Nummer 50. Zondag 22 Juni 1884. 7e Jaargang. r 1 I Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Bekendmakingen De soldaat van de landweer. BUITENLAND. Bel Frankrijk. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEïï te Waalwijk. Loting voor de schutterij. Eene Novelle. gie. iqi »...-. i... Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Adver ten tien 3 maal terplaat- sing opgegeven, -worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duiscliland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steinee,Hamburg. Reclamesl5 centperregel De burgemeester der gemeente Waalwijk maakt aan belanghebbenden bekend Dat de loting voor de schutterijtusschen de ingeschrevenen van dit jaar, zal plaats hebben onder toezicht eener commissie uit het bestuur ten raadliuize dezer gemeente, op Maandag den 30 Juni 1884 des namiddags ten 5 ure, wordende belanghebbenden bij deze gelast, zich ter plaatse en. op dato vermeld, te laten vinden ten einde aldaar voor den dienst der schutterij te loten of dit door behoorlijke gemachtigden te laten doen; zul lende voor hen, die persoonlijk afwezend blijven en zich niet op vorenstaande wijze hebben doen vertegenwoordigendoor een der leden van de commissie worden getrokken. En dat eindelijk aan belanghebbende personen bij de loting de gelegenheid zal worden openge steld om de redenen van vrijstelling, waarop sommigen aanspraak zouden mogen maken, ter kennisse van genoemde kommissie te brengen met aanduiding van het artikel der wet en het onderdeel van dien waarop zij hunne reclame hebben gegrond. En opdat niemand hiervan eenige onwetenheid zoude kunnen voorwendenzal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks binnen deze gemeente gebruikelijk is. Waalwijk, 18 Juni 1884. De burgemeester voornoemd VAN DER KLOKKEN. De burgemeester van Waalwijk verwittigt de ingeschrevenen voor de schutterijdat de alplia- betische naamlijst van al de personendie aan de schutterij, volgens de wet van 11 April 1827, in dit jaar moeten deelnementer visie voor een ieder zal liggen op het raadhuis dezer gemeente, van den 18 Juni 1884 tot den 25 Juni 1884 des voormiddags van 9 tot 12 ure, ten einde een ieder in staat zoude zijnom ingeval hem op die lijst eenige personen of omstandigden mochten voor komen die op dezelve nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten wegval len deswege aan de commissie uit het bestuur met het toezicht over de loting belastkennis te geven. Waalwijk, 18 Juni 1884. Ds Burgemeester voornoemd, VAN DER KLOKKEN. XXI. //Ik had het gaarne gedaan buurman, maar het kon niet.'' z/En waarom niet Menschen die een gezin achterlaten broodwinners zijn heengegaan uw vader is nog zoo oud niet, of hij had de boerderij wel kunnen naloopen eïi als het noodig was arbeiders in dienst nemen." z/Gij hebt goed pratenbuurman dat zelfde heb ik reeds zoo vaak moeten hooren." z/Wat recht is voor den eenis billijk voor den ander." //Zoo wie neemt de betrekking van schout in het dorp waar Mijn vader Terwijl hij zich hieraan wijdtmoet ik de boerderij nagaan, Betaalt de gemeente hem misschien voor zijn ambtsbezigheden Geen enkelen penning. Mijn vader zou dadelijk zijn post hebben nedergelegd, zoo ik was opgeroepen. Van mijne ziekte zal ik niet eens spreken." «Ik ken uwe ziekteDirk //Welnu, welke dan?" vraagde de zoon van den schout, terwijl hij bleef staan. "Uw. aanhoudende dorst is uwe ziekte! Neem het mij niet kwalijkik moet het u zeggen het geheele dorp spreekt er schande van. Ik ben een oud vriend uws vaders, daarom acht ik het van mijn plicht het u te zeggen. Gij komt thans uit de kerk en hebt daar nuttige wenken kunnen hooren ga nu eiken Zondag tweemaal daarheen en volg de vermaningen van den leeraardan zal het beter met u worden. De herberg wordt uw verderfvermijd haar daarom. Bouw u een eigen haard en gij zult vroolijk en tevreden zijn." De Moniteur Beige bevat een koninklijk besluit, waarbij de senaat ontbonden en de vei kiezing van den nieuwen senaat op 8 JuH vastgesteld wordt. Denzelfden dag zullen de nieuwe minis ters die leden der kamer van vertegenwoordigers zijnzich aan de voorgeschreven herkiezing moeten onderwerpen. De kamers zijn bijeengeroepen tegen 22 Juli a. s. Door den uitslag der herstemming te Nij- velis de clericale meerderheid in de kamers thans tot 34 gestegen. De Etoile Beige meldtdat de gouver neurs der provinciën Henegouwen en Luxemburg hun ontslag hebben gevraagd. Voor het kasteel van een liberaal sei.aats- lid voor Brusselin de nabijheid van Hal ge legen heeft een samenscholing plaats gehad. De veldwachters verspreidden de dreigende me nigte die uit boeren bestond. Het parket doet onderzoek. Uit Rome wordt gemeld dat de heilige stoel aan mgr. Rinaldi te Brussel machtiging heeft verleend om bij het nieuwe kabinet po gingen te doer, tot de herstelling der diploma tieke betrekkingen tusschen Belgie en het Vaticaan. Te Gent zijn twee kinderen door een brouwerskar verpletterd. Een 9jarig meisje wilde haar zusje van 'ól/2 jaar redden doch zij had hiervoor den tijd niet. Beiden werden omverge worpen. liet oudste kind kreeg een trap van het paard tegen het hoofd en de wagen ging vervolgens over de twee kleinen heen. Haar broeder, 14 jaar oud die getuige van dit ongeluk was en ook zijn zusters wilde redden, werd zelf omgeworpen en licht gekwetst, doch de schrik greep hem zoo aan dat hij krankzinnig is ge worden en naar het gasthuis moest vervoerd worden. Het oudste meisje was reeds overleden, toen zij in het ziekenhuis aankwam, De moeder der slachtofferseene weduwewas op den dag van het ongeluk te Brussel. Dirk schaterde het uit van lachen. „Buurman," riep hij„weetje wat Ge zijt een slimme vos maar hoe slim gij het ook aan legt uwe Katharina trouw ik niet. Heb ik eens een eigen haard, dan zal ik wei eene vrouw vinden die er op kookt. En wat mijn dorst aangaatverontrust u daarover nietik lesch dien steeds op eigen kosten." Met deze woorden sloeg hij met de vlake hand op den schouder des grijsaards en ging snel verder. „Jammer, jammer is het van den jongen!" zeide deze in zich zelve. /Starke beleeft nooit veel goeds van zijn zoon Zoo hij hem had laten trekken dat zou beter geweest zijn. De arme moeder is te beklagen. Die niet naar raad hooren wilis ook niet te helpen. Dirk is geen slecht mensch maar hij is lichtziunig. Ik heb gedaan wat ik zijner moeder beloofd heb; voor mij bestaat Dirk Starke niet meer." Des namiddags zat Dirk weder in de herberg en keerde des avonds door den drank verhit huiswaarts. Op het kantoor van den fabrikant brandde des avonds nog laat licht. Börner en Hessier hadden lang gewerkt en rustten nu te zamen uil op de lederen sofa. „Wat moet daarvan worden zeide de patroon fluisterend terwijl hij bekommerd met zijn hoofd in de hand zat. „Ik had een geheel anderen uUslag verwacht. Ik kan niet aan de helft mijner verplichtingen voldoen. Uit den voorraad is geen geld te smeden daar niemand koopt. Moet ik mij dan failliet geven „Dat zal niet noodig zijn waarde vriend „Ik zou de schande niet overleven. Had ik den bouw der nieuwe fabriek maar niet begonnen, dan kon ik nog over een mooi kapitaal be schikken..." „Niemand kon de crisis voorzien." De kamer heeft alle amendementen verworpen, welke strekten om inbreuk te maken op het beginsel van den driejarigen dienstplicht. De senaat heeft in tweede lezing met 158 tegen 115 stemmen artikel 1 van de wet op de echtscheiding aangenomen, waarin de wet 1816 wordt afgeschaft. De gouverneur van Cochinchina heeft in Cambodja een groot staalkundig succes behaald. Het besiuur vau het koninkrijk is aan Frankrijk overgedragen. Voortaan zullen dus het fiuan- cieel beheer, het justitiewezende douane, de openbare werken en het militaire wezen in han den zijn van Fransche ambtenaren. De slavernij is afgeschaft. De civiele lijst voor den koning en zijue familie is voorloopig vastgesteld op 300,000 piasters. De ratificatie van het verdrag is den president der republiek voorbehouden. De president der republiek heeft Maandag morgen de Birmaanscheafgevaardigden ontvangen, die te Parijs gekomen zijn tot het teekenen'van een definitieve conventie tusschen Frankrijk en Birmawaarbij het vriendschapsverdragdat eenige jaren geleden is gesloten van kracht wordt verklaard. Het in werking treden van dit verdrag was voorloopig uitgesteld. De Lesseps zou volgens Amerikaansche bladenzijn plan van het Panama-kanaal om de vele daar ondervonden bezwaren hebben opgegeven en hij zou door bemiddeling van de Frausche regeering, in onderhandeling getreden zijn over het verwerven van concessies voor een kanaal door Nicaragua. Maar volgens inlichtingen, door den Parijschen berichtgever van The Standard ingewonnen, zijn die berichten geheel ongegrond. I)e directie der kanaal-maatschappij is zeer tevreden over de vordering der werkzaamheden, en de Lesseps denkt er niet aan de onderneming op te geven. Hij is daar ook de man niet naar. Voor het hof van assises te Parijs stond dezer dagen een man Pagot genaamd terecht, die een rechtsgeleerde door wien hij bedrogen en afgezet wasin diens kantoor opgezocht en „Al mijne berekeningen falen Mijn God ik kan bet voorschot niet terug betalen dat ik uit de kredietbank waarvan ik directeur ben, genomen heb. Ziedaar mijne schande Ik heb gelden die aan mij toevertrouwd waren, gebruikt. Ik mag het u niet verzwijgen Hessier Ontsteld staarde de boekhouder zijn patroon aan. „Hoe?" stamelde hij. „De bouwmanie heeft mij verblind. Twaalf duizend tbalerdacht ik konden mij niet in verlegenheid brengen. De algemeene vergadering zal weldra gehouden worden men bespoedigt ze ten gevolge der tijdsomstandigheden. Hessier gij zijt immers overtuigd dat ik er niets kwaads mede bedoelde." „Zeer zeker Gijde eerlijkheid zelve „Ik sta op het punt gebrandmerkt te worden. Gij' weet nu alles beoordeel nn zelf mijne po sitie. Lang ben ik met mij zeiven in tweestrijd geweestof ik u die ongelukkige omstandigheid verzwijgen zou,, doch het was mij niet langer mogelijk. Hoe meer de beslissing nadertdes te meer ontzinkt mij de moed. Hessier in mijn eigen oog ben ik een misdadigerdie op het punt staat voor de rechtbank gebracht te worden," Börner liet het hoofd op de borst zinken. „Dat is dus de reden dier moedeloosheid dacht de boekhoudernog immer als verpletterd. „Nu kan^ ik mij de gemoedsstemming van den ongelukkige verklaren zijn al te groot eergevoel kan ik hem nu niet meer verwijten. Vriend," zeide hij op eens //ik heb u getrouw ir, uwen voorspoed bijgestaan ik zal het ook thans in den tegenspoed doen dien wij hopen dat spoedig moge voorbijgaan. De oproeping moet na hetgeen ik thans gehoord hebvolstrekt geen plaats hebben het is nu zelf niet meer mogelijk. Wij mogen zelfs geen schijn geven als of gij uwe betalingen zoudt moeten staken." door twee pistoolschoten zwaar gewond had. Er. evenals in zoovele andere gevallen van bedrogenendie zichzelveu recht verschaften spraken de gezworenen hem vrij. Hij 'beloofde niet weer zijn revolver te gebruiken. Op verscheidene plaatsen in Frankrijk hebben hevige stormen en hagelbuien groote schade aangericht. In den omtrek van Valence (dep. Gers) werden wijngaarden en korenvelden verwoestboomen ontbladerd en vogels gedood door de hagelsteenen die hier en daar op den grond een laag vormden van 25 centimeters. Te Chatellerault (dep. Vienne) en omstreken werd groote schade aangericht door een onweder en hevige regenbuiendie de straten een uur lang onder water deden staan. Op verscheidene plaatsen sloeg de bliksem in en de oogst is ook daar voor een groot deel vernield. Het verbod der stierengevechteu heeft in geheel Zuid-Frankrijk groot misnoegen opgewekt. Zondag werd te Nimes eene groote volksverga- dering gehouden waarin geprotesteerd werd tegen de overdreven en leugenachtige artikelen der Parijsche pers over de stierengevechten. Na mens de bevolking van Nimes werd in deze vergadering de wensch geuit, dat de gemeente- autoriteiten al haren invloed zullen aanwenden om de afschaffing van de stierengevechten te verhinderen daar zij in den smaak vallen van de gansche bevolking van Zuid-Frankrijk. Dit protest werd onmiddellijk naar den prefect ge bracht, die naar Parijs vertrok om met den minister te raadplegen. Ook de burgemeester van Nimes riep den gemeenteraad bijeen om dit punt te bespreken. Men zegt dat Donderdag de regeering in de kamer over dit verbod zal geinterpelleerd worden. Te Parijs schijnt overvloed van aardbeziën te zijn. Zondag stonden op de markt 1150 wagens, elk met 45 manden aardbeziën geladen, en daar het gemiddelde gewicht der manden 8 kilo is, waren dus 414,000 k.g. aardbeziën aan de markt. Er schijnt, eer de Londensche conferentie bijeenkomt, nog heel wat geschreven en gewreven //Wat moet ik beginnen?" vraagde de fa brikant. „Zonder Kohier is de slag niet af te weren. Hermine moet redden en dat zal zijzoo zij met uw geheelen toestand bekend is. De ambt man kan elk oogenblik over grooto sommen beschikken uwe kas zal gevuld zijn, zoodra uwe dochter het jawoord uitspreekt." Börner bracht de gebalde vuist naar het voorhoofd. „O overmaat van schande riep hij. „Ik moet mijne dochter bekennen eene on eerlijkheid begaan te hebben „Zeg dat nietmijn vriend 1 de rampzalige oorlog heeft uwe berekening doen falen." „Ik zal met mijne dochter spreken." „Openhartig en vrij 1 Wat u trefttreft ook Herminp. Voor het overige zal ik zorgen." Had de fabrikant op dien oogenblik een blik in den gang voor het kantoor kunnen slaan dan zou hij bemerkt hebben dat hij reeds van de noodzakelijkheid ontslagen was, zijner dochter de bedoelde mededeeling te doen. Voor de glazen deurdoor een groen gordijn verborgen, stond Herroine en luisterdedoor de nachtelijke stilte had zij elk woord kunnen verstaan. Zacht sloop zij heen en verdween op den trapdie naar de benedenverdieping geleidde. Vijf mi nuten later zat zij schreiende op de sofa. „De eer mijns vadeis is dus in gevaar dacht zij met eene siddering. „Het moest wel iets anders zijn dan koopmanstrotsdie hem zoo neerslachtig maakte. Nu begrijp ik het, waarom hij voornemens is gestreng tegenover mij te handelen. Ach God! mijn nood stijgt meer en meerEn ik heb niemandgeen enkele getrouwe zielbij wie ik mijn overstelpt gemoed kan uitstorten en die mij raden kan. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1