Nummer 32. Zondag 20 April 1884. 7e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Gemeenteraad van Waalwijk. nn^-T7.-y-w^^iiH--rrr;i3iag-, "V »23S«**W^•3C->*eK»«i->?CSÏfi5raiSÏS-:»aj!lMffiiï3ïPt5aPïSnHBi!lWJHl,ü«lTOl!lia3ïa?BfcJDl-r.*i2CT: ■«ui. ui imiix De Echo van het Zuiden, Si m Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duischland worden alleen aangenomen ioor het advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. ReclameslS cent perregel OPENBARE VERGADERING van Donderdag 17 April n.m. 7 uur. Afwezig de burgemeester Van der Klokken en het lid Zijlmans. Voorzitter de heer Van Es, oudste wethouder. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden gelezen en goed gekeurd. Aan de orde I. Machtiging tot verpachting van het hooi land der gemeente. Aan burgem. en weth. wordt de gevraagde machtiging verleend. II. Wijziging der begrooting voor 1884. De voorzitter „Zooals bekendwas op de begrooting van 1883 eene som van f 300 uit getrokken voor het maken van brandputten die som is toen niet gebruikt en op de begrooting voor 1884 is in dien post niet voorzien. Nu de provinciale keiweg aan de gemeente is overge gaan, stellen burg. en weth. voor eene som van f150 op de begrooting van 1884 over te schrij ven, teneinde bij wijze van proef een brandput te kunnen maken in de helling van den weg. Blijkt dan dat men water genoeg kan krijgen, dan kunnen er later zooveel putten als noodig bij gemaakt worden op die plaatsen, waar zij volgens meting zouden behooren te komen. De put zal natuurlijk van een behoorlijk dekstuk worden voorzien." De heer Van der Heijden „Als ik mij niet vergis, is er een paar jaar geleden gecorrespon deerd met het bestuur van Tilburg over Northon- pompendaarover kwam gunstig bericht ia zoodat dientengevolge in de Kloostersteeg zelfs een plaats is aangewezen. Norlhonputten zullen zeker minder kostbaar zijn en minder omslag veroorzaken dan andere met dekstukken." De voorzitter „Dit laatste blijf ik volkomen bij. Indertijd kregen wij een nogal gunstig advies ik heb mij echter sedert persoonlijk van een en ander overtuigd en brandmeesters gesproken. Ik vernam toen dat er veel geld mede was verknoeid maar zonder gunstig resultaat De heer Van der Heijden „Dan hebt gij gelijk, dat gij Tilburg niet navolgt." De heer Mombers „Ik heb ook verschillende personen te Tilburg over de Norlhonputten ge sproken 't waren geen brandmeesters die lieden waren dan zeker niet goed op de hoogte, want allen verzekerden mij, dat die putten uitstekend werkten." De heer Van Biel„Bij burgem. en weth. bestond aanvankelijk 't voornemen om Northon- putten te laten slaan toen echter de heer Van Es verklaarde dat zij niet goed werkten, kwam men van dat plaD terug." De voorzitter: „Ik zal nog nader informeeren; blijkt dan nog het tegendeel, dan kan men nog tot Northonputten' overgaan." De heer Van der Heijden „De raad kan f150 toestaan. Burgem. en weth. kunnen dan nadere informaties nemenblijkt daaruit dat Northonputten niet voldoen, dan moet men andere maken." De voorzitter: „Als er van die f150 iets overblijft, zal dit gebruikt worden om den put aan den Hoek die bij den verkoop der armen- huisjes is gereserveerd zuiver te maken en in orde te brengen dan zal men op dat punt veel water hebben." De heer Timmeriïians Wz.„Natuurlijk met dien verstande, dat er tevens een pomp op wordt gezetopdat zij ook drinkwater kunne ver schaffen." De voorzitter„Daar is zpker niets tegen." De heer Van Heijst«Burg. en weth. zullen zich wel willen belasten, bij den burgemeester van Tilburg de noodigc inlichtingen omtrent de brandputten in die gemeente in te winnen." De voorzitter„Reeds morgen kan dit ge schieden." De raad besluit hierna de gevraagde f150 toe te staanBurg. en weth. zullen inlichtingen vragen aan den burgemeester van Tilburg en naar deze luidenzal er hier als proef een Northonput of andere gemaakt worden. De put aan den lioek zal worden gezuiverd en ingericht, zooals de heer Timmermans Wz. voorstelde. III. Aanbieding van het verslag van den toe stand der gemeente over 1883. Het verslag wordt door den voorzitter namens burg. en weth. den raad aangeboden en ter visie gelegd voor de leden. IV. De voorzitter deelt mede dat is ingeko men een schrijven van den directeur van het rijks-post- en telegraafkantoor alhier. Naar aan leiding van den diefstal in het postkantoor te Breda wijst de directeur er opdat op het kantoor alhier nog vijf ramen zijn zonder blin den. Verder zijn er in het woonhuis van den directeur verschillende zaken, die dringend voor ziening eischen. Burgem. en weth. hebben een en ander nagezien en bevonden dat het is, zooals de directeur beweert. Op de begrooting is slechts f 50 uitgetrokken. Dit is veel te weinig. Burg. en weth. vragen machtiging om de noodige buitengewone herstellingen te laten verrichten. Conform besloten. V. De voorzitter deelt mede dat burg. en weth. einde Maart de kas bij den gemeente ontvanger hebben opgenomen en in orde bevon den. Er was in kas f 1247.015. Aangenomen voor kennisgeving. De heer Van der Heijden: „Zooals gezegd, is er geld in kas wordt dit nu gebruikt tot schuld delging De voorzitter: „Onder dit geld zijn veel cou pons er moest in 't begin dezer maand geld zijn voor uitbetaling van tractementen, zoodat er zelfs oogenblikken waren dat er geen geld meer in kas was. Zoodra echter de hoofdelijke omslag is ingekomen, die reeds 15 dezer vervallen i3, zal er zooveel mogelijk aan aflossing ran schuld gedacht worden. VI. Mededeeling van den heer J. B. Ver .viel, dat hij de benoeming tot lid van het algemeen armbestuur aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. VII- Nader schrijven van den onderwijzer Goossen, waarin hij te kennen geeft, dat een on overkomelijk bezwaar zijne aanvankelijke plannen heeft verstoord. Hij vraagt nu een verlof van hoogstens twee maanden, van 15 Juni tot 15 Augustus, gedurende welken tijd nog de vacantic invalt; daarbij kan het onderwijs zonder stoornis voortgang hebben als de onderwijzer Jaspers belast wordt met het onderwijs in de Erarische taal. De schoolopziener heeft hiertegen geen bezwaar. Op voorstel van den heer Van der Heijden wordt besloten het verlof te verleenen als de schoolcommissie er geen bezwaar tegen heeft. VII. Benoeming van een directeur der gas fabriek. De voorzitter„De gascommissie heeft aan burg. en weth. voorgesteld, den directeur der gasfabriek, Van Dijk onbepaald te benoemen, onder dezelfde bepalingen en verplichtingen als verleden jaar. De heer Quirijns, lid der commissie: „Ik meen dat het voorstel der commissie was hem slechts weer voor een jaar te benoemen. Er moet dus later besloten zijn dit voor onbepaalden tijd te doen hiervan is mij echter niets bekend." Do voorzitter (voorzitter der commissie) „De lieer Quirijns vergist zich er is voorgesteld hem voor onbepaalden tijd te benoemen." De heer Quirijns „In de door mij bijgewoonde vergadering is alleen besloten voor één jaar." Dc heer Timmermans Wz. (lid der commis sie) „Er is later geen vergadering gehouden." De voorzitter„Op de door ons gehouden vergadering in de gasfabriek is besloten Van Dijk voor te dragen voor een jaar. Toen zijn wij weggegaan en hebben later op straat afge sproken hem voor te stellen voor onbepaalden tijd." De heer Van Heijst„Is het niet de gewoonte of wellicht een voorschrift voor dergelijke be noemingen een oproeping van sollicitanten te doen De voorzitter„Als de raad zulks wil, mij goed ik heb er niet tegen. Secretaris, weet gij soms of er een voorschrift dienaangaande be staat De secretaris„Ik geloof het niet." De heer Timmermans-Van Turenhout „Naar aanleiding van hetgeen bij andere benoemingen geschiedt ligt het in den regel oproepingen te doen." De heer Van Heijst „'t Ligt in den aard der zaakde vacature is ontstaan tengevolge van het eindigen van den tijd, waarvoor de benoe ming is geschied." De voorzitter„Ik zeg juist wat er van is de gascommissie heeft aan burg. en weth. op gedragen aan den raad voor te stellen Van Dijk voor onbepaalden tijd te benoemen burg. en konden zich daarmede vereenigen en nu breng ik het voorstel in den raad." De heer Mombers „Is Van Dijk wel man9 genoeg om de fabriek naar behooren te besturen." De voorzitter„Anders zou hij er niet voor zijn voorgesteld." De heer Mombers „Gaarne zoude ik eene oproeping zien geschieden, om in de gelegenheid te zijn een dege'ijk man als directeur te krijgen, een man van ondervinding iemand als Van Dijk, die pas begint, kan geen ondervinding hebben in^eene fabriek als de onze mag men als direc teur wel goed beslagen zijn." De voorzitter „In 1883 zijn er in de fabriek veel verbeteringen aangebracht. Overigens is de commissie tot haar voorstel gekom.en, omdat zij hetzelve in het belang der gemeente achtte." De heer Quirijns „Het schrijven der gas commissie waarin zij haar voorstel doet, zou dat niet eens kunnen worden voorgelezen De voorzitter,,De opdracht aan burg. en weth. is mondeling gedaan." De heer Hoffmans (lid der commissie) „Ver leden jaar, toen de gasfabriek eigendom der ge meente werd, wa9 er misschien wel grond voor een oproeping geweest maar nu de fabriek een jaar in werking is en de directeur in dat jaar zijn uiterste best heeft gedaan en gewerkt heeft naar het genoegen der commissie, en de com missie doet het voorstel om hem onbepaald te benoemenschijnt de raad de commissie niet te vertrouwen omdat hij een oproeping wil. Wij stellen voor Van Dijk onbepaald te benoe men dit sluit niet uit dat hij direct kan ont slagen worden; maar dat de raad nu eene op roeping wil is niet confidentieël." De heer De Haan „De heer Hoffmans ver gist zich. Alle leden vertrouwen dat de commissie naar haar best weten de belangen der gemeente zal behartigen er is geen reden van wantrouwen. U zegt dat verleden jaar eene oproeping misschien goed zou zijn geweest. Maar als de leden nu ondervinden, dat zij toen niet goed gehandeld hebbendan zullen zij er toch zeker wel op mogen terugkomen. Errare humanum. Daarom zie ik geen bezwaar tegen eene oproeping doen wij die, dan zijn wij zeker van een groote ver antwoording af; als Van Dijk solliciteert kunnen ij ook hem benoemen. Als het mijne fabriek was, zou ik wel weten wat mij te doen 9tond, en ik geloof dat dit wel met alle leden van den raad 't geval zal zijn." De heer Van Riel „De heer de Haan spreekt naar mijne zienswijzezich zelve tegen. Hij zegt veel vertrouwen in de commissie te stellen, en nu zij voorstelt deu directeur voor onbe paalden tijd te benoemen vraagt hij eene op roeping van sollicitantendit pleit niet voor vertrouwen." De heer De Haar. „U neemt een conclusie, die valsch is Ik blijf er bij dat ik vertrouwen stel in de commissiemaar ik heb gezegd dat de raad, inziende dat hij gedwaald heeft, door voor de éérste benoeming geen oproeping te doen, er thans toch zeker wel eene doen mag." De heer Van Riel„Ik heb in 't geheel niets tegen eene oproeping; ik ben er zelfs voor; maar dit neemt niet weg, dat het mijns inziens slecht overeen te brengen isvertrouwen in de commissie te stellen en een oproeping te vragen van sollicitanten nu zij voorstelt den tegen- woordigen directeur onbepaald aan te stellen." De heer Van der Heijden „In alle geval is er gedwaald door verleden jaar geen oproeping te doen. Ik stel ook wel vertrouwen in de commissiemaar ik wensch haar daarom nog niet een brevet te geven, dat zij alles kent wat de gasfabriek aangaat. Ik kan niet begrijpen waarom B. en W. niet vroeger een oproeping hebben gedaan nadat hierover in de vorige vergadering door den heer De Haan was ge sproken. Onze gasfabriek heeft veel gekost en de resultaten zijn niet bijzonder glansrijk wij mogen wel toezien wien wij aan 't hoofd stellen." De voorzitter „Volgens mijne opvatting kan eene oproeping geschieden, als de raad die wil maar of zij in 't belang der gemeente zou zijn geloof ik niet. De commissie heeft voorgesteld Van Dijk voor onbepaalden tijd te benoemen. B. en VV. zijn het hiermede eens. Vreemd is het dat zij die Kern dagelijks zien werken, het eens zijn om voor te stellen hem te benoemeD, en dat juist diegenen die weinig of nooit op de fabriek komen een oproeping verlangen. De heer Van der Heijden „Wij konden dus wel de commissie machtigen om een directeur te benoemen." De heer Quirijns„Ik beken gaarne niet precies op de hoogte der fabriek te zijn wel was ik er als commissielid voor, Van Dijk voor een jaar te herbenoemenmaar langer niet daar wij niet bepaald weten öf hij wel volkomen de man isdie ons past." De heer Hoffmans„De raad heeft toch steeds alle middelen om hem ontslag te geven." De heer Van der Heijden „De voorzitter geeft te kennen dat de leden van den raad niets van de fabriek weten maar als de voorzitter alle inlichtingen kan geven zal ik amende ho norable doen en alles intrekken, wat ik ooit over Van Dijk of de fabriek heb gezegd. Als de commissie goed op de hoogte der fabriek is dan is Van Dijk het zeker." De heer Timmermans Wz.„Als lid der com missie heb ik ook mijne stem gegeven voor het voorstel, om Van Dijk voor onbepaalden tijd te benoemen. Dit is geschied na overleg, omdat het waarschijnlijk uit een financieel oogpunt voor de gemeente wenschelijk zou blijken. De commissie meende dat iemand, die bekend is met alle eischen die tegenwoordig aan een directeur eener gasfabriek gesteld worden, zeker een salaris zou vragen, dat waarschijnlijk met alle verdere hoogere onkosten niet in verhou ding zou staan tot de winsten, die onze fabriek zou kunnen afwerpen. Hierin is zij gesterkt door iemanddie op de hoogte is ook van deze fabriek. „'t Is niet mijn plan veel uit te weiden over de kunde van Van Dijk, omdat ik mij daartoe niet bevoegd acht. Toen de commissie opge treden is, was zij zeker niet verwaand genoeg om te meenen, dat die benoeming alle noodige kennis medebracht. Zij beschouwde zich slechts geroepen om controle uit te oefenen op boek houding als anderzins, zonder aanspraak te maken op kennis van techniek. „Hoofdzakelijk wensch ik te verklaren, dat ik niet zoo gevoelig ben als de heert-n Hoffmans en Van Es, die uit het voorstel tot het doen van een oproeping van sollicitanten meeneu te moeten afleiden dat de raad niet genoegzaam vertrouwen stelt in de gascommissie. Ik voor mij verlang zooveel niet en ik geloof, dat ook de overige leden der commissie bij eenig na denken wel tot andere inzichten zullen komen, als zij hunne zienswijze in verband brengen met andere zaken. Als deze stelling doorging, zou den burg. en weth., als de raad hunne voorstel len niet aannam, zich maar dadelijk kunnen be klagen over gebrek pan vertrouwen dit gaat niet opde raadsleden zijn vrij in hunne denk wijze en handelingen. „Zeker zijn bij dergelijke benoemingen aan bevelingen gewenscht en daartoe behoort meer dan een-persoon; eene oproeping is dus noodig; komen er niet genoegzaam of niet genoeg be kwame mannen, dan kunnen wij Van Dijk nog benoemen." Dc voorzitter: „Ik heb mij volstrekt geen kunde aangematigd en in 't geheel niet beweerd, dat de raadsleden er niets af wisten. Alleen vind ik het zonderling, dat burg. en weth. en de gascommissie het voorstel doen om Van Dijkte benoemen terwijl dat om een oproeping te doen uitgaat van die leden, die zich minder met de gasfabriek bemoeien. Alvorens in stemming te brengen of er al dan niet een oproeping zal

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1