i -j. Kermis 1884. haTmFnie L'ESPÉRANGE. SOIREE AMUSANTE. De De Transvaalsche Gebeurtenissen GRANDE MATINEE. TRANSVAAL Rusland. Amerika. BINNENLAND. ADYERTENTIEN. J. M. BASELMANS, Dinsdag 15 Juli, Woensdag 16 Juli, VERKOOPEX: Toekomst van Zuid-Afrika Dr. j. W. G. VAN OORDT. 315de STAATSLOTERIJ. Harmoniezaal A. N. YAV RIEL. beide met medewerking van heeren artisten benevens den heer A. J. DE WINTER. De ONTVANGER der REGISTRA TIE en DOMEINEN, te Waalwijk, zal op Dinsdag den 15 Juli 1884, over den oogst van het jaar 1884, Vroeger f 1,25 thans f0,75. T. SLAGTER te Kollum. Op sommige plaatsen vooral bij Krakau is typhus uitgebroken. Het spoorwegverkeer is op vele plaatsen gestremd. Omtrent de anti-semitische ongeregeldheden die den 19en dezer te Nischny-Nowgorod hebben plaats gehadmeldt een ooggetuige aan het Berl. Tagebl., dat var, dergelijke tooneelen als van die welke 6 uur 's avonds tot 3 uur 'snachts aldaar zijn voorgekomen geen denkbeeld is te vormen. De oorzaak van deze ongeregeldheden was, dat een klein kind dat in de straat speelde, in een door de aanhoudende regens ontstanen modderpoel viel. Het kind dat ruim een jaar oud was werd door eene Israëlitische vrouw die tegen over dien modderpoel woonde, opgenomen en om het van de vuile en natte kleederen te ontdoen, nam zij het in huis. Op hetzelfde oogenblik riep een beschonken persoon De jodin heeft een kind gestolen dat zij vermoorden wil, omdat de joden nu christenbloed noodig hebben.Ir. een oogwenk was de geheele buurt op de been en onmiddellijk begon'men het huis binnen te dringen. De vrouw werd doodgeslagen en de meubels vernield; niets bleef gespaard. Vandaar trok de menigte naar de synagoge en ook de zich daarin bevindende Israëlietendie zich niet konden reddenwerden vermoord. Nadat het gepeupel nog een koopmanshuis vernield had ging men naar het kantoor van den bouwon dernemer Deutzelmann. Nadat eerst de ruiten met steenen waren ingegooid, ging men het huis binnen en men mishandelde Deutzelmann, zijn zoon en nog twee personen dermatedat hunne lijken later onkenbaar waren. Boeken geld meer dan 12000 roebelgoudzilver enz. wer den uit de vensters op straat geworpen. Den volgenden morgen lagen in het politie bureau tien lijken, die geheel onherkenbaar waren. Eerst te twaalf uur des nachts kwamen kozakken en infanterie om het oproer te dempen. Bij den jongsten hagelstorm te Aschulfy in het Russische district Eriwan zijn zeventig huizen vernield en verloren 40 menschen het leven. Er vielen hagelsteenen zoo groot als ganzeneieren de rivieren werden in haren loop gestremd en traden buiten hare oevers. Men schat de schade op 300,000 roebel. In Amerika is men tegenwoordig aan het bouwen van den hoogsten spoorweg. Het is die van Pike's Peak in Colorado. Hij zal 2000 voet hooger liggen dan de Lima en Oroyalijn in Peru. Op dit oogenblik legt men de sporen op een puntdat twaalfduizend voet boven de zee ligt. (De Montblanc meet 14,600 voet). De dertig mijlen die hij lang is zijn eene opeen volging van de meest ingewikkelde bochten, waar in geen recht eind voorkomtdat langer is dan 300 voet. Er zijn tal van bochten in, van 500 tot 1000 voetwaarin de straal der kromming bij elk stuk spoor wisselt. Op een buitenpartij in Amerika dwaalde een dame aan den arm van een heer van het overige gezelschap af en sloeg de zijpaden van een bosch in. Daar zag zij plotseling een slapende ratelslang. Iu plaats van na zooals duizenden harer zusters zouden gedaan hebbengillend de vlucht te nemennam de moedige lady den bergstokwaarmede zij gewapend was en sloeg met forsche hand het giftige dier dood. In triomf werd nu de vreemdsoortige buit naar het overige gezelschap gebracht en dwong men den gemaal der bedoelde dame de belofte af, dat hij de huid van het monster zou doen op vullen en dan aan zijn vrouw als gordel vereeren. De geschiedenis werd bekend eerst in engeren, daarna in wijderen kring en weldra was o grillige modeeen ratelslangengordel het voorwerp der vurigste wenschen van tallooze zusteren. Sedert dien tijd is de jacht op ratel slangen een voordeeiig werk geworden in het westelijk halfrond en daar de eene dwaasheid op de andere volgtwordt thans niet alleen de opgevulde huid gedragen als ceintuurdoch ook de ratels alsoorbellen V' Waalwijk2 Juli 1884. Bij de Maandag gehouden verkiezing van één lid voor den gemeenteraad alhier waren blijkens het proces-verbaal opgekomen 205 kiezers. Bij de opening der stembus kwamen er echter 209 stembriefjes te voorschijn dus 4 te veel. Uitgebracht op de heeren -. E. A. Baijens 82 stemmen. L. van der Kolk. 43 P. H. C. Wijten. 41 n Aloys Verbunt. 35 G. van Loon. 2 Th. Gerris. 1 stem. F. van Tilborgh. 1 Th. van Delft. 1 Blanco en van onwaarde 3. Aanvankelijk helde het stembureau over tot de meening datdaar de 4 stemmen die te veel waren uitgebrachtinvloed op den uitslag der verkiezing konden hebben een herstemming moest plaats hebben tusschen de vier eerstge noemde heeren dienovereenkomstg luidde dan ook ons gisteren in de gemeente verspreid bul letin. Bij nader onderweging echter kwam het bureau tot de conclusie, dat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Bayensvan der Kolk en Wijten. Jfc- In afwachting dat van wege de gemeente den sproeimachine onze straten meermalen daags zal verfrisschen zijn de inwoners uitgenoodigd dit zelf voor hunne huizen te doen. Wij vertrouwen, dat zij hieraan gevolg zullen geven en tevens, dat zij ook in hunne woningen en de omgeving daarvan alles zullen aanwenden, wat geschikt is om de reinheid en frischheid te bevorderen vooral met het oog op de in het zuiden van Frankrijk uitgebroken cholera. Maar van de andere zijde is liet ook te hopen, dat ons gemeentebestuur t.och eindelijk zal kunnen goedvinden, de reeds verleden jaar gedecreteerde sproeimachine aan te schaffen en in werking te stellen. In de afdeelingen der tweede kamer werd bij 't onderzoek der wet tot goedkeuring van eenige artikelen van het handelstractaat met Frankrijk door sommige leden de opmerking gemaakt dat wanneer de vorige regeering, on middellijk na de verwerping van het vorig tractaat, den wijnaccijns had verhoogd thans groot,ere voordeelen bedongen hadden kunnen worden. De meeste leden sloten zich echter bij de voor standers aan, nu er althanseenig voordeel verkregen was. Naar het Utrechtsch Dagblad verneemt zijn de voorloopige overwegingen ten aanzien der voogdijwet reeds zoover gevorderd dat het wetsontwerp burnen betrekkelijk zeer korten tijd bij de staten-generaal zal inkomen. H. M. de koningin moet daarbij zijn aangewezen als voogdes terwijl als de //aanzienlijke Neder landers" welke haar in den raad van voogdij zouden ter zijde staan, zullen worden voorgedragen jhr. mr. G. C. J. van Reenen vice-president van den raad van state mr. C. Th. graaf van Lynden van Sandenburgoudministeren A. baron Schimmelpenninck van der Oye. Het plan bestaat bij de tweede kamer, om nog in deze week met afdoening van de reeds aan de orde zijnde wetsontwerpen en conclusiën, de leeningswetde verhooging van den accijns op het gedistilleerd en het Franschehandelstractaat te behandelen. Op het laatst der week zou de kamer dan op reces uiteengaan. Van zeer betrouwbare zijde, zegt het R. N., ontvangen wij het volgende berichtdat wij in zijn geheel zooals wij het ontvangen slechts onder de strengste reserve opnemen: minister Heemskerk is vast besloten bij 't eindigen dezer zitting zijne portefeuille neer te leggen. Als zijn hoogstwaar- schijnlijken opvolger mag aangemerkt worden miuister Modderman als premier met de porte feuille van justitie. Verder worden mij genoemd de hh. De Louter, koloniën, Pierson, financiën, Roell binnenl. zaken Michaelis waterstaat Andrau (oud-hoofd officier der marine), marine, Kromhoutoorlog en Van der Does de Willebois, buitenl. zaken. Ik behoef niet te zeggen dat onder de genoemden enkelen of misschien zelfs meerderen zijn wier aanstaand optreden nog niet veel meer dan een vrome wenscli is maar op den hoofdinhoud mijner mededeeling kunt ge u verlaten." Door de Bredasche harddraverijvereeniging is het programma der harddraverijen en wedrennen vastgesteld, die te Breda op Maandag 8 September e. k. zullen plaats hebben. Er zullen gehouden worden lo eene provinciale harddraverij voor paarden uit Noordbrabant; 2o een officier steeple chase voor paarden van officieren van het Nederi. of Ned.-Indische leger 3o eene uationale hard draverij voor Nederlandsche paarden4o een internationale wedren met hindernissen 5o een hurdle-race voor België en Holland en 6o een internationale wedren op de vlakke baan. Voor no 1 is de prijs een compleet tilburytuigvoor no 2 en5 f 150; voor no 3 en 4 f250 en voor no 6 f 200. Het terreiu is gelegen bij de voormalige Gin- nekenpoort. Op eene sierlijke tribunein het raidden van de ellipsvormige renbaan zullen de leden met hunne dames gereserveerde plaatsen bekomen. Men schrijft uit Tilburg De stand der te veld staaude gewassen in deze omstreken is zeer bevredigend. Rogge staat uitmuntend, met vooruitzicht op een ruim beschot en veel stroo. Haver en gerst komen goed aan, terwijl de uitgezaaide boekweit zich gunstig laat aanzien. De vroege aardappelen, welke reeds gerooid wordengeven een middelmatig beschot doch zijn uitmuntend van qualiteit. Geen zweem van ziekte is in de late soorten te bespeuren zoodat gunstig weder dit hoofdproduct in deze streken een ruimen oogst belooft. Tuinvruchten zijn er in overvloeddoch het fruit zal zeer schaarseh zijn alleen de late appelsoorten, die het minst van de vorst geleden hebben, kunnen nog wat opleveren. Uit Vlijmen wordt gemeldt De speculatiehandel op leveriug in hop is in de laatste dagen zoo groot, dat de hopkoopers alle telers afloopen en reeds tot f 60 per 50 kg. bieden om Sept. e. k. te leveren. De nieuwe plant ontwikkelt zich uitstekend, zoodat men, wanneer weer en wind goed blijven, op een ruimen oogst kan gerekend worden. Behalve de reeds vroeger vermelde onderwerpen zullen in de zomervergadering der provinciale staten van Noordbrabant nog behandeld worden aanvragen om bijdragen in de kosten van aanleg van le een keiweg van het gehucht Biest door de kom van Hilvarenbeek en over Lage en Hooge Mierde O O naar Reusel2e een keiweg van Wouw naar Steenbergenontwerp-besluit tot oprichting van een waterschap de Velpsche Bovenpolder; voorstel tot vervanging van een gedeelte provincialen grintweg door eene keibestrating te Oud-en Nieuw-Gastelverzoek om de gewone bijdrage ten behoeve der maatschappij tot verzachting van het lot van behoeftige kraamvrouwen, Donderdagnacht is inbraak gepleegd in het buitenverblijf van den heer M. G.aan de Prinsenhoeve te Tilburg. Na zich te goed gedaan te hebben aan de inhoud van ver schillende flesschen hebben de daders al wat onder hun bereik kwam vernield en zich verwijderd. De inbrekers zijn in handen der politie. Yoor de rechtbank te Dordrecht is verleden week een even zeldzame als treurige zaak behandeld. Zondag 4 Mei waren eenige knapen aan het spelen; nadat dit eenigen tijd geduurd had begonnen ze met vuil te werpen, waarop Jacob van Schadenburg, een knaap van 13 jaar, zoo kwaad werd, dat hij zijn knipmes trok en daarmede den 12-jarigen Johannes Hendricus Smeulers een steek in den buik toebrachtwelke verwonding zoo erngstig was dat hij den volgenden dag reeds overleed. Berouwvol bekende de dader zijn misdrijf verzekerende alleen het doel te hebben gehad zijn makker bang te maken. De officier van justitie schetste het ongeluk aan de ouders overkomen beider vaders, op op de zitting, tegenwoordig waren in rouw gedompeldde een, die zoo noodlottig een kind heeft verloren de ander een zoon heb bende die op zulk een leeftijd reeds zulk een daad heeft begaan. Volgens zijn ziens wijze had de knaap echter zonder oordeel des onderscheids gehandeld, waarom hij vrijspraak vroegdoch zijn plaatsing eischte in een ge sticht voor den tijd van 5 jarenopdat hij daar verder opgevoed worde, het treurige van zijn daad leere inzienen bij zijn intrede in de maatschappij door goed gedrag alles in het werk stelle om deze daad uit te wisschen. ^BAARDWIJK2 Juli. Heden morgen heeft alhier de plechtige uitvaart plaats ge had van den zeereerw. heer Joannes Mar- tinus Baselmansin leven pastoor dezer pa rochie. Te 10 ure werd de H. lijkdienst verricht door den zeereerw. heer J. Wijne, deken en pastoor te Waspik, bijgestaan door de eerw. heeren J. Glaudemans, kapelaan, en W. van Doren, assistent bij den overledene. De lijkrede werd gehouden door den z.ew. heer deken, die in gevoelvolle woordenden afge storven herder een laatste hulde bracht en zijne verdiensten memoreerde. Nadat de absoute was verricht, ordende zich de lijkstoet om het stoffelijk overschot grafwaarts te dragen. Deze was gevormd als volgt Voorop een rouwvaan, waarachter lantarens in rouwfloers gehuldvervolgens de leden der TI. familie daarna het lijk van den over ledene, gedragen door prefecten en onder prefecten der IT. familiegevolgd door de familie van den afgestorveneeen aantal geestelijken uit het diocees en verscheidene vrienden. Op het kerkhof aangekomen werd door de leden der zangafdeeling van de H. familie een laatste afscheid gebracht aan hun ont slapen herder, door het zingen van de Vliegh's roerend lied //Op het ICerkhof/y, waarna het lijk in het graf werd neergelaten. Zichtbaar getroffen en in diepen ernst woonde de geheele parochie de droevige plechtigheid bij. En geen wonder Hij, wiens zielloos over schot men daar neerliet in den schoot der aarde, had van zijne 86 levensjaren er bijna 50 doorgebracht als pastoor van Baardwijk te midden van hen allen die hem thans uitgeleide deden naar zijne laatste rustplaats. Hier bij dat open graf herinnerde men zich, hoe die grijsaard tot zijn laatsten levensdag zijn parochianen als zijn kinderen had lief gehad hoe hij bijna een halve eeuw lang vreugde en leed met hen had gedeeldhoe hij voor bedroefden een trooster, voor zwakken een steun, voor noodlijdenden een toevlucht, voor allen een gids en voorganger was ge weest op den weg van plicht en deugd en velen van die daar stonden was die her innering te sterk om een traan te kunnen weerhouden, als laatste blijk van achting en eerbied voor den eerwaardigen doode. Onnoodig schijnt het ons dan ook alhier den lof te verkondigen van den mandie gedurende zijn lange loopbaan zich zoozeer aller genegenheid en liefde heeft weten te verwerven en te behoudendat eene geheele gemeente, met diepen rouw in het hart, hem ter laatste rustplaats vergezelt. Nog lang zal de parochie van Baardwijk den slag gevoelendie haar in het afsterven van haren beminden herder getroffen heeft niet licht zal de nagedachtenis worden uitgé- wischt van den diep betreurden overledene. De troostdie zijne kinderen opbeurt is de zekerheid, dat hun vader is heengegaan om het loon te ontvangen, dat is weggelegd voor de rechtvaardigen. Hij ruste in vrede l 5de klasse. Trekking van 28 Juni. No. 9862 f2000 en premie van f30000 no. 19154 f200 no. 16864 premie f 3000. JJ^Tot mijne diepe droefheid over-( 1 leed hedenvoorzien van de laatste ITH. sacramenten, mijne dierbare echtgenoote Mevrouw Johanna Carolina Stael, in den ouderdom van ruim 65 jaren. IDr. J. B. DE HAAN.. Waalwijk, 23 Juni 1884. Heden overleed, voorzien van del laatste H.H. Sacramenten, onze beminde heeroom de zeereerw. heer in den ouderdom van bijna 86 jaren gedurende bijna 49 jaren pastoor dezer parochie Namens de familie P. VERSCIIUEREN pastoor. Baardioijh 29 Juni1884. Wij ondergeteekenden brengen onzen welgemeenden dank aan de brandver zekering-maatschappij voor het koninkrijk der Nederlanden, gevestigd te 's Bosch, en aan haren agent den Heer Verbunt van O Verbeek, voor de flinke regeling en prompte uitbetaling van de maatschappij bij j.l. brand ondervon den. VICTOR DUMOULIN. MARC VAN DAALEN. J. DE GROOT. M. DE KRIEGER. Bezooijen25 Juni 1884. des morgens 10 uurten huize van COR- NELIS VAN HULTEN te Drunenten overstaan van den aldaar gevestigden Notaris KUIJPERS, in het openbaar onder de gemeenten Loonopzand, Bezooijen, Waalwijk, Nieuwkuik, Onsenoort en Drunen, in blokken als van ouds. Inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van voornoemden ontvanger, alwaar ook de tiendkaarten voor belanghebbenden ter inzage liggen. en de door Dit werk wordtvoor een paar jaar pas verschenen, tegen verminderden prijs aange boden. Wie nu met de gebeurtenissen van de Transvaal en met de toekomst van dit land bekend wenscht te wordenhaaste zich dus te bestellen bij zijn boekhandelaar of een postwissel te zenden aan

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 3