Engeland. Duitschland. Italië. Griekenland. Rusland. BINNENLAND. lunettes", waarmede eenmaal vader Thiers be groet werd.) De Parijsche Temps behelst het volgende verhaal Zekere heer Schwartz uit Russisch Polen naar Parijs gereisd om het huwelijk eener aldaar gevestigde zuster bij te wonen, bemerkte op de hoogte van Creil, dat hij zijn kaartje verloren had en wenkte met levendige gebaren een con ducteur. Daar hij geen woord Eransch sprak hield deze hem voor krankzinnig en riep twee zijner kameraden, die Schwartz iü een beesten wagen en vervolgens in eer. goederenwagen zet ten. Daar de ongelukkige niet ophield met zich met alle kracht te weer te stellen, riep de hoofd conducteur de aan het station Creil geposteerde gendarmes te hulp. „Past op", riep hij, „de kerel is razend De gendarmes grepen den vreemdeling en sleepten hem naar het politie bureau, waar hij met sterke touwen aan handen en voeten gebonden werd. Telkens wanneer hij de stem verhief stortte men een emmer water over hem uit, en eindelijk werd hem een doek over het hoofd geoonden en om den hals stevig bevestigd. Het was toen de 13e Juli. Den dag daarop, den dag van het Bastillefeest, stroomden de inwoners toe om hem als een wild dier te bekijken. Men smeet hem voetzoekers naar het hoofdmishandelde hem op allerlei wijs en trachtte hem zelfs op te hangen. Eerst den avond van den 15n nam de burgemeester hem, met hulp van een Poolsch geestelijke, in verhoor en werd het misverstand opgehelderd. De heer Schwartz heeft thans eene aanklacht ingediend bij het parket der Seine. Door de Petit Marseillais wordt een feit medegedeeld, dat streng onderzocht behoort te worden. In het dorp Berre zou namelijk een man levend begraven zijn. Hij was in dronken toestand van Rognal te Berre aangekomen, waar hij na het gebruik van nog een vrij groote hoe veelheid absinth, op straat buiten bewustzijn nederviel. Onmiddellijk was het gerucht in om loop, dat de beschonken man een choleralijder was en daar hij geen teeken van leven gaf, hield men hem voor dood. De politie was spoedig ter plaatse en liet kalkzuur over het aangezicht en zelfs in den mond van den doodgewaande gieten. Daarna gaf zij bevel hem onmiddellijk te begravenzoodat de ongelukkige een halfuur later reeds onder de aarde lag. De Engelsche regeering peinst op allerhande middelen om Egypte te redden. Een der pogingen welke zullen aangewend worden is den graaf van Nortbrook in den loop dezer maand naar Egypte te zenden om te onderzoe ken welke raadgevingen in de tegenwoordige omstandigheden aan de Egyptische regeering te geven zijn en welke stappen moeten gedaan wor den. Hij zalvolgens de mededeeling van lord Granville in het hoogerhuis door den heer Ber- ning vergezeld worden. Het krediet waarvan den heer Gladstone reeds in het lagerhuis sprak dat aangevraagd zou wordenom zoo noodig generaal Gordon te ontzettenbedraagt 300,000 De heer Gladstone voegde er bij de indiening van het ontwerp bijdat het hier sleehts een krediet betrof, waarvan het werkelijke bedrag eerst kon worden vastgesteld zoodra de noodzakelijkheid eener dei gelijke expeditie bleek. Doch in dit geval wenscht de regeering mei de machtiging van het parlement toegerust te zijn. Het krediet werd met 174 tegen 14 stemmen verleend. Deze week heeft het kabinet eene bijeen komst gehoudeu die eerst vrij laat was afge- loopen en waarin over de Eransch-Chineesche quaestie is beraadslaagd. De vroegere gezant van China te Parijs markies Tseng, had vooraf een onderhoud met lord Granville gehad en getracht hem te over tuigen dat het in Engelands belang was China te helpen. Markies Tseng, die den uitslag van den ministerraad afwachtteheeft na afloop weder een onderhoud met loord Granville gehad. De minister vau buitenlandsche zaken heett toen den Chineeschen gezant te kennen gegevendat China niet moest hopen eenigen steun vau En geland te ontvangen. Alleen tot vriendschappe lijke bemiddeling was men bereid. Te Notingham moet Zondagavond een po ging zijn aangewend om het postkantoor in de lncht te doen vliegen. Des avonds werden drie pakjes met nitro-glycerine in de bus geworpen, welke gepakt waren in exemplaren van het "blad The Irishman. Men had er waarschijnlijk op ge rekend dat zij of bij het inwerpen of bij het stempelen zouden ontploffen. De hoeveelheid was voldoende om het gebouw in de lucht te laten vliegen. Het stoomschip Brittannia, van New-York, is op de hoogte van Portland door aanvaring met het stoomschip Belcairr. gezo iken. Al de opvarenden zijn gered. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn de st. Diane van Stockton en Camden uit Lon den in aanvaring gekomen, met het gevolg dat eerst genoemd vaartuig binnen een paar minuten zonk. Tien leden der equipage en zeven passagiers worden vermist gemeld en zijn waarschijnlijk verdronkenterwijl negen zeelieden en zeven passagiers door verschillende booten gered en te Gravesend aan land gebracht werden. Het ongeluk ontstond doordat het roer van de Camden weigerde r» aarschijnlijk tengevolge van den sterken stroom waardoor zij met den boeg dwars tegen de Diane aankwamzoodat deze boot op zijde sloeg en zonk. De kapitein zag weldra dat het onmogelijk was het schip door leegpompen of landen te redden en beval daarom alle mannen op het dek te komen. Door het op zijde slaan van het schip was de kapitein echter aan het voorhoofd getroffen en viel buiten bewustzijn neder, voor hij voor de redding der passagiers kon zorg dragen. Een passagier hielp zijn vrouw en hun kind in een manddoch toen de moeder zag dat deze voor beide niet groot genoeg was liet zij de zuigeling in de mand alleen en verdronk. De zuigeling dreef naar Gravesend en werd gered. De Diane was 600 ton groot en had 37 per sonen aan boord, waarvan 20 matrozen en 17 pas sagiers, waaronder drie kinde/en.Bovendien had zij een kostbare lading cognac, olie en andere han delsartikelen. De Pruisische gezant bij het Vaticaan de heer Von Schloezer is over Leipzig te Berlijn aangekomen. Volgens een bericht in de Hamb. Corresp. heeft de heer Von Schloezer aan een der medewerkers van genoemd blad verklaard dat zijne zending hem zeer moeilijk wordt ge maakt door de aanhoudende kuiperijen van het Vaticaan en dat het treffen van een schikking groote bezwaren heeft. Voor de belangen van den godsdienst eD van de 9 mil. katholieken in Duitsch land zijn de prelateu op het Vaticaan zeer onverschillig. De Germauia protesteert tegen deze taal door den gezant van Pruisen bij het Vaticaan geuit en is van meening, dat hij genoodzaakt is zijn post neder te leggen of de crompromitteerende uitdrukking in te trekken. Zondagmorgen, toen te Straatsburg een afdee- ling artillerie van de kazerne naar de kerk mar cheerde werd op de marktplaats een soldaat in den rug door een revolverschot getroffen. Van waar het schot is gekomen en of het aan een ongeluk of kwaadwilligheid is toe te schrijven, weet men nog niet. De cholera heeft zich in Italië reeds op ver schillende plaatsen vertoond. Te Pancaliere nabij Turyn hebben zich 22 gevallen en te Rio Maggiore 4 gevallen voorgedaan waarschijnlijk aangebracht door werkliedendie van Toulon kwamen. Te Turijn is de groote zijdefabriek van de gebroeders Remer g-heel afgebrand. In het koninklijk paleis te Athene is brand uitgebroken. De bovenste verdieping is uitge brand. Verscheidene soldaten zijn bij het blus- schen gekwets*. De brand is ontstaan door de onachtzaamheid van eenige werklieden. De vlam men braken des morgens om 6 uur uit. Drie brandspuitgasten zijn hierbij omgekomen. De bibliotheek van den koning en een groot aantal kostbare schilderijen zijn vernield. De schade is aanzienlijk. Een later bericht zegt, dat niemand bij den brand omgekomen is 46 personen zijn gewond, waaronder 3 officieren. Te St. Petersburg is weder een proces tegen 16 nihilisten ophanden waaronder zich een 25jarige vrouw bevindt. Zij is in Polen geboren en ontvluchtte op 15jarigen leeftijd de ouderlijke woning. In 1873, tijdens een opstand te Bazan, voerde zij de studenten aan zij droeg een roode vlag met het opschrift„Zemlja i Volja (Land en Vrijheid.) Onder meer werd ook zij gearresteerd en naar Siberie verbannen. In Siberia werd zij moeder, doch haar kind stierf van gebrek. Twee jaren geleden slaagde zij er in uit Siberie te ontsnap pen en kwam te voet naar St. Petersburg. Zij heeft over dezen tocht anderhalf jaar gedaan. Nauwelijks te Petersburg aangekomen nam zij deel aan eene samenzwering, die voor doel had het keizerlijk paleis der Romanoff's in de lucht te doen springen. Zij werd opnieuw in hechtenis genomen en zal nu eerstdaags voor de recht bank verschijnen. Men denkt dat zij weder naar Siberie zal gebannen worden. De commandant van het garderegiment te paard, overste vorst Bariatinsky is uit zijn be trekking en tevens als vleugeladjudant ontslagen. Het Journal de St. Petersbourg spreekt de berich ten tegen, welke verspreid zijn aangaande het uitbreken der cholera en andere epidemiën in Rusland. Waalwijk, 9 Augustus 1884. Gisteren bij het rangeeren van den stoom tram aan de haven alhiergeraakte de stoker H. M. onder de locomotief, en werd een eind ver medegesleept. Hoewel hij cr betrekkelijk goed is afgekomen, zijn zijne beenen toch dermate gekneusd dat hij gedurende geruimen tijd on geschikt zal zijn om zijne werkzaamheden te hervatten. Woensdag avond ontstond, waarschijnlijk tengevolge van broeiingeen begin van brand in een hooimijtop het erf van W. v. d. B. alhier. Door spoedig toegesnelde hulp werd de voortgang van het vuur dadelijk gestuit. De vermoedelijke dader van den diefstal van een koe, toebehoorende aan W. Brokken te Bezooien zekere de R., is nog niet in handen der justitie. Hij had het beest,-dat eene waarde had van f 190, Maandag op de Tilburgsche markt verkocht aan een slager voor f90. Sedert is hij verdwenen. Sedert 8 dezer is te Nieuwkuik een rijkste legraafkantoor met beperkten dagdienst, ingericht voor telephoondieostvoor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zijn geregeld als volgtop werkdagen van 11 tot 12 uren voor- en van 3 tot 4 en 6 tot 7 uur namiddagsop Zon- en feestdagen van ll1/» uur voor- tot 121/2 uur namiddags en van 3 tot 4 uren namiddags. In de Dinsdag door de Noordbrabantsche landbouwmaatschappij, afdeeling 's-Hertogen- bosch gehouden vergadering is als plaats voor de iu de tweede helft der maand September te houden tentoonstelling van paarden, rundvee enz., aangewezen het plantsoen nabij de sociëteit Casino. Tot leden der commissie vau de tentoonstelling zijn benoemd de heeren A. J. Vlamings. J. van de Mortel, L. Bcogaerts, 11. C. Godschalx en H. Terwindten tot leden der commissie van de feestelijkheden de heeren L. Max E. Lutkie, 11. van de Ven A. van Gulick en H. Vermeu len. Met den len Augustus 11. is door de maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen een nieuwtarief ingevoerd voor het vervoervan reizigers eiv bagageen hondenin binnenverkeer met hare stations van LuikLimburg en Almeloo Salzbergen en in rechtstreeksch verkeer tusschen deze lijnen en hare stations van het Noorder- en Zuidernet. In het algemeen zijn de prijzen gewijzigd terwijl de retourbiljetten nu allen vier dagen geldig zijn. Het terrein achter het nieuwe rijks-museum, waar verleden jaar de groote wereldtentoonstelling werd gehouden is thans weder in een lusthof herschapen. Eene wandeling op dat terrein geeft de overtuiging dat ook deze tentoonstelling flink aaDgevat en opgezet isen naar het getal inzendingen te rekenen zeer zeker veel succe9 zal hebben. De hoofdingang is weder door de passage van het Rijks-museum waar men door eene rij van tourniquets toegang tot het terrein verkrijgt. Aan weerszijden van den toegang naar bet ten toonstellingsterrein trefi men de bureau's van het comité en van buitenlandsche commissiën aan die in dit gebouw ieder eene afzonderlijke kamer bekomen terwijl hier ook een gebouw voor de „eeuwige per9" is opgericht. Hier staat men op eene kleine hoogtevan waar het voorterrein te overzien. Daarbij valt het eerst hel oog op het groote gebouwhetwelk ten vorigen jaie de Nederl. koloniale afdeeling bevatte doch waarin thans allerlei voortbrengselen van akkerbouw zuivel bereiding en zaken betrekkelijk het landbouw onderwijs en dierenbescherming e tutti quanti zullen worden tentoongesteld. Welke expositie uit haren aard zeer omvangrijk en zeer belangrijk belooft te worden. In de nabijheid ontwaart men een sierlijk gebouw waarin de bijen die getrouwe typen van nijverheid zullen verzameld worden in allerlei korven alsmede alles wat op bijenteelt betrekking heeft. In het paviljoen der stad Amsterdam zal de directeur van den Amsterd. reinigingsdienst aan boeren en buitenlui aanschouwelijk voorstellen het bereiden vac Amsterdamsch composten daardoor hare voortreffelijke eigenschappen voor het dorre land aanprijzen en alzoo eene poging tot verkrijging van grooter debiet doen. Naar verzekerd wordtbelooft deze inzending eene der merkwaardigste te worden. Dit gebouw zal tevens bevatten hot begin van een internationaal landbouwmuseum. Op dit voorterrein bevinden zich niet minder dan 14 tenten, van 50 tot 100 meter lengte, waaronder de landbouwwerktuigen zullen geplaatst worden. Deze tenten zijn geheel open om de werktuigen van alle kanten gemakkelijk en goed te kunnen zien. Voor het paviljoen der stad Amsterdam is de muziektempel geplaatstwaar de Amsterdamsche orkestvereeniging onder leiding van den heer Joh. M. Coenen dageiijks concerten zal geventerwijl ook hier ruime restaurants en cafés verrijzen. Dit punt zal gewis een der fraaiste zijn van de geheele tentoonstelling, aangezien hier onderscheidene gazons worden aangelegd, door den beroemden Engelschen bloem en boomkweeker Carter *e Londen ter mededinging ingezonden in het midden van welken bloemhof eene krachtige fontein water zal doen ontspringen. Aan de overzijde van het kanaaldat het terrein dwars doorsnijdtkomt men over bruggen op de eigenlijke vee-tentoonstelling. In 17 flinke, naar alle eischen ingerichte stallen of boxes zullen de edele vlugge viervoeters de paarden, geher bergd worden. 37 stallen, ieder voor 100 koeisn treft men hier aan 9 reusachtig groote kotten voor varkens en even zooveel voor schapen ieder 50 hokken bevattende. Talloos zijn de voorraadschuren. Op dit terrein is voorts de baan voor de harddraverijen aangelegd alsmede in navolging van het buitenland een circus of rink gemaaktwaarin op gezette ureri het bekroonde vee zal worden rondgevoerddat alsdau van tribunes tegen geringe entree, goed kan worden bezichtigd Hier heeft Wegner-Mottu een photographisch atelier opgericht. Zooals bij iedere tentoonstellingbrengen de laatste dagen de groote drukte aan doch nu reeds is de aanvoer van werktuigen groot. In de laatste 4 dagen voor de opening moet het vee worden aangevoerd. ,t Heeft er veel van of Veere's kunstschat, de beker van Maximiliaan bestemd isom het voorwerp v. n aller spot te worden. Teneinde het kostbaar stuk goed te bewaren zal Veere dat zoo aim is. dat het voor elke behoefte geen ander middel van voorziening heeft dan den on- vervreemdbaren schat te verkoopen,een brandkast aanschaffen om er den beker in te sluiten. Gelukkig wordt er bij gevoegd dat de brand kast voor rekening van het rijk mag worden gekochtanders kregen wij straks in den ge meenteraad van Veere nog een voorstel ter tafel om den beker te verkoopen teneinde geld te hebben om een brandkast te koopen waarin de beker bewaard zou kunnen worden. Omtremt het gebeurde te Osch wordt nader gemeld Zondagavond om half elf had hier weer een moordtocneel plaats. De maréchaussée M. was dien avond vrij van dienst en ging 's middags in burgerkleeren uit. Zijne wandeling beperkte zich echter tot het bezoeken van enkele herbergen, met dat gevolgdat hij 's avonds in beschonken toestand verkeerde. 'Van dien toestand maakten zekere personen gebruikom M. eene herberg binnen te troonen, waar hij onmiddelijk werd aangevallen en een geducht pak slaag kreeg. De mishandeling was van dien aard, dat zijn gelaat geheel bebloed was. M. nam daarop de vluchtzoo goed en kwaad dat ging, doch zag zich spoedig op het eenzaam, pad dat hij had ingeslagen door een man gevolgd. Wat er tus schen hen gebeurd is daaromtrent is nog niets zekers te zeggen evenmin of nog anderen er bij waren doch zeker is hetdat de vervolger later in eene herberg is aangekomen, waar hij klaagde aan het been gewond te zijn. De pijn nam toe, en jjpoedig riep de man dat hij zou sterven. Geneeskundige hulp werd ingeroepen de dokter verbond de wonde doch te vergeefseen half uur later was de man een lijk. Toen Maandag morgen het feit algemeen bekend werdheerschte er veel opschudding bij het overbrengen van het lijk naar het lijkenhuisje op het kerkhofalsook bij het vervoer van M. naar de gevangenis. Om 12 uur kwam het gerecht uit 's Bosch hier aan om een onderzoek in te stellen dat tot ruim 5 uur geduurd heeft. Uit de lijkschouwingwelke intusschen plaats had bleekdat de vermoorde gestorven was aan bloedverliesveroorzaakt door üe beenwond welke wond een gat of snee iu den kuit vertoonde, waarin men gemakkelijk drie vingers kon steken. M. zelf zegt zich niets met zekerheid te her inneren wegens zijne dronkenschap; het bij hem gevonden mesje was vrij van bloedsporen doch men verondersteltals de marechaussée de dader is dat hij dan gebruik heeft moeten maken van het mes zijns aanvallers. Na het einde der instructie is M. weer in de gevangenis {gebrachten zijne verschillende perso nen door de marechaussées gehaald, weer vrij gelaten. M. stond overigens hier te boek als een oppassend man. De 20jarige M. Gooyers te Breda is Zaterdag jl. door een zonnesteek getroffen en aan de ge troffen overleden. Dit is reeds het derde geval van dien aard dat dezen zomer aldaar heeft plaats gehad. De 15jarige zoon van den molenaar J. van der Westelaken te Chaara, kreeg bij het omhoog halen van een stuk ijzerdoor middel van een „roussel", dienende om molensteenen te scherpen, het gevaarte vau circa 1000 kg. zwaarte op het lichaam zoodat hij bewusteloos is neergestort en eenige oogenblikken later den geest gaf. Door de maréchaussées te Woudrichem werd deze week geboeid binnengebracht A. E., koopman wonende te Gorinchem die zich in de vorige week aldaar had schuldig gemaakt aan diefstal van f63. Juist bijtijds werd hij door de Rotterdamsche politie op eene der Engelsche sloombooten in hechtenis genomen. Woensdag viel te Oosterbeek de metselaars knecht H. v. B. uit de goot van een huis. Zijn schedel was hevig verwond, zijn hals ontwricht, en zijn arm gebroken. De toestand van den man is zeer ernstig. Dinsdagmiddag sloeg bij den landbouwer H. V. te Dreumel een hevige brand uit in eene hooimijtdie in weinige oogenblikken zijn woon huis een volgeladen hooiberg en nog eenige daarbij staande hooimijten tot eene prooi der vlammen deed worden. Ook een voorrad graan werd door den brand tot asch verteerd. Met veel inspanning slaagde men er in, de belendende perceelen te behouden. Op enkele kippen na werd de levende have nog intijds gered. Het verlies voor den eigenaar is belangrijk daar de tot in den top volgeladen berg met hooidat reeds verkocht was en weldra geleverd zou zijn geworden niet tegen brandschade w»9 verzekerd. De oorzaak van den brand was onbekend. Het huis met inboedelenz. van Willem Hoefnagels te Osch is totaal afgebrand. De inhoud was rijk aan allerlei timmerhout. Ook landbouwproducten gingen verloren, een kostbare staande klok eene antieke kast(waarvoor on langs 500 gld te vergeefs' geboden was), enz. De beide Engelschen, die verdacht worden in het gebouw der Associatie-Cassa te Amsterdam den bekenden diefstalten nadeele van den kantoorlooper der firma J. Kol te hebben gepleegd, blijven hardnekkig ontkennen dat zij elkander ooit te voren hebben gezien. Zij beweren stok stijfdat niet zij de bankbiljetten in den Bloe- mendaalschen omnibus hebben verstopt onder het kussen. Met behulp van hunne portretten wordt in het buitenland hun verleden nagespoord. Indien de Haarlemsche politie-agentdie de beschuldigden in hechtenis nam hunne zakken had onderzochtware wellicht der justitie heel wat moeite bespaard. (A.) Men leest in de Zaanl. Crt. In den nacht van Zondag op Maandag hoorde

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2