Duitschland. Amerika. Oostenrijk, Italië. BINNENLAND. Rusland. geloopen en gezonken zijn. Het vaartuig had 453 koelies aan boord. Men verzekert, dat 70 dezer ongelukkigen verdronken zijn. De kapitein en de andere passagiers zouden opgenomen zijn door een vreemd schip en te Fidji onscheept. De Syria was een ijzeren vaartuig van 1072 ton en in 1868 te Sunderland gebouwd. In de nabijheid van Londen is Maandag op de Great-Eastern-Railway een vreeselijke moord gepleegd. Te Brentwood kwam een soldaat met een net gekleede juffrouw in een coupé. Toen de trein het volgende station binnenreedstond het portier van den waggon open hetgeen de opmerkzaamheid van den conducteur trok. Toen hij zag, dat de soldaat alleen wasvroeg hij waar zijne dame was geblevenop welke vraag de soldaat een on bevredigend antwoord gaf. Onmiddellijk zond de conducteur eenige mannen uit en even buiten het station vond men op de spoorbaan de ver- dwenene bewusteloos liggen. Men bracht ze in het station waar ze spoedig stierf. De soldaat had intusschen de vlucht genomen doch werd des nachts in een nabijgelegen boschje achter haald. LONDEN, 26 Mei. De Pall Mall Gazette zegt dat het kabinet Zaterdag besloten heeft Frankrijks voorstelvolgens hetwelk Egypte binnen twee jaren ontruimd zal worden aan te nemenen dadelijk toestemming te geven tot weder-invoering van de internationale controle in Egypte die er het hoogste gezag in financieele zaken hebben zal. Den 3deu Juni zal te Berlijn het 600jarig bestaan van de Schoenmakers-vakvereeniging worden gevierd. Bij die gelegenheid zal een groote historische optocht worden gahouden waaraan^ de gezamelijke Duitsche schoenmakers- vereenigingen en alle Berlijnsche andere vakver- eenigingen zullen deelnemen. De zadelmakersknecht Bupcsh te Eosbach, die gearresteerd is onder verdenking van deelge nomen te hebben aan het ontwerpen van het plan om het gedenkteeken op den Niederwald in de lucht te doen springen bij gelegenheid der onthulling, heeft een uitvoerige bekentenis af gelegd, welke volkomen overeenkomt met hetgeen Eugen Bichter in den rijksdag bij de behande ling der socialistenwet heeft gezegd. In een gehucht nabij Bielefeld gelegen kwam dezer dagen tegen den avond een bende Zigeuners aan. Twee vrouwendie tot deze bende behoorden begaven zich naar een boer om wat stroo voor de paarden te bedelen, het geen de boer haar verschafte. Juist zagen deze twee vrouwen een muis over den grond loopen, waarop zij den boer opmerkzaam maakten er bijvoegendedat zij in staat waren de ratten en muizen die in huis waren, uit te roeien. Hier voor was het noodigdat de boer al het geld, dat hij in huis had haar toonde. De boer nam dit aanbod aan haalde het losse geld dat hij bezat 42 Mark loor den dag en terwijl hij het aan de beide vrouwen liet zien klopte een van haar met den vinger op de borst van den boeronder het uitspreken van allemande vreemde woorden. Hiervan maakte de andere vrouw gebruik om den boer een fleschje onder de neus te houden waarna hij bedwelmd ter aarde viel. Natuurlijk maakten de twee muizen- bezweersters zich van het geld meester en gingen er mede op de vlucht. Toen de boer weder tot bewustzijn gekomen was zette hij met een gen darme de bende na en haalde haar bij Paderborn in. De vrouwen werden naar de gevangenis te Bielefeld gevoerd. Tot de voornaamste fabrikanten worden gere kend lo. Bor.tikow te Velekoegouvernement Ya- roslow, Dit leder heeft in tegenstelling met FranschEngelsch of Duitsch ledereen aau- genamen reuk. Het leer is fijn en buigzaam maar wat jong. De fabriek werkt met 33 ar beiders en de jaarlijksche productie wordt geschat op f 100,000. 2o. De fabriek van Potapenkodie ook te Amsterdam heeft tentoongesteld en wel voorna melijk bovenleer voor schoeiselkappen voor jachllaarzen en zoolleder. De fabriek bestaat sedert 1879, bezit 185 kuipen, en het jaarlijksch product heeft een waarde van acht ton gouds. 3o. De veel oudere fabriek van Bakhrouchine zoon te Moscou, die paarden-schapen-ossen- en kalfsleder maaktzool- en bovenleer en voor zwartleereu handschoenen. De fabriek bestaat se dert 1834, heeft twee stoommachines van 40 pdkr. elk en werkt met 800 arbeiders. De jaar lijksche productie wordt geschat op een millioen roebels. De grondstof wordt in Rusland en in den vreemde opgekocht. De afzet is beperkt tot Busland. Dat men in Busland in het klein zoowel als in het groot slag heeft van bediog en op lichterij bleek onlangs weer toen op den Fas- towo-spoorweg een trein geïnspecteerd werd. Daar zaten niet minder dan 180 zoogenaamd //blinde" passagiers indat zijn reizigers, die geen plaatskaartje namen en tegen een fooitje aan den conducteur met den trein medereden. Er worden uit Busland weer nieuwe in hechtenisnemingen bericht. Al de beambten van den Baku-spoorweg moeten gevangen ge nomen zijn. De keizer van Oostenrijk heeft voor hen, die door 't afbranden van het Stadttheater te Weenen eensklaps broodeloos zijn geworden een belang rijke som gelds beschikbaar gesteld. In een vergadering door de directie met de commissarissen van den schouwburg Zaterdagavond gehouden is besloten den schonwburg weder opnieuw op te bouwen wanneer de maatschappij en de au toriteiten het goedvinden. Zondag zijn reeds de verhooren begonnen van de personen die in het Stadttheater werkzaam waren. Een telegram uit Bome meldt, dat de Itali— aansche regeering onderhandelingen heeft aange knoopt met de daarbij belanghebbende mogend heden om eene overeenkomst te sluiten, waarbij de vrijheid van handel in de onlangs door ver scheidene mogendheden bezette streken in Afrika en Azië gevestigd wordt. Amerika Engeland en Duitschland hebben Italië's voorstel gunstig op genomen. Op den Baltimore en Ohio-spoorweg heeft den 12 den dezer een botsing tusschen twee treinen plaats gehad. In een der treinen be vonden zich 50 werklieden, van welke 20 gedood en verscheidenen gewond werden. De trein geraakte in brand zoodat de lijken geheel door het vuur werden verteerd. Aan de noord-oostkust van Noord- Amerika hebben de schepen naar men uit Canada berichtweder veel last van groote ijsbergen en licht veldijs. Een schip stoomde door 100 mijlen veldijs. De vaart werd daardoor, alsmede door dikke misten zeer belemmerd. Het San Francisco Bulletin maakt var. eene merkwaardige bron melding, waaruit zoowel gas als water opwelt. In de nabijheid van Stockton had een ondernemend landeigenaar een put geboord en op ongeveer 840 voet diepte voortreffelijk en overvloedig water gekregen. Toch zou hij nog wel meer willen hebben, zoodat hij besloot dieper te boren. Om echter niet te verspelen wat hij reeds verkregen had, plaatste bij in de zeven duims (Eng.) buisdie hem het water leverde eene vier duims met welke hij het werk voortzette. Op 1250 voet kreeg hij opnieuw water, en wel zulk een sterken straaldat het 22 voet boven den grond uitspoot. Het bleek echter voor drinken ongeschikt, vooral om de gasdeelen, die net bevatte. Men kwam op het denkbeeld of dit ook brandbaar zou zijn. Er werd een dop met gaatjes op de buis gestoken en weldra brandde het gas met een vlam van drie of vier voet. De slotsom isdat de eigenaar het gasdat bijna zonder waterstof schijnt te zijn in buizen geleidt naar zijne woningwaar hij het gebruikt tot verhitting. Het stroomt in zoo grooten over vloed dat hij berekent er eene machine van 20 paardenkracht mee in beweging te kunnen hou den terwijl het water van de buitenbuis meer dan voldoende is om in al de behoeften van zijn bedrijf te voorzien, NEW-YOBK 25 Mei. Er is bevel tot in hechtenisneming gegeven tegen de HH. Fisk president der Marine Bank en Enogewezen president der Second National Bank, onder be schuldiging van bedriegelijke handelingen in hun beheer. De president van de spaarbank van den staat Eriedie onlangs verdwenen was is terugge keerd. Hij bekent honderdduizend dollars, aan de bank toebehoornnd met speculatiën verloren te hebben. Het aantal vellen van in Rusland gedoode die ren moet 20,500,000 bedragen als 1,000,000 paardenvellen 2,200,000 ossenvellen 1,300,000 kneienvellen 4,000,000 kalven- en 12,000,000 schapenvellen. Daarvan blijft slechts een hoeveel heid van 19,000,000 ruwe vellen voor inlandsch gebruikdie na looiing 25,850,000 KG. leer aan gewicht geven vertegenwoordigend eene waarde van ongeveer f43,300,000. Ongeveer 14,000 arbeiders worden tot het looien gebruikt, die over ongeveer 2500 looierijen zijn verdeeld! De voornaamste fabrieken zijn te Petersburg, Moscou, KalougaOrel, Tover en Kazan. De totale waarde van het gemaakte leder is onge veer 110 millioen gulden, waarbij niet gerekend is het zoogenaamde stukleder voor schoenen, harnachementen enz. Waalwijk, 28 Mei 1884. Bij koninkl. besluit is benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam mr. R. van de Werkthans substituut officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Rotterdam. -In de gisteren avond ten 7V2 ure gehouden vergadering van den gemeenteraad is benoemd tot directeur der gasfabriek alhier, de heer J. van Dijck, na loting met den heer P. Gloudemaus! Ons gewoon verslag geven wij in het volgend nummer. Sedert eenige dagen is men te Breda op de Boschstraat druk aan het werk met het leggen van dubbel spoor voor den tramweg vandaar naar Ginneken waardoor het mogelijk zal worden met den aanvang van den zomerdienst op 1 Juni a s. bijna geregeld elk half uur van Breda naar Ginneken en omgekeerd te vertrekken. Daar tegen dien tijd de open tramwagens verwacht worden, zullen, mede van 1 Juni af, op Zon en feestdagen op de uren van het drukste verkeerelk kwartier eene tram van en naar Ginneken vertrekken. Hoe de voortvluchtige postdirecteur van IJzendijke, gewezen klerk bij de rijkstelegraaf, er in geslaagd is zich jelangrijke som toe te eigenen wordt in i-iet Vaderland als volgt verhaald in hoofdzaak overeenkomende met het bericht van de N. Gr. Ct. Hij had postwissels uitgegeven op de kantoren Botterdam Groningen en Amsterdam, te zamen <ot een bedrag van t 60,000 betaalbaar aan ma kelaars in effecten, welk bedrag z.g. bij den post directeur gestort was door eene juffrouw te IJzen dijke en waarvoor de makelaars effecten moesten koopen en toezenden aan de bedoelde juffrouw zooals later bleek zijne eigen vrouw die echter van de zaak niets afwist. De postwissels werden door hem in het daarvoor bestemde register echter niet ingeschreven. Daar het bevreemding verbekte, dat zulk een aanzienlijk bedrag door middel van postwissels was verzonden werd door de directie der pos terijen een onderzoek ingesteld. Een inspecteur kwam daarom Zondag U. te IJzendijke, om de zaak te onderzoeken. De directeur P. ontkende van de zaak iets of te weten en daar de boeken en registers, benevene de in kas zijnde gelden in orde bleken te zijn, telegrapheerde de inspecteur naar het hoofdbe stuur dat alles op het kantoor in orde was en vroeg hij om nadere inlichtingen waarop een telegram terugkwam, dat de zaak een ander kan toor betrof, en dat het onderzoek gestaakt moest worden. Later is gebleken, dat de directeur P. dit telegram vervalscht heeft; er was-nl. geseind, datde bedoelde postwissels wel door het kantoor IJzen dijke waren afgezonden, eu dat P. in verzekerde be waring moest worden gehouden. De inspecteurdie niet kan telegrapheeren was de dupe geweest van P., die zelf de depêche ontving eneen telegrem opschreef, dat in zijn belang te pas kwam. Het onderzoek werd na het ontvangen van het quasi-telegram gestaakt, en den volgenden morgen vertrok de inspecteur, om Dinsdags weder teru» te keeren. Inmiddels was P. eene wandeling gaan doen en had die wandeling uitgestrekt tot over de Belgische grenzen. Men weet, dat hij te Gent is geweest, doch daar is men zijn spoor bijster geworden. Bij het gerechtelijk onderzoek is reeds gebleken, dat hij eene waarde van f23,000 aan reeds van de makelaars ontvangen effecten heeft medegenomen—voor de overige f37,000 had hii nog geen stukken ontvangen—terwijl ook het kasgeld p.m. f700 verdwenen is. Vrouw en kind zijn door P. achtergelaten. De Midd. Ct., die een dergelijk verhaal van het gebeurde geeftvoegt er bij Wanneer P. echter op zijn vlucht met zooveal overleg en zooveel tegenwoordigheid van geest weet te handelen als waarvan hij bij het plegen dezer, in de annalen der rechterlijke macht in Nederland waarschijnlijk eenige, misdaad blijk gaf, zal zijne opsporing eu aanhouding nog vrij wat voeten in de aarde hebben. Naar wij vernemen wordt op ie IJzendijke aankomende aangeteekende brieven, wanneer men meent dat deze betrekking hebben op deze zaak, door den staat beslag gelegd. De Middelb. Ct. spreekt het bericht tegen dat de voortvluchtige te Bijssel gearresteerd zou zijn. Zaterdag te 2 uren had in het gebouw der vereeniging „De vrije gemeente" de uit reiking plaats der bekroningenaan de Ne derlandsche inzenders op de internationale koloniale en uitvoerhandel tentoonstelling toegekend. Den heer D. Cordes, voorzitter van het comité van uitvoeringhield bij deze „laatste plechtigheid" een redevoering, waarin hij het zich in het bijzonnder ten taak stelde aan te wijzen welk groot en roemrijk aandeel ons vaderland aan die tentoonstelling genomen heeft. Spr. herinnerde er aan wat aanleiding en uitgangspunt van de tentoonstelling geweest was het nog nimmer te voren gerijpte denk beeld namelijk, om aan de volken van Europa, die koloniën in vreemde werelddeelen bezitten, de gelegenheid te schenken tot verspreiding op aanschouwelijke wijze van nuttige kennis daaromtrentdoor bijeen brenging van hetgeen deze gewesten voor de wetenschap in het algemeenvoor de kennis der wijze van be sturen en der verhouding van het overheerschte ras zoomede voor nijverheid en handel be langrijks opleveren. Dit hoofddoel werd bij de samenstelling van het programma der le of koloniale afd. nauw keurig voor oogen gehouden. Zij bevatte 3 groepen. De eerste had tot onderwerpde natuur en de bodem der gekoloniseerde stre kenhare plant-, dier- en menschkunde; de tweede was gewijd aan de inlandsche be volkinghare levenswijze en middelen van bestaanhaar veestapelhaar handel en nij verheid hare vorderingen in kunst en we tenschap, hare godsdiensten en eigenaardige staatsinstellingen de derde eindelijk had be trekking op de Europeesche kolonisten of overheerschersen op hunne verhouding tot den inlander. Aan dit programma nu heeft de Ntderlandsche koloniale afd., naar 't een parig oordeel van landgenoot en vreemdeling, bij uitnemendheid voldaan. In een artikel in de Deutsche Rundschau b. v. werd verklaard dat Nederland, meer dan eenig ander land, geslaagd was in de oplossing van vraagpun ten op koloniaal gebied in elke richting, en u u f reSeerino in het doorgronden van alle behoeften en eischen zijner koloniën in de laatste dertig jaar meer heeft verricht dan in de laatste eeuwen geschied is. Het bijeenbrengen was in de eerste plaats te danken aan de regeeringen der Ned. ko loniën en aan de bemoeiingen van den heer Dr. D. Veth door het Indisch bestuur als secretaris aangesteldaan de subcommissiën te BataviaParamaribo en op Curasaoin hooge mate ook aan den steun van vele in stellingen en particulieren zoowel in O.- en W.-Indië als in het moederland. Niet alleen door het opperbestuur werden hoogstbelang- rijke voorwerpen ingezonden van het archief van het min. v. kol.de modelkamer van het dep. van marine en het topogr. bureau van het min. v. oorlog; maar dit werd ook aan verschillènde musea en rijksinstellingen vergund. Aan den heer Dr. P. J. Veth, te Leidenden hoofdredacteur van den cata logus, werd voor zijn arbeid hooge lof ge bracht en een woord van hulde gesproken aan den heer A. W. Stortenbekerdie de teekeningen en plannen voor het gebouw der Ned. Koloniën leverde en de leiding der in- en uitwendige versiering had. In de Nederlandsche koloniale afdeeling waren 256 inzenders uit de koloniën en 192 uit het moederland, terwijl zoowel uit Duitsch land als uit Frankrijk een drietal, uit En geland slechts eene inzending werd ontvangen. Geen wonder dat de jury hier vele bekro ningen uitreikte. Aan Nederland en zijne bezittingen vielen in de groep I ten deel 12 eere-diploma's17 gouden medailles, 18 zilveren medailles 17 bronzen medailles en 11 eervolle vermeldingen; in groep II: 12 eere-diploma's33 gouden medailles, 52 zilveren medailles, 34 bronzen medailles en 53 eervolle vermeldingen; in groep III eindelijk: 18 eere-diploma's, 34 gouden me dailles 48 zilveren medailles38 bronzen medailles en 36 eervolle vermeldingente zamen dus 42 eere-diploma's74 gouden 118 zilveren en 89 bronzen medailles, en 100 eervolle vermeldingen. Aan de Nederlandsche inzenders op het gebied der koloniale geneeskunde vielen te beurt1 eere diploma3 gouden5 zilve ren en 6 bronzen medaillesbenevens 4 eer volle vermeldingen. Bij de ethnologische verzamelingenvoor wier bijeenbrenging en rangschikking, alsook voor de vervaardiging van den catalogus, het vaderland den heer Mr. L. Serrurier directeur van 's rijks ethn. museum te Lei den zeer erkentelijk moet zijn, werden toe gewezen 7 eere—diploma's6 gouden en 9 zilveren medailles. Deze afdeeling telde 28 inzenders. Spr. besprak alsnu de groote moeilijkheden, welke zich bij de afd. Uitvoerhandel hadden opgedaan. Twee omstandigheden waren daar op van grooten invloed: 1°. de betaling der ingenomen plaatsruimte door de industrieelen, 2°. het niet toelaten van agenten om op eigen naam ten toon te stellen. Hij herinnerde er aan dattoen de pogingen om een zeer aanzienlijke som bijeen te krijgen schipbreuk hadden geleden en het denkbeeld van het houden der tentoonstelling dreigde opgegeven te worden men het aanbod van buitenland- sche ondernemers om een ruim gebouw te zetten aannamtegen afstand van alle baten der tentoonstelling en het recht om een voor uit vastgesteld tarief naar de plaatsruimte van de exposanten te heffen. Bij de tegenkanting der Ned. industrieelen werd aan de regeering subsidie gevraagd. In tusschen verstreek de tijd en de Nederland sche inzendingen bleven achter. Het comité besloot toen lo. ten behoeve van Nederland een ruimte van 4500 M2 in het hoofdgebouw en 1500 M2 in de machinegalerij te bespreken; 2°. een vermindering van 4-0 pet. op het plaatsruimte-geld te verleenenuit de ge vraagde subsidie te dekkenen 3°. de kosten van versiering enz. voor te schieten en con tracten voor het vervoer te sluiten. Toen waren er nog slechts 139 Ned. exposanten met 600 M2 besproken plaatsruimte; weldra klom dit 1160, terwijl de grenzen der afd. driemaal werden uitgebreid tot zij een opper vlakte had van 8364 M2 en 536 M2 m een bijgebouw. Nederland behaalde in groep IV: 10 eere diploma's, 35 gouden, 84 zilveren, 70 bronzen medailles en 53 eervolle vermeldingen, in groep V 6*6 eerediploma's24 gouden, 28* zilveren. 37 bronzen medailles en 37 eervolle verm., in groep VI22 eerediploma's34 gouden, 88 zilveren, 75 bronzen medailles en 40 eervolle verin., in groep VII: 11 eere diploma's, 17 gouden, 38 zilveren, 35 bron zen medailles en 27 eervolle verm.; in groep VIII3 eere diploma's, 14- gouden,, 31 zil veren 24- bronzen medailles en 14 eervolle verm., in groep IX: 3 eerediploma's, 2 gouden 1 zilveren en 2 bronzen medailles en 1 eerv. vrm. In 't geheel dus m de afd. uitvoer handel: 115 eerediploma's, 126 gouden, 270 zilveren en 243 bronzen medailles en 172 eervolle vermeldingen.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2