Nummer 41. Donderdag 22 Mei 1884. 7e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. De soldaat van de landweer. Spanje. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Eene Novelle. myareiir*»ftgtftf.TMararggngaaja^rer=g: SKsassawsa»—sjsnawac."* 'HMWWaatawii 'inT seawrtagfMJMfcigsa Bmfcg-KJigiLUKumi^Jtuingt De Echo van het Zuiden. i Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Adverten tien 3 maal terplaat- sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duischiand worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steinee,Hamburg. ReclameslS cent perregel dieu moord te Brussel bevondde Etoile verze kert dat de roman van de praatzieke mad. van Humbeeck op geen anderen grondslag rust. In de kamer van afgevaardigden heeftt de liberale afgevaardigde Scalquin de woorden in herinnering gebrachtop den 12den 11. door den heer Van Kerkwijk in het Nederlandsche par lement gesproken. De Belgische natie, zeide hij, wenscht gelijke gevoelens te uilen. Zij wil de oude vceten vergeten en den band met Nederland nauwer toehalen. „Ik ben er zeker van de tolk te zijn van de geheele kamer" dus ging de heer Scalquin voort, „wanneer ik verklaar dat België evenals Neder land het werk der verzoening van ganscher harte toejuicht." Deze woorden lokten een langdurig applaus uiten toen de heer Malou■de leider der oppositie verklaarde ze gaarne te ondersteunen, werd dit met nieuwe instemming begroet. „Isam" is gevondenzeggen de Etoile en de Indépendance de eerste op volkomen stellige wijze, de laatste meer onderstellenderwijze, daar mede het „schandaal der geheimzinnige onthullin gen" van den heer Hansoul geëindigd verklarende. De persoon die in 1880/81 ruim een halfjaar lang onder den aangenomen naam van Ise- nart te Brussel gewoond heeft, is een Eransch officier der intendaneedie eene speelschuld be taald heeft uit de kas der intendance juist daags vóórdat die kas geïnspeoteerd werd, dientenge volge uit Frankrijk vluchtte en te Brussel bleef, zoolang hij de hoop kon koesteren dat hij door de tusschenkomst van invloedrijke vrienden gra tie ontvangen kon en in zijn vroeger ambt kon worden hersteld, nadat een lid zijner familie terstond na de ontdekking het ontbrekende in de kas der intendance had gestort. Dit is echter niet mogen gelukken en sedert woont hij in eene kleine plaats stil en teruggetrokken met zijne echtgenootde „blonde rosachtige joDge dame", die hem ook te Brussel reeds bezocht heeft. Tusschen den moord van den advocaat Bernays en den bewusten „Isam" zou geen ander verband bestaan dan dat de laatste zich tijdens De Parijsche kamer van koophandel wil eene vereeniging vormen tot ontwikkeling van Frank- rijk's uitvoerhandel. De statuten dier vereeni ging zijn reeds openbaar gemaakt. Om het doei te bereikenzullen aan jongelieden, die geschikt worden bevonden en genegen zijn zich elders te vestigen tot oprichting van handelskantoren reiskosten en voorschotten worden verleend en aanbevelingsbrieven worden uitgereikt. De voor schotten sullen zij teruggeven, zoodra zij daartoe bij machte zijn. De vereeniging moet natuurlijk geld ter harer beschikking hebben. Om dit te verkrijgen geeft zij gelegenheid om door een geschenk van 1000 fr. of door eene jaarlijksche bijdrage van 100 fr. sociëtaire en door eene jaarlijksche bijdrage van 20 fr. lid te worden. De vereeniging heeft reeds eene som van 90000 fr. ontvangen. Onder de eerste en aan zienlijkste onderteekenaren behooren de kamers van koophandel te ParijsBordeaux en Lyon de senator Dietz-Monnin voorzitter der kamer van koophandel te ParijsRothschild, Hachette, Teisserenc de Bortgewezen minister van koophandelFould en anderen. De ministerraad heeft op 38 millioen be paald het credietdat voor Tongkin zal worden gevraagd. In deze som zijn begrepen de uit gaven voor nieuw scheepsmaterieeldat noodig is voor het onderzoek uer Delta. Men gelooft dat een crediet van 4Vj millioen zal worden ge vraagd voor Madagascar. De Daily News meent te weten dat de regcering van Madagascar bereid is aan Frankrijk eene vrij aanzienlijke oorlogsvergoeding toe te kennen indien het den eisch tot afstand van grondgebied laat varen. Een aantal revolutionairen en oud-gedienden van de commune hebben zich naar Père-Lachaise begeven om er een gedenkteeken op te richten ter eere vau de gevallen soldaten der commune. Maar zij werden hierin door de bewakers van IX. De zon neigde zich naar de bergenlangza merhand daalde de schemering. Hermine stond op en spoedde zich naar den tuin. Het was als of een zware last op hare borst druktezij kon nauwlijks ademhalen. Had haar vader zelfs niet haar zijnen toestand afgeschilderddan zou zij het nauwelijks hebben kunnen gelooven. Börner, een der aanzienlijkste fabrikanten in de provincie stond aan den rand van zijn ondergang! Ja, het moest wel waar zijn, haars vaders neerslach tigheid was reeds bewijs genoeg. Hermine wilde weder in huis gaantoen de oude boekhouder haar ontmoette. „Hessier "Ik ben het, mejuffrouw 1" „Waar is mijn vader?" „Op zijn kantoorhij heeft mij verzocht u te zeggendat hij heden avond een uur later dan gewoonlijk wenscht te soupeerendaar spoed vereischende bezigheden moeten afgedaan worden." „Hessier gij zijt de vertrouweling mijns va ders... „Daarop ben ik trotsch." „Is het dan werkelijk waar?" „Ik moet het helaasbekennen dat het bestaan der fabriek bedreigd wordtzoo er geen spoedige hulp opdaagt. Elke nieuwe brief brengt nieuwe jobstijdingen. Het eene verlies wordt ons na het andere gemeld. Er is een zeer groet kapitaal noodig, om de eer van het huis te redden." „De eer van het huis?" herhaalde Hermine. //Ja 1" Père- Lachaise op last van deu prefect der Seine, verhinderd zoodat de revolutionairen, die zich beroepen hadden op een besluit van den gemeen teraad onverrichterzake moesten terugkeeren. De prins van Wales is een paar dagen te Parijs geweestwaar hij zijn intrek had ge nomen in het Hotel Bristol. Een persoon, voor gevende een journalist te zijn doch die later erkend werd als een fenian, begaf zich toen naar het hotel om inlichtingen in te winnen betreffen de het gaan en komen van den prins. De overheid zegt men, is zeer terughoudend omtrent die zaak. Reeds voor langen tijd was het plan ge opperd om een kanaal te graven, nitgaande van de Gironde naar Toulousehet vervolgens heen te trekken dnor Languedoc en het alzoo nabij Narbonne te verbinden met de Middellandsche Zee. Op die wijze zouden de Middellandsche Zee en de Atlantische Oceaan door een water weg aan elkaar verbonden en Narbonne tot eene belangrijke handelsplaats verheven worden. Een Spaansch blad zegt dat dit plan nu goed op weg is om verwezenlijkt te worden. Eene voorloopige overeenkomst tusschen de ontwerpers en de on dernemers van het Suez-kanaal tot uitvoering van het groote werk zou reeds geteekend zijn. Het kanaal zou bevaarbaar worden gemaakt voor de grootste schepen en de ontwerpers hebben de Fransche regeering een waarborg van tien millioen jaarlijks gevraagdingaande met het jaar 1889 als wanneer het kanaal verwacht werd voltooid te zijn. De tien millioen zouden dienen tot dekking der rente van de kosten van aanleg. Verder wordt beweerd dat de minister van openbare werken zijn steun ten behoeve van het werk toegezegd en aan een ingenieur een onderzoek opgedragen heeft omtrent de streken, die het kanaal zou doorloopen. Het kanaal zou aan Frankrijk eene nieuwe verdedigingslinie geven en de bezwaren uit den weg ruimen die sommige militaire autoriteiten inbrengen tegen het boren van een tunnel door de Pyreneeën bij de door Spanje meest verlangde punten zooals bij Canfranc. In Spanje dat door de uitvoering van het werk een eiland zou worden is men over het algemeen gunstig gestemd voor het plan daar het de Spaansche havens dichter bij En geland en het Noordelijk Europa zou brengen. Het strategisch belang van Gibraltar, meent men, zou ook door de nieuwe verbinding aanmerkelijk verminderd worden. „Is het schande uitstel te vragen als alles onder den druk der tijdsomstandigheden lijdt „Uw vader lief. kindbevindt zich in eene eigenaardige positie. De begrippen van koop manseer zijn verschillend „Koopmanseer „Ogij begrijpt dat nietVergeef mij, maar uw vader is geen gewoon fabrikant „Hij is immers de schuld niet van den treu- rigen maatschappelijken toestand „Daarnaar vraagt niemand „Dat is gruwelijk "Wij zullen de crisis doorstaan ,zoo gij ons uwe hulp verleent." „Ilessler, Hcssler „Ik weet alles, Kohier vergoodt u..... Denk bedaard na de zaak is niet zoo gevaarlijk als zij eerst wel schijnt. Gij redt uwen vader en wordt eene gelukkige vrouw!" „Gelukkig, gelukkig!" stamelde het meisje zacht. „Hessier, in Gods naam smeek ik u, geef mij uitkomst; is er geen ander redmiddel mogelijk, dan mijn ongeluk?" „Spreek toch niet van ongeluk?" „Gij zijt een ervaren koopmanzou uwe scherpzinnigheid geen middel kunnen bedenken, om tot eene schikking te komen „O wij hebben alles rijpelijk overwogen „Er zijn behalve Kohier nog meer rijken die mijnen vader zouden willen helpen zonder zulk een verschrikkelijken wederdienst te eischen. Noem gij mij iemand ik zal tot hem gaan ik zal hem sraeeken „Ach gij kent de wereld nietZij is onmee- doogend zoodra het op geld aankomtIe dereen heeft zijn eigen voordeel op het oog. Zoo ik een kapitalist was ik zou ook niet onder de gegeven omstandigheden willen leenen. De landerijen hebben geen waardezij kunnen door den oorlog vernield worden. Handelshuizen De regeering heeft, naar luid van een telegram, besloten een bataljon troepen onverwijld naar de Philippijnsche eilanden te zenden, dat door een tweede gevolgd zal worden. Dit bericht doet vermoeden dat de revolutionaire beweging, die onlangs op Philippijnsche eilanden is ontstaan, niet zoo onbeduidend is, als de regeeringsgezinde bladen het hebben doen voorkomen. Te Barcelona is beslag gelegd op een aantal wapenen en ammunitie. De eigenaar en de huur der van het huiswaar een en ander gevonden werd zijn in hechtenis genomen. De krijgsraad te Badajoz heeft een aanvang gemaakt met de behandeling van het proces der deelnemers aan den opstand van Augustus des vorigen jaars. Het openbaar ministerie eischt de doodstraf tegen honderd drie-en-vijftig offi cieren onderofficieren en korporaals en tegen vier burgers. De koning schijnt weer geheel hersteld van de derdedaagsche koorts waaraan hij leed. Hij neemt met den dag toe in krachten. waggelen daar alle handel stilstaat. Het ver trouwen is verloren en het kan niet anders." „Hessier, raad, help gij!" smeekte Hermine op bevenden toon. „Zoo ik dat konde, dan zoa ik geen oogenblik aarzelen ;i k moet u echter zoo als het thans staatverzoeken niet lang te overleggen. Gij zijt toch een verstandigbeschaafd meisje die het leven op zijne rechte waarde weet te waar- deeren. Gij zijt de eenige hoop uws vaders vervul dan den plicht eeaer goede dochter De boekhouder drukte haar deelnemend de hand en verwijderde zich toen. „Zij weet nuwat zij weten moetdacht hij„nu zal zij wel toegeven. Een jeugdig knap jongeling zou haar veel liever zijn maar Kohier bezit ook eigenschappen die in het oog val len.... Hij is bijna millioenair Hermina maakte hare toebereidselen met het slaan van zeven opende zij den koepelstak de kaars aan en liep heen en wederom zich een weinig te herstellen. Tien minuten later trad de houtvester binnen. Beiden praatten lang en bepaalden hunne wijze van briefwisseling te houden. Suze zou dus de brieven van den sol daat der landweer ontvangen en ze verder be zorgen. „Beantwoord eiken briefverzocht Frederik. Zoo gij dit niet deedtdan zou ik moeten ge looven dat u een ongeval bejegend of dat gij mij vergeten hadt." „Frederik viel zij hem op verwijtenden toon in de reden. „Ach Her mine gij zijt mij immers alles op aarde Ik moetom u geheel te bezitten nog zooveel moeielijke hinderpalen uit den weg rui men doch dit zal mij met Gods hulp mogelijk zijn. Onze ouders leven in vijandschaponze liefde zal hen verzoenen. Voor het oogenblik kan ik niets ondernemen, want mijn plicht roept Volgens de St. James Gazette zou ter elfder ure door de Engelsche regcering besloten wezen eene expeditie naar Khartoum voor te bereiden. Tegen het einde van Juli eerst evenwel zou deze kunnen vertrekken want eerst omstreeks dezen tijd is de Nijl met kleine stoombooten bevaarbaar. Tevens meldt men uit Cairo aan Daily News, dat mede van uit Assouan pogingen tot ontzet worden gedaanmaar met Egyptische troepen wat natuurlijk niets baten zal. Inmiddels blijkt, dat weer een nieuw garnizoen dat van Fascher, zich heeft overgegevenhet was 9000 man oud-gediende soldatensterk en had 20,000 Remington-geweren, die nu allen in dienst van den mahdi zijn overgegaan. mij te wapenbij mijn terugkomst echter zal ik niets verzuimen ik krijg den post mijns va ders die is mij reeds toegezegdHermine blijf mij getrouw 1" „Gij koestert twijfelmijn lieve vriend „Neenneen „Of liever eene vrees waarvan ik de reden wenschte te weten." „Elkdie een kostbaar goed bezitis be zorgdHerminezoo ik eens verminkt te rugkeerde Dat verhoede de Hemel „Zoo ik u eens niet meer met een krachtigen arm aan mijn hart konde drukken „Verban die sombere gedachten." „De mogelijkheid echter bestaat." „Dan vindt gij mij nog met dezelfde liefde en trouw terug. Gij blijft immers dezelfdewant uw hart onderging geene verandering. Frederik ik ben uwe getrouwe geliefde en zal het in eeu wigheid blijven Hartstochtelijk wierp zij zich aan zijn hart. Hare tranen bevochtigden de door de zon ge bruinde wangen des houtvesters. „God kent onze verbintenisvervolgde zij „hij heeft onzen eed gehoord en leest in het binnenste van ons hart. Blijf in mij hetzelfde vertrouwen stellendat ik in u stelmaar ver trouw ook op Goddie den deugdzame niet verlaat. Voor het oogenblik heeft hij ons eene zware beproeving opgelegddoch zegevierend zullen wij haar doorstaan en gelukkig worden." Uitgeput viel zij neder en bedekte haar gelaat om den tranenvloed te verbergen die langs hare wangen afviel. Frederik hield deze aandoening voor een natuurlijk gevolg van het afscheid; hij vermoedde den strijd nietdie in haar binnenste woedde. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1