Engeland. Oostenrijk, Rusland. BINNENLAND. Met genoegen vernemen wij dat de lieer van Lieshout op zich genomen heeft de teekeüing te leveren. Beroepen bij dc protestantsche gemeente alhier ds. A. G. Reede te Osch. Bij ministeriele beschikking is benoemd tot rijkstelegraafklerk te Vlijmen de geagreëerde bij het rijks- post- en telegraafkantoor te Waalwijk A. Baggerman. V- Gisteren is een der werklieden van de machinale schoenfabriek van den heer Adriaanse Meeracker te Bezooien door de politie In arrest genomen verdacht van diefstal. De eerste kamer heeft de leeningswet aangenomen met 29 tegen 3 stemmen (de heeren Fransen van de Putte Visser en Van Naamen). Het ontwerp tot verhooging van den accijns op gedistilleerd is zonder discussie aangenomen met algemeene stemmen. Het ontwerp tot goedkeuring van het tractaa* met Frankrijk is zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen. Den 3 Augustus a. s. zal te Tilburg de vergadering plaats hebben van de oudstrijders uit gehee! Nederlanddie begiftigd zijn met het Metalen Kruis. Die bijeenkomst zal gepaard gaan met feestelijkheden die luisterrijk beloven te zijn van verschillende zijden is reeds instem ming en steun toegezegd. Het feest ter herinnering aan den moord op Willem den Zwijger is Donderdag te Delft gevierdovereenkomstig het vastgestelde pro gramma. Onder de genoodigden, die opgekomen warenbehoorden de ministers met uitzonde ring van den minister van oorlog verder leden van den raad van statede hooge raadde beide kamers enz. De ramen boven de graf tombe waren bedekt met tapijten waarop o. a. drie vrouwenbeelden de Vrijheid de Vrede en de Godsdienst voorstellende waren afgebeeld. De Requiem-mis van Cherubini werd niet in het Duitsch maar in het Latijn gezongen en na het Agnus Dei begou de feestrede van prof. M. de Vries. Midderwijl naderde de deputatie der vrijmetselaarsen legde onder het spelen van Gezang 182 een zilveren lauwerkrans op de graftombe van den Zwijger neder. Daarna werd het Te Deum van Handel gezongen, hield prof. De Vries het tweede deel zijner rede en begaf men zich onder orgelspel uit het kerkge bouw naar de tentoonstelling in het Prinsenhof. Groote verontwaardiging heerscht onder de verslaggevers over de inderdaad primitieve wijze, waarop zij door de feestcommissie zijn bejegend. Een aanvraag aan den president der commissie, om een gedrukt exemplaar van de feestrede, ten einde dezen nog letterlijk in de avondbladen te doen opnemen, werd beantwoord met de mede- deeling „dat nu eens het Nederlandsche publiek en niet die eeuwige pers de primeur zou hebben." Het D. v. Ned. verondersteltdat uit die rede voering een slaadje moet worden gemaakt ter gemoetkoming in de kosten. Verder was bij de plechtigheid in de kerk de plaats der verslagge vers zoodanigdat zij van betrekkelijk grooten afstand den rug des redenaars konden aanschou wen. Voor de ontvangst des morgensden gasten door het Delftsche gemeenbestuur bereid, was aan de pers geen uitnoodiging gericht. Wat daar gezegd werd was niet voor profane ooren bestemd. Ook de andere bladen uiten hun ontevreden heid en het Handelsblad drukt zelfs de namen af van de leden der feestcommissie, die het voor de aan den dag gelegde bekrompenheid aan sprakelijk acht. Als eene bijzonderheid wordt aan het Dagblad nog medegedeeld, dat de heeren en dames, die zoo welwillend tot de zanguitvoering in de kerk (in de koren) hebben medegewerktdaar door het gemeenbestuur zijn gerecipieerd meteen glaasje water. Vooral de wijze waarop deze verfris- sching werd toegediend is vermeldenswaardig. Een jongen bracht haar aan in een stalemmer, waaruit de lafenis met vier glaasjes werd ge schept en rondgedeeld die dan na opnieuw volgeschept te zijn naar andere monden over gingen. Als de emmer ledig was, ging de jongen, zonder van eenige karigheid te doen blijken dien opnieuw vullen. In de op 11 Juli gehouden vergadering van den „Nederlandschen journalistenkring", is de volgende motie met algemeene stemmen aan genomen De Nederlandsche Journalistenkring Overwegende dat bij de plechtige herdenking van den dood van Prins Willem I op 10 Juli jl. ir. de Nieuwe kerk te Delft, aan de vertegen woordigers der pers elke medewerking van de zijde van Gemeentebestuur van Delft is onthou den dat uit de overigens van leden der regelings commissie en wethouders ondervonden welwil lendheid mag worden afgeleid, dat in deze geheel te denken is aan persoonlijke opvatting van het hoofd der gemeente dat zelfs afdrukken van de gedachtenisrede door het gemeentebestuur aan een deel der genoodigden voor den aanvang der plechtigheid uitgereikt aan de eveneens genoodigde verte genwoordigers der dagbladen door het hoofd van het gemeentebestuuruitdrukkelijk en in zeer onaangename bewoordingen zijn geweigerd: Protesteert tegen die onhoffelijke bejegening en miskenning van de pers de natuurlijke verte genwoordigster van het publiek dat volkomen gerechtigd was van dezen nationalen gedenkdag zoodra mogelijk volledig bericht te ontvangen besluit van dit protest njededeeling te doen aan het gemeentebestuur van Delft en afschrift daarvan te zenden aan de dagbladen ter njededee- ling in hunne kolommen. De regeering maakt in de Staatscourant het volgede openbaar omtrent de. door haar ge nomen gezondheidsmaatregelen „Zoodra bekend was geworden dat de Aziatische cholera te Toulon was verschenenwerd van regeeringswege de haven dier stad en later die van Marseille besmet verklaard. (Zie de St. Ct. van 28 Juni en van 1 Juli jl.) Het gevolg hiervan is dat alle van die havens komende schepen bij hunne aankomst op eene Nederland sche reede aan gezondheidsonderzoek worden onderworpen volgens de wet van 28 Maart 1877. (Stbl. no. 35)tot wering van besmetting door uit zee aankomende schepen en dat op het schip en de opvarendennaar gelang van omstandig heden die in die wet voorgeschreven maatrege len worden toegepast. „In of nabij de Nederlandsche havens is eene gelegenheid tot opneming van choleralijders, die zich op de onderzochte schepen mochten bevinden. Te Ymuiden en den Hoek van Holland zijn te dien einde houten barakken opgerichtvoorzien van het noodige tot verpleging van choleralijders en van ontsmettingsmiddelen tot ontsmetting van de schepen voor zoover dit noodig wordt bevon den en van kleederen beddegoed of andere voorwerpen die met de lijders in aanraking zijn geweest. „Wanneer binnenlands gevallen van cholera voorkomenis de wet van 4 Dec. 1872 (Stbl. No. 134) tot voorziening tegen besmettelijke ziek ten van toepassingdie aan doortastende ge meentebesturen krachtige middelen aan de hand geeft tot beteugeling der cholera. Van regeerings wege zijn de gemeentebesturen gewezen op de noodzakelijkheid dat voor zniver drinkwater en voor groote reinheid buiten en binnen de huizen zooveel mogelijk gewaakt worde. „Voorschriften omtrent ontsmetting van privaten en waterplaatsen aan spoorwegstationszijn gegeven, en andere maatregelen tot afwering, voor zooveel dit mogelijk is van de Aziatisshe cholera worden voorbereid. „De regeering vertrouwt daarbij op de ijverige en onverflauwde medewerking van alle provinciale en gemeentebesturen." Hetgeen de regeering mededeelt is zeer zeker ietsdoch wederom vragen wij of het voldoende is om ons zelf en aan andere volken de overtuiging te geven dat de genomen maatregelen geëven- redigd zijn aan de vreeselijke ziekte, waartegen zij genomen zijn. Zien wij bv. wat de feitelijke toestand te Ymuiden is, de plaats waar geregeld sehepen uit Marseille aankomen. Door den quarantaine-dokter aldaar wordt een onderzoek ingesteld op een met de gele of quarantaine-vlag voojzien schip. Zijn er geeu zieken aan boord dan vaart het schip op. Zijn er wel zieken aan boord dan raag het schip natuurlijk niet opvaren. Er bevindt zich, zooals ook boven opgemerkt wordtin het duin bij de semafore, een houten barak, ingericht tot het ontvangen van lijders aan besmettelijke ziekten verder evenwel is te Ymuiden niets. De haven zelve eigent zich zeer slecht tot het houden van quarantaine daar het schip gemeerd aan den wal moet liggen als 't ware in de kom der gemeente. Voldoend personeel tot het bewaken van een besmet schip ontbreekt. Eigenlijk zou dus een schip, dat choleralijders aan boord heeftniet eens te Ymuiden mogen binnenkomen maar uit zee door een loods da delijk naar een der quarantaineplaatsen van het rijk moeten gedirigeerd worden. Het groote gevaar brengen de geregeld te Marseille binnenloopende schepen van de Maat schappij „Nederland" aan. Daarom zou de vraag ook overweging verdienen of deze maatschappij niet wel zou doen haren dienst tijdelijk voor den duur der ziekte naar een andere plaats als tus- schenhaven te verleggen. Voorts blijft de vraag wat doet men ten aan zien van het verkeer met Marseille over iand Audere landen zijn reeds lang aan het ontsmetten van alle passagiers uit Frankrijk. De familie R., op de Heerengracht te Am sterdam is eenige weken geleden eene buiten- landsche reis gaan ondernemen. Onder de achtergebleven bedienden bevond zich de huis knecht Mullereen Duitscher, die, schroomelijk misbruik makende van het in hem gestelde vertrouwen schier den geheelen onder zijn bereik gebleven voorraad tafelzilver van genoemde familie, eene aanzienlijke waarde vertegenwoordigende ontvreemd en te gelde gemaakt heeftin ver schillende staa-beleenbanken. Daar is het ge- stolene inmiddels grootendeels teruggevonden doch den dader heeft men nog niet in handen weten te krijgen. Uit Vlissingeu wordt van 12 Juli gemeld: Een stoker aan boord van het Noordduitsche stoomschip Mexico komende van Antwerpen met bestemming naar Konstantiopel zakte tengevolge der hitte plotseling inéén, en overleed onmiddelijk. De bootdie gisteren avond deze stad voorbijstoomde keerde heden terugom het lijk alhier aan wal te brengen dat op de algemeene begraafplaats zal worden ter aarde besteld. De dokter van de quarantaine, aan boord ontboden, verklaart dat de man aan eene beroerte overleden is. Te Otterloo is Vrijdag nacht omstreeks uur door een onbekende oorzaak brand ontstAn bij den bakker W. van Lunteren. Twee meiie3» een van 7 en een van 3 jaarkwamen i' de vlammen om. Toen men pogingen deed or haar te redden sloegen de vlammen in het telder- kamertje waar zij sliepen, reeds naar allfkanten uit. Ook 3 geiten en 1 varken zijn ,jrbrand. Huis en inboedel waren verzekerd. De metselaar Van Hoeswijk te Onnep had Zaterdag het ongeluk van een dak'te vallen waarop hij werkzaam was, en zich^°°danig te kwetsep dat men voor zijn leven beducht is. De kerk Saint Sulpice Lapointe te Toulouse is Zaterdag met een vervaarlijk geweld ineenge stort een half uur nadat ruim 300 menschen er de mis bijwoonden. Gelukkig was er op dat oogenblik zelf echter niemand iu. Bedoelde kerk was echter een der fraaiste monumenten van zuidwesteijk Frankrijk en dagteeekende uit de dertiende eeuw. Zij werd hersteld en aan te geringe voorzorgen vooral schrijft men het onge val toe. De postbode Danghing reed met een 72- jarige dame, Dufilotvan Annay naar Bethune. Hij was 's morgens vroeg vertrokken. Twee boe ren zagen de kar stilstaan en vonden de beide reizigers badend in hun bloed. Danghin gaf weldra den geest en mile. Dufilot verkeert in levensgevaar. Beide waren naar het schijnt door hamerslagen in dezen deerniswaardigen toestand gebracht en al hun geld was verdwenen. De justitie doet onderzoek. MARSEILLE, 11 Juli Sedert hedenochtend zijn hier 38 personen aan de cholera overleden. MARSEILLE, 12 Juli ('s middags 12 uur.) Sedert heden ochtend zijn acht personen aan cholera overleden. PARIJS 12 Juli. Het totaal der overlede nen aan cholera te Marseillevan Vrijdag tot Zaterdagavond bedraagt 63 en dat te Toulon 22. TOULON12 Juli (10 ure 's ochtends.) Sedert gisteren avond zijn hier 17 personen ten gevolge der cholera gestorven. MARSEILLE, 13 Juli. Sedert deD ochtend zijn hier heden 32 personen aan de cholera overleden. TOULON 13 Juli (10 ure 's ochtends). Sedert gisteren avond stierven hier 28 personen aan de choleraonder welke ééne geestelijke zuster. Te Marseille stierven er 21. MARSEILLE, 14 Juli. Sedert gisteren avond zijn 32 personen aan de cholera gestorven. In de beide huizen van het parlement heeft eene levendige discussie plaats gehad naar aan leiding van Gladstones redevoeringop de liberale bijeenkomst van den vorigen dag. Daarbij zijn belangrijke dingen aan het licht' gekomen. Het is namelijk gebleken datvoor de stem ming in het hoogerhuisover de kieswettus- schen de lords en de regeering over een com promis of schikking in deze is onderhande'd De onthulling van dit feit begon met de ver klaring van Salisbury dat hij van de schikking, door de regeering aangeboden niet had willen sprekendewijl het eene vertrouwelijke mede- deeling was geweest. Deze bewering werd in 't lagerhuis door Glad stone tegengesproken. De aangeboden schikkiug, zeide hijwas niet van vertrouwelijken aard. Stafford Norlhcote hield echter voldat het aanbod eener schikking wel vertrouwelijk was geweestwaarop Gladstone hernam dat men in dien waan kan verkeerd hebben, maar dat het voorgestelde compromis toch werkelijk niet van vertouwelijken aard was geweest. Minister Harcourt betoogde hiernadat de beschuldigingals zou het opzet bestaan om het hoogerhuis te grieven ongegrond was. Immers de regeering had door het aanbod eener schik king bewijs gegeven van hare verzoeningsgezind heid. De heer Whittebread uitte de hoop dat de opwinding zou bedaren; dat het hoogerhuis zich in het aanbod der regeering zou laten vinden en de quaestie nogmaals in overweging zou nemen. De heer Churchill wenschte gaarne eene goede verstandhouding tusschen het hooger- en lager huis te zien. De heer Gladstone verklaarde dat het hoo gerhuis voorshands de gelegenheid had laten voorbijgaan maar de regeering niettemin bij het aangeboden compromis volhardde. Bij de beraadslaging in de najaarszitting is het dus zeer wel mogelijk dat een geheel ander resultaat bereikt wordt dan het negatieve van thans. Een man Gratton genaamd werd Zater dag te Hanley aangehouden en in bezit gevondeu van 39 dynamietpatronen. Gratton weigert te zeggenwaartoe het dynamiet gebruikt moest worden. Te Zeil, een plaatsje bij Gastein isnaar een touristdie van daar is teruggekeerd me dedeelt onlangs de politie afgeschaft. Daar in een vol jaar geen enkele arrestatie is voorgekomen, zelfs geen enkele overtreding heeft plaats gehad, heeft de gemeenteraad besloten den eenigen per soon die de politiemacht vertegenwoordigde den.... nachtwaker af te schaffen. Te Lemberg is dezer dagen de gendarme Soletyn door een beruchten paardendief, dien hij den vorigen dag had gearresteerd, vermoord, terwijl hijmet de bewaking van den gevange ne belastvan vermoeienis in slaap was gevallen. De gearresteerdeeen in den omtrek gevreesde schurk slaagde er in zijne ketens te verbreken, waarna hij den gendarme den schedel verbrij zelde en de vlucht nam. In Rusland is octrooi verleend op een nieuw soort van lucifers. Het onderscheidt zich van de gewone door het ontbreken der zoogenaamde koppen. De houtjes zijn door den uitvinder ge drenkt in een vloeistofdie ze door een lichte wiijving ontbrandbaar maakt. De nieuwe lucifers branden langzaam af, worden gemakkelijk uit geblazen en kunnen dan op dezelfde manier weder aangestreken en dus verscheiden malen gebruikt worden. De uitvinder beweert dat men daardoor minstens 75 pet. zal uitwinnen. Waalwijk, 16 Juli 1884. Bij de Maandag gehouden verkiezing van een lid voor den gemeenteraad is met 96 van de 205 geldig uitgebrachte stemmen gekozen de heer F. A. Baijens de heer L. van der Kolk bekwam 63 en de heer P. H. C. Wijten 46 stemmen 2 briefjes waien van onwaarde. Verleden Maandag opende de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooien de serie der kermisfeestelijklieden met eene luisterrijke matinée die in weerwil van de druk kende tenperatuur door een zeer talrijk en uit gelezen publiek werd bijgewoond. Ofschoon het onze vaste gewoonte is de uit voeringen die gedurende de kermisweek gegeven worden niet in ons blad te bespreken, meenen wij toch voor ditmaal eene uitzondering te moeten maken teneinde hulde te brengen aan de di lettanten de dames E. en C. Madlenervan Eindhoven en den heer H. Bloemen, van Roer mond die welwillend hunne medewerking ver leenden. De dames brachten door haren liefelijker, zang en uitmuntend pianospel de menigte in verrukking, terwijl de heer H. Bloemen door zijn meesterlijk spel op de violoncel het heele auditorium als 't ware eleetriseerde. De beschermheer der liedertafel, dr. L. G. Van Heijst was dan ook zeker de tolk van al de aanwezigen, toen hij den dilettanten hartelijk dank zegde, der dames elk een bouquet offreerde en den heer H. Bloemen het diploma als eerelid der vereeniging aanbood. Wanneer het toekomende jaar de liedertafel haar 25 jarig bestaan viert, hopen wij onder de artisten die dan zonder twijfel zullen worden uitgenoodigd de dames Madlener en den heer Bloemen weder aan te treffen want zij kunnen er zeker van zijn zij hebben den Waalwijkers uitstekend voldaan en laten hier de aangenaamste herinnering achter. Tot wederziens dus Bij het concours voor harmnnicn uitge schreven door de muziekvereceiging „Cecilia" te Breda, en verleden Zondag aldaar gehouden, is de eerste prijs behaald door „Euphonia" van Kaatsheuvel en de tweede door „TEspérauce" van Waalwijk. Beide gezelschappen staan onder leiding van den heer Brohm te 's Bosch. Toen de tijding zich Maandagmorgen ver spreidde, dat onze jeugdige harmonie, den eersten keerdat zij aan een wedstrijd deelnam, den tweeden prijs had behaald, werd van verschillende huizen de driekleur uitgestoken. 's Namiddags ten 71/* ure arriveerde het over winnend gezelschap per tram. De gemeenteraad met den burgemeester aan het hoofd, de lieder tafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien met haren beschermheer en hare banier, een paar leden van de harmouie St. Chrispijn en een talrijk publiek bevonden zich ter ontvangst nabij het tramwegstation. De burgemeester, de heer Van der Klokken, heette de overwinnaars welkom in onze ge meente en feliciteerde hen met de zege, die dit jeugdig gezelschap op veel oudere strijdeis be haald had. Hij verzocht het voorrecht te mogen hebben als blijk van h ulde een lauwerkrans aan het vaan der harmonie te hechten. De heer C. G. van der Heijden, commissaris van l'Espérance, dankte namens het gezelschap voor de groote belangstellingdie het van den gemeenteraad mocht ondervinden. Namens de liedertafel voerde de beschermheer, dr. Van Heijst, het woord, waarna de liedertafel het slot aanhief van Hymne an die Musik „das hat Musik gethan." Hierna begaf men zich in optocht, onder het spelen van vroolijke marschen, naar de harmonie- zaal, waar de eerewijn werd aangeboden. De heer van der Heijden dankte hier nogmaals voor de ondervonden belangstelling. Hij deed uitko men de groote waarde, die de harmonie natuur lijk hecht aan de behaalde medaille, maar nog grooter prijs stelt zij op den lauwerkrans, door den burgemeester namens de gemeente aan haar vaan gehecht. Verschillende speeches werden verder gehouden. De heer van Oudenhoven, commissaris van het bekroonde gezelschapstelde een dronk in op de liedertafel Oefening en Vermaak op haren beschermheer en directeurde heer van Heijst op den directeur der harmonie, den heer Scham- bergen; de burgemeester op de muziekvereeniging Cecilia te Breda de heer van Heijst op de heer A. van Lieshout den man, die gedurende zijn geheele loopbaan getoond heeft veel voor de kunst over te hebben. De heer van Lieshoutden heer van Heijst beantwoordendespoorde l'Espérance aan op den ingeslagen weg moedig voort te gaan vast aaneengesloten te blijven en de harmonie te bewaren. Wij stemmen volkomen in met deze woorden van den waardigen heer van Lieshout. Wanneer de leden van l'Espérance onder elkander eensgezind blijven dan wij zijn er zeker van, zal zij steeds vooruitgaan op de edele baan der kunst, steeds zal zij nieuwe lauweren plukken en, zooals de burgemeester in een zijner toespraken zeide haar roem zal onverwelkbaar zijn. Dit wenschen wij van harte. Bij deze gelegenheid heeft de heer van Heijst het bestuur der harmonie gemachtigd ten zijnen koste eene medaille te laten vervaardigen, door ZEd. bij eene vroegere gelegenheid toegezegd.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2