BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. BINNENLAND. Engeland. Italië. UITVOERINGEN. plaats hebben, diende de raad te bepalen tegen welk salaris." De heer Timmermans Wz. „Over het «erste punt is geen stemming noodig de raad heeft zich daaromtrent genoeg verklaard." De voorzitter„Dan de voorwaarden, waar onder de oproeping zal geschieden. Van Dijk heeft f 800 als directeur der gasfabriekdaarbij moet hij zooveel mogelijk bestekken, teekenin- gen en begrooiingen maken voor gemeentewerken en is verplicht in de fabriek nachtverblijf te houden." De heer Van Kiel„We dienden ook een tijd te bepalen wanneer de directeur in dienst moet treden." De heer Van der Heijden „B. en W. die nen dienaangaande een voorstel te doen. Wat het salaris aangaat, weDsch ik alleen op te mer ken, dat dikwijls goedkoop veel minder voor- deelig is dan duur." De heer Van Riel„Als B. en W. eerst een voorstel moeten doen dan duurt het weer lang." De heer Van der Heijden „Tenmiuste als gij zoolang wacht als gewoonlijk. Gij kunt echter goed over een dag of acht gereed zijn." De voorzitter„We zouden ook tegen een bepaalden tijd kunnen oproepen zonder opgave van salaris." De heer Van der Heijden „Ik ding niets af op Van Dijk wil de raad hem mij goed. Dat Van Dijk a! die werkzaamheden moet ver richten is niet in 't voordeel der gemeenteen 't pleit niet voor hem a's directeurals hij goed directeur was zou hij ei wel voor bedanken en heeft hij veel te weinig salaris." De voorzitter„Hoeveel salaris zullen wij geven De heer Van der Heijden „'t Is uwe zaak dienaangaande een voorstel te doen." De heer Timmermans Wz.„Men zou een tijd kunnen bepalen en om inlichtingen verwijzen naar B. en W." De heer Van Kiel: „En als er dan personen om die inlichtingen komen, wat moeten B. en W. dan zeggen De heer Timmermans Wz.„Als ik voor den raad beslissen moest, dan zou ik niet boven f800 gaan; dat Van Dijk andere diensten pres teert is in 't voorde» 1 der gemeente en daarom is hij niet minder als directeur. Daarbij laat de rekening der fabriek geen hoogere uitgave toe." De heer Van der Heijden „De gemeente gasfabriek te Alkmaar heelt verleden jaar eer.e winst afgeworpen van f 7000, nadat reeds f 3000 voor slijtage enz. was afgeschreven. Hier houdt ge volgens de rekening f 300 over, maar vergeet iets af te schrijven voor de waardevermindering gedurende het jaar, dal gij gestookt hebt; daarbij zijn de verbruikers nog ontevreden." De heer Van Es„In den loop van het jaar zijn er veel moeilijke dingen geweestdie verlies veroorzaakt hebbenmaar wij hebben toch behoorlijk de rente in rekening gebracht. Daarbij is er veel verbeterd." De heer Van der Heijden „'t Moest er ook nog bij komen dat gij de rente niet berekendet En die verbeteringenzijn die van de winst betaald Van die winst der rekening moet nog afgetrokken worden liet geld, dat den verbruikers uit den zak gegoocheld isik ben geen lid van de commissie en toch weet ikeven goed als de commissie zelve, dat zij naar aanleiding van klachten van verbruikersden directeur aan merkingen heeft gemaakt over het groote gas verbruik en dat dit veroorzaakt werd door verhoogde drukking. Wat blijft er dus van de winst over?" De voorzitter „Winst kon de fabriek nog niet opleveren natuurlijk hebben wij den direc teur aanmerkingen gemaakttoen de klachten bleken gegrond te zijn." De heer Timmermans Wz.„Ik begrijp niet waarom te twisten over de rekening. Als de rekening zooveel winst aanwijstdan is dit juist. Wat de vergelijking met Alkmaar aangaat, wij zouden dienen te weten hoe die fabriek gesleld is; daarop komt het aan. Al kan het waar zijn, dat door verbeteriug meer winst zou zijn te behalen, dan zou dat meerdere misschien weer op andere wijze verloren gaan. Nu reeds spreekt men van meer ^salariskomt er een directeur met een huishoudendan kan die onmogelijk op de fabriek wonenhij zou dus minstens f 400 a 500 meer moeten hebben 't is de vraag of die door verbeterde gasproductie zouden te vinden zijn. Klachten van de gas- verbruikers zal men wel aliijd hebben ook een nieuw directeur zal niet iedereen kunneu tevreden stellen. Is het licht niet goed dan klaagt men over slecht licht en is het goed dan klaagt men over duurte." De voorzitter //Het salaris te bepalen is een moeielijk punt." De heer De Haan „Bepaal een salaris van minstens f 800." (Algemeene samenspraken tusschen de leden die voor den verslaggever niet te volgen zijn.) Hierna wordt door den raad bepaalddat er in verschillende couranten eene oproeping zal geplaatst worden van sollicitanten naar de be trekking van directeur der gemeente-gasfabriek alhierop een salaris van miustjns f 800. De heer Van der Heijden verwacht, dat als de in de oproeping bepaalde termijn voor indie ning der stukken zal zijn verstreken den leden genoegzaam tijd zal worden gelaten om infor^ maties nopens de sollicitanten in te winnen alsvorens tot de benoeming worde overgegaan. IX. Behandeling van de verschillende be zwaarschriften tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag. De voorzitter„Er zi'-n een vijfentwintigtal bezwaarschriften ingekomen. Ik stel voor die naar gewoonte met gesloten deuren te behandelen." Conform besloten. De behandeling van bezwaarschriften tegen den hoofdelijken oras'ag was Donderdagavond om het ver gevorderde uur verdaagd tot den volgenden dag 's avonds ten 8 ure. Wij vernemen heden dat al de aanslagen door den gemeenteraad onveranderd zijn gehandhaafd. Een ongevaldat nog bij uitstek gunstig is afgeloopenheeft Zaterdag de stad Luik in opschudding gebracht. In den namiddag deden twaalf jonge lieden zeven heeren en vijf dames, die tot de eerste familiën van Luik behoorden een rijtoer te paard naar Chaudfonlaine. Zij keerden naar Luik terugtoen eensklaps het paard van een der jonge dames op hol ging in de richting van Chênée. Verscheidene cavaliers volgden het paardin de hoop het te kunnen inhalendoch op het oogenblikdat zij het zouden bereikenwerd een hunner door zijn paard op den grond geworpen, terwijl een ander, de broeder van mejuffrouw D., wier paard op hol wasook uit den zadel werd geworpen en verschillende kneuzingen bekwam. Intusschen had het paard van mej. D., die zich met ongelooflijke behendigheid in den zadel hieldden straatweg verlaten en een zijweg ingeslagen, die naar de rivier de Vesdre leidde. Op dezen weg bevonden zich twee kinderen, die ongetwijfeld door het woedende dier zouden ver pletterd zijnwanneer de berijdster haar paard niet een sprong had doen maken, waardoor het over de hoofden der kinderen heenvloog zonder hen geraakt te hebben. De weg eindigde met een hooge haagdie de rivier van den weg scheidde. Het paard nam een sprong en kwam met de rijderes in het water terecht. Gedurende eenige minuten werd mej. D. door hare kleederen boven water gehouden doch weldra verloor zij het bewustzijn en werd naar de diepte meegesleept. Intusschen was hulp toegesueld en een der heeren begaf zich onmid dellijk te water. Doch ten gevolge van den snellen stroom bevond zij zich reeds 150 meters van de plaats, waar zij verdwenen was. Eenige oogenblikken later zag men het rijkleed drijven en spoedig daarop vond men het meisje. Builen kennis werd zij naar een nabijgelegen huis ge bracht en na twintig minuten van buitengewone krachtsinspanning om de levensgeesten weder op te wekken, opende zij de oogen. Den volgenden dag kon zij weder naar haar eigen huis vervoerd worden. De inneming van Hong-Hoa heeft aan het Franscbe leger het leven van slechts vier sol daten gekostdie verdronken zijn terwijl een soldaat gekwetst werd. Een brigade is door gegaan tot Don-Gon en heeft de voornaamste vesting van prins Hoan geslecht. Generaal De Négrier heeft toch den vijand nog achternagezet. Evenals na de inneming van Bacninh beweert men dat nu aan de vijandelijkheden een eind gemaakt zal wordenterwijl ook thans weder stemmen opgaan, om te betoogen dat Frankrijk's taak nog niet is volbracht. De République Frar^aise, eer. der organen, die het kabinet-Ferry aansporen om nog verder te gaan meent dat bet expeditie-corps zoo lang nl. de weersge steldheid het gedoogt, de Chineesche plunderaars moet vervolgen tot dat zij over de grens zuilen zijn getrokken, en deze grens zóó moet bezetten, dat zij ze nooit meer kunuen overschrijden. Tot dusverre weet men echter nog niet welke de plannen der Franscbe regeering zijn en hoe ge neraal Millot over den toestand denkt. Het bericht aan Engelsche dagbladen, dat Annoy door een gedeelte der Fransche vloot in bezit zou genomen zijn als onderpand van de door China te betalen oorlogsschatting, wordt te Parijs als volkomen ongegrond beschouwd. Bij de regeering is geen bericht van dien aard aan gekomen. Door nadere berichten uit Skaugkai aan de Standard gezonden wordt bevestigd, dat al de Chineesche officieren die zich thans in Tonkin bevinden en voor den val van Bacninh en Hong-Hoa verantwoordelijk gesteld worden bevel hebben ontvangen zich naar Tonkin te begeven. Zij zullen daar de doodstraf door onthoofding ondergaan. Ook in deze berichten wordt de staatkundige toestand in China zeer hachelijk genoemd. De tijdingen uit de districten in het noorden waar de arbeid gestaakt isluiden gunstiger. Zoo is te Denain eene vergadering van 700 arbeiders gehouden, die met eenparige stemmen besloten hebben het werk te hervatten. Te Somain is het aantal personen die zich weer aan den arbeid begeven hebben in de paar laatste dagen weer met 400 vermeerderd ten gevolge daarvan kan de werkstaking er als geëindigd wordon beschouwd. Te Puy zijn op nieuw 300 mijnwerkers in de schachten afge daald. Men heeft het echter raadzaam geacht bun door de gendarmerie te beschermen. Te Tarascon is de schouwburgnadat Mile. Agar er eene voorstelling had gegeven afgebrand. Het onheil wordt toegeschreven aan het ontsnappen van gas. binnenlandenden de mahdi van eene expeditie tegen Khartoum heeft afgezien. Twee par ijen zouden tegen den mahdi in opstand zijn gekomen. Gordon voegt er bijdat eene poging van Saleh-pachaom zich meester te maken van den bheik van El Obeidmislukt is en dat Kassala en Sennaar geen gevaar loopen. Eene andere depèeheGordon betreffende wordt te Cairo als volmaakt onbegrijpelijk be schouwd. Zij houdt in dat Zebehr-pacha de volgende depêche ontving van generaal Gordon, d. d. 7 April: „Ik heb u tot adjunct-gouver neur-generaal van Soudan benoemd. Meld mij uwe aankomst te Berber. Zoo mogelijk zal ik twee stoombooten afzenden welke gij, met twee andere, die zich reeds te Berber bevinden, van ijzeren borstweringen zult voorzien, om de troepen, die zich aan boord bevinden te beschermen. Neem ook het grootste aantal mannen van den stam der Galyieen medeen lever zoo dikwijls mogelijk schermutselingenmaar geef u niet bloo,,." l)ie depeche wordt als onbegrijpelijk beschouwd, omdat op voorstel van generaal Gordon Stewart reeds tot adjunct-gouverneur-generaal van Soudan benoemd werd. Ook verkeert de stam der Ga- lyeen tegenwoordig in opstand en de benoeming van Zebehr-pacha werd vroeger al eens door de Engelsche regeering bepaaldelijk afgekeurd. Hoe dit zij Gordon handhaaft zich nog met het meeste succes te Khartoum en schijnt niet voornemens zijn taak vooreerst op te geven. Uit Khartoem wordt aan de Times geseind dat de rebellen dagelijks brutaler worden. Aan alle kanten van de stad ziet men dc Arabieren. Hunne schoten treffen vaak het paleis. De am munitie voor de kruppkanonneu begint op te raken. De toestand is allerkritiekst. Gordon ontving eene depêche van Baring, waarin deze aankondigt dal Engeland geene troepen naar Khartoem zal zenden. De Times-correspondent vreest dat Gordon's eenige terugweg ligt naar den kant van den equator, vermits de Berber route afgesneden is. Door den heer P. Schulze, te Manchester, wordt voor de dames eene nieuwe aangename en nuttige bezigheid aangeboden die in Enge land veel bijval vindt. Het is een „Oostersch tapijt-breiwerken bestaat in het vervaardi gen van dikke, zware tapijten en haatdkleeden in alle patronen even fraai en sterker dan die welke heeten uit Smyrna te komen. Daartoe heeft men niets anders noodig dan twee stalen breipenneneen hoeveelheid draden en dikke wol van verschillende lengteen een kluw sterk katoenen garen dat als 't ware den achtergrond van het tapijtwerk vormt, waarin de korte dra den wol gebreid worden met een zeer eenvou- digen steek. Deze draden zijn van verschillende kleur en worden iDgebreid volgens een gedrukt patroon. Zoo kan men een warmsterk en artistiek haard- of vloerkleed vervaardigen in reependie later aaneengenaaid worden. Het werk is niet vermoeiend. Eerstbegiunenden kun nen het leeren uit een boek van den heer Schulze, waarin de noodige inlichtingen worden gegeven. Het moet gebleken zijn dat het dyna miet voor den jongsten aanslag op de Londen- sche spoorwegstations vervaardigd werd niet in Amerika gelijk the Times steeds beweerde, maar in een geheime fabriek tusschen Amiens en Bou logne en dat de dynamiet-manneu tweemaal per week te Parijs samenkomsten houden. Er liep een geruchtdat zij een nieuwen aanslag op een der openbare gebouwen van Londen be raamd hadden. Maar als het waar is, wat men beweert, dat een hunner meest vertrouwde aan voerders als verklikker met de politie in verbin ding staat, dau heeft dit plan alle kans van verijdeld te worden. hij een geweer en patroontasch en begon in de zaal op en neer te loopende rechts en links in de bedden schieten. Er ontstond een verschrikkelijk tumult. Een zieke sprong door het venster en brak zijne beide beenen. Toen Misdei al zijne patronen had verschoten, ging hij in het aangrenzend vertrek der onderofficieren, greep een audere patroontasch en begon op nienw te schietentot hij eindelijk door drie krachtige personen werd gegrepen. In dien tijd had Misdei echter niet minder dan 57 schoten ge lost waardoor 5 soldaten gedood en 6 zwaar gewond waren. WAALWIJK. Zondag 20 April, 's middags 12 ure, ge wone uitvoering door de harmonie FEspórance op de harmoniezaal bij A. N. Yan Kiel. Programma ad libitum. Zondag 20 April 's avonds 7l/2 ure, con cert door de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooijen, in de zaal van Musis Sacrum. LOONOPZAND. Zondag 20 April 's avonds 7 uur door de liedertafel Echo der Duinen, bij den heer A. Pijnenburg. Andermaal zijn te Cairo berichten van Gordon ontvangen. Zij zijn gedagte-kend vaa 8 April en bevatten het belangrijke nieuws dat, teoge- volge van een tweespalt in de Kordofansche Een soldaatdie in den slag van Tamasi deelnam, beschrijft in een brief, door de En gelsche bladen medegedeeld hoe hij daar op wonderbare wijs aan deu dood ontsnapte. Na een verwoed gevecht van man tegen man, viel de soldaat op den grond ouder een door hem gedooden Arabier. Hij bezeerde zijn hoofd bij zijn val en bleef geruimen lijd bewusteloos. „Toen ik weer tot mijzelven kwam," zoo ver haalt^ hij „bevond ik aat het lichaam van den Arabier over mijn borst en een gedoode kame raad op mijn maag en beenen lag. Ik richtte mij een weinig op en zag tot mijn schrik de onzen terug trekken en tusschen mij en hen een paar honderd vijanden. //Mak bij mij waren er juist twaalf bezig met lederen gewonden man door speersteken af te maken. Ik begreep, dat mijne eenige kans op redding wasmij dood te houden. Daar kwam er een den armen Tom, mijn kameraad, afmakeu. Hadden zij geziendat ik nog leefdehet ware mij eveneens gegaan. Ik bleef dus stil liggen, m?af. doodsangst, dien ik uitstond is onbe- scarijflijk. Ik bad in stiltezooals ik nooit te voren gebeden had. iiZij gingen twee of driemalen over mij heen; een stapte met zijn blooten voet op mijn wang, maar ik hield mij goed. Eindelijk, nadat ik' nog eeL klein kwartier in vreeselijke spanning had doorgebracht, kwamen onze voorwaarts- rukkende troepen waar ik lag, en ik was gered." Te Napels heeft een soldaat vijf zijner kame raden dood geschoten. Hij heet Salvatore Misdei en is in Calabrië geboren. Hij moet reeds vroeger verscheidene gevveldadigbeden gepleegd hebben. Toen hij Zondagavond een weinig be schonken in de kazerne terugkeerde, werd hij door zijn kameraden geplaagd. Misdei liet zijn toorn niet merken doch toen de lichten uitge doofd waren en de soldaten te bed lagen nam Waalwijk, 19 April 1884. Z. M. de koning heeft benoemd tot burge meester van Nieuwkuik J. van der Aase cretaris dier gemeentemet ingang op 4 Mei. De min. van fin. herinnert nogmaals aan ielanghebbenden, dat de gelegenheid, om de luiten omloop gestelde koperen centen en ïalve centen aan de kantoren der betaalmees ters in te wisselenop 30 April a.s. wordt gesloten. De Haagsche correspondent van de Arn. Ct. meldt, dat de regeering er in geslaagd ismet Frankrijk een nieuw verdrag van ïandel en scheepvaart te sluiten, waarbij aan onzen handel de behandeling op den voet der meest begunstigde natie wordt toegezegd. De uitvoering van een kleine, maar gewichtige spoorweglijn schijnt weer een schre de gevorderd te zijnnl. de lijn welke Til burg over Baarle Nassau met Antwerpen verbindt. Met het oog op in den laatsten tijd gedane aankoopen van grond in de buurt van Schoten en Basschalt, verwacht men dat wellicht het volgend jaar tot den aanleg kan overgegaan worden. De kaart toont aandat deze lijn een nieuwe spoorwegge— meenschap tusschen Amsterdam en Antwer pen doet onstaan en wel over Utrecht's- Hertogenbosch en Tilburg. Bovendien brengt zij den Nederlandschen Zuid-Oosterspoorweg en de lijn BokstelWezel nader tot Ant werpen. Dit Breda schrijft men aan het Utr. D., dat het Domein bezig is, ook van de prachtige boomen van het onvergelijkelijk schoone Liesbosch vroeger" domein van Prins Frederik klein geld te maken. De fraaie eiken worden achtereenvolgens ten doode opgeschreven en reeds vreest men voor de schoone beukenlaan. Dinsdagavond hield de Bredasche Hard- dravenj-vereeniging eene vergadering, waarin bepaald is dat niet deze maand (zooals vroeger werd gemeld) maar den 8n September groote harddraverijen en wedrennen zullen gehouden worden. De baan voor de twee harddrave rijen werd bepaald op een lengte van 1500 M. en de baan voor de twee officiers- en twee internationale wedrennen op lengten van 2000 en 2500 meter. De op 26 dezer te Breda <e houden gymnastiek—wedstrijd van de Amsterdamsche vereenigingen Sparta en Kracht en vriendshap beloort veel schoons. De genoemde vereeni gingen zullen 's avonds te 6,26 feestelijk worden ingehaald door de muziek der ste delijke schutterij, die derveldartillerie te paard, de harmonie Ceciliade regelingscommissie, deputatiën uit zustervereenigingeneen en ander begeleid door bereden artillerie. In de Dinsdagavond gehouden verga dering van den Bosschen gemeenteraad zn'n verscheidene belangrijke besluiten genomen Op voorstel der commissie voor het markt wezen werd besloten, de van ouds bekende St. Jansmarkt, die bij de jongste regeling der markten was vervallente herstellen echter met behoud der gewone marktdagen op den eersten en den derden Woensdag van iedere maand, zoodat, wanneer St. Jansdag, 24 Juni, niet is de le of 3e Woensdag, er m die maandin plaats van twee, drie markten zullen gehouden worden. Daarna was aan de orde een voorstel tot het maken eener schietbaan binnen het fort te Orthen. Zooals bekend is, worden sedert aren door de dienstdoende schutterij geene

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2