Nummer 47. Donderdag 12 Juni 1884. 7e Jaargang. III, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. De soldaat van de landweer. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Gemeenteraad van Waalwijk. Eene Novelle. rsBssmv* jfetaMJUMiPBa'Am Eebo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, iranco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duiscliland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steinee,Hamburg. ReclameslÖ centperregel i/\y ai OPENBARE VERGADERING {y \vau Dinsdag 10 Juni r.m. 11 uur. Afwezig de wethouder van Riel en de leden de Haan Zijlmans Van der Heijden en Tim mermans Wz. Voorzitter de burgemeester van der Klokken. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden voorgelezen. Op de vraag van den voorzitter ot een der heereu aanmerking op de notulen heeft zegt de heer Van Es, dat hij op den inhoud daarvan niets heeft aan te n^erken dat echter nu ook de notulen zijn voorgelezen van het behandelde met gesloten deuren; dit is niet zooals 't behooit. Hierna worden de notulen met eene door den voorzitter verlangde wijziging goedgekeurd. De voorzitter//Naar aanleiding van een schrijven van ged. st. zullen wij de orde van de te behandelen zaken wijzigen en hetgeen onder no 1 voorkomt het laatste te behandelen. Alsnu is aan de orde I. Ingekomen stukken a. Schrijven van den heer Jacq. van Hiel aan den gemeenteraad waarbij hij zijn ontslag neemt als lid van den gemeenteraad. b. Idem van denzelfde aan B. en W., dat hij door zijn bedanken ais lid van den raad ophoudt deel uit te maken van het collegie van B. en W. c. Goedkeuring van ged. st. op de af en overschrijving in de vorige vergadering aange nomen. Een en ander voor kennisgeving aangenomen. d. Verslag der kamer van koophandel en fabrieken alhier over 1883. Ter visie voor de leden. Dè voorzitter //Alvorens de gemeente-ont vanger de rekening over het afgeloopen jaar kan sluiten, zijn nog een paar kleine overschrijvingen noodig van posten die eenigszins overschreden zijn, als reiskosten met f2.50, verven der cipiers- woning met ruim f55 en ververschingen stem bureau met f29.60. Goedgekeurd. e. Schrijven van de teekenschool-commissie, verzoekende dat de raad haar een crediet opene XIII. z/Maar in de kerk mag ik u immers zien z/Dat kan niemand u verhinderen. Maar zoo gij u een enkel woord laat ontvallen van het geen wij hier besproken hebben dan moet ik u diep verachten en een man dien ik veracht kan nimmer mijn echtgenoot worden." Suze maakte van de stomme verbazing van Dirk gebruik om spoedig haren weg te vervolgen. Reeds op hetzelfde oogenblik was zij tusschen het kreupelhout verdwenen. z/Dat heb ik goed aangelegd fluisterde zij in zich zelve. „Nu zal de roode mij wel met rust laten. Als ik voor de tweede maal huw Zdl ik hem nemen heb ik gezegd. Daarop kan hij lang wachten. Arnold zal wel terugkomen en mocht hij vallenwat God verhoede dan denk ik aan geen tweede huwelijk. Ik zal den naam van mijn goeden man drageazoo lang ik leef. Het is treurigdat ik zoo onoprecht han delen moetmaar in dit gevaarlijk geval is de list te verkiezen boven oprechtheid. Neen ik heb verstandig gehandeld.- Buiten adem bereikte zij het huisje van Espe. De zieke vrouw zat treurig aan het venster; voor de deur speelden de kinderen op het bleekveld, waar op armoedig linnengoed te bleeken lag. Hoe sober waren de kleinen gekleed hoe vroolijk nochtans was hun spelonbewust als zij waren dat hun vader en verzorger een bloedigen strijd te gemoet ging! Vrouw Espe opende het raam. Suze drukte haar het geld in de hand. /,Het komt van juffrouw Börner zeide zij zacht. //Wees maar onbezorgdgoede vrouw van hoogstens f 100 voor het houden eener prijsuitdeeling en het geven van een feestje aan de leerlingen naar aanleiding van het 25jarig bestaan der teekenschool. De "oorzitter //Prijsuitdeeling is steeds ge bruikelijk ik stel daarom voor de subsidie te verleenen." De heer Quirijns „Is er op de begrooting hiervoor geen post uitgetrokken De heer Timmermans Van Turenhout„'t Is de bedoeling der commissie een crediet te vragen van f100, voor 't geval die niet op de begrooting voorkomt." De heer Van Heijst„De commissie heeft besloten dit bedrag aan te vragen wij weten wel dat het tamelijk hoog is maar 't geldt nu een exceptioneel feesthet 25jarig bestaan der teekenschool. De voor de prijsuitdeeling bestemde medailles zijn zeer schoonmaar zullen zoo voordeelig mogelijk worden aangeschaftde jongelui zullen toch ook een vroolijken middag moeten hebben; daarbij zal het onderzoek der prijsteekeningen waarmede zich de heeren Schuil te 's-Bosch en Wever alhier belast hebben, natuurlijk eenige uitgaven noodzakelijk maken. In alle geval zal alles met passende zuinigheid geschieden. De teekeningen zullen op het raadhuis worden op gehangen. Wij hopen dat de raadsleden ons de eer zullen aandoen die te komen bezichtigen." De heer van Es „'t Is zooale de voorzitter der teekenschoolcommissie zegtzij vraagt nog al een flinke subsidiemaar 't geldt een buiten gewoon feest. Ik kan er mij dus mede vcreenigen." De gevraagde subsidie wordt met algemeene stemmen toegestaan. De voorzitter „Nu mijue heeren hebben wij een lastiger onderwerp. De schutters dringen aan op verbetering der schietbaan zij stellen nu voor de baan te verbreeden; van het verleugen is afgezien daar dit te veel zou kosten. Ik heb met den heer van Es het terrein geinspecteerd. Er zouden 10 zwaren en 20 lichtere boomen moeten worden opgeruimd benevens het schaar hout over eene breedte van 50 cM. De kosten van het in orde maken zijn geraamd op f 130; de boomstammen zulleD baarbij dienen als stutter, en de takken en het hakhout zullen gebruikt .aiaan—swbc—a—b—b—m de slechte tijd zal wel voorbijgaan." „Van de goede juffrouw van de fabriek „God zegene haar daarvoor „Kom maar bij mijals gij gebrek hebt en ik zal wel een goed woord voor u doen." Suze groette haar en spoedde zich naar huis. De arme vrouw zag het hartelijk wijfje getrof fen na. „Dat is hulp in den noodfluisterde zij. „Ach Cod schenk mij slechts het leven tot mijn man terugkomt! anders moeten de kiudereD onder vreemden gaan." Met een oog vol liefde zag zij op die geliefde wezens hief het vervolgens ten hemel en zond een gebed op tot God voor het behoud van hun nen vader. Nog lang stond Dirk Starke op de plaats, waar de jonge vrouw hem verlaten had. „Uw belofte heb ik," dacht hij„ik had niet gedachtdat dit zoo gemakkelijk gaan zoude. Zij zal woord houden daar ben ik zeker van want ik ken haar. O zij heeft er berouw van, mij vroeger te hebben afgewezen want het el lendig leven van een houthakker is geene klei nigheid. Den geheelen dag zwoegen en slaven en des avonds droog brood dat moet men toch eens moede worden. Dan kan zij zitten in den fraaien tuin als eene rijke dame terwijl zij nu gebrek lijdt. Jahet berouw komt te laat Zij is toch nog altijd dezelfde schoone Suze! Wie haar niet kentzou niet meenen dal zij getrouwd is. Nu heb ik ten minste hoop en zal een weinig geruster kunnen leven. De gedachte aan Suze kan ik maar niet uit mijn hoofd bannenwat ik ook doen moge. Zij is ook eene schoone vrouwniemand in den ge heelen omtrek komt bij haar in vergelijking. En hoe zal zij er dan uitzien als zij betere kleede- ien aan het lijf heeftVerduiveld en waarom zou ik niet een lief weeuwtje trouwen Ik ben worden om de zijwanden te versterken." De heer Hoffmans„Heeft die schietbaan nooit gevaar opgeleverd?" De voorzitter „Volgens sommigen wel, vol gens mij niet." Den heer Hoffmans „Zou dat gevaar min der zijn als de baan verbreed is?" De voorzitter„Dit is juist het doel der verbreeding. De kogels kunnen dan niet bezijden uit. Gaan zij recht uit dan komen zij in den Galgenwiel terecht. Tegen verlenging was wel bezwaarmaar tegen verbreeding niet. Daarbij zijn alle formaliteiten in acht genomen." De heer Hoffmans: „Dan ben ik er wel voor." De heer van Es „'t Zou natuurlijk voor de schutters niet pleizierig zijn die baan te missen. Maar behalve die f 130 schieten al de boomen en het struikgewas er ook bij in. Voor een paar jaar is er 200 a 300 gulden aan verwerkt en nu dit alweer, dat zijn samen groote kosten. Op 't oogenblik zijn de zijden der baan steil volgens 't nieuwe plan worden zij hellend als wij al die kosten moeten maken voor 7, 8 keeren dat dit jaar nog zal worden geschoten, en de baan wordt dan var. de winter weer geruineerd dan kunnen wij het volgend jaar weer opnieuw be ginnen. Ik zou eerst willen zien of er van den staat of de provincie geen subsidie voor het onderhoud dier schietbaan te krijgen iswant die liefhebberij voor het schieten wordt zoo een heele lastpost voor de gemeente." De heer Hoffmans „Ik ben niet genoeg met dc schutterijwetten bekend maar is de gemeente verplicht een schietbaan te leveren?" De voorzitter „Als er een geschikt terrein aanwezig is moet de gemeente een schietbaan le veren; verder moet ik den heer van Es opmerken, dat het schieten geen liefhebberij is maar een wettelijk voorschriftschieten is het hoofddoel der schutterij." De heer van Es „Dit neem ik aan maar is de gemeente ook verplicht een baan te onder houden Zooveel extrakosten jaarlijks zijn niet aangenaam. De voorzitter„Groote kosten zijn het na tuurlijk en die komen nu en dan terug. Om de schietbaan tegen kwaadwilligen te beveiligen is ook niet heel gemakkelijk. In alle geval is vrij in mijn doen en laten mijn vader keurt toch alles goed. Suze moet ik hebben al zou het mij mijn hals kosten. Haar gelaat is als melk en bloed cn hare gestalte is als die eener dame uit de stadhare bruine ooger. schitte ren zoo helderdat men weg kruipt als men er in schouwt. Neen dat is geen vrouw voor een houthakkerSuze moet gouden ketens en een zijden kleed dragen. Het moge mij geld kosten, doch wat bekommer ik mij daarover. Men heeft mij somtijds uitgelachen omdat ik rood haar hebmaar wij zullen zien, wie het laatste lacht. Ik wil de schoonste vrouw uit het dorp hebben. Het geld maakt alles mogelijk, ook mijn huwelijk met Suze." Tegen den avond verliet Dirk Starke de dorps herberg; zijne kleine oogen flikkerden en een hoog roode kleur bedekte zijn gelaat. Hij had gedronken om zijn vermeende zegepraal te vieren, die hij op den voormiddag van dien dag be haald had. Was hij, reeds nuchter zijndeeen onaangenaam mensch, dan was hij in half be schonken staat terugstootend te noemen. In weerwil van den staatwaarin hij zich bevond, vervolgde hij met vasten tred zijnen weg. Met het korte pijpje in den mondde bonte pet op het rechteroor en met de hand een dikken stok zwaaiende verliet Dirk het dorp. Hij sloej het pad in naar de rivier door het dal, te mid den van gekloofde rotsklompen. Weldra kwam hij aan den vonderwelke naar den tegenover- liggenden oever voerde. Dirk beschouwde eenige oogenblikken het gevaarlijke pad. „Ik moet er overbromde hij. En het gelukte hem met snellen tred bereikte hij zijn doel. Aan de overzijde voerde de weg naar het bosch; Dirk echter ging langs den oever voort tot hij aan eene steengroeve kwam. Deze was het ei gendom van den fabrikant Börner, die haar reeds de gemeente tot die uitgave voor de schietbaan verplicht. Bij de oprichting der schutterij zijn alle pogingen in 't werk gesteld om eenige te gemoetkoming te erlangen maar zonder eenig resultaat." De heer van Es Ik wed dat zij al wel f500 gekost heeft." De heer Timmermans Van Turenhout„Daar aan is niets te doen; 't is een wettelijke bepaling natuurlijk moeten maatregelen genomen worden om vernieling der schietbaan te voorkomen.// De heer van Es „Ondervinding is de beste leermeesteres. Niemand had gedacht dat het jaarlijks zoo teel zou kosten." De heer Hoffmans„Daarbij zie ik er het nut niet van in." De heer Timmermans van Turenhout„T Is niet ons dat te beoordeelen, 't is een voorschrift der wet waaraan wij moeten gehoorzamen." De heer Quirijns „Daar de wettelijke bepa ling bestaat moeten wij trachten daaraan te vol doen en de schutterij zoo goed mogelijk te maken." Na nog eenige discussie, die vrij wel op {t zelfde neerkwam werden B. en W. gemachtigd de schietbaan op de voordeeligste wijze in orde te brengen. II. Benoeming van een stembureau. Gekozen tot leden de heeren Timmermans van Turen hout en Momberstot plaatsvervangende leden de heeren de Haan en Hoffmans. III. Nota van aanmerkingen van ged. st. op de rekening van 1882. De nota en het concept-antwoord wordt voor gelezen en dit laatste door den raad goedgekeurd. IV. De voorzitter „Het reglement der vereeniging „Brandweer" heeft met het bege leidend schrijven ter visie gelegen't is van heelen omvang om het nu artikelsgewijze te behandelenik stel daarom voor het aan te houden tot de volgende vergadering." De heer van Es „Ik meen dat aan B. en W. was opgedragen daarover rapport uit te brengen." De voorzitter:// Daarvan is mij geheel niets bekend en ik meen dat het ook niet in de no tulen staat. Overigens verwondert het mij dat sedert jaren had geëxploiteerd en als onderne mend industrieel handel in bouwsteenen dreef. De onderneming echter weinig vruchten afwer pende, werd sedert den laatsten tijd verwaarloosd. Naast de hoeve stond een huisje, waar een oud arbeider woonde die er den dienst van opziener verrichtte. Het dak was met riet gedekt. Achter de woning lag een tuintje, dat eerst onlangs scheen aangelegd. Alles getuigde van armoede en ver- waarloozing. Eene oude vrouw had op het oo genblik toen Dirk naderbij kwameen emmer water aan de rivier gehaald. „Goeden avondvrouw Fink riep hij haar reeds van verre toe. De oude bleef staan zette den emmer neder en zag op. Een tronie als dat eener mummie, in een lijst van verwarde grijze haren gevat vertooude zich. Maar list sprak uit dat gelaat, hetwelk met diepe rimpels in alle richtingen als doorploegd vva3. „Zijt gij hetmijnheer Starke „Ik kwam eens hooren hoe het met u hier gaatdaar ik juist laugs dezen weg moest." Vrouw Flink legde hare armen die als met bruin perkament overtrokken waren, over elkan der. De mouwen van haar wit hemd bedekken die armen slechts ten deele. Een verschoten ka toenen doek omsloot het bovenlijf. De grijze baaien rok was op verscheidene plaatsen gescheurd. In weerwil vau het koele lenteweder ging zy barrevoets. „Hoe het met ons gaan zou?" hernam zij op ontevreden toon. „Wij zijn diep ongelukkig. Mijn man ligt ziek te bed „Nog altijd ziek „Jawaarlijk hij zal wel nooit weder op de been komen. Frans iszoo als gij weetmet de landweer heen moeten trekkenen ik kan toch niet in de steengroef gaan. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1