Nummer 57. Donderdag 17 Juli 1884. 7e Jaargang. m Lm Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. De soldaat van de landweer. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. SCHUTTERIJ. Eene Novelle. De Echo van het Zuiden, NffiDfS-1 SlIIBlIUI Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Ad verten tien 3 maal te plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duischland worden alleen aangenomen door het advertentie, bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclamesl5 centperregei De burgemeester van Waalwijk maakt aan be langhebbenden bekend: dat de commissieingevolge art. 15 der wet belast met het onderzoek nopens de al of niet gegrondheid der redenen, welke tot vrijstelling of uitsluiting van den dienst der schutterij zijn ingebracht, nare tweede gewone jaarlijksche zit ting zal beginnen op Maandag den 21 Juli a. s., tot onderzoek van alle reclames, door de inge schrevenen en geloot hebbende personen van dit jaar en door de reeds vroeger ingelijfden inge bracht, alsmede tot het onderzoek der nummer ver wisselaai-szullende zij, die van het voorrecht van substitutie gebruik willen maken, daarvan met opgave der voor te stellen personen, binnen zes dagen na dato dezes, en dus vóór of op den 17 Juli, kennis behooren te geven aan de voor melde commissie. Wijders worden de daarbij betrokken personen geinformeerd, dat zij, die bij de vorige schutterijen ingelijfd zijnde, hunnen vijfjarigen dienst, te reke nen van het tijdstip hunner primitieve inlijving bij de thans bestaande schutterijen, hebben vol bracht, alsmede zij, die langer dan vijf en minder dan zeven jaar bij de oude schutterijen hebben gediend, of in plaats van dien persoonlijken dienst, gedurende vijf jaren of langer, eene verhoogde contributie hebben betaalddes verlangende da delijk kunnen worden overgeschreven bij de schut terij, terwijl zij, die hun 34e jaar hebben volbracht en bij de eerst daargestelde schutterij zijn ingelijfd geworden, of door zevenjarigen dienst aan de vroegere wet op de schutterijen hebben voldaan, of in 1874 bij de schutterijen zijn gedesigneerd en dus thans^ tien jaren hebben gediend, zulks verkiezende, finaal kunnen ontslagen worden. Wordende de belanghebbenden ten overvloede uitgenoodigd, de schriftelijke bewijzen, tot staving hunner redenen van vrijstelling, bij de wet ge vorderd, alsnog, voor zoover zulks niet alreeds is geschied, drie dagen te voren ter secretarie alhier over te leggen. Kunnende bij hunne inschrijving ongehuwden, voor zooverre zij nog niet op een der bijzondere rollen zijn gebracht geworden, ingeval zij sedert dien tijd mochten zijn gehuwd, de bewijzen van hnn huwelijk, alsnog uiterlijk voor den lOden Augustus e. k., aan de commissie, volgens art. 14 der wet met het opmaken der rollen belast, ter hand stellen. XXIV. /,Wat verlangt gij //Morgen vroeg zie ik u immers weder?" z/Ik zal komen." /,Gij kunt met uwe smart niet alleen zijn." ,/Ook gij nietHermine." z/Groet uwe moeder od zeg haardat ik haar bezoeken zal." //Owat zijt gij goed //Spreek daarvan nietSuze z/Ik kan u niet dankbaar genoeg zijn. Zonder u ware ik thans aan de vertwijfeling ten prooi. Nu zal ik mijn leed dragen en aan u denken?" Na een innig omhelzen scheidden de vriendin nen. z/Vader fluisterde Hermine /,gij hebt uwe redding aan deze arme vrouw te danken wier lot mij in staat gesteld heeft het offer te brengen, waartoe het mij aan moed ontbrak." Suze spoedde zich naar huis, terwijl de stra len der maan door de takken van het berkenbosch speelden. z/Ik wil met geduld dragendacht zij, //wat le goede God mij heeft opgelegd! Hermine geeft Mj een schoon voorbeelddat is ook eene bechikking der Voorzienigheid !-- 'k)en zij hare kamer binnentrad lag hare moe der -erust te slapen. ti& kan slapen fluisterde de jonge vrouw treurit wDe zwakheid des ouderdoms zegeviert over hte smartDat is een geluk voor het moederhrt. Ach, voor mij is er geen rust meer, kommer »ii zorgen verdrijven den slaap Nog lfcg zat zij aan het vensterhet was haar allet nog als een droom. Zij dacht aan Hermineier lot zij erkennen moest verschrik kelijk te zijt En Frederik, de brave houtvester was niet miüer ongelukkig dan zijne geliefde, die En zij eindelijk aan de geconcerneerde personen kennelijk gemaakt, dat zij zich stiptelijk op de door de gedachte commissie van onderzoek daar toe bepaalde tijdstippen, voor dezelve zullen heb ben te sisteeren, als zullende degenen, welke zulks mochten verzuimen, gehouden worden geene rede nen tot vrijstelling te hebben en voor zooverre zij dienstplichtige nommers getrokken hebbende, niet vallen in de termen van artikel 2, a, b, c, 1, m, en artikel 4 der wet, bij de schutterij worden ingelijfd, tot zij in een volgend jaar hunne reclames op voorschreven voet ingericht, zullen hebben doen gelden. En opdat niemand hieromtrent eenige onwe tendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen binnen deze gemeente gebruikelijk is. Waalwijk11 Juli 1884. De burgemeester, VAN DER KLOKKEN. heeft men hem de eerste geneeskundige hulp verleend. De studenten te Brussel hebben zich per adres tot den provincialen raad van Brabant gewend om een subsidie van 5000 francs te verzoeken als bijdrage voor de feestelijkheden die zij bij de herdenking van het vijftigjarig bestaan der Brusselsche universiteit denken te geven, Een leerling van het athenaeum te Ixelles bij Brussel had het plan opgevat zich van het leven te berooven. Teneinde zijn plan ten uit voer te brengen was hij Zondagavond naar het Zoniënbosch gegaan gewapend met een revolver. De ongelukkige lostte zich eerst een schot in den mond doch daar hij niet spoedig genoeg dood was lostte hij zich een tweede schot in de borst. Bewusteloos viel hij ter aarde. Toen hij weder het bewustzijn terugkreegwas het nacht. Hij vond zijn revolver niet meer en liep, aan de hevigste pijnen ten prooiden ganschen nacht door het bosch. Te 5 uurtoen werk lieden zich naar hun werk begaven vonden zij 'hem midden op den weg liggen. Te Boitsfort genoodzaakt was van hem afstand te doen. Hoe edelhoe grootsch was het offer, dat zij bracht! Het was der jonge weduwe eene soort van troost te bedenken dat zij niet de eenige ongelukkige wasdat er nog meer lijderessen op de wereld waren. Na middernacht ging zij naar bedzij bad en viel in een onrustigen slaap waaruit zij reeds vroeg ontwaakte. De rozen op hare wangen waren verbleekt en haar oog had zijn glans ver loren. Stil en gelaten zocht zij een zwarten doek uit de lade en sloeg dien om den hals. Daarna bereidde zij het ontbijt voor hare moeder, aan wie zij besloot voortaan al hare zorgen te wijden. z/Het is treurigzeide de opperhoutvester den volgenden morgen aan het ontbijt//het is treurig. Ik heb medelijden met de arme weduwe, want zij heeft wezenlijk een braven man verlo ren. Arnold Peters had de betrekking van on deropziener kunnen bekomen, daar de oude Fuchs door zijn leeftijd geen dienst meer doen kan; ik moei trachten pensioen voor hem te krijgen." z/Gij moest geene veranderingen meer maken!" zeide zijne Mariaterwijl zij haren echtgenoot een kop koffie inschonk. „Laat dat alles aan uw zoon over die na het einde van den veldtocht u immers zal opvolgen. Ik hoop dat God onzen Frederik spare, en hem ongedeerd doe terugkeeren. Hij is tot kapitein bevorderd zoo als hij schrijft „Daar ben ik trotsch op! Ook ik was kapi tein toen ik mijn post kreeg. Het zij zoo, laa i Frederik zelf zijne onderhooringen kiezen, er zul len nog vele veranderingen moeten plaats heb ben." „Anton de weduwe Peters heeft hare schoon moeder te onderhouden." „Dat weet ik. De oude vrouw zal wel niet lang meer te leven hebben." „Tot haren dood moet toch voor haar gezorgd worden." De staat kan slechts weinig doen en de ge meente nog minder. Ook is de weduwe te jong en te kloek dan dat men haar boven een ander zou kunnen bevoorreohten. Marie, doe haar De kamer heeft met 283 tegen 123 stemmen verworpen het voorstel betreffende de amnestie, en met eenparige stemmen aangenomen het ge zamenlijk krediet van 2,500,000 frs., aangevraagd door de ministers Hérisson en Waldeck ten be hoeve van de steden, die door de cholera bezocht worden. Mede werden aangenomen de arit. 1 en 2 van het wetsontwerp betreffende de suiker. De zitting is daarna opgeheven. Van alle kanten komen geruchten, terstond weer tegengesprokenomtrent nieuw door de cholera aangetaste steden. Na Grenoble, noemt men in FrankrijkNimesAuteuil en Saint- Denis. Uit Spanje werd aan de République Francaise gemelddat te Barcelona en Valencia gevallen waren voorgekomen uit Portugal werd aan de Italiaansche bladen een geval te Oporto aange wezen de wijk Boulak te Cairo en de haven van Alexandrië zouden aangetast zijn. Te Marseille en te Toulon neemt het aantal gevallen sterk toe. Parijs schijnt nog vrij te zijn. Een zeer betreurenswaardig verschijnsel daar isbij den overvloed van waterdie er gebruikt wordt, het onvoldoende der waterleiding. Parijs drinkt uit vier kleine rivierenwier water zuiver isde administratie heeft zich verplicht geacht nu aan eenige wijken Seine- water te leveren dathoewel boven de stad genomenveel te wenschen overlaat. Prof. Koch heeft te Marseille het cholera- hospitaalhet kasteel Pharo bezocht en goed gekeurd hij is thans met zijn leerlingDr. Liszrisznaar Parijs vertrokken. Als centraal- hospitaal zal aldaar het hotel-Dieu worden aan gewezen. Uit Marseille en Toulon neemt de emigratie nog steeds toe. Menschen die te Toulon naar aanleiding der sterfgevallen met het gerecht te wat geld en wat gij anders hebt toekomen. Wij zullen trachten den nood naar ons beste vermo gen te lenigen onze zoon heeft het ons krachtig op het hart gedrukt. Ik laat het aan u over zoo als gij doet is het mij wel. Oefen gij het ambt van weldoenster uitmijne goede oude, en leg u daardoor een schat weg in den hemel Met smaak rookte Anton zijn morgenpijpje. De bevordering zijns zoons had hem in eene gelukkige stemming gebrachtmet een glimlach op het gelaat dacht hij aan de ridderorde die de borst van den kapitein bij zijne terugkomst versieren zou. „Zie, vrouw," viel hij zijne gedachten in de reden„het is een voorrecht van onzen tijd dat een geschikt mensch vooruitkomen en zich on derscheiden kan. Ik heb mijne jaren in den krijgsdienst doorgebrachto, hoe dikwijls heb ben wij naar oorlog verlangd. Wel had het somtijds den schijn er van, doch nimmer kwam het tot werkelijkheid. Met genoegen zie ik thans den loop der staatkundige verwikkeling. Wij moeten een grooteen machtig Vaderland heb ben opdat wij ons naar buiten kunnen doen gelden. Bomer is wel eene andere meening toe gedaan hij heeft zich rijkdommen vergaderd onder het oude regime, daarom haat hij al wat nieuw is. Die kortzichtige het is om te lachen! Ik hoop dat de oogen hem spoedig zullen open gaan." Mevrouw Grosberg naderde hareD echtgenoot. Met de geslepenheid der vrouwen eigen, besloot zij van de goede luim haars echtgenoots partij te trekken hij was sedert lang niet zoo opge ruimd en spraakzaam geweest. „Dus deelt Börner in uwe staatkundige inzichten niet vraagde zij op onverschilligen toon. „Hij is van een geheel tegenovergesteld ge voelen." „Dat verschil in denkwijze zal misschien ook wel aanleiding gegeven hebben tot vrienschaps- breuk." „Nu jazeide Anton zacht„dat bracht er maken hadden vonden deze week noch kanton rechter noch klerk ter griffienog procureur of zaakwaarnemer. Te Marseille hebben eenige handelshuizen hun personeel weggezonden en de kantoren gesloten. Op last der Italiaansche regeering zijn de Zwitsersch-Italiaansche grenzen door een militair cordon afgesloten. De reizigers zullen zich aan quarantaine moeten onderwerpen. Deze maatregelen blijven van kracht tot Zwit serland tegenover Frankrijk veiligheids-maatre gelen zal hebben genomen. De overtocht van de Alpen is verboden. Vele liefdegiften komen in voor de slachtoffers der cholera en hunne gezinnen te Toulon. Koning Humbert van Italië zond 5000 francs, het huis Zafiripoulo en Zarifi te Marseille gaf 10.000 frs. Toen Donderdag te Parijs een spoortrein aankwam met 300 reizigers uit Marseillewei gerden ongeveer honderd zich aan de voorge schreven ontsmettingsbewerking te onderwerpen en baanden zich met geweld een weg de stad in. Voortaan is nu een sterke politiemacht aan het station aanwezigom de aankomenden te dwingen tot de berookingen. Een personentrein op den Westelijken spoorweg is nabij Baveuxkort nadat de trein zich in beweging had gezet, in botsing gekomen met een goederentrein. Een kreet van schrik steeg uit de rijtuigen op, onmiddellijk gevolgd door bet gekerm van een groot aantal personen die gekneusd of gekwetst waren. Niet minder dan een veertigtal personen zijn min of meer zwaar gewond. Men heeft hen dadelijk naar Bayeux gebracht, waar zij zorgvuldig verpleegd werden. Volgens de verklaring der geneesheeren is de toestand van geen hunner van dien aard, dat men voor het verlies van het leven behoeft te vreezen. Er zijn vier rijtuigen vernield. Het spoorweg verkeer heeft slechts eene vertraging van 20 minuien ondervonden. ook wel iets aan toe, dat moet ik bekennen." „Is er dan nog meer voorgevallen?" vraagde zij zoo ongedwongen mogelijk, terwijl zij van haar breiwerk niet opzag. „Zeer zeker anders zou ik zoo verbitterd niet tegen hem zijn." „Kom komlaat dien ouden wrok u niet langer beheerschen lieve man het is niet goed, dat buren in vijandschap leven. Moet Frederik met zijne nieuwe betrekking ook de vijandschap overnemen Ik weet dat hij die vewijdering diep betreurt Anton blies een dikke rookwolk naar boven. De fijne kanaster verspeidde een aangenamen geur dien de rooker eenige oogenblikken genoot. Toen riep hij uit „Marieontstem mij nietLaat ons van aangename dingen sprekende tijd zal toch wei komen om het hoofd te laten hangen. Börner is mijne vriendschap niet meer waardig, en daar mede uit „Anton „Marie „Vergeef het mij, wanneer ik het begonnen gesprek niet afbreek." „Gij hebt zeker het oude huwlijksplan nog in uw hoofd „Neenlieve Anton." „Spreek er mij niet meer van nimmer geef ik mijne toestemming. Frederik zal wel eene vrouw vinden, die hem past. Het vertroetelde meisje wil een bankier, of een rijk landeigenaar. Misschien was de rijke Kohier, die zonderling, den fabrikant wel als schoonzoon welkom. Geld en altijd gelddat is de grondtoon bij zulk slag van volk. Zoo er van geld slechts sprake is dan wordt al het andere op zij geschoven. De duivel hale de vriendschapdie niet in staat is een offer te brengen." Anton stond op en liep de kamer op en neder. Zijne opgeruimdheid was voorbij. Marie schud de het hoofdzooveel had zij ten minste ver nomen dat het wegens geldzaken was. Maar hoe was dat mogelijk De opperhoutvester had nooit (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1