Tentoonstelling te Antwerpen, KNECHT, Huidenberichten. Dr. VAN GILS, Ingezonden stukken. ADVERTENTIËN. VRAAGT terstond een 316de STAATSLOTERIJ. GETROUWD Wilhelmus Martinus Brouwers Adriana Strikkers. waarachter de justitie zijn vuile wasch zou telien. Hoewel dit gesprek maar zeer kort duurde had ik den tijd gehad van mijn schrik te bekomen en in te zien dat het hier niet de invoering van eene nieuwe belasting gold maar de uitvoering van lang verwachte en zeer gewenschte maatre gelen tegen de cholera. En aan de uitvoering van het besluit werd de band gehouden! Daar stonden we allen als slachtoffers....tros den eerbied, dienNederlandscbe-rsgeerings cholera-best rijdings maatregelen verdienen was het toch om te laehen. Vele verstoorde gezichten de meeste delinquenten bezig met de noodigste toilet-zaken op te diepen uit hun kofferten einde de rest maar op de Nederlandsche grenzen te laten; en zooveledie juist hun vuil linnengoed hadden uitgezocht om allerlei kleine smokkelzaakjes in weg te stoppen vanouds wetende dat de tolbe ambten zulks onaangeroerd laten. Ieder oogenblik kon er de een of ander contrabande uitrollen voor de voeten der alles ziende douanen Alom gemopper naar aanleiding van het telkens her haalde //Vuil linnengoed hier blijven bij de justitie, die deur!" Het was de eerste maal dat ik met de justitie in aanraking kwamtwee rijksveldwachters met brillen op zaten in een klein hokje dat dieren beschermers voor twee uilen te klein zouden geacht hebben. Er moest queue gemaakt wordeD; ik stelde mij met mijn bundeltje onder den arm achter twee heeren met handeltjes onder deu arm en was spoedig de voorman van andere reizigers met bundeltjes onder den arm. Precies een pandjeshuishoorde ik zeggen door iemand, die daar meermalen scheen te komenhoe 't zij en waar onze stoet op geleek 't was een komieke optocht, die daar langzaam voortschuifelde naar den zetel van Justitia. Eindelijk was ik voor het hok gekomennaamwoonplaats beroepouderdom alles werd opgeschreven (de ouderdom vooral scheen in dezen een ge wichtige factor) op een reepje papier. Daarna begon een der rijksveldwachters mijn boeltje te dépouilleeren. Met duim en wijsvinger nam hij elk stuk op, ongeveer zooals men eene doode spin aan één poot in de buitenlucht brengt. Nummer twee schreef op„Eén hemd2 paar sokken1 zakdoek nog een zakdoek..." z/Dat is geen zakdoek, maar een badhanddoek" waagde ik op te merken. De teller keek mij aan alsof hij zeggen wilde: Als de justitie zegt dat 't een zakdoek isdan is 't zoo Toen de waschlijst gereed wasvroeg ik wat er met mijn spulletjes zou gebeuren. De man wist 't nietmaar dacht dat 't wel teruggezonden zou worden. Derhalve gewaaschenmisschien wel gemangeld en gestreken. Mijn linnengoed gewasschen onder onmiddellijk toezicht van de Nederlandsche regeering, mijn boordjes doorge haald door de ambtenaren der justitie waarlijk een schooner einde kon mijn reisje in de Saksische Schweiz moeielijk gehad hebben. De nauwkeurigheidwaarmede alles weTd opgeschreven waarborgt onsdat alles aan het juiste adres zal terechtkomen geen sokken die in Groningen thuishooren, op Schouwengeen slaapmutsen uit Den Bosch in Sneek. The right wash on the right place. Eindelijk wa3 de inquisitie afgeloopende laatste man van de queue had zijn bundeltje in het veldwachters-kooitje achtergelaten eenige minuten daarna reed de trein het lieve vaderland verder binnen. De kruier vond mijn koffertje volstrekt niet zwaar. Helaas er was reden voor De door den raad van Baardwijk voor- loopig vastgestelde gemeenterekeniug over 1883 bedraagt In ontvangst op f13731,295 In uitgaaf op f 12594,995 Alzoo een goed slot van f 1136,30 Zondagnamiddag ten iy2 ure ontstond er brand in de schuur van Turlings op de Veldhoven te Tilburgwelke met een groo- ten voorraad graan een prooi der vlammen werd. De brand verspreidde zich verder en tastte mede het huis aan van den looier G. van den Hout, dat met schuur en stalling eveneens verbrandde. Ook het huis van P. van den Hout werd niet gespaard. Eerst hier mocht men er in slagen de verdere ver breiding van de vlammen tegen te gaan. Oorzaak onbekend. Te 31/2 ure hoorde men alweder het geroep van brand. Ditmaal was het in het Harings- eind te Tilburgbij den herbergier en land bouwer L. van Herk. Ook daar werden schuur en stal geheel en het woonhuis ge deeltelijk door brand vernield. Bij eene vechtpartijdie te Osch Zon dagavond plaats had tusschen een maréchausée en eenige personenis aan zekere M. zulk eene ernstige wonde toegebrachtdat hij eenige oogenblikken daarna overleden is. Tegen het middaguur geraakte de schuur van den bouwman P. van den Wel aan den schulpweg te Charlois in brand. Aan de brandweer mocht het gelukkenhet belen dende woonhuis grootendeels te behouden doch de schuur met inhoud, waarbij eenige kalveren en varkensis geheel verbrand. Men zegtdat spelende kinderen de oorzaak zouden zijn van het onheil. Op den Hoek onder de gemeente Rijen is dezer dagen te half tien uur brand ontstaan bij den landbouwer Van den Ende, tengevolge waarvan binnen een half uur tijds de geheele boerderij met een grooten voorraad pas ingeoogst graan en hooi eene prooi der vlammen werd. Twee koeien een paard een aantal varkens en kippen zijn in de vlammen omgekomen. Alles was verzekerd. Vrijdag ontstond in eene boerenplaats dicht bij Sneek en toebehoorende aan het Old Burger Weeshuis aldaar, brand tengevolge van hooibroeien. De geheele schuur met een groote hoeveelheid hooi, een tweetal varkens en een kalf werden een prooi der vlammen. Het voorhuis met het grootste deel van den inboedel heeft men kunnen behjuden. Alles was tegen brandschade verzekerd. Een ernstig ongeval had Vrijdag te Apeldoorn plaats. Een nieuw gemetselde oven in de gasfabriek waar eenige arbeiders bezig waren om de laatste hand aan het gewelf te leggenviel plotseling in, met het gevolgdat een viertal hunner ernstige verwondingen en kneuzingen bekwamen. Een der werklieden werd hevig in den rug bezeerd en moest per brancard worden vervoerd. Maandag voormiddag geraakte een persoon, werkzaam aan de in aanbouw zijnde gasfa briek te Amsterdamtusschen eeu drijf-en vliegriem eener machineen werd deerlijk gewond naar het gasthuis vervoerd. Tezelfder tijd viel een manbezig zijnde de glazen der openbare school n°. 12, op het Marnix- plein aldaar te reinigen, van die hoogte, en werd in zeer bedenkelijken toestand naar het gasthuis vervoerd. In de Oudezijds Armsteeg te Amsterdam is de politie Zaterdag avond vrij ernstig slaags geweest met een troep geweldenaars omdat zij een infanteristdie een burger met een bajonet getroffen had, in arrest wilde nemen. Met de getrokken sabel wisten eenige wakkere agenten den telkens aangroeienden hoop ontzag in te boezemenen werden zoowel de vechtlustige infanterist als eenige burgers wegens feitelijken wederstand tegen de openbare macht in verzekerde bewaring genomen. Een timmerman uit Geldorp, H. Kuipers genaamd, is Vrijdag van den in aanbouw zijnden kerktoren te Zes-Gehuchten gevallen. Hij was onmiddellijk een lijk. Door de bakkers te Maastricht is in de de vorige week een samenkomst gehouden naar aanleiding van de aanmerkelijke prijs vermindering van het brood door een hunner vakgenoten. Het gevolg is geweest, dat allen het voorbeeld van hun concurrent gevolgd eü den prijs van het brood met 4 h 5 cent per kilogram afgeslagen hebben. Jongstleden Woensdagmorgen gingen twee kameraden buiten het voormalig Klein Poortje te Groningen uit visschenmaar zij schijnen zoozeer onder den invloed van sterken drank geraakt te zijn dat zij ter nauwernood wisten wat zij deden. Een van hen moet al spoedig in een stuk weiland in slaap zijn gevallen, terwijl de andere, een zekere D. H.zich weer een eindje naar de stad schijnt begeven te hebben. Toen de eerste uit zijn slaap ontwaakte ging hij naar de stad terug, zonder iets af te weten van zijn kameraad zoodat alle informaties bij hem vruchteloos waren. lde klasse. Trekking van 4 Augustus. No. 1423 f20000; no. 4207 f 2000; no. 15858 f1500; no. 19187 f200; en 1529 8468 14156 f 100. Ie klasse. Trekking van 5 Augustus. No. 18506 f1500; no. 1779 5653 16661 f1000 no. 1866 1924 f400; no. 15088 f 200; no. 272 7925 7944 13902 17212 20480 elk f100. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur. Niet alleen tot mijne eigene rechtvaardiging, maar ook om het publiek beter in staat te stellen zelf een oordeel te vellen acht ik mij verplicht openlijk tegen een en ander van het in de raadsvergadering van 30 Juli jl. en vorige vergaderingen verhandelde en gesprokene op te komen. Ik twijfel niet, mijnheer de redacteur of daartoe zult u mij wel eenige ruimte willen afstaan. In de raadsvergadering van 30 Juli zeide de heer v. d. Klokken onder anderen dat vroeger ook de heer Reijnen de levering der medicijnen der armen en bloc heeft aangenomen, zonder daarin iets onzedelijks te zien. Hiermede toont de heer v. d. Klokken weder zijne behendigheid in het gebruik of liever misbruik maken van halve waarhedenwant ZE. weet zeer goed dat ik in het begin mijner vestiging alhier de levering en bloc éénmaal heb aangenomen voor niets of zoo goed als niets, (voor eene som van f25) juist met-de bedoeling om den schijn eener gewone aanneming te ontgaan en om op de hoogte van den omvang der armen-practijk te komen. Maar Z.E. weet daarbij ook, dat ik toen reeds verklaard heb, nimmer weder voor de levering en bloc te zullen inschrijven en dat de raad, op voorstel van den heer v. d. Klokken, daarop besloten heeft de levering voortaan aan de beide apothekers elk om het jaar op te dragen, tegen een tarief door den geneeskundigen raad vastge steld een tariefwaarnaar op enkele uitzonde ringen nain alle gemeenten gerekend wordt. Blijkt daaruitdat ik vroeger een voorstander was der en bloc aanbesteding? Dan.moet ik wijzen op het gebrek aan zaak kennis der twee heeren doctoren, leden van den raad die beiden hun advies iu genoemde zaak gaven en als deskundigen geloofd werden. Dr. v. Heijst beweertdat er zal gezorgd worden voor de deugdelijkheid der geneesmiddelen, maar verzuimt wijsselijk aan te geven hoe men daar voor zorgen zal. Dr. de Haan zegt: //Het is nooit in iemands gedachte opgekomen te ver moeden dat een apotheker de geneesmiddelen niet in die hoedanigheid en hoeveelheid zou leve ren, als de geneesheer voorschrijft." Tegenover die beweringen wil ik stelien het volgende autenthieke stuk, opgenomen in het weekblad //Tijdschrift van Geneeskundigen z,De inrichting der apotheken moge bij de in spectiën in de beste orde worden bevonden daarmede wordt het bewijs niet geleverddat aan de aflevering der medicijnen nimmer iets hapert en dat ook aan de busklanten die per aanbesteding voor een koopje bediend worden van de voorhanden beste geneesmiddelen wordt verstrekt. In elk gevalwaar feiten spreken waar wij voorbeelden aan een commissiedoor de maatschappij ter bevordering der Pharmacie aan te wijzenzouden kunnen mededeelen schijut de eisch van blind vertrouwen niet ge wettigd enz. De voorstelling als zoude den geneeskundige ook buiten de verzegeling voldoende middelen ten dienste staan om de ondeugdelijkheid van eenig afgeleverd geneesmiddel op wettelijke wijze te constateeren, schijnt een miskenning van den feitelijken toestand enz. Namens dc afd. Rotterdam en omstreken der Nederlandsche maatschappij ter bevordering der geneeskunst. Dr. H. G. Hesselinkvoorzitter. Dr. J. A. M. T. Sannes secretaris. Rotterdam 27 Mei 1884." Dus daadzaken die helaas moeilijk kunnen weersproken worden en diezij mogen dan al compromitteerend zijndoor verzwijgen zeer zeker niet zullen verbeterd worden. Gelukkig is dan ook het getal apothekers, die ge neesmiddelen bij aanbesteding leverenzeer gering. De bewering, dat voor de armen meer gerekend zou worden dan voor de burgers, is te onzinnig om weerlegging te behoeven niemanddie een weinig kennis van de zaken heeftzal zoo iets durven beweren het zoude ook dwaas zijn aan te nemendat eene prijslijstwelke in alle provinciën dient als leiddraad, waarnaar de recepten voor de armen getaxeerd worden en waarover nooit klachten gekomen zijn dat die prijslijst hooger zoude zijn dan hetgeen de apothekers voor particulieren rekenen. Wil men zich ten overvloede hiervan overtuigen men vrage dan maarbij welken apotheker ook, naar de prijsbepaling der recepten voor armen en voor particulieren. Ik ben er van overtuigd, dat elk apotheker gaarne bereid zal zijn hiervan inzage te geven, U dankzeggende voor de opname hoogachtend, UEd. dienaar, P. REIJNEN, apotheker. Waalwijk 5 Augustus 1884. Mijnheer de redacteur! Toen wij heden morgen weder onza wandeling maakten naar de haven van Waalwijk, trof 't ons in de Havenstraat weder twee modderhoopen te zien liggen afkomstig uit de riolen aldaar, terwijl op de kade eenige hoopen vuilnis lagen verzameld, en dat alles in ae brandende zon. We zeiden tegen elkaar: waarom doet men die vuilnis, welke veel stank verspreidt en wie weet hoeveel smetstof bevat, niet in een overdekte wa gen dadelijk na het uithalen of uitscheppen, zooals men dat in beschaafde streken aantreft, of indien zoo iets niet tot het verstand onzer vroede man nen kan doordringen, waarom dan die vuilnis maar niet gelaten in de riolen en in het haven water Een onzer was zoo ondeugend om te vragen of het hoofd van het gemeentebestuur soms doctor of arts was. Deze vraag werd natuurlijk ont kennend beantwoord en den vrager meegedeeld, dat ZEd. A. echter zeer oud was. Ook werd gevraagd lo. Is het dagelijksch bestuur hier nogal be kwaam Geen antwoord. 2o. Zijn hier geen gemeente-veldwachters? Antwoord zoo wat één. 3o. Liggen hier ook maréchaussées en moeten die ook toezicht op gemeen te-verordeningen hou den Die vraag werd alleen beantwoord met: «ia hier liggen maréchaussées." 4o. Kan er niets aan gedaan worden dat de vuilris behoorlijk wordt weggeruimd Die vraag gaf aanleiding tot veel gepraat, en we eindigden met de conclussie om onze grieven over Waalwijksche vuilnis, nu eene choler a- épidemie [letwel, gemeentebestuur! cholera épidemie] met haren scherprechter «de dood", voor de deur staat, in te zenden aan de Echo van het Zuidenwant we meendendat Echo eene echo behoorde te zijnen dat 't ons gebleken was, dat zij steeds aan hare roeping getrouw bleef. Nog spraken we over het Waalwijksche slechte drinkwaterover brandputtenover trottoirs maar toen werd het telaaten we gingen een glaasje kouwe klare drinken bij Piet, waar we verder afsprakendat als het niet spoedig beter werddat we ons dan per rekwest zouden wenden tot den minister van binnenlandsche zaken en van justitie. Hoogachtendgeachte redacteur, hebben wij de eer te zijn.X2. De opmerking is ons gemaaktdat ons tarief voor de vertegenwoordiging van inzenders op de tentoonstelling, welke ten volgenden jare te Antwerpen zal gehouden worden, tot een onbillijkheid kan aanleiding geven. Wij bepaalden o. a. dat de kosten zou den zijn Yoor collectieve inzendingen voor een totaal van 1 tot 4 meters, van minstens 5 exposan ten, per exposant. f 12.— Idem van 4 tot 10 m. per exposant f 20. Het gevolg daarvan zou zijn, dat bij een collectieve inzending van bijv. 5 exposanten, die elk 80 cm. nemen, elk f 12 zou betalen; maar dat diezelfde inzenders elk f 20 zouden moeten voldoen als hun collectiviteit bestond uit 6 elk van 80 cm.., totaal 4 m. 80, dus vallende in de termen van 4 tot 10 m. Deze opmerking is volkomen juist. Boven dien, tot grondslag aangenomen hebbende, dat een collectiviteit uit minstens 5 inzen dingen moet bestaan, is een plaatsruimte van 4 m, ook tamelijk onvoldoendevoor huiden zelfs ten eene male. Om deze redenen nu hebben wij ons tarief voor collectieve inzendingen gewijzigd als volgt; Yoor de vertegenwoordiging van collectieve exposities van minstens 5 inzenders betaalt elk hunner Yoor 1 tot en met 2 meters. f 12 Boven 2 meters .f20 onaangezien van de plaatsruimte, welke de geheele collectiviteit inneemt. Yoor het overige blijft ons tarief volkomen in zijn geheel. Overgenomen uit het Nieuwsbl. voor Nederl. Leerlooierijen. AMSTERDAM1 Augustus 1884. Bericht van de makelaars Brouwer Ancher Dordregter. Huiden. Zonder eerstehands afdoeningen. Inlandsche gezouten huiden en vellen flauw gestemd. Verkoop bij inschrijving op 8 Aug. 1884, namiddags half een ure. Ieder nummer afzonderlijk. Entrepotdok8e afdeeling. No. Per //Prins Erederik. Tax. 629. 88 Batavia buffel liyg k. 57/58 630. 45 Oost-Tnd. 91/,,, 45/46 631. 719 95/8 42/43 632. 277 9 33/34 633. 34 Cheriboii 10 26/27 Per //Ottolina." 634. 502 Soerabaya runder 2x/2 70/71 635. 508 52/5 53/54 636. 1116 Passaroean 2*/5 74/75 637. 659 H 43/4 57/58 638. 783 Passaroean 63/4 59/60 639. 319 37/s 56/57 640. 332 buffel 83/4 33/34 641. 395 Soerabaya runder 3 59/60 642. 184 27/10 „54/55 643. 93 41/2 54/55 644. 54 6s/5 52/53 645. 128 u 2Vs 51/52 646. 54 u „5 48/49 647. 37 buffel 10 34/35 Per „Chyabassa." 648. 32 Batavia runder 53/4 43/44 649. 19 Bantam 20 36/37 Per „Sumatra." 650. 34 Cheribon buffel 8 25/26 Per „Christian." 651. 105 Macassar buffel 16y6 652. 35 runier 5y6 Per „Koningin Emma." 653. 240 Samarang buffel 71/2 33/34 en Amsterdam6 Augustus. Voorspoedig bevallen van een flinken Z OON ANNA VAN ROESSEL, geboren Van Sprang. Waalwijk, 28 Juli 1884. TToor de vele bewijen van deelneming, ondervonden bij het overlijden mijner dierbare echtgenoote, betuig ik bij deze mijnen oprechten dank. Waalwijk, 29 Juli 1884. Dr. J. B. DE HAAN. te Waalwijk, die goed kan rijden en met paarden omgaan. Zonder goede getuigschriften onnoodig zich aan te melden.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 3