Duitschland. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. LAATSTE BERICHTEN Bij de Duitsche marine wordt eene opruiming gehouden van de houten stoomkorvetten, zoodat oorlogsvloot weldra uitsluitend uit ijzeren schepen zal bestaan. Men is reeds begonnen met twee der bedoelde korvetten buiten dienst te stellen. De chef der admiraliteit is voorts, naar gemeld wordt, bedacht op eene nieuwe uitbreiding van het aantal oorlogsschepen. Volgens officieuse berichten zullen de ver kiezingen voor den rijksdag pas in het laatste van October of in het begin van November plaats hebben. Met het oog op het samenvallen der vergaderingen van den rijksdag en van den land dag dat daardoor onvermijdelijk zou worden hoopt men in parlementaire kringendat de bedoeide verkiezingen zullen worden gesteld in den aanvang van Octoberzoodat de rijksdag in de eerste helf der dan volgende maand kan bijeengeroepen worden. Omtrent den nieuwen raad van state hoort men niets meer. Is alsofnu dal lichaam bestaatplotseling een ieder inziet hoe goed het gemist kan worden" merkt de Magdeburgische Ztg. op. Het is eene soort van tweede maar, wat de bevoegdheden betreftminder volledige editie van het heerenhuisen Bismarck zal zelf moeten erkennen of dat het gelijktijdig optreden van deze beide lichamen licht tot botsingen kan leidenof dat de straatsraad bepaald overbodig is. De vestiging van Duitsche koloniën aan de Westkust van Afrika zal eene wet nocdig makenwaardoor de koloniën tot deelen van het Duitsche rijk verklaard worden. Verder wordt door sommige bladen herinnerd behooren er wettelijke voorschriften te bestaan over de wijze, waarop het bestuur der koloniën zal worden ingerichten moet de verhouding der kolonisten tot het moederlandb. v. wat de rechtspraak betreftgeregeld worden. In den bondsraad en den rijksdag zullen dan ook wel spoedig daarop betrekking hebbende ontwerpen worden ingediend. MUNCHEN1 September. Gisterenavond had hier bij de opvoering „van Götterdamme- rung" van Wagner een ontzettend voorval plaats, dat een onbeschrijflijke verwarring veroorzaakte. De Weener architect Hummeldie zich onder het publiek bevondwerd plotseling waanzinnig en wierp zich op eene vreemde dame, die naast hem zaten die hij trachtte te verworgen. Na een verschrikkelijke worsteling gelukte het den waanzinnige te verwijderen. Het beneden gedeelte der stad Napels is Woens dag het tooneel geweest van ongeregeldheden. Groote massa's uit de volksklasse verzetten zich tegen het overbrengen van een cholera-lijder naar het ziekenhuis en mishandelden en kwetsten verscheidene politiedienaren. Eenige scholen waar ontsmettingsmiddelen zouden gebezigd wor den werden aangevallen door hoopen vrouwen, die zich inbeeldden dat hare kinderen naar het cholera-hospitaal zouden worden gebracht, wan neer ze ongesteld werden bevonden. Het kostte tijd en moeite om de schreeuwende en razende vrouwen tot bedaren te brengen. De syndicus heeft de hulp van den aartsbisschop ingeroepeD, om het arme onwetende volkje omtrent den waren toestand in te lichten. De cholera heeft zich uitgebreid tot Modena, waar zes gevallen zijn voorgekomen, waarvan vier met doodelijken afloop. In de provincie Guneo is eene vermeerdering van gevallen waargenomen, ofschoon het aantal cholera-lijders te Busca is verminderd. In de laatste 24 uren werden in de provincie Massa Carrara 17 personen aangetast, bezweken zijn er 11. Zulk een groot cijfer was er in een etmaal nog niet voorgekomen. In de provincie. Parma zijn vier ziektegevallen en twee dooden opgegeven. In de provincie Bergamo bedroeg het aantal nieuw aangetaste personen zes. Te Spezia zijn dertig nieuwe gevallen waargenomen; acht zijn er gestorven de zuidelijke provincie Campobasso geeft dertien als het cijfer der aangetasten en tien als dat der dooden aan in de provincie Napels kwamen vier nieuwe gevallen voor, waarvan twee in de stad. In het geheel geeft het bulletin van den 29sten 188 nieuwe ziektegevallen en 48 dooden op. Omtrent den moordaanslag op den kapitein der gendarmerie te Odessa door een jong meisje, welke onlangs is gepleegd verneemt men nader: Tegen 12 uur '3 middags kwam een 17 a 8 jarige jonge dame, de koopmansdochter Maria Kaljuschna, in de woning van kapitein der gen darmerie Katanski en verlangde dringend hem te spreken. Zonder eenig kwaad te vermoeden noodigde de kapitein de jonge dame in zijn ka binet nam aan een tafel tegenover haar plaats en vroeg wat zij van hem verlangde. Het meisje begon stotterend te spreken haalde met de lin kerhand een zakdoek en tegelijkertijd met de andere hand een revolver voor den dagwaar mede zij op Katanski een schot loste. De kogel ging ïakelings langs het linkeroor van den ka pitein waardoor het licht gewond werd. Een oogenblik was Katanski als verdoofd terstond kreeg hij zijn tegenwoordigheid van geest terug, wierp zich op de misdadigster en rukte haar den revolver uit de hand. In hetzelfde oogenblik schoten de bedienden van Katanski toe en maakten zich van haar meester. Het meisje zeidedat zij om politieke redenen den moordaanslag had gepleegd. Iu hare woning werden een aantal brieven van Zuid-Russische nihilisten wapens valsche baarden en andere voorwerpen gevonden, die voor nihilistische doeleinden noodzakelijk zijn. Reeds meermalen had het 18-jarige meisje met de politie kennis gemaakt. In 1882 werd zij te Odessa in hechtenis genomen tegelijk met den beruchten Degajew, bij wien zij onder een valschen naam als keukenmeid diende. Hier op naar Petersburg gebrachtwerd zij weder in vrijheid gesteld en keerde naar Odessa terugwaar zij van toen af ongehinderd woonde. De te Petersburg veroordeelde Iwan Kaljuschny is een broeder van haar. Niet zeldenzoo merkt een Amerikaansch "blad op hoort men zeggen „Waar blijft toch het hout uit de bosschen Een tak van het verbruik willen we hier slechts mededeelen en men zal kunnen oordeelen. De gemiddelde duur van een spoorwagen is tien jaar. Men schat dat er in dit land (Amerika) 500,000 wagens zijnderhalve moeten er elk jaar 50,000 gemaakt worden om in de behoefte te voorzien. Men rekent 3000 voet voor eiken wagen, dat is dus 150.000.000 voet in 'tjaar. De liggers voor 131,732 mijlen spoor, tegen 2,600 per mijl, eischen 1,035,377,056 voet plankmaatelk jaar. Dusweg en wagens in stand te houdenvordert 1,785,277,056 voet hout't welk bijna een vierde is van wat de zaagmolens in 't Noordwesten en bijna een twaalfde van wat al de molens in de Vereenigde Staten uitleveren. Wanneer we hier het groot bedrag bijvoegen voor locomotievenbewaar plaatsen afsluitingenhokken voor 't vee, enz. enz., en op de brandstof op vele sporen om niets te zeggen van boschbranden, door de vonken uit de machinesdan kunnen we zien hoeveel hout er door de spoorwegen alleen verslonden wordt. Toen dezer dagen de stoomer City of Chicago aan de quantaine te New-York het anker liet vallen kwam de politie-oflicier Bernhard vergezeld van de doktersaan boord, zoekende naar iemandmet name Wilhelm Bussover wiens misdaadvalsche handteekeninghet Duitsche bewind per kabelreeds tijding had gezonden. Buss was niet onder de reizigers te vinden. De officier verzon een list, zeggende dat hij een klerk zocht, die Duitsch en Engelsch kon schrijvenmaar niemand kon aan deze voorwaarde voldoen. Eindelijk kwam er een dikke Duitscher met zwaren baard voor den dag. „Schrijf uw naam hier eens vlug neer in 't Duitsch en Engelsch zeide de officier. En de man schreef heel vlug in beide talen: „Wilhelm Buss", die zich bij het scheepgaan had laten inschrijven als William Bers. „Gij zijt juist de man dien ik zoek", zeide de officier, en liet hem 't bevel tot aanhouding zien. Hierop bekende Buss schulden zal nu naar Duitschland terug gezonden worden. Waalwijk, 3 September 1884. In de gisteren avond gehouden vergadering van den gemeenteraad is tot wethouder herbenoemd Dr. J. B. de Haan met 8 van de 10 uitgebrachte stemmen. Twee briefjes waren blanco. De kamer van koophandel alhier heeft zich op verzoek der hooge regeering geconstitueerd als subcommissie voor de in 't volgend jaar te Antwerpen te houden tentoonstelling. Door den gemeenteraad van Bezooien is tot wethouder gekozen de heer A. tan Delft. De gemeenteraad van Tilburg heeftin zijne openbare zitting van gisteren de twee op dezen dag volgens den bestaanden rooster aftredende wethouders, de heer en J. A. A. Kerstens en A. A. Mutsaers, wederom als zoodanig herkozen. Door de regeering is bij de tweede kamer ingediend een wetsontwerp tot in overwegingne- miag van een voorstel van verandering van art. 198 Grondwet, strekkende om dat art. te lezen: „Gedurende een regentschap kan in de opvolging van den troon geene verandering worden gebracht.,/ Onverwijlde herziening van art. 198 der Grond wet acht de regeering noodig. Mocht toch hetgeen God verhoedeeen regentschap noodig worden vóórdat de omslachtige behandeling van eventueele voorstellen tot eene meer uitgebreide herziening ware afgeloopen art. 198 zou voor geruimen tijd elke verandering tegenhouden. Het telegraafkantoor te Haarsteeg, ingericht voor telefoondiensttot welks vestiging ingevolge de koninklijke machtiging van 23 Juli jl. no. 16, vergunning werd verleend, is op 1 September j.l. voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zijn geregeld als volgt: op werk dagen van 9 tot 12 uren voor- en van 3 tot 4 en van 5 tol 6 uren namiddagsop Zon- en feestdagen van 8 tot 9 uren voor- en van 3 tot 4 nren namiddags. Op het verkeer van dit kantoor met alle overige telegraafkantoren in Nederland is het uniform tarief van 0.15 gl. per telegram, vermeerderd met 0.01 gl. per woord van toepassing. Aan den wedstrijdgehouden door de bandboogschutterij Willem Teil te Vlijmen, namen 37 gezelschappen deel. De eerste prijseene gouden medaillewerd behaald door Amoenitas van Kaatsheuvelmet 147 p,de 2e, eene ver guld zilveren door Vriendschap van Aalst, met 134 p.; de 3e, eene zilveren medaille, door Victoria van Elshoutmet 125 p.de 4e, eene zilveren medaille, door Vriendenkring van Dongen, met 123 p.alles in 8 schoten. De rozenprijs, eene zilveren medaillewerd gewonnen door Eendracht van St. Oedenrode met 6 rozen, terwijl de heer J. Verheijen lid van Eendracht zich bekroond zag met het zilveren eerekruis door 30 p. in 8 schoten. Vriendschap van Aalst ontving nog eene zilveren medaille als prijs voor het verstkomend gezelschap. De harmonie van Haar steeg werd mede vereerd met eene zilveren medaille, als eene welverdiende hulde voor hare medewerking bij dit feest. Door den gemeenteraad van Breda is besloten den heer M. A. Kuijtenbrouwer te Ginneken concessie te verleenen voor den aanleg en de ex ploitatie van een paardentram van Breda naar 's- Princenhage en aan den heer H. M. van Fenema te Breda voor den aanleg van een stoomtram van daar naar Oudenbosch. Bij de wedrennen te Clingendaal, die door weinig belangstellenden werden bijgewoond, viel ritmeester Wijnstroom van het paard doordien het dier struikelde en in zijn vaart over den kop sloeg. De berijder geraakte onder het paard, dat spoedig echter weer opsprong en voortrende. De heer Wijnstroom werd ernstig gekneusd weg gedragen. Men schrijft uit Zes Gehuchten Het is van algemeene bekendheiddat de verstandhouding tusschen de leden van den ge meenteraad en den burgemeester dezer gemeente veel te wenschen overlaat. De zaak is zoover gekomen dat de raadsleden zich bij adres tot den koning hadden gewend met verzoek den burgemeester te willen ontslaan. Namens den koning is thans door den minister van binnen- landsche zaken aan de adressanten te kennen gegeven dat er geen termen zijn gevonden om aan bun verzoek te voldoen. Als eene bijzonderheid verdient gemeld te worden dat bij den molenaar J. van Sambeek te St. Anthonis, eene koe vier kalveren geworpen heeftdie alle in den besten welstand verkeeren en wat kleur betreft precies op elkaar gelijken. Maandag avond is een inwoner van Bezooien, zonder dat hij zelf er de minste aanleiding toe gafdoor eenige jongelieden enkel uit brood dronkenheid, deerlijk toegetakeld hem werden namelijk verschillende sneden toegebracht als: twee ter rechterzijde van het hoofd, eene achter het linker ooreene op de borsttwee op den rug en eene op de ribben. Gelukkig echter zijn geen der wonden levensgevaarlijk. Als verdacht deze verwondingen te hebben toegebracht zijn door de maréchaussees alhier drie personen gearresteerddie naar 's Bosch zullen worden overgebracht. Zondag avond ontstond iu eene tapperij in de Tolbrugstraat te 's Bosch tusschen burgers en militairen die daar in grooten getale aanwezig waren twistwaarvan het gevolg was, dat een burgerJ. H. v. G., een berucht persoon die reeds meermalen met de gevangenis kennis maakte, de bajonet van een der infanteristen uit de scheede trok en daarmede de militairen te lijf gingzoo woestdat hij drie soldaten minder of meer ernstig aan het hoofd verwondde, terwijl nog andere militairen slaag bekwamen; buitendien verwondde dezelfde persoon een burger vrij be langrijk aan het hoofd. Door de goede zorg der politiedie terstond tusschenbeide trad werd den woesteling belet verdere onheilen aan te richten en hij overge bracht naar hel politiebureau en verder naar de gevangenis. Alle verwonden werdeD naar het gasthuis gezonden en onder geneeskundige behandeling gesteld. De tweede trein van Antwerpen heeft Maandag ochtend op de hoogte van Oudenbosch een man en twee koeien overreden. De koeien waren dadelijk dood de geleider werd zoodanig verminktdat men voor zijn leven vreest. Zondag nacht te circa 12 uren brak er te Breda een zware brand uit in de bovenverdie ping van het fabriekgebouw van geweven goe deren van den heer A. J. Chamot, welk gebouw, op eenige onbeduidende stoffen na die gered zijn, geheel is uitgebrand. Vele kostbare machines werden geheel vernietigd en er bestond nog een oogenblik gevaar voor aangrenzende gebouwen der kon. mil. academie, waar alles in de weer was om het onheil af te wenden. De schade kan nog niet worden opgegeven. Heden Maandag zijn de puinhoopen nog rookende. Een zeer werkzaam aandeel in de blussching van den brand komt weer aan de militaire brand weer toe. De stedelijke brandweer is reeds sinds jaren ver beneden het middelmatige. Uit de Zuid-Willemsvaart te Maastricht is opgehaald het lijk van een onbekend mans persoon oud omstreeks 50 jaren. Het lijk droeg geene sporen van geweld. Tusschen de kleermakers J. W. E. enJ.d. M., in den Achterweg te Tiel ontstond Zondag namiddag, ten huize van eerstgenoemde, een twist, die zóó hoog liep dat J. W. E. de kleerma- kersschaar van de tafel greep en daarmede zijne tegenpartij eene gevaarlijke wonde toebracht nabij den pols ter hoogte van de rechterhand. De dader heeft bij zijn verhoor voor den commissa ris van politie bekend. Een 18-jarige timmermansknecht, die Zon dagavond op het Damrak te Amsterdam licht beschonken met een gezelschap jougelieden in botsing kwam geraakte ten gevolge van eenige spottend tegen hem geuite woorden dermate in driftdat hij zijn mes trok en een hunner daarmede eene diepe wond in de linkerborst toe gebracht heeft. Ofschoon hij zich door de vlucht heeft willen redden werd hij nochtans gegrepen en naar het politie-commissariaat gebracht. De toestand van den verwonde is niet zorgwekkend. De dader is naar de cel gebracht. Naar men meent te weten moet A. J. H. de zich „verwijderd" hebbende chef van de IJselstoomtram te Voorschoten zich te Parijs bevinden. Hij heeft een brief geschreven van daar uit naar G. K., een boerbij wien hij in den kost was en in dien briet moet hij zijn adres opgegeven hebben. Dat schrijven is even wel niet aan 't adres bezorgd maar in handen van de politie gesteld die reeds onderzoek naar hem had gedaan en van gedachte was dat zij hem iu Amerika moest zoeken. Men schrijft uil Gorinchem dd. 30 Au gustus Heden ochtend had op het werk van den heer Huijske op de Nieuwe Merwekade, een jongeling het ongeluk van een geladen grondschouw in de rivier te vallen met veel moeite en eigen le vensgevaar werd hij door den onderbaas A. S. van een anders gewissen dood gered. De justitie te Zwolle zet hare ondezoekin- gen ijverig voort in zake het ongevaldat voor eenige weken voor Genemuiden plaats had, waar, zooals wij mededeelen, een zestal personen bij het naderen van de stoomboot Meppel, met een roeiboot omgeslagen en te water geraakt zijn. Men schrijft namelijk dit ongeval toe aan schro melijke nalatigheid van den gezagvoeerder der stoomboot. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de Maas bij Venloo een handbagger-machine gezonken op de zandplaat voor de stad zoodat het geen hinder voor de scheepvaart oplevert. De oorzaak is dat het vaartuig, wegens het schommelen een lek bekwam. Er was niemand aan boord toen het zonk. Men is reeds bezig met lichten. Te Ridderkerk is Zaterdag avond een soort van windhoos waargenomen. Van de bouwmans woning van den heer J. G. werden eenige glas ruiten verbrijzeld en het dak van de schuur beschadigd terwijl een gedeelte van eene vlas schelf in de lucht werd geslingerd. Een groote boomgaard werd van appelen en peren beroofd. Bij een vechtpartij, die onlangs te Valkenburg (Limb.) plaats had, werd zekere L. zwaar gewond. In de vorige week is hij overleden naar men vermoedt aan de gevolgen dezer verwonding. De justitie van Maastricht is, vergezeld van twee geneesheeren ter plaatse geweest om eene lijk schouwing te houden. De vermoedelijke dader bevindt zich in hechtenis. Een arbeider te Gartshuizen had, terwijl hij in de boerderij van de wed. Van Hemmen te Zuidwolde bezig was met eene stoomdorsch- machine te werken het ongeluk met het rechter been in die machine te gerakenwaardoor het been als het ware verbrijzeld werd. Van vier jonge katjes die het levenslicht zagen in een hofje aan den Z. O. Buitensingel, in den Haag, deelt men aan het Dagblad de merkwaardigheid mededat er drie ofschoon op zich zelf goed gevormd door een snoer aan- eengestrengeld zijn. Het trio zuigt goed en de eigenaar doet moeite deze triple alliantie in 't leven te houden. In de maand Mei kreeg een houthande laar te Amsterdam bezoek van den makelaar C. VV. v. Vliet die hem mededeelde dat hij door eene zeer rijke dame, op de Keizersgr. woonach tig belast was met den bouw van eenige per- ceelenwaarvoor op de Nassau-kade reeds bouwterrein gekocht was. Zijne vraag was of de houthandelaar voor rekening van de dame hout zou willen leveren. Na een toestemmend antwoord werd een contract opgemaakt, v. Vliet kwam eenigen tijd daarna met het contract terug, dat door de dame was onderteekend. Successievelijk werd voor f4400 geleverd en v. V. wist den leverancier te bewegen f1125 aan comptanten te geven voor de uitbetaling van knechtsloonen. De rijke dame waszooals hij voorgaf, uit de stad. Op dezelfde wijze wist hij den steenkooper voor f1600 aan steenen en den ijzerhandelaar voor een bedrag van f 400 aan ijzer afhandig te maken. Toen de leveran ciers over het hun toekomende dachten te be schikken kwamen zij tot de minder aangename ontdekking dat zij waren bedrogen. De zaak werd ter kennis van de politie gebracht, en het bleek dat het bewuste contract op verzoek van v. V. door ïijne huishoudster was ondertee kend. De man werd naar de cel gebracht. (G. P. N.) Op en bij de Brouwersgracht te Amsterdam moest een dertigtal vrouwen Zondag door den sterken arm der politie naar hare woningen worden verdreven. Het doelwit harer wenscheu was een man te tuchtigen die twist met zijn eehtgenoote gehad had, en het gelukte der politie eerst na een half uur haar in haar huiselijken kring terug te brengen. De man intusschendie voor de toepassing der lynchwet bevreesd was, had in de richting der Willemspoort de wijk genomen en werd nog lang door een joelende menigte op zijn vlucht gevolgd. Volgens bericht uit Baarn is aldaar de koetsier V. in hechtenis genomen wegens een moordaanslag op zijne meesteres, mevr. v. d. B. Het geweerschot, dat hij in opgewonden toe stand op haar loste, heeft haar echter niet ge troffen. De koetsier is gevankelijk naar Utrecht vervoerd. MADRID 2 September. Heden had te Ali cante geen enkel sterfgeval aan cholera plaats. De geneeskundigen verklaren dat het cholera ge val van eergisteren een goedaardig karakter had.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2