BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. De heer Van der Heijden //Zeker uit de winst der gasfabriek." De heer Vau Heijst„Er zullen dus overal trottoirs komen met trottoirbandenmaar hoe die te leggen, b. v. voor het huis van mej. Wijten, als zij dien boom niet wil ruimen, wat dan Ik weet wel dat de gemeente recht heeft als zij er gebruik van wil maken maar dit gebeurt nooit. In Heusden zijn ook proeven genomen die voorloopig goed voldoen. Men gebruikt daar klinkers, waar het kan ter breedte van 2 metersde ingezetenen hebben er in 't geheel geen last mede daar de balies behouden blijven alsook de hardsteenen stoepen. Ik voor mij ben sterk voor keien b. v. zooals bij den heer llantmaar kost dit te veel dan maar klinkers, opdat er ten minste zeker trottoirs komen en niemand meer riskeere in onze straat den bals te breken, 't Is een paardje waarop ik altijd gereden hebik breng hulde aan 13. en W. voor hun ontwerp." De voorzitter: //Wanneer overal keieu gelegd wordenzal dit in 't geheel f 6000 schelen verdeeld over 4 jaren men krijgt dan dezelfde keien als bij Timmermans en Rantmaar veel beter. Vroeger helde men om financieele redenen over tot het gebruik van klinkersmaar als men het meerendeel der gemeente hoortdan is men meer voor keien; deze zullen aanvankelijk wel wat meer kostenmaar ten slotte toch blijken goedkooper te zijnalle stoepen van klinkers gelegd zooals bij mijbij de Greeff en anderen, zijn gauw versleten grès-keien zijn voordeeliger." De heer Baijens „Ik vind dat de Klooster straat erg stiefmoederlijk behandeld wordt in het plan van B. en W. Hoe schooner men de trottoirs in de straat maakt hoe liever het mij ismaar om de Kloosterstraat, den toegangsweg naar het station van den staatsspoorweg, op te lappen met het uitschot vau steenen uit de straat, dit is toch wat al te erg. Juist de Kloosterstraat is een mooie gelegenheid om met den aanleg te beginnen. Als we in de heele straat in 4 jaar trottoirs kunnen leggen uit de gewone middelen dan zal er zeker niets tegen zijn de lasten iets te verzwaren voor aanleg in de Kloos terstraat." De voorzitter „Ik geloof dat het belang der Kloosterstr. even goed door de andere raadsleden wordt behartigd als door den heer Baijens wc hebben er een heel nieuwen keiweg gelegd; die laat nog wel iets te wenscben overmaar hij zal verbreed worden met goede oude keien en, zijn er die niet genoeg, dan met nieuwe. Wat de stoepen aangaatde heer Baijens moet in 't oog houden dat de Klooslersteeg jong is in vergelijking met de groote straat. Er zal wel niets tegen zijn dat eerst de straat in orde ge maakt wordtterwijl de Kloostersteeg een pad krijgt van uitgezochte steenengeen uitschot van steenenzooals de heer Baijens het noemt, en met hardsteenen kantkeien." De heer Baijens „Ik zie er weinig heil in. Vroeger is door den heer Timmermans Van Turenhout ook gewezen op de slechte afwatering der Kloosterstraat. Nu komt de slechte tijd weer aanhet water zal de bewoners der Kloos terstraat wel weer spoedig beletten droogvoets uit hunne huizen op straat te komen; 't is hoog noodig dat er middelen worden aangewend om het water af te voeren." De heer Timmermans Van Turenhout„Ik merk dat alle leden in beginsel zijn voor den aanleg van trottoirs; er zijo verschillende plannen, waarvan dat van B. en W. "het laatste is. Ik weet niet of het in de bedoeling van B. en W. ligt dit plan hedeu te doen aannemenmaar ik stel voor eene commissie te benoemen die al de plannen zal onderzoeken en dan aan den raad rapport zal uitbrengen." De voorzitter„Ik heb er volstrekt geen bezwaar tegen. Als de raad niet kan besluiten de trottoirs te leggen op de wijze door B. en W. voorgesteld, dat men dan eene commissie becoeme, die de heele zaak bestudeere en dan rapport uitbrenge." De heer van HeijstMij dunkt dat het voorstel van B. en W. goed in elkander zit moet nu nog eens eene commissie benoemd worden, dan houdt het alweder tegen voordat die met haar rapport gereed is men heeft al zoolang trottoirs gewenscht, dat de tijd toch eenmaal wel gekomen is om dezelve te leggen. Ik ben sterk tegen een tijdroovende commissie, terwijl wij een goed plan van B. en W. voor ons hebben." De heer Timmermans-Van Turenhout„Al vorens de opmerkingen van dr. Van Ileijsl te beantwoorden, wenschte ik wel van den voor zitter te vernemen hoeveel het plan van B. en W. zou kosten. Het eindcijfer weten wij niet." De voorzitter,/Dit plan is eigenlijk reeds ontworpen in 1882 door den heer Nabbeom gebrek aan geld is het toen niet aan den raad voorgelegd. De opmerkingen van dr. Van Heijst zijn niet onjuist. Niet, dat ik het plan van B. en VV. wil doordringen ik zou het alleen gaarne aangeno men zien om tot een einde te komen en dan geloof ik dat ons plan veruit het beste is. Ik zeg dit niet om rozen voor ons zeiven te plukken, maar het zal met de geringst mogelijke kosten kunnen worden uitgevoerd en niet veel aanlei-' ding geven tot moeielijkheden. 't Zal niet meer dan f24,000 a 25,000 kosten." De heer Mombers „Ik ben voor trottoirs ook in de Kloostersteegook daar zou ik goed werk wenschen te maken en daarom geen oude steenen gebruiken, die, zooals de voorzitter zelf gezegd heeft, spoedig verslijten en slecht zijn." De voorzitter: „Het voetpad, dat wij ons voorstellen in de steeg te maken, is maar pro visioneel ook zullen we daar twee afwateringen krijgen eene naar de gasfabriek en eene naar de Zeine. Is eenmaal de straat in orde, dan volgt natuurlijk de Kloostersteeg. De heer Mom bers heeft dit met gezien maar er is. .vroeger een plan gemaakt, zooals de steeg moet komen. Maar men zou nu alles ineens willen en dat gaat niet." De heer Baijens „Als het nu zoo aangenomen wordt zal het vooreerst wel zoo blijven." De heer Van der Heijden „Als ieder eigenaar zorgde, dat de stoep voor zijn huis goed in orde was, dan kon men die f25,000 in kas houden en de gemeentefinanciën zijn waarachtig zóó niet, om zoo'n som zoo maar weg te gooien. Wat zal 't nu nog zijn als al die kippenkooien blijven staan. Is er dan geen verordening, waardoor men de eigenaars kan dwingen de stoepen in orde te houden Op verschillende plaatsen zijn er groote kuilen in." De voorzitter„Als er gaten in zijn, kunnen wij de eigenaars dwingen er steenen in te leggen, maar niet welke steenen. Over die trottoirs is nn zes jaar gesprokeu. Ik heb den heer Van der Heijden dikwijls hooren zeggen, dat hij liever f 50,000 zou geven aan goed werk, dan f 25,000 voor minder goed." De heer Van der Heijden: „Dit zeg ik nog; maar 't is geen goed werk, zoolang boomen en al blijven staan." De voorzitter „Moeielijkheden zullen er zeker komen maar die boom bij Wijten staat daar bepaald tegen de veiligheid zoo zijn er mis schien meer en die zullen wel opgeruimd worden. Als wij voor moeielijkheden wijken kunnen wij nooit iets uitvoeren." De heer Van der Heijden „Als zoo'n boom, die toch nog eenig nut doet, opgeruimd moet worden, dan moeten toch zeker ook die kippen kooien weg, die overal in den weg staan." De heer Van Heijst: „In den weg staan deze wel nietmaar ik voor mij heb meermalen ge zegd en ik houd dit ook voldat ik de eerste zal zijn om ze weg te ruimen als anderen het ook doen." De heer Baijens„Als ze wat ingetrokken worden kan het nog heel goed." De voorzitter „Ik denk er niet zoo heel zwaar over. Ik zal die moeielijkheden best te boven komen. Als men serieus wil dan zullen de meeste lui zich heel goed laten vinden." De heer Van der Heijden „Ik wou 't wel in den blinde zien. Begin maar eens met er uit te gooien wat in den weg staat." De voorzitter „Die zoogenaamde kippenkooien zijn zeker niet gezet voor sieraad, maar voor de veiligheid van het huisstonden zij er niet dan liep men gevaar op schafttijd heele troepjes menschen op zijn stoep te hebben." De heer Timmermans-Van Turenhout„Zoo even gaf ik u in overweging eene commissie te benoemen ik deed dit niet omdat ik geen ver trouwen stel in het plan van B. en W., maar opdat die commissie de verschillende plannen zou onderzoeken en een uitgewerkt voorstel zou doen. Dit sluit niet uit dat ik zeer voor den aanleg van trottoirs ben ik zal er zooveel mo gelijk toe medewerken." De heer De Haan „Als wij het gevoelen hooren van al de heeren dan is het duidelijk, dat er moeielijkheden te wachten zijn en aan merkingen te maken. De heer Timmermans-Van Turenhout wenscht een commissie benoemd te zien dit zou m.i. zijn de zaak verschuiven ad Calendas Groecasom nu aan het wederzijdsch gevoelen tegemoet te komen, zou ik de zaak aanhouden tot de behandeling der begrooting en ze dan mede afdoen." De heer Van Es „Ik voor mij kan niet anders dan het verlangen van den heer Timmermans goedkeuren. Het dag. best. wordt door de commissie op verschillende zaken gewezen en de raad zal veel makkelijker daarna beslissen. Ik moet het voorstel Timmermans hard toe juichen." De heer Van der Heijden „Ik zou eerst door den raad laten beslissen of men voor de trottoirs., klinkers of gre3-keien zal gebruiken en daarna de uitvoering aan B. en W. opdragen." De voorzitter „Mijn gevoelen is dal de raad eerst besluite trottoirs te leggendan kunnen B. en W. bestek en teekening laten maken, enz. De heer Van Heijst -. „Er is gesproken van 4 jaar voor den aanleg van trottoirs neemt er" 5 en legt ze dan ook in de Kloostersteeg." De heer Baijens „Bravo, dokter 1" De heer Timmermans-Van Turenhout„Als" het voorstel van den heer Van der Heijden wordt aangenomen, om te beslissen of er klinkers dan wel keien zullen gebruikt worden, dan bindt men de handen der commissie. Deze heeft mis-"" schicn een plan, dat zeer goed voldoet. Ik voor mij ben op 't oogenblik uog niet genoeg op de hoogte. Als de commissie werkt in overleg roet B. en W. dan kunnen wij een zeer goed resul taat krijgen en den knoop goed doorhakken de zaak hoeft daarom niet lang verschoven te wordenin 2 of 8 weken kan de commissie wel gereed zijn." De voorzitter„Ik voor mij heb er niets tegen maar wensch een kleine ampliatie op het voorstel van den heer Timmermans, namelijk deze, dat de commissie binneu ééne maand rap port uitbrengt." Het aldus gewijzigde voorstel wordt met al- gemeene stemmen aangenomen. Tot leden der commissie worden benoemd de heeren Van Heijst, Timmermans-Van Turenhout en Van der Heijden. De voorzitter sluit de vergadering. Naar het zich laat aanzien mag men goede verwachtingen koesteren omtrent de wereldten toonstelling die in het volgende jaar te Ant werpen gehouden zal worden. Er hebben zich zooveel deelnemers aangemeld, dat de ruimte in hoofd- en bijgebouwen (te zamen 7 hectaren) niet voldoende zal zijn zoodat men ze zal moeten uitbreiden hetgeen bij het door dc stad afgestane terreiu van 22 hectaren geen bezwaar oplevert. Onder de inzendende landen moeten in de eerste plaats Duitschland en Italië genoemd worden, die zich blijkbaar gereed maken voor een wedstrijd met Erankrijk en Engeland op dit terrein, en voorts Oostenrijk HongarijeZweden en Noorwegen ServiëCanada enz., terwijl ook Japan Siam eu andere landen uit het verre Oosten goed ver tegenwoordigd znllen zijn. Zooals men weet zullen de Belgische liberalen een groote manifestatie te Brussel houden op aanstaanden Zondag zoodra dit bekend was hebben de clericalen en independenten een con tra manifestatie te Brussel uitgeschreven op den zelfden dag en hetzelfde uur als de liberalen. De burgemeester van Brussel heeft echter de tegen- demonstratie op Zondag verboden teneinde ver storing der orde te voorkomen, onder kenisgeving dat zij op eiken anderen dag mag gehouden worden. Het Journal de Bruxelles zegt dat het ver bod van den burgemeester den ijver niet moet doen verflauwen. Het blad noodigt de clericalen in de provincie uitom toch aanstaanden Zondag te 10 uur des morgens zich te Brussel te be vinden. 't Schijnt dat men bepaald wil vechten Weder heeft een leerling der militaire school te Brussel geduelleerd. Ditmaal is het de jongste 19 jarige zoon van den heer Rolin Jaquomyns oud minister van binnenlandsche zaken. Hij is door een pistoolschot in de zijde getroffen en, hoewel^ de kogel niet verwijderd is kunnen wor den is zijn leven niet onmiddellijk in gevaar. De gekwetste weigert elke inlichting omtrent de reden van het duel te verschaffen als ook den naam van zijn tegenstander bekend te maken. Zaterdagmorgen ontving de heer Rolin Jaque- myns door een anor.ieraeu brief, onderteekend door „een huismoeder"kennis van hetgeen gebeuren zou doch zijn zoon had toen reeds het huis verlaten en alle nasporingen bleven vruchteloos. Eenige uren later werd zijn zoon per rijtuig thuis gebrachtnadat hij reeds door een dokter der militaire school was verbonden. tDoor den burgemeester van Brussel zijn bij de kamer van volksvertegenwoordiging 799 protesten tegen het schoolwetsontwerp ingediend, welke onderteekend zijn door 4171 gemeenteraden, die een bevolking van 2.685,389 inwoners ver tegenwoordigen. BRUSSEL29 Augustus. Teu gevolge van de tusschenkomst van het ministerie bij de leiders der clericale contra-manifestatiezullen dezen van het plan afzien om den 31en hunne mani festatie te houden ten einde eene botsing te voorkomen. De manifestatie zal echter plaats hebben den 7en September op dezelfde voor waarden en met toekenning derzelfde rechten als de liberale manifestatie van aanstaanden Zondag. Eindelijk heeft de regeering van admiraal Courbet zelf bericht ontvangen, doch het telegram, dat den 24sten dezer is afgezonden, handelt nog slechts over de eerste vijandelijkheden van 23 dezer en nog niet over het bombardemet van het arsenaal dat den 25sten plaats had. In hoofdzaak komt het telegram hierop neder: Het vuur werd des namiddags te twee uur ge opend en hield tot zes uur aan. Negen Chiueesche schepen en twaalf lichtere oorlogsvaartuigen zon ken. Een Fransche torpedo boorde een grooten Chineeschen kruiser in den grond. Het vuur uit de Kruppkanonnen op de batterij die het ar senaal beschermden, werden gestaakt. Twee vij andelijke schepen die nog waren overgebleven trokken zich terug op de rivierwaar geen der Fransche kanonneerbooten ze kon nazetten ten gevolge vau de snelle strooming. De Franschen hebben hierbij 6 dooden en 27 gewonden onder welke 14 licht gekwetsten. De Fransche bodems hebben slechts weinig averij bekomen die zij bovendien met hun eigen middelen kunnen herstellen. De ketel van een der torpedobooten werd door een bom doorboord. De verliezen der Chineezen zijn zeer aanzien lijk. Ten slotte seint admiraal Courbet Gedurende den nacht van 23 op 24 dezer werden wij voortdurend door brandend materieeldat door den stroom met een snelheid van vier a vijf knoopen werd medegevoerd, en daarna door welgerichte branders en door torpedodragende kanoes. Heden zal ik mij van al deze lastige zaken ontdoen en daarna het arsenaal bombardeeren. Reken er niet opdat wij voor den 29sten of 30sten op de Min geheel en al meester zijn. De état majors en de bemanningen zijn bezield met voorbeeldigen moed. De Times maakt eene dépêche openbaar gedagteekend van de rivier de Min, nabij Kinpai, waarin gemeld wordt dat de vice-admiraal Courbet Woensdag de forten van Kinpai met twee oor logschepen gebombardeerd heeft. De Times maakt in eene bijzondere editie een telegram uit Foochow van Woensdagnamid dag ten 1 ure 50 minuten bekend waarin be richt wordt dat Kinpai vernield is. Chagshitung, Tartaarsch generaal, is be noemd tot eersten commissaris voor Noord en Zuid. Lihungchang behoudt alleen den post van gouverneur van Chih-li; tot bevelhebber over de Chineesche troepen in het Zuiden is Tsotsungtang benoemd. De Times heeft uit Foochow een telegram van Donderdag ontvangen inhoudende dat alle verdedigingswerken langs de rivier de Min ver- uield en de Chineesche troepen gevlucht zijn. De Fransche vloot kon met het bombardemt voort gaan, maar land te bezetten was onmogelijk. Een bericht aan Havas, gedagteekend Hongkong, 28 Augustus, meldt, dat de Fran sche consul en de Fransche kooplieden op bevel van den onderkoning den 23sten uit Kanton verbannen en te Hongkong aangekomen zijn. Gisteren is te Kanton de kathedraal door een volkshoop bestormd, maar door Chineesche sol daten weder ontruimd op dringend verzoek der consuls die de bisschoppen en zendelingen aan rieden de stad te verlaten. Eene dépêche van admiraal Courbet bevestigt het bericht van de Times uit Foochow, meldende dat de verdedigingswerken aan de rivier Min vernield zijn. Aan Havas wordt uit Shanghai van Woens dag gemeld Officieele berichten zijn nog niet ontvangen. De Chineezen hebben den 23 dezer 2-3000 man verloren. Wij verloren een topede- boot. Waarschijnlijk houden de Chineezen de particuliere dépêches op. Generaal Wolseley zal waarschijnlijk Zondag a.s. over Triest naar Egypte vertrekken. Te Triest zal hij met lord Northbrook aan boord gaan van het Engelsche advies vaartuig Iris, dat hen naar Alexar.drië zal brengen. De Standard verneemt uit Calcutta dat te Mysore de toestand zeer kritiek iser dreigt hongersnood. Aan de Times wordt uit Calcutta geseind dat de commissie voor het vaststellen der grenzen van Afghanistan met een gevolg van ongeveer 500 man naar Herat zal gaan. over het Afghaansche territoir. De Standard ontvangt uit Kaïro het bericht dat de Egyptische regeering aan het Engelsche gouvernement verklaard heeft dat een nationaal bankroet niet uit kan blijven omdat er geen middelen zijn tot het betalen van de kosten der administratie. De Pall Mall Gazette zegt, dat de Duitsche rijksregering bij de mogendheden een voorstel heeft ingezonden, om te Suez alle schepen die uit met cholera besmette havens komen en het kanaal passeeren aan eene strenge quarantaine van drie weken te onderwerpen. De Fransche gezant bij het Duitsche hof, baron De Courcel, is onmiddellijk na zijn terugkomst uit Parijs naar Yarzin doorgereisd om prins Bis marck te bezoeken. Naar men verneemt, wordt zoowel door China als door Frankrijk de tusschen komst van Duitschland gewenscht in het tusschen beide staten bestaande conflict. Aan de Hamb. Corresp. wordt uit Madera gemeld, dat ook de kuststreek ten zuiden van Ka- merim (Cameroona) tot Batanga in Duitsche handen is gekomen. Nagtigal heeft in Malemba, Klein-Batanga en Groot-Batanga de Duitsche vlag geheescheQ. Daar de toeristen zich thans wegens de de cholera niet naar Frankrijk Zwitserland en Italië durven begeven is dit jaar het bezoek aan de Rijnstreken zoo groot als men in ver scheidene jaren heeft gezien. In de maand Juli waren de ontvangsten der Pruisische Rijn- Stoombootmaatschappij alleen 29000 mark hooger dan in dezelfde maand van het vorige jaar en die in de maand Augustus zullen nog betrekke lijk hooger zijn. Ook de spoortreinen aan de oevers van den Rijn tusschen Keulen en Mainz zijn meestal van twee locomotieven voorzien, ter wijl het centraalstation te Keulen bijna te klein is voor het aantal reizigersdie aldaar dagelijks aankomen en vertrekken. De koning van Italië is in gezelschap van den minister-presidentden heer Depretis, naar Busca gegaan om de choleralijders te bezoeken. Deze week bezocht hij zoowel de hospitalen als de particuliere woningenwaarin lijders verpleegd werden. Bij zijn vertrek gaf hij 10.000 lires ten behoeve der arme zieken. Zoo spoedig de Italiaansche minister van marine vernam dat te Spezzia de cholera was uitgebroken is hij daarheen vertrokken. Volgens een bericht uit Genua heeft de cholera zich aldaar eensklaps vertoond na een hevig onweder. Tot Zondag waren in het geheel 70 gevallen voor gekomen waarvan 48 met doodelijken afloop. Ook in de stad Busca (provincie Cuneo) is het aantal eensklaps zeer sterk toegenomen. In den tijd van drie dagen werden 108 ziektegevallen waarvan 58 met dpodelijken afloop, geconstateerd. Vervolgens wordt uit verschillende steden als Milaan BergamoTurijn van enkele gevallen melding gemaakt. Officieel is thans door de politie te Warschau bekend gemaaktdat keizer Alexander van Rus land nog véér 31 dezer daar komt. Leukweg wordt er bijgevoegddat er wel groen gemaakt en geïllumineerd mag worden. Hoe gelukkig voor de oude Polen, dat zij toch lucht mogen geven aan hunne innige liefde voor den Rus-* sischen Czaar 1

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2