Nummer 46. Zondag 8 Juni 1884. 7e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. De soldaat van de landweer. Spanje. Engeland. Duitschland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Eene Novelle. liMxrjs mntS7acm*xs*H7•xefsimw'zwtK&JM^f&xaasmiazzGSi!:umjwjj au aw^ji-a.. Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duiscliland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adólf Steiner,Hamburg. Reclamesl5 centperregel Door de Belgische regeering wordt de aan houding gevraagd van drie Italianen, die in den nacht van 25 op 26 Mei jl. te La Bouverie nabij Bergen in Henegouwen, de twee gebroeders Comez vermoord hebben. In een circus te Antwerpen heeft deze iveek een gevecht plaats gehad tusschen een tijger en een leeuwin. Twee leeuwen en twee tijgers bewoonden hetzelfde hokhetgeen steeds goed gegaan was. 's Avonds waren de dieren weder aan 't spelentoen de groote tijger de leeuwin een krab op den neus gaf, zoodat er bloed te voorschijn kwam. De leeuwin begon te brullen en de tijgeropgehitst door het zien van bloed, viel haar met woede aan. De leeuwin, die zich trachtte te verdedigen brak een der voorpooten tusschen de tralies van het hok. De tijger sprong haar intusschen naar den hals en beet een der slagaders door. Kort daarna stierf de leeuwin. De twee overige verscheurende dieren hadden het gevecht zeer rustig aangezien. De commissie voor de herziening der grondwet heeft met 17 tegen 3 stemmen het bekende voorstel van Barodet (strekkende tot onbeperkte herziening) verworpen. In hare zitting van 11. Zaterdag heefi de kamer, bij de verdere beraadslaging over het recrutee- rings-ontwerpmet 259 tegen 137 stemmen aangenomen een amendement van den heer Mar- gainestrekkende om niemand van den krijgs dienst vrij te stellen dan wie bewijzen kan de broodwinner der zijnen te zijn. Het geval was voorgekomen, zeide de heer Margaine, dat dienst plichtigen hun vader vermoorddenom zoon eener weduwe te worden. De regeering heeft eene depcche ontvangen van generaal Millotvan 2 dezer, waarin gemeld wordt dat twee bataljons en vijf kanonneer- booten de vesting Tuijen-Quau hebben aange vallen en dat de stad na een zwakken tegenstand bezet is. De vesting werd verdedigd door een gedeelte van de troependie de bezetting te Bac-Ninh en Hong-IIoa hebben uitgemaakt. Een deel der Zwartvlaggen heeft aan generaal Millot zijne onderwerping aangeboden. XIII. „Gij zult mij bezoeken zoo dikwijls gij kunt ik beloof u ook eens bij u aan te komen. „Mijne woning is zoo gering en armoedig „Maar gij leeft er toch aan de zijde van eenen man dien gij bemint." „Dat is waarik heb mijnen Arnold met hart en ziel lief. Al komen wij dikwijls schraal rond, toch zijn wij tevreden. En hoe hard werkt Ar nold voor onsgeen moeite is hem te veel. Het beroep van houthakker is zeer zwaar. God spare den braven man voor mij De jonge vrouw was vertrokken. „Zij is in hare armoede gelukkiger dan ik in mijn schijnbaren rijkdom," dacht de dochter van den fabrikant in hare treurige stemming. „Wat moet ik beginnen De brief van Erederik is de taal van een teeder liefhebbend hart, elk woord verraadt den braven man die in onwankelbare trouw aan mij hangt. En hier worden alle po gingen aangewend om mij aan hem te ontrnoven. Ik ken Erederikik weet dat in zijne borst een hartstocht sluimert, die bij de geringste aanleiding ontvlamt. Wordt de hoop om mij te bezitten in hem eenmaal aan het wankelen gebrachtdan werpt hij zich in het dichtste slaggewoelom den dood te zoeken. „En voed ik de hoop in hem eene hoop, die wellicht nimi^er tot vervulling komtvader Den lsten dezer is te Parijs .de tentoon stelling der kroondiamanten geopend welke ten voordeele der industriescholen wordt gehouden. De grootste voorzorgsmaatregelen zijn tot be scherming der uitgestalde kostbaarheden genomen. Zij zijn geplaatst in een kristallen kastwelke door een ijzeren hek is omgeven. Door een machine kan de kristallen kast in een oogwenk naar beneden gelaten worden, waar zij dan geheel in ijzer is gesloten. Er zijn diamanten van buitengewone grootte, diademen degens orde- teekens en parelsnoeren. In dezelfde zaal wordt ook een tentoonstelling gehouden van allerhande voorwerpen van verschillende goudfabrieken. Naar aanleiding van het bericht dat de Fransche regeering voornemens is in 1889 eene wereldtentoonstelling te houden ter viering van het eeuwfeest der groote omwenteling, bevatten verschillende Duitsche bladen beschouwingen die een min of meer officieusen tint hebben. In hoofdzaak wordt hierin gezegd, dat men moet aannemen dat Frankrijk zijn republikeinschen regeeringsvorm behoudt en dat het jaar 1889 een jaar van vrede en rust zal zijn voor de geheele wereldof althans voor Europa. Zal de onderneming slagen dar. moeten de groote mogendheden bereid zijn deel te nemen aan eene tentoonstellingbestemd om de herinneringen der omwenteling te verlevendigen. De uitslag hangt in de eerste plaats af van het prestige dat Frankrijk en zijne regeering zullen genieten op het oogenblik, dat de officieele uitnoodigingen zullen verzonden worden aan de Europeesche staten. Het ongeluk met den ascenseur te Rijssel, waarbij drie personen zijn gedood en twaalf gewond had Zondagmiddag om halfzeven plaats, juist bij het einde van de wedrennen. Deze ascenseur was op de Champs-de-Mars opgericht om de belangstellenden naar een pfat toegang te verschaften van waar men een prachtig uitzicht had op de stad en de omstreken. De ascenseur stortte van een hoogte van 38 meter naar be neden tengevolge waarvan drie personen eens klaps dood bleven, terwijl de toestand der twaalf geblesseerden hopeloos is. Op het oogenblik dat het ongeluk gebeurdewaren op het plat 22 personen die eerst om half negen met het meeste gevaar door de brandweer uit hunne angstige positie verlost werden. De herkenning der lijken en het vervoer der gewonden gaven tot hartverscheurende scènes aanleiding. vaderhet offer dat gij eischt is te verschrikkelijk! Ik kan het niet brengen het is mij onmogelijk Maarzie ik dan den armen man gebogen onder den last van zijn leed hoe hij daar met den kommer op het gelaat voortwaggelt, angstig mijn besluit verbeidende, waarvan zijne eer en zijn geluk afhangeno mijn God gij hebt mij een vreeselijke beproeving opgelegd Geef mij licht, opdat ik een besluit nemedat voor allen tot heil gedijt 1" In gedachten verzonken bleef zij lang op de sofa zitten. Zoo Kolher het bekoorlijke meisje in deze gemoedsstemming gezien hadhij zoude nog meer in zijn besluit zijn versterkt geworden, zijn gansch vermogen op het spel gezet hebben om in het bezit van de schoonste der vrouwen te geraken. Op eens stond Hermine op nam plaats aan de schrijftafel en begon te schrijven. Zij begon haren eersten brief aan Grasbergdie haar een spoedig antwoord verzocht had. Wij kunnen hier bijvoegen dat het geluk van haren geliefde zwaarder bij haar woogdan het beslaan haars vaders. Zij kon den krijgsmandie den vijand te gemoet trok, door woorden van liefde troosten hier in hare woning was het mogelijk den toe stand op de eene of andere wijze, door het toeval geholpen te beheerscher.. Ginds gold het een dierbaar menschleven dat eenmaal verloren onherroepelijk verloren was hier gold het den aardschen mammon, die door vernieuwde inspan ning en vlijt weder kon vergoed worden. Bo vendien bouwde Hermine op de liefde haars va ders die haar voorzeker vergeving schenken zou. De sprinkhanenplaag is thans ook over de provincie Valencia gekomen. Reeds zijn 4000 acre met dat gedierte bedekt. Het is te hopen, wordt uit Madrid geschreven dat de overheid krachtigei zal te werk gaan tot bescherming van den bodem dan zij in de provincie Giudad Real te werk gegaan iswaar tengevolge harer na latigheid de sprinkhanen thans over niet minder dan 200,000 acre neergestreken zijn. Aan „Daily News" wordt uit Soeakin gemeld, dat herhaalde nachtelijke aanvallen het der be zetting raoeielijk maken. De stammendie Osman Digna verlieten sluiten zich weder bij hem aan. Osman Digna verklaart, dat hij Soeakin vóór den lün Juni wil innemen. Tweede Pinksterdag is te Londen de ge- waardeerdste feestdag van de vier zoogenaamde „Bankholidays", daar men dan de meeste zeker heid van goed weder heeft. Honderdduizenden trokken naar buiten om dien dag op het land door te brengen daarentegen brachten de spoor treinen groote drommen menschen van buiten aan, die zich te Londen kwamen amuseeren. In het Crystal Palace kwamen 56000 bezoekers de hygiënische tentoonstelling telde 15000 be langstellenden de diergaarde 30000 bezoekers. Tengevolge der ontploffingen te Londen zijn tal van geheime Engelsche politieagenten te Havre, Boulogne, Calais en Parijs aangekomen om de misdadigers op te sporen, doch tot heden zonder eenig gevolg. Althans de resultaten hun ner nasporingen zijn nog niet openbaar gemaakt. De beide Pinksterdagen werden de plaatsen, waar de ontploffingen hebben plaats gehad, door eene onafzienbare menigte bezocht. Onmiddellijk zijn personen aan het werk gesteld om de ge broken ruiten in het politiebureau door nieuwe te vervangen. Boeken, papieren of andere docu menten in het politiebureau hebben geen schade geleden, zoodat de werkzaamheden geene ver traging ondervinden. l'n den toestand der gewonden is geen ver- audering gekomen. De voornaamste Amerikaansche bladen geven hunne verontwaardiging over deze snoode han delingen te kennen want het is ongetwijfeld dat de daders uit Amerika gezonden zijn om deze misdaden te plegen. O'Donovau Rossa, de Immers kon er eene gelukkige verandering ten goede plaats grijpen. Zoo had het minnende meisje jgepkilosopkeerd en in deze stemming schreef zij ook haren brief. Suze had de fabriek verlaten. Haastig ging zij de brug over om langs den koristen weg het dorp te bereiken. De gedachte aan hare arme buurvrouw wie zij eenigen on derstand brengen moestvervulde haar hart met vreugde. „Ach dacht zij „zoo llermine maar niet zoo troosteloos ware! Ik begrijp den vader niet, die zijne dochter tot een huwelijk dwingen wil waarvan zij eên afschuw heeft. Al was ik nog zulk een arm miesjenimmer zou ik den ambt man genomen hebben. Rijkdom moet zich aan rijkdom huwen als of er zonder geld geen geluk op aarde bestaan kon. Neen liever wil ik ar beiden en gebrek lijden eer ik een man zou willen toebehooren dien ik niet beminnen kan." Als eén ree vloog zij over de weide en bereikte het berkenbosch. Het voetpad kronkelde tusschen dicht kreupelhout heen dat in lentetooi prijkte. De zon scheen warm en de vogels zongen vroolijk in de takken der boomen, die door geen windje bewogen werden. Het was een dier 3choone lente morgens die het ontwaken der natuur in hare volle pracht verkondigen. Alles ademde frisch- heid hoop en een nieuw leven. Suze sloeg geen acht op de ontluikende, veld bloempjes die hare teedere kopjes langs den weg opstaken zij dacht aan den schoonen tijd, toen zij met haren Arnold als bruidegom hier rond doolde. Dit pad was de plaats hunner geheime bijeenkomsten in den bast van gindschen' ber- leider der Iersche partij in Amerika, beroemt er zich op alles vooruit geweten te hebben cn zegt dat op dezelfde wijze het parlementsgebouw en Windsor Castle vernietigd zullen worden onder de oogen van de zoo hoog geroemde Engelsche detectives. Tot aansporing om op dezen weg voort te gaan kwam op den dagdat deze ontploffingen in Amerika bekend werden, bij O'Donovan Rossa ruim 11000 dollars van in Amerika verblijf houdende Ieren in. Dinsdag is een trein op den spoorweg van Salisbury naar Wimborne naar beneden gestort, waardoor vier personen het leven verloren en een 25tal meer of minder ernstige wonden bekwamen. De stallen der Glasgowscne tram- en omnibusmaatschappij, te Anderstow, zijn Zaterdag avond door brand vernield. Ongeveer 200 paarden kwamen om het leven. Slechts 30 konden gered worden. Uit Ierland worden weder zoogenaamde „agrarische" misdrijven bericht. Te Athossal, bij Tipperaryis een pachter door een bende vermomde mannen aangevallen en zoo ernstig verwond, dat men twijfelt aan het behoud vau zijn leven. En bij Millstreet, in het graafschap Cork, is een pachter in zijn huis doodgeschoten. Twee andere daar aanwezige personen werden gewond. Tot de deputatiën, aan welke de keizer dezer dagen audiëntie heeft verleend, behoort die van het Beriijnsche schoenmakers gilde. Met de leden dezer deputatie onderhield de keizer zich ge- ruimen tijd en hij ontving van den woordvoer der der deputatie de verzekering van de onwrik bare trouw en gehechtheid. De vereeniging zeide spreker streeft niet slechts naar bevor dering van den bloei van het schoenmakersbedrijf, maar stelt zich ook ten doel de regeering te verdedigen en te ondersteunen tegen alle vijan den van den staat en van de maatschappij. Ten slotte beklaagde de spreker zich, dat de ambachts stand te weinig rechten had, waarop de keizer antwoordde, dat hij dacht, dat door de nieuwe wet op het uitoefenen van ambachten eD hand werken genoegzaam aan het verlangen van den ambachtsstand was voldaan. Toen het hoofd der deputatie dit ontkendebeloofde de keizer de zaak te zullen onderzoeken. kenboom stonden hunne naamcijfers A. en S gesneden die door een cirkelronden krans waren verbonden. Nog eene kromming in den weg en zij had den boom bereikt? Nog eenmaal wilde Suze zich in dat zalig verleden verplaatsen bij de aanschouwing van het zinnebeeld hunner ver eeniging. Zij naderde het heilige plaatsje. De bast des booms was afgescheurdde letters en de krans waren verdwenen. „Dat heeft Dirk Starke gedaan! "was de eerste gedachte die bij de treurige Suze opkwam. „Hij heeft ons hier eenige malen gezien en de letters zullen zijne aandacht tot zich getrokken hebben. Mijn God als dit maar geen slecht voorteeken is! Het deed mij altijd zooveel genoegen, wanneer ik zag, dat de nerven in den bast duidelijker te voorschijn kwamenNu is het voorbij Men kan het ziende scheur is nog versch...., eerst dezen morgen kan hij het gedaan hebben. Ook kan het eene andere schendende hand ge weest zijn bijgeloovig ben ik niet maar toch had ik liever, dat het niet geschied ware!" Treurig ging zij verder. Weinige scheden voortgegaan zijnde ontmoette zij een man het was Dirk Starke. Verrast bleef de roode staan. Daar het voetpad te nauw was, kon de jonge vrouw niet ontwijken; zij had moeten omkeeren om den deugniet te ontkomen. „Wees maar niet bang voor mijSuzezoo begon hij. „Het doet mij veel genoegen u eens te ontmoeten. In uw huisje wilde ik niet komen, omdat ik daar uwe schoonmoeder tevens ontmoe ten zou." „Laat mij voorbijDirkwij hebben niets met elkander te maken,"

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1