li it i i Duitschland. Italië. Oostenrijk, Turkije. Rusland. BINNENLAND. |M sivi :i Er is voor verscheidene dagen gemeld dat de regeering mei het bestuur der Propaganda fide aan het onderhandelen was over eene schik king betreffende de quaesti der omwisseling van de vaste goedereD dier inrichting, De Osserva- tore Romanoeen vertrouwbaar blad aangaande de zaken der curie, logenstraft thans dit be richt. v Deze laatste heeft El-Obeid than9 verlaten. Hij beschiktzegt de berichtgever van Daily Newsthans zeker over eene strijdmacht van 10 0,000 ruiters, waarmede hij hoogstwaarschijn lijk naar Khartoum wil. Uit Assouan wordt aan Daily News ge meld dat Cuzzide Britsche agent te Berber, en een neef van Hussein-pacha Kalifa op hun vlucht uit Berber dicht bij Abulhamed door Arabieren zijn aangevallen en als gevangenen weggevoerd. Betreffende de Egyptische conferentie zijn de berichten der Engeïsche bladen zeer tegen strijdig. Volgens de Standaard zouden de ka binetten van Londen en Parijs het eens zijn geworden en de groote mogendheden uitgeuoodigd zijn zoo spoedig mogelijk hare gevolmachtigden te benoemen. De Daily News daarentegen be weert, dat bij het departement van buitenlar.dsche zaken sedert tien dagen geen enkele mededeeling van het Fransche kabinet is ontvangen. De Times van haren kant meldt dat de Britsche regeering Frankrijk heeft uitgenoodigd zich nader te verklaren over den aard en de uitgebreidheid van het te stellen toezicht. In het hoogverraadsproces te Leipzig heeft het openbaar ministerie schuldig verklaring van de beide aangeklaagden geëischt en veroordeeling van Hentsch tot 10 jaren en van Kraszewski tot 5 jaren tuchthuisstraf, respectievelijk met 10 en 5 jaren verlies van eer. De verdediging conclu deerde wat Hentsch aangaattot vrijspraak en wees op de verzachtende omstandigheden voor zoover Kraszewski betreft. Het openb. min. persis teerde bij zijn eisch. De gewezen kapitein Hentsch is tot 9 jaren tuchthuisstraf en Kraszewski tot 3x/2 jaar vesting straf veroordeeld. Van het vraagstuk der bestuurbare lucht schepen heeft nu een Duitsch ingenieur, dc heer Albin Wald, naar hij beweert, de oplossing gevonden. Hij heeft te Berlijn een //bureau voor depractische luchtscheepvaart" opgericht en tracht nu de noodige gelden (300,000 mark) bijeen te krijgen voor het bouwen van twee groote bestuur bare luchtschepen volgens het door hem uitge vonden systeem. Hoe grootervolgens hem de luchtschepen zijn des te veiliger zullen zij wezen. Men zou ze zelfs voor duizenden men- schen kunnen inrichten. De heer Wald gelooft zoo vast aan het wel slagen zijner ondernemingdat hij den aandeel houders een tantième van 100% in de jaarlijks te behalen winst belooften dan nog rekent een aanzienlijk bedrag voor zich zeiven over te houden. Alle jaren worden er aandeelen uit geloot en de gelden der aandeelhouders zouden bij een bankiershuis belegd worden hetwelk er voor instaat dat er niets voor een ander doel dan de enderneming gebruikt zal worden. In Duitschland schijnt men over het algemeen de groote verwachtingen van den heer Wald niet te deelen. Althans hij kon in zijo vaderland, dat hij gaarne uitsluitend de eer der invoering van zijn nieuwe uitvinding had gegund, de noo dige gelden niet bijeenkrijgen en hij wendt zich nu tot belangstellenden in het buitenland. Of hij daar slagen zalen of men wer kelijk eerlangzooals hij verwachtte, met vol komen gerustheid maandenlange reizen door de lucht zal kunnen ondernemenWie weet het? In onzen tijd van wetenschappelijke wonderen is niets onmogelijk te achten. In een dezer dagen te Nordhausen (Pruisen) behandeld proces wegens moord op een hout vestersleerling heeft ook een bloedhond getuigd, die den vermoordezijn meestervergezelde toen deze aangevallen en doodgeschoten werd. Het dier, dat jegens anderen goedig was, vloog woedend op twee der beschuldigden aan en bij het verschijnen van den derde liet hij een zacht gebrom hooren. Andere bewijzen bevestigden het getuigenis van dezen onbeëedigden getuige. De twee voor naamste schuldigen werden ter dood en de derde werd tot 10 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. In den Pruisischen landdag is Zaterdag andermaal een voorstel van den heer Windthorst verworpen strekkende tot organieke herziening der Mei-wetten. De regeericg verklaarde, schoon tot verzoening bereid, zich er tegen. De ver werping geschiedde met 168 tegen 116 stemmen, en voor stemden alleen het centrumde Polen en zeven conservatieven. Uit Rome wordt gemeld dat bijna al de ïbogendheden Italië 's uitnoodiging hebben aan genomen tot het houden eener conferentie voor het ten uitvoer leggen van vonnissen in den vreemde gewezen op den grondslag van het besluitdoor de Association pour la réforme et codification de la loi des nations in hare bij eenkomst van September van het vorige jaar te Milaan goedgekeurd. De conferentie zal te Rome gehouden worden. De brand in het Stadtheater te Weenen brak 8 nachts te 4 uren uit, op een der galerijen. De oorzaak was vermoedelijk onvoorzichtigheid van een werkman die er bezig was geweest. Het vuur rr.oet lang gesmeuld hebben. Een oogenblik nadat de torenwachter den rook ontdekt en alarm gemaakt hadbraken de vlammen met kracht uiten zij verspreidden zich door een hevigen wind aangewakkerd met groote snelheid, vooral toen zij den kleederen- en schermen-voorraad bereikt hadden. Toen sloegen vlammen van 30 a 40 voet hoogte boven het dak uit. De gloed was zeer hevig en deed vaak zelfs de brandweer de wijk nemen. Het ijzeren brandschcrm beschermde het too- neel ongeveer een uurtoen begon het te gloeien en het smolt gedeeltelijk De brandweer werd betrekkelijk laat naar het brandende gebouw ontboden en hoewel zij zich later wakker weerde in het begin was haar hulp onvoldoende door gemis aan orde en watergebrek In het geheel zijn er 18 personen gewond dooden zijn er niet. Zaterdagmiddag waren er nog een paar stoom spuiten op de plaats des onheils aan het werk Het geheele gebouw is een puinhoop, en behalve de gaiderobe van een paar tooneelspelers en de boeken der directie, werd niets gered. De bewaarder van het gebouw en de brand- wachterdie men beweert dat niet op hun post waren zijn voorloopig in hechtenis genomen. De schouwburg was verzekerd voor welk be drag weet men niet juist. Hij zal waarschijnlijk niet herbouwd worden de aandeelhouders gaan liever tot liquidatie over. In het Galicische district Buczacs is een zesvoudige moord gepleegd. Een herbergier kruidenier, Tennenhaus genaamd zijne vrouw, zijne moeder, twee zoons een van 16, de andere van 5 jaren en eene joodsche dienstmeid werden allen terwijl zij sliepen gedood. Een achtjarige knaap sliep bij zijne grootmoeder, doch verborg zich onder de matras en werd niet op gemerkt. Yan de moordenaarsdie 300 florijn stalen is geen spoor te vinden. Een verschrikkelijk brand, die door een sterken wind werd aangewakkerdis Zaterdag te Beï- bazar bij Angora uitgebarsten. 1500 woningen zijn verbrand waaronder elf moskeeën, een zes tigtal godsdienstige instellingen enz. Er zijn elf menschen bij omgekomen. Te St. Petersburg hadden Zondag en Zaterdag feesten plaats ter viering der meerderjarig-ver- klaring van den grootvorst-troonopvolger. Geheel volgens het programma, heeft deze in de kerk van het paleisin tegenwoordigheid van den keizerde vorstelijke gasten de leden van het keizerlijk huis en het corps diplomatique den eed van trouw aan den keizer en het vaderland gedaan en gezworen de wettelijke bepalingen op de troonopvolging te handhaven. Gedurende de plechtigheid der aflegging van den eed weerklonken 301 kanonschoten. Uit de kerk begaf zich de stoet naar de Georgezaalwaar de troonopvolger op drn stand aard van het 9e kozakken-regiment, welks hetman hij is, den militairen eed aflegde. Ter viering van den dag werd Zondag een groot volksfeest gegeven dat door eene zeer groote menigte werd bijgewoond en in de beste orde afliep. Toen de keizer en de troonopvolger in een open rijtuig door de Newskystraat naar het paleis Anitskow terugkeerden werden zij door het publiek met geestdrift toegejuicht. Alle gebouwen in den omtrek van het winterpaleis, in de Newskystraat en alle nabijgelegen straten waren met vlaggen, bloemen, kransen, groen en 's keizers borstbeelden getooid, 's Avonds was de geheele stad schitterend verlicht en in de schouwburgen werden feestvooistellingen gegeven. Prins Wilhelm van Pruisen overhandigde den jubilaris de insigniën der orde van den Zwarten Adelaar. Ook legde hij een krans op het graf van keizer Alexander II. Waalwijk, 21 Mei 1884. In 't geheel hebben zich voor de betrekking van directeur der gasfabriek alhier aangemeld 13 sollicitantenonder welke ook de tegen woordige titularis. Xr Bij gelegenheid van den vijfendertigsten vérjaardag der troonsbestijging van Z. M. koning Willem III, gaf de liedertafel/. Oefening en Ver maak" van Waalwijk en Besoijen op Zondag 11 Mei jl. een groote matinee, waarop enkel vaderlandsche stukken werden gezongen. Het bestuur der liedertafel deed. met hare gelukwenschen aan Z. M. toekomen een pro gramma van de uit te voeren stukken. Zondag mocht de liedertafel de voldoening smaken een schrijven te ontvangen van 's ko- nings particulieren secretaris, kapitein de Ranitz, waarin Zr. Ms. welgemeende dank wordt betuigd voor de aangeboden gelukwenschen en voor de toezending van het programma. Aanstaanden Vrijdag zal te Baardwijk de feestelijke intocht plaats hebben van den onlangs gehuwden burgemeester den edelachtbaren heer J. A. J. van Heijst, en zijne echtgenoote, mevrouw A. C. van Heijstgeboren van Dijk die dien dag van hunne huwlijksreis lerugkeeren. Ten 1.19 nm. zullen de jonggehuwden aan het station te Helvoirt aankomen waar zij door estafettes zullen worden ontvangen. Eene eere- wacht te paard zal hen aan den dijk te Nieuw- kuik opwachten en begeleiden naar den Baard- wijkschen overlaatwaar zij aan de grens der gemeente plechtig zullen worden ontvangen en in optocht naar hunne woning geleid. Verdere bijzonderheden vindt men in de pro gramma's. De uitreiking der bekroningenaan de Nederlandsche inzenders op de internationale koloniale en uitvoerhandel tentoonstelling van Amsterdam in 1883 toegekend, zal plaats hebben op Zaterdag 24 Mei 1884 in het gebouw der vereeniging „de Vrije Gemeente" Weteringschans te Amsterdam des namiddags ten 2 ure. HH. E.E. de ministers van binnenlandsche zaken van koloniën van waterstaathandel en nij verheid hebben hun voornemen te kennen gegeven om deze plechtigheid bij te wonen. Ten gevolge van het groote aantal bekroningen aan Neder landers in de verschillende afdeelingen toegewezen, is besloten alleen de eerediploma's en afdrukken der „gouden medaille" deze laatste zelfs zonder het daarbij behoorend diploma uit te reiken. Het getal der bekroningen van de beide genoemde soorten bedraagt reeds p. m. 500. Men zal alleen de namen oplezen van hen aan wie zilveren-, bronzen medailles of eervolle vermeldingen zijn toegekend. De diploma's en medailles die niet op 24 dezer uitgereikt zullen wordenzullen aan de inzenders zoo spoedig mogelijk toegezonden wordenhetzij direct hetzij door tusschenkomst van de coramissiën en correspondenten in de provinciën cn in de koloniën. Door de katholieke leden der eerste en der tweede kamer is de aandacht der regeering ge vestigd op de conversie van de vaste goederen der Propaganda door de Italiaansche regeering. Vooral als katholieke Nederlanders achten zij zich verplicht haar op deze zaak te wijzen. Im mers de betrekkingen tusschen den H. Stoel en de katholieken van Nederland en zijn kolo niën worden door de Congregatio de Propaganda Fide bemiddeld. Het is dus voor hen van het hoogste belang, dat de vrijheid en onafhanke lijkheid dezer congregatie boven allen twijfel verheven en zelfs boven iedere verdenking ge waarborgd zijn. In vrij bezit en vrij beheer vindt men echter de eerste voorwaarden eener volle en ware onafhankelijkheid. Het is om deze redenen, dat zij de verwachting uitspreken dat het 'sko- nings regeeriug moge behagen in deze zaak 't zij in overleg met andere mogendheden 't zij zelfstandig zoodanige maatregelen te nemen als haar nuttig en noodig schijnen ,om de belangen harer katholieke onderdanen te verzekeren en te beschermen. Het is thans gebleken, dat de voortvluch tige gebroeders Tobias uit Amsterdam te Ham burg plaats genomen hebben naar Braziliëwaar zij bij aankomst hoogst waarschijnlijk in handen der justitie zullen vallen aangezien een assu rantie- maatschappij te Havre, waarvan de jongste Tobias agent was, aldaar een agentschap heeft en niets onbeproefd zal laten om de de voort- vluchtigen in handen te krijgen. In de Vrijdag gehouden vergadering van den Bosschen gemeenteraad was aan de orde een adres van de stoomtramwegmaatschappij 's - Bosch —Helmond om vergunning tot staking van de ritten naar het spoorwegstation. Zooals bekend is levert de dienst van den tram weg binnen de stad 's-Bosch een aanzienlijk nadeel op; daarentegen de lijnen 's BoschVucht en die van 's Bosch—Helmond voordeel. De maatschappij wenschte nu in de stad de lijn tusschen de Vuchter- en Hinthamerpoort te behouden opdat gemeenschap zou bestaan tus schen den dienst 's Bosch—Vught en 's Bosch Helmonddoch de ritten naar het spoorweg station wilde zij doen vervallen. De leden Sweens en Van Meerwijk verklaarden zich tegen de inwilliging van het verzoek, voor namelijk omdatnu een gedeelte der lijnen behouden blijftde ingezetenen voornamelijk de handelaren die langs de lijn wonenwel den last van den tram zullen hebben, maar weinig of geen genot. Burg. en weth. stelden voor het verzoek in te willigen op grond dat door eene afwijzing van het verzoek aan de maatschappij de middelen zouden ontnomen worden om zich uit de financieele moeielijkheden, waarin zij thans verkeert, te redden. Dit voorstel werd door de leden mr. Tilman en jhr. mr. L. van Meeuwen gesteund. Laatst- gemelde stelde een amendement voorwaarbij de opheffing van den rit naar het station werd toegestaan voor den tijd van 3 jaren. Dit ge amendeerd voorstel werd met 8 tegen 2 stemmen door de vergadering aangenomen. Daarna werd nog met J tegen 3 stemmeu op voorstel van den voorzitter besloten dat het goederenvervoer van en naar het spoorwegstation door de tram- wegmaalschappij zal mogen voortgezet worden. Eindelijk was aan de orde de beslissing op de aanbesteding van de machines voor het stoomgemaal. Minste inschrijver was de maat schappij de Atlas, te Amsterdam, voor f25,600, aan wie de levering werd gegund. De Zweedsche telegraaf-directeur der rijks spoorwegen J. Storckheeft, eene uitvinding gedaandie van groot nut bij de spoorwegen belooft te zijn. Hij heeft nl. een apparaat ge maakt waarmee men aan een station op een wijzerplaat kan aflezen waar een in gang zijnde trein zich op den weg bevindt en met welke snelheid deze zich beweegt. Het apparaat zelf, datwat de constructie aangaathet gemakke lijkst bij een schredenteller te vergelijken is wordt aan den onderkant van de rail of een drempel vastgemaakt en staat door een tele graafdraad in verbinding met de op het station aanwezige wijzerplaat. Door de stootendie de wielen op de rails doen, wordt een electricke stroom door het apparaatden telegraafdraad en de wijzerplaat op het station, wier wijzer in beweging komtgesloten. Men heeft met het apparaat proeven genomen die volkomen ge slaagd zijn. Zelfs heeft men het getal der wagens die op een zeker gedeelte der lijn passeerden kunnen tellen. Woensdag 14 Mei jl. stond voor het ge rechtshof te 's Hertogenbosch rechtsprekende in hooger beroepterecht Jacobus Petrus Johannes de Rooij34 jaren oud gewezen op zichter der in aanbouw zijnde roomsch katho lieke kerk te Vught, thans bouwkundig opzichter, geboren te Oegstgeestwonende te Amsterdam, door de rechtbank te 's Bosch bij vonnis van 15 Januari jl. schuldig verklaaid aan het on willig veroorzaken van den dood van acht per sonen en van kwetsuren van twee personen door onbedrevenheid, onvoorzichtigheid en gebrek aan voorzorg. In deze zaak werden vijf getuigen gehoord door het openbaar ministerie opgeroepenen zeven door de verdediging voorgebracht. Uit de verklaringen der getuigen vloeide voort: dat de pastoor van Vught door den architect Weber te Roermond het plan eener kerk had laten ontwerpen en met dezen een contract had gesloten om tegen eene vastgestelde belooning onder diens verantwoordelijkheid den bouw dier kerk te surveilleeren dat Weberdie volgens het contract slechts 12 malen het werk in per soon moest komen bezichtigen den bekl. De Rooy als opzichter had aangestelddat bekl, geheel stond onder toezicht van Weber en van geen ander persoon bevelen had te ontvangen dat de pastoor zich nooit met de uitvoering van het werk rechtstreeks had bemoeid en alleen tot spoed had aangespoord, doch nimmer van bekl. de opmerking had vernomendat dit voor de soliditeit van den bouw nadeelig zou zijn. De deskundigen vier architecten, verklaarden eenstemmig dat het bouwplan van den architect Weber zeer gewaagd en onsolide was en alléén bij zeer zorgvuldige en langzame uitvoering was te verwezenlijkendat het instorten van een gedeelte dier kerk kan veroorzaakt zijn (hoewel dit niet noodwendig moest plaats hebben omdat nog andere onbekende redenen daartoe kunnen hebben bijgedragen) doorte vlug werkenhet ongunstige wederden aard van het materiaalde afmetingen en constructie der kolommen in de apsiden en het niet voldoende rekening houden met de functie van deontlast- bogendat de geheele bouw der kerk getuigt van groote slordigheid daar de kalk van slechte qualiteit bleek te zijnniet versteende en met te veel zand vermengddat verschillende muren uit het lood waren gezakt, verschillende pijlers waren gebarsten of krom gebogen enz.dat de pijlers van hardsteen hadden moeten zijn gebouwd, in plaats van baksteen van binnen met brokken of stukken steen opgevuld't geen geen vol doende verbinding teweegbracht; dat het gebruik van witte aarde was af te keuren en men grof of zoogenaamd scherp rivierzand had moeten bezigen dat de groote foutdie waarschijnlijk het ongeluk heeft veroorzaaktdaarin moet gezocht wordendat de ontlastboog niet vrij van den zwakkeren onderboog is gehouden waardoor hij dezen -bij het vastzetten van het metselwerkheeft naar beneden gedrukt. Bij resumtie waren alle deskundigen het daarover eensdat de nieuwgebouwde kerk te Vught is een bouwwerk van onsolide constiuctie en zeer slechte uitvoeringwaaraan geen langdurig be staan kan worden voorspeld. De getuigen tot ontlasting opgeroepen ver klaarden in hoofdzaak dat beklaagde ijverig zijn plicht had gedaan bij het werk. Twee deskun digen opzichters, noemden het eene bouwkundige ketterij om te beweren dat de ontlastboog vrij van den onderboog moest zijn gebouwd, en waren van meeningdat als beiden innig saam waren verbonden geweesthet ongeluk niet zou zijn voorgevallen. De beklaagde, ondervraagd wordende, beweerde geen kalk te hebben gekeurd, omdat zijn archi tect Weber dat niet had gelast; dat ook deze het gewone witte akkerzand voor het aanmaken van de kalk had goedgekeurd dat Weberdie een gebrekkig, slecht bouwplan heeft geleverd, de schuld is van het ongeluk en dat hij dit niet heeft kunnen voorkomen, omdat Weber hem nooit aaumerkingen heeft gemaaktals hij naar het werk kwam zien. De procureur-generaal achtte de ten laste ge legde feiten bewezen, requireerde bevestiging van het eerste vonnis, luidende: drie maanden celstraf en acht boeten van f25 elk, en twee van f8 elkte vervangen iedere boete, bij nict-betalino-, door één dag celstraf. Nadat jhr. mr. F. Verheijen de verdediging had voorgedragen en ten slotte tot vrijspraak had geconcludeerd bepaalde het hof de uitspraak op Woensdag 21 Mei e. k. De koning en de koningin zijn gisteren van Arnhem naar Brussel vertrokken. Over de voorbereidselen die gemaakt werden om het koninklijk paar luisterrijk te ontvangen schrijft men uit Brussel België's hoofdstad maakt zich reeds gereed om H.H. M.M. onzen koning en koningin a. s. Dins dag op luisterrijke wijze te ontvangen.' Reeds nu wapperen van 't stadhuis de vlaggen der beide natiën en ziet men hier en daar in de winkels reeds strikken en kokardes vau onze nationale driekleur uitgestald waarmede de geestdriftige Belgen zich zullen tooien. Langs de boulevards worden de portretten van Neêrland's koning en koningin luid roepende te koop gevend en in het Park dat heden wemelde van wandelaars en waar Dinsdagavond een volksfeest ter eere van het verblijf der hooge gasten zal worden gegeven zijn toebereidselen gemaakt voor eene schitterende illuminatie. In alle lanen van het

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2