Nummer 69. Zondag 31 Augustus 1884® Te Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN UITGEVER: Waalwijk. Gemeenteraad van Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duisch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. OPENBARE VERGADERING vaii Dinsdag 26 Augustus, namiddags 7 uur. Afwezig de heeren Timmermans Wz. en Zijl mans. Voorzitter de burgemeester Van der Klokken. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden gelezen en goed gekeurd. I. De voorzitter„Mijne heerenik heb de eer namens B. en W. aan den raad aan te bieden het kohier van den hoofdelijken omslag over het jaar 1884. Verkiest de raad zelf eene commissie te benoemen of wenscht hij dit aan mij over te laten Bij stemming worden achtereenvolgens benoemd tot leden van bedoelde commissie de heeren Van der Heijden Timmermans Wz. en Quirijns. De voorzitter „Ik verzoek de commissie het kohier eeDigszins spoedig te willen onderzoeken heden ovei acht dagen hebben wij weder verga dering wij konden het dan vastellen." II. De voorzitter„Het reglement op de brandweer, zooals het hier ligt, is door B. en W nauwkeurig nagegaan en in overleg met de brandmeesters en de commissie goedgekeurd. De heeren hebben het wellicht gelezen. De secretaris zal het echter voorlezen, dan kunnen wij het verder behandelen." Nadat de secretaris de verordening heeft voor gelezen zegt de voorzitter „Verkiest de raad elk artikel afzondelijk te behandelen of wil hij de verordening en bloc goedkeuren De heer Timmermans Van Turenhout„De strafbepaling, die er in voorkomt heeft die kracht van wet?" De voorzitter„Zeker". „Te gelijker tijd verzoeken de opperbrand- meesters en brandmeesters een va3t salarisde opperbrandmeesters f 25 en de brandmeesters f 10; wat dat aangaat, B. en W. durven het te onder steunen 't is betrekkelijk wel veelmaar de betrokken belangen zijn ook grootop 't oogen- blik zijn zij vol ijver't moet te hunner eer gezegd wordenmocht die ijver soms later ver flauwen dan kan de raad nog zien." De heer Van Heijst„Hoeveel is het geza- melijk bedrag De voorzitter: „f225 en dan was het tot dusverre gebruikelijk hun jaarlijks een cadeautje te geven dit vervalt nu natuurlijk." De heer Baijens „Dat verschil tusschen f 25 en f 10 vind ik wel wat grootvoor den secre taris is f 10 wel wat weinig; die doet veel werk." De heer Mombers„Een der brandmeesters doet functie als secretaris." De heer van Es: ,,'t Is onderling zoo goed gevonden." De voorzitter „Wat de werkzaamheden der opperbrandmeesters aangaat het verschil tusschen deze en die der brandmeesters is ook zeer groot; gene zijn verantwoordelijk voor al het materieel." De heer Baijens „De secretaris moet bij zijn functie als brandmeester nog het schrijfwerk verrichten." De voorzitter„Dit is ook opgevallen, maar toen is ons gezegd dat een der brandmeesters alleen schrijver was." De heer Hoffmans„B. en W. hebben over dit en het huishoudelijk reglement met de opper brandmeesters beraadslaagdik heb het ook gelezen en meen daarin artikelen gevonden te hebben, die strijdig zijn zoo komt daarin voor dat brandmeesters niet anders benoemd worden dan op hunne voordracht 'en dit is in strijd met de bijzondere verordening op de brandweer; maar wat nu als een brandmeester wenscht op te houden lid te zijn der vereenigmg „Brandweer"? De voorzitter „Wat het huishoudelijk regle ment dier vereeniging aangaat, daarmede hebben wij niets te maken wij kunnen ons veilig daar buiten houden't schijnt echter dat de heer Hoffmans de zaak niet goed begrijpt. Het bestuur der „Brandweer" doet aan B. en W. voordrachten voor de benoeming tot brandmeester; natuurlijk draagt het personen voordie lid zijn dier ver eeniging met welke zij bekend zijn en die op de hoogte hunner taak zijn; hebben B. en W. echter eenmaal iemand aangesteld tot brand meester dan blijft hij dital zou hij van dat gezelschap afgaan." De heer Mombers: „Ik ben niet tegen het salaris in het algemeen maar de laatste jaren zijn er bij spuit no 1 brandmeesters geweest, die in een heel jaar geen uur dienst hebben gedaan; aan dezulken f 10 salaris te geven is wat hoog; zooals bij de jongste branden te Bezooien en te Waalwijk was er geen enkel brandmeester dier spuit tegenwoordig; aan zulkeu zou ik geen sub sidie geven ook zijn er bij elke spuit 6 brand meesters mogelijk kon men er één misschien wel twee missen." De voorzitter „Uit de verordening zult gij gezien hebben dat het heele personeel herzien zal worden en naar de beboette opnieuw aange steld. De opperbrandmeester van spuit 1 heeft dadelijk aan B. en W. rapport ingezonden na den brand. Wanneer een brandmeester zijn plicht niet doet vervalt hij in eene boete van f 15 en de rechter zal dan wel de hoogste toepassen." De heer Quirijns: „Het tegenwoordige aantal brandmeesters schijnt ook mij wel wat groot 't zou m. i. kunnen worden verminderd." De voorzitter „Dit punt is wel uitdrukkelijk besproken en 't ligt wel in den geest van B. en W. tot die vermindering over te gaan, ofschoon aanvankelijk op het oorspronkelijk getal is ge rekend. De heer van der Heijden „De heeren vragen ook dat spuit I door een andere worde vervan gen ik heb onder brandmeesters hooren ver klaren dat 2 spuiten als No. 2 in onze gemeente voldoende zouden zijnelk met vier brand meesters met een opperbrandmeester er bij als wij dus spoedig besluiten zulk een spuit aan te schaffen dar. hebben wij ze spoedig uitgewon nen thans hebben wij 18 brandmeestersals we er dus maar 8 hebben winnen wij f100 per jaardat is de rente van een kapitaal van f2000—; 't is dus beter de oude spuiten a tout prix op te ruimen en spoedig een nieuwe te koo- pen voorts moet men niet beginnen te salari- eeren voor de nieuwe spuit er iswant 't is minder hard afgedankt te worden voordat er salaris wordt gegeven dan daarna." De voorzitter„Bij B. en W. staat het vast dat het salaris eerst ingaat 1 Januari 1 885; de aankoop eener nieuwe spuit is wel in sprake gebrachtmaar B. en W. hebben geen beslissing genomen; zij wenscben daarmede te wachten tot bij de begrooting. Spuit No. 3 is veranderd zooals No. 2 is en doet nu heel goed dienster was een klein gebrek aan de darmen; de heer Victor Dumoulin had op zich genomen dit te verhelpen bij de proefneming bleek het nog niet heel goed gedaan te zijn maar hij heeft op zich genomen het vol komen in orde te maken; in 3 minuten ging het water boven het huis van Verhoeven uit. Ik zou dus bezwaar maken die spuit te amo- veeren 3 is toch niet te veel in onze gemeente." De heer van der Heijden „Als No. 3 zoo goed is zou het natuurlijk gek zijn een nieuwe te koopen maar doet dan No. 1 weg en dankt al het personeel af; dan is 8 brandmeesters ge noeg en is er dus geen f 225 noodig voor salariser zijn branden geweestwaarbij alleen spuit I f 100 gekost heeft. Betaalt dan liever het personeel der andere spuiten een stuiver meer; die goed werkt moet goed betaald worden 20 cent per uur isvooral 's nachts, niet te veel; daarbij met twee goede spuiten kan hier dienst genoeg worden gedaan." De voorzitter „Dit eischt ernstig nadenken; ik zou hiertoe niet zoo direct besluiten." De heer van der Heijden „'t Is zeker goed er over na te denken voor leden die dit nog niet gedaan hebben ik voor mij heb dit wel gedaanik heb door een opperbrandmeester herhaaldelijk hooren verklaren dat twee spuiten voor onze gemeente voldoende zijnte meer daar die van Baardwijk en Bezooien ons toch ook steeds helpen." De voorzitter„Als twee spuiten voldoende is zou het dwaas zijn er 3 te houden; maar het personeel te ontslaan komt mij wel wat kras voor B. en W. waren van plan op de begrooting een post uit te trekken voor een flinke nieuwe spuit en daarnaar het personeel te regelen." De heer van der Heijden „Als er dan toch 3 spuiten moeten zijn dan is 't beter een nieuwe aan te schaffen en er eene in de steeg te plaatsen." De voorzitter „Morgen zullen we spuit No. 2 op de Northonpomp zetten' en dan een paar uren later pompen van de week is zij een heele dag geprobeerd 't is nu de vraag of de Nor thonpomp even goed bestand is tegen de spuit als tegen een pomp." De heer Baijens „Ik ben het er wel mede eens een betere of nieuwe spuit aan te schaften, maar geenszins om er een af te danken. In de Kloostersteeg wonen ook menschen; langs die zijde breidt zich de gemeente meer en meer uit, er komen meer huizen dus er is meer brand gevaar er hoort dus daar ook een brandspuit de gemeente leent zich daar wel voor." De heer van Es„Wat het getal brandmees ters aangaatdit is met hen besproken 4 per snuit is genoeg; bij No, 1 is er één meer als bij de andere, maar dat komt omdat die spuit nog is van ouderwetsche constructie; toen hebben wij met hen besproken te veranderenmaar zoolang er nog niet genoeg brandputten zijn is het gevaarlijk deze sveg te doentoen hebben we afgesproken dat de verandering zou geschieden als de brandputten gereed zijn." De heer van Heijst„Ik ben het met den heer Baijens eens dat de tijd niet daar is om een spuit af te schaffende Kloostersteeg of liever gezegd de Kloosterstraatwordt grooter, dus het brandgevaar ookeen spuit afschaffen is dus geen logicaer zijn meer spuiten noodig naarmate het getal huizen toeneemt ik ben het met den heer Baijens eens er geene af te schaffen; de som door het afschaffen van één spuit ge wonnen zouden wij wellicht erg betreuren de erge gevolgen van brand heeft onze gemeente de ouderen onder ons zullen zich dit nog herin neren in 1824 ondervondenik ben erg tegen vermindering van het aantal spuiten." De voorzitter: „De commissie vraagt ook dat de raad eene commissie benoeme om met hen te onderhandelen. Me dunkt dat er toch geen bezwaar is voor 1885 die subsidie toe te kennen in afwachting van wat gebeuren zalvoor 1 Januari moet het heele personeel gewijzigd zijn; zijn 3 brandmees- teis per spuit genoegdan zullen wij er geen 4 of 5 benoemende subsidie wordt dan in evenredigheid minder." De heer Quirijns „Men kan de overtollige vóór c^ien tijd even goed afdanken." De voorzitter „Er moet nog al veel gedaan worden de harmonie tusschen de brandmeesters is op 't oogenblik goed we moeten het nu maar zoo laten." Nadat de voorzitter nogmaals duidelijk had verklaard dat niet in eens de som van f 225 zou worden toegestaan maar alleen bedoeld werd een subsidie naar het aantal brandmeesters, dat zou noodig blijken werd met algemeene stemmen besloten het salaris voor opperbrand meesters en brandmeesters toe te staan zooals het wa3 aangevraagd. De heer van HeijstIs er geen bepaling hoe ver een of meer spuiten buiten de gemeente mogen gaan Een spuitdat weet ik moet altijd in de gemeente blijven. De voorzitter„Vroeger als er te Baardwijk b. v. brand was gingen No. 3 en ook No. 2, en No. 1 stelde zich op de grens. Nu hebben B. en W. met de brandmeesters besproken hierin verandering te brengen. Men is uitgegaan van het idéédat hulp verleenen goed is, maar in dezelfde mate als zij wederkeerig verleend wordtwordt er meer bijstand verlangddan moet die betaald worden. Niemand is er vooralle drie de spuiten buiten de gemeente te laten gaan uitgenomen natuurlijk in hoogen nood. III. De voorzitter „Het bestuur der XlVe afdeeling der Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw heeft aan den gemeenteraad een subsidie gevraagd ter tegemoet koming in de kosten van premiën uit te loven bij gelegen heid der najaarsmarkt alhier. Daar het uitrei ken van premiën in't belang is der Waalwijksche markt zou ik durven adviseeren de gevraagde subsidie te verleenen. Ik geloof dat er niets tegen zal zijn. Verleden jaar is f 50 gegeven ik zou dus voorstellen dit jaar de zelfde som te geven. Bij acclamatie aangenomen dus De heer "^an der Heijden „Bij acclamatie niet't Zal mij wel niet helpen maar anders ben ik er tegen, 't Zou toch wel evengoed markt zijn al werd die subsidie uit de gemeentekas niet gegeven. Eenigen tijd geleden, toen er een subsidie gevraagd werd voor het geven van volks concerten die toch zeker veel volkook van buitenzouden gelokt hebben en dus zeker in 't voordeel der gemeente waren, mocht het niet en ik houd het er voor dat de luidie deze sub sidies toch bij slot van rekening zelf moeten betalenliever geld geven om muziek te hooren dan om een os of stier te zien. Ik ben dus tegen het verleenen der gevraagde subsidie." De heer Van Heijst„De commissie zou gaarne zien dat er op de markt meer toezicht werd gehouden bij het, draven der paarden. Er geschiedt dan veel baldadigheid; vooral de Fran- sche kooplui hebben er veel tegen zoo gemoles teerd te worden. Ik hoop dat deze wenk zal behartigd worden bij de aanstaande paardenmarkt." De voorzitter„'t Is de eerste keer dat ik hoor dat de koopers op de paardenmarkt gemo lesteerd wordendit zal wel geschieden door de koopers en verkoopers, die bij de drukte elkander in den weg loopen 'k weet zeker dat de ma- réchaussées steeds bereid zijn en hun best doen om de orde te handhaven't beste was wel dat de markt geheel vrij bleef voor het draven der paarden vroeger waren de marktde steeg en de dam bij Rubbens daarvoor aangewezen maar 't zijn juist koopers en verkoopers die zich niet hieraan houden." IV. De voorzitter „Tengevolge van de sub sidien toegekend voor de prijsuitdeeling aar. de leerlingen der teekenschool en van de subsidie aan de maatschappij van landbouw is het noodig de begrooting voor 1884 te wijzigen." De secretaris leest het wijzigingsbesluit voor dat daarna wordt aangenomen. V. De voorzitter „Eindelijk mijne heeren, zijn wij aan onze trottoirs gekomen de ver schillende plans zullen de leden wel hebben na gegaan en bestudeerd bij B. en W. hebben zij een ernstig punt van overweging uitgemaakt. De secretaris zal u het gevoelen van B. en W. voorlezen." Uit het voorgelezene blijktdat het plan van B. en W. is: lo den straatweg in den regel op dezelfde breedte te houden en denzelve alleen te ver- breeden waar dit onvermijdelijk blijkt en in overleg met de eigenaars der aangelegen stoepen kan geschieden 2e de breedte der trottoirs te bepalen op 2 meters; 3o de trottoirs te maken van harde klinkers of grès-keien van 12 op 12, welk laatste ongeveer !/4 meer zal kesten en gehakte trottoirbanden; 4o het werk te verdeelen over 4 jaar en in 85 de trottoirs te leggen van af de grensschei ding der gemeente Bezooien tot aan het huis van den heer J. B. van der Heijden de hoogte zal zooveel mogelijk onder een lijn worden ge bracht. Het gemeentebestuur zal traehten de bestaande klinkers der stoepen van de eigenaars te krijgenten einde daarvan een voetpad te maken in de Kloostersteeg. De voorzitter „Uit het voorgelezene ziet gij, mijne heeren dat het gevoelen van B. en W. i9 de straat genoegzaam te laten zooals zij is daar waar het kan vallen en noodig iskunnen wij dezelve iets breeder makenwij wenschen de ingezetenen zoo min mogelijk last aan te doen; wat staat blijft staan het werk in 4 jaren uit voeren is niet te langin dien tijd kunnen de kosten gedragen worden zonder buitengewone lasttn op te leggen en uit de geïoone middelen. Wij cursiveeren deze zinsnedeomdat wij niet graag zouden willen, dat deze blijde tijding aan ae aandacht der belastingbetalers ontsnapte. Iedereen zal met ons verheugd zijn over de gun stige wending, die de toestand onzer gemeente- financien blijkt zoo eensklaps te hebben genomen. [Red.]

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1