BINNENLAND. Klassenbeïasting. De leder-industrie op de tentoon- y stelling te Nizza. thans niet meer te loochenen, dat de zoogenaamde vrijwillige onderwerping der Tekinzen en de vredelievende bezetting van Merw niets anders geweest zijn dan eene verraderlijke verrassing terwijl de 200,000 Kibitki„die uit eigen be weging de gunst gevraagd hadden om onderdanen van den witten czaar te worden", thans blijken te zijn wat zij trouwens altijd geweest zijn namenlijk echte Turkmenen d. i. doodvijanden der Russen. Het eerste tafereel der „volkomen rust" heeft spoedig voor een ander tooneel plaats gemaakueu zelfs volgens de officieele berichten, welke zich eohter van elke mededeeling van détails onthouden verkeert Merw en zijne ge- heele omgeving thaDs in vollen staat van oorlog, waarvan het einde zeker niet twijfelachtig is maar die zeker niet eindigen zal, vóórdat er een vreeselijk bloedbad aangericht is en duizenden offers gevallen zullen zijn. De laatste berichten uit Askabad melden, dat de Russische detachementen die van daar naar Merw gezonden zijn door de Tnrkmenen, die in de versterkte plaats Kosschut-Khan-Kuls zich genesteld hadden, zijn overvallen, maar de uitslag van dit gevecht wordt verzwegen. Kosschut- Kahn-Kula is eene belangrijke plaats in de Merw-oase. In 't begin dezer eeuw ging Merw voortdurend van de eene hand in de andere over. In ongeveer 1850 was de oase geruimen tijd in de macht der Salyken die echter in 1855 door 30,000 Tekinzen onder aanvoering van Kos- schut-Khan aangevallen en naar het Zuiden verdrongen werden. Kosechut Khan wilde na de overwinning niet slechts maatregelen nemen om zich in het veroverd gebied te handhaven maar ook zijne oppermacht organiseeren en voor goed vestigen. Voor dit laatste doel schiep hij eene politie-macht van 2000 man terwijl hij ter beveiliging van zijn land tegen de steeds voortuitdringende Russen in het noorden eene sterke vesting deed verrijzendie naar hem Kosschut-Khan-Kula genaamd werd. Niet min der dan 25,000 man stelde hij aan den arbeid om dit plan uit te voeren en tevens het land van dijken en kanalen te voorzien ten einde zoowel de middelen van verdediging tegen den vijand als de verbindingen in 't binnenland te verbeteren. Zijuen lievelingsdroom om de oase geheel in hare vroegere gestalte te herstellen en weder den grooten dijk Bendi-Sulton, te doen leggen die indertijd een model van waterbouw kunde heette en de oase haren hoogsten trap van vruchtbaarheid deed bereikenheeft bij niet verwezenlijkt geziendaar hij in 1878 is gestorven. De bezetting dezer vesting door de Russen zal natuurlijk niet zonder bloedigen strijd plaats hebben. Waalwijk, 16 April 1884. Openbare vergadering van den gemeenteraad op Donderdag 17 dezer, 's namiddags 7 ure, ter behandeling van de volgende zaken 1°. Machtiging tot verpachting van het hooi land der gemeente 2°. Wijziging der begrooting voor 1884 3°. Benoeming van een directeur dergasfabriek. 4°. Verslag van den toestand der gemeente over 1883; 50. Buitengewone herstelling van het post kantoor 6°. Behandeling van de verschillende be zwaarschriften tegen aanslagen in den hoofde- lijken omslag. Bij kon. besluit van 8 dezer no. 20, is aan den wachtmeester der maréchaussees De Vogel, en aan den inspecteur van politie J. Stellenboom, beiden te Breda, eene gratificatie verleend, ieder tot een bedrag van f 100. Onder dagteekening van 12 Aprilseint Reuter's office uit Batavia het volgende Tengevolge van den ongunstigen gezondheids toestand van den heer Van Rees, heeft gisteren de overdracht van het bewind niet met de gebruikelijke plechtigheid kunnen plaats hebben. De heer Van Rees te 12 uren op het paleis aan het Koningsplein aangekomen, heeft zonder ceremonieel het bewind aanvaard. De gezondheid van den nieuwen gouverneur- generaal was heden inmiddels verbeterd. Mor gen zal de heer Van Rees naar Buitenzorg vertrekken. In de week van 6 tot 13 April 1884 kwam in de provincie Noord-Brabant een geval van kwaden droes voor bij een paard te Ter- heijden, hetwelk op last van den districts-veearts te Stratum is onteigend en afgemaakt. Het onlangs in de gemeente Deurne onder een koppel rundvee waargenomen miltvuur heeft, dank zij de toegepaste maatregelen geen ver deren voortgang gehad. Andere besmettelijke veeziekten werden in die provincie niet opgemerkt. De gewone jaarlijksche verpachtingen der weilanden te Almkerk en Uitwijk hebben aan merkelijk minder opgebracht dan vorige jaren. Vooral de mindere weiden werden tot zelfs Vs minder der vorige pachtsommen gehuurd. Bij de gisteren gehouden verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Bezooijen warer. uitgebracht 66 stemmen. Hiervan bekwam er de heer E. G. de Bakker 26 en J. Schalken 18, zoodat er een herstemming tusschen beide ge noemde heeren moet plaats hebben. In de noordelijke provinciën zijn nog ontzaglijke hoeveelheden aardappelen voorhanden. Er wordt weinig of niets omgezet en de prijzen zijn ongehoord laag. Fabrieksaardappelen worden voor 35, zelfs voor 25 cents per H. L. verkocht. Uit Breda wordt gemeld Het groot aantal vreemdelingen, dat bij voort during naar hier wordt vervoerdgeeft der rijkspolitie steeds handen vol werk. Zoo werden er Donderdag 11. niet minder dan 9 uit Rotter dam naar hier vervoerdvan welke 4 Belgen I Franschman en 4 Duitschers die, nadat hun nachtverblijf, in het huis van arrest was ver leend den volgenden dag over de grenzen moesten worden gebracht. Later zijn er van daar nog 4 naar hier vervoerd, allen Duitschers, die eveneens over de grenzen moesten worden gezet. Men meldi uit Dinteloord Op voorstel van den burgemeester heeft de gemeenteraad in zijne vergadering besloten, in navolging van Groningen, bij adres aan de tweede kamer te verzoeken, artt. 4 van het wetsontwerp tot wijziging der onderwijswet niet onveianderd aan te nemen, maar daarin zoodanige wijziging te brengen dat aan gemeenten in het geval van Dinteloord verkeerendede 30 pet. rijks- vergoediug voor schoolbouw blijft verzekerd. In deze gemeente werd reeds den 21n Januari jl. door den raad in zijne vergadering besloten om gevolg te geven aan het dringend verzoek van den inspecteur van het geneeskundig staatstoe zicht van Noordbrabant en Limbmg, om den toestand der le openbare school te verbeteren. De voerman J. de Reijerte Geertrui- denbergwien vóór eenige dagen door een zandwagen beide beenen werden afgereden be vindt zich thans zóó weldat men alle hoop heeft dat hij tot zijne betrekkingen zal terug- keeren. De beide beenen zijn met gunstig gevo'g geamputeerd. Terwijl de vrouw naar de vroegmis was ontstond er brand ten huize van den kleermaker Smits Janssen te Tilburg. De man en kinderen lagen nog te slapenen bij hare t'huiskomst vond de vrouw de gordijnen van de slaapplaats der kinderen in brand. Door hulp der buren gelukte het den voortgang van de vlammen (het dak van het achterhuis had reeds vuur gevat) te stuiten. De brand moet ontstaan zijn, doordien de kinderen met lucifers gespeeld hadden. Eenige honderden vreemde arbeidersdie in de Emmer- en Odoornervenenvan half Maart tot aan 't einde van Juni, met turfgraven en baggeren van f150 tot 200 op hun loon kunnen besparen, vertrokken Zondag en Maandag vandaarten einde te huis hunne paascheieren te kunnen eten. Zoodra 't feest voorbij is, keeren zij terug, om met vernieuwden ijver den zwaren arbeid te hervatten. Opmerking verdient het dat zelfs op deze tochten schier nergens sprake is van dronkenschap. De drankwet werkt in die streken gunstig. Het voedingsgehalte van kokosnoten is door een onlangs bekend geworden geval weder schitterend gestaafd. Op een schipdat met een lading van deze vruchten van de Tidsji— eilanden naar Sydney voer en door ongelukkige omstandigheden 80 dagen onder weg bleef, leefde de bemanning al dien tijd van kokosnoten, waarvan ieder man een per dag kreeg, en allen bleven gezond en krachtig. Ook voor paarden moeten kokosnoten een uitmuntend voedsel opleveren. Volgens het Journ. d'Agric. prat. zijn dezer dagen in het Fransche leger bij het 7e reg. kurassiers proeven genomen met kokosnotenreeel als voedsel voor de paarden. Die proeven voldeden goed het meel was zeer voedzaam en daarbij goedkoop. Het voederen met dit meel zou een bezuiniging opleveren van minstens 50 francs per paard in een jaar. Vrijdagavond werden te Nijmegen even buiten de stad door de commiezen van 's rijks belastingen wederom drie fusten spiritus, te zamen inhoudende ongeveer 90 liter, aangehouden, die, onder dennenknoppen verborgen, op een kruiwa gen door een man frauduleus uit het naburige Pruisen werden ingevoerd. De smokkelaar wist zich echter met achterlating van zijn voertuig uit de voeten te maken. Te Baarloo is j.l. Vrijdag het twee-jarig zoontje van den landbouwer Petrus van Tegelen in een waterput gevallen en alhoewel spoedig daaruit op 't droge gebracht kort daarop over leden. Vrijdagnacht omstreeks 12 uur brak te Assen in de Groningerstraatbrand uit, die in den beginne nogal dreigend voorkwam. Men vreesde voor de onmiddelijk daarnaast gelegen synagoge, waaruit men 0. a. reeds de wetsrollen wegbracht. Door windstilte en de werking der spuiten bleef de brand echter gelukkig bepaald bij twee scharen. Men schrijft uit Doetinchem Zekere D. J. T. onder Varseveld woonachtig, vervoegde zich dezer dagen aan het kantongerecht om den kantonrechter met het volgende feit in kennis te stellen. Zijne echtgenoote op het punt staande moeder te zullen worden had hij de hulp van een geneesheer in geroepen deze nu schreef de vrouw eenige poeders voor en na het innemen daarvan was zij zonder verlost te zijn spoedig overleden. Naar men verneemt heeft een gerech telijk onderzoek plaats. Het voorloopig verslag over de klassenbeïasting is verschenen. Een aantal leden handhaafden het standpuntdat zij niet zouden medewerken tot verhooging van bestaande of invoering van nieuwe belastingen zoolang de zekerheid niet bestond dat de schoolwet zou worden herzien en^ op de uitgaven voor de openbare school be zuiniging zou worden aangebracht. De minder heid was volgens hen nit een constituti oneel oogpuut volkomen gerechtigd het aan de meerderheid door wier toedoen de rijksuitgaven steeds hooger werden opgedreven over te laten om zelve de middelen tot dekking daarvan aan te wijzen. Van de zijde der meerderheid werd tegen deze houding ernstig geprotesteerd en op de bekende gronden betoogd dat zij noch met gezonde constitutioneele begrippen noch met 's lands belang was overeen te brengen. Waar zou het heenwanneer elke minderheiddie zich met eenig deel der rijksuitgaven niet kon vereenigen zich eveneens onttrok aan de zedelijke verplichting om de noodige middelen tot dekking der wettelijk goedgekeurde uitgaven te helpen aanwijzen Versterking der middelen was in elk geval noodig, ook al werd een der school wetwijzigingen aangenomen zoodat het geen nut kan hebben om over de oorzaken van het be staande tekort te twisten. In twee afdeelingen werd door enkele leden in de indiening van deze belasting-ontwerpen door het tegenwoordig ka binet een blijk van wankelmoedigheid gezien dat, gevoegd bij andere verschijnselen van mindere vastheid van beginselen hun vertrouwen in de regeering sterk geschokt had. Daarin zagen anderen echter geen reden voor de kamer om haar medewerking te onthouden aan financieele maatregelen die haar in 's lands belang nood zakelijk mochten voorkomen. De meeste leden meenden dat voor de be oordeeling van deze ontwerpen in de eerste plaats moest gelet worden op het bestaande tekort op 1884. Er is een aanzienlijk tekort dat door bezuiniging verhoogde opbrengst van belastingen onmogelijk geheel kar. worden gedekt, terwijl aan Indische bijdragen niet te denken valt. Men dient dus de middelen dadelijk te versterken en kan daarmede niet tot 1885 wachten. De nu voorgestelde klassenbeïasting kan wellicht reeds voor 't loopende jaargeheel of ten deele in de behoefte der schatkist voorzien. Wel werd het zeer betreurd dat de voorstellen niet reeds in September 11. zijn gedaan, maar onmogelijk achtte men het niet met de heffing reeds in 1884 een aanvang te maken door het belastingjaar van lo Juli tot ulto. Juni te doen loopen en de ontwerpen met lo. Juli in verkeer te doen treden. Anderen meenden dat de aanvang van het be lastingjaar op 1 Januari kan behouden worden mits de heffing in 1884 slechts voor een half jaar geschiede. Een aantal leden konden vol strekt niet toegeven dat het noodig of gewenscht was om door middel der voorgestelde klassenbe ïasting geheel of gedeeltelijk in het tekort van 1884 te voorzien. Het tekort was volgens hun berekeniug reeds tot 4 millioen gereduceerd en kon ruimschoots gedekt worden door de hoogere opbrengst van den suikeraccijns, aanvulling der zegelbelasting en de maatregelen tot voorloopige versterking van 's rijks middelen. Wel zou in 1884 nog eene nieuwe leening moeten worden aangegaan, maar tot aflossiug van uitgegeven schatkistbil jetten zoodat deze niet veel uitgaven zou vergen. Men wenschte echter bepaald te weten of de regeering die tijdelijke belasting volhield of niet en dat zij zich niet tot eene lijdelijke houding zou bepalen. (wordt vervolgd.) y\ Van onzen 'particulieren correspondent Twintig jaar geleden zou ik, mijn waarde heer redacteur, na ontvangst van uw laatste schrijven waarin gij mij vraagt u het een en ander mede te deelen over de inzendin gen betreffende de leder-industrie op de ten toonstelling te Nizza, tamelijk met mijn handen in het internationale haar gezeten hebben. Thans is dat geenszins het geval; niet omdat ik dat zaakje nu zooveel gemak kelijker kan opknappen dan toen het geval zou geweest zijnmaar alleen om de spre kende gelijkenis die mijn hoofd sedert ge kregen heeft met mijn knie Een verslag van de leder-industrie, zooals die vertegenwoordigd is op de tentoonstelling te NizzaUw streven om de Nederlandsche lederfabrikanten en handelaren, de schoenfa brikanten en de beoefenaars van aanverwante vakken voortdurend op de hoogte te houden van al wat hun belang kan inboezemenis loffelijk. Vooral is het van gewicht geen enkele tentoonstelling onopgemerkt voorbij te laten gaan. Als gij echter gedacht hadt dezen keer weer iets belangrijks onder de oogen van uwe lezers te kunnen brengen dan zijt gij de plank glad mis geweest. Te Nizza is bijna geen leder en zijn weinig schoenen tentoongesteld. Quantitatief weegt al wat er is te samen lang niet op tegen hetgeen in het vorige jaar te Amsterdam op de koloniale tentoon stelling alléén in de Nederlandsche afdeeling te zien was. Oualitatief is een vergelijking met die afdeeling moeielijkerdaar bij ons bijna geen fijnere ledersoorten vervaardigd worden, maar als wij vergelijken wat Frank rijk toen naar ons zond, met wat de geheele wereld bij elkaar hier heen gestuurd heeft dan is de beslissing niet moeielijk; zij valt dan onmiskenbaar uit ten voordeele van de Fransche afdeeling te Amsterdam. Het spijt mijdat gij mij een verslag gevraagd hebtniets of niemand zal er veel bij winnen. Uwe lezers zullen er weinig uit leeren en de tentoonstelling zal als niet veel zaaks be schouwd wordenterwijl gij zelf en uw on derdanige dienaarde ondergeteekende er een bijster beetje eer mede zullen inleggen. Het industriëele gedeelte van de koloniale tentoonstelling te Amsterdam telde ruim 6200 inzendingen; de officieele catalogus der ten toonstelling te Nizza vermeldt er nog geen 2500! -'tis waar, in dat prachtstuk, ge— leveid door de agence générale frangaise komen de helft van de exposanten niet voor; maar daarentegen ontbreken vijftig percent van de opgenoemden op het appelzoodat het eindcijfer toch zoowat uitkomt. De geheele onderneming is, wel beschouwd, totaal mislukt. Wat toch is een wereld tentoonstelling en die had men er eigenlijk van willen maken met twee duizend en zoo veel inzendingen NietsZij doet meer kwaad dan goed. Dit is te meer waardaar zijdoor het weinige belangrijke, dat zij bevat, bijna geen bezoekers trekt. Exposanten doen er dus geen zaken en fabrikanten en handelaren komen en allicht toe te zeggen//Och, de tijd van tentoonstellingen is uit, 't is de moeite niet waard er heen le gaan.'' Toch protesteer ik tegen die bewering. Ik houd het er voordat de tijd van tentoon stellingen eigenlijk pas goed begint; dat het niet alleen |jhoe langer hoe meer de moeite waard wordt er heen te gaan dat wil in de eerste plaats zeggen er aan deel te nemen, maar dat de noodzakelijkheidde dreigende noodzakelijkheid daarvan zich eerst thans ernstig begint te doen gevoelen. De tentoonstelling te^Nizza is geen maat staf. Zij heeft nooit levensvatbaarheid. Menschen, die zaken doengaan in den winter niet op reis; in Nizza is geen industrie. De eenige, de uitsluitende bron van zijn welvaart is de zon. Een duizend of wat rijke lieden, die niets te doen hebben, gaan zich jaarlijks een maand of wat in die zon koesterenmaar dat is ook alles. Bijna ieder heeft dit begrepen en is dus thuis gebleven. "Wanneer er nu sprake is .van een andere tentoonstelling beroepe men zich dus vooral niet op deze een eenvoudige misgeboorte. Ik wijs hierop met nadruk, vooral met het oog op de plannen, welke bestaan te Ant werpen, om er het volgende jaar een expositie te openen. Het zou te betreuren zijn als dergelijke internationale wedstrijdenwaar dikwijls zooveel te zien en te leeren valt, waar men zoo uitstekend op de hoogte kan komen van wat anderen fabriceerenwaar men zijne relaties zoo aanzienlijk kan uit breiden in discrediet geraakten zonder dat daarvoorals men de zaak op den keper beschouwt eigenlijk een geldige reden kan worden bijgebracht. Dochlaten wij bij onze bespiegelingen thans liever een speldje steken en om te beginnen het leder eens gaan opzoeken. We beginnen met de Fransche afdeeling in_ het hoofdgebouw. Reeds een keer of drie had ik die geheel rond geloopeu zonder nog het kleinste stukje leder te vinden. Maar zouden de Franschen dan totaal niets daarvan geëxposeerd hebben? dacht ik. Dat is toch wel wat heel onaannemelijk Overal rondloopende kwam ik eindelijkin de rijtuiggalerij. Ware ik daar maar in de eerste plaats heen gegaan t Is waarik vond er slechts één enkele ederinzendingmaar het was die van de firma ChapmanCorbeau Cruel te Pont- xAuderaer in het departement der Eure, een der beroemdste lederfabrikanten van geheel Frankrijk en aan wie ten vorigen jare te Amsterdam een eerediploma, is toegekend gewordeneen belooning welke zijieder was het daarover eens, ten volle verdiende. Reeds een oppervlakkige blik op de smaak vol gerangschikte étalage der heeren Chapman, Coroeau Cruel doet ons zien, dat wij te doen hebben met een even groote als belang rijke fabriek. Immers wij vinden er een verscheidenheid van ledersoorten, zooals maar zéér weinige fabrieken die voortbrengen. En als wij nader bij treden en met aandacht Deschouwen wat zij herwaarts zonddan komen we tot de overtuiging, dat die ver scheidenheid niet in het minst schaadt aan e quahteit der verschillende soorten. Al wat wij vinden is schier even mooi. Trou wens het is in Frankrijk van algemeene Dekendheid, dat de fabriek der heeren Ch. C. Cr. zoowat een modelfabriek is. Met zorg kiezen zij hun huidenze volgen de nieuwste looimethodesgebruiken de beste looistoffen en hebben het geluk over water te beschikken, waarvan de goede eigenschap pen voor een looierij maar hoogst zeldzaam worden aangetroffen. Men zegt dat de eigenlijke specialiteit van t huis bestaat in gelakt leder. Het is mogelijkik wil dit niet ontkennen. Zoo veel is zeker dat de monsterswelke zij er hier zwart en gekleurd, glad en gechagri-

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2