweest is en die thans uitgeoefend wordt in eene zaal in de Rue d'Arras een aan de gemeente toebehoorend gebouw in huur af te staan. Geen kerken meer zeide een der spre kers. Naar gemeld wordt, zal het proces der Nauudorffs tegen de hertogin van Chambord, als erfgename van het vermogen van harenechtgenoot, geen voortgang hebben. De Naundorffs hebben wegens gemis aan geld van het proces moeten afzien. Allen die te Avesnes het werk gestaakt hadden hebben zich weer aan den arbeid begeven. Zij hebben de nieuwe voorwaarden aangenomen en zich eene vermindering van loon van tien percent laten welgevallen. Te Fenain is de vrouw van zekeren Leclère die secretaris is van de werklieden-vereeniging gevangen genomen wegens het belemmeren van den arbéid van personen, die aan de werkstaking niet wilden meedoen. Zij is naar Douai gebracht om aldaar voor de rechtbank te verschijnen. Omtrent den nieuwen moord van christenen in Tongkinwaarvan een telegram het bericht heeft gebrachtmeldt de Temps het volgende Na de laatste tijdingen van de zendelingen in de provinciën Than-Hoa en Ngehan twee zuidelijke provinciën waar wij nog geen bezet ting hebben was men zeer ongerust over het lot der katholieke kerk in Laos (Tongkin). Roo- verbenden, meerendeels bestaande uit weggeloopen soldaten, hadden zich in het gebergte geworpen om de zendelingen en overige christenen neder te sabelen. Men weet dat er eene slachting in de nabijheid der kust had plaats gehad; de christen dorpen werden geplunderd en verbrand, en een katholieke zendeling was op wonderbare wijze den dood ontkomen. Men had hem overgegeven aan de mandarijnen en deze stelden hem in vrijheid toen uit Hué het bevel ontvangen werd aan de slachting een einde te maken. Ongelukkiglijk kon het tegenbevel niet gegeven worden aan de benden die Laos-doortrokken en de te midden der halfwildeo dier streken verspreide zendelin gen werden het slachtoffer der woede van de Annamieten. Aan den Temps wordt uit Londen geseind, dat dat de Hovas op verschillende punten der kust heimelijk wapens ontvangen hebben en dat Europeesche militaire instructeurs bij hen gekomen zijn. De Hovas worden in hunnen tegenstand gestijfd door de methodisten wier invloed te Tananarive grooter is dan ooiten de komst van PeokersgillEngelsch consul op Madagascar, doet hun denken dat de Engelsehe regeering te hunnen gunste tusscheDbeide zal komen. De omstreken van Tamatave worden met het oog op de nade rende militaire handelingen der Franschen, ver sterkt. De berichtgever zegt dat hij die tijdingen uit goede bron ontvangen heeft. Havas maakt de volgende tijdingen uit Sontay van 11 dezer bekend De brigade Né- grier heeft den 8sten de dorpen liggende vóór Hong-Hoa gebombaideerd. De vijand begon toen de stad zonder eenigen tegenstand te ontruimen, na die alvorens in brand te hebben gestoken. De brigade Brière is terwijl de vijand aftrok de Zwarte rivier gepasseerd om van den bergkant Hong-Hoa om te trekken. Hij zal morgen in de stad zijn. De Chineezen vluchten naar Phu- Lang. Weder is een der gekwetsten bij de ont ploffing in de Rue St. Denis te Parijs overleden. Het onderzoek naar de oorzaak der ramp wordt voortgezet. Men is thans tot de overtuiging gekomen dat de grond aldaar als het ware doorweekt is van een groote hoeveelheid petro leum, uit de lampenfabriek in die straat afkomstig. Het doodvonnis van den geheimzinnigen moordenaar Campi is door het hof van cassa tie te Parijs in hooger beroep bevestigd. Het hooger beroep van de vrouwenmoordenaars Hugo Schenk en Schlotsark is mede door het hooggerechtshof te Weenen verworpen. Karl Schenk werd voor gratie aanbevolen. De terecht stellingen hebben over veertien dagen plaats. De concurentic tusschen gas- en electrische verlichting wordt op dit oogenblik te Parijs ver wezenlijkt. De maatschappij voor vaste goederen heeft in de wijk Marbeuf veertig huizen in aan bouw en er is besloten die alle te voorzien van gas- en electrische geleidingen op' alle verdiepin gen Het zal den huurders vrijstaan van beiden gebruik te maken terwijl de maatschappij zich verbindt electrisch licht te leveren tegen vijf centimes per uur carcel. Trappen portalen en dergelijke plaatsen voor algemeen gebruik zullen door de maatschappij electrisch worden verlicht. In officieele kringen te Madrid wordt stellig beweerd dat het geschil tusschen Frankrijk en den bisschop van Urgel wegens de aangelegen heden in het republiekje Andorre minnelijk ver effend is. Frankrijk heeft zich vereenigd met des bisschops voorstel ter reorganisatie van de gewapende macht in Andorredie het eenig overgebleven punt van geschil was. Het hooggerechtshof te Madrid heeft het arrestgewezen in de zaak der bende van de Zwarte Hand gedeeltelijk vernietigd en opnieuw recht gesproken. De acht tot levenslangen dwang arbeid veroordeelden zijn tot de doodstraf ver wezen. Zeven anderen waren reedsgelijk men zich herinneren zal, tot die straf veroordeeld. Voor dezen heeft het arrest geen verandering onder gaan. Naar luid eener dépêche van den gouver neur-generaal van Cuba van 12 dezer was de bende van Aguero op de vlucht naar het district Colon. Men hoopte dat de bende weldra ver nietigd of gevangen zou zijn. Te Perpignan is de brievenpost bestolen. Zondagmorgen vonden eenige ingezetenen op straat eenige lederen zakken liggenwelke gebruikt worden tot verzending der brieven en die na onderzoekbleken gediend te hebben om de correspondentie den avond te voren uit Narbonne te verzenden. Men denkt, dat de diefstal plaats had op het oogenblik dat de zakken met brieven 's morgens vroeg van het station naar het post kantoor gebracht werden. Weer maken de bladen een paar particuliere brieven van Gordon openbaar. Daarin noemt hij zich als altijd welgemoed maar beklaagt er zich overdat hij niet op de hoogte is van de ware gevoelens der stammen, die hem omringen. Hij is te zwak zegt hij, om hen te bestrijden, maar hoopt het mettertijd door overreding te winnen daar het wantrouwen tusschen den mahdi en zijn volk steeds toenemende is. In September hoopt Gordon in Engeland terug te zijr. om dan zijne belofte betreffende den Congo tegenover den koning van Belgie te vervullen. In een ander schrijven zegt Gordon dat, wan neer de regeering hem niet kan of wel steunen, het misschien beter is dat hij Khartoum on middellijk ontruimtom dan direct naar den Congo te vertrekken na de Soudansche troepen te hebben ontbonden en de Egyptische te hebben gezonden naar Berber. Bijzonder welgemoed klinkt dit zeker niet. De politie te Liverpool bezit bewijzen dat Daly medeplichtig was aan de ontploffing in beo Victoria-station te Londen. De toestellen bij den gevangene gevondenkomen overeen met die welke men in de andere Londensche stations na de bedoelde ontploffing aantrof. Naar men in de Londensche bladen leest, zal door het bestuur van openbare werken weldra een begin worden gemaakt met den aanleg van twee nieuwe straten van Tottenham Courtroad naar Piccadillydoorkruisende het befaamde Soho waardoor een aantal holen van armoede en ontucht zullen verdwijnen. Op de Mersey is een stoomboot van Bel fast, de Electricdoor een Spaansch stoomschip aangevaren en zoo beschadigddat zij haar reis niet kon voortzetten. De 200 passagiers die aan boord waren kwamen allen behouden aan land. De kapiteins van de stoombooten Rohne en Cygne en de stuurman van laatstgenoemd vaar tuig, die gerechtelijk vervolgd werden wegens de noodlottige aanvaring op het meer van Genève, waarbij een aantal passagiers verdronkenzijn thans vrijgesproken. Evenals de onlangs overleden hertog van Albany is ook zijn voorgangerdie dezen titel droegonder dezelfde omstandigheden en ook op jeugdigen leeftijd eensklaps in het buitenland overleden. Deze was Eduard Augustbroeder van George III. De prins was bijzonder populair en ondernam in 't voorjaar van 1867 toen hij nog geen 30 jaren oud* waseen reis naar het zuiden van Frankrijk. Te Monaco woonde hij een bal bijvatte koude en stierf na een kort ziekbed. Het lijk werd in de Westminster-abdij begraven. Bij het verbond van oud-strijders was het feit ter sprake gebrachtdat vele voormalige krijgs makkers zonder pensioen ziekelijk en arm hun leven ten einde brengen doordien zij zich niet in tijds hadden aangegevenof dewijl hunne ziekte of kwaaldie een gevolg was van den oorlog van 1870/71 zich eerst heeft geopen baard na den termijn die voor dit geval voor hunne aangifte was gesteld. Het bestuur van het verbond heeft zich dienaangaande tot den rijks kanselier gewend en daarop een antwoord ont vangen hetwelk thans is openbaar gemaakt- De rijkskanselier verklaartdat de regeering reeds uit eigen beweging de zaak in overweging had genomen en dat zij hoopt weldrain staat te worden gesteld oin in den toestand dier personen de noo- dige verbetering te brengen. De bierbrouwersschool in de bierstad München levert goede uitkomsten opzooals weer bij hst onlangs gehouden examen bleek. Er wordt daar onderwijs gegeven in het brouwen, de scheikundewis- en werktuigkunde, handels wetenschap enz., maar het practisch onderricht iu dc mout- en bierfabricage is er hoofdzaak. Daarbij hebben de leerlingen der school in het belang hunner studiën ten allen tijde vrijen toé- gang tot de voornaamste bierbrouwerijen der stad. Het in de school vervaardigde bier wordt algemeen geroemden Maandags en Zaterdags als het geschonken wordtkomen er tal van gasten, Te Darmstadt zijn in één gezin zeven personen vergiftigd wegens het gebruik van dollen kerveldie bij vergissing in het eten was gedaan. De toestand der lijders is zeer gevaarlijk. De Berlijsche bankier M. was dezer dagen naar Hamburg vertrokken en in het Hamburger hof afgestapt. Nadat hij in het hotel een bad had genomen verklaarde hij in groote opge wondenheid onder het aankleeden in de badkamer aan een bediende dien hij had gescheld dat hij bestolen was. Zijn vest met gouden horloge en ketting, alsmede een portefeuile met 15000 mark waren verdwenen. De bankier snelde nasr het consulaatdat de hulp der Hamburgsche politie inriep en met toestemming van den ei genaar van het hoiel Hamburger Hof werd het geheele personeel in het hotel aan eene nauw keurige visitatie onderworpen doch te vergeefs. Eindelijk zeide de politiebeambte tot den zich bestolen wanenden bankier ,/Nu willen wij ook bij u een onderzoek instellen, want er zijn voor beelden dat personen naar hun hoed zochten en hem op het hoofd hadden." De bankier moest zich tegen wil en dank hieraan onder werpen en toen de beambte hem op de borst voelde riep hij wGij hebt uwe portefeuille bij u hier voel ik haar De verstrooide en vergeetachtige bankier had het vest het eerst aangetrokken en daarna zijn hemd eD de overige kleederen. Toen eindelijk de beurt aan het vest moest komenmiste hij het en veroorzaakte toen deze geruchtmakende zaak. Het op deze wijze beleedigde bedienden-personeel van het hotel stelde de bankier schadeloos door een rijke belooning in geld. Te Lausannekanton Waadtlandis eene nieuwe sekte opgetreden, gesticht door Durando, die zijn zoon voor den Messias uitgeeft en den ondergang der wereld voorspelt. Vele vrouwen hangen hem aan. Op grond van die voorspelling snijden zij de haren af, om ze te verkoopen maken have en goed te gelde. De opbrengst vloeit in den zak van den bedrieger. Eene ge- loovige is naar het krankzinnigengesticht over gebracht. De overigen zullen wel vroeg of laat volgen. Tusschen de Oostenrijksche en Hongaarsche regeeringen was in de laatste dagen een verschil over het verbod van den invoer te Weenen van vee uit Presburghetgeen tot veel geschrijf in de bladen der beide landen aanleiding gaf. Thans is echter die „ossenoorlog", zooals men hem noemdegeëindigd met de intrekking van het verbod door de Oostenrijksche regeering. Een berucht Sardinisch rooverAgostino Panustond dezer dagen te Sassari terecht wegens zeven ernstige misdaden waarondei vier moorden en hij werd, tot verbazing van rechter en toehoorders, door de gezworenen vrijgesproken. De voorzitter van het gerechtshof verklaarde echter terstond die uitspraak nietig. Te Rome kwam een jongmensch aan het postkantoor tol het afhalen van een postpakket, dat ingeschreven was als bevattende papier en boeken. De ambtenaarmet de afgifte belast opende het echter om eens te zien of de inhoud met de verklaring overeenkwam en vond inte gendeel een groote hoeveelheid valsche bankbil jetten van 5 lire. De jonkman werd in hechtenis genomen. De officieuse bladen die kort geleden nog met groote verontwaardiging de verschillende geruchten omtrent bloedige botsingen bij de bezetting van Merw tegensprakenzien zich thans genoodzaakt te erkennen dat die valsche berichten" dan toch waar geweest zijn. Het is

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1