Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Turkije. Rusland. Egypte Amerika. BINNENLAND. laten en d% politie zoekt hem tot dusverre te vergeefs. Het Journal de Chartres verhaalt, dat een bakkersvrouw te Aule van een zoogenaamden wonderdokter den raad kreeg om dadelijk, nadat het brood uit den oven kwam in den heeteu oven te gaan liggen ten einde een, zooals de kwakzalver zeide met berkenbladen welriekend stoombad te gebruiken dit was een onfeilbaar middel tegen rheumatiek. De bakker liet een matra9 in den oven leggen bestrooide deze met behulp van den wonderdokter met gedroogde berkenbladerende vrouw ontkleedde zich en kroop in den ovendie door haar man en den kwakzalver werd gesloten. Na ongeveer 80 minuten vond men de vrouw gebraden terug. Zij was haar rheumatiek kwijt. Dokter en bakker zullen in de volgende week voor het assisen-hof dit onfeilbaar geneesmiddel mogen verdedigen. Op een spoorweglijn in Austurië, is een tunnel vaa 200 meter lengte ingestort. Twaalf werk lieden zijn gedood. Een zevental personen zullen Zondag we gens deelneming aan de misdaden, door de bende de „Zwarte Hand" gepleegd, ter dood gebracht worden De Dailly News over de Nisero- quastie spre kende, zegt dat Nederlands weigering van Enge- lands aanbod tot bemiddeling, geen vriendschappe lijke handelwijze is het blad beschouwt eene En- gelsche tusschenkomst volkomen gerechtvaardigd. De Daily News hooptdat Nederland alsnog Granville's allerbillijkstzelfs grootmoedig be- micidelings-voorstel moge aannemen. Indien het andermaal geweigerd wordtkunnen de gevol gen ernstig zijn want de Engelsche openbare meening duldt geen langer uitstel. De Daily Telegraph meldt uit Kaïro dat de mahdi Elobeid verliet en met zijne vrouwen en zijne schatkist terugtrok naar de bijkans onge naakbare bergvesting Telelgadirvijf mijlen be zuiden Elobeid. De invloed van den mahdi heet sterk verminderd. De sneltrein van Dover is Zaterdag in de nabijheid van Rochester aan een verschrikkelijk ongeluk ontsnapt. In de Docht, eenige honderde meters voor de brug over de rivier de Medway, bemerkte de machinist op eenigen afstand een voorwerp, dat dwars over de rails was gelegd. Daar er geen tijd meer was om nog bij tijds te stoppen zette hij den trein met volle kracht in beweging om beter over het beletsel heen te komen. Deze manoeuvre gelukte uitstekend, de trein snorde er over heen en gelukkig ook, want wanneer hij was gederailleerd op dit gedeelte van den wegzou hij onvermijdelijk in de rivier zijn gestort. De trein was vol passagiers. De stationchef van Chattam ging dadelijk naar de plaats en vond een ijzeren 6poorwegstaat van vier voet die met touwen was verbonden aan de rails. Het is duidelijkdat deze staaf er met een misdadig doel was neergelegd. Een tienjarige knaap is te Rochester in hech tenis genomen onder verdenking van den aanslag op den trein van Dover gepleegd te hebben. Zijn schuld is echter nog niet bewezen. Dit is wel het geval bij een andere jeugdige beschuldigde te Londen een twaalfjarig meisje, dat een poging aanwendde om hare tante bij wie zij als kind in huis was, te vergiftigen. Zij deed een vergiftig insectenpoeder in een kop thee en wilde die haar tante te drinken geven. Men twijfelt of zij wel in het volle bezit van hare geestvermogens is. Aan het station Rainham van den Londen- Tilbury en Southend-spoorweg zijn twee matro zen, die in den avondtrein met messen gevoch ten hadden gevangen genomen. De een werd betrapt op het oogenblik dat hij zijn makker die door een wonde bewusteloos wasuit het portier wilde gooien. Drie handelaren te Liverpool, een vader en twee zoons, zijn gevangen genomen, wegens het vergiftigen van manden met gistdie voor concurrenten bestemd waren. Zij werden^ op heteerdaad betrapt aan het spoorweg-station waar zij een mengsel van oliecarbolzuur en ammonia over de gist goten. Er waren vroeger reeds klachten over het bederven van die waar ingediend bij de directie der spoorweg-maatschap pij en deze liet nu nauwlettend toezicht houdeD, met den gemelden uitslag. De rijksdag heeft het voorstel Windthorst tot intrekking der wet betreffende het interneeren en uitwijzen van geestelijkendie onbevoegd geestelijke handelingen verrichten, voor de eerste en tweede maal gelezen. Paragraaf 1 werd bij hoofdelijke stemming met 117 tegen 40 stem men aangenomen en ook paragraaf 2 werd goed gekeurd. De regeering liet zich ten opzichte van het voorstel niet uit. De Berlijnsche schoenmakers hebben Dinsdag het 600jarig bestaan hunner vakvereenigingge vierd met een optocht waaraan 4000 personen deelnamen. De keizer en de kroonprins stonden op het balkon van het paleis toen de stoet daar voorbij trok. Bij München zijn onlangs 24 ossen in het veld door een bliksemstraal gedood. De ter dood veroordeeling van den soldaat Misdcadie zooals men zich herinnert vijf zijner kameraded in de kazerne te Napels heeft doodgeschoten heeft tot een ernstig con flict tusschen den minister van ooi log en den minister van buitenlandsche zaken aanleiding ge geven. Laatstgenoemde, de heer Mancini, is een verklaard tegenstander van de doodstraf en aan hem is het toe te schrijven, dat zelfs de snoodste misdadigers in Italië niet meer het dood vonnis ondergaan maar geheel in strijd met zijne meening eischt zijn ambtgenoot generaal Ferrero dat het recht zijnen loop hebbe. Hij verklaarde dan ook dat hij zijne portefeuille zou nederleggenindien het kabinet mocht besluiten om den koning tot het verleenen vau gratie te adviseeren. Mancini liet op deze verklaring eene zijnerzijds volgen en gaf te kennen dat hij zou aftreden, indien de veroordeelde ter dood gebracht wierd. De uitslag van het geschil is nog niet bekend. De heer Depretis ministerpresident, heeft nog niet gezegd hoe hij over de zaak denkt. De Osservatore Romano spreekt het gerucht tegen als zou de paus toestemming aan of eene aanbeveling hebben gegeven ten gunste van de oprichting eener financieele maatschappij te Lon den met godsdienstig doel, onder den naam van Universal Association limited. Eveneens spreekt het blad de mededeeling tegen omtrent 's pausen instemming mee eene St. Petrus-vereeuiging van advocaten. De heilige stoel is volkomen vreemd aan deze speculaties gebleven. Te Rome hadden Zondag ongeregeldheden plaats in de kerk Sancta Maria Sopra Minerva, waar gedurende den dienst de kreetEvviva Ga ribaldi aangeheven werd. De politie moest soldaten te hulp roepen om de orde te herstel len verscheidene personen werden in hechte nis genomen. Later in den avond werd op de Piazza Colonna een concert verstoord door eenige studentendie radicale kreten aanhieven. De dames onder het publiek namen verschrikt de vlucht en het concert werd gestaakt. Ook hier nam de politie eenige personen in hechtenis. Drie dynamietontploffingen hebben Dinsdag nacht te Genua plaats gehad bij de kerk der Onbevlekte Ontvangenis. Ongelukken of schade zij daardoor niet veroorzaakt. De katholieken dagbladen zijn hoogst tevreden over den uitslag der verkiezingen in Belgie. De Moniteur de Rome zegt dat het her stel van Belgie's diplomatieke betrekkingen met den heiligen stoel en eene herziening der onderwijswet de thans behaalde overwinning zullen beveiligen tegen toekomstige verrassingen en gevaren. De Opinione is van gevoeleD, dat een clericaal ministerie in Belgie geen nadeel kan doen aan Italiëmaar toch Italië zal moeten waken. De Porte weigert een afgevaardigde ter confe rentie te zendentenzij de Egyptische quastie in haar geheel behandeld worde, of van te voren een vergelijk tusschen Engeland en Turkije worde getioffen in zake Egypte. De arrestatiën in Rusland vermeerderen met den dag. Te Kischeneff zijn weer 32 personen, van nihilisme verdacht in hechtenis genomen, en te Kieff niet minder dan honderd onder welken 40 officieren. Te Charkow werden zelfs tweehonderd lieden van hunne vrijheid beroofd. Ook ontdekte men daar eene geheime drukkerij. De toestand van gisting, ziet men, duurt dus voortondanks de schijnbare rust naar het ui terlijk. Uit Wady Haifa wordt aan de Times geseind, dat Berber werkelijk twaalf dagen gel. gevallen is. De bezetting vocht totdat de krijgsvoorraad uitgeput was. Daarop trokken de Arabieren de stad binnen en vermoordden bijkans alle soldaten en burgers. De eerstgenoemden alleen telden 1800 man waarvan slechts een vijftigtal in het leven bleef. Onder dezen bevond zich de gewonde gouverneur Hoessein Pacha Khalifa. Zij worden alien in krijgsgevangenschap gehouden. De Ara bieren aangevoerd door den emir Aboeallah hadden honderdduizend man rondom Berber bijeengetrokken, waarvan, nadat de stad veroverd was30,000 naar Dongola zijn getrokken. Eene dépêche uit New-York meldt dat het centraal spoorwegstation te Saint Paul in Min- nezota is afgebrand. De schade beloopt 250,000. Men heeft in de Vereenigde Stagen het vooruitzicht van een overvloedigen oogst van aardbeziën frambozen perziken en ander ooft. De staten Delaware en Maryland zullen, naar men berekent, 6 millioen manden perziken naar New- York en andere staten verzenden en ongeveer 2 millioen manden voor inmaken gebruiken. Voorts zullen uit die beide staten dagelijks 200,000 quart aardbeziën, frambzoen enz. ver zonden worden. Uit Philadelphia wordt berichtdat de Atlantic-petroleumraffinaderij door den bliksem getroffen werd, waardoor 40,000 vaten petroleum ontbrandden. Twaalf bassins sprongen; de bran dende olie stroomde door de 9tratengasinrich- tingen en de geheele stad liepen het grootste gevaar. Eindelijk gelukte het echter meester te worden van het vuur de veroorzaakte schade wordt op een half millioen dollar geschat. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 15 Juni 's middags ten 12 ure, zal door de harmonie PEsporance op de harmoniezaal worden uitgevoerd 1 Concert-ouverture Hoffman. 2 La grande Duchesse de Gérolstein Offenbach. 4 Les cloches de Corneville Puttevils. Waalwijk14 Juni 1884. De regeering heeft geantwoord op het verslag der tweede kamerover het ontwerp tot intrek kingvan de bepalingen ontrent tijdelijke vrijstelling van grondbelasting voor gebouwde eigendommen. De minister heeft met voldoening gezien, dat de meeste leden die voordracht met ingenomen heid hebben ontvangen en hunne instemming met het voorstel betuigd hebben. Na ernstig onder zoek heeft de min. geen vrijheid gevonden om de bepalingen te behouden voor gebouwen die in het belang van ontginning, droogmaking of bedijking zijn gesticht. De geheimhouding betreffende de aan de kamer overlegde stukken in zake de Nisero is opgeheven. De bundel stukken loopt tot 31 Mei, toen het bekende antwoord van lord Granville op de nota van onzen gezantden graaf Van Bijlandt werd ontvangen en bevat o. a. het verslag van een onderhoud tusschen lord Granville en graaf Van Bijlandt bij gelegenheid van de overhandiging van het schrijven van laatstgenoemde, gedagtee- kend 9 Mei, waarin de graaf uitdrukkelijk con stateerde dat de inmenging van Engeland in deze zaak ons prestige in Indië schaden zou, dat de schade voor den Engelschen handel door onzen Atjehoorlog zeer overdreven werd, dat in elk geval een blokkade tegen rebellen op eigen gebied en op dat waar onze souvereiniteit geldt, een recht wasdat geen derde mogendheid kon betwisten. Het afscheid van lord Granville was min of meer koel. De gouverneur der StraitsSettlementa liet zich als volgt over Atjeh tegen den Londenschen correspondent der N. R. C. uitZijne excel lentie zeide dat de toestand te Atjeh allercritiekst is. De Nederlanders hebben daar thans tienmaal meer gewapende vijanden dan voorheen. Sir F. Weid beschouwt dit als het gevolg onzer Atjeh politiek welke de peperhavens slootwaardoor ieder inlandsche belanghebbende bij den peper handel in een rebel herschapen werd. Zijne excellentie voorspelt geen beterschap zonder ra dicale verandering onzer Atjeh-poliliek; hij zeide dit ronduit onzen gouverneur generaal. Sir F, Weid deelt niet in de beduchtheid onzer Indische regeeringdat de vrijhandel den smokkelhandel van wapenen en ammunitie zal bevorderen; in tegendeel meent hij dat het tegenwoordige restric tie stelsel dien bevordert. Overeenkomstig nieuwe voorschriften kunnen de commandanten van het leger aan verlofgan gers die hun eerste dienstjaar hebben volbracht, namens den minister toestemming verleenen tot het aangaan van een huwelijk, indien het request op zegel is geschreven terwijl in het schriftelijk bewijs der toestemmiug uitdrukkelijk er aan moet herinnerd worden dat de verlofganger door zijn huwelijk in geen geval wordt ontheven van het volbrengen zijner militaire verplichtingen, zoodat hij ook niet zal kunnen worden vrijgesteld van de opkomst in werkelijken dienstwaartoe hij wordt opgeroepen. Ten einde eenvormigheid te verkrijgen in de aanstelling van miliciens-plaatsvervangers tot onderofficier is den commandeerenden officieren der landmacht door den minister van oorlog berichtdat zij volkomen vrij zijn, om daarvoor geschikten in dien graad aan te stellen. Alleen behooren uitgezonderd te blijven de plaatsver vangers, die voor hun optreden als zoodanig als onderofficier in het Jeger hebben gediend. Men schrijft uit Amsterdam De treurige ontdekkingen omtrent de onsoli- diteit van enkele personen, waarvan de hoofdstad in den laatsten tijd getuige wasschijnen nog niet ten einde te zijn. Heeft de zaak der Tobiassen een nog treuriger beloop genomen dan men verwaehtteook die van den assuradeur Wijtman trekt weder in hooge mate de aandacht nu het is uitgekomen, dat zijn broeder er zeer bij betrokken is. Die broeder commissionnair in effecten te dier stede, is door de justitie aangehouden onder verden king van een aanzienlijk bedrag aan effecten ten nadeele zijner patroons verduisterd te hebben. "Voor korten tijd werd hij in staat van fail lissement verklaard en trachtte hij zich door halsafsnijdin^ van het leven te berooven welke poging echter mislukte. Hoewel hij toen reeds verdacht werd heeft men echter gewacht totdat de wonden voldoende hersteld waren alvorens hem in hechtenis te nemen. Uit Carlsbad wordt dd. 10 dezer geschreven: Gisteren was hier het gerucht verspreiddat de koning der Nederlanden plotseling naar Den Haag wilde terugreizen wegens de ernstige ziekte van den kroonprins. Doch reeds denzelfden dag, toen meer geruststellende telegrammen aankwa men werd van dit voornemen weder afgezien. Met de gezondheid des konings gaat het naar wensch. Z. M. heeft dit ook geschreven aan den koning der Belgen die zich reeds eenige malen telegrafisch omtrent koning Willem's ge zondheidstoestand had laten onderrichten.^ De koning volgt met de grootste stiptheid den hem door Dr. London voorgeschreven leef regel. Hij staat des morgens te 5 uren op blijft tot 7 uren zitten werken en begeeft zich dan naar de „Marktbrunn" waar hij uit een zilveren beker het warme bronwater drinkt. Vervolgens doet hij een kleine wandeling en keert dan naar zijne villa terugwaar hij zich door zijn kabinets-referendaris, baron Van Zuylen van Nijeveldtde ingekomen staatsstukken laat voorlezen. Het verdere deel van den dag wordt door Z. M. op dezelfde wijze als de overige badgasten doorgebracht. Vrijdag 's morgens 8 uur. De hoop dat Z. K. H. de prins van Oranje, gedurende den afgeloopen nacht eenige rust zou nemen is ten deele verwezenlijkt. Na eene braking, tengevolge waarvan dr. Vinkhnyzen nog in den verloopen nacht bij den patient werd geroepenheeft Z. K. H. tegen den ochtend gerust en zelfs ge slapen. De toestand is overigens niets veranderd. Officieel. De toegediende middelen hebben hedennacht den prins de gewenschte rust ge bracht. Bijzondere veranderingen in het beloop der ziekte kwamen in de laatste 24 uren niet voor. Vrijdagavond is door de geneesheeren het volgende bulletin afgegeven „Z. K. H. bleef ook gedurende den afgeloopen dag rustig en werd niet door hoesten gekweld. De koorts verminderde. Complicatiën deden zich niet voor." Nog meldt men dat de dag van Vrijdag in vergelijking met de voorafgaande dagen voor den prin9 gunstiger was. De lichaams-tempa- ratuur was bijna normaal, polsslag en ademhaling waren regelmatig. De prins genoot een welda- digen slaap. De verkoeling van het hoofd met ijs werkt verkwikkend. De hoop op beterschap begint te verlevendigen. Vrijdag nacht te ruim 1 uur seint men De toestand blijft bevredigend. Naar alle waarschijnlijkheid zal de zieke een rustigen nacht doorbrengen, Er is geen koorts. Bij het nieuwe handelstractaat met Frankrijk is bedongen behandeling op den voet van de meest begunstigde natie in den ruimsten zin. Tarief A (verlaging van rech ten bij invoer in Frankrijk) is onveranderd gebleven. Alleen is daarbij gevoegd bord papier en daarvan vervaardigde doozen. Bij tarief B (art., waaromtrent Nederland zich bindt zijn tarief niet te verhoogen) is nu gevoegd wijn, Voorts is vastgesteld wat onder directen aanvoer is te verstaan en zijn de voorwaarden zoo geregeld voor het transito vervoer over Nederland, op denzelfden voet als de Nederlandsche artikelen. Beide laatste regelingen zijn niet zonder bezwaar van Frankrijk verkregen. Het tractaat is ge sloten voor onbepaalden tijd, doch kan eiken dag worden opgezegd en vervalt dan na verloop van een jaar. De R. K. kiezersvereeniging „Noord brabant" heeft besloten geen candidaat te stellen bij de verkiezing op 24 dezer voor de tweede kamer in het kiesdistrict Zeven bergen. De antirevolutionnaire kiezersvereeniging te Zevenbergen heeft tot candidaat gesteld den heer baron Van der Borch van Verwolde te Gorssel. Donderdagnacht is te Vlissingen een hevige brand uitgebroken in de werkplaats der maat schappij De Schelde. De nachtwacht, die in deze inrichting de ronde deed ontdekte vuur in de ververijbewaarplaats van schildersbenoodigd- hedente twee uren desnachts. Onmiddellijk werd alarm gemaakt en bleek de brand zoo te zijn toegenomen, dat dit gebouw, benevens een bergplaats van duizenden kranen, nagels, schroe ven en de hydraulische klinkerijin korten tijd in lichte laaie stonden. De brandweer hield zich uitmuntend, maar werd zeer belemmerd door de herstellingen welke het rijk aan de tonnenbrug verricht waardoor deze voor de spuiten ontoe gankelijk was en men slechts langs groote omwegen de plaats des onheils kon bereiken. Aan het redden van de brandende perceelen was geen denken alleen de groote machinezaalde kan toren en vooral de groote houten kappen eischten bescherming. Dit is met groote en algemeene krachtsinspanning, flink gesteund door de spuiten van het wachtschip Hydra, het garnizoen en de klasse van discipline, mogen gelukken. Menschenlevens zijn niet te betreuren. De schade wordt begroot op 2 ton gouds. De werk zaamheden ondervinden geen vertraging. Een proeftocht met het laatste afgeleverde stoom schip die op morgen bepaald was kan mede doorgaan. Alles is verzekerd bij binnen- en buitenlandsche maatschappijen op beurspolis. Zooals men weetis dit binnen korten tijd de tweede groote rampdie deze inrichting treft. Vrijdag werd door de politie de hand gelegd op L., die als kassier bij den comm. Huizen- ga te Amsterdam in betrekking was. Hij wordt verdacht door vervalschingen enz., zijn patroon een zeer aanzienlijk bedrag ontvreemd te hebben. Nu van rijkswege door 't Slaakhet eiland St. Philipsland voor altijd aan den vasten wal zal worden verbonden heeft het gemeen tebestuur van nieuw Vosmeer besloten die ge meente door een keiweg aan gemelden dam te doen aansluiten. In de kosten van aanleg van dien weg is aan de staten van Noord-Brabant eene bijdrage uit de provinciale kas gevraagd,

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2