Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Rusland. BINNENLAND. Ingezonden stukken. UITVOERINGEN. Volgens bericljten uit Berberte Cairo ont vangen is die stad in een jammerlijken toestand. De 2000 opstandelingen die haar bezetten houden er barbaarsch huis. De inwoners (vooral ook de vrouwen) worden er wreed mishandeld en als slaven verkocht. Inmiddels versterkte men de stad voortdurenduit vrees voor een aanval van Gordon en aan den mahdi is toe voer van amunitie gevraagd. Te Suakin blijft de toestand dezelfde. De opstandelingen beschieten de stad eiken nacht en maken het den bewoners en het garnizoen zeer lastig. Men heeft daarom mijnen aangelegd, teneinde de vijanden op die wijze op een afstand te houden. Verleden Zaterdag heeft men daar mede een gunstig resultaat verkregen. De aan vallers hadden de mijn niet opgemerktdeze ontplofte bij hunne nadering en 9 van hen werden gedood. De schepen, die door de opstandelingen waren buit gemaakt, zijn hun door een Engelsch oorlogsschip weder ontnomen. Generaal Wood bevindt zich te Wadi-Halfa om de toebereidseleu voor de expeditie tot ontzet van Gordon te leiden. Het doel van zijne aan wezigheid is de opsporing van den besten weg voor de expeditie naar Khartoum. Verschillende afdeelingen van het Britsche leger zijn te Wadi- Halfa aangekomen. Naar men zegtzal generaal Wood onder handelingen met den stam der Bischarisch aan- knoopen die zich steeds onzijdig gehouden heeft, maar in de laatste tijden meer tot de partij van den mahdi overhelde. Hij heeft den voornaamsten sheiks verzocht met hem te komen onderhandelen. De Nijl blijft rijzen. Men verwachtdat de expeditie Wady Haifa begin November zal kunnen verlaten. Volgens onze berekening zou ze dan ongeveer eene maand te laat komen maar in dien tusschentijd zeker kunnen de veel gunstiger berichten van den allerlaatsten tijd zich bevestigen. De herinneringsdag aan den slag bij Sedan (2 September) is overal op de gewone wijze gevierd terwijl de keizer evenals vorige jaren op dien dag tal van decoratiën en eerbewijzen heeft toegekend. Tot hen, die met een orue zijne begiftigd, behoort prins Bismarck, hetgeen te meer opzien verwekt, omdat men meende te weten, dat hij reeds in 't bezit van alle Pruisische orden was. Thans heeft dc keizer zijn rijkskanselier de orde „pour le mérite" en wel met „eikenloof" verleend. Een niet minder vereerend bewijs van den keizer is het eigenhandig schrijven, waarmede deze orde vergezeld ging. De keizer zelf heeft te Berlijn op het Sedan- feest een groot deel van de parade geinspecteerd. Het is dus gebleken dat zijn val in het park van het kasteel Babelsberg gedaan, geen nadeclige gevolgen voor den keizer heeft gehad. Het hoog officieus orgaan te Berlijn de Politische Nachrichter, haalt de jongste geruchten aan in de Engelsche en Fransche bladen over een op handen zijnde aansluiting var. Holland bij Duitschland en maakt melding van de uitgaaf der brieven van Napoleon III aan de koningin der Nederlanden. Genoemd blad maakt zich vroolijk over dit „opgewarmde oude sprookje" en zegt „dat zich daarin slechts de „ultima ratio" van alle partij-politici afspiegeltdie door een oorlog met het buitenland hunne plannen in het binnenland hopen te bevorderen. Ik merk hierbij opdat mij gisteren nog een invloedrijk politiek persoon verklaarde, dat „alle geruchten over Duitsehe dreigementen tegen Hollandook die welke slechts spreken van een pressie van Duitsehe zijde om Holland een tolverbond met Duitschland te doen sluiten zijn klinkklare onzin." De Bremer stoomboot Hohenstaufen, komende van Bremen trachtte Woensdag namiddag noor delijk van Wangeroog door eeue afdeeling van het in linie lihgendc eskader heen te breken. Het gevolg er van wasdat de stoomboot legen de korvet Sophie bakboordzijde nabij midscheeps dwars in de zijde inliep. Beide vaartuigen kregen schademaar noch van de bemanning noch van de passagiers is iemand gekwetst. Het oorlogs schip Mars begeleidde de Hohenstaufen naar Bremerhaven. De Sophie keerde naar Wilhelms- hafen terug. waargenomen. Te Napels kwamen 69 sterfgevallen voor. Te Resina (provincie Napels) liep het gerucht, dat de scholen in de stad Napels gesloten waren, omdat de moeders tot de ontdekking waren ge komen dat het gemeentebestuur de kinderen wilde vergiftigen. Dit was genoeg voor de aarts domme vrouwen te Resina om naar de scholen te vliegen en hare kinderen terug te eischen. In sommige scholen vonden zij verzet bij de onder wijzers en de politie. Er volgde nu een soort van oproerdat de tusschenkomst der karabiniers noodig maakte. Ook te Portici hebben soortgelijke tooneelen plaats gehad. Geen wonderwordt uit Rome gemeld dat de cholera te Napels zoozeer om zich heengrijpt. De vuilheid in de lagere gedeelten der stad en het slechte rioolstelsel in het algemeen maken Napels tot een voortdurend broeinest van ziekten. Al de voorwaarden tot ontwikkeling der cholera zijn daar aanwezig. Volgens een loopend gerucht moet eene sa menzwering ontdekt zijn tegen het leven van koning Milan van Servië. De samenzwering zou ten uitvoer gelegd worden op den spoorweg voor Buda-Pest. De autoriteiten die kennis van dit plan kregen waarschuwden den koning en hiel den hem terugterwijl een ledige trein den weg ingezonden werd. De trein is gederailleerd. Koning Milan en de koningin zijn zonder ongeval te Weenen aangekomen. Een overdreven vrees voor de cholera heerscht in Italië. Uit Napels wordt geschreven van 29 dezerdat een trein met passagiers, die vertrok ken wa9 naar Calabriëdoor de bewoners is tegengehouden onder bedreiging, dat men dengeen, die de stoutheid had uit den trein te stappen dood zou schieten. Men beweert zelfs dat een geweerschot op den machinist is gelost. De autoriteiten hebben besloten door bemiddeling van twee extratreinen door soldaten geëscorteerd, de passagiers terug te doen vervoeren. De Presente te Parma, betreurt de beleedigingen, waaraan de geneesheeren die hunne zorgen den cholera-lijders ten beste geven van de zijde van het volk blootstaan. Het officieele bulletin van 9 dezer meldt, dat er 17 nieuwe gevallen van cholera waren voorgekomen in de provincie Bergamo en 9 sterf gevallen in de provincie Campobassa 4 gevallen en 1 doodein de provincie Cuneo 14 gevallen (vijf te Busca daaronder begrepen) en 11 dooden, in de provincie Genua 41 gevallen (39 te Spezia daaronder begrepen) en 15 dooden in de pro vincie Luca 2 gevallenin de provinciën Turijn en Parma elk vier gevallen en 3 dooden in de provincie Modena 2 gevallen en 1 doode. In de stad Genua was geen nieuw geval van cholera Bij antisemitische woelingen te Dubrowitza bij Kownozijn weder twintig huizen en twaalf winkels geplunderd. Vele Joden werden gewond; eene vrouw werd gedood. Noch de politie, noch de Russische geestelijkheid was bij machte om de buitensporigheden der fanatieke menigte tegen te houden. Het personeel der Warschausche politie is, met het oog op het aanstaande bezoek van den czar, aanzienlijk vermeerderd. Het aantal geheime agenten is op 220 gebracht. Al de soldaten van het garnizoen krijgen zoolang de keizer er is extra soldij1 roebel per dag. Het wemelt er van soldaten gendarmes en politieagenten. Voorts is men druk bezig met veiligheidsmaat regelen in de paleizen Belvedere en Lazienki alsook in den grooten schouwburg en het Variété theaterwaar de keizerde kroonprins en de vorstelijke gasten bij de legeroefeningen voorstel lingen zullen bijwonen. De bovengenoemde keizerlijke paleizen zijn door een dichte reeks schildwachten omgeven die alleen de paleisbedienden doorlaten. In de vertrekken voor den keizer en den kroonprins wordt niemand toegelaten en de schildwachts hebben in lastop ieder te schieten, die eigen machtig poogt er binnen te dringen. Zoo hoopt men alle gevaar af te wenden. WAALWIJK. Door de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooienop Zondag 7 dezer's middags 12 uur. 1 Hymne an die Musik Lachner. 2 Sauls lierzang Gevaert. 4 Jiigerslust Astholz. Waalwijk, 6 September 1884. In de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad ismet gesloten deuren, het kohier van den hoofdelijken omslag over 1884 behan deld en vastgesteld. Daarna is door den raad besloten dat de Kloos- tersteeg voortaan den naam zal dragen van Sta tionsstraat. Tot wethouder te Baardwijk is herbenoemd de heer J. Loefïte Druuen de heer A. M. van den Bosch. Bij den kommandant der brigade maré- chaussée alhier is terug te bekomen een zwarte parapluie in foudraal. Bij kon. besluit is bepaald Art. 1. De tegenwoordige vergadering van de staten-generaal zal worden gesloten Zaterdag 13 September 1884, des namiddags ten drie ure. Art. 2. Onze minister van binnenlandsche zaken wordt gemachtigd, zich op het in art. 1 vermelde tijdstip te begeven naar de vergadering der staten-generaalten einde in vereen igde zit ting der beide kamers de vergadering in onzen naam te sluiten. Naar wij vernemenis in Den Haag overleden de heer mr. Henny, ouddirecteur van het binnenlandsch bestuur in Ned. Indie. Wij vernemen dat behalve de heer Bake en de oud-luitenant-kolouel Van Kerkwijk, ook de heer D. L. Wolfson bedankt heeft voor het lidmaatschap der hoofdcommissie voor de inter nationale tentoonstelling te Antwerpen in 1885. In dit nummer zullen onze lezers eene advertentie vinden waaruit blijkt dat opnieuw de inteekening is opengesteld op de „Katholieke Illustratie" die thans haar achttienden jaargang intreedt. Wij kunnen niet nalaten met een enkel woord de aandacht van het publiek op dit degelijk en goedkoope tijdschrift te vestigen en iets van het eerste nommer van den nieuwen jaar gang te zeggen. Dat eerste nummer verdient in alle opzichten eene aandachtige beschouwing daar het behalve een prachtig portret van Z. II., twee keurige compositien bevat van vermaarde Neder- landsche kunstenaars, namelijk den beroemden beeldhouwer Mengelberg en den kunstschilder A. Brouwer. De tekst van dit nummer getuigt van niet minder zorg. Dr. Snieders begint daarin eene humoristische schets die stellig met algemeen genoegen gelezen zal worden, terwijl het begin der treffende novelle „Kinderloos" insgelijks veel belooft. Een tijdschrift dat op zulke uitstekende medewerkers kan bogen, het prospectus bevat o. a. de namen van H. A. Banning. J. R. v. d. Lans Pater van MeursPater Jonckbloet, prof. Menten enz. enz.en door eene zoo groote po pulariteit gesteund wordtis stellig op weg een algemeen huisboek te worden. Naar wij vernemen zal de zaak van de zich in arrest bevindende gebroeders Filbry handel gedreven hebbende onder de kassiersfir ma J. Reinders op Donderdag 2 October a. s. voor het gerechtshof te 's-Bosch worden be handeld. Daar volgens bij de regeering ingekomen bericht de cholera asiatica te Napels zich uit breidt heeft de Nederlandsche regeering goed gevonden de haven van Napels besmet te ver- ktaren. Men schrijft uit Nieuwkuik Met het hop plukken is men sedert eenige dagen aangevangen. Het weder der laatste weken heeft op den hopoogst een grooten gunstigen invloed uitgeoefend. De berichten uit de Ne derlandsche zoowel als uit de buitenlandsche en overzeesche hopplantages luiden zeer gunstig. De pluk hier te lande geschiedt dit jaar met groo te zorg. Het product wordt van alle gebladerte gezuiverd en onmiddellijk op den rooster gezwa veld, waardoor meerder kracht wordt behouden. De markt van nieuwe hop is f 50 a 60 de 50 kg. Men schrijft uit Leiden Het standbeeld van Van der Werff is reeds voor zijn tijd onthuld. Donderdagmorgen ten minste toen de dag aanbrak, stond het beeld van alle zeilen ontbloot. Onder de toeschouwers die zich langzamerhand om het beeld verzamel den voegden zich ook een drietal studenten die ook hunne be'angstelling kwamen betuigen in het zonderlinge feit. Hun bezoek trok echter de opmerkzaamheid van de politie en daar hun ne kleederen de sporen droegen van niet vreemd aan de zaak te zijn, werd het drietal in verzekerde bewaring genomen. Hard glas bezitten wij sedert lang, maar hard^ en tevens taai glas is een nieuwe over winning door de wetenschap behaald. Deze nieuwe glassoort is zoo taai als gietijzer is veel lichter dan het bekende harde glas en bezit nog deze hoogst merkwaardige eigenschap dat verande ringen in de temperatuur er geen invloed op oe fenen. Daarboven is het 30 percent lager in prijs dan ijzer't welk het in velerlei richtingen kan vervangen. De uitvinder dezer zoo bruik bare zelfstandigheid is de heer Siemens, te Ber lijn. In de fabriek is men thans bezig met het gieten van allerlei voorwerpenwaarvoor het dienstig isbij voorbeeld buizen van water- en gasleiding, trappen en leuningen, die een bijzonder fraai effect maken en wij springen een menigte andere benamingen van voorwerpen over, waartoe het zeer dienstig isstraatlantaarnpalen. Onder de gemeente Vechel heeft een door een onbekende oorzaak ontstane brand het woon huis met aangrenzende stal en schuur van de weduwe L. Van der Heyden in korte oogen- genblikken in asch gelegd. Bij volslagen gebrek aan water kon de brandspuit geen dienst doeu. Van het vee zijn een paard en vior varkens in de vlammen omgekomen. Alles was verzekerd voor 3150. De schade wordt geraamd op f1700. Bij eene kassiersfirma te Amsterdam hebben twee bedienden getracht zich een wissel toe te eigenen welken zij door een derden persoon deden incasseeren bij de Twentsche bank. De twee bedienden zijn door de ben gevallen hun „commissionair" is met het geld op den loop. Dinsdagmorgen had de werkman K. C. Van Rooyterwijl hij bezig was bij het lossen van een waggon met steen aan het spoorwegdok te Dordrechthet ongeluk achterover van een buffer op de rails te vallen ten gevolge waarvan hem eene rib werd gebroken en hij verder ernstig ge kneusd werd. Naar zijne woning overgebracht, werd don man voorloopige heelkundige hulp verleend door den geneesheer O. H. C. Moulin waarna hij naar het gasthuis is vervoerd. De ongelukkige zou in het huwelijk treden. Leendert Kron, arbeider, werkzaam aan de spoorbrug te Sliedreehthad zich Maandag in den schafttijd te slapen gelegd op den steiger voor de tweede overpanning aldaar. Geroepen wordendeschrikte hij wakkerwierp zich om en viel daardoor van den steiger (een hoogte van ongeveer 14 M.j in de rivierwaarin hij onderdook, weer boven kwam en zich door zwem men zoolang wist boven te houden, tot hem het personeel van de in de nabijheid zijnde schroefboot Cornelis Marinus een haak kon worden toege stoken en hij gered werd juist op het oogen- blik dat hem zijn krachten begaven en hij an dermaal zou gezonken zijn. 't Mag wel verwon dering barendat de man in 't minst geer. letsel ondervond en na van kleederen te heb ben verwisseld zijn werk weer kon hervatten. De soldaat II. van het 4e bat. 2de reg. inf. te Maastricht is gevankelijk naar 's-Bosch over gebracht ten einde voor den krijgsraad te worden terecht gesteld wegens diefstal van een horloge uit het badhuis aan de militaire zwemplaats. De diefstal werd door hem gepleegd tijdens hij daar als schildwacht op post stond. Te Ambybij Maastrichtzijn dit jaar de hamsters of korenwolven weder zóó menig vuldig dat door het gemeentebestuuren ook door particulieren aldaar een premie op hunne uitdelging is uitgeloofd. Men herinnert zich, dat in het hotel Olde- weld te Amsterdam een paar vreemdelingen gepakt werden die daar bezig waren met valsch geld te maken dat een Amsterdammer (die de politie gewaarschuwd had) voor hen in den wandel moest brengen. De „valsche" goudstukken die de onnoozele valsche munsters daar quasi gemaakt hadden waren volgens de bij de aanhouding loopende geruchten „bedriegelijk" juist nagemaakt en bijna niet van de echte te onderscheiden. Thans is volgens het Geïll. Politienieuws geble ken dat de zoo genaamde valsche stukken echt zijn, en dat er dus geen sprake is van valsche munt. De politie te Tiel heeft de in het Politie blad gesignaleerde koopvrouw M. Th. B., die npg gevangenistraffen moet ondergaan haar bij vier verschillende vonnissen opgelegd, aangehou den en gesteld ter beschikking van de justitie. Woensdag nacht is het bureau van politie of de zoogenaamde wachtkamer op het Goorke, eene zeer bevolkte buitenwijk te Tilburg, door eene woeste bende vernield en omvergehaald. De deur, vensteis enz., werden stuk geslagen. Zelfs de meubelen moesten het ontgelden; de tafel en stoelen werden mede op de straatsteenen uiteengeslagen. De aanleiding tot deze daad is tot nog toe onbexend. De politie doet ijverige nasporingen om de daders te ontdekken. Woensdagnacht is ingebroken in het station der Noordbr.-Duitsche spoorwegmaatschappij te Uden. In het vertrek van den stationschef zijn laden opengebroken en daaruit ontvreemd ruim 15 gulden. Overigens werd er niets medegeno men. De justitie doet onderzoek. Donderdag nacht sloeg te Lage Zwaluwe door den sterken wind een met kolen beladen aakschip van zijn anker en dreef tegen den dam, strekkende even beneden het Lage Zwaluwsche havenhoofd. De schipper en zijne vrouw en kinderen redden zich. BOKSTEL 3 September. Door drie der vier betrokken gemeenten is tot hoofd der gemeen schappelijke school te Gemonde benoemd de heer Boshouwers van Lagemierde; In zijne vergadering van den 2 September is door den raad dezer gemeente herbenoemd tot wethouder de heer II. van Lieshoutdie ver klaarde deze betrekking aan te nemen. Tevens kwam ter tafel eene nieuwe regeling der jaarwedden van de hoofden der beide open bare scholen. De jaarwedde van het hoofd der school in de kom der gemeente werd met f60 en dat van het hoofd der school Breukelen, met f113 verhoogd. Als onderwijzer aan laatstgenoemde school werd benoemd de heer H. van Genachten alhier, die bij het voorjaarsexamen als zoodanig zijne akte behaalde. Maandag had bij den molenaar Merks alhier een treurig ongeval plaats. Een jongetje van 12 jaar loopt de machinekamer binnen, komt met de rechterhand in aanraking met een in beweging zijnd ronsel en verliest in een oogenblik pink en ringvinger. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Loonopzand den 3 September 1884. Der redactie van de Echo van het Zuiden te Waalwijk. Mijnheer de Redacteur In uw geacht blad van Zaterdag jl. lees ik, hoe door kunstvaardigheid en scheppingskracht van zeker dichterlijk genie een alledaagsch voorval tot een oh zoo interessant feit wordt opge schroefd. Alledaagsch toch noem ik hel, dat de magistratuur de politie door verkeerde inlichting op een dwaalspoor worden gebracht en desniet tegenstaande het hun plicht is en plicht blijven zal elke vermoedelijke misdaad na te vorschen. Of moet men dan alleen handelend optreden als het zonneklaar is dat eene misdaad, onder welken vorm ook gepleegd is Zeer dikwijls ziet men uit een berg een muisje te voorschijn treden hier echter zijn door de fictie van eenen genialen correspondent de rollen omgekeerd. Hoe aardig toch wordt door hem de teer geliefde echtgenoote des dekkers voorgesteld, bezig in haar têerminnendheid naar 's mans gemoedsbezwaren te polsen hoe naïef moet in zijn opgesmukt verhaal een groote bulhond dienst doenhoe ijverig wapent hij allen met lange stokken; jammer dat zijn dichter- brein voor dezen keer te kort schiet en zelfs de hond niet met een verschrikkelijk wapen uitgerust op het toneel verschijnt. En verder met hoe veel vaardig hulpbetoon ziet hij met hen naar de geschikste pleegmoeder uit? Komt hun hier zijne hulp te stade, een weinig later verteren zij bij hem den pot want 't koude angstzweet druipt, neen stroomt hun tappelings van het voor hoofd gelukkig echter blijft niemand ter plaatse. Bij het zien van zulke scheppingskracht, een epos waard kan ik niet anders dan uitroepen: Owaarom ken ik dit genie niet van nabij Van ieder voorval nog zoo klein van ons nede rig dorp gaf ik hem een getrouw verslagwel wetend dat onder zijne kunstenaarshand het op zou klimmen tot een feit, dat de echo gansch het zuiden door vol majesteit zou doen wêer- galmen. Q. Q.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2