Nummer 48. Zondag 15 Juni 1884. 7e Jaargang. IK- i llffliWI) IK hm Will,™ ft mimi ra flira Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Bekendmakingen BUITENLAND. Belgie. De soldaat van de landweer. Frankrijk, Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. SCHUTTERIJ. Eene Novelle. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. De burgemeester der gemeente Waalwijk maakt aan de belanghebbenden bekend: Dat de commissie, ingevolge art. 15 der wet, belast met het onderzoeken nopens de al of niet gegrondheid der redenen, welke tot vrijstelling of uitsluiting van den dienst der schutterij zijn ingebracht, hare eerste gewone jaarlijksche zit ting zal beginnen op Dinsdag den 17 Juni e.k., tot onderzoek van hen, aan wie, of de redenen waarom in het voorgaande jaar- voorwaardelijk vrijstelling is verleend. Wordende de belanghebbende personen ten over vloede uitgenoodigd de schriftelijke bewijzen tot staving hunner redenen van vrijstelling, bii de wet gevorderdalsnog voor zoover zulks niet alreeds is geschied, drie dagen te voren ter se cretarie alhier over te leggen. Terwijl eindelijk aan de geconcerneerde personen wordt kennelijk gemaakt, dat zij zich stiptelijk op dedoor de voornoemde commissie daartoe bepaalde tijdstippen, voor dezelve hebben te sis- teeren als zullende degenen, welke zulks mochten verzuimen, gehouden worden geene redenen van vrijstelling te hebben en voor zooverre zij dienst plichtige nummers getrokken hebbende, niet val- 1 i;6"?611 van ar.*' 3> S* a' b> c, 1 en m vHj .r. bÜ de schutterij worden ingelijfd, tot zij m een volgend jaar hunne reclames op voorschreven voet zulien hebben doen gelden. 3 En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden af gekondigd en aangeplakt waar zulks binnen deze gemeente gebruikelijk is. Waalwijk, 13 Juni 1884, De burgemeester voornoemd VAN DER KLOKKEN. Burgemeester en wethouders van Waalwijk ontvangen hebbende eene circulaire van burge meester en wethouders van Delftbetrekkelijk eene in die gemeente te houden tentoonstelling van voorwerpen uitsluitend betrekking hebbend! op liet leven en den tijd van prins Willem I., noodigen bij deze de ingezetenen uit om, inge val zij in het bezit zijn van voorwerpen, van welken aard ook op Willem den eersten en zijn tijd betrekking hebbendedie tijdelijk tot voor- schreven doel te willen afstaan en daarvan aan de ondergeteekenden kennis te geven. Waalwijk, 13 Juni 1884. Burgemeester en Wethouders voorn., De burgemeester, VAN DER KLOKKEN. a De Secretaris, F. W. VAN LlEMPT. Burgemeester en wethouders van Waalwijk, Uelet op de aanschrijving van zijne excellentie den heer commissaris des konings in Noord bra- pant en op de circulaire van de districtscommis sie van liet fonds tot aanmoediging en onder- steunmg van den gewapenden dienst in de Neder landen te 's Bosch, maken bekend Dat de jaarlijksche collecte ten behoeve van gemeld fonds langs de huizen der ingezetenen zal plaats hebben op Donderdag 19 Juni 1884 De ingezetenen worden beleefd doch dringend uitgenoodigd door het doen van milde bijdragen ISL -U1!nn belangstelling in deze echte vaderland- sche instelling te doen blijken en de commissie K?; 1Uat gel®ge,nheid te stellen de vele be- ederl.andscbe verminkten en oudstrijders voortdurend uit liet fonds te kunnen ondersteunen. Waalwijk, 13 Juni 1884. Burgemeester eu wethouders voornoemd VAN DER KLOKKEN. De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Advertentiën 1 7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Ouiscnland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclameslö centperregel XIX. //Neen dat is niet mogelijk De rijke Börner heeft voor ons dat huisje laten zettengoed en welmaar wat baat het of men al onder dak kan komen en men niets te bijten of te breken heeft. Zoo lang Frans 1 l W?3 ,höd deze tec min9te n°g ziJQ weekgeld: doch dat heeft nu ook opgehouden. Wij kunnen s Zaterdags met meer op de fabriek geld halen. ,/Boruer zal toch wel blijven uitbetalen." „Daar zal hij wel oppassenheeft hij al niet de neift van zijn werkvolk ontslagen! Dezen middag kwam de oude Frits voorbij, ook hij heeft geen werk meer. Wij mogen nog van geluk sprekenzoo wij in dit huisje mogen wonen. Fooien ziet men niet meer, daar er geen steenen meer gehaald worden. Er wordt met meer gebouwddus zijn er geen steenen meer noodig. Mijnheer Börner heeft onzen Frans slechts uit medelijden aan het werk gehouden, t is nu nood aan alle kanten. Ik weet niet wat er van worden moet, als Fians lang weg moet blijven het is schande zoo weinig acht als er op oude menschen geslagen wordt." „t Is waar, moedertje, 't is waar, 'tis el lendig. Hebt gij al tijding van Frans //Jawij hebben dezen morgen een brief gehadmijn man heeft hem bewaard. Ga maar schri ft™Zal U WCl zeggen' wat Frans De1 oude vatte haar emmer weder op en trad, van Dirk gevolgd, de woning binnen. Vrouw hlink had met te veel gezegd, 't was hier nood en el ende aan alle kanten. Het voorhuis, dat te gelijk tot keuken diendewas eene sombere De Moniteur Beige deelt mede dat de minis ters V\ oensdag hun ontslag aan den koning heb ben aangeboden. Het Journal de Bruxelles meldt, dat de woning Donderdag middag te 3 uur den heer Malou m officieele audiëntie heeft ontvangen. "7 OP grond van betrouwbare inlichtingen meldt 1 Indépendance dat het nieuwe ministerie zal zijn samengesteld als volgtMalou, ouiten- landsche zaken; Prins Caraman Chimay bin- nenlandsche zaken De Bruyn openbare wer ken Jacobsfinanciën Thonissen onderwijs; generaal Jacmard oorlog. Beernaert zou voor zitter der kamer worden. V at de ooftteelt kan bijdragen tot de wel vaart van een land toont België, 't Is nu 20 jaar geledendat van daar werd uitgevoerd eene hoeveelheid van 276,286 schepel versch ooft, waarvan de waarde bedroeg 3,395,000 franken. Bijna die gansche quantiteit vond haar weg naar Engeland, t Afgeloopen jaar was de gedeclareerde waarde van het uitgevoerde ooft reeds gestegen tot 16,726,000 fr., terwijl de consumtie in het land zelf in gelijke mate was geklommen» Buiten dien moet hier nog de waarde der vruchtensappen, geleien en andere preparaten van 't geteelde ooft, voor uitvoer en comsumtie bestemd, in rekening worden gebracht, om de totale opbrengst te vinden door dezen tak van nijverheid aan het land geschonken. Maandag werden de omstreken van het paleis van justitie te Brussel in opschudding gebracht door twee gevangenandie voor de rechtbank waren verschenen en getracht hadden te ontvluchten. Tijdens het verhoor had een hunner zich reeds zoo ergerlijk gedragen, dat men te zijnen opzichte bijzondere maatregelen genomen had. Terwijl zij in de gevangenwagen naar de gevangenis werden overgebracht, hadden zij een openig in den planken vloer van den wagen weten te maken en de vlucht genomen. Een van hen werd onmiddellijk aangehouden, doch de andere slaagde er in zich eenigen tijd in een estaminet verborgen te houden. De herbergier ging echter de politie verwittigen en bij aan komst vond zij den vluchteling op de vliering verborgen. Het kostte niet weinig moeite om den woesteling te binden en naar de gevangenis te transporteeren. ruimte. Bij het zwakke licht, dat door een openstaande deur vielzag men het gereedschap van den zoon bijlen, schoffels, breekijzers en groote wiggenopeengestapeld liggen. Daar naast Mng een oud schootsvel. Aan den haard, die uit ruwe steenen bestond, verspreidden de kolen van een uitgebrand vuur een flauwen gloed. „Ga maar binnen zeide de oude, op eene halt openstaande deur wijzende. Dirk trad over den hoogen drempel het vertrek binnen flauw verlicht door het avondrood, dat nog aan den hemel gloeide. Ook hier zag het er treurig uit. Naast de kleine kachel stond een beciwaarop een grijsaard zat. „Goeden avond, vader Flink Een zwakke stem beantwoordde den groet. „Kent gij mij niet meer, oude „Welzeker. Gij zijt immers mijnheer Starke, de zoon van den schout?" „Die ben ik. Ik kwam eens zienhoe het u ging." „'t Zal spoedig met mij afgeloopen zijn kermde de grijsaard, die aan een borstkwaal leed. „Komkomriep Dirk. „Dat gaat zoo gauw niet." „Als mijn zoon terugkomt, lig ik onder de aarde. It heb mijn Frans voor de laatste maal gezien toen hij wegging." „Gij moet nog niet aan sterven denken. En Frans^heeft zoo geschreven?" „Ja hij heeft mij verzocht u te groeten." „Niets meer „Ook moet ik u zeggen aan ons te denken." „Dat beloof ik u. Ik heb Frans altijd gaarne mogen lijden. Hier hebt gij twee thaleren als ik terugkom krijgt gij meer. Ik ben niet zoo gierig als de rijke Börner, die zijn volk gebrek laat lijden. Schrijf aan Frans, dat hij gerust zyn kanzyae bejaarde ouders zullen Drie der bendedie in den nacht van 31 Mei in de bureaux ian de firma Laureys Co. raubourg Poissonnicre te Parijs hebben inge- broken zijn gevat. Het zijn jongelingen van 18 a 19 jaar oud en zij hebben reeds volledige bekentenissen afgelegd. Zij hebben verklaard, geen gebrek lijden. Dat heb ik gezegdmaar Frans moet ook mijn goede vriend blijven." Dirk had twee geldstukken op de tafel geworpen. „Ik dank u riep de vrouw die ook bin nengetreden was. „Gij zijt toch een goed mensch, mijnheer Starke. Het geld heeft u het hart met toegeschroeidgelijk zoo menigen rijkaard. V\at waar is moet waar blijven. Onze zoon heeft dat altijd gezegd, als anderen op u schimpten." „Dat kan mij niet schelen, ik blijf altijd Dirk btarkeal had het geheele dorp iels van mij te zeggen. Schrijf du9 den goeden Frans...." „Van schrijven kan niet veel komen," zuchite de oude. „Ik ben zoo zwak, dat ik de pen niet kan vasthouden en mijne vrouw kan wel lezen maar niet schrijven. Ik wilde u daarom verzoeken mijnheer Starke ons uit de verle genheid te redden, hier is de brief, wees zoo goed dien te beantwoorden en bem te schrijven, hoe gij liet bij ons gevonden hebt." De zieke bracht een papier van onder zijn kussen te voorschijn en gaf het den boer. Toen viel lnj uitgeput op zijn leger neder. „Groet mijn Frans fluisterde hij, terwijl hij zijne magere handen vouwde. „God spare hem in het leven en doe hem ongedeerd terugkceren! Een arbeiderdie geen gezonde leden heeft moet van honger sterven of bedelen." Dirk had deze laatste woorden niet meer gehoord hij zeide tot de vrouw „Ik zal maken dat het in orde is en den goeden Frans tevens iets zenden opdat hij eens een vroolijken avond kunne hebben." „VVat zal hij een gebrek lijden," zeide de moeder op weenenden toon, „en wij zijn niet in staat hem iets tegeven. Frans zal er u eeuwig dankbaar voor zijn." //Laat het maar aan mij over Hebt gij zelve iets1 noodigdan weet gij waar ik woon Dirk keerde naar huis terug. Het was reeds dat hun chef een Belg wasChariot genaamd 20 jaar oud en die in zijn land terdood was veroordeeld. Hij heeft hen aangevoerd bij het ten uitvoerbrengen van den diefstal met het pis tool in de hand. Voor zijn gedeelte heeft hij meer dan 60000 francs mede genomen en is bovendien niet verschenen op de plaats die hij zijnen medeplichtingen had aangewezen tot het deelen van den buit. De overige leden dezer bende worden ijverig gezocht. Den hoofdman Chariot was men reeds op het spoor doch hij is er in geslaagd de politie te misleiden. Te Nimes hebben voor eenige dagen weer stierengevechten plaats gehad. Wat daarvan verhaald woidt, is zoo barbaarsch mogelijk. Zes stieren pover van uitzicht, zonder eenige leven digheid afgebeuld door de lange reis, die zij gemaakt haddenwerden door eenige toreadores, aan wier hoofd Angelo Pastor stond een in hoog aanzien staanden stierendooaeréén voor een afgemaaktzonder dat de arme dieren zich noemenswaard teweer stelden. Het zoogenaamde renperk was eene slachtplaats, waarvan zeer velen, die gekomen waren om te genietendat wil zeggen om een echt stierengevecht te zien te Nimes is het in Spanje zoo gewilde volksver maak in eere met walging, met afschuw de oogen afwendden, daar zelfs hun gevoel in opstand kwam tegen zulk eene lafhartige martelarij. Het publiek liet herhaaldelijk kreten van veront waardiging hooren en van tijd tot tijd werd er geroepen Laat afals een toreader zijn degen omwoelde in de geopende wond van een stier die het perk reeds gekleurd had met zijn bloed. Doch het baatte niet het aan de arme dieren verrichte beulswerk werd ten einde toe volbracht Eenige duizenden menschen wachtten Angelo Pas tor, toen hij 's avonds naar zijn logement te rugkeerde af om hem met hunne uitjouwingen te vervolgen. Op een der pleinen van Parijs werd Zondsg een twaalf-jarig zakkenroller gevatdie bekende leerling te zijn van een „zakkenrollersschool", welke door een ontslagen misdadiger gehouden werd in de Rue Bisson. Dien dag werden nog drie andere leerlingeu dier school op heeterdaad betrapt. Maar de leermeesterwien de knapen zoo weinig eer aandeden had zijn woning ver donker toen hij de ouderlijke woning bereikte. Hier las hij bij het schijnsel der lamp den brief, dien hij ter beantwoording ontvangen had. Alles gaat_ naar wensch j" zeide hij éacht. „Met Suze is alles reeds in orde; met onzen Arnold zal ik ook wel klaar komen omdat hij mij dat lieve wijfje voor den neus heeft wegge haald. Al moet het mij geld kosten, zonder Suze kan ik niet leven." Hij had vast voorgenomen de jonge vrouw dan eerst te naderen waneer het hem volgens gemaakte afspraak vergund was. Den volgenden morgen schreef hij een brief aan Frans Flink, waarbij hij eene_ kleine som gelds voegde. Daar op kleedde hij zich netjes aan. In weerwil van zijn fijn laken pak bleef hij eeD leelijk man. Zijne oogen waren nog rooder dan ooit en dé sproeten kwamen meer uit dan anders. Zijn vuurachtig rood haar hing sluik over zijn smallen, knokkigen schedel. Hij nam zijn gouden hor— logiekettingdien hij zorgvuldig in zijne kast bewaarde. Wat schitterde dat treken van rijk dom op zijn zwart fluweelen vest! die nieuwmo dische laken rok en zijden hoed voltooiden het toilet van den boerdat hem een geheel ander voorkomen gaf. Zijn vader een trotschopge blazen manverheugde zich over zulk een zoon. „Dirkzeide hij. „Zoo gij toch besluiten kondet te trouwen //'t Zal wel komen, vader." „Gij zijt de rijkste jongeling van het dorp en hebt nog geen vrouw." „Die komt nog altijd tijdig genoeg." „Zoudt gij er misschien eene in de stad willen zoeken „Vraag mij maar niet te veel, vader; ik zal u wel zeggen als ik mijne keuze gemaakt heb. Het zal iets zeldzaams zijn dat beloof ik u." (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1