Nummer 67. Zondag 24 Augustus 1884. 7e Jaargang L Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. De soldaat van de landweer. Frankrijk. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. Eene Novelle. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duisch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Al de berichten welke bekend worden ge maakt over de Antwerpsche tentoonstelling, zijn eensluidend om te bewijzen, dat die onderneming schitterend zal gelukken. Er gaat geen dag voorbijzonder dat wij vernemen dat het een of ander gouvernement zijne toetreding heeft toegezegd en eene bijzondere commissie heeft benoemd. De meeste staten van Earopa hebben reeds het een en het ander gedaan. Van de overige verwacht men eiken dag gelijkluidende berichten. Aan de lokalen is men volop aan het bouwen, en het zou mij niet verwonderen, indien wij het volgende jaar het fabelachtige verschijnsel te zien kregen van eene tentoonstellingdie klaar komt vóór den dag der opening. Groote ontsteltenis heeft het volgende voor val te Brussel gewekt. Tusscheu twee leerlingen der militaire school heeft een duel plaats gehad, waarbij een der duellanten de 18jarige van der Ton zoo aan den arm gewond is dat dit li chaamsdeel is moeten worden afgezetzoodat zijne carrière gebroken is. Reeds meermalen zijn er duels tusschen jongelieden der militaire school voorgekomen en terecht is de openbare meening verontwaardigd dat de militaire overheid der gelijke gevaarlijke ongeregeldheden niet weet te beletten. Het wordt hoogtijd dat het den jon gelieden meerendeels beneden 18 jaren oud belet worde wegens de nietigste redenen moed willig eikaars toekomstja zelfs eikaars leven in gevaar te brengen. Een treurig ongeluk is te Antwerpen Maandag voorgekomen bij den optocht, die wegens de nationale feesten aldaar werd gehouden. Een der wielen van een grooten wagen, den landbouw voorstellendebrakzoodat de wagen omviel. De personen die er op gezeten waren vielen op straat. Drie vrouwen werden gewond, waarvan eengehuwd en moeder van twee kinderen spoedig aan de bekomen wonden overleed. Een kind dat met zijn vader aan de deur van een herberg was gezeten geraakte ook ouder den wagen en werd aan het hoofd gewond. XXXIII. „Maar wees ook gij bedaard lieve Suze uwe opgewondenheid boezemt mij bezorgdheid in." „Verban voor het oogenblik alle zorgen." „Maar wat denkt gij dan te doen „Dat kan ik u voor het oogenblik niet zeggen." „Doe geen overijlden stap." „O neen „Gij zult in uwe liefde tot mij te ver gaan." „Ik weet, wat ik doe, Hermine!" „Spaar u zelve voor mij „Als eene getrouwe vriendin Zij vielen elkander nogmaals in de armen. „Ga nu fluisterde Suze die zich het eerst van hare omhelzingen losmaakte. „Gij hebt immers den sleutel van den tuin „Ja." „Suze wilde gaan. „Nog één woord." „Wat verlangt gij „Suze gij moet iu elk geval hier komen." „Zekero zeker „Zoo gij wegblijftkom ik naar u." „Gij zult in het huis uws vaders wachten, en moogt het niet verlaten. Ik breng hulp zeg het gerust aan uw vadergij zult niet bedrogen uitkomen." In allerijl drukte zij hare vriendin een kus op de wangenspoedde zich toen naar de brug en verdween achter de struiken. Hermine sloot de huisdeur en ging door den tuin, te midden van een aangenamen geurnaar huis. „Die goede vrouw 1" dacht zij. Wat is zij l'Agence Havas maakt de volgende nota open baar van 21 Augustus. Ondanks het herhaalde uitstelaan de Chi- ncesche regeeiing verleend en de gematigdheid der Frausche onderhandelaars, weigerde het kabi net van Pekin onvoorwaardelijk voldoening te geven aan het verraad van Langson en riep het zijne zaakgelastigden van Shanghai terug. Het Fransche gouvernement werd daardoor genoopt aan de Ckineesche regeering den laatsten termiju te stellen, Pateuotre ontving derhalve het bevel den Tsongliyamen in kennis te brengen met de beslissing van het parlement, door mede te deelen dat het bedrag der schadeloostelling ten slotte was gesteld op 80 millioen francs, betaalbaar in drie jaren en te verklaren datwerd niet bin nen verloop van 48 uren aan dezen eisch voldaan, den admiraal Courbet last zou worden gegeven onmiddellijk de noodige maatregelen te nemen om aan Frankrijk de genoegdoening te verzeke ren waarop het aanspraak heeft. Die termijn is heden Damiddag te 1 ure verstreken zoodat Semalle dadelijk Pekin moest verlaten om zich bij Patenotre te voegen die te Shanghai blijft. In den loop van den dag verzocht de Chineesche gezant eene audiëntie bij Ferryaan wien hij verklaarde van den Tsongliyamen het bevel te hebben ontvangen om terug te keeren naar zijn post te Berlijn. Li Fong Pao nam daarop zijn afscheid van Ferry die hem onmiddellijk ziju paspoort deed toekomen. lu het Fransche departement Ardeche dat reeds zoo door cholera bezocht ishebben nu ook zware stormen en onweders groote schade aangericht. Te Sablières werden twee herders gedood en hunne kudde van honderd schapen leed groot verlies. Op een andere plaats brandden twee huizen af door het inslaan van den bliksem. Eldeis werd een man door den bliksem gedood, terwijl hij aan tafel zat te eten. Vele gebouwen hebben veel geleden en de oogst is gedeeltelijk vernield. Het vraagstuk der bestuurbaarheid vau luchtballons schijnt nu werkelijk opgelost te zijn. Althans wanneer de schoone verwachtingen bezorgd voor mijn leven! Zij belooft hulp in den noodalleen om mij te troosten en gerust te stellen. Op welke wijze zou zulk een arm schepsel zulk eene aanzienlijke som bijeenbrengen? Het zou eene dwaasheid zijn, daarop te vertrouwen de ongelukkige weet nietwat zij belooft. Ach God mijn toestand is nog altijd dezelfde en met elk uur nadert de beslissing meer en meer. Misschien gaat Suze naar den opperhoutvester... dat zou mijn aangenaam zijn de man mag het wel vernemen hoe het hier gesteld is, dan ziet hijwat hij hier heeft weten te bewerken." De fabrikant had dien dag zijne kamer niet verlaten hij gebruikte eten noch drinken en zat in gedachten verdiept in zijn leuningstoel. Her mine sloeg hem door de deur gadewelke zij zacht geopend had. „O mijn God dacht zij. „Het leed dat hem drukt vernietigt hem naar ziel en lichaam. Het ontbreekt mij aan moed voor hem te verschijnen. Wat moet ik hem dan zeggen Ik heb nog geen besluit kunnen nemen. Neen, ik kan heden met mijn vader nog niet sprekenEen ont wijkend antwoord wilen een geruststellend antwoord kan ik hem niet geven Het gedrag van Kohier heeft mij op nieuw aan het wankelen gebracht." Nadat zij haren zieken vader eenige oogen- blikken nad gadegeslagenverwijderde zij zich en ging naar hare kamer. Kort daarna kwam de boekhouder, die het kantoor gesloten had. „Hoe is het afgeloopen? vraagde hij in gespan nen verwachting. „Zijt gij te voet naar huis gekomen „Ja." „Heeft Kohier zich niet aangeboden u met zijn rijtuig te huis te brengen „Misschien heeft hij het vergeten," fluisterde Hermine. „Dat is geen goed teeken." welke thans iu Frankrijk zijn gewektniet in rook vervliegen. Tot dusverre luiden de berichten zeer feitelijk. De twee Frausche genie-officieren kapt. Renard en kapt. Krebsdie zes jaren lang, met subsidie van de regeering proeven namen in het bosch van Meudon moeten hun langdurigen arbeid met goeden uitslag bekroond zien. In de academie van wetenschappeu te Parijs, heeft de heer Hervé Mangon een verslag be treffende de zaak voorgelezen dat door den minister van oorlog was ingeleverd. Daariu wordt bericht dat den 9en dezer de twee ge- uoemde officieren met hun ballon zijn opgestegen en dien op een hoogte van 30 metertegen den wind in gestuurd hebben naar een aange wezen punt op vrij grooten afstand. Daar ge komen draaide de ballon om en hij dreef rechtstreeks naar het uitgauspunt terugwaar hij daalde op een plek, die zeer gevaarlijk was geweest als men hem niet volkomen had kunnen besturen. De proefneming geschiedde niet in het open baar en het beginsel der uitvinding wordt voor- loopig »og geheim gehoudeD. Later moeten echter openbare proeven in 't groot volgen. De ballon heeft den vorm van een sigaar, aan beide uiteinden gepunt, en hij is overdekt met een net, waaraan het schuitje en de stuurtoestellen bevestigd zijn. De beweegkracht wordt verkregen door een reeks van electricche accumulators van tien paardenkrachten, die vier uren lang werken. De Fransche bladen zijn natuurlijk niet karig met hun loftuitingen voor den Franschen Renard, die de oorspronkelijk Fransche uitvinding der luchtballons aldus lot volmaking bracht, 't Is te hopendat de verdere proefnemingen zijn recht op die eer bevestigen. In eene officieele dépêche uit Assoean wordt gemelddat de Nijl dagelijks eenige duimen daalt en het voor stoomschepen volstrekt onmo gelijk is thans de watervallen te passeeren. In de militaire kringen alhier is men van meening, dat de basis der operaliën op den Nijl naar Soe- akim zal moeten verlegd worden tenzij de Nij! spoedig en suel stijge. Kolonel Kitchener seint „Hesseler, de ambtman is een gevoelloos, laaghartig mensch. Met eene bedaardheid, als of het eene eenvoudige handelszaak betrof, heeft hij mij zijn besluit te kennen gegeven. Alleen tegen uitlevering van mijn persoon betaalt hij de verlangde som uit." De boekhouder schudde zijn grijs hoofd. „Ik had het wel vermoeddat gij nog vooraf een zijweg zoudt trachten in te slaan. Kohier is iemand van een vast karakter die zijn doel steeds voor oogen houdt. Daarom verdient hij achting lief kind. Onwrikbaar als hij thans is, zal hij zich ook later als uw echtgenoot betoonen; zijn woord is hem heilig. Kohier is geen licht zinnige die zich door elke windvlaag laat heen- en wederschudden. Mijne vrouw,5 ziedaar zijne eigene woorden .beschikt over mijn vermogen en daarbij blijft het bepaald.' Ik ken den ambtman, hij gaat geen vingerbreed van het pad af, dat dat hij zich eenmaal als goed heeft verklaard." Herminedie iu stilte geweend had hief nu het hoofd op. „Hesseler, zeide zij met vaste stem. „tever geefs tracht gij mij den ambtman in een gunstig licht voor te stellen. Heden ben ik tot de overtuiging gekomen dat een huwelijk met hem een groote ramp ishet zal mij het leven kosteü. De oude verschrikte. „Hebt gij dan geheel met hem gebroken?" „Neen." „Zoo kom dan spoedig tot een besluit." „Is er zonder mij dau geen redding mogelijk?" „Zoo dit het geval wasdan zou ik niet bij u aandringen. Overmorgen moet de algemeene vergadering plaats hebben Kohier en de opper houtvester zijn belast met de revisie der kas." Hermine kromp ineen van schrik. „Ook Kohier vraagde zij met doffe stem. „De keus is op hem gevallen daar hij als streng bekend isiedereen stelt een onbepaald uit Debbeh dat de door den mahdi benoemde emirvan den stam der Sheikigehmet zijne strijdmacht is opgerukt om zich te voegen bij ejn ander korps rebellendat zich op drie dagmarschen van Debbeh zou bevinden. De Times en Standard ontvangen uit Dur ham allerhande berichten omtrent bet gesprokene in den Transvaalschen volksraad, bij de behande ling van de nieuwe conventie met Engeland. Zoo verneemt de Times dat sir Hercules Robi- son cn de heer Mackenzie aan heftige aanvallen hebben blootgestaan. De heeren Kruger en Jou- bert moeten hen beiden met den naam van intri ganten bestempeld hebben doch de eerste ver ontschuldigde de Engelsche regeering daar zij door verkeerde voorstellingen op een dwaalspoor was gebracht. De Standare verneemtdat de heer Mackenzie zijn post van commissaris voor Bechuanaland heeft neergelegd. Eene te Pretoria verspreide proclamatie verklaart dat in Zoeloeland eene Bóeren-repu bliek gevestigd is, en'dat Zululand onder het protectoraat van die repuliek is gesteld. In het stuk wordt Usibepu gesommeerd zich te onder werpen en voorts verklaard dat Dinizulude zoon van Cetewayoaan de vestiging der repu bliek zijne goedkeuring heeft geschonken. Sedert Zondag grepen te Worthing ernstige onlusten plaats ten gevolge van eene processie der salvationisten. De volkshoop tastte de salva tionisten aan, wierp de tusschen beiden komende politie met steenen. Verscheidene winkels van salvationisten werden geplunderd. Er werden schoten gewisseld waardoor tal van lieden ge wond werden. De autoriteiten van Worthing vroegen versterking, waarop een deel der dragon ders van Brighton zich daarheen begaven. Gis teravond werd met behulp der politie, de orde hersteldterwijl verscheiden hoofdleiders uit het volk gevangen werden genomen. De Times correspondent te Hongkong heeft den vice-koning geïnterviewd waarbij de laat ste bevestigde dat de regeering naar de pro vinciën bevelen heeft gezonden tot het maken van voorbereidselen voor den oorlog. De Chi- neezen zullen met kracht de vijandelijkheden in vertrouwen in hem." „Dan is mijn vader verloren zuchtte het jonge meisje ontsteld. „Wat wilt gij daarmede zeggen?" „Kohier weet hetdat mijn vader gelden uit de kas gebruikt heeft." „Weet Kohier dat?" „Hij heeft het mij duidelijk genoeg te kennen gegeven." De oude stond als aan den grond genageld zelfs zijn oog bewoog zich niet. Eerst na wei nige seconden sprak hij „Kohier kent dus het ongeluk „Ja „Odie opperhoutvester is een Krampachtig balde hij zijne vuisten en hief ze ten hemel. „Is dat de schuld van den opperhoutvester?" „Hij alleen was de eenige die het vergrijp van mijn armen patroon kendehij kan dus alleen de verrader geweest zijnGrasberg is een schelm en elk haar aan hem zij verdoemd! Uit wraakzucht pleegt hij verraad dat hem tot den ellendigsten den verachtelijksten der men- schen maakt. Neen, ik heb den opperhoutvester beschouwd als zwak te zijn thans zie ikdat hij door en door slecht is I Kan de hemel het duldendat er zulke voorwerpen op aarde zijn? En zulk een schurk is een beambteen geniet de achting van iedereen Foeiduizendmaal foeiMijn hoofd duizeltik kan het nog niet gelooven Hessier bracht zijne beide handen aan zijn hoofd en liep de kamer op en neder. Eensklaps bleef hij voor het weenende meisje staan. „llermine hebt gij het wel goed gehoord?" Zij knikte toestemmenddaar hare snikken haar het spreken beletten. „Kohier weet dus...." „Dat de eer mijns vaders op het spel staat,"

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1