Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. zelfmoord plaats gehad. De derde verdieping werd door twee broedersrenteniersbewoond, van welke een aan een ongeneeslijke ziekte lijdende was. Daar hij de pijn niet langer verdragen kon, schoot hij zich dood. Het schot werd niet gehoord. Een uur later kwam de jon gare broeder thuis en zag het lijk in het midden der kamer liggen. De zelfmoordenaar hield den revovler nog in de hand. De broeder nam den revolver en joeg zich een kogel door het hoofd. Toen men te hulp snelde, lagen de lijken der twee broeders naast elkander. Voor eenige dagen is in de Seine het in twee stukken gesneden lijk van een man gevonden; op het eerste oogenblik dacht men, dat de schroef van eene stoomboot het lijk aldus doorsnede 1 had maar bij onderzoek is gebleken dat dit niet denkbaar was de doorsnijding toonde eene re gelmatigheid aan die niet verwacht kan worden van eene stoombootschroef. Bij nauer onderzoek kwam men tot de ontdekkingdat men het lijk voor zich had van Lebon poelier in de Rue de Lyondie sedert eenige weken vermist werd. Voorts kwam man te weten dat een koffiehuis- bediende Mielle geheeten kort voor Lebon's verdwijning bij hem was geweest en dat men toen geschreeuw, zelfs moordgeroep in Lebon's kamer had gehoord. Geen twijfel dus dat Mielle de moordenaar was want ook hij was verdwenen. Er werd nu dadelijk allerwege zijn signalement gezonden, en Zondag avond is het twee gendarmen te Bar-Sur-Aube gelukt hem te ontdekken en in handen te krijgen. Zij zagen namelijk een persoon op den wegdie dadelijk terugkeerde toen hij hen in 't gezicht kreeg. Dit wekte den argwaan der gendarmen, die hem naliepen. Maar het viel niet gemakkelijk den man te pakken want deze zette het op een loopen, en geen raad wetende hoe aan de gendarmen te ontkomen sprong hij in de Aube in de hoop van den tegeuovergestelden oever te zullen bereiken. Die berekening faalde. Hij werd opgevischt in de rivier en naar deze zijde op het droge gebracht. Het was eene goede vangst. De vluchteling toch was niemand anders dan Mielle. De financieele deskundigen ter conferentie ver gaderen heden waarschijulijk zullen zij dan met het onderzoek der hun voorgelegde vraagpunten gereed zijn. De Daily News verneemt uit Assoean onder dagteekening van den 2den dezerdat L2,000 Arabieren Debbah hebben genomen en 3000 man van het garnizoen en de bevolking vermoord zouden hebben. Waddington is Donderdag naar Parijs vertrokkenwaarheen hij geroepen is om met Ferry te confereeren over de Engelsche financi eele voorstellen in zake Egypte. Omtrent den brand van den schouwburg te Edinburgh wordt nader bericht, dat hij uit brak gedurende de ochtend-repetitie. De brand weer kwam spoedig maar het gelukte haar niet, de vlammen te stuiten. Een uur na de ont dekking van den brand stortte het koepeldak met vervaarlijk geraas ineen. De hitte was op sommige oogenblikken zoo grootdat gebouwen aan de overzijde van den schouwburg ook in brand geraakteö en dat een geheel blok huizen werkelijk in groot gevaar verkeerde. Ook het dak van een naburige roomsch kath. kerk werd zwaar beschadigd. De priesters waren daar reeds bezig schilderijen en kostbaar heden in veiligheid te brengen. Dit gebouw bleef echter verder gespaard. De schouwburg, die 13,000 kostte, was voor 12,000 verzekerd. Hij brandde nu voor de vierde maal af. De eerste keer was in 1853, de tweede in 1861 (waarbij 7 nienschen het leven verloren) en de derde keer in 1875. Er zijn geruchten in omloop omtrent een samenkomst van den keizer van Rusland met den Duitschen kroonprins te Dantzig, bij gele genheid van de zee-manoeuvres. Echter is het nog twijfelachtig of de kroonprins naar Dantzig zal gaan om de manoeuvres bij te wonen, terwijl in Berlijnsche kringendie biervan onderricht kunnen zijn, nog niets van een reis van den czaar naar Dantzig bekend is. Aan deze manoeuvres nemen 23 oorlogsschepen deel. De prinsen Wilhelm en Heinrichzoons van den kroonprins, zijn hierbij reeds tegen woordig. De Duitsche bladen geven uitvoerige mededeelingen over deze oefeningen ten beste en wijzen met voldoening op den goeden staat, waarin de Duitsche marine blijkt te verkeeren. De nieuw benoemde leden van den raad van state hebben sedert hunne benoeming, nog geenerlei mededeeling ontvangen zij zijn noch omtrent de regeling der zaken noch omtrent het tijdstip van samenkomstom met de werk zaamheden een aanvang te nemen onderricht. Volgens de Münchener Zeitung bevindt zich een geheimziunig persoonFranschman, die geen Duitsch spreekt en het doet voorkomen, dat hij de taal ook niet begrijpt, in de gevan genis van Dusseldorf onder beschuldiging van hoogverraad. Men neemt steeds de grootste voorzorgenwanneer men hem per rijtuig naar den rechter van instructie en weder naar de ge vangenis brengt. Een nieuwe manier om zijn vermogen voor dieven te bewaren heeft een bewoner van Ber lijn dezer dagen aan het licht gebracht. De man was in 't bezit van 4y2 pCt obligatiën der stad Berlijn en hij deelde aan het hoofd der stad schriftelijk mede dat hij zijne obligatiën uit vrees voor dieven eenvoudig verbrand had en alleen de coupons zorgvuldig bad bewaard. Nu bij het veranderen dezer 41/o pCt. obligatiëu in 4 pCts. ziet de man eerst in welke domheid hij heeft begaan. Het Zwitsersche dorp Batterswijl, in het kanton Thurgauis door brand voor het grootste ge deelte vernield. Tweehonderd raenschen zijn van onderkomen beroofd. Ook te Hohroth een schilderachtig gelegen gehucht bij Munsterwoedde een hevige brand, die twintig huizen en schuren in de asoh legde. Men vermoedt dat de ramp aan boos opzei te wijten is. De kamer van afgevaardigden is met de zo- mer-vacantis uiteengegaan. De Fanfulia meldt dat de paus sedert drie dagen ziek is en aan bronchitis lijdt. Den vo- rigen nacht had hij een vrij hevigen aanval van asthma. Te Venetië is verleden week de nieuwe wa terleiding waardoor de stad van friscii water uit de Trenta voorzien wordt, feestelijk ingewijd. Kardinaal Agostini sprak den kerkelijken zegen er over uiter werd een feestmaal gehouden op het St. Marcusplein spoot eene reusachtige fontein tijdelijk voor deze gelegenheid gemaakt, een straal water van 22 meter omhoog. 'sAvonds werd op het feestelijk geïllumineerde plein die fontein met Bengaalsche vuur verlicht. Bij Altau is, naar men uit Thorn bericht, weer een dijk van den Weichsel bezweken waardoor de schade van de overstrooming weer aanmerkelijk vergroot werd. Een artikel van den Neder- landschen consul te Warschau getuigt hoe groot de ramp door de overstroomingen van de Weichsel in Polen is. De czaar schonk reeds eene bijdrage van 200,000 roebels de gouver neur-generaal van Polen Gourko 50000 roebels. Ten behoeve van de noodlijdenden door de overstrooming in Russisch Polen komen voort durend giften in. Men berekent de daar geleden schade op 10 a 20 millioen roebels. In Pruisisch Polen (Posen) en Oostenrijksch Polen (Galicië) is de schade bijna even groot. In een district van Posen staan 24000 hectaren onder water en van den oogst komt zoo goed als niets terecht. De gouverneur van Nischny-Nowgord heeft een kennisgeving uitgevaardigd, dat bij de gering ste wanordelijkheid op de strengste wijze tus- schenbeide getreden zal worden. Van de 112 personeu die wegens antisemitische ongeregeld heden in de afgeloopen maand zijn gearresteerd, zal niemand vrijgelaten worden voor het geheele rechtsgeding is afgeloopen. De politie heeft in last gekregen binnen drie dagen een lijst der Israëlieten op te maken, die zich zonder toestem ming te Nischny-Nowgorod ophouden. WAALWIJK. De gewone Zondagsche repetitie der lieder tafel „Oefening en Vermaak" wordt uitgesteld tot Zondag 13 dezer. ~F Waalwijk, 5 Juli 1884. Onze gemeenteraad besloot in zijne vorige ver gadering van 27 Junijl., op voorstel van den heer Mombers „te beginnen met 1 Augustus a. 3. de levering der geneesmiddelen ten behoeve dor armlastigen en bloc aan te bestedentot wederopzegging van wege de gemeente." Wij vreezen dat door aanbesteding en bloc niet het beoogde doel, vermindering der kosten van ge neesmiddelen zal bereikt worden. Wij veronderstellen dat geen der heeren apothe kers zich aan het risicoaan eene dusdanige aanneming verbonden, zal wenschen te wagen, en doen zij dit aldat dan de som, waarvoor zij inschrijvenzeker niet veel lager zal zijn dan hunne rekeningen tot dasverre waren. Behalve dat hijbij het heerschen van epi- demiën in een jaar groot verlies zou kunnen lijdenhangt de leverancier bij aanbesteding m bloc geheel af van de zienswijze om geen andere uitdrukking te bezigen, van den genees heer, die met de armenpraktijk belast is. Deze kan b. v. in vele gevallen voor dezelfde ziekte dure of goëdkoope geneesmiddelen soms zelfs huismiddelen voorschrijvenhij kan enkel een drankje geven of er nog een pakje poeders, een doos pillen een zalfje of smeerseltje bijvoe gen hij kan een zieke gedurende langeren of korteren tijd geneesmiddelen laten gebruiken, zonder dat men daarom kan zeggen dat hij niet goed zijn plicht doet; dit hangt geheel af van zijn eigen opvatting. In vroeger jaren ja, toen werden de geneesmiddelen en bloc aangenomen en wel voor lagen prijsmen vergete echter niet, dat toen de geneesheeren zelf de medicamenten leverden en dat er toenbehalve de bij de ge meente armlastigen nog een groot aantal waren, die elders hun domicilie van onderstand hadden, voor wier geneesmiddelen afzonderlijk werd be taald. Daarbij worden tegenwoordig veel duur der geneesmiddelen gebruikt dan vroeger. Een vergelijking met toen gaat dus niet op. De eenige rationeele weg om vermindering te krijgen van de apothekers-rekening nder die heeren zeiven aan risico bloot te den is naar onze meening, dat men hen 'y leveren volgens tarief en zij daarop kort toestaan. Die de grootste korting geeft is dan leverancier. De verkiezing voor een lid van den ge meenteraad alhierbij herstemming tusschen de heeren F. A. Baijens, L. van der Kolk en P. 11. C. Wijten is bepaald op Maandag 14 Juli a. s. Intusschen zijn eenige kiezers bij gedeputeerde staten in verzet gekomen tegen de beslissing van het stembureau waarbij deze herstemming werd bepaald. liet protest is van den volgenden inhoud Aan edel grootachtbare heeren gedeputeerde staten van Noordbrabant Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekendenallen kiezers voor den gemeenteraad te Waalwijk Dat op den 1ste dezer eene verkiezing voor een lid van den gemeenteraad van Waalwijk heeft plaats gehad dat de opening der stembus den daaropvol- genden dag heeft plaats gevonden dat de uitslag was als volgtopgekomen 205 kiezersuit de bus te voorschijn gekomen 209 stembriefjesalzoo 4 stembriefjes meer in de bus gevonden dan het getal opgeschreven kiezers; dat de uitgebrachte stemmen op de navolgende heeren waren verdeeld F. A Baijens 82 L. van der Kolk 43 P. H. C. Wijten 41Aloys Verbunt 35 en G. van Loon 2 stemmen, verder de heeren Th. GerrisF. van Tilborg en Th. van Delftelk een stemterwijl 3 stemmen blanco en van onwaardealzoo te zamen 209 stemmen dat het stembureau aanvankelijk van meening wasdat tengevolge er 4 stembriefjes meer uit de bus waren gekomen dan het aantal opge schreven kiezers en die vier stemmen invloed uitoefenden tusschen de heeren L. van dei Kolk en P. H. C. Wijten, eene herstemming tusschen de vier eerstgenoemde heeren moest plaats hebben, doch daarvan later terug kwam eu eene her stemming bepaalde tusschen de heeren F. A. Baijens L. van der Kolk en P. H. C. Wijten. Dat adressanten echter van oordeel zijn dat het stembureau in deze verkiezing de bepaling van art. 70 der kieswet of verkeerd begrepen of geheel over het hoofd heeft gezien in welk art. bepaaid wordtdat in dergelijke gevallen als het onderwerpelijke eene vrije stemming moet plaats hebben. Dat adressanten daarom eerbiedig verzoeken dat de beslissing van het stembureau te Waalwijk in het onderwerpelijk geval door U.E.G.A. moge worden vernietigd en eene nieuwe vrije stemming bevolen. 't Welk doende enz. Mejuffrouw C. G. P. Reijnen alhier heeft deze week met gunstig gevolg te Middelburg het examen afgelegd van apothekersbediende. Bij de den 2 Juli te Amsterdam gehouden aanbesteding van 32,000 paren militaire schoenen in 4 perceelen is ingeschreven als volgt T. M. Van Grinsven f4.10 f4.19 f4.35 f4.35 D. P. De Booij 4.17 4.09 4.14 3.98 Nederl. fabriek van lederartikelen 4.05 4.06 4.07 4,08 J. F. Segers& Zn. 4.65 1 perceel. Larsen 4.12 4.12 4.12 4.12 J. F. De Booij „4.09 f4.10 f4.05 „4.11 G. Smits 4.12 4.12 4.12 4.12 Van Heek 4.12 4.12 4.12 4.12 Alzoo was de Nederlaudsche fabriek van leder artikelen te Baardwijk minste inschrijver voor 16000 paar resp. a f 4,05 en 4.06 per paar, D. P. de Booij voor 8000 paar a f3,98, J. F. de Booij voor 8000 paar a f 4,05. Bovendien werd door de Baardwijksche fabriek nog de levering aangenomen van 10,000 paar militaire zeemlederen handschoenen a f 0,898/4 per paar. Naar wij vernemen belooft de matinee, op kermis-Maandag door de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooien op Musis Sacrum te gevendit jaar buitengewoon veel genot aan de leden, daar verschillende uitstekende dilettanten hunne medewerking hebben toegezegd. De tweede kamer heeft het ontwerp tot in trekking van de bepalingen omtrent de tijdelijke vrijstelling van grondbelasting voor gebouwde eigendommenna eenige discussie aangenomen met 40 tegen 16 stemmennadat met 37 tegen 20 stemmen is aangenomen een amendement- Gratama om de vrijstellingen te behouden voor gebouwen dienende voor landbouw tuinbouw veehouderij enz. Verder heeft zij het tractaat met Frankrijk aangenomen met 60 tegen 6 stemmen en het wetsontwerp betreffende de geldleening met 62 tegen 3 stemmen. De tweede kamer heeft gisteren het wets voorstel tot verhooging van het gedistilleerd aangenomenmet 57 tegeu 6 stemmen na aanneming van een amendement van den heer Verniers van den Loeffom de verhooging slechts tot 1 Januari 1886 te doen heffen waardoor de wet een tijdelijk karakter erlangt. In de Dinsdag gehouden vergadering der provinciale staten is tot buitengewoon lid van gedeputeerde staten benoemd de heer J. Bluijssen te Asten. Naar men ons mededeelt zal Z.M. de ko ning Dinsdag 15 dezer te 's-Gravenhage aan komen en de begrafenis van Z. K. H. prins Alexander, prins van Oranje, Donderdag 17 dezer plaats hebben. (R. N.) Toen ruim 2 jaren geleden het gerucht van het failissement der Gebrs. Wolters te Ven- loo bekend werdwaren er velen die hunne vorderingen op andere schuldenaars lieten over schrijven zoodat deze laatsten nu debiteuren werden in de plaats der gefailleerden. De be- noemdè curatoren in dit faillissement hielden deze overschrijvingen, die slechts een paar dagen ja sommige weinige uren vóór het uitspreken van het faillissement plaats hadden voor on geldig en wilden deze zeer aanzienlijke sommen ten voordeele der crediteuren in de failliete massa brengen. Dientengevolge was de heer Ch. S. te Venloo door hen voor de rechtbank te Roer mond gedaagddoch de rechtbank besliste niet in den geest der curatorsmaar keurde de overschrijvingen goed en ontzegde den eischers hunne vordering. De rechtbank te Leeuwarden heeft in de volgende zonderlinge zaak in hooger beroep uit spraak gedaan Sedert jaren is J.' G., ie Witmarsum, vracht rijder tusschen deze plaats en Harlingen. Voor dat langs dien weg een stoomtram reed had hij een paard voor zijn kar, Sedert die tram rijdt heeft hij zijn paard afgeschaft en voor aan zijn kar aan de eene zijde een derde wiel laten ma ken. De twee andere wielen loopen over de rails en het derde loopt er in. Hierover werd hij bij den kantonrechter te Bolsward aangeklaagd, ter zake dat hij in een bocht met het wiel teer, waarmede de rails in de bochten werden gesmeerd, van de rails genomen en daardoor de veiligheid van de tram in gevaar gebracht had de kanton rechter veroordeelde hem tot f 1 boete. Van die veroordeeling kwam bekl. in cassatie, en de hooge raad overwoog dat bij den kanton rechter het bewijs, dat door dit rijden de veiligheid van den tram in gevaar is gebrachtberusttte op eene meening van een getuige vernietigde het vonnis en verwees de zaak naar bovenge melde rechtbank, om haar opnieuw te behandelen. De rechtbank onderzocht de zaak opnieuw, liet zich door deskundigen inlichten, achtte het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen en sprak den vrachtrijder vrij. Omtrent een aanval op onze troepen in Aljehdd. 23 Meideelt de particuliere cor respondent der Zutph. Ct. het volgende mede „De troep had om den weg vrij te houdeu zich hier en daar opgesteld terwijl de artille rie bij het transport was gebleven. Onze kolonel had zich 's morgens vroeg op weg begeven met eenige cavalerie. Vlak bij Anagaloeengterwijl de karren van het transport al bijna binnen wa ren en de troepen hunue stellingen al verlaten hadden om huiswaarts te keerenwerden de huzaren, die tot dekking van den kolonel dienden, uit den kampong Rabat hevig beschoten. De kolonel keerde dadelijk met de cavalerie terug om de troependie achteraan kwamente waarschuwen. Deze rukten dadelijk tegen de vijandelijke stelling op en hadden het geluk de Atjehers te verjagen die zestien dooden lieten liggen, Van ons sneuvelde een Europeesch en een inlandsch soldaat en werden 10 minderen gewond. Kapitein A. H. W. Schener liet daarop een gedeelte zijner colonne teruggaan maar een ander gedeelte in hinderlaag liggen. De vijand, denkende dat wij afmarcheerden kwam vooruit en kreeg op 19 pas een salvo, dat er dadelijk een zestal in het zand bijten en de overigen het hazenpad deed kiezen met hevig snelvuur in den rug. Zij lieten dien dag 22 dooden achter de gewonden en overige gesneuvelden namen zij nog mede. Aan onze zijde sneuvelden er dien dag 2 minderen eu werden er 13 gewondwaaron der de officier van gezondheid W. J. van Haef- ten die een schot in den bovenarm kreeg. Die arts was na geruimen tijd te Glé-Kambing te zijn geweestafgelost en keerde daarom onder bescherming van een transport terug." In weerwil der strenge surveillance aan de Belgische grenzen tegen het binnensmokkelen van zoutworden de rijksambtenaren toch bij voortduring door de listige smokkelaars verschalkt. Wetende op welke punten de ambtenaren ge- stationneerd zijnwordt de aandacht van dezen van de ware smokkelaars afgeleid door een vijf of zestal personen met zakken op den rug, die bij onderzoek gras of zand blijken te bevatten. Op hetzelfde oogenblik is dan het zout op eene andere plaats reeds binnengesmokkeld. Door de arr. rechtbank te Breda zijn weder in ééne zit ting 38 personen wegens het smokkelen van zout tot boete en gevangenisstraf veroordeeld. De beschuldigden van den bekenden post- diefstal te Breda Moors Ballintijn en Van Hal, zijnonder geleide van den wachtmeester Vogel met 4 marechausseesvan daar naar 's- Hertogenbosch overgebrachtten einde voor het gerechtshof te recht te staan. Men meldt uit Breda van 2 JuliIn het Valkenberg werd gisteren avond een moordaan slag gepleegd door zekeren Schalk, pas ontslagen uit de Ommerschansop zijne vrouw met wie hij in den laatsten tijd in onmin leefde. Hij had tot tweemaal toe aangedrongen de gemeen schappelijke woning weder te betrekken, wat echter door de vrouw werd van de hand gewezen. Daarop volgde hij haar tot in het Valkenberg en bracht haar eenige belangrijke wonden aan het hoofd toe. De ongelukkige is ter verpleging opgenomen in het ziekenhuisterwijl de dader zich in hechtenis bevindt. Het zware eu hevige onweder dat zich Woensdag-avond boven een gedeelte van ons land ontlastte zonder echter aanmerkelijke koelte teweeg te brengen heeft hier en daar nog al sehade aangericht. Nabij Utrecht is de bliksem ingeslagen in den steenen korenmolen van den heer B., op den Jutfaschenwegen veroorzaakte daar een hevigen braud. De vlammen, door een groote hoeveelheid koren gevoedsloegen aan alle kanten uit en verteerden binnen twee uren het geheele inwendige van den molen. Het vuur sloeg over op de daarnevensgelegen arbeiderswoning en verwoestte dit perceel geheel. Een prachtig schouwspel was hettoen de ommegangen eu het bovendeel met

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2