Duitschland. BINNENLAND. Aan de Times wordt uit Foochow geseind, dat Chineeselie soldaten in uniform liet Fransc'ne consulaat aldaar geplunderd hebben. Gedurende het bombardement gaven de Franschen geen, pardon aan de zinkende schepen die niet bij machte waren zich te verdedigen. Het bombardement is tot vijf ure voortgezet ofschoon de verdediging van de batterijen aan den oever om drie ure had opgehouden. Den volgenden dag werd het bombardement hervat. Het was gericht tegen de barakken die geen tegenstand boden. TIENTSIN24 Augustus. De Fransche gezant heeft Tientsin verlaten. De consul zal er blijven. Naar verzekerd wordtis een Fransch oor logschip gedurende het bombardement van Foo- chow gezonken en werden twee andere bescha digd. Chocg-Peelun voert het bevel over de Chineesche troepen tegen de Franschen. De samenkomst der drie keizers wordt ook door den Weener correspondent van de Figaro bevestigd. Deze deelt ecbter mededat deze samenkomst niet te Krakau zal plaats hebben maar dat de czaar aldaar den keizer van Oos- tanrijk een bezoek zal brengen en dat de beide monarchen dan gezamenlijk zulleu reizen naar een plaats dichter bij Berlijn gelegen om daar keizer Wilhelm te ontmoeten. De Parijsche correspondent van de Kölu. Zeit. zegtdat de samenkomst op L8 September is bepaald doch dat men hierop niet zeker kan vertrouwen omdat men door geheimhouding van den juisten datum aanslagen der nihilisten tracht te voorkomen. De ofïicieuse Pol-Nachrichten zijn van mee ning dat de afkondiging eener nieuwe boeren republiek in ZoeloelandZuid-Afrika tot het tooneel maakt van gebeurtenissen welke op Eu ropa dsn diepsten indruk moeten maken. Deze onderneming, onder de bescherming van Trans vaal schijnt een sedert lang voorbereide kamp tegen de Engelschen in Zuid-Afrika. Het gebeurde te Bageida wordt in eene particulier schrijven van de westkust van Afrika aan de Hamb. Börsen-Halle als volgt beschre ven Den 2 Juni kwam de kanonneerboot Möwe te Little Popo en daar vernam zij dat de ne gerstammen in de nabijheid van Bageida gedreigd hadden de factorij der Hamburgsche firma Wöl- bers Söhne te vernielen indien zij niet binnen zeven dagen outruimd werd. Toen stoomde de Möwe naar Bageida en heesch daar de Duitsche vlag ter bescherming van de factorij, terwijl tevens de chef der factorij ue heer Randadals con sul van Duitschland aldaar werd aangesteld. Nadat de Möwe te Little Popo was teruggekeerd, bekrachtigde de negerkoning Lorson, het vroeger met kapitein Stubenrachcommandant van de Duitsche korvet Sophie gesloten tractaat van vriendschap en beloofde zich voortaan van alle vijandelijkheden tegen de Duitschers te onthouden. Naar aanleiding hiervan werden de twee gijze laars, die voor eenigen lijd door de Sophie waren medegenomen ontscheept en in vrijheid gesteld." Bedoelde gijzelaars hadden als zoodanig te Berlijn vertoefd. Dat de handelsbetrekkingen van Duitschland met West-Afrika niet onbelangrijk zijn blijkt uit het feitdat daar vertegenwoordigd worden 14 Hamburgsche en vele Bremer firma's. De eerstgenoemden hebben etablissementen te Sierra Leone 1 Liberia 1 Akkra 1, Whydah 1, Grand Popo 1 Litlle Popo 1 Lagos 2, Cameroons 2, Gabon 3 Ambriz 1. De Bremer huizen bezit ten factorijen te Akkra, Little Popo, Keta, Lagos Angra Pequena en Adda. Onlangs werden de passagiers van een trein uit Berlijn op den Noorderspoorweg bij de Elb- brücke 2eer verschrikt dooreen aanhoudend gefluit, gevolgd door het stilstaan van den trein. Er waren met kracht en onophoudelijk noodseinen gegeven. Maar er was geen onraad te ontdekken en niemand wist iels van de seinen totdat het eindelijk bleek dat een paard in een vee waggon tot tijdverdrijf het seintoestel in beweging gebracht en de algemeene ontsteltenis veroorzaakt had die nu in vroolijkheid overging. Te Freiburg, in Baden, stonden dezer dagen een man en een vrouw terecht wegens een bedrog, dat men in onzen tijd bijna onmogelijk zou achten. Zij hadden nl. „tooverboeken„ verkocht aan menschendie een schat zochten. De boeken waren van gewoon dik schrijfpapiermet olie gedrenkt en met allerlei zonderlinge teekens en spreuken beschreven. Zij heetten: „Het groote geestelijk schild van Paus Gregorius,,. Zij waren, volgens de verkoopers afkomstig uit het jaar 1313 en zij hadden behalve dat zij verborgen schatten hielpen ontdekken, nog andere wonder baarlijke eigenschappen als het genezen van ziekten enz. De bedriegers lieten zich door hunne lichtge- loovige slachtoffers 2000 fr. en 1500 fr. voor die boeken betalen en daarenboven nog voor een „oplossing,/ 450 fr. De man is tot 4 jaren tuchthuisstraf en een geldboete van 2000 fr. en de vrouw tot 3 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Waalwijk, 27 Augustus 1884. In de gisteren avond gehouden vergadering van den gemeeeDteraad is het kohier van den hoof- delijkcn omslag over 1884 aan den raad aan geboden en ter onderzoek gesteld in handen eener commissie van drie raadsleden. Goedgekeurd is de verordening op de brandweer en tevens is besloten aan de opperbramlmeesters en brandmeesters voor 1885 een salaris toe te kennen respectievelijk van f25 en t 10; met het huishoudelijk reglement der vereeniging „Brand weer" meende de raad zich niet te moeten bemoeien. Verder bracht de voorzitter ter tafel een plan van B. W. omtrent den aanleg van trottoirs in de gemeente. Dit plan is met de andere reeds bestaande plans gesteld in handen eener com missie, die de verschillende plans zal onderzoeken en binnen eene maand aan den raad rapport moet uitbrengen. Aan de XIV afdeeling der Noordbrabantschc Maatschappij van Landbouw werd evenals ver leden jaar een subsidie toegekend van f 50. Het uitvoerig verslag in ons volgend nummer. Bij het verleden maandag te Vlijmen ge houden nationeel concours van handboogschut terijen is de eerste prijs behaald door Amcenitas van Kaatsheuvel. De leden der bij kon. besluit van 14 dezer benoemde Nederl. hoofdcommissie voor de internationale tentoonstelling, in 1885 te Antwerpen te houdenwaren 21 dezer saamgeroepenom door de Minister v. W., en Nijv. te worden geïnstalleerd. Z. Exc. heeft bij deze gelegenheid de aauwezigen ver welkomd en in hoofdtrekken de taak geschetst, welke de hoofdcommissie zou hebben te ver vullen. Drie benoemden, de heer van Ou- dermeulen wegens verhindering; cn de HH. van de Wall Bake en van Kerkwijkdie voor de eer der benoeming hadden bedankt, waren afwezig. Al aanstonds werd de opmerking gemaakt, dat de commissie te weinig industrieelen zeker geen vertegenwoordigers der voornaamste takken onzer volksvlijt in haar midden telt, doch ook geen mannen voor de schoone kunstendie evenwel mede op het program ma der T. vermeld staan. De minister gaf te kennen dat deze vermoedelijk eene afzon derlijke commissie zouden erlangen, hetgeen echter in de vergadering werd afgekeurd. Nu twee plaatsen opengevallen zijnware daarvan gebruik te maken om de leemte aan te vullendoch de minister verschool zich min of meer achter het welmeenen van Z. M. Aan elk der aanwezigen werd een gedrukt exemplaar overhandigd van eene „concept-over eenkomst^ tusschen de hoofdcommissie eener- zijds en het Nederlandsch handelsmuseura anderzijds waarbij deze naamlooze vennoot schap belast wordt met de organisatie der Nederlandsche afdeeling en met de zorg voor de tentoongestelde voorwerpende directie van het bandelsrauseum zou aan de Neder landsche hoofdcommissie voorleggen de plan nen van verdeeling der Nederlandsche afdee ling en hare decoratiezij stelt aanhet dienstdoende personeel voor de ontvangst en behandeling (manutention) der goederen en hunne bewakingzij heeft recht op de voor spraak der Nederlandsche hoofdcommissie bij den minister van oorlog voor een detachement militairen enz.; behoudens het in deze over eenkomst bepaalde erkent het handelsmuseum „de opperste leiding van de Nederlandsche hoofdcommissie in elk opzicht." Zoo mag de Nederlandsche hoofdcommissie het deco ratief der Nederlandsche afdeeling vaststellen, maar „zooveel mogelijk overeenkomstig de plannen van de directie-handelsmuseum. De min. van h. en nijv. wijst een lid dezer directie aandie in de vergadering der Ne derlandsche hoofdcommissie met raadgeven de stem zal zitting hebben, en de regeering verbindt zich de medewerking der staten- generaal in te roepen tot het verleenen van subsidie. De vergadering heeftgelijk te verwechten wasvoorshands geweigerd deze voor haar klaar gemaakte overeenkomst, waarbij eene kennelijk van het handelsmuseum afkomstige memorie van toelichtingvoetstoots te onderschrijven. Ofschoon het aan drang daar toe uiet ontbrak spraken verschillende leden het uit, dat zij ongenegen waren een stuk te teekenen ven vrij grooten omvang en waar van niemand inhoud en strekking nauwkeu rig had kunnen beoordeelen. Zooveel echter was uit de toelichting gebleken dat de Ned. hoofdcommissie weinig meer zou zijn dan figurantdat de directie van het handelsmu seum het werk zou doen eu daarbij geldelijk en zedelijk ondersteund worden zoo door de regeering (indien namelijk de staten-gene- raal een subsidie zouden bewlligen) als door de Nederlandsche hoofdcommissie. Bovendien wordt in de overeenkomst nog melding ge maakt van een „algemeen Nederlandsch agent schap te Antwerpen" ook onder het handels museum ressorteerende, waarvan de inzenders naar believen al of niet gebruik zouden kun nen maken. Daar dit agentschap echter volgens de laatste alinea van 11 als „af zonderlijke onderneming" geheel buiten deze overeenkomst staatwas de eerste indruk datzoo er eene overeenkomst zou moeten worden gesloten in den geest der hier voor gelegde daarin van dat agentschap volstrekt behoort te worden gezwegen. Vermist echter ook thans weder alle be moeienis afhankelijk is van een aan te vragen subsidie vermits die subsidieom eeniger mate aan de eischen der zaak en van Neder lands verhouding tegenover Belgie te beant woordenzeker f250,000 zou moeten be dragen en dus voor het minst onzekerja twijfelachtig mag heeten of de staten-generaal, onder de gegeven omstandighedeneen sub sidie van dat bedrag zullen toekennen, schijnt het voor de hoofdcommissie ongeraden zich jegens welk ander lichaam ook, te verbinden voor werkzaamheden en belooningenwelke werkzaamheden de commissie geroepen en naar behooren aangevuldzeer goed bij machte is, des noods met een kleiner subsidie, rechtstreeks te behartigen. Op de ingebrachte bedenking tegen het benoemen der (80) kamers van koophandel en koophandel eu fabrieken tot plaatselijke commissien schijnt door den minister te zijn geantwoerd, dat de industrieelen van de overige 1200 gemeenten zich rechtstreeks tot de hoofd commissie zouden moeten wenden. Naar het Vaderland verneemt, bedroeg, naar de aanvankelijk vastgestelde begrootingen voor 1885 het tekort voor dat dienstjaar 10 millioen gulden doch is dit vervolgens na den aandrang tot bezuiniging van den minister van financiën uitgaandetot drie millioen terugge bracht. De N. R. Ct.dit punt besprekende zegt: De mededecling van het Vadeiland dat de ontwovpen staalsbegrootiug met een tekort van slechts f 3,000,000 zou sluiten, is ongelukkiger wijze ten eenenmale ongegrond het tekort is niet minder dan f14,000,000. En zulks terwijl de uit te geven f 5,000,000 nieuwe muntbiljetten ouder de middelen zijn opgenomen. Daar deze uitgifte niets anders is dan eene rente'ooze leening, beloopt het tekort in werkelijkheid pl. m. f+ 19,000,000. Voor den aanleg der staatsspoor wegen zijn eenige millioenen minder beschikbaar gesteld dan in de laatste jaren geschiedde het werk loopt op zijn einde. Opmerkelijk is dat de 30 pet. vergoeding van het rijk aau de gemeenten voor de kosten van haar lager onder wijs krachtens art. 45 der wet, zooals dat onlangs is gewijzigd voor het toekomende jaar op niet minder dan anderhalf millioen gulden lager is geraamd dan voor het loopende jaar. De Indische begrooting voor 1885, de eerste, die door den nieuwen gouverneur-generaal is ontwurpen moet een gunstigen indruk maken. Bij geenszins overdreven raming van het koffie- rendement is zij bijkans tot sluiting gebracht. Naar het Vaderland verneemt zal de regeering bij de terugkomst der kamers de in diening van een ontwerp tot belasting van het kapitaal in portefeuille aankondigen. Nog meldt genoemd blad dat het ontwerp van weihoudende regeling der staatslotterij, bij den raad van state ingekomen is. De outwerp-zegelwet is gereed. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad van 's Bosch herdacht dc voorzitter met een treffend woord nogmaals de verdiensten van den overleden wethouder Pompe, en schetste het verlies dat de stad door zijn dood heeft geledeD. Aan de orde was de benoeming van een tijdelijk wethouder. Met 7 stemmen werd als zoodanig benoemd de heer J. Bolsuis 5 stemmen waren uitgebracht op den heer F. G. van Goch. De heer A. L. Festen te Hees wijk, com missaris yan deo tramweg VechelOsch heeft vergunning gevraagd die lijn naai Ooijen aan de Maas door te trekken en wel bepaaldelijk van Osch tot aan de Schutskooi te Ooijen in de richting door de verbrande straat naar de Maas. Men schrijft uit Breda aan de Tijd: Een sprekend contrastdat we ook als een teeken des tijds kunnen aanmerken levert thans onze gemeente op. De onder de wapenen geroepen miliciens moeten wegens gebrek aan plaatsruimte in de open lucht onder linnen tenten bivakeeren en op hetzelfde terrein bouwt men, om 200 boeven te logeeren, meestal het uitvaagsel der maatschap pij een paleis dat p. m. 5 ton zal kosten. Dit kapitaal, tegen een rente van 5 pCt. berekend, zullen we dus voor deze 200 gevangen 25,000 gulden per jaar moeten opbreugenzoodat ieder personage alleen aan huur f 1250 per jaar kost, behalve nog het personeeldat deze heeren moet bewaken alsmede hun voeding verwarming kleeding enz. Hebben dieven moordenaars enz. het nu niet veel beter dan onze soldaten? Van de verschillende infanterie-kazernes te 's-Hertogenbosch zijn de bovenverdiepingen alle voor bewoning ongeschikt verklaard niettegen staande juist in de laatste jaren aanmerkelijke sommen zijn uitgegeven om die lokalen in be woonbaren toestand te brengen. Tengevolge van die afkeuring is het 4e bataljon van het 5e re giment infanterie gedeeltelijk gekampeerd op het nabij gelegen fort Isabella, terwijl het 5e bataljon van het 2e reg. inf. gedeeltelijk in de kazematten van genoemd fort is gehuisvest. Omtrent een brand die te Simonshaven (gemeeute Geervliet) heeft gewoed, wordt aar. de N. R. Ct. gemeld De brand ontstond 's morgens ongeveer 10 uur in eene der schuren van eene aane aanzienlijke boerenhofstede bewoond door den heer v. d. Tok Deze schuur en de daaarnaast gelegene die tot dezelfde hofstede behoorde, brandden tot den grond toe af. Eene aanzienlijke hoeveelheid hooibenevens nagenoeg de gehaele oogst wer den mede eene prooi der vlammen. Gelukkig nogdat het door de ijverige pogingen der te hulp gesnelde brandspuit der naburige gemeente Hekelingen gelekte het woonhuis te behouden en den brand tot de beide schuren te beperken. Hzt is anders in de gemeente Geervliet geen gewoonte door middel der brandspuit te trachten aan een ergens uitgebroken brand paal en perk te stellen. Die gemeente is in het bezit eener brandspuit, maar om verschillende redenen, maar men zegt, verschijnt deze nooit op het terrein van eeu brand. In vroeger jaren werd dit gemis vergoed door de spuiten der naburige gemeente Zuidland, maar sedert die gemeente voor de bij gelegenheid van branden in de gemeente Geervliet gemaakte on kosten geen vergoeding kon krijgenen de spuitgasten nog daarenboven op onaangename wijze bejegend werden volgt deze gemeente het door Geervliet gegeven voorbeeld, en houdt hare spuiten t'huis. De gevolgen daarvan deden zich een paar weken geleden gevoelen. In het ge hucht Biertgelegen tusschen de dorpen Simons haven en Geervlietontstond brand in den mesthoop liggende tusschen de boerewoniug van den heer Kranendonk en de kerk der Hervormde gemeente die sedert eenige jaren niet meer gebruikt werd. Deze braDd sloeg over op beide gebouwen en van daar op den toren die op eenigen afstand van het kerkgebouw stond. Beide gebouwen werden geheel in asch gelegd en de toren brandde volkomen uit. Waren er brand spuiten aanwezig geweest, dan zou het misschien mogelijk geweest zijn een der beide gebouwen maar zeker den toren eigendom der gemeente Geervliet, te behouden. Maar noch de spuit van deze gemceDtenoch de spuiten van Zuidland verschenen op het terrein. Gelukkig brak dezen keer de brand uit aan het andere einde der gemeente in de nabijheid van Hekelingen, zoodat teu minste een deel der bedreigde gebouwen door de wakkere hulp der inwoners van Hekelingen voor verbranden werd bewaard. Deze maakten zich daarenboven nog verdienstelijk door het zenden eener estafette naar Geervliet om de spuit te vragen maar tot 's middags twee uur was deze nog niet verschenen hoewel door de groote hoeveelheid brandend hooi en ongedorscht graan het gevaar voor het woonhuis nog verre van ge weken was. Bij het droogmaken eD uitvisschen der zoo genaamde klemputten nabij de grensscheiding tusschen Dongen en Tilburg zijn o. a. een hon dertal oesters gevangen waaronder enkele ter lengte van 10 ii 15 centimeter. Eenige jaren geleden is er bij het uitvisschen van een anderen put eene nog grooter massa gevangen. De oes terteelt zon waarschijnlijk ook aldaar welig tieren. Omtrent vrouw Van der Linden, de Leidsche giftmengster die nog steeds preventief gevangen zitmeldt cle N. Gr, Ct. het volgende Het schijnt door de instructie vast te staan dat 27 personen door vrouw Van der Linden zijn vermoord maar van niet minder dan 57 anderen is zoo goed als bewezen dat ze ender gelijke omstandigheden met haar in aanraking geweest zijnde onverwachts zijn overleden terwijl ten opzichte van nog circa 20 andere ernstige ver moedens zijn gerezen dat ook dezen door haar toedoen zijn gedood. Niettegenstaande de s'echte ontvangst, den socialisten Zaterdag te Dordrecht bereid, kwa men weer eenige van deze heeren jl. Zaterdag avond met den trein uit Rotterdam eu begon nen met luider stemme hun blad „Recht voor Allen" in de voornaamste straten, zooals Voorstraat, Beurs enz., rond te venten. In den beginne scheen alles rustig te blijven, en sloeg het wandelend publiek niet veel acht op hun geschreeuw doch langzamerhand vormden zich dreigende groepen en werd de menschen- menigtedie vooral Zaterdagsavonds talrijk is steeds grooter en grooter. Spoedig ging men tot dadelijkheden over; van alle kanten drong het volk op de verkoopers toe, om hun de bladen uit de handen te rukken terwijl dit vergezeld ging met de noodige scheldwoorden. Liederen werden er gezongen het bekende hop hop hop enz. klonk door de straten en de toestand van de socialisten werd hachelijk. De straten zagen zwart van de menschen en tpn einde raad namen eenige der verkoopers de toevlucht in een tapperij, waaruit zij echter werden verdreven. Gelukkig kwam op dit oogenblik eene sterke politiemacht tus schen beide. Na veel moeite gelukte het den agenten twee der verkoopers onder het voortdu rend gejouw en gescheld der talrijke menigte naar het politiebureau te brengen. De anderen had den inmiddels eer. goed heenkomen gezocht. Tot laat in den avond bleven groepjes voor het po litiebureau heen en weer wandelen, maar de rust en orde werden niet verder gestoord. De woningen door de wed. Kemps en den schilder P. S. bewoond te Uden, zijn zonder bekende oorzaak eene prooi der vlammen gewor den. Daar de brand 's nachts te 2 uren eerst ontdekt werd terwijl reeds alles in vlam stond, moesten de verschrikte bewoners in nachtgewaad ijlings de vlucht nemen zoodat aan de redding van de inboedels niet te denken viel. De huizen waren verzekerd. Maandagnamiddag tusschen 4 en half 5 ure bracht een hevige knal in het kleiue "Veentje te 's Hage alwaar eenige vuurwerkmakerijen ge vestigd zijn groote ontsteltenis in den omtrek te weeg. In die buurt heeft de vuurwerkmaker S. eene fabriek van vuurwerk, alwaar 3 personen werkzaam zijn namenlijk 2 ongehuwden en een veertienjarige jongen. De knaap was bezig met het bereiden der grond'oestanddeelen voor eene hoe veelheid kruit in eene soort van mole.i. Door wrijving van de stoffen schijnt verhittting te zijn

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2