Nummer 43. Donderdag 29 Mei 1884. 7e Jaargang. L nu 1G, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. De soldaat van de landweer. Frankrijk. Spanje. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Eene Novelle. rTT"r - usKWW- ••«es-rrtMSft^Er—s-wcks De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duischland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclamesl5 cent perregel In de straten van Brussel is eene kennisgeving van den burgemeester Buis aangeplakt, waarbij openbaarheid gegeven wordt aan een brief van den Nederlandsehen gezantwaarin baron Ge- rieke van Herwijnen in naam zijns konings, der bevolking dank betuigt voor het warm onthaal, hetwelk de koning en de koningin te Brussel hebben gevonden en inzonderheid de ontvangst ten stadhuize als een onvergetelijk moment roemt. De gezant heeftnamens den koning aan den burgemeester ten behoeve van de armeD van Brussel eene som van f2000 ter hand gesteld. Een goudsmid te Doornik was bijzonder bang voor dieven en lag des nachts uren lang te luisteren of hij niets hoorde. Zaterdagnacht kwam zijn zoon te middernacht thuis. De vader ontwaakt verschrikt krijgt een aaval van krank zinnigheid grijpt een hamer en geeft zijn zoon met dit voorwerp een slag op het hoofd. De jongeling viel badende in zijn bloed ter aarde. Toen de ongelukkige vader bemerkte wat hij gedaan had, nam hij een mes en sneed zich de keel af, waarna de dood onmiddelijk volgde. Eerst legen den morgen kwam de zoon weder tot be wustzijn. Bij de wedrennen, die Donderdag te Bois- forts zijn gehouden, en waarbij ook ons kouingspaar tegenwoordig waszijn 27,000 frans ontvangen aan entrees, het hoogste cijfer, dat ooit bij de wed rennen te Boisfort is ontvangen. Tot hiertoe was het maximun der ontvangsten 14,000 francs geweest. Zondag heeft in geheel Belgie de provinciale verkiezing plaats gevonden onder de nieuwe wetwaarbij de capaciteits-kiezers aan de cen- sus-kiezers toegevoegd worden. De liberale partij heeft een ernstige nederlaag geleden. In Bra bant hebben zeven katholieken even zooveel libe ralen vervangen; in Luxemburg wordt de meer derheid liberaalin Namen verliezen de liberalen drie stemmen in Antwerpen zijn 26 liberalen met een meerderheid van 763 stemmen door 26 katholieken vervangen. XI. Na een half uur ontwaakte Anton. Knorrend vraagde hij haar een kop koffie dien zij hem spoedig haalde. „Wat scheelt u vraagde zijhem de koffie toereikende. „De dienst wordt mij te moeilijk het is niet zeer naar mijn zindat ik nu het bosch in moet." „Nu reeds?" „Ik mis Erederik nu al." „Dan moet gij hulp nemen." „O neen ik zal liet alleen doen het geld dat ik een ander daarvoor zou moeten geven kan ik zelf verdienen." De opperhoutvester opende het vensterdat in den tuin uitzagen beval den knecht het paard spoedig te zadelen. Zijne echthenoot bracht hem den hartsvanger en zijn dienstmuts. „Hebt gij zulk een haast viaagde zij. „Er komen boeren die hout moeten wegrijden. Zoo Arnold Peters hier was dan kon ik het hem opdragen aanwijzing te doen, daar ik op hem het best van allen vertrouwen kan doch ook hij is moeten vertrekkenVaarwelMarie tegen het avondeten zal ik weder te huis zijn." „Niet eerder „Ik moet vervolgens nog een tochtje naar de grenzen maken, om den tweeden jager te spreken." „Gij kunt hem immers ontbieden „Ik kun geen tijd verliezener is haast bij." Anton kuste zijne vrouw goeden dagverliet Te Antwerpen heerschte groote opgewonden heid. Troepen volk liepen door de straten roepende: „leven de katholieken!". Hier en daar zag men vlaggen met de kleuren der stad, rood en wit. Bij de toelichting van het berzieningsontwerp door den heer Ferry in de kamer van afgevaar digden werden door de meerderheid herhaaldelijk teekenen van goedkeuring gegeven en door de uiterste linkerzijde uitroepingen gedaan. De heer Ferry zeide dat men de revolutionaire leerstel lingen kon afwenden nu er kon worden gecon stateerd, dat de quaestie thans in handen der ver- standigen is. Vervolgens de artikelen opnoemen de, die eene herziening kunnen ondergaan, toonde hij aan dat art. 8, betreffende de bevoegdheden van den senaat ten opzichte der financiën, voor dubbelzinnige uitlegging vatbaar is. Hij eindigde met de aanneming van het iereeringsontwerp aan te bevelen. Het ontwerp is aan de afdeelingen verzonden. Generaal Thomassin is benoemd tot kom- mandant van het 4de legerkorps, ter vervanging van Berckheim. Fournier die te Tientzin on derhandelde is tot kapitein ter zee benoemd. Het beeld der „Vrijheid, de wereld verlich tend dat door Frankrijk aan de republiek der Voreenigde Staten geschonken wordt en aan den ingang der haven van New-York geplaatst zal worden is nu geheel gereed. De vo'tooiing is gevierd met een feestmaal den maker Auguste Bartholdie, aangeboden in het Hotel Continental te Parijs. De Lesseps was daar ook tegenwoordig, en de krasse grijsaard noodigde in een toost alle aanwezigen uit tot het bijwonen der opening van zijn Panama-kanaal over vier jarenin 1888. De Standard behelst eene dépêche, waarin bericht wordtdat de schout-bij-nacht Miot bij het overnemen van het bevel over de Fransche scheepsmacht in de wateren van Madagascar, aan de vreemde consuls zijn voornemen heeft te kennen gegeven om een gedeelte der kust in staat van blokkade te stellen. Zoo zouden de havens van Mahanoro Feneriva en Vohemar voor den handel gesloten en dp gemeenschap tusschen Tananarive en de vreemdelingen afgesneden worden. De het huisbesteeg zijn paard en reed in snellen draf voortvan twee groote jachthonden verge zeld die men op zijn bevel vau den ketting had losgemaakt. „Hij wil mij niet te woord slaan dacht juffrouw Marie „nu wendt hij dringende zaken voorom zich op deze wijze uit 'de voeten te maken als hij dezen avond te huis komt zullen het wedsr groote vermoeienis en een booze luim zijn doch wacht maaroudjede gegeven be lofte zult gij houden. Is het van daag niet dan is het morgen. Ik zal de verzoening tot stand brengen het koste wat het wil. Kan ik van miju man de waarheid niet veruemen dan zal ik den boekhouderdie al de geheimen van Bör- ner kenttrachten te polsen. Hessier is een goed vriendelijk man aan hem mag ik in het ergste geval mijn vertrouwen schenken. Het huwelijksplan dat zij sedert lang ont worpen had hield de goede vrouw thans meer bezig dan ooithet speet haardat zij niet vroeger tot de uitvoering was overgegaan en haren zoon in het geheim betrokken had. Zij wist wel dat Frederik de dochter van haren buurman hoog achtte dit kon zij uit de verschillende gesprek ken die zij met hem gehad had zeer goed op maken. De jongeling had zich echter wel ge wacht het geheim van zijn hart te openbaren daar Hermine zelve hem dat aangeraden bad. De oproeping van de landweer een stilstand in deze aangelegenheid hebbende doen ontstaan moest juffrouw Marie een ander plan bedenken. „Misschien is het wel goed dacht zij, „dat de rijke fabrikant in nood iszijn trotschheid die zich niet laat lochenen zal zich nu wel een weinig buigen. Aanhoudende voorspoed maakt overmoedig. Hoe het ook zij, ik zal niets onbeproefd laten, om eene verzoening te bewerken. dépêche voegt er bij dat de Hovas in vrij aan zienlijke sterkte in den omtrek van Taraatave veieenigd zijn maar zij bepalen zich strikt tot het defensieve. Op de graven der gevallen commune mannen op het kerkhof Père-la-Chaise had Zondag eene niet zeer talrijke manifestatie plaats. Regen en onweder hadden velen tehuis gehouden, die er anders aan zouden hebben deelgenomen; want het plan was te voren aangekondigd en de politie had hare maarregelen genomen. Met roode en zwarte vlaggen verscheen men op het kerkhofhield toespraken, riep „Leve de commune of wel „leve de sociale revolutie!" maar daar bleef het bijwant de politie was zoo verstandig zeer gematigd cp te treden. Niemand werd in hechtenis genomen en er deed zich geenerlei incident voor. Te 4 uren was de begraafplaats bijna geheel ontruimd en de menigte verstrooid. Het plan was- geweest op het gemeenschap pelijk graf de commune-mannen niet alleen bloemen neder te leggen, maar een gedenkteeken te plaatsen. Dat laatste slechts had de politie in last te be letten maar er schijnt geen poging gedaan te zijn om iets van dien aard te verrichten. In de provinciën AlmeriaMurciaValencia en Alicante hebben overstroomingen plaats gehad. Er zijn vele menschen verdronken. Het spoor wegverkeer is gestremd. De schade is groot. De correspondent te Kaïro van de Daily Te legraph geeft, de volgende lezing van een telegram van den gouverneur van Dongola. „Kartoera is nauw omsloten. De bode die gouverments-dépêches aan generaal Gordon moest brengen is nog niet teruggekeerd ofschoon hij reeds lang verwacht werd. Daar ik geen bericht heb gekregen van zijne gevangenneming, denk ik dat de bode te Khartoem aangekomen is, maar die plaats niet weder verlaten kon. „Er wordt gezegd dat de mahdi zijne volge lingen heeft opgedragen generaal Gordon te pak ken en levend naar El-Obeid te brengen. Wan neer er eene voldoende t oepenmacht wordt af gezonden tot ontzet van Khartoemdan weet Zoo mevrouw Börner nog leefde zou ik gemak kelijk spel hebben want zij was mij steeds eene goede en lieve vriendin zoo als het nu staat moet ik alleen handelen of een man te hulp roepenmisschien Hermine zelve. O dat is eene uitmuntende gedachte Ach zoo Frederik te huis had kunnen blijven ik ben bezig een huwelijksplan te ontwerpenzonder te weten of de bruidegomweg met deze vreeselijke vermoedens. Ik hoop als moeder mijn plicht te doen en het overige zal ik aan den hemel over latendie alle dingen ten beste doetkeeren." Juffrouw Marie droogde de tranen van hare wangen en begon aan haren huiselijken arbeid waarin zij verstrooiing zocht en vond. Hermine zou gaarne eene toenadering gewenscht hebben tot de vrouw des opperhoutvesters, gaarne zoude zij haar diep bekommerd hart hebben uit gestort om raad en troost bij de vriendin barer zalige moeder fc e zoekenmaar zij kende de gezindheid barer buurvrouw nietdie reeds sedert lang den omgang met haren vader had afgebroken. Even als aan Maria was ook haar de reden van den twist tusschen de beide man nen onbekend die anders zulke beste vrienden geweest waren zij kende alleen den wrok baars vaders, die zoo ver ging, dat hij allen omgang met de familie des opperhoutvesters gestreng ver boden had. De liefde echter was voor dit b ;vcl doof gebleven. Toen Hermine uit de stad terug kwam waar zij op de kostschool geweest was had zij daar den kloeken officier hare liefde geschonken en hem trouw tot in den dood ge zworen zij kon niet besluiten, nadat zij bij hare tehuiskomst van de verwijdering der beide fa- miliën gehoord had het geluk van haar hart aan voorbijgaande nietigheden op te offeren en ik hoe er gehandeld moet worden om dat doe te bereiken. De versterkingen zouden hunnen weg over Dongola moeten nemenwant dan zal de tocht gemakkelijk zijn, omdat er eene vol doende hoeveelheid water is. „Men zegt dat de mahdi te El Rahad is nabij Kordofan. Hij was van plan naar den Witten Nijl tetrekken, doch daar zijne volgelingen dit plan afkeurenden is hij te Eloadi gebleven. Ook wordt verteld dat de mahdi vertrokken is naar Zeb-et-Hadin. Wederom anderen beweren dat hij noch 3teeds te El .Rahad is en plan maakt in den herfst op te trekken naar het eiland Abba hetwelk op dezelfde breedte ligt als Sen- naar dicht bij het punt waar dè weg naar Kor dofan aanvangt." De hertog van Westminster heeft den hengst Doncasterdien hij eenige jaren geleden voor 14000 heeft gekocht en die in 1873 als het beste renpaard van Engeland gold aan de Hongaarsche regeering verkocht voor 5000 Doncaster is nu 13 jaren oud. Zaterdag morgen is in een der zalen van hét Kristallenpaleis te Londen, waarin de hygië nische tentoonstelling wordt gehoudenbrand uitgebroken. Het vuur was gelukkig gebluscht voor dat het de andere zalen had aangetast. Een man die vijf vrouweu heeftis dezer dagen te Dublin in handen van het gerecht ge vallen. Iu 1860 trouwde hij zijn eerste vrouw; deze en al de andere zijn nog in leven. De man heeft drie en twintig kinderen in het geheel. Tengevolge van den gedrukten toestand van den ijzerhandel heeft de ijzergieterij de Brittan- nia-Company haar besluit te kennen gegeven, al hare werklieden ongeveer duizend te ontslaan. Uit Calcutta wordt gemelddat Akyab in Britsch-Birmadoor een hevigen storm is geteisterd waardoor groote schade is aangericht. Een vuurtoren is geheel verdwenen. Van de schepen die zich in de haven bevonden zijn een Russisch en een Duitsch schip uiteengeslagen. Verdere bijzonderheden zijn nog niet te bekomen, daar elke verbinding is gestoord. Volgens berichten van de Fidjieilanden in de Stille-Zee aan de Lloyd van Londen gezonden, moet het Engelsche schip Syriavan Calcutta naar Suva tegen de blinde klippen te Nabula r~in li in uiiii—iiiui■iwipiiwiaiHi—lii—j. eene plechtig afgelegde gelofte te breken. De vredehoopte zij zou spoedig weder hersteld zijn. Dezelfde hoop koesterde Frederik die zijn ontslag uit de dienst genomen hadom zijn vroegere loopbaan voort te zetten en zijne ge liefde zoo spoedig mogelijk tot zijne vrouw te maken. De tijding der vijandschap, gedurende zijne afwezigheid ontstaan had hem als een bliksemstraal uit een helderen hemel getroffen te vergeefs trachtte hij er de oorzaak van uit te vorschen. Zijne liefde was sterker dan zijne kinderlijke gehoorzaamheid; Frederik zette in het geheim zijnen omgang met Hermine voort. De hinderpalen, die van ernstiger aard geworden waren hadden in beider hart de teedere neiging tot hartstocht doen overslaan en meer dan eens hadden zij den eed, dien zij elkander in de stad gezworen haddenherhaald. Het eerste aan zoek van Kohier had ten gevolgedat Hermine hare liefde nog voorzichtiger verborgen hield dan te voren zij kende den jeugdigen houtvester en daarom wilde zij eene nieuwe vijandschap voorkomen die noodzakelijk tusschen de beide medeminnaars moest ontstaan. Zoo stonden de zaken toen Frederik naar het leger werd opge roepen en Kohier door den boekhouder zijn aanzoek herhaalde op eene wijzedie het teerge voelige meisje met dieper verontwaardiging ver vulde. De ambtman hield zich van een goeden uitslag verzekerdwant hij rekende niet alleen op de verlegenheid van den fabrikant, maar ook op den invloed van den boekhouder, die eene verbintenis van den rijken grondeigenaar met de dochter zijns patroons vooral onder de tegen woordige omstandigheden eene gewenschte zaak genoemd had. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1