BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitsehland. Oostenrijk, komen De voorzitter „Alles kan goed uit de gewone middelen worden bestreden maar er zijn veel kosten gemaaktwaarin niet bij de begrooting was voorzien nu voor een keiweg in de Put- steegdan voor een in den dam tusschen Van Loon en Yan Bavelvoor de haven enz." De heer Van der Heijden„Hoeveel is er verleden jaar geleend De secretaris „f 20,000". De heer Van der Heijden „En hoeveel heeft de gasfabriek gekost De secretaris„Met al de kosten ongeveer f17,000." De heer Van der Heijden „En niettegen staande deze leening is er in 't voorjaar een tijdelijke leening geschied die nauwlijks is af gelost of er moet weer een veel grootere gebeuren. Ik heb het nooit zoo gezien. Misschien is de lange afwezigheid van den burgemeester daarop van invloed geweest en dat er tusschenbeide maar één wethouder was." De heer Van Es „Dit heeft er geen invloed op gehad dat er vroeger nooit tijdelijk zou zijn geleend hierin vergist mijnheer Van der Heijdea zichdit is vroeger in dit seizoen wel meer geweest. Maar er zijn veel gelden besteed buiten de begrooting en wat die f 5000 betreft, waaruit die zouden moeten komen Uit de gewone middelen." De heer Van der Heijden „Ik geloof nog niet ciat tijdelijke leeningen meer hebben plaats gehad. Wel hebben wij vroegertoen ik tvet- houder was de kas bij den ontvanger eenmaal opgenomen en toen f 5000 over bevonden, zoodat de ontvauger zeide dat er het volgend jaar geen hoofdelijke omslag zou noodig zijn. Dit alles is nu weg en daarenboven komt er f 5000 te kort. 't Zal alles wel eerlijk in zijn werk gaan, maar ik verklaar ronduit dat 't mij te geleerd is." De voorzitter „Wij hebben al lang met een berooide kas gesukkeldverleden jaar had ik twee bestekken voor trottoirs maar toen ik die in den raad wilde brengen moest er toch al geld geleend worden een groot huishouden met een kleine kas gaat bezwaarlijk." De heer Timmermans Wz. „Ik wensch alleen dit te zeggen om de duidelijkheid. Door den voorzitter en den wethouder is gezegd dat de uitgaven zullen kunnen worden gedekt door de gewone inkomsten 't gebeurt meer dat er een tijdelijktekort is zonder dat daarom de rekening met een nadeelig saldo sluit; dat men gebruik maakt van een toevallige bate is in 't geheel niet af te keuren als die gelden van den weg vroeger waren ingekomen zouden zij zijn gebezigd in plaats van andere gelden, die zeker later nog ontvangen zullen worden in alle geval 't staat vast, dat de rekening niet met een te kort zal sluiten." De voorzitter „Burgemeester en wethouders zijn overtuigd dat de te leenen som binnen 3 maanden uit de gewone middelen zal kunnen worden afgelost. Zonder de aangevraagde som kunnen wij niet voort't is een teleurstelling geen misrekeningwij hadden gedacht het geld voor den weg vroegei te krijgen; maar dit blijkt nu onmogelijk. De zaak zal nu wel genoeg besproken zijn ik stel dus voor f 5000 onderhands te leenen tegen een rente van hoogstens 5% de gewone middelen binnen 3 maanden af te lossen; kunnen wij eerderdan eerder." Bij stemming wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter„Nu is in den financieelen nood der gemeente voorzien De voorzitter deelt mede dat is ingekomen goedkeuring van ged. staten op eenige af- en overschrijvingen, door den raad in de vorige vergadering goedgekeurd. Aangenomen voor kennisgeving., De voorzitter „Is er nog een van de heeren, die iets in 't belang der gemeente voor te stellen heeft De heer Mombers „Ja, mijnheer de voor zitter. Eenigen tijd geleden hadden wij ter tafel de rekening van geleverde medicijnen ten behoeve der armlastigen. Deze kwam den heelen raad buitengewoon hoog voormij dunkt dat het nu de geschikte tijd is om de apothekers te laten inschrijven en ik doe daartoe een voorstel. Als wij nagaan wat de medicamenten voor 10 jaar aan den arme kosttendan zien wij dat de rekening tegenwoordig de helft hooger is dan vroeger. Dit jaar zal zij wel niet zoo hoog loopen omdat meer huismiddelen gebruikt worden, maar toch in vergelijking met voor 5 of 10 jaar verschrikt men van de rekening." De voorzitter„Dit is een puntdat heel onverwacht komt't zou beter hooren bij het vaststellen der begrooting. Als die aanbesteding in November of December gebeurde dan was het tijdig genoeg." De heer Mombers „Is het dan een wet dat dit met het heele jaar geschiede Wij zijn toch verplicht altijd in 't belang der kas te werken op 't oogenblik acht ik den tijd voor een aan besteding geschikt." De voorzitter „'t Zou zoo vreemd klinken dit zoo binnen 't jaar te doen." De heer Van der Heijden „Bij de behan deling der begrooting is hierover reeds in den raad gesproken en ook buiten den raad. Vroeger stonden de apothekers op het tarief een korting aan den arme toe van 25%; toen echter de heer Van Gils lid van den geneeskundigen raad was geworden is dat afgeschaft. Zooals het thans gaat kan het niet meer. Ik steun daarom het voorstel van den heer Mombersmaar ik zou er willen bijgevoegd zien dat hij, die billijk levert, de levering kan blijven houden. De apothe kers hebben den arme lang genoeg gestroopt. Als wij het tractement van den dokter en de apothekers-rekening bij elkander tellendan krijgt men een grootere som dan die besteed wordt om de arme menschen te eten te geven." De voorzitter„Ik heb in 't geheel niets tegen aanbesteding, maar ik acht het ontijdig.,, De heer Van der Heijden „Iutegendeel, 't is nu het juiste oogenblikdaar de heeren schijnen gebrouilleerd te zijnik sieun het voorstel van den heer Mombers." De heer Van Heijst „lk ook." De voorzitter„Wanneer men denkt de leverantie voor een jaar te hebben neemt men dienovereenkomstig zijne maatregelen." De heer Van der Heijden „Als ik goed ben ingelicht dan heeft de eene apotheker de politie achter den andere gezet." De voorzitter„Dit gold niet de waarde der geneesmiddelen 't was enkel omdat gedurende eenige dagen onwettelijk geneesmiddelen zouden zijn afgeleverd. Omdat ik het niet in het belang der gemeente oordeelde dat een apotheek gesupprimeerd zou worden, heb ik zelf mijn diploma als apotheker doen viseeren en de verantwoordelijkheid op mij genomen." De heer Mombers: „Ik heb overal geïnfor meerd over de kosten van geneesmiddelen; maar 't verschil met hier is te gek." De heer Timmermans Van Turenhout„Bij de begrootiDg is deze zaak wel degelijk besproken en iedereen drukte zijn verwondering uit over het hooge cijfer. Gaarne zal ik daarom het voorstel Mombers steunen." De heer Van Heijst„Wanneer men nagaat wat er vroeger hier betaald werd aan medica menten voor den armedan is het verschil enorm. Ik voor mij vind de rekening veel te hoog. De beste weg is laten inschrijven en dan aan den laagsten inschrijver te gunnen." De heer Timmermans Van Turenhout„Kan de voorzitter zich soms herinneren hoe dit vroeger geschiedde De voorzitter En bloc; de levering is vroeger ooit aanbesteed voor f 100 een jaar zelfs voor niemendal. De heer Van der Heijden „Vroeger betaalde men in Baardwijk f 50 voor geneeskundige be handeling en levering van medicijnen en toch kwam nog een geneesheer uit Waalwijk mij als raadslid verzoeken hem eens te helpen tegenover concurrentie van anderen. De heer van Heijst „Toen ik hier als dok ter aankwam heb ik de armenpraktijk van mijn vader overgenomendie destijds betaald werd met f175 voor geneeskundige behandeling met bijlevering van de geneesmiddelen, 't Is waar, veel goedkoope medicamenten, die toen veel ge bruikt werden worden nu niet meer aange wend en veel duurdere integendeel wel maar nu kost dit samen f2000." De heer Timmermans Wz. „Bestaat er geen contract met de apothekers krachtens hetwelk de gemeente voor een jaar zou verbonden zijn?" De voorzitter: „Neen, 't wordt enkel gegund, 't eene jaar aan den eene't andere aan den andere." Er volgt nog eene langdurige discussie over de opportuniteit van de aanbesteding over den tijd waarvoor men zou aanbesteden of er al of niet bezwaren tegen aanbesteding bestonden, over den vorm der aanbesteding enz. enz. enz. De heer van der Heijden, wien dit getalm blijkbaar begon te vervelenstond op en verliet de vergadering, nadat hij herhaalde malen had aangedrongen dat het voorstel van den heer Mombers zou in stem ming worden gebracht. Alvorens heen te gaan zeide hij: „Ik werp al de schuld op u, wanneer gij voortgaat de medicamenten te duur te betalen; 't schijnt dat het voorstei Mombers niet mag in omvraag worden gebracht en daarom ga ik heen." Een oogenblik later volgde dr. Van Heijst. Nadat nog de voorzitter en de wethouder Van Es verklaard hadden dat de gemeente in geenen deele tegenover de apothekers verbonden was en de heer Timmermans Wz. dit speciaal had geconstateerd, werd het voorstel van den heer Mombers „om de levering van de genees middelen ten behoeve der armlastigen sn bloc aan t6 besteden tot wederopzegging van wege ;df! gemeentevan af 1 Augustus a. s." met algemeene stemmen aangenomen. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. Door de Brusselsche rechtbank is dezer dagen een zaak behandelddie gelukkig tot de zeldzaamheden behoort. Men zal zich wellicht herinneren dat onlangs te Brussel een Pransche notarisJolly genaamd, gearresteerd isomdat hij zich wegens verduistering van gelden uit zijn vaderland had verwijderd. Toen Jolly op zekeren dag met de gevangen- wagen naar het paleis van justitie werd gebracht, was eer» vrouw bij de gendarmen, die den wagen begeleidden, gekomen en had hun een aanzienlijke som aangeboden, indien zij den gevangene zouden laten ontsnappen of althans zijne ontvluchting gemakkelijk maken. Het pla" is echter mislukt. Ten gevolge dezer zaak stonden de twee gendarmen en dc vrouw lie het geld geboden had, terecht. De gendarmen zijn tot één jaar en tot zes maanden gevangennisstraf veroordeeld terwijl de vrouw die de gendarmen heeft omgekocht, drie maanden gevangenisstraf moet ondergaan. Te Uecle nabij Brussel is Zondag een biutale diefstal gepleegd. Tegen 3 uur des namiddags hoorde mej. Johanna Sophie renteniersterdie met hare dienstbode woonde, aan de deur schellen. Daar hare dienstbode uit was en zij de gewoonte had in dergelijke gevallen nooit de deur te openen, vroeg zij door het raam wat men verlangde. Het was een jong man van circa 22 jaren, met een pakje onder den armdat hij, volgens zijne mededeelingaan de meid moest overhandigen. Na lang aarzelen opende zij de deur om het pakje voor haar meid in ontvangst te nemen. Eenmaal binnen zijnde verlangde de man 2 fr. 50 voor de bestelling van het pakje. De renteniersterdie zeer corpulent en klein van gestalte is ging met moeite naar boven om het geld te halen en zeide den man een oogenblik te moeten wachten. Toen zij weder beneden kwam wierp de man zich eensklaps op haardreigde haar met den dood zoo zij niet haar geheelc vermogen aan hem overhandigde; met een beitel bracht hij haar eenige slagen op het hoofd toe en reeds had hij haar een touw om den hals gedaan met het doel haar te worgen. Door angst gedreven wees de rentenierster de plaatswaar hare sleutels en vervolgens de kast, waarin haar geld geborgen was, Voor dat de wreedaard zich van het een en ander meester had gemaaktsleepte hij de ongelukkige in het salon, bond haar de handen en de voeten en stopte een prop in haar mond opdat zij geen burengerucht zou kunnen maker,. De som waarvan hij zich meester maakte, bedraagt 80.000 francs in effecten en 150 francs in geld. Intusschen had het slachtoffer zich van de touwen ontdaan en was door het venster op de binnenplaats gesprongen. De dief haar willende volgen zag dat juist een buurvrouw getuige van dit schouwspel was. Hij trok zich terug en ging met het gestolene op de vlucht. Uit een geneeskundig onderzoek is gebleken dat mej. Sophie een slag bekomen heeft op het oog en een schram aan de wang, waarschijnlijk veroorzaakt door den beitel. Men vermoedt, dat de misdadiger na zich in het bezit van haar vermogen gesteld te hebben, voornemens was haar laterals eenige getuige van de misdaad om het leven te brengen. De dienstbode heeft met hare zuster bij wie zij den Zondag had doorgebracht, een langdurig verhoor ondergaan doch het is gebleken dat beiden volkomen onschuldig aan deze misdaad zijn. Den dief is men nog niet op het spoor. Te Sous -le-Bois zijn twee kinderen van het vrouwelijk geslacht geboren, die van de maag tot halverwege den buik aan elkander zijn gegroeid, zoodat zij de gezichtjes naar elkaar hebben toe gekeerd. Ofschoon de kleinen zeer tenger en zwak zijn schijnen zij toch gezond zoodat er voorshands veel kans bestaat, dat zij in het leven zullen blijven. Daar de jonggeborenen niet door gebeente aan elkander verbonden zijn zou het wellicht mogelijk zijn ze door eene operatie van elkander te scheiden. Geen enkel geneesheer heeft echter voorahnog de verantwoordelijkheid voor de bewerking op zich durven nemen. Van de meisjesaan welke men de namen Marie en Philomene heeft gegeveu de vader heet Brenner heeft men terstond na de geboorte de eerste van een roselint om het armpje voorzien ten einde ze van elkander te kunnen onderscheiden. Omtrent het plan van een spoorweg door den St. Bernard heeft de ontwerper, de ingenieur Bitter een schrijven rondgezonden waarin hij op de voordeelen van zijn plan wijst en vooral op de betrekkelijk geringe kosten. Er zouden namelijk 86 milliosn francs noodig zijn of ongeveer de helft der kosten van het Mont Blanc-plan en drie vijfden der kosten van den Simplon- spoorvveg. Dezer dagen is eer, veroordeeld Parijsch schoorsteenveger ontsnapt uit de gevangenis klein lloquette. Hij sloeg zijn krib in stukken en met een der pooten maakte hij ijzeren staven los in 't venster en verbrak hij 't traliewerk voor 't raam. Hij moest toen over een lengte van 66 meter op ongeveer 12 meter boven den grond loopen over een dakrand van nog geen 5 centimeters breedte. Nu en dan kon hij zich aan de vensters grijpen, maar hij moest elke maal van het eene venster tot het andere den vlakken muur volgen over een afstand van 1 m. 4 cm.en kon daar het even wicht niet behouden dan met behulp der beweging van beide handen. Niemand begrijpt dat hij den hals niet gebroken heeft. In het ministerie van handel zijn eenige fa brikanten vergaderd geweestdie leden waren van de jury's der internationale tentoonstelling te Varijs Weenen Philadelphia en Amsterdam, ten einde te spreken over de algemeene of in ternationale tentoonstelling welke krachtens een dezer dagen door den ministerraad genomen be sluit in 1889 te Parijs gehouden zal worden. De bijeenkomst had ten doel, besluiten te nemen tot het doen van de noodige stappen opdat van de zijde der industrieelen de wensch worde uitgesprokendat de bovenbedoelde tentoon stelling niet een internationale zij. Men vreest nl., dat bij aldien tegen genoemd tijdstip de radicale partij aan het bewind mocht komen de Europeesche monarchiën zullen weigeren deel te nemeu aan een tentoonstellingwelke dan als een verheerlijking der revólutionaire republiek zou zijn aan te merken. Uit Algiers wordt gemelddat aldaar voor eenige dagen eene anti-semitische be weging is ontstaan waarbij bloedige gevechten plaats hadden. Verscheidene personen zijn gewond en de jodenwijk is geplunderd. De troepen moesten tusschenbeide komen. De dag is kalm voorbijgegaan. Er zijn krachtige maatregelen genomen ter voorkoming van nieuwe verstoringen. Zaterdagmiddag om drie uren zijn in het ministerie van buiteuiandsche zaken te Londen de bijeenkomsten der Egyptische conferentie ge opend. Alle vertegenwoordigers waren aanwezig, vergezeld van hunne finaucieele raadslieden. Lord Granville ontving de gevolmachtigden. Volgens den Observeris het ontwerp der Britsche regeering betreffende de Egyptische financiën reeds aan de gedelegeerden overhandigd. De hoofdpunten er van zouden de volgende zijn: De interest der geünificeerde schuld tot 3% Per" centdie der gepriviligieerde schuld tot 4% gereduceerd worden. Op de Daira-schuld zou geene rente-reductie plaats vindenmits de daartoe verhypothekeerde inkomsten voldoende zijn. In het tegenovergestelde geval zou de Egyptische regeering de rente aanvullen op 1/2 percent na. Geene rente-reductie zal plaats hebben op de domeiuleening. De werking der amortisatiekas voor de geprivilegieerde en geüni ficeerde schuld is geschorst. Op de Kanaal-obligatiëndie Engeland in handen heeftzal de interest °f li percent verminderd worden. Engeland zal ter betaling der schadeloosstelling en .andere kosten 8 millioen pond sterling voorschieten of het voorschieten waarborgen. Deze leening zal boven alle andere leeningen den voorrang hebben. De belastingen, in Egypte te heffen, zullen met 3% of 4 millioen pond sterling verminderd worden. Groote ontsteltenis is te Straatsburg veroor zaakt door den dood van den student Hettner, aldaareen zoon van den bekenden schrijver waardoor weer een treurig licht geworpen wordt op de duelleerwoede aan de Duitsche hooge- scholen. Hij had zich afkeurend uitgelaten over de wilde gedragingen van een troepje leden van het gezel schap Palatia waarvan hij lid was, en hij ontving deswege rerscheidene uitdagingen tot een tweege vecht met sabels. Hettner weigerde echter anders dan met pistolen te vechten en een raad van eer verklaarde hem daarop buiten staat voldoening te geven. (Satisfactions unfahig.) De disciplinaire kamer der universiteit ver klaarde wel dat vonnis nietig maar Hettner trok zichdoor het valsche gevoel van eerdat aan de Duitsche hoogescholen heerschtde zaak zoozeer aan dat .hij zich van het leven beroof de. Het studentenkorps Palatia is nu door het be stuur der universiteit opgeheven. Voor de rechtbank te Lubeck is Vrijdag een verschrikkelijke scène voorgevallen. Dr. Jenner, die reeds twee jaren geleden gearresteerd was onder beschuldiging van een dienstmeisje ver moord te hebben doch vrijgesproken was, stond nu weder terechtbeschuldigd van een aanslag op de goede zeden. Nadat de jury het „schul dig" had uitgesproken en de rechters zich terug getrokken hadden om te beraadslagen over de straf, die hem zou opgelegd worden, stond Jenner oogen- schijnlijk kalm met zijn verdediger te spreken terwijl hij met zijn handen iets aan zijn boord scheen te verrichten. Eensklaps vertoonde zich een stroom bloed hij had zich met een pennemes de slagader doorgesneden. Hoewel onmiddellijk zes geneesheeren van de tribune voor het publiek toe snelden was Jenner na een korten doodstrijd een lijk. Het vonnis, dat gedurende deze ge beurtenis werd uitgesproken luidde twee jaren tuchthuisstraf. In het proces wegens de verleden jaar plaats gehad hebbende antisemitische ongeregeldheden, dat dezer dagen te Pest is gevoerd werden alle beschuldigden van de aanklacht wegens oproer vrijgesproken. Daarentegen werden 26 personen van 3 weken tot een jaar gevangenis straf veroordeeld wegens het plegen van geweld jegens particuliere personen. 19 beschuldigden werden vrijgesproken. Te Weenen heeft men in hei Prater, bij de tentoonstelling-rotondeeen bom met ont plofbare stoffen gevonden. Alle openbare ge bouwen worden nu voortdurend nauwlettend bewaakt. De berichten uit de overstroomde streken van Oostenrijk-Hongarije luiden nog steeds treurig. De meeste Galicische stroomen zijn gezwollen. De Dniester Kohatijn heeft bijna alle plaatsen in het district overstroomd. De Lipa richtte tusschen Firlejow en Bolszawce groote verwoestingen aan, de meeste bruggen zijn weg gespoeld. De Dniester heeft de plaatsen Halisz Zalukiew Dubowee Dehowa Hanowee en Po- plawnikie alsmede de geheele vlakte bij Bursztyn overstroomd. De Dunajec is tot Badlow buiten hare oevers getreden. De omtrek van Dombrowa is geheel overstroomd. De Swica en Lomnica zijn mede buiten hare oevers getreden. In den omtrek van Halicz is de nood het grootst. Geheele districten zijn in meeren verkeerd en de boeren lijden er groote ellende. Hun vee is verdronkenhun oogst vernield en hunne hutten onbewoonbaar. De ongelukkigen worden in booten uit hunne woningen gehaald. Te Grobla heeft de Weichsel geheele bosschen vernield. De bewoners van die streek moesten op de daken hunner woningen vluchten. In Bussisch Polen zijn 25 dorpen overstroomd. Daar is voor 120.000 roebels aan hooi wegge spoeld. Verscheidene stoombooten zijn er in de weer tot redding van menschen en goederen en tot aanvoer van levensmiddelen,

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2