Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk. Italië. Rusland. BINNENLAND. Tongkin hervallen. Zij maakten uitgebreide for tificaties aan de rivier. Op de kermis te Portsmouth trokken de voorstellingen van den ,/Overste" Boone en van mejuffrouw Carlotta in een kooi met leeuwen de meeste aandacht. Een jong zee-officier ging de weddenschap aan dat hij zonder vrees de kooi zou ingaanterwijl anderen beweerden dat hij daartoe den moed niet bezat. Hij ging in gezelschap van den eigenaar en in tegen woordigheid van eene groote menigte van toe schouwers waaronder zich vele zeeofficieren be vonden in de kooi. Deze koene maar tevens dolzinnige daad volbracht hij met de grootste koelbloedigheid en zonder dat de dieren zich bewogen. Bij het verlaten der kooi werd hij door de toeschouwers met stormachtige hoerah's begroet. Graaf Kalnoky is op zijn terugreis van Var zin naar Weenen te Berlijn niet de gast van keizer Wilhelm geweest. Na een oponthoud van enkele uren is hij weder verder gereisd. Deze buitengewone spoed wordt toegeschreven aan de omstandigheid dat de Oostenrijksche minister zijn vorst persoonlijk verslag wenschte te doen van het te Varzin besprokene. Hiervoor moest hij zonder oponthoud zijn reis naar Weenen voortzetten, omdat keizer Frans Jozef zich juist aldaar bevond. Aan gissingen wat toch wel de voornaamste punten van beraadslaging tusschen de twee be kende staatslieden geweest zijn ontbreekt het niet. Nadat door eenige bladen de Egyptische en de Duitsche koloniale quaestie genoemd zijn, weet de Köln. Zeit. te bevestigen, dat eene rege ling getroffen is tot beteugeling van anarchistische woelingen welke regeling ook bij Rusland in stemming heeft gevonden. Ook zou nopens de schadeloosstelling, bij het bombardement van Alexandrië geleden, eenheid van handelen tus schen Duitschland en Oostenrijk zijn tot stand gekomen. Men spreeki nog steeds van de samenkomst der drie keizers. Thans wijst men Berlijn als plaats van bijeenkomst aan. De Germania be richt dat generaal Gourkogouverneur van Polen thans incognito te Berlijn is om de laat ste schikkingen vcor deze samenkomst te treffen. De Nordd. Allg. Z. spreekt de bewering tegen van den Standard dat zonder Engelands vriendschap Elzas en Lotharingen wede'r Fransch eigendom konden worden. Zij wijst op de laat ste voorvallen in de Kaapkolonie, voor welke zij de Engelsche regeering verantwoordelijk stelt en zegt ten slotte Duitschland kan de pogin gen om de Duitsche nederzetting te Angra Pequena af te sluiten niet als een eenvoudig toeval be schouwen die pogingen zijn bewijzen van min achting en onvriendelijkheid tegen een bevriend land en volgens internationaal recht moeten zij als handelingen der Engelsche regeering worden beschouwd. Uit Heme (Pruisen) wordt gemeld dat in de mijn Shamrok een ontploffing van raijngas is ontstaan door het afschieten van een geweer, heigeen verboden was. Acht personen waar onder drie huisvaders, kwamen bij de ontploffing om het leven. Te Berlijn ziet men weder eenige werk stakingen te gemoetwaartoe in de werklieden vergaderingen van 11. Zondag besluiten zijn ge nomen. Zoo hebben o. a. de schrijnwerkersge zellen de voorgestelde eischen omtrent het loon bekrachtigd en aan eene commissie opgedragen daarnaar te handelen. De boekbindersgezellen, ten getale van 1300 hebben besloten den 15 September het werk te staken wanneer alsdan het minimum van het loon niet tot het geëischte „Het is waar, o het is maar al te waar! de opperhoutvester wil uwen vader geheel verplette ren en thans zal het hem gelukken Dat doet een buurman een vriend De kerel verdiende, dat hij.... doch neen ik wil hem geen kwaad toewenschen, hij moge met zijn geweten de rekening afsluiten zoo hem dit nog overgebleven is De rechtvaardige straf bereikt den booswicht vroeg of laat, ook zonder dat ik hem dit toewensch. Dus strekt zijne wraakzucht zich zoover uit 1" „Kohier moet uit eene andere bron geput hebben „Neen er is geen andere." „De opperhoutvester is braaf en goed." „Hij is de slechtste aller menschcn, die ik in mijn geheele leven ontmoet heb. Aan verzoening is niet meer te denken deze streek is hemel tergend. Zoo wij het geld niet hebben is het ongeluk voltooid. Herminezeg het niet aan uwen vaderZoo hij dit vernam, dan zou hij zijne handen aan zich zelve slaan." „Hessier wat gebeurt eral3 het geld aan de kas ontbreekt?" „Wat er gebeurt?" „Ja „Het verschrikkelijkste dat iemand overkomen kan Ik mag u niet misleidenMen zal mijn armen patroon in de gevangenis werpen hem voor de rechtbank voeren en het vonnis zal zijn tuchthuisstraf. Dat geschiedtdat zal ge schieden, omdat de opperhoutvester het wil." Hermina lag weeneude op den grond haar hoofd ruste op het kussen der sofa. „Nu helpt geen weenen en klagen meer," riep de boekhouder „uu moet er geld zijn al zouden wij het uil den grond starapen; daarom, Hermina, tracht u met Kohier te verstaan.... Schrijf hem, noodig hem uit hier te komen en hij zal komen en het geld medebrengen.... hij behoeft, slechts in zijne lade te grijpen Hebt gij uw vader bedrag van 18 mark is verhoogd. De metaal werkers hebben in de lampenfabriek der firma Budweg Sohn reeds eene werkstaking te weeg- gebracht. Op den Morteralsch-gletscher in Grauwbun- derland is een Engelsch geestelijke, die met een gids naar boven klom, verongelukt. Hij wilde, halfweg gekomen zich even omkecren om het uitzicht te genieten en gleed daarbij uit over een scheur. Hij stortte naar beneden en viel in een kloof aan den rand van den gletscher. Kort nadat men hem daar uitgehaald had stief hij, ondanks de hulp van een inmiddels gehaalden geneeskundige. In den kelder van een apotheker te Lubeck heeft een ontploffing plaats gehadwaarbij de apotheker en zijn leerling alsmede een hand werksman die juist daar langs kwam, het leven verloren. Verscheidene andere personen werden ernstig gewond. In de Oostenrijksche staatscourant is nu de overeenkomst openbaar gemaaktwaarbij Rus land en Oostenrijk gemeenschappelijke maatrege len tegen de anarchisten nemen. Bij die overeenkomst worden de gerechtshoven van Lemberg en Krakau in Oostenrijk en van Warschau in Russisch Polen in rechtstreeksche verbinding gesteld voor gevallen waarin inwoners van het eene land beschuldigd zijn van misda den in het andere begaan. Hierdoor wordt de tijd- cn geldroovende vroegere manier uit levering door bemiddeling der regeering te Weenen of St. Petersburg vermeden en de rechtspleging tegen anarchisten en nihilisten veel vereenvoudigd. Het gemelde postpakket bevattende een som van 280.000 florijnen, dat bij het verzenden van Pest naar Weenen was verdwenen is üiet gestoken maar op een verkeerde lijn geraakt. Thans is het pakket op zijne bestemming aan gekomen. Weener blhden hebben uit Bayreuth het bericht ontvangen dat de beroemde pianist Frans Liszt eensklaps blind is geworden. De groother tog van Saksen-Weimar heeft hem een pensioen van 6000 mark toegekend. Latere berichten noemen het bovenstaande geheel valsch. Het bulletin van den 19 dezer meldtdat er in de laatste 24 uren 15 nieuwe gevallen van cholera in de provincie Bergamo waren voorge komen waarvan 8 met doodelijken afloop. Al daar is dus de toestand iets verergerd. In de provincie Cuneo waren sedert de vorige opgave 13 personen door de ziekte aangetastin de provincie Parma 3 terwijl er drie personen die vroeger door de ziekte aangetast waren over leden zijn. Ir. Massa Carrara zijn LI nieuwe ziektegevallen waargenomen, en in Porto Maurizio zijn tweecholera-lijders overleden. In de provincie Turijn zijn op nieuw vier personen aangetast van welke twee bezweken zijn voorts zijn er drie personen van de vroeger aangetasten gestor ven. In de provincie Campabasso was er één cholera-lijder bijgekomen. De geneeskundige commissiedie onder leiding van dr. Margotta uit Napels gezonden was om dc cholera-gevallen te onderzoeken is tot de vaste overtuiging ge komen, dat de ziekte overgebracht is door Ttali— aansche werklieden die uit Marseille waren ge vlucht. De minister van binnenlandsche zaken heeft in overeenstemming met de afgevaardigden uit de provinciën krachtige maatregelen bevolen tot het tegengaan der ziekte, en de plaatselijke overheden gezien Hij is naar lichaam en ziel geknakt. Wat zal er van hem worden, als hij de schande verneemtdie de man die vroeger zijn beste vriend wasover hem brengt Daar Kohier het verschrikkelijk geheim kent, moeten wij hem voor eeuwig aan ons verbindeu...." De oudste klerk trad binnen. „Mijnbeer zeide hij zich tot den boek houder wendende„mijnheer Burner wenscht u te spreken." „Op het oogenblik „Er schijnt haast bij te zijn." „Zeg mijnheer dat ik dadelijk kom." De bediende verwijderde zich treurig. „Handelriep Hessier „handel, nu het nog tijd is Zet al het andere ter zijde de eer van uwen vaderziedaar het hoofddoelwaarnaar wij streven moeten. O mijn lief kind, er blijft geen keus meer overVoor morgen ochtend moet alles beslist zijnanders vrees ik het ergste." Hij hief de knielende op en zette haar zacht op de sopha neder. „Herminevraagde hij bevende„mag ik uwen vader troosten Mag ik hem met grond beloven, dat er zeker redding komen zal?" „Ik geloof het welzeide zij half verstaan baar. „Spreek niet van gelooven lief kind thans moet al dat wankelen ter zijde gesteld en door zekerheid vervangen worden." „Jaja riep het arme meisje in hare ver twijfeling terwijl zij hare beide hander. kramp achtig uitstrekte. „Ik wil als het offer der omstandigheden vallen.e „God zegene u voor dit grootmoedig besluit! Maar aarzel nu ook niet langer volbreng het op staauden voetGij kunt het nu eerst be grijpen hoe groot de maeht van het geld is voor u ligt een millioen strek uwe hand uit op het hart gedrukt geen geld te sparen waar geld noodig is. Naar de provinciën Cosenza en Campobasso zijn groote afdeelingen troepen ge zonden om er een gezondheidscordon te trekken. Te Cosenza en te Rossaco in de Itati— aansche provincie Calabrië, zijn hevige schokken van aardbeving waargenomen. Er werd echter geen schade door aangericht. In de laatsts dagen zijn in de omstreken van Rome een paar reizigers opgelicht, hetgeen niet weinig ontsteltenis onder de bevolking heeft veroorzaakt. De carabiniers, die de regeericg had uitgezonden om de misdadigers op te sporen zijn er in geslaagd eene kleine gewapende bende, in hinderlaag liggende op den weg naar Salciano, te ontdekken en gevangen te nemen. Vervolgens werden drie anderen door twee veldwachters ge vonden twee hunner werden na een hevig ge vecht, waarbij de veldwachters ernstig gewond werden gevangen genomen. Deze boosdoeners waren bezig met het kappen van hout voor brand stof. Eenige anderen die geacht werden met de inisdadigers in betrekking te staan werden daarna in verzekerde bewaring gebracht. Te Warschau is een tramconducteur, na het volbrengen van zijn laatsten rit, door twee mannen aangevallen en doodelijk gewond. Hij zal waar schijnlijk spoedig bezwijken. Men schrijft deze misdaad ook al aan de nihilisten toe. De con ducteur werd nl. voor een geheim agent van politie gehouden. Te Kasan heeft een kruitontploffing plaats ge had. Het kruitmagazijn en vijf regeeringsge- bouwen werden vernield en ruim honderd menschenlevens gingen daarbij verloren. Men vermoedt hier weder een aanslag van de nihilisten voor te hebben en men vreest voor nieuwe ontploffingen. Te Moskou heeft zich een vrouw van een aanzienlijk koopman door verbranding van het leven beroofd. Des morgens om half negen ging zij als gewoonlijk toen haar man zijne zaken was gaan doen naar haar kamer ontkleedde zich wreef zich met petroleum in en stak zich in brand. Men verdiept zich in gissingen, wat de reden van deze wanhopige daad kan zijn. Zij was elf jaren gelukkig gehuwd geweest en in 't bezit van vier kinderen. ODESSA 31 Augustus. Tegen den overste der gendarmerie Katansky werd gisteren een moordaanslag gepleegd door de dochter van den koopman Kaliuschnaja alhier. De misdadigster, die verscheiden revolverschoten loste, zondër hem te treffen werd gevangen genomen. Waalwijk, 23 Augustus 1884. De heer A. Kuijsten te Bezooien heeft deze week met goed gevolg te Breda examen afgelegd als hoofdonderwijzer. Donderdag namiddag te 2 uren heeft de minister van waterstaat de hoofdcommissie ge- installeerd voor de behartiging van de Nederland- sche belangen op de internationale tentoonstelling te Antwerpen. De heer R. van de Wall Bake, oudadminis trateur der Holl. spoorwegmaatschappij te Am sterdam, heeft voor het lidmaatschap der commissie bedankt. De reden waarom de kunst in dit hoofdcomité niet vertegenwoordigd is ligt eenvoudig hierin, dat de kunsiafdeeling nog niet is ingerichten derhalve het officieele programma van die sectie nog niet bekend is. De handelsovereenkomst, den 19den April 1884 tusschen Nederland en Frankrijk gesloten, MBMBBD—I—W tast toe en gij zult eene machtige gebiedster zijn. Wie kapitaal bezit leidt een onafhankelijk en rustig leven. Gij zult u zelve en anderen gelukkig maken. Kohier is uw slaaf, daar hij u harts tochtelijk bemint." Hessier drukte het weenende meisje de hand en verwijderde zich. Hermine bleef onbeweeglijk staan. Wij geleiden Suze op haren weg naar het dorp. Snel loopende bereikte zij hei berkenbosehje waarin schaduw en koelte heerschten. Het kon geen vermoeienis zijn die haar eene rustplaats deed kiezen want zij tuurde naar alle kanten rond alsof zij iemand verwachtte. Hare wangen gloeiden de zweetdroppels parelden op haar voorhoofdzij moest haren korten katoenen mantel afdoen. „Hij heeft het toch beloofd fluisterde zij. „Ik heb hem hier bescheiden, vooraf echter heb ik willen weten of Hermine bij den ambtman geslaagd is. Nu weet ik heten zal daarna handelen* Goede Godwat is dan nog mijn leven daar Arnold dood is Niets dan ellende en jammerik geef het gaarne dan is het ten minste nog iemand van nut. Hermine en Fre- derik moeten gelukkig worden! dan ben ik bereid te sterven." Zij verzonk in diepe gedachten stilen met de handen in den schootzat zij aan den witten stam van een berkenboom welks ranke takken als die van een treurwilg over haar hoofd af hingen. Een diepe stilte heerschte rondom haarzelfs de vogelsdie anders zoo vrooiijk zongen vierden den middag. Geen luchtje be woog zichslechts hier en daar gonsde een keverof fladderde eene kapeldie de kelk eener boschbtoem opzocht. „Ach God zuchtte zij, „hoe vreemd kunnen de dingen toch wisselen Denzelfden man, dien alsmede de twee daartoe behoorende verklaringen ter voorloopige regeling van de bescherming van de fabrieks- en handelsmerkenbenevens van die van den letterkundigen en kunsleigendom en ter voorloopige regeling van de bevoegdheid der consuls in de twee staten goedgekeurd bij de wet van 20 Juli 1884zijn ter goedkeuring aanhangig gemaakt bij de kamer van afgevaardig den te Parijsdoch daar niet voor de sluiting der zitting behandeld. De uitwisseling van de ratificatiën, aanvankelijk bepaald op den 19 der loopende maand, is alzoo op verzoek der regeering van de Fransche republiek uitgesteld moeten worden. Volgens bericht van Zr. Ms. gezantschap te Parijszou de bijeenroeping der kamer daar en de behandeling der voormelde overeenkomst tegen de tweede helft van October kunnen worden te gemoet gezien. De heer mr. C. J. E. graaf van Bylandt, benoemd voorzitter der hoofd-commissie van Nederland voor de Antwerpsche wereld-tentoon stelling is tevens aangewezen als commissaris- generaal van de Nederl. regeering bij die ten toonstelling. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft hij arrest den 19 Augustus jl., in raadkamer gewezen, naar de openbare terechtzitting verwezen de zaak tegen P. A. H., oud 53 jaren, boek houder geboren te Beverwijkwonende te Helmond gedetineerd ter zake van tien valsch- heden in geschriften van koophandel door verzin ning van overeenkomsten, en het tienmaal gebruik maken der op die wijze vervalschte geschriften, een en ander opzettelijk door hem gepleegd, door, als boekhouder in dienst der bankiersfirma Prinzen en Van Glabbeek te Helmond, tien malen uit de door bedoelde firma aan andere kantoren geëndosseerde wissels de namen dier fiima's met chloor uit te wisschen en zijn eigen naam P. A. H. in de plaats te stellen en den aldus ver- valschten wissel ter uitbetaling op te zenden en zich de waarde daarvan arglistig toe te eigenen, hebbende de beschuldigde door deze valschheden zich onrechtmatig verrijkt met eene som van ongeveer f 6000 bovendien ter zake van diefstal in dienstbaarheid doorterwijl hij tegen een salaris van f1200 in dienst was als boekhouder der firma Piinzen en Van Glabbeek te Helmond, op verschillende tijdstippen telkens kleine sommen tot een gezamenlijk bedrag van pl. m. f 300 arglistig ten nadeele dier firma te verduisteren en zich toe te eigenen een en ander gepleegd na reeds door de rechtbanken van Haarlem en 's-Hagetelkens tot twee jaren gevangenisstraf, en door het voormalig provineiaal gerechtshof van Noord-Holland tot vijf jaren tuchthuisstraf zijn veroordeeld. Tegen W. Roos den Haagschen draaimo- lenondememer uii „het Lamgroen," die Zondag een zijner voormalige knechts doodde en den andere ernstig verwonddeis thans door de arrond. rechtbank aldaar rechtsingang verleend met bevel tot gevangenhouding. Daar hijzelf ook bij den twist verwond is geraaktis hij in dc gevangenis onder geneeskundige behandeling. Het Hdb. van Antw. meldt, dat het Belgisch gouvernement het kosteloos vervoer toestaat op de staatsspoorwegen voor al de koopwaren en voorwerpen bestemd voor de tentoonstelling te Antwerpen. Aan het departement van waterstaat, handel en nijverheid werd gisteren aanbesteed de levering van laken in 1885 voor de uniformkleeding van postbeambten. Minste in schrijvers waren de heeren L. V. Ledeboer en Zn., te Tilburgvoor melélaken a f 5.12 en voor waterproof a f 4,15; de heeren Gebr. Diepen, te Tilburg, voor ordinair laken a f4,74, en de heeren Van Dooren en Damste Tilburg, voor fijn blauw laken a f 3,95, ik anders zoo angstig ontvluchtte verbeid ik thans met een oprecht verlangen het zou ver schrikkelijk zijn als hij niet kwam.... dan moest ik hem opzoeken. Maar hij zal toch komen ik hoop het ten minste. Ach liet is mij zoo beklemd om het hart, als had ik eene misdaad bedreven of stond ik op het punt er eene te begaan. Ik kan mij zoo goed in rlermine's toestand verplaatsen.... met mij is het geheel anders ik heb niets te ver liezen ben omtrent alles onverschillig geworden, wat mij nog overkomen kan. Of de last mij al een weinig zwaarder wordt of niet..,, kan ik hem niet langer torschen dan schud ik hem af.... Hermine moet voor den terugkeerenden soldaat van de landweer blijven leven voor mij keert er geen weder." Zij bracht haar zakdoek aan haar gelaat en weende bitter. Een geritsel in het gras schrikte haar op. Een oogenblik "later stond Dirk Starke, de zoon van den dorpsschoutvoor haar. „Hier ben ik Suze riep hij met van blijd schap schitterende oogen. „Reeds meende ik dat gij niet komen zoudtreeds zwerf ik sedert een kwartier in dit boschje om." Suze was spoedig opgestaan. „Wanneer ik eens iets beloofd heb, dan blijf ik mijne gelofte getrouw op de minuut af konde ik echter niet komer», ik had nog veel te doen..." „O gaarne had ik den ganschen dag gewacht; voor u is mij niets te moeielijk Maar een ding kan ik niet verdragen...." „Wat vraagde de jonge vrouwdie de tranen van hare oogen en wangen gedroogd had en nu zoo kalm mogelijk zich trachtte voor te doen. „Dat gij mij onverschillig den rug toekeert dat gij mij niet lijden moogt." (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2