Nummer 42. Zondag 25 Mei 1884. 7e Jaargang. 1 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. lm BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. De soldaat van de landweer. Engeland. BINNENLAND. Li rp„ Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Eene Novelle. De Echo van het Zuiden, I Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, ■worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duischland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclames 15 cent perregel De Moniteur maakt het rapport van den off. van justitie Willemaers openbaar aangaande de verklaringen door Hansoul en mevr. van Hum- beeck afgelegd bij de verhooren die deze on dergaan hebben naar aanleiding van de zooge naamde onthullingen van twee bladen l'Hotel de Ville en le National, omtrent de zaak Peltzer. Bij dit rapport zijn eene reeks stukken gevoegd, die gezamenlijk 16 kolommen in den Moniteur vullen. Er is hier eenvoudig een roman op touw gezetom het naar senatienieuws hunkerende publiek te prikkelen en de vei klaringen door Hansoul en mevr. Humbeeck afgelegd hebben niet eeuige beteekenis ze zijn of kinderachtig of hebben niet de minste betrekking met de zaak Peltzer of ze zijn reeds genoegzaam weersproken door de instructie, die gevolgd is op den moord van Bernays. De officier van justitie verklaart dat het par ket aanvankelijk besloten had, de zaak eenvoudig te laten rusten maar de agitatie die zich van het publiek had meester gemaaktheeft het parket van 'oesiuit doen veranderen. Dinsdagmiddag te 2 uur heeft de opening der kamers piaats gehad. Nadat de zitting der kamer van afgevaardigen door den voorzitter, den heer Brisson geopend waslas de heer Jules Ferry de verwachte „verklaring" voor over het tractaat van Tientsin. Hierin wees de minister op de tegenover China verkregen voordeelen. Niet slechts zijn waarborgen bedongen voor goede na buurschap voor goede politieke en handelsbe trekkingen maar China heeft geen vernedering ondergaan en kan geen wrok koesteren. Zulke voordeelen zijn beter dan een schadeloosstelling in geld. De tekst van het verdrag komt overeen met hetgeen daarover reeds per telegram is hekend gemaakt. Alleenlijk, bevat art. 4 eene bepaling, waarbij Frankrijk zich verbindtom in het de finitief tractaat met Annam elke uitdrukking te vermijden, waardoor het aanzien van China zou kunnen verminderen. De ontruiming van Tonkin door China zal op 26 Juni moeten volbracht zijn. X. Met het aanbreken van den morgen verza melde zich den volgenden dag de landweer op het plein voor de dorpsherberg. Arnold Peters kwam van zijne vrouw en zijne moeder vergezeld. Zijn buurman Espe werd gevolgd van vrouw en kind. Anderen die nog niet gehuwd waren kwamen in gezelschap van oudersbroeders en zusters. Men hoorde luid snikkenonder de zegenwenschen der achterblijvenden. Hier en daar trachtte men wel een lied aan te heffen doch het was slechts een treurlieddat spoedig weder verstomde..,,. Suze zag niets van hetgeen rondom haar plaats hadzij hield de hand van haren man vast in de hare geslotenzag hem sprakeloos aan en trachtte de tranen, die in haar oog opwelden le onderdrukken. „Stel u gerustlieve Suze," zoo troostte Arnold. "Er bestaat hoopdat het nog niet tot oorlog komen zalen dan ben ik weder bij u voor gij het vermoedt. Ga maar veel naar juffrouw Börner en bezorg de brieven spoedigdie gij voor haar ontvangt. Hebt gij aan iets gebrek of zijt gij in noodgij weet tot wie gij u wen den kunt. Bovendien is buurman Eckhardt er ook nog. Gij begrijpt mij. Zulk een vaart zal het niet loopen 1" Hij omarmde en kuste zijne vrouw. Vervolgens nam hij afscheid van zijne weenende moeder. De heer Patenötre is benoemd tot gedelegeerde van Frankrijk voor het opmaken van het definitief tractaat. De heer Ferry besloot zijne mededeeling met de verzekering, dat Frankrijk's gematigdheid door Europa wordt gewaardeerd. Door die gematigd heid wordt de beste oplossing verkregen voor het tegenwoordige en grootere zekerheid voor de de toekomst. De zinsnedenwelke betrekking hebben op Sontay en Bacninh de zegepraal der Fransche wapenen de voordeelen van het gesloten traktaat en de veiligheid voor de toekomst, werden leven dig toegejucht. De minister van marinede heer Peyron diende een voorstel in waarbij voor Tonkin een krediet van 36 millioen en voor Madagascar een crediet van 5 millioen gevraagd wordt. Eene interpellatie van den heer Soubeyran over de Tuneesche conversie werd op aanstaanden Vrijdag bepaald. De voorzitter der kamer nam daarop het woord. Hij meende de tolk te zijn van alle partijen wanneer hij hulde bracht aan den moed en de volharding der Fransche soldaten. Deze woorden werden levendig toegejuicht. De zitting werd daarna opgeheven. In den senaat vroeg de heer De Gavardie verlof om de regeering over Egypte te mogen interpelleeren waarop de heer Ferry antwoordde, dat de onderhandelingen op het oogenblik gaande zijn en de discussie over dit onderwerp aldus behoort uitgesteld te worden. De heer De Gavardie bleef echter op zijn verzoek aandringen en er ontstond zulk een tu mult dat de president genoodzaakt was de zit ting te schorsen. Na de heropening der zitting stelde de senaat de interpellatie tot later uit. De pachters der speelbank te Monte Carlo moeten in het laatste jaar 15 millioen francs verdiend hebben. Dezer dagen heeft er weer een Zwitsersch dokter zich van het leven beroofdnadat hij er zijn geheele vermogen verloren had. Men zegt, dat hij het 152e slachtoffer in dit seizoen is. In het hoogerhuis is bij tweede lezinghet ontwerp aangenomen tot oprichting van een mi nisterie van Schotland. Deze en dergelijke tooneelen herhaalden zich in de verschillende groepen die zieh gevormd hadden. Daar kwam de houtvester Grosberg; hij droeg reeds de officiersuniform. De strijders rukten zich los van de hunnen vormden twee gelederen en beantwoordden luide den morgen groet des luitenants die hun mededeelde dat hij aan het hoofd zijner wapenbroeders naar de hoofdstad van het kanton zou marcheeren. Wel dra volgde het kommando. Met hunne pakjes bij zich stelden de landweermannen zich in be weging. Tranen en groeten begeleidden hen die meer kalmte aan den dag legden dan zij wel van binnen gevoelden. Reeds tien minuten later waren zij achter het berkenboschje verdwe- neu. In de stilte van den morgen kon men hun gezang vernemen. „Kom moeder zeide Suze. v De beide vrouwen sloegen den weg naar hare woning in. Suze begon treurig haar dagwerk in den tuinde oude schoonmoeder trachtte zoo veel hare krachten gedoogden in huis van dienst te zijn. De opperhoutvester Grosberg keerde des na middags uit het bosch terug. Nadat hij zijn paard aan de zorg van zijn knecht had overge geven ging hij in huis. Een bruine jachthond sprong hem huilend te gemoet. „O mijn arme Peter sprak hij„gij zult nog wel eenigen tijd moeten wachten voor uw meester terugkeert." Hij streelde het gladde dier en beval hem toen naar de atroomat terug ie keeren die hem to leger diende. Peter, gehoorzaamde keerde teru Lord Life vroeg, of het bericht over het sluiten eener overkomst van Frankrijk met internationale Afrikaansche vereeniging officieel was op welke vraag lord Granville antwoordde, dat hij hoopte over eenige dagen hierop te kunnen antwoorden. Het lagerhuis verwierp, met 332 tegen 137 stemmen het door de regeering bestreden amen dement op art. 2 der wet op de kieshervorming, strekkende om Ierland van het ontwerp uit te sluiten. De Londensche bladen behelzen eene blijk baar officieuse mededeelingbetreffende eene overeenkomstwelke tusschen de regeering der Fransche republiek en de internationale Afri kaansche vereeniging gesloten is. Eerstgenoemde verbindt zich daarbijom de nederzettingen en het vrije gebied der vereeniging te eerbiedingen en de rechten te erkennen, welke deze verworven heeft. De vereeniging van hare zijde verbindt zch om hare bezittingen aan den Congo niet te vervreemden maar mocht zij gedwongen zijn ze te verlaten het recht van aankoop aan Frankrijk toe te kennen. Waalwijk, 24 Mei 1884. De onteigeningswet voor den nieuwen Maas mond, die met gespannen verwachting yverd te gemoet gezien, heeft in Noordbrabants westelijk deel algemeen teleurstelling veroorzaakt. Het Land van Heusden en Altena acht zich verongelijkt, omdat in de communicatie over de nieuwe rivier met Heusden slechts door een stoorabootveerniet door een vaste brugzal worden voorzien. In de omstreken van Geertruidenberg maakt men zich ongerust over de nadeelige positie, waarin de uitmonding van de Donge zal worden gebracht, waardoor een voortdurend gevaar voor de omliggende landerijen zou ontstaan. Wat Waalwijk aangaat 't krijgt niets van hetgeeu het met zooveel aandrangmet zooveel klem van redenen gevraagd heefteene schut sluis aan en ter verbinding van de Waalwijksche haven met de nieuwe Maas en een stoomboot- veer tot herstel van de te verbreken communi catie met het Land van Heusden en Altena. Wij meenden ons verzekerd te mogen houden dat de schutsluis in de onteigeningswet zou zijn opgenomenomdat het hier gold niet eon en legde zich neder. In de woonkamer ontmoette Grosberg zijne echt genoot. „D..ders riep hij„Marie ik geloof waar achtig dat gij geschreid hebt De arme vrouw droogde hare tranen. Toen stond zij op en drukte haren man lachende de hand. „Jamijn vriend ik heb geschreid „Dat is noch goednoch verstandig." „Het moederhart heeft ook zijne rechten. Frederik is immers ons eeniggeliefd kind „Dat betwist ik u niet, Marie maar bedenk eensdat het niet loor de eerste maal is dat hij ons huis verlaat. Hij heeft de akademie be zocht heeft als soldaat gediendheeft ver scheidene groote manoeuvres mede gemaakten altijd is hij gelukkig teruggekeerd „Thans is het geheel andershervatte de moeder. „Wat is er dan anders? „Onze zoon trekt ten oorlog." „Zoo als honderdduizend anderen." „En allen die heengaan komen niet we der. De opperhoutvester had zijn hoed en harts vanger afgelegd. Nu naderde hij zijne gade kuste haar op het voorhoofd en zeide op een toon, die barsch moe3t klinken „Gijvrouwen zijt allen bevreesd als hazen 1 Gij moest u verheugen dat onzen zoon de ge legenheid wordt aangeboden zich te onderscheiden. En hij zal zich onderscheiden daar ben ik zeker van. Met roem en ridderorden bedekt keert hij terug, zoodat gij er trotsch op zijn zult. Wees plaatselijk belang voor Waalwijk, niet alleen zelfs een belang voor de heele Langstraat, maar een handelsbelang, een algemeen belang waarbij ons heele land betrokken is. Dat dit zoo is blijkt uit den krachtigen steun, dien het adres van ons gemeentebestuur aan den minister van waterstaathandel en nijverheid, d.d. 4 September 1883, heeft mogen ondervin den bij verschillende gemeentebesturen, bij onze kamer van koophandel bij die van de drie grootste handelssteden van onze provincie, Tilburg, 's Bosch en Breda en, last not least, van de kamer van koophandel van de hoofdstad des rijks, van Amsterdam. Wij zijn overtuigd dat ons gemeentebestuur niet zal stil zitten, maar alles zal doen wat maar eecigszins mogelijk is om de schutsluis te krijgen de steun van onze wakkere kamer van koop handel zal hierbij zeker niet ontbreken. Wij blijven gegronde hoop koesteren, dat de minister op zijn besluit zal terugkomen en door het maken eener schutsluis aan een algemeen belang zal tegemoet komen. Op de laatste pagina van dit nummer vinden onze lezers de nieuwe dienstregeling der spoorwegen, die op 20 dezer is in werking ge treden, en die van de Noordbrabantsche stoom tramwegmaatschappij die den 1 Juni aanst. begint. Met genoegen constateeren wij bij deze gele genheid, dat gedurende de laatste vier maanden op dc lijnen van laatstgenoemde maatschappij geen déraillement of ander ongeval is voorge komen en dat zelfs geen enkele maal de cor respondentie te Tilburg is gemist. Gisteren hield de onlangs gehuwde burge meester van Baardwijkde edelachtbare heer J. A. J. Van Heijst, na afloop van zijn huwelijks reis, zijn feestelijken intocht in die gemeente met zijne gade, mevrouw A. C. Van Heijst, geboren Van Dijk. Ten 1.21 ure nam. kwamen de jonggehuwden te Helvoirt aan, waar zij gecomplimenteerd werden door twee estafettes, de gebroeders Johannes en Hubertus Krol. Te Nieuwkuik aan den dijk werden zij opge wacht door eene eerewacht te paard, sterk on geveer 40 ruiters, die hen, na eene toespraak van den kommandantden heer J. Van der Mee, begeleidde naar den Baard wij kschen over laat. Intusschen had zich voor 't raadhuis te Baard- dus verstandig oudje en laat ons aan tafel gaan Het zou mij gehinderd hebben zoo Frederik had moeten thuis blijven. Ik beu helaas te oud anders ware ik ook medegegaan." Gelooft gij dat het tot een oorlog komen zal Anton „Ja ik geloof dat de oorlog onvermijdelijk is. Het zou te bejammeren zijn zoo het slechts bij de uitrustingen bleef. Er moet een eind aan den twist komen. Onze buurman Börner zit al deerlijk in den pekelaanstaanden Zaterdag wordt de grootste helft van zijn werkvolk afgedankt." „Waarom „Omdat de zaken stil staan omdat er geen geld is en niemand koopt." „Die arme menschenzeide de vrouw op medelijdenden toon. „Wat moeten zij beginnen wanneer het hun aan werk ontbreekt „Dat is het juistwat deze hebzuchtige fa brikant niet bedenktriep de houtvester toornig uit. „Gij hebt, lieve vrouwimmer voor dien Börner partij getrokken, zoodat wij er dikwijls twist door haddenWat denkt gij nu van dien man Het is waar de tijden zijn treurig wij hebben ze nooit zoo beleefddoch Börner moest de menschen het brood niet uit den mond stooten die hem in gelukkige dagen ge holpen hebben om een groot vermogen bijeen le brengen. De vrek wil van zijne rijkdommen niets opofferen. Gedurende den goeden tijd heeft de werkman niets kunnen overgaren...., thans moet de fabrikant helpenindien hem het hart op de rechte plaats zit. Het moest zijne eer zijn voor zijn volk te zorgen. Doch hij ontslaat hen en geeft ze over aau kommer en gebrek.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1