l) j jj§§ 'lïi' Het Nederlandsch vorstenpaar in Belgie. i' I i 11 wijk de stoet gevormd, die zich, tot ontvangst van het echtpaar, in de volgende orde naar de grens van Druncn begaf 1 Heraut te paard. 2 Twee jockeys. 3 Eerewacht te paard. 4 Sociëteit „Onderling Genoegen." 5 Gilde „St. Ambrosius." 6 Praalwagen der scherpschut.-vereeniging „Mid den is ons doel." 7 Doelen „De Nederlandsche Leeuw." 8 Zangvereeniging. 9 Harmonie „l'Espérance" van Waalwijk. 10 Praalwagen met bruidjes. 11 Eerewacht te paard. 12 Rijtuig, waarin gezeten het echtpaar. 13 Eerewacht te paard. 14 Feestcommissie (in rijtuig.) 15 Gemeentebestuur (in rijtuig.) 16 Burgerlijke en kerkelijke besturen. 17 Doelen „Eendracht maakt macht." 18 Tooneelvereeniging „Eensgezindheid." 19 Praalwagen der Sociëteit „Broedermin." 20 Doelen „Soranus." 21 Leesgezelschap „Het Scheepje.// 22 Vereeniging „Vriendenkring". 23 Club „Jucunditas" (in rijtuig). 24 Eerewacht te paard. 25 Twee serre-file's. Omtrent 3^2 ure verscheen het rijtuig, waarin het echtpaar was gezeten, op den Drunenschen dijk omstuwd door de eerewachthet corps scherpschutters loste een saluut de harmonie begon te spelen". Juist op de grens tusschen Drunen en Baaidwijk hield het rijtuig haltde president der feestcommissie trad vooruit en sprak den burgemeester en zijne echtgenoote ongeveer de volgende woorden toe Edel Achtbare Heer BurgemeesterMevrouw! Als president der feestcommissie rust op mij de aangename en eervolle taaku te begroeten bij uw intrede in deze gemeente. Namens Baardwijks ingezetenen roep ik u derhalve een hartelijk welkom toe en geef u de verzekering, dat de Baardwijkers hunnen burge meester, aan de zijde van de echtgenoote zijner keuze, met open armen ontvangen. Gij, mijnheer de burgemeester, zoudt aan deze gevoelens niet twijfelen zelfs al betuigde mijn mond ze niet op dezen oogenblik want, tijdens de korte jaren dat uwe hand het roer van Baardwijk stuurde, heeft zich tusschen u en uwe gemeentenaren reeds een band gevormd van ge negenheid en toewijding die uw lief en leed ook maakt tot hun lief en leed. Gij echtermevrouwkomt als vreemdelinge tot ons, vooral dus tot u richt zich mijn wel komstgroet. Welkom derhalve, nogmaals welkom, mevrouw, in ons midden Wees verzekerd, dat Baardwijks burgers de burgemeesteresse, die hun burgemeester hun toevoert in hoogè eer zullen weten te houden. Moge het u gegeven zijn lange en blijde jaren door te brengen in deze gemeente omter»vijl uw echtgenoot met kracht en wijsheid de hoofden bestuurt, aan zijne zijde met zachtheid en lief talligheid te heerschen over de harten tot den bloei en het geluk van het door u en ons ge liefd Baardwijk Lang leve het burgemeesterlijk paar Een luid hoerah begroette deze woorden en de talrijk aanwezige menigte stemde er geest driftig jubelend mede in. De burgemeester de rede van den heer Loeft beantwoordendebetuigde, mede namens zijne echtgenoote, oprechten dank voor de hartelijke ontvangsthun door Baardwijks ingezetenen bereid aanvankelijk had hij wel gewenscht, dat zijne tehuiskomst minder algemeen opgemerkt hadde kunnen plaats hebben maar toen zijne gemeentenaren bleken daarvan niets te willen wetendeed het hem goed te Helvoirt reeds van een paar Baardwijksche jongelui te vernemen, welke ontvangst zijne echtgenoote en hem zelve wachtte. Hij gaf de verzekering, dat zij beiden gevoelig waren voor de groote bewijzen van sympathie, hun zoo kwistig bij deze gelegenheid gegeven 't Zou hun onvermoeid streven zijn zich die Vrouw ik kan geen woorden vinden hoe ik zulk een gedrag moet noemen. Hoe rijker Börner wordt, des te gevoelloozer wordt hij." z/Anton zou Börner dan inderdaad zoo rijk zijn als men wel meent //Hij heeft veel geld verdiend, dat weet niemand beter dan ik. Denk eens aan die ellendige papier molen van voor twaalf jaar. Hij heeft gebouwd, nieuwe ontdekkingen weten toe te passen, waar door het werk hem gemakkelijk gemaakt wordt. Het papier is hoog in prijs en het verbruik neemt dagelijks toe. Ik heb het in stilte gade geslagen wat daar omgaatneen, de rijkaard is onbarmhartigelk moet hem verachten die zijne handelingen kent. Maar heb slechts geduld, zijn loon zal niet uitblijven evenals elke slechte daad vergolden wordt." //Oordeel niet voorbarig, lieve man 1" smeekte de echtgenoot. Börner moet zeker grondige re denen hebben...." //Gierigheid en hebzucht regeeren hem ge heel." //Zoo men een dieper blik in zijn betrekkin gen en omstandigheden slaan kon..." //Mijne meening aangaande hem staat vast en laat ik mij niet ontnemen." ,/Gij zijt nog verbitterd, Anton." De opperhoutvester zag zijne vrouw met vlam mende oogen aan." z/Wilt gij mij verwijtingen doen?" vraagde hij driftig. Zacht klonk het antwoord van Marie z/Neenlieve man dat wil ik niet." //Verdedig den fabrikant dan ook niet." z/Ik wenschte u slechts een twist te doen vergetenwaarvan de oorzaak wel beschouwd te nietig is, om...,* steeds waardig te toonen. Toen de toejuichingenwaarmede 's burge meesters woorden werden ontvangenbedaard waren zong de zangvereenigingonder directie van den heer C. van Helvoirtden nieuw aan- gekomenen een welkomstgroet toe waarna de stoet zich in volmaakte orde in beweging 9telde en onder de vroolijke tonen der muziek voorttrok, tot dat de jonggehuwden voor hunne woning waren aangekomen. Hier richtten twee bruidjes tot hen het woord, namelijk Johanna Maria Schilders, die een wel komstgroet, en Jacobs van Bijnen, die een geluk- wensch uitsprak hetgeen beiden soit dit par parenthese, met de meeste vrijmoedigheid en op onberispelijke wijze dedenhierna werd door laatstgenoemd bruidje een prachtig bouquet aan mevrouw aangeboden namens de feestcommissie. De burgemeester drukte zijn genoegen uit, door de lieve jeugdvertegenwoordigd door twee nette bruidjes te zijn toegesproken. Van het eerste oogenblik af dat hij aan het hoofd der gemeente stond, had hij steeds groot belang ge steld in de jeugd. Hij had gemeend geen beter bewijs van die belangstelling te kunnen geven dan door zijn bijzondere zorg te wijden aan het onderwijshij had getracht dit te doen door getrouw schoolbezoek te bevorderen en door te zorgen voor goede onderwijzers hij zou het zich ten plicht stellen daarmede voort te gaan. Ten slotte betuigde spreker, dat zijne echtgenoot en hij zelf recht erkentelijk waren voor de hun toegesproken groet en wenschen. Hierna trok de stoet in dezelfde volgorde verder tot aan de limiet van Waalwijk en van daar terug naar des burgemeesters woning. Daar werd aan het echtpaar namens de sociëteit //Broedermin" een bouquet aangeboden dooreen bruidje, een dochtertje van L. Van Kuikdat/ door mevrouw omhelsd werd. Nadat het bouquet in ontvangst genomen was nam de burgemeester het woord, om dank te betuigen aan den president der feestcommissie, aan a'len die deel genomen hadden aan den optocht, aan alle ingezetenen en verdere belang stellenden. z/Ik kan," zoo ongeveer sprak de burgemeester, z/geene woorden vinden, om uit te drukken, wat ik op het oogenblik gevoelmaar Baardwijks ingezetenen kennen mij en weten welke gevoelens ik koester. Toen ik voor 4 jaren aan het hoofd dezer gemeènte optrad hebt gij mij alle eer aangedaan; dit echter zoudt gij voer iederen nieuwen burgemeester gedaan hebben de belangstelling die wij heden zoo ruimschoots mogen ondervinden, is mij een streelend bewijs, dat ik gedurende de vier ver- loopen jaar aan uwe verwachting heb voldaan, dat uwe sympathie ten mijnen opzichte nog ver meerderd is en dat gij die ook wilt overdragen op haardie mijne levensgezelin geworden i9. Ontvangt daarvoor- ons beider hartelijken dank alsmede voor de ons gedurende de bruidsdagen betoonde belangstelling, die ook de familie mijner echtgenoote zeer getroffen heeft. Blijft het hoofd uwer gemeente steeds de zelfde gevoelens toedragenwaarvan gij thans de ondubbelzinnigste blijken geeftik van mijne zijde zal alles doen wat mogelijk is, om een burgemeester te zijn zooals het behoorteen burgervader in den waren zin des woords, terwijl mijne echtgenoote er steeds naar zal streven om uwe achting en liefde meer en meer te verdienen. Ik verklaar hier openlijk dat ik als burgemeester mijne gemeente voor geen enkele van ons heele land zou willen ruilen. Ik kan niet eindigen zonder mijne bijzondere tevredenheid uit te drukken over de goede orde, waarin alles is afgeloopenik ken mijne Baardwijkers en houd mij daarom overtuigd, dat het overige van dezen schoonen dag door geen een enkelen wanklank zal gestoord worden. Hierna steeg het echtpaar uit en trad zijne nieuwe woning binnen waar het door familie en vrienden werd ontvangen. De stoet trok verder door tot bet raadhuis en werd daar, z/Te nietig?" z/Antori, gij wordt weer boos En inderdaad de houtvester was in toorn ontstoken. Om dien te bestrijden ging hij de kamer met snelle schreden op en neder. Zijne handen, die hij kruiselings op den rug gelegd had, beefden. Zijne vrouw zag hem verschrikt na. Eensklaps naderde zij hem en versperde hem den weg. z/Lieve man," zeide zij vleiend, //gij zijt niet altijd zoo oprecht tegenover mij als gij wel immer zegt. Ik ken u te goed om niet te weten, dat gij altijd tot inschikkelijkheid bereid zijt Nu echter is dat het geval niet. Gij hebt mij niet alles gezegd, wat er tusschen u en Börner heeft plaats gehad.... Ja, mijn vriend, uwe te groote opgewondenheid verraadt u, gij kunt mij niet misleiden. Jaren lang zijt gij te zamen vrienden geweesthebt als goede buren met elkander verkeerd en menig vroolijk en gezellig uur tezamen doorgebracht.... derhalve moet de oorzaak van uwe verwijdering dieper liggen. Anton, waarom wilt gij mij uw vertrouwen niet schenken Gij hebt steeds alles met mij over legd zelfs in zakendie uw beroep betroffen. Ontlast uw hart, spreek vrij uit." Een teedere kus op zijn wang zette hare woor den meer klem bij. z/Marielaat mij met rust z/Neen, ik wil de ware toedracht der zaken kennen." De zachte smeekende blik der vrouw miste zijne uitwerking niet. De toorn van haren echt genoot was geheel verdwenen. «Laat het eten opdragen", zeide hij het gesprek willende afleiden. z/Ik laat u honger lijden, zoo gij bij uw zwij- ua eene dankbetuiging door den commissaris H. Dekkers ontbonden. De heele gemeente had een feestelijk aanzien, van alle huizen wapperde de nationale driekleur en enkele prijkten met toepasselijke inscripties. Er waren drie eerebogen opgerichtmet op schriften versierd een aan het Laag- en een aan het Hoogeind en voor het huis des burge meesters een die des avonds geillumineerd wa9. Elke groep van den optocht in 't bijzonder te bespreken zou ons veel te ver voeren; wij willen ons daarom bepalen tot de vermelding, dat het geheel er buitengewoon goed uitzag en een gunstigen indruk maaktedat er een voorbeeldige orde heerschte die geen enkel oogenblik verstoord werd en dat alles volkomen naar wenseh afliep. Eere daarvoor aan de feestcommissie, die alles met uitstekend beleid regelde aan de commis sarissen van ordedie zich met stiptheid van hunne taak kweten, maar ook aan allen, die deel namen aan den optocht, en die door den goeden geest, waarmede zij bezield waren, medewerkten tot het vormen van een goed geordend geheel. Des avonds had er bij den burgemeester aan huis ^een huiselijk feest plaatsterwijl de heele gemeente tot laat in den avond in feestelijke stemming bleef. Wij voegen onze wenschen bij al de andere, die den heer en mevrouw Van Heijst bij deze gelegenheid zijn toegebracht. Mogen zij eene lange reeks van jaren in on- gekenden voorspoed en ongestoord geluk in Baardwijk doorbrengen, daar veel nut stichten en aldus die gemeente en derzelver ingezetenen gelukkig maken. Door Ged. Staten is aan den heer H. P. in de Ven vergunning verleend tot den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg op den provincialen weg van 'sBosch over Vlijmen Nieuwkuik Drunen Baardwijk naar Waalwijk, met zijtak van Drunen naar Heusden. De gemeenteraad van Osch heeft besloten eene wekelijksche markt voor vette varkens en nuchtere kalveren in te voeren, en wel op Vrijdag van iedere week bij feestdagen daags te voren. Tevens is besloten de jaarmarkt, invallende op den 4en Woensdag in Octoberte doen houden twee achtereenvolgende dagen en wel op den 4en Woensdag in October en den volgenden dag; den len dag voor runderen en den 2en dag voor paarden. Onder de in het Politieblad gesignaleerde personen komen voor Tobias, Willem Arend, commissionair in as surantiën directeur agent van assurantie-maat schappijen laatst woonachtig te Amsterdam leeftijd 39 jarengestalte groot, zwaar en breed, gelaat bolknevel kleinhaar blond. Tegen hem is bij vonnis der arrond.-rechtbank te Amsterdam den 19 Mei jl., verleend rechts ingang met bevel van gevangenneming, ter zake van bedriegelijke bankbreuk en ontvreemding van ruim eene ton gouds ten nadeele van door hem gerepresenteerde maatschappijen, en valschheden in geschriften van koophandel. Zijn portret is beschikbaar. De offieier van justitie te Amsterdam verzoekt opsporingaanhouding en bericht. Pieter W. H., postdirecteur te IJzeudijke, ge stalte niet groothaar zwartknevel donker en zeer dun draagt gewoonlijk een bril kleeding donkerkleurig. Is voortvluchtig met zestigduizend gulden en laatstelijk gezien achter Watervliet (Belgie). De officier van justitie te Middelburg verzoekt opsporingaanhouding en opzending. LOONOPZAND, 23 Mei A. s. Maandag, 26 Mei viert de Gilde van St. Ambrosius haar honderdjarig bestaan. Niet ongemerkt zal dit eeuwfeest voorbijgaan. Maandag en Dinsdag toch wordt er ten huize van den heer v. Amelsvoord herbergier, gedanst en ge teerd. De eigenlijke feestdag is Maandag, Dan zal er, om 10 uur te beginnen, een gen volhardt. De honger zal u wel gedwee maken." //Ondeugend wijf." z/Ook ik kan eigenzinnig zijn." Grosberg kon zich niet wederhouden de goede oude aan zijn hart te drukken. //Bederf mijn eetlust niet, Marie, riep hij aan gedaan. //Na het eten, dezen avond of anders bij een geschikte gelegenheid zullen wij dit punt eens bepraten. Ik zal de zaak aan uw oordeel onderwerpen en doet gij uitspraak tegen mij welnu dan zal ik erkennen ongelijk te hebben, wacht dus zoolang met uwe verwijten." z/Ik houd u aan uw woordAnton." Marie ging naar de keuken. z/Ik zal haar toch alles moeten zeggen", zeide de opperhoutvester binnen 's monds. //Het i9 mogelijk, dat het een of ander gebeurt dat ik niet voorzien heb. De afwezigheid van mijn zoon maakt den dienst zwaarder en noodzaakt mij langer van huis te zijü dan gewoonlijk ik geloof dat zulks in de tegenwoordige om standigheden goed is." Het middagmaal was afgeloopen. Marie had weinig gesproken, zij kon den ledigen stoel, dien anders haar Frederik innam, niet zonder wee moed aanschouwen. In alle stilte volbracht zij hare huiselijke aangelegenheden. Toen zij weder in de kamer trad zat haar echtgenoot in den hoek der sofa te slapen. //Zalige rust", fluisterde zij, zacht met hare hand zijn voorhoofd aanrakende. Toen zette zij zich voor het venster en bieidde zoo vlijtig, alsof zij voor loon arbeidde. z/Och, zoo het mogelijk ware die beide mannen te verzoenen. Als Frederik den post, zijns vaders krijgt, kan hij trouwen en Hermine Börner was luisterrijke optocht plaats hebben. Alle gil den met de „Sophia's". Vereeniging aan 't hoofdzullen er aan deelnemen. Wie een oud voorvaderlijk feest in al zijn eenvoud en oorspronkelijkheid wil bijwonen, getrooste zich de moeite Maandag voormiddag Loon- opzand te bezoekenhij kan er van verzekerd zijn, dat hij hier geen oud besje bij haar spinnewil zal vindenzooveel ophef wordt er wel van 't feest gemaakt. i 'i i a i r i i 11 i i «ra Op de Grande Place is voor het bijwonen der oratie tot honderd vijftig francs betaald voor een raam. Z. M. is op het stadhuis ontvangen door den burgemeester met een korte toespraak, om hem welkom te heeten in Brusselkoning Leopold voegde daaraan toe „Et c'est de tout coeur Sire." Den geheelen ochtend regende het. Eerst tegen 11 uur werd het droog, maar de lucht bleef betrokkentotdat tegen 3 uur de zon doorbrak. Het gezicht, dat het plein voor het stadhuis van af 11 uur opleverde, is onbeschrijfelijk. Te gen half vier uur gaf een electrische schel op den toren van het stadhuisdie met de bene denzalen in verbinding stond het sein dat de stoet in aantocht was. Onmiddelijk brachten zes wapenherauten gekleed in costuum uit de L5e eeuw en op de schilderachtigste wijze op de balcons van genoemden toren geplaatst, hunne lange Thebaansche trompetten aan den mond om fanfares te doen hooren. Zes andere wapen herauten, die zich op den anderen toren bevonden, antwoordden op dezelfde wijze op het sein van de electrische schel. Nadat de plechtige ontvangst in het stadhuis, waar het Nederlandsche vorstenpaar zijn hand- teekening in het goudenboek heeft geplaatst, een kwartier geduurd had traden de twee koningen en de twee koninginnen de graaf en gravin van Vlaanderen en hun gevolgvoorafgegaan door den burgemeester het college van schepenen en de leden van den gemeenteraad op het balkon. Zichtbaar was koning Willem bewogen door den indrukdien het schouwepel maakte dat het groote plein opleverde. Ook koning Leopold was aangedaan. Uit de vensters van alle huizen werd mei zak doeken gewuifd en de muziek werd door de toejuichingen geheel overstemd. De troepen wa ren aan de rechterzijde van het stadhuis geplaatst en de vereenigingen aan de linkerzijde. Boven d« hoofden werd met vaandels en schilden eer biedig voor de hooge personen gewuifd en de vorsten groetten wederkeerig met den hoed en met de hand het geestdriftige volk. Een diepe en onvergetelijke indruk maakte zich van het publiek meestertoen koning Wil lem zich tot koning Leopold wendde en hem warm de hand druktewaarna hij ook een handdruk met den minister van buitenlandsche zaken den heer Frère Orban wisselde. Na tien minuten op het balcon vertoefd te hebbeu steeg de stoet weder in de rijtuigen om het plein tweemalen rond te rijden ten einde de vereenigingen de revue te passeeren onder het geroep van leve de koningen I leve de konin ginnen Op dit oogenblik wierpen alle dames die op het balcon van het stadhuis en voor de vensters der particuliere huizen gezeten waren hare bouquetUn en losse bloemen op de rijtuigen der vorsten en vorstinnen. Terwijl het orchest de twee Nederlandsche volksliederen speelde reed men langzaam naar het paleis van justie. Daar werden de vorstelijke personen ontvangen door den minister van justitie, den heer Bara, en na de gebruikelijke voorstellingen werden de zalen bezichtigd. Op de terugtocht is een treurig ongeluk voor gekomen. De paarden voor den landauer van den gouverneur van Brabant, den heer Heyvaert, gespannen geraakten in de Rue de la Régence op ho). Iedereen keerde van het paleis van justitie terugzoodat men met den rug naar eene vrouw voor hemhij spreekt steeds met achting van haar en prijst hare zedigheid onlangs bij het uitgaan der kerk heb ik haar eenige oogenblikken slechts gesproken zooveel echter heb ik kunnen opmerken, dat zij een bekoorlijk goedhartig meisje is, die mijn Frederik gelukkig zou maken. Op fortuin behoeven wij niet te zien al hebben wij ook geen schatten verzameld, toch is het jaargeld van opperhout vester ruim toereikend om fatsoenlijk te kunnen leven. Gaarne zon ik Hermine mijn schoon dochter noemen. In den geheelen omtrek zou ik geen geschikter vrouw voor onzen zoon kunnen vinden.... zij is schoon, jong, beschaafd en heeft een gevoelig hart..., valt haar nog een vaderlijk erfgoed ten deel, des te beter. Ik was ook arm toen Anton mij tot zijne vrouw maakte. Geld en goed dragen weinig tot het geluk bij. Frede rik zal Hermine leeren beminnen, wanneer hij haar meer van nabij leert kennen. Zulks was tot nu toe onmogelijk de ongelukkige twist ver hinderde het. Mijn besluit staat vast, ik zal alles doen, wat ik vermag, om de oiide vriend schap weder te herstellen. Somt mijn zoon terug, dan vieren wij een vredefeest in uitgebreiden en beperkten zin. Komt hij terug", voegde zij er zuchtend bij. „Mocht de goede God het zoo genadig besturen dat het niet tot een bloed vergieten komtAch, hoe verschrikkelijk zou het niet zijn, als Duitsche broeders tegen Duitsche broeders vechten Mijn man houdt den oorlog voor onvermijdelijkik zal er zoolang aan twij felen, tot het eerste schot gelost is." (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2