^Ihtenland. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. BINNENLAND. de heer Van Es daarover dan niet in de verga dering van B. en W. heeft gesproken." De heer Van EsDit kon ik niet." De heer Timmermans Van Turenhout//Zeker welwant na de raadsvergadering is er nog vergadering van het dagelijksch bestuur geweest." De heer Van Es „O ja, dat is waar, maar toen was het veel te druk." De raad besluit dat ia de eerstvolgende vergadering door B. en W. rapport za) worden uitgebracht. De heer Van Heijst/Mijnheer de voorzitter, ik kom telkens terug op de trottoirs en zal dit blijven doen. Is het plan nu gereed?" De voorzitter//Van Dijck zou het klaar hebben als hij niet zooveel andere drukte had gehad, 't Is overigens bijna gereed hij is be zig met de begrooting; waarschijnlijk zal het deze of de volgende week gereed zijn." Hierna worden de deuren gesloten tot behan deling van een schrijven van ged. staten betreffende de bezwaarschriften tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag. De nieuwe Parijsche gemeenteraad heeft het oude spelletje dadelijk in de eerste zitting voort gezet. Toen de prefect der Seine de vergadering had verzocht zich niet met staatkunde in te laten (dit verzoek was op gepaste wijze ingekleed), ont ving hij daarop geen zacht bescheidgelijk wij reeds gemeld hebben. Doch bij dit bescheid is het niet gebleven. Van de autonomisten is een voorstel ingekomenstrekkende lo. om het verlangen te kennen te geven, dat er eene volledige amnestie verleend worde aan alle personen die veroordeeld zijn wegens staatkundige vergrijpen en misdaden en daaraan verwante zaken; 2o. om op kosten der gemeente eene afsluiting te maken op Père Lachaise rondom de graven van de die naren der communedie voor de verdediging des volks en der republiek gevallen zijn. De heer WaddingtonErankrijks gezant te Londen, wordt te Parijs verwachtom met den minister-president Jules Ferry over de con ferentie ter zake van Egypte te handêlen. Volgens eene dépêche uit Hué is het Fransch-Annamitische tractaat geteekend. De provinciën Buthuan en Tang-Hoa zijn aan Annam teruggegeven. De schulden dezer provinciën blijven bestaan. Het douane-stelsel in Annam is gelijk aan dat in Cochinchina. De Fransche bezetting is op alle punten van het rijk faculta tief gesteld. Op een gedeelte der citadel van Hué zal voortdurend eene Fransche bezetting zijn. De heer Patenötre onze gezantheeft overgave van het Chineesehe zegel verkregen. Aan de godsdienstige missiën zal eene schadevergoeding worden toegekend. Aan de gecompromitteerde mandarijnen wordt amnestie verleend. De Mondehet orgaan van de pauselijke nunciatuur te Parijsacht waarschijnlijk dat het consistorie ter benoeming van bisschoppen en kardinalen uitgesteld zal worden tot den herfst, //Vooral wegens den steeds pijnlijker wordenden toestand waarin de fransche regeering den hei ligen stoel brengtten spijt van de bij het concordaat op zich genomene verbintenissen." Volgens hetzelfde blad wekken de legerwet en de wet op de echtscheiding in Frankrijk de bekommering van den heiligen stoel, en men mag verwachten dat hij zijne stem zal doen hooren om hiertegen verzet aan te teekenen. Voorts zou, volgens den Monde, de congre gatie voor de buitengewone geestelijke zaken dezer dagen op last van Leo XIII verscheidene zit tingen gehouden hebben„om te onder zoeken welke de beste vorm is voor het protest van den heiligen stoelen ook om na te gaan hoete midden der pijnlijke beproevingen die de zeer christelijke natie thans ondervindtde katholieke werkzaamheid in Frankrijk ingericht dient te worden." Generaal Ladvocatdirecteur der artillerie bij het ministerie van oorlog, is naar Havre vertrokken om proefnemingen bij te wonen met een kanon van 220 millimeter. Het stuk ge schut het grootste dat tot dusver sedert 1870 is vervaardigdwas besterad om zijn vuur los te braken tegen metalen torens in forten en tegen kastbatterijen. 't Zal echter zoover niet komen, want het stukdat eene lading had van 55 kilo kruit, is bij het 5e schot uiteen gesprongen. De geschutkamer drong twee meter diep in het lalus. Het kanon rolde over de verschansing en viel van eene hoogte van 15 meter op het strand. Een conducteur der artillerie verbrandde zijn aangezicht en eene dame kreeg een kwetsuur. Al de ruiten van de nabijgelegen villas en an dere gebouwen werden door den hevigen schok verbrijzeld. Te Nancy zijn kreten aangeheven tegen een Duitsch paardenspeldat aldaar op het ker misplein was opgetrokken. De commissaris van politie bijgestaan door den maire zag zich ge noopt drie studenten in verzekerde bewaring te nemen. De menigtehierdoor nog meer op de vreemdelingen gebeten, ging nu aanvallenderwijze te werk en wierp steenen in het paardenspel. De politie heeft vervolgens een vierde persoon opgepakt. Het vorige jaar hadden soortgelijke tooneelen te Nancy plaats. Het altaar van do oude beroemde kapel Notre Dame de la Garde te Marseille is met alle beelden en talrijke kostbaarheden Donderdag een prooi der vlammen geworden. De aangerichte schade moet meer dan 150,000 francs bedragen. Te Dy on heeft een dienstmeisje van 20 jaren voor de derde maal kindermoord gepleegd. De twee eerste moorden zijn niet ontdekt. Het laatste kind had zij in stukken gesneden en door de varkens doen opeten. Op grond van niet volkomen toerekenbaarheid werd de ongelukkige slechts tot 6 jaren opsluiting veroordeeld. Reeds geruimen tijd werden tusschen Frank rijk en Spanje onderhandelingen gevoerd over den aanleg van spoorwegen over de Pyrenaeën. De regeeringen van beide landen hebben nu be sloten concessie te verleenen tot het aanleggen van de twee lijnen Madrid-Somport-Oloron, Lerida- Solanut, departement Ariège. De eerstgenoemde zal eene verlenging zijn van den bestaauden spoorweg Madrid-Saragossa Huesca en Somport, waar een 4 kilom. lange tunnel noodig is tot St. Oloron Marie in het dep. Basses Pyrénées. Zij zal van groote beteekenis worden voor Ara- gon en voor het Ebrodal en de kortste verbin ding vormen tusschen Parijs en Madrid. De tweede lijn zal van Leridain Catalonie door de dalen van Noguera en Pallaresa loopen, door eene tunnel van 3 kilom. lengte bij Solanut door de Pyrenaeën gaan en uitkomen in het departement Ariège. Aan Frankrijk zal deze lijn een rechten weg dwars door Oostelijk Spanje over Lerida en Valencia en langs de kust der Middellandsche Zee, naar Karthagena verschaffen, waardoor ook zijne scheepvaartverbinding met Oran belangrijk zal worden verbeterd. Bij een zitting van den krijgsraad te Gre noble heeft een soldaatdie wegens een dienst- overtreding terecht stond een korporaal, die als getuige tegen hem optrad, een hevigen slag in het aangezicht gegeven. Hij moet voor die uitbarsting van drift duur boeten. De krijgsraad veroordeelde hem onver wijld ter dood en weigerde een verzoek om gratie voor hem te teekenen. De laatste dynamietontplofllngen te Lon den zijn oorzaak dat het koninklijk paleis te Windsor buitengewoon streng wordt bewaakt. De wachten zijn verdubbeld en patrouilles loopen dag en nacht voortdurend langs de buitenmuren van het kasteel. Personen met een verdacht voorkomen die het kasteel naderen, worden zon der vorm van proces aangehouden en aan een strecg onderzoek onderworpen, Van de daders der ontploffingen is nog geen spoor te vinden. De „Iersche patriotten" zijn weder met een protest voor den dag gekomen en verklaren dat men ten onrechte de laatste dynamietont— ploffingen als het werk eener omwentelings partij aanmerkt en de Iersche dynamiet neerleg gers op een lijn stelt met de revolutionnaire anarchisten De Ieren zijn alles behalve een po litieke partijzij zijn ook geene ecrzuchtigen, die anderen willen verdringen maar ze zijn een volk, dat een ander volk, waardoor het eeuwen achter een onderdrukt wordt, met alle daartoe beschik bare middelen bestrijdt en ook het terrorisme niet mag schuwen. De Iersche patriotten be treuren het, dat zooveel onschuldigen als offers vallen maar verklaren dat die offers noodig ziju om tot hun doel te geraken, nl. de Engelsche regeering en Engeland te verzwakken. Het is het Parijsche blad le Matin, dat een afschrift van dit protest van een der gedelegeer den heeft ontvangen en openbaar maakt. Het agentschap Fabri te Madrid heeft volgen de officieuse nota aan de bladen gezonden. De Spaansche regeering weet niets van een plan tot wijziging djr grenzen tusschen Marokko en Algerie waarvan de Spaansche en vreemde dag bladen gewag maken. Zij weet alleen dat de Fransche regeering haar verscheidene malen her haald heeft dat zij hoegenaamd geen plannen heeftin strijd met den status quo in Marokko. Bovendien heeft Frankrijk aan Spanje de verze- kering gegeven dat het in alle quaestien rakende Marokko in overeenstemming zou handelen met Spanje. Sommige conservatieve bladen laten op die nota eene redeneering volgen die aldus saam- gevat kan worden Met zulke waarborgen van de Fransche regeering is het natuurlijk dat het Spaansche ministerie gerust kan zijn. De Observer meldt datals zij goed onderricht het beginsel der veelvoudige controle over Egypte en de beperking der occupatie reeds door Engeland is aangenomen en dai de strijd nu nog alleen loopt over den duur der bezettingen over de samenstelling van het controleerende li chaam. In de onderhandelingen met Waddington werd duidelijk te kennen gegeven dat elke be slissing van de goedkeuring van het parlement afhankelijk zou zijn. De berichten welke over Kaïro uit Obeid komen gewagen van mishandelingen waaraan de leden van den katholieken zendelings-post blootstonden dewijl zij weigerden tot het Mo hammedanisme over te gaan. De priesters en de nonnen werden drie dagen lang op straat naakt tentoongesteld en zonder voedsel gelaten daarna gekerkerd. Nog een bataljon van het Egyptische leger heeft bevel gekregen om naar Soeakin te vertrek ken. Er zal dan nog één bataljon in Beneden- Egypte aanwezig zijn. De Bosphore Egyptien spreekt het bericht tegen dat de zending van admiraal Hewett zou geslaagd zijn, en voegt er bij, dat de koning van Abyssinië bepaald weigert troepen te zenden om de garnizoenen in Soedan te hulp te komen, of toe te staan dat Engelsche troepen over zijn grondgebeid trekken. Dat de zending niet ge slaagd is, moet hieraan worden toegeschreven, dat Speedy die als een voorstander van de dynastie van koning Theodorus bekend is, zich onder het gevolg van Hewett bevond. Omtrent het spoorwegongeluk bij Salisbury verneemt men nog nader. Een passagierstrein die behoorlijk vol was en door twee locomotieven werd getrokken reed juist over de brug tusschen Downton en Breamore toen plotseling de as van de tweede locomotief brak en de trein gedeeltelijk over de leuning in de rivier de Avon stortte. Ondanks de groote ontsteltenis behielden vele pas sagiers hun tegenwoordigheid van geest en wisten zich te redden. Onmiddellijk werd per telegraaf geneeskundige hulp uit de stad ontboden en spoe dig waren drie geneesheereen ter plaatse. Een gedrang ontstond aan de stations, daar ieder wilde weten of zijne vrienden en bloedverwanten er heelhuids waren afgekomen. Het aantal der ge kwetsten bedraagt 20 terwijl zes passagiers het leven verloren. De Salisbury en Doretlijn is een der beste, waar ongelukken tot de groote zeldzaamheden behooren. Het scheuren van de as der locomotief werd eerst als de oorzaak beschouwtdoch bij later onder zoek is gebleken dat ook de ijzeren verbinding tusschen de locomotief en den eersten wagen is gebroken. De locomotieven bleven beide op de brug staan, doch de wagens stortten alle in de rivier. Hoe dit kwam is nog niet opgehelderd. De machinisten en conducteurs kwamen er allen heelhuids af. Volgens berichten uit Rome aan de Germania heeft de Pruisische regeering na de drie can didates die door den paus voor de aartsbisschop pelijke waardigheid in Posen waren voorgedragen, te hebben afgewezen, zelve een candidaat voorgesteld. Het Vaticaan heeft daarop verklaard, deze keuze niet absoluut te verwerpenmaar eerst te willen vernemen wat Pruisen voor den kerkelijk—politieken vrede wilde doen. De Prui sische gezant heeft zoodanige verklaring gewei gerd, onder opmerking, dat de quastie over den aartsbisschoppelijken stoel te Posen moest worden behandeld als eene op zich zelve staande zaak. Op dit antwoord is eene crisis gevolgd. In de laatste dagen heeft de gezant getracht de on derhandeling voort te zetten doch het Vaticaan volhardt in eene afwachtende houding. De Duitsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen mag met voldoening terugzien op hare werkzaamheden gedurende het vorige jaar. Het orgaan Von den Klisten u. aus See geeft een overzicht der in 1883 op de Duitsche kus ten plaats gehad hebbende strandingen en red dingen. Volgens deze opgaaf bedroeg het aantal op die kusten verongelukte schepen in dat jaar 63, tegen 92 in 1882. Op de gestrande schepen bevonden zich voor zoover dit na te gaan is 304 personen, van welke er 27 verdronken' terwijl 277 personen gered werden. Daarvan werden er gered 81 door reddingsbooten, 3 door rakettoestellen 87 door eigen hulp 24 door hulp van den vasten wal82 door hulp op zee. Bij 25 strandingen traden 33 reddingsstations in dienstbij 13 strandingen werd de bemanning der schepen door reddingsstations gered. De Judengasse te Frankfort, die nu eerlang verdwenen zal zijn, werd in 1452 gebouwd. Zij had reeds sinds geruimen tijd haar eigenaardig karakter verloren, daar de rijke Israëlieten haar verlieten en arme Christenen er kwamen wonen. In 1872 stortten aan de westzijde eenige huizen in en toen was in de nauwe straat de eerste bres geschoten. Later werd de dubbele rij huizen aan de westzijde afgebroken en de straat verbreed. De stad had te dien einde al de huizen aange kocht. De woningen waren door de arme inwoners gezocht, en tot het laatst toe woonden er in dit overblijfsel van de JudeDgasse 800 menschen. Voor vreemdelingen was zij nog altijd merk waardig en de meesten verzuimden nietde Judengasse te bezoeken al was het alleen om het huis No. 148waar de Rothschilds den grond vanhun rijkdom legden, of no 118, waar Ludwig Börne geboren werd. In 1711 was een er groote brand in de Gasse; in 1721 weer een die 150 huizen in de asch legde en in 1796 had deze wijk veel van het beschieten door do Franschen te lijden. De huizen waren er dus grootendeels niet zoo heel oud. Maar zij waren op die wijze gebouwd, die hen tot spoedig verval doemdeen er werd niet dan het hoogst noodige hersteld. Zoo verviel de Gasse meertotdat nu onlangs een huis dreigde in te storten en toen men het wilde afbreken begonnen de omstaandejperceelen zoo bedenkelijk te waggelen dat zij alle aan het onderzoek eener commissie onderworpen wer den die nu hun doodvonnis geveld heeft. Weldra zullen fraaie nieuwe huizen en winkels de plaats innemen van de oude huizen der Ju dengasse waarvan alleen nog maar de naam overblijft. In Aken is een logementdat in de wan deling „de hemel" wordt genoemd. Onlangs had iemand des nachts het ongeluk uit de tweede verdieping van het gebouw op straat te vallen en de politie-beambte, die pro ces-verbaal van het voorval opmaakte, deed dat in deze bewoordigingen „in den nacht van 29 op 30 dezer stortte iemand uit de tweede ver dieping van den hemel naar beneden, zonder zich echter ernstig te bezeeren." Met veel plechtigheid is te Berlijn door Z. M. den keizer de eerste steen gelegd voor het nieuwe rijksdagsgebouw. De rijkskanselier las bij die gelegenheid eene keizerlijke oorkonde voor waarin het roemrijk herstel des rijks in herin nering wordt gebracht en met dankbaarheid wordt teruggezien op wat bondsraad en rijksdag tot stand brachten, terwijl de beste wenschen worden geuit voor hunne verdere werkzaamheid. Het te bouwen huis zij een zinnebeeld der on verbreekbare banden in groote en heerlijke dagen gelegd, en die de verschillende Duitsche stammen tol een rijk hebben vereenigd. Hierop reikte Beieren's vertegenwoordiger aan den keizer de kalk en de rijksdags-president de troffelbeide met een korte toespraaken daarna verrichtte de keizer plechtiglijk hel ei genaardige werk. In de kamer van afgevaardigden vroeg de heer BraDca aan de regeering, of het Italiaansche leger voorbereid is op alle mogelijke gebeurte nissen. De minister van buitenlandsche zaken de heer Manciniantwoordde, dat de staatkunde' der regeering eene staatkunde is van vrede met behoud van 's lands waardigheid, en deze staatkunde tracht zij te versterken door bond genootschappen. Er wordt voortgegaan met de trapsgewijze organisatie van het leger. Indien het vaderland indien zijne eer en belangen ver dedigd moesten worden zou de regeering de eerste zijn om een beroep te doen op het leger, dai aan zijn roemrijk verleden zou weten té beantwoorden. Op de door den heer Camporeale aan den minister in de zitting van den vorigen dag gedane vraag betreffende de zaken van Ma- rokka zou de minister aanstaanden Woensdag antwoorden. De regeering wil eerst stellige inlichtingen uit Tanger afwachten. Intusschen kon hij nu ai verzekeren, dat de regeering reeds j-edert eenigen tijd hare aandacht geschonken heeft aan de Marokkaansche zaken geen aan duidingen van onderhandelingen of oogmerken betreffende Marokko verliest zij uit het oog, daar zij mogelijke nieuwigheden daar te lande die storend zouden kunnen inwerken op de' verhouding van andere staten wil voorkomen. Waalwijk11 Juni 1884. Gisteren is alhier eene vergadering gehouden van de commissiedie zich geconstitueerd heeft met het doel om te verkrijgen dat in de onteigeningswet voor den nieuwen Maas mond worde opgenomen eene schutsluis aan en ter verbinding van de Waalwijksehe haven met de nieuwe Maas Naar wij vernemen is besloten, dat de commissie zoodra mogelijk de zaak persoonlijk aan den minister zal gaan voordragen. Wij ontvingen met genoegen het verslag der kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk, betreffende den toestand van han del scheepvaart en nijverheid gedurende het jaar 1883. Bij eene vluchtige inzage is het ons ge bleken dat aan de samenstelling de meeste zorg besteed isten einde een goed en de gelijk werk te leveren. Het bevat vele we tenswaardige bijzonderheden waarom wij ons voorstellen in een volgend nummer onzer courant een uittreksel er van te geven. De minister van financiën heeft aan den voorzitter van de tweede kamer der staten-»e- nfcraal kennis gegeven dat hel aanhangig ont werp van wet tot voorloopige versterking van s rijks midellen krachtens 's konings machti°,ino' wordt ingetrokken. Men schrijft uit Noord-Brabant aan de N. R. Ct. In het N. W. vau Noord-Brabant is de voorgedragen onteigeningswet voor den nieuwen Maasmond met verklaarbare teleurstelling ont vangen. De vele bezwaren, die men er zich in op gelost vleide te vindenworden met groote luchthartigheid ter loops vermeld, maar wat hunne regeling aangaat tot de uitvoering uitge steld. Hierin ziet men terecht een groot gevaar, vooral ten opzichte der waterlossing, de levensvraag voor 15 duizend hectaren uitmuntend kleiland die, indien er bij de behandeling niet in wordt voor zien een gewissen ondergang te gemoet gaan. Allerwege dringt men dan ook aan op stoom gemalen die door de provinciale voorwaarden onmiddellijk worden geëischtmaar door de regeering toegezegd als de noodzakelijkheid blijkt. Het schadelijke eener dergelijke regeling voor beide partijen springt in het oog. De landerijen toch zullen voor en aleer die noodzakelijkheid deugdelijk is gebleken, ïeeds onnoemelijke schade hebben geledenen het rijk zelf zalwanneer het moet overgaan tot hetgeen waar het mee had moeten beginnen, al het geld voor de nu te maken suatie-sluizen ea andere waterlossings- werken hebben weggeworpen. Een tweede grond van locale ongerustheid spruit uit de wijze, waarop de rivier de Donge in de breedvoerige regeeringsstukken is vergeten. Daar dit punt bijzonder moeilijk te regelen is, is deze vergetelheid des te betreurenswaardiger, schoon niet onverklaarbaar. Vooral de twee steden Oosterhout en Geer- truidenberg, aan die rivier gelegen, maar niet minder de omliggende poldershebben groot belang dat zoo min hunne bestaande afwatering als hunne scheepvaart nadeel ondervinden en hopen niet de slachtoffers van het zoo dure werk te zullen worden. In zeldzamen glans schittert tegenwoordig dag aan dag de planeet Venus aan den avond hemel. Aan lichtsterkte overtreft zij alle sterren, zoodat men zich bij het opzoeken er van onmo gelijk vergissen kan. Sedert geruimen tijd beweegt

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2