Oostenrijk. Italië. BINNENLAND. stof, zeer belemmerd. Een groote fabriek to Isletenaan het meer van Luzern is genood zaakt hare werkplaatsen te sluiten en de arbeiders te ontslaan. Men heeft getracht een sneltrein van Lemberg naar Czernowitz te doen verongelukken door tusschen de stations Bobika en Staresiolo een brug te beschadigen en de rails te verleggen. Gelukkig werd het gevaar nog bijtijds ontdekt, zoodat deze misdadige poging werd verijdeld. Een onderzoek is ingesteld. In Zevenbergen heeft de plattelandsbevolking grooten last van wolven. Te N. Lornaeen volkrijke gemeente, drong een wolf op klaarlichten dag in den vroegen morgen een boerderij biunen waar hij eeo speenvarken verslonddaarna ging hij op een andere hofstede rukte een knecht die in de open lucht sliephet dek van het lijf, doodde den wachthonden toen hij verjaagd werdnam hij in het voorbijgaan den hond van den predikant in den bekwaarmede hij in het bosch verdween. Den volgenden dag kwam daar weer in den tuin van den veldwachter een wolf, die een varken verscheurde en zich tegen de vrouw des huizes en haren zoondie hem trachtten te verjagen duchtig te weer stelde. Eerst door een aantal toegesnelde buren werd bij eindelijk verdreven. Dienzelfden dag werd in het dorp Kö-lorna een kudde schapen aangevallen door 11 wolven, die de drie herders ernstig verwondden en onder de kadde duchtig huis hielden. De stormklok werd geluid en de dorpsbewo ners die in grooten getale met knuppels en mestvorken gewapend kwamen toesnellen, slaag den er in, een der wolven te looden en de overige te verjagen maar van de schapen werden 46 gedood of doodelijk gewond en de rest vaD de kudde was verstrooid. Uit Ratibor wordt gemeld, dat ten gevolge van den zwaren regen, die reeds twee volle dagen had geduurd de Oder in de laatste 24 uren 3 meter is gestegen. De March in Moravië is buiten hare oevers getreden. Tevens wordt uit Lemberg geseind dat verscheidene gedeelten van Oostenrijksch Gallicie overstroomd zijn. De spoorwegdienst staat stil en tusschen Lemberg en Krakau is de telegraphische gemeenschap afgebroken. Een leeuwindie uit een menagerie op weg van Rostock naar Straalsund was ontsnapt, is door de militairen opgespoord en in hare schuilplaats doodgeschoten. In vele jaren is er in Italië geen doodvonnis voltrokken. Telkens als het gerecht iemand hier toe veroordeeld hadheeft hij van den koning ontheffing van die straf gekregen. De elkander steeds opvolgende liberale ministers wilden van geen onthalzing weten en ook de koning, zegt menis persoonlijk tegen de doodstraf. Doch nu heeft zich voor een paar maanden iets zeldzaam verschrikkelijks voorgedaan. Een soldaat, Misdea genaamd nam in dolle drift het geweer ter hand en schoot in de kazerne vijf of zes zijner wapen broeders dood. Zal nu ook voor dezen levens lange opsluiting in de plaats komen van de doodstraf? vroeg men. Er moet omtrent die zaak veel oneenigheid onder de ministers bpstaan hebben. Inzonderheid noemt men Mancini, mi nister van buitenlandsche zakendie als ver klaard tegenstander van de doodstraf, pleitte voor verandering van strafterwijl de minister van oorlog te kennen gafdat het leger eischte, dat de wet in al hare gestrengheid werd toege past en niet onduidelijk te verstaan moet hebben gegeven dat hij zijne plaats aan de groene tafel voor een ander zou inruimen, indien het tegen overgestelde gevoelen de bovenhand behield. De minister van oorlog nu heelt zijn pleit gewonnen. Misdea is den 21 dezer te Napels ter dood ge bracht. Waarschijnlijk zal de beslissing in dit Zij kon slechts weenen. Suze vergat haar eigen leedwant zij beg-eep dat de toestand harer vriendin veel smartelijker was dan de hare. Zij bracht het gesprek op den aanstaanden veldslag en beklaagde zich zeer over den maat regel die den man aan zijne vrouw, den brui degom aan zijne bruid ontvoerdeom ze ter slachtbank te leiden. Doch hare vriendin hoorde nauwelijks deze woorden strak staarde zij voor zich en speelde werktuigelijk met den ring, het aan denken aan haren verwijderden geliefde. Er had een oogenblik van pijnlijke stilte plaats. Op eens vernamen zij beiden langzame schreden in den gang. Hermine waren deze maar al te zeer bekend. „Mijn vader komt riep zij verschrikt uit. Suze sprong op. „Ik kan hier niet blijven ik vrees uwen vader „Verberg u in mijne slaapkamer Snel opende Hermine de deur Suze was spoedig verdwenen. Een oogenblik later trad de fabrikant binnen; hij was zoo veranderd, dat hij een krankzinni ge geleek. Zijne dochter slaakte een zachte kreet, en ijlde hem te gemoet. „Gij zijt ziek vader „Dat ben ik stamelde de oude man. „Wij zullen den dokter laten komen. „Gij zijt mijn geneesheer, Hermine, gij alleen! Van niemand anders verwacht ik genezing. On rust en angst drijven mij tot uIk moet zekerheid hebbenzoo ik niet onder de vreese- lijke pijn zal bezwijken. O, die nacht die einde- looze nachtHermine, mijn vriend Hessier heeft geval van invloed zijn op het proces van drie andere soldaten die terechtstaan wegens het doodsohieten van meerderen. Sedert ecnigen lijd waren de bewoners van de stad Albano getuigen van de verschillende boe tedoeningen van een Eranciskaner, die zich op een goeden dag met de meeste stilte in een grot, in de nabijheid der stad gelegen, had geïnstalleerd. De heilige man verliet nooit zijn verblijfplaats hij hield zich niet meer bezig met de zaken van deze wereld en vermeed zelfs elk gesprek, met wien hei ook zij. Uit brood en groenten be stonden zijne dagelijksche maaltijden die hem door medelijdende voorbijgangers werden ver schaft. Men kon de grot niet voorbijgaan zonder hem voor het kruis eerbiedig neergeknield te zien liggen of verdiept in het lezen in een gebeden boek. Men verdiepte zich in allerlei gissingen omtrent het doel van dezen kluizenaar. De politic wilde er zich ten slotte van op de hoogte stellen. Zij vond een treffende gelijkenis tusschen de trekken van den heiligen man en het signalement van een bankier te Verona, die door de politie we gens misbruik van vertrouwen ijverig werd ge zocht. En voor een paar dagen deed de vrome klui zenaar tussehen twee gendarmen zijn intocht in de stad Albano waar hem door de justitie een der grotten werd aangewezen waar hij door deuren en grendels beschermd wordt voor de nieuwsgierige blikken van het publiek. Waalwijk, 25 Juni 1884. Behalve de reeds vroeger vermelde stukken, zullen in de aanstaande zomervergadering der provinciale staten van Noordbrabant nog behandeld worden de volgende Ontwerp-besluit tot wijziging van de inrichting en het beheer van het waterschap de Alemsche en Drielsche uiterwaarden, en bijzonder reglement voor dat waterschap; verzockschrifteu om bijdragen in de kosten van teekenscholen; bijzonder regle ment voor het waterschap de binnenpolder var. Velpverzoek om eene bijdrage in de kosten van de uiterlijke herstelling der cathedrale kerk te 't-Hertogenbosch berichten van gedep. staten op verzoekschriften van lo. de gemeenteraden van Woensel en Nuenen om eene bijdrage in de kosten van aanleg van een kunstweg2o. de gemeenteraden van Nuenen en Sonom eene bijdrage in de kosten van aanleg van een keiweg; 3o. van den gemeenteraad van Dongen, om eene prov. bijdrage in de kosten van aanleg van een kunstweg4o. van de gemeenteraden van Loon op Zand en Udenhoutom eene bijdrage in de kosten van aanleg van een kunstweg5o. van den gemeenteraad van Wouw om eene bijdrage in de kosten van een keiweg van Wouw naar het dorp Wouwsche plantage 6o. van den raad der gemeente Nieuw-Vosmeer om eene bijdrage in de kosten van aanleg van een klinkerweg van Nieuw-Vosmeer naar den te leggen dam door het Slaak brief van gedep. Staten betrekkelijk te verleenen bijdragen in de kosten van verbetering van waterleidingen verzoek van het gemeente bestuur van Zevenbergen om eene bijdrage van een derdehoogstens van f 3000 in de kosten van het leggen eener brug over de Mark aan het Lamgatsveereen adres van waterschappen en gemeentebesturenbezwaren inbrengende tegen het ontwerp van reglement op de dammen dwars-en achterdijken. gelegen op het grondgebied, bestemd tot afvoer van het Beersche Maaswater. Sedert eenige weken geleden door de pro vinciale staten van Noordbrabant concessie werd verleend voor den aanleg van een stoomtramweg van 's-Bosch naar Waalwijk en Heusden hoort men niets van die onderneming. Toch bestaat er geen reden om aan haar welslagen te twijfelen; im mers het blijkt meer en meer welk een belangrijk verkeer in deze streken bestaat. Pas is te Vlijmen een telegraafkantoor geopendof het is er reeds zóó druk dat er sprake is van vermeerdering- van personeelomdat de tegenwoordige directeur, reeds met u gesproken „Ik weet alleslieve vader „Neen gij kent slechts het kleinste gedeeelte mijner smartGod in den hemel weet het, dat uw geluk mij boven alles dierbaar is. Als ik rusteloos zwoegde en speculeerde, dacht ik slechts aan u aan u mijn éeuig kind „Daarvoor ben ik u dankbaar riep de brave dochter met bevende stem. Geroerd drukte Börner haar in zijne armen en kuste haar met bevende lippen op het blanke voorhoofd. „Ik ken mijne Hermine Geef mij de ge- ruststelllendc verzekering, dat gij aan mijn wensch voldoen zult. Morgen zal ik den ambtman noodigen „Morgen reeds „De tijd dringt." „Vader, stel het nog uit." „Heb medelijden met mijne ellende „^ader, wellicht is er een uitkomst te vinden geef mij tijd 1" smeekte Hermine. De fabrikant zag haar met vreeselijke blikken aan. „De vertwijfeling steekt reeds de hand naar mij uiten gij wilt tijd hebben om te overleggen Herminenu zie ik dat gij mij niet liefhebt Gij hebt geen gevoel voor het leed van uwen vader. Zoo ik nog éénen nacht moet doorbrengen gelijk de afgeloopene was dan is het met mij gedaan. Mijn kind, vreeselijke gedachten komen in mijnen geest op „Om Gods wilvaderhoud moed 1" Hermine schrikte terug voor den strakken blik haars vaders. in weerwil van vijn grooten ijver en hulpvaardig heid te nauwernood het werk alleen af kan. Te Nieuwkuik wordt van rijkswege een telephoon- kantoor aangelegd in verbinding met het tele graafkantoor te Vlijmen tp Drunen wordt door eene particuliere onderuemiug een telephoon- kantoor geopend in aansluiting met het telegraaf kantoor te Heusden te Haarsteeg wordt door een enkel koopman eene telephoonverbinding naar Heusden gemaakt. De handel in vruchten groenten hop schors enz. is thans in vollen gang en vooral van eerstgenoemde voortbrengselen worden thans dagelijks duizenden kilo's verzonden. Te Vlijmen is de inrichting van den heer Jansen uit Rotterdam tot verduurzaming van fijne groenten in vollen gang. In zoodanige streek kan het niet anders of een tramweg moet uitste kende uitkomsten opleveren en personendie met den toestand volkomen bekend zijn, berekenen, dat hier minstens 7 percent rente kan worden gemaaktindien men de kosten van exploitatie en aanleg even hoog neemt als voor andere lijnen van gelijke lengtewant er is geen tweede landstreek in ons vaderland aan te wijzen, waar even levendig personen - en goederen-verkeer bestaat als hierwaar handeliudustrie en landbouw wedijveren om producten voor binnen- en buitenland af te zetten. Bij het verleden Zondag te Oudheusdco gehouden handboogschutters-concours is door den schutter J. van der Mee van „Eendracht maakt Macht" te Baardwijk het eerekruis behaald, terwijl aau hetzelfde gezelschap de rozeuprijs ten deel viel met 6 rozen. Jongstleden Maandag had te Waspik het volgende kluchtige voorval plaats 2 metselaars, werkzaam aan het in aanbouw zijnde station, waren aan het Maandaghouden en vonden den rijksdaalderdie zij samen bezaten te weinig om den heelen dag uit te zijn. Zij kwamen oveieen dat de ééne zou in eene herberg zonder vergunning eenige klaartjes gaan drinken en den rijksdaalder in den zak nemen en de andere zou na een poos binnen komen en voor rijksveldwachter spelen. Toen nu de metselaar goed en wel aan Schie dam gezeten was komt de gewaande politieman binnen en vraagt met een punthelmentronie of de tapster ook vergunning heeftde vrouw begint te huilen en -^zegtneêje meheer; de man der wet verbaliseert de tapster en haren klant den metselaardeze bidt en smeekt in vereeni- ging met de vrouwdat het de veldwachter door de vingers zou zien doch deze blijft on verbiddelijk, totdat de metselaar op het idee komt om de macht van het geld op het politie- hart te beproeven na lang bieden en loven zou hij heel de zaak laten rusten zoo beiden hem een rijksdaalder gaven dit werd in dank aan vaard waarop de metselaar-veldwachter vertrok na hun het „mondje dicht" opgelegd te hebben. De tapster was zoo blij dat de zaak bleef rusten cu dat zij er zoo goed af kwam, dat zij haar klant zijae verteerde borrels schonk en bij het heengaan hem nog een fooitje in de hand stopte met de zucht„ek baad niê mooten tappeu mêr dè mot ek zegge dieje gaardjampêtter is tog een midlijende ziel." De bekeurde en de veldwachter gingen later broederlijk in hun metselaars costuum uit en vonden nu dat de Maandag behoorlijk gevierd kon worden. Men schrijft uit Hedikhuizen Sedert eenigen tijd heerscht in ons gemeente bestuur eene groote verwarring de wethouders en verscheidene andere leden van den raad verkeeren met den burgemeester in onmin. Her haaldelijk zijn er van wege het provinciaal bestuur commissies geweest om alles te onderzoeken en de burgemeester moet zelfs met schorsing bedreigd zijn. Toch ziju velen nog van gevoelen dat gedeputeerde staten te groote zachtzinnigheid aan den dag leggen tot schade van het mora liteitsgevoel. Op een boerenerf op den Hoogen Alem onder Mortelgemeente Gemertontstond Za terdag nacht een felle brand. De bewoners „Weet gijvraagde hij sidderend „wat mij wacht Zij herinnerde zich de nabijheid van Suze. „Ga niet voort viel zij hem haastig in de reden. „De gevangenis!" ging Börner hijgende voort. „Er is een te kort van twaalf duizend thaler in „Genoeggenoeg „En dan zijt gij de dochter eens misdadigers!" voegde Börner zich zelve geheel vergetende er bij. „Nu kent gij mijnen toestandgedraag er u naar. Hermine gedraag er u naar Nu weet gij alles alles De bevende hand uitgestrekt houdende, verliet hij waggelende dc kamer. Dat was tö veel voor de dochter; zij zonk bp den naastbijstaanden stoel iu een. Na eenige oogenblikken ging de deur der slaapkamer zacht- kens open en Suze trad te voorschijn. „Groote God riep zij zacht en schoot toe, om hare vriendin weder op te richten. „Suzestamelde deze ontsteld. „Gij hebt alles gehoordmijn vader wist niet wat hij zeide „Stel u gerust, arme Hermine; of ik de woor den van uwen vader gehoord heb of nietgeen woord er van zal ooit over mijne lippen komen. Arnold zelfs zal er niets van weten. Ik ben uwe getrouwe vriendin en thans betreur ik het, dat ik zoo arm ben anders zou ik aanstonds hel pen." „Olaat mij aan uw hart uitweenen Suze mijn lot is te verschrikkelijk God geve mij de krachten om het te dragen moesten in aile haast vluchten. Een paard drie koeien een kalfzestig schapen met hunne lammeren en de geheele inboedel kwamen in de vlammen om. De vrouw des huizes bekwam bij het redden van eene koe hevige brandwonden. De aangrenzende boerderij van den heer v. d. W. bleef na veel krachtsinspanning der brand weer gespaard. Te Dussen liet Vrijdag eene vrouw haar driejarig dochtertje een oogenblik alleen thuis. Er hing een pot met water te koken het kind kwam met het vuur in aanraking waardoor de kleeren vlam vatten, en het schep seltje kreeg zulke hevige brandwonden dat het daags daarna overleed. Zaterdag nacht werd ten huize van II. v. W. te Geertruidenberg ingebroken en een kistje ontvreemd waarin eenige gouden voor werpen en ruim f 50 in specie waren. Men is den dader of de daders nog niet op het spoor. Onder de gemeente Lierop is afgebrand een schapenhok65 schapen kwamen in de vlammen om. Alles was laag zerzekerd. Oorzaak niet bekend. Te Stratum vierde vorige week de handboog schutterij „Ons vergenoegen in Oranje" een luisterrijk feest ter gelegenheid van het behalen harer 102de medaille. De geheele bevolking nam er deel aan. 'sNachts ging bij sommigen helaas de vreugde in baldadigheid over door het inwerpen van glasruiten in openbare en particuliere gebouwen. De veldwachter K. geraak te met eenige belhamels slaags en bracht een der aanvallers een sabelhouw op het hoofd toe. Bij het manoeuvreeren der cavalerie te Venlo had de huzaar W. H. Verhessen van het 1ste escadron het ongeluk van het paard te vallen en zijn linkerbeen te breken. In dien toestand is hij naar het militair hospitaal overgebracht. De twee zakkenrollers te Arnhem, oud 9 en 11 jaar, zijn door de rechtbank aldaar vrijge sproken omdat zij niet met oordeel des <pder- scheids hadden gehandeld doch met last dat zij de een tot 15 April 1889 en de ander tot 15 April 1891 in een verbeteringsgesticht zullen worden opgenomen en opgevoed. De vader van den 9-jarigen knaap die het bankbiljet in onvangst genomen en gebruikt had, werd wegens het helen van gestolen goed ver oordeeld tot 2 jaar celstraf. Bij het weggraven van een ravelijn binnen de vestingwerken van Brielle heeft men een groot aantal lijkkisten met geraamten gevonden. Waarschijnlijk werd dit ravelijn gedurende de Erar-sche overheersching tijdelijk als begraafplaats gebruikt. De commissaris van politie der 2e afd. te 's- Gravenhage bericht, dat Karei Cornelis Ber- nardus Jansen, wiens aanhouding verzocht was, te Breda is aangehouden. Aan den Vosdijk onder Arnhem zijn door het breken van eene as op de baan der staatsspoor 5 zandwagens ontspoord en verbrijzeld. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor en de dienst is niet vertraagd geworden. Twee tot hiertoe onbekende stroopers hebben j.l. Zondagonder de gemeente Kessenich, een jachtopzichter van Baron Michiels van Kessenich, door middel van een geweerschotin den hals verwond. De verwonding is niet van ernstigen aard. Een onderzoek door ue Belgische justitie is reeds ingesteld. Door de marechaussee te Oudenbosch is aangehouden en aan de militaire autoriteit te 's Hage afgeleverd een marinier, die sedert 1868 van zijn korps te Hellevoetsluis was gedeserteerd. Uit Andel wordt gemeld Heden nacht hebben de roovers van jonge ooievaars die sedert eenigen dagen weder hunne jaarlijks herhaalde strooptochten langs de Maas kanten doen ook hier het eenige ooievaarspaar De ongelukkige brak in luide snikken los en sloeg haren arm om den hals harer vriendin, die haar zocht te troosten. Eensklaps stond Her mine op. De zaak is te ernstig zeide zij met eene vaste stem „zweer mij eene eeuwige geheimhouding." „Dat zweer ik bij God, die ons ziet en hoort!" zeide de jonge vrouw plechtig, terwijl zij de hand omhoog hief. „De goede God zal uit dezen nood uitredding geveu. Blijf slechts bedaard denk aan Erederik en handel met bedachtzaamheid." „Wien moet ik opofferen: mijn geliefde of mijn vader?" vraagde de bleeke Hermine. „Geen van beiden. Zoek tijd te winnen en er zal uitkomst komen. Mijn vertrouwen op God staat vast als een rots Hij trekt zich der be kommerden aan wanneer het gevaar het grootst is. Dat heb ik reeds meermalen ondervonden en daarom staat het geloof aan eene wijze en rechtvaardige voorzienigheid bij mij onwankelbaar vast. De predikantbij wier. ik zoo lang ge diend hebheeft het mij geleerd. Ach, zoo hij nog leefdezouden wij hem om raad kunnen vragen." Na een kwartier nam Suze van hare vriendin afscheid, doch niet zonder de belofte haar da gelijks te bezoeken. Iiermine was alleen hare gemoedstemming laat zich betei denken dan beschrijven. Dat zoo iets zou plaats grijpen had zij voor onmogelijk gehouden. Haar arme vader was ontroostbaarop den rand der ver twijfelinghij had gesproken van hetgeen hem wachtte de gevangenis. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2