Duitschland. Oostenrijk, Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. De wasch op de grenzen. toestand zijne inrichting laat in den nacht bin nentreden .vorden aldaar onderworpen aan eene kuur, welke hen in staat stelt om den volgenden morgen hunne bezigheden in volkomen normalen toestand te hervatten. wIk heb ze hier zien binnenbrengen,,/ verklaart hij, „die niet eens op hunne beenen konden staan, en die toch binnen een paar uren weer bekwaam waren om de ingewikkeldste werkzaamheden te volbrengen." Het is niet te verwonderen dat deze inrichting zieh voortdurend in een druk bezoek mag verheugen. Na het ontnuchterings-proces worden de gasten naar de slaapzaal geleid waar dertig of veertig hangmatten ziju. Des morgens vroeg worden zij gewektkrijgen dan nog een koud stortbad en gaan //recht als een kaars" weer de straat op. Verleden voorjaar zou een jongmensch in het huwelijk treden met eene rijke jonge dame uit een der voorsteden. Hij begaf zich des morgens naar de City om daar de noodige papieren op te vragen. Om zich voor dezen tocht wat moed in te spreken ging hij met een vriend dien hij toevallig ontmoette in een drinkhuis en nam daar verscheidene glaasjes. Het gevolg was, dat hij weldra geheel buiten westen geraakte en de vriend ofschoon zelf geenszins volkomen nuchter, bracht hem als uiterste redmiddel naar de in richting waar hij binnentredend, nauwelijks op zijne beenen kon slaan. Het was toen twee uren in den namiddag, en de huwelijksvoltrekking was bepaald tegen zes uren. ,/En ik verzeker u mijnheerbesloot de Amerikaan zijn verhaal, ,/dat wij ze allebei flink hebben onder h~nden genomenzoodat de bruidegom nog met den trein van vijven weg kon en hij bij de huwelijks plechtigheid een even kalm en waardig gezicht kon zetten als een lid vau het hoogste gerechts hof." Van alle kanten gaan stemmen op tegen den willekeurigen maatregel door de Berlijnsche politie tegen de to BerlijG vertoevende Bussen genomen daar men geen enkele gegronde reden voor een dergelijk handeling kan vinden. Door alle organen wordt met kracht er op aangedron gen dat de regeering eenige verklaringen hier omtrent verschaft. Dat het een maatregel is om de nihilisten uit Berlijn te weren is niet geblekenwant zeer geachte ingezetenen van Russischen oorsprong en jongelingendie te Berlijn gekomen zijn om een vak te leeren behooren tot de uitgewozeuec. Veleden Zondag is eene jonge dame uit Frankfort a/M het slachtoffer geworden van haar lange sleepjapon. Toen zij te Mainz uit den spoortrein wilde stappenbleef zij met haar japon aan de trede hangen en viel op den grond. Aanstonds waren eenige omstanders gereed om haar te helpen en toen in een der ver trekken van het stationsgebouw men haar kwam onderzoeken bleek het dat haar neusbeen ge broken was en zij bovendien een ernstige kneu zing aan de onderkaak had gekregen. Door den schrik had zij nog voortdurend de hevigste kramptrekkingen. Dienzelfden dag werd zij onder behoorlijk geleide naar Frankfort teruggebracht en op eene draagbaar naar het huis harer ouders vervoerd. Tot overmaat van ramp was hare famillie toevallig dien dag uit de stad zoodat zij het eerst bij vreemden moest onder dak ge bracht worden. Eene groote Oostenrijksche firma heeft voor eenige dagen met de Russische naphtha-productie- maatschappij Gebr. Nobeleene overeenkomst gesloten volgens welke die maatschappij op zich neemt, naar Oostenrijk-Hongarije alle jaar 15 millioen pudd. i. 600 mill, pond petroleum te leveren. De Oostenrijksche firma zou het plan hebben in den Kaukasus ijzeren buizen voor de leiding van de petroleum tot aan de Zwarte Zee aan te leggen en de petroleum van daar uit op speciaal eigene daartoe ingerichte schepen en waggons naar Oostenrijk-Hongarije verder te vervoeren. Vrijdag is op den nieuwen Arlbergspoorweg, tusschen Bludenz en Langeneen proefrit ge houden. De trein vertrok des morgens te 7 uren en kwam te 10 uren aan het station Lan gen aan. Het gedeelte SchwarzaBlankenberg van de Saalbahn is in gebruik genomen. Een onlangs overleden boekhandelaar te Vasarhely in Hongarije, Johan Schultz genaamd, heeft in zijn testament zijne geheele bezitting te zamen t 8000 bedragend vermaakt aan den geen die denze'fden naam draagt en tevens hetzelfde vak uitoefent. Voor het geval dat zoo iemand niet te vinden mocht zijnkomt het geld aan de armen zijner vaderstad. Te Pompei is onlangs bij de uitgravingen het huis en de werkplaats van eenen beeldhouwer ontdekt. Daarbij werd ook in den grond de vorm van een menschelijk lichaam gevonden dat op de bekende wijs werd afgegoten. Waar schijnlijk was de beeldhouwer, bij de uitbarsting, aan het werkeen marmeren beeld is er ge vonden een Venuswaarvan de armen en kop reeds gerestaureerd waren en daarbij lag een voetbestemd om ook aan het beeld gehecht te worden. Ook zijn nieuwe muurschilderingen gevonden die gastmalen voorstellen met drin kende en zingende personen, en een beschonkene die door eene slavin wordt ondersteund. EeDe andere schilderij stelt eene staande Leda voor met een zwaan op haar linkerarm. In eene ruime kamer met rijke ornamenten beschilderd, vond men ook eene schilderij den zich in het water spiegelenden Narcissus voorstellende. Te Petersburg doet zich de Siberische pest voor. Tot dusver kwamen er van de laatste nog slechts sporadische gevallen voor. In den omtrek der stad echter treedt de ziekte reeds heviger op. Generaal Gresser, de commandant der stad heeft dan ook bevolen in de buurt der stad alle openbare herbergen en stallingen te sluiten. Het sterkst heerscht de ziekte nabij de stations van den Warschauer spoorweg op 60 en 110 wersten van Petersburg, waar reeds verscheidene menschen als de slachtoffers der pest zijn gevallen. Men meentdat vliegen de smetstof van het vee op menschen overbrengen, 't Is overigens niet de eerste maaldat deze ziekte zich daar openbaart. De commissie belast met het toezicht op de emigranten die te New-York aankomen, treedt zeer krachtig op. Alle gezinnen die bij aan komst zonder middelen van bestaan zijn, worden onverbiddelijk weder naar Europa teruggezonden. Zoo werden 25 Juli ongeveer vijftig Rumeniërs naar Bremen teruggezonden vanwaar zij acht dagen geleden waren aangekomen. Evenzoo werden vier gezinnen uit Breslau die op kosten van een Isreëlitische commissie van bijstand naar New-York waren gegaanin de hoop aldaar eene betere toekomst te gemoet te gaan per zelfde stoomschip teruggeexpedieerd. Waalwijk, 6 Augustus 1881 De internationale landbouwtentoonstel ling te Amsterdam zal op 25 dezer voor het publiek toegankelijk zijn aangezien dien dag de jury hare taak in het openbaar aanvangt. De feestelijke officieele openingwaarbij ook Z. M. de koning, de beschermheer dezer tentoonstellingverwacht wordtzal op 26 dezer plaats hebben. In de vergadering der Noordbrabant- sche maatschappij van landbouwafdeeling 's-Hertogenbosch is door den voorzitter me degedeeld dat voor de in September a. s. te houden tentoonstelling van paardenvee enz., reeds zijn toegezegd een gouden me daille van Z. M. den koningeen gouden medaille door den commissaris des konings in Noord-Brabant en een zilveren medaille door de afdeeling Moergestel der maatschappij benevens f500 door den raad der gemeente 's-Hertogenbosch als bijdrage in de onkos ten. De dag der tentoonstelling zal later wor den vastgesteld. Zaterdagnamiddag is op de werf van A. Ruijtenberg te Waspik met goed gevolg te water gelaten het eerste door hem ver vaardigde ijzeren aakschip //Broedertrouw" schipper C. van Daalgroot ca. 125 lasten. Wederom wordt de kiel gelegd van een ijzeren aakschip van p. m. 125 lasten, voor rekening van schipper M. M. Yerschure. Aan de commissie uit de staten van Noord-brabant voor de waterschappen en aan die voor het beramen van maatregelen in zake de verontreiniging van het water in het ri viertje de Lei of Voorste Stroom door den afvoer van fabriekswater van Tilburg, is door den koning machtiging verleend tot voort zetting harer werkzaamheden na de zomerzit- ting van 1884. De Amsterdamsche correspondent van het Dagblad schrijft Voor de bezoekers van de wedrennen te Clingendaal, die hetzij voor de aardigheid (zooals het meestal heet) of winstbejagauri sacra fames in de handen vervallen der zg. bookmakerskan het nuttig zijn op te merken, welke rol gespeeld wordt door de Russische harddravers Gramotiey en Biegawoy, in verband met de bookmakers op onze wed rennen die daarbijnaar men beweert, één gezelschap of komplot vormen dat natuur lijk aast op Hollandsch geld. Op de jongste wedrennen te Bussum werd, terwijl op Zmeika slechts l1/2 tegen 1 werd gesteldop Biegawoy 8 ja zelfs 10 tegen 1 gegeven. Beide edele viervoeters kwamen echter niettegenstaande zij eenige honderden meters vóór gavenhet eerst aandoch hadden beide toevallig zoo herhaalde malen doorgeslagen dat hun volgens het regle ment de prijzen niet mochten worden toe gekend. Op Bigawoy was zwaar gewed. De bookmakers hieven een luid vreugdegejuich aan na de uitspraak van de jury, en dronken toen veel chauiqagne. Een ingewijde voorspelde hetgeen geschied is. Van de zijde van Belgie is bij onze re geering aangedrongen op het benoemen eener commissie voor de internationale tentoonstelling; die in het volgend jaar te Antwerpen zal ge houden worden. De benoeming dezer commissie is tot nu toe vertraagd, omdat de regeering geen geiden beschikbaar heeft voor deze zaak en sommigen door de regeering gepolstbezwaar maken om voorzitter dezer commissie te worden. Daar de regeering spoedig aan Belgie moet mededeelen, welke plaatsruimte de Nederlandsche inzenders noodig hebben op deze tentoonstelling, en in onderhandeling moet treden over gunstige voorwaarden voor genoemde inzenderswordt de benoeming der commissie spoedig verwacht. Tegenover de maatregelen die door de regeering ten aanzien van de bagage der reizigers aan de Duitsche grenzen genomen worden, heeft de Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij alles gedaan wat in haar vermogen is om den last, die den reizigers veroorzaakt wordt, zooveel mo gelijk te verminderen. Reeds te Emmerik worden de reizigersdie bagage met zich voerenge waarschuwd dat het gedragen linnen te Zevenaar niet zal worden doorgelaten en wordt hun daar de gelegenheid gegeven die goederen uit hunne koffers te verwijderen, welke dan, voor hunne rekening gereinigdlater kosteloos aan het op gegeven adres worden nagezonden. Deze maat regel verdient o. i. alleszins toejuiching. Te Eindhoven heeft naar aanleiding van den erbarmelijken toestand van het drinkwater in de jongste vergadering van den gemeenteraad het lid de heer Schutjes, voorgesteld, Norton- putten te laten graven ten einde goed te bekomen. Ofschoon vele leden zijn gevoeleu deelden werd zijn voorstel niet aangenomen. Thans heeft de heer A. I. Mignot aldaar een schrijven aan den raad gezondenwaarin hij eerstens mededeeltdat het water op zijn erf door professor Gunning te Amsterdam en andere deskundigen chemisch is onderzocht en door hen aanbevolen wordt als goed en voor de gezondheid onschadelijk drinkwater. Dat hij dus den gemeenteraad voorsteltlo onder zijn toe zicht aldaar een ot twee welputten te laten graven 2o dat mocht bij een chemisch onderzoek door een deskundige blijkendat het aldus verkregen "water geen bruikbaar drinkwater is hij bereid is de gemaakte kosten voor zijne rekening te nemen. Naar wij vernemen hebben drie onzer landgenoten de heeren F. A. de Joeg, C. Henny en M. Pérès onder den naam van technisch- en handelsbureau een industrieel agentechap opge richt te Antwerpen met kantoren te Parijs en te 's Hage. De heer de Jongeen ingenieurdie onder scheiden spoorwegbruggen gebouwd heeft, zoowel hier te lande als in Rusland in Indië en in Braziliëwas laatstelijk vertegenwoordiger op Java van de koniuklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam. De heer Henny is verleden jaar opgetreden als gedelegeerde voor Nederland van de tentoonstellings-commissie te Nizza en is later aldaar benoemd geworden tot lid van de iuternationale jury voor de be kroningen. De heer Pérès werktuigkundige heeft als vertegenwoordiger van verschillende fabrieken een groot gedeelte van de machine galerij te Amsterdam en te Nizza geinstalleerd. Het nieuwe technisch- en handelsbureau onder de firma de Jong Henny Peres is voor een gedeelte opgericht met het oog op de ten volgeuden jare te Antwerpen te houden wereld tentoonstelling alwaar het zich belasten zal met de installatie en de vertegenwoordiging van in zendingen van groote machinefabrieken. Het is den rijksveldwachter van Puijenbroek en den wachtmeester der maréchaussees Sleinz gelukt den persoon van J. H. van Dooren metselaar te Tilburgden dader van den diefstal van f 44- uit de spoorwachterswoning te Alfen meester te worden. Zij hebben hem gevonden onder eene hooimijt. Van Dooren heeft reeds bekend. Hij is herhaalde malen wegens diefstal veroordeeld. Over de pogingen van het Nederlandsch handelsrauseum te Amsterdam tot oprichting van een algemeen agentschap van Nederlandsche tentoonstellers op de expositie van Antwerpen in 1885 werd in de gehouden vergadering der Haagsche afdeeling der vereeniging van fabrieks- en haGdwerksnij verheid gezegd, dat deze onder neming hoofdzakelijk uil winstbejag op touw gezet iseen navolging is van de wijze van exploitatie der Amsterdamsche tentoonstelling en, naar verzekerd werdDiet op den steun der regeering behoefde rekening te maken. Door de rijksambtenaren te Roswinkel (DrJ zijn aangehouden 9 stuks rundvee, die, in weerwil van de wettelijke bepalingen op besmet telijk rundveeuit Pruisen waren ingevoerd. Uit Tielerwaard schrijft men -. De publieke verpachtingen van appel- en pereboomgaarden hebben in de Betuwe een aan vang genomen. De prijzen waarvoor gepacht wordtloopen zeer hoogvooral ook omdat er geen overvloed van dat fruit is. Zoo werd een appelboomgaard te Avezategroot 3 hectaren dezer dagen verpacht voor de aanzienlijke som vrn f 1505 a contant. Een andere boomgaard echter, welke verleden jaar f1400 opbracht, deed nu slechts ruim f 50 daar de meeste boomen geen enkelen appel dragen. Peren, vooral vroege soorten zijn er niet noemenswaard en die er zijn doen ongelooflijke prijzen tot f10 a f 15 per mud. De oogst van aardappelen valt ook tegen. De laatste regenachtige weken hebben veel kwaad gedaan aan de vroege soorten, welke deze week verkocht werden tegen f 1.7 5 per mud. Hollandsche schippers worden weinig gezien ofschoon de aanbieding van aardappelen groot is en blijft. Voor de bedekking van de houten opstallen op de terreinen van de landbouwtentoonstelling te Amsterdam zijn niet minder daö ruim 60,000 vierkante meter linnen benoodigd, Den heeren Mackeno Co., Prins Hendrikkade te Amsterdam is de levering en het plaatsen daarvan opgedragen. Men schrijft uit Winschoten Den lsten dezer werd naar hier in het huis van arrest overgebracht de secretaris eener naburige gemeente, tevens brievengaarder aldaar als verdacht van eenige dienstbrieven te hebben achtergehouden en vernietigd. Men meent echter dat er geen geldelijke benadeeling van gemeentekas of van particulier eigendom heeft plaats gehad. Te Oad-Valkenburg zagen dezer dagen eenige arbeiders hoe eene katdie bezig was eene kip op te peuzelen in haar maaltijd werd gestoord door de komst van een vos. Deze greep op zijne beurt de kat en sleepte haar mee naar zijn holom haar daar een gelijk lot als de kip te doen ondergaan. Uit Joure meldt men In eene tram-coupé le kl. namen een paar vreemde heeren plaats. Een der politie-beambten, bij den afrit tegenwoordig vond in hun uiterlijk overeenkomst met een paar buitenlanders, gesig naleerd in het Politieblad en op wier aanhouding eene premie van 200 frs. was gesteld. Te ver gedreven bescheidenheid tegenover lieden, die wper le kl." reizen deed er den agent van afzien een onderzoek in te stellen. Later moet gebleken zijn dat het inderdaad de verdachte personen waren. Het N. v. D. meldt Omtrent de valsche munters is niet veel nader bekend. Naar hun ware namen die men nog niet te weten is gekomen, wordt ernstig onderzoek gedaanevenzoo naar een derde persoondie steeds bij hen was, maar nu spoorloos verdwenen is. De commissionair in effectendie het voorrecht had door hen aangezocht te worden als hun agent in Nederland op te treden, en die door ziju flinke handelwijze het geheele plan verijdelde en de schelmerij in haüden der politie brachtis de heer Louis S. Jacobs. Op de meest aanlokkelijke voorwaarden werd hem dat agentschap aangeboden en onder meer verzekerd, dat hij den eersten tijd op eene winst van minstens 10 duizend gulden per week kon rekenen. De heer Jacobs oordeelde het echter beter van dat aanbod geen gebruik te maken, en den heeren vrij logies te bezorgen. In de jongste raadszitting te Nieuweramstel is van den heer J, W. Brouwerspastoor te Bovenkerkeen schrijven ingekomenwaarbij aan den raad wordt medegedeeld datevenals verleden jaar, thans 2 liefdezusters van 't parochiaal instituut belangeloos haar dienst aanbieden ter verpleging van lijders bij eventueele verschijning der cholera in de gemeente, met toezegging dat, wanneer ééne van haar door de ziekte mocht worden getroffen er terstond eene andere gereed staat om hare plaats aan te vullen. Te Hedikhuizen hebben de wethouders wegens geschillen met den burgemeester verklaard geene zitting meer te nemen. Te Andel hebben al de raadsleden om dezelfde reden hun ontslag genomen terwijl te Zes Gehuchten noch de wethouders noch een enkel raadslid meer ter vergadering willen komen. Van een ooggetuige verneemt het N. v. d. D. dat te Gorinchem sinds eenigeD tijd een gezin ouder het oog van het gemeentebestuur op eene mestvaalt verblijf houdt. Men schrijft aan de Amsterdammer Tvvee dagen geleden ben ik teruggekomen van een uitstapje in de Saksische Schweiz. Cholera- berichten koninklijke besluiten en ministerieele beschikkingen hadden ons op reis niet bereikt. We waren ver gebleven van de besmette streken en kwamen rein als engelen aan het douane kantoor te Zevenaar. //Uitstappen Natuurlijk want men stapt altijd uit hier. Zoo kwam ik met het geruste geweten van iemand die geenerlei smokkelarij beoogt en met mijn koffertje bij de visitatiebalie te staan. Vooraan stond ik niet en het duurde dus eenigen tijd voor de douane bij mijn buur man kwam diezooals mij toen bleek in het noodlottig bezit was van een kolossalen koffer met riemen dicht gemaakt en met touwen om wonden een koffer dien hij in 't volle vertrouwen op de goedwilligheid der beambten maar had dichtgelaten. z/Open maken asjeblieft meneer 1" i,Ik heb niets aan te geven. Mag ik hem niet dichtlatener zit niets anders in dan vuil linnengoed De man had //niet anders dan" vuil linnengoed! En dat in deze dagen. Men begrijpt den schrik van den douanier. «Maar meneer dat is 't juistu moogt geen vuil linnengoed invoeren. Dat moet allemaal hier blijven we hebben pas nieuwe orders ge kregen Mijn buurman vond die orders ook zeer nieuw en had een oogenblik noodig om van zijn verbazing te bekomen. Zou er een nieuw inkomend-recht op vuil linnengoed zijn gedecreteerd //Zoo dat is wat moois" zeide hij //dan kan ik mijn heele koffer wel hier laten. En wat moet er met dat goed gebeuren z/Ja dat weet ik niet. Misschien wordt het wel allemaal verbrand." z/Wat blief" riep de reizigermet honderd pond gewicht op dat ,/Waten hij dacht er waarschijnlijk aan hoe moeielijk hij zijn vrouw zou kunnen doen gelooven dat al zijn linnengoed onderweg verbrand was. „'t Is wat moois" dit scheen zijn lijfspreuk „en waar moet ik dat allemaal uitpakken P Toch niet hier z/Die deur in, meneer, daar is do justitie, die moet 't tellen." De man verdween zuchtend door de deur

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2