"binnenland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk, Rusland. Amerika. De bestuurder stond tamelijk bedremmeld te kijkentoen een oude beer op hem toetrad met de woorden //Arme man dat is een groote schade voor jegeef me je hoed dan zal ik wel eene vergoeding voor je krijgen," en het hoofd deksel nemendewierp hij daar een shilling in en ging bij de verzamelde omstanders rond. Menigeen door medelijden bewogen wierp wat geld daarbij en de oude heer had spoedig een aardig sommetje bijeen dat hij den voerman ter hand stelde. Deze, het dankbaar aannemende zei zachtjes tegen een naast hem staande kennis: z/Is 't geen slimmert die oudehij is mijn pa troon Thans heeft zich ook de Nordd. Allg. Zeit. bemoeid met hetgeen door de Hamburger Corresp. is medegedeeld aangaande den heer Vos Schloe- zer's meening over de onderhandelingen van Pruisen met het Vaticaan. liet orgaan van prins Bismarck zegt, dat het niet ligt op den weg van staatsambtenaren in een polemiek te treden over verklaringenwelke gedaan zijn in een particulier gesprek onder vier oogen. Dit echter kunnen wij verklaren zegt genoemd bladdat de mededeelingen van het Hamburger blad over het onderhoud onnauwkeurig zijn en de pause- ijke stoel daarvan de verzekering heeft ontvangen. In een waggon met groenten zijn aan het spoorwegstation te Barmen 4000 kilogram ge smokkelde koffie ontdektkomende van Bot terdam. In het postkantoor te Munchen is inbraak gepleegd. De dieven openden met een valschen sleutel een geldkist en stalen daaruit een zeer aanzienlijk bedrag (men spreekt van 100,000 mark) in geld én bankpapier. Vrijdagmiddag gelukte het een leeuw in de diergaarde te Posen terwijl zijn hok werd schoongemaaktte ontvluchten. Men had hem in een aangrenzend hok gedaan doch door een verzuim was de deur open gebleven. De onge wone vrijheid scheen het dier toch niet te be vallen want nadat hij eerst overal eens had rondgezien nam hij in een sprong plaats op een boomtak. De tak was echter niet sterk genoeg en zwichtte onder het gewichtzoodat de leeuw onverwacht op den grond viel. Van dit oogenblik maakten de bewakers gebruik den leeuw door middel van strikken te vangen en naar zijn hok terug te brengen. Het gevaar was dus spoedig voorbij. Uit Genève wordt geschreven aan de N. R. Ct.: LI. Maandag en Dinsdag hebben er in Fransch Zwitserland hevige onweders gewoed waarbij in het kanton Neufchatel eene koeherderin door den bliksem is doodgeslagen en in andere kantons eenige menschen ernstig getroffen zijn. In Waadt- land langs het meer van Genève hebben de wijngaarden zwaar geleden door hagelslag. Ook andere streken zijn door hagel geteisterd. Ofschoon de onweders op de beide genoemde dagen het ergst zijn geweesthebben wij echter in de laatste veertien dagen herhaaldelijk donderbuien gehad. Ook in Savooie deed zich dit voor. Het dorp Brides-les-Bain aldaar heeft het zwaarst geleden daar er 58 huizen zijn verbrand. De kerk met pastorie en acht huizen is al wat er van dat dorp is overgebleven. Intusschen viel er bij ons geen regen en op verscheidene plaatsen heerschte gebrek aan water. Vooral de Zwitsersche Jura heeft in dat opzicht nog veel te lijden. In het kanton Neufchatel zijn alle putten op last der overheid afgesloten en mag ieder gezin slechts een paar emmers water daags halen. De oorzaak van dat gebrek aan water in de Jura is voor de geologen nog een raadsel. De hoogleeraar Plan- a—mm'!!L'.r Er is geen enkele weg meer open die geen hinderpalen in den weg werpt." Zwijgend keerden beiden naar het dorp terug. Onder het voortgaan sloeg Suze hare vriendin gade. Zoo somber en geheel in zich zelve gekeerd had zij de dochter van den fabrikant nooit gezien. Alle krachtalle hoop moest haar ontzonken zijn. „Gij hebt het toch te voren geweten," zeide Suze /alleen om alles gedaan te hebben, hebt gij den stap bij den ambtman gewaagd." „Het is zoo zeide zij met doffe stem. //En toch moet ik bekennen dat ik eenige hoop had. Wat zal er nu gebeuren. Kan ik dan werkeloos toezien dat mijn vader geheel te gronde gaat?" „Verlies den moed nietlieve vriendin! Wan neer de nood het hoogst gestegen is, is de hulp doorgaans het meest nabij. Wie weet van waar nog redding daagt. Ik zou u nu raden, dadelijk naar huis te gaan opdat uw vader zich over uwe afwezigheid niet verontruste. Ik ga met u." Zij gingen de houtvesterij voorbij en door het dorp heen. Hermine bemerkte het niet, zij liet zich als een wezenlooze voortleiden. Aan den vlonderdie over de rivier lagbleef zij staan. Met een strakken blik staarde zij in de schui mende golven. „Daar beneden is rust voor den moede en afgesloofde 1" fluisterde zij. „De dood maakt onmiddellijk een einde aan alle zielesmart." „Hermine," riep de verschrikte Suze, „is het mogelijk dat gij aan zulke dingen denken kunt? dat°is onchristelijk, neen het is onmenschelijk! Ach hoe beangstigt gij mij, die reeds bovendien genoeg te dragen heb. Ik kan u uiet verlaten, zonder een verschrikkelijke vrees met mij te voeren. En blijven kan ik ook niet." „Vergeef mijlieve vriendin ik ben nog zoo verward dat ik zelve niet weetwat ik doe of zeg. Ik wil u geen verdriet aandoen ik wil tamour heeft berekend, dat de Jura tegenwoordig voor de bevolking geen vierde gedeelte oplevert van het water hetwelk die landstreek door regen verkrijgt. Men vermoedt dat er onderaardsche instortingen hebben plaats gehad waardoor het regenwater langs nieuw gevormde onbekende kanalen een uitweg naar de meeren vindt. Gisteren, 14 dezer is het in Genève begonnen te regenen. Te Martigny in het kanton Wallis, heeft men twee jonge meisjes vermoord op den weg gevonden. De moordenaars zijn nog onbekend. Postdiefstallen zijn in Oostenrijk-Hoi,garijen aan de orde van den dag. Een paar weken geleden is een kist met f 30,000, van Weenen naar Pest gezondenspoorloos verdwenenen thans is een postzak met aangeteekende brieven enz., ter waarde van f 280,000, die var, Pest naar Weenen verzonden werd niet op de plaats zijner bestemming aangekomen terwijl ook r.og een van Weenen naar Lemberg verzonden aangetee kende brief met f 15,000 vermist wordt. De Weener politie heeft verscheidene persouenonder welken een postbeambte, gevat, onder verdenking van medeplichtigheid aan de onlangs gepleegde groote postdiefstallen. Zij is vermoedelijk een geheele dievenbende op het spoor. Betreffende de berichten in buiteniandsche bladen over de ontdekking van een komplot te Warschau deelt het Journal de St. Pétersbourg mededat er werkelijk te Warschau onderzoe kingen hebben plaats gehad tegen een geheim genootschap van revolutionaire strekking dat er 33 personen in hechtenis zijn genomen, waarvan drie tot den orthodoxen godsdienst behooren, 21 katholieken en 7 israëlieten zijnmaar bij de huiszoekingen zijn noch wapeneD noch dynamiet gevonden doch alleen brochuresproclamaties en revolutionaire geschriften kortom de gewone inventaris van revolutionaire vereenigingen. Uit Mexico maakt men melding van een gevecht in een spoortreindat in 't begin van Juni aldaar heeft plaats gehad. De zoon van den president der republiek, een jong officier, Eernando Gonzales, besteeg in burgerkleeding te Tacubaya een trein die naar de hoofdstad vertrok. Hij was vergezeld van twee vrienden en nam plaats op het achterste balcon naast den conducteur. Ten gevolge van den schok bij het vertrek van den trein viel Gonzales tegen een naast hem staanden passagier aan. Ofschoon hij op de beleefdste wijze zijn exeuses aanbood, werd Gon zales door den reiziger met de gemeenste scheld woorden beantwoord en deze ging zelfs zoover, dat hij een dolk voor den dag haalde en Gonzales aan het oog verwondde. Toen een vriend van Gonzalesde kapitein Garza die op het voorbalcon stond zag dat deze gewond wassnelde hij naar achter en riep den vreemdelingdat hij zich moest matigen daar hij den zoon van den president voor zich zag. „Dat scheelt mij niets!" riep hij Garza te gemoet, „ook met u wil ik beginnen!,, en hij liep met zijn dolk op Garza toe. Deze haalde een revolver te voorschijn en schoot zijn aanvaller in het hoofdzoodat hij dood neerviel. Een makker van den gedoode wilde toen den strijd voortzetten, doch ook hij werd doodelijk getroffen. Allen die tot dit bloedige drama in verbinding staan zijn gearresteerd. Men hoopt echter, dat Garza vrijgesproken zal worden daar hij zich in de noodzakelijkheid van zelfverdediging bevond. De jonge Gonzales zal waarschijnlijk zijn oog moeten missen. den last van uw eigen leed niet verzwaren." De weduwe sprak nu op een toon vol verwijt en zelfs eenigszins boos „Zie nu eens hoe gij zijtHermine Toen ik in klachten losbarstte, hadt gij onmiddellijk den besten raad bij de hand en spraakt gij als een boek. En nu nadat de ambtman u gezegd heeftwat gij reeds sedert lang wisthebt gij uw gezond verstand verloren en koestert onchris telijke gedachten. Hermine zoo gij mij belooft geduldig te urachtendan wil ik u nu reeds zeggen wat ik u eigenlijk morgen eerst zeggen wilde." „Ik beloof het ugoede Suze Zij omarmde de eenvoudige goedhartige en kuste haar hartstochtelijk op de wangen. „Achriep zij toen „zoo ik u niet had zou ik reeds lang een ptooi der wanhoop zijn ge worden Het is waarik wil aan uwe chris telijke onderwerping een voorbeeld nemen en mijn lot met geduld dragener geschiede wat wil. Dat wildat moet ik." „Hermina" vraagde Suze zacht, „hoeveel geld heeft uw vader dan voor het oogenblik noodig „Twaalfduizend thaler Vroeger ware het eene kleinigheid geweestdaar echter de oorlog allen handel op eens doet stilstaan schijnt het geld als uit de wereld verdwenen." „Ach, de oorlog, de verschrikkelijke oorlog!" riep Suze weenende. „Mij heeft hij het geheele leven vernietigdik zal ongelukkig zijn tot aan mijn laatstee ademtocht. Gij kunt nog gelukkig worden Her mine." „Ik?" vraagde zij treurig. „Uw Frederik leeft immers nog." „Hij leeft, en echter is hij voor mij dood." Een heldere straal flikkerde in Suze's oog. „Hermineik moet u nog eene vraag doen." „Wat dan Uit New-York wordt de aankomst bericht der lijken van de leden der Noodpoolexpeditie die indertijd met de Jeannette onder luitenant Greely schipbreuk hebben geleden en aan de gevolgen der ondergane ontberingen het leven hebben verloren. Met groote plechtigheid zijn de stoffelijke overblijfselen dier martelaren van de wetenschap op Governors Island ontvangen. De voornaamste burgerlijke autoriteiten van de stad en den staat New York de minister van oorlog, generaals hoofd-officieren en minderen van de marine en het leger en een menigte van de meest ontwikkelder, onder de bugerij waren vereenigd aan de landingsplaats, om hulde te betoonen aan de nagedachtenis dergenen, die aan de bevordering der wetenschap hun leven ten offer hebben ge bracht. De lijken zullen aldaar eenigen tijd boven aarde blijven totdat de toebereidselen voor de teraardebestelling zullen zijn afgeloopen. De zoo jammerlijk geëindigde onderzoekingstocht onder luitenant Greely is echter voor de weten schap niet vruchteloos gebleven. Zoo verneemt men o. a. uit Petersburgdat de aanteekeningen van Greely voor zoo verre zij reeds ter kennis van de Russische admiraliteit zijn gekomen en de ervaring door het vergaan der Jeannette op gedaan tot niet gering nut strekken bij de be raadslagingen betreffende het ten uitvoer leggen van hel groote plan door de Russische regeering opgevat om een Noodpooltocht te ondernemen waarvan de duur vermoedelijk op minstens drie jaren zal worden vastgesteld. Het punt van uitgang bij dezen grooten tocht zal zijn Siberië. Van daar zal men de eilanden jeannette Bennet en Henriette aandoen, op 'welke groote hoeveelheden levens middelen zullen worden opgeborgen en den tocht per stoom schippen voortzetten naar Frans Josephsland. Hier zullen zich de leden der expeditie in drie ploegen verdeelen om' met sleden over land den tocht naar de Noordpool voort te zetten bij étap pen. Op daartoe geschikte plaatsen worden dan depots van levensmiddelen opgericht, zoo noodig winterlegering gehouden en aldus zullen de drie ploegen of sectiëndezelfde route volgende achter elkander optrekken en eindelijk te zamen, kan 't zijn aan de Noordpool zich vereenigen. Waalwijk, 20 Augustus 1884. Men is. hier druk bezig met het lossen van den ijzeren bovenbouw voor de spoorwegbrug in overlaat die in onze haven aankomt. De afzon derlijke deelen worden op groote mallejans en met bijzonder daarvoor ingerichte toestellen naar de plaats van bestemming vervoerd. Als eene bijzonderheid deelt men ons mede dat door II. van Schijndel alhier heden twee komkommers zijn geplukt, de eene lang 85 en de andere 90 eM. De kamers van koophandel en fabrieken in het land zijn door den minister van water- slaat uitgenoodigd zich als plaatselijke com- missiën te willen constnueeren voor de behartiging der Nederlandsche belangen op de in 1885 te Antwerpen te houden internationale tentoonstel ling en voor dat doel in overleg met de bij kon. besluit van 15 dezer benoemde hoofdcom missie te willen werkzaam zijn. De minister van waterstaat enz. heeft bepaald, dat de winterdienstregeling op de spoorwegen dit jaar 15 October zal aanvangen. De vorige winter- dienst begon 1 November met het oog op de destijds gehouden internationale tentoonstelling te Amsterdam. Door B. en W. van Tilburg is den raad de rekening dier gemeente aangeboden. Zij be draagt, in ontvangst f 200,635.871/2 en in uitgaaf f 200,578.441/a. Onder die inkomsten is opge nomen de som van f 9314.351/o, zijnde het saldo MMUMII»!!II. ■f „Is uw vader met die twaalf duizend thaler gered „Ja, daarmede is hij gered." „En gij hebt dan niets meer met den ambtman te maken „In dat geval niet. Doch lieve hemelhet geld is niet zoo gemakkelijk te bekomen! Morgen is het de beslissende dag.... Het treurspel nadert zijue ontknooping en mijn ongeluk is beslist. Wat zal er van mij worden De hardvochtige Kohier kent de noodlottige ongelegenheid mijns vadershij wendt ze ten zijnen gunste aan en loert op zijn slachtoffer, dat hem ten deel vallen moetzoo er geen wonder geschiedt. Suze, ik kan niet meer denken ik waag het zelfs niet een besluit te nemen. Nu eerst weet ik hoe lief en dierbaar Frederik mij is. Maar ik heb ook den ambtman leeren kennen ik kan zelfs niet zonder huivering aan hem denken. En als ik dan mijn vader aanzie...." Het arme meisje bezweek bijna onder den last van haar leed. „Stilstil," riep Suze „Kohier zal zijn doel niet bereiken en Frederik zal de uwe blijven." De dochter van den fabrikant schudde haar bleek hoofd. „Ach dat is immers onmogelijk! de menschen zijn te baatzuchtigieder is op zijn voordeel bedacht. Gij zult voor mij bidden, zult trachten het hart van den een of ander te vermurwen." „Ik bezorg u het geld!" riep Suze op stelügen toon. „Gij zult zien, dat er nog goede menschen zijn. Dat wilde ik u zeggen. Beloof mij dan ook zulke snoods gedachten niet meer te koesteren en met vertrouwen op God lijdzaam te w&chten. Zoo ik heden niet kom dan breng ik u morgen hulp. Geef den ambtman geen enkel goed woord meer hij moge van spijt en toorn bersten." „Och, Suze, gij meent het zoo goed met mij en wilt mij gerust stellenmaar hoe zou u der voorloopig vastgestelde rekening der gemeente over 1883. Door liet bakkers- en molenaarsbond S., Honoré te Tilburg is eene vergadering belegd die tevens werd bijgawoond door een 50tal ge patenteerde ingezetenen. De voorzitter deelde mede dat de vergadering, om den bloei van de handwerksnijverheid te bevorderen, zich ten doel stelde een ambachtsbond op te richten. Met ingenomenheid werd dit plan begroet en staande de vergadering traden velen der aanwezigen tot de vereeniging toe. Vroolijk en lustig vierden de oudstrijders van 1830 te Tilburg feest. De „Provinciale Bond van de vereeniging Het Metalen Kruis in Noord-Brabant" had er zijne vergadering belegd, en met muziek trokken de afdeelir.gen van het station naar het stadhuiswaar ze hartelijk werden ontvaugen door het gemeentebestuur. Van daar trokken de feestvierenden naar het monumentopgericht voor koning Willem II waar ze nog menige herinnering uit de oude dagen ophaalden. Eorbiedig defileerden de ouden voor het standbeeld van den koning, die hen zoovele jaren geleden aanvoerde. Zij 'egden kransen op het gedenkteeken en brachten onder een gezelligen maaltijd en muziek den dag verder door. Zij beginnen schaarsch te worden, onze mannen van 30 maar ze kemen nog trouw bijeen en blijven tot hun dood getuigen van een geslacht, dat onzen laatsten strijd met een warm hart voor het vaderland heeft gevoerd. Gisteren middag te ruim 31/2 uur ont stond er ten huize van de weduwe Van Dam, in de Zwijsenstraat te Tilburg branddie zoo snel toenamdat het huis geheel is uitgebrand terwijl ook veel van den inboedel en de winkelgoederen verloren zijn gegaan. Oorzaak onbekend. Men schrijft uit Venlo De drie door ged. staten afgekeurde loka len welke door den gemeenteraad waren aangewezen tot verpleeging van choleralijders waren een lokaal aan eene school door 350 kinderen bezocht, 'een zolderkamertje in eene nauwe straaten een sinds jaren als ongezond op allerhoogsten last gesloten schoollokaal op de oude markt. De thans aangewezen zuurkraam doet "de maat overloopenen put het geduld van de regeering eindelijk uit, zoodat thans op voor stel van ged.-staten door 's konings commis saris tot den de bouw van een barak zal overgegaan worden. Waarschijnlijk zal daarbij dan hetzelfde voorstel worden uitgevoerdals door het college van burgemeester en wethouders in overleg met den geneeskundigen inspecteur werd voorgesteld en indertijd met algemeene stemmen door den raad in eene vergadering werd goedgekeurdom in de volgende weer afgekeurd te worden. De meerderheid van den gemeenteraad, die besloot bij de hoogste machten in den staat klachten in te zenden omtrent gedeputeerde statende geneeskundige ambtenaren die den gemeenteraad beschuldigden van onwil en halsstarrigheid om de gezondheidsbelangen der ingezetenen tot hun recht te doen komen, en bij openbaar schrijven ernstig op de te kortkomingén van den raad in deze wezen die meerderheid van den gemeenteraad kon niet betere bewijzen leveren, dat de ontvangen berispingen ten volle zijn ver diend dan door hare tegenwoordige hande lingen terwijl de burgemeester en de min derheid van den raad met den dag meer en datgene mogelijk kunnen zijn, wat ons onmogelijk was?" De jonge weduwe beefde over al hare leden. „Vraag mij niet, maar reken op uwe vriendin, die u to: in den dood getrouw zal blijven. Ik breng u het geldik de arme weduwe die gij zoo grootmoedig ondersteund hebt. Gij schijnt nog altijd te twijfelen. Om 's hemels wil, geloof mij toch Hetgeen ik u beloofklinkt wel zeer zonderling maar het zal geschieden zoo waarlijk ik voor u sta. Ga nu naar huis, houd u bedaard en bid den goeden God, dat hij uwen bruidegom voor u spare. Dat i3 de hoofdzaak." „Wat is er met u toch gebeurd, Suze? Gij zijt zoo driftigzoo opgewonden „Gij gaat niet meer naar Kohier gij zoudt daardoor bederven wat ik goed doe; denk niet meer aan dien verschrihkelijken man Denk liever aan Frederikaan het blijde wederzien aan den gelukkigen tijd die komen zal...." De jonge vrouw hing aan den hals harer vriendintranen vloeiden langs hare wangen en haar geheele liehaam beefde onder hevige schokken. „Hermina," vervolgde zij „zoo gij u zelve in uwe vertwijfeling eenig leed aandoetdan wil ik ook niet langer leven Ik werp mij in den stroom." „Neen neen riep Hermine uit. - „Als ik u verlies blijft mij geen steun meer ovpr op deze wereld Suze geleidde haar vriendin over den vonder en bracht haar lot aan de poort van den tuin. „Gij wacht op mijHermine „Dat zal ik doen." „Ziet gij mij dezen avond niet terug, dan zal hel morgen vroeg zijn." „Gij zult mij altijd tehuis vinden „Stel uw vader nu gerust, er zal hulp komen." (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2