BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Amerika. BINNENLAND. ven formulier, en op de wijze bepaald bij de plaatselijke verordening, ter uitvoering van art. 172 derzelfde wet, vastgesteld door den raad dei- gemeente den 17 Juni 1870, is afgekondigd op Zondag den l4n September 1884. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk, VAN DER KLOKKEN. De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. De dagbladen melden dat twee klassen der militie zijn opgeroepen tot versterking van het garnizoen te Brussel met 900 man. Ook heeft het departement van oorlog maatregelen voorbereid om te Brussel 6000 man bijeen te trekken van de garnizoenen in de provin ciën teneinde de orde te handhaven. Het leger en de burgerwacht zouden geplaatst worden on der de bevelen van generaal Van der Smissen. De Belgische regeeriüg heeft een wets ontwerp ingediend, houdende machtiging voor de regeering om tot 1 Januari 1885 een surtaxe te heffen van buiteulandsche suiker en alle maatre gelen te nemen, die mochten blijken noodig te zijn tengevoige van wijzigingen, in andere landen ten opzichte van Belgische suiker ingevoerd. Dit wetsontwerp is reeds door de kamer van verte genwoordigers goedgekeurd. Uit Brussel wordt van 15 dezer gemeldt: De gemeenteraadzittingbijeengeroepen om van de medeaeelingen van den burgemeester omtrent de gebeurtenissen der laatste dagen te Brussel keunis te nemen had een ontzaglijken toeloop naar het stadhuis gelokt. De zittingzaal was terstond na het openen der deuren opgepropt volterwijl op den hof talrijke groepen stonden. De burgem. heeft een volledig overzicht gegeven van alle documenten welke gewisseld zijn met de ministers en den gouverneur, en van de maat regelen genomen met 't oog op de manifestaties en de later gevolgde ongeregeldheden. De heer Buis betoogde aan de hand dier stuken uitvoerig, dat de genomen maatregelencn in 't bijzonder die welke den 7en September moesten gelden, alles was wat hij kon doen voor de handhaving der orde. Hij aarzelde overigens geenszins te verklaren, dat de ongeregeldheden van den 7en betreurenswaardig zijn maar dat de verantwoor delijkheid daarvoor niet alleen op de bevolking en op de politie neerkomtdaar de houding der clericale manifestanten de bevolking tot veront waardiging bracht. Verscheidene opschriften waren beleedigend. De clericale pers lasterde de liberalen, terwijl de liberale pers tot kalmte aanspoorde. Indien de genomen voorzorgsmaatregelen onvol doende warenzou hem niets anders zijn over gebleven dan de manifestatie te verbieden. Geen maatregel toch zou zulk eene algemeeneen spontane uitbarsting van de gevoelens der menigte hebben kunnen beletten. De tusschenkomst der troepen, welke ik verheugd ben te hebben geweigerd, zou de zaak niet veranderd hebben. Ben ik bescherming verschuldigd aan al mijne medeburgers, daarom behoef ik nog geen afstand te doen van mijne meeningen. Ik zal het onderwijs en de gemeen telijke rechten weten te verdedigen ondanks bedreigingen. Ik moet hier openlijk de garde civique zuiveren van de onwaardige beschuldigin gen waaraan zij heeft blootgestaan. Hierna heeft de gemeenteraad, op voorstel van den heer Vauthieronder de toejuichingen van het aanwezige publiekeene motie aangenomen, waarbij verklaard wordt dat de burgemeester Buis zijn plicht gedaan heeft en dank betuigd wordt aan de garde civiquede gendarmerie en de politie. De koning zal heden Woensdag eene depu tatie ontvangen van 15 burgemeestersdie het compromis der gemeenten hebben onderteekend, en onder wie zich de burgemeester van Brussel zal bevinden. De bijzonderheden van hetgeen in den Zaterdag gehouden ministerraad behandeld is tracht men stipt geheim te houden. Dit verhindert niet dat vrij algemeeen gezegd wordtdat de ministers van oorlog en van marine de noodzakelijkheid aantoonden om China den oorlog te verklaren; met een voorstel om deze quaestie uit te stellen tot deD volgenden ministerraadnamen zij echter later genoegendaar er mogelijkheid is is dat er spoedig eene wending in de betrekkin gen tusschen Frankrijk en China komt. Het heet namelijk dat de militaire attaché bij het Chi- neesche gezantschap te Berlijn weldra te Parijs zal komenom Frankrijk den oorlog te verkla ren. Tot recht verstand van dit laatste kan mis schien dienen dalnaar de Pall Mall Gazette meldt, de Chineesche regeering aan den Franschen gezant Patenötre eene oorlogsverklaring had doen toekomen, maar deze heeft geweigerd haar in ontvangst te nemen aangezien hij opgehouden heeft zijn land in China te vertegenwoordigen. Indien China den oorlog aan Frankrijk wil ver klaren moet het dit te Parijs doen. De minister-presideut zal naar Saint-Dié terugkeeren, indien er middelerwijl geen gewichtige tijdingen uit China komen. De vice-admiraal Courbet heeft Donder dag jl. het rapport omtrent de gevechten op de rivier de Min verzonden. Het kan de 25sten der volgende maand te Marseille zijn. De cholera die te Marseille ded 2 7den Juni is verschenen, heeft er toi dusver in't geheel 1640 personen ten grave gesleept, 812 'van het mannelijke en 828 van het vrouwelijke geslacht. Onder deze waren er 428 Italianen. Uit Perpignandepartement Oostelijke Pyreneeënwordt gemelddat het gehucht Estoher, dat eene bevolking telt van 350 inwoners, zwaar door de cholera geteisterd wordt. Er zijn 14 personen aan die ziekte bezweken en er bleven 39 lijders in behandeling, waarvan 15 in hopelozen toestand. Te Meudon heeft in tegenwoordigheid van den Franschen minister van oorloggeneraal Campenon een tweede proefneming plaats gehad met den bestuurbaren luchtballon van kapiteins Krebs en Benard. Deze proef is slechts ten deele geluktdoordat de schroef, r.adat de ballon een kwartier ongeveer tegen een hevigen wind geworsteld had, onklaar werd. Hierdoor dreef de ballon afzoodat hij om 5.40 uren hij was om 4 uur opgegaan, nabij Versailles neder- kwam. De uitvinders zijn overtuigd dat zij eenmaal geheel zullen slagen en de minister van oorlog heeft beloofd ook een volgende proef bij te zullen wonen. De Madrische bladen maken een telegram uit Cadix bekendwaarin bericht wordtdat de overheid te Arcos de la Frontera het bestaan van een geheim genootschap heeft ontdekt, welks leus is diefstal, moord en bi andstichting. Er zijn belangrijke papieren in beslag genomen en drie personen gevatdie reeds bekend hebben dat zij tot het geheim genootschap behoorden. De groote leerlooiersfabriek van de firma J. S. Stocks 85 Co., te Leedsis Woensdag door brand vernield. De schade bedraagt f 600,000. In een staalfabriek bij Rotherham is een bak met gesmolten metaal omgekanteld, waardoor zijn inhoud stortte op een troep werklieden, die daar bezig waren. Verscheidenen bleven als door een wonder ongedeerd maar zes werden zeer ernstig gewond. De stad Cork werd Woensdagavond, te 9 uren plotseling in duisternis gehuld opeens ging overal in de straten en winkels het gas uit. Er heerschte groote opschuddingen men vloog in de richting van den schouwburg om zoo mogelijk zijn vrienden te redden. Verscheidene werden onder weg omver geloopen en bekwamen ver wondingen. Merkwaardig genoeg was de schouwburg het eenige gebouw waar het gas nog brandde. Men heeft de oorzaak niet kunnen ontdekken. Een paar minuten later werd het gas weder ontstoken. Hoe wonderlijk het met de vrijheid van godsdienst gesteld is in sommige Engelsche plaat sen blijkt uit het feit, dat te Great Thurlow, in Suffolk, de predikant der //non-conformisten" (afgescheidenen) geen woning krijgen kan, omdat niemand hem een huis wil of durft verhuren. Er staan verscheidene geschikte huizen ledig maar de predikant moet in het logement blijven wonen of zijn ambt er aan geven. Volgens een officieus bericht omtrent de onder handelingen tusschen Berlijn en het Vaticaan is Pruisen niet geneigd tot eenige verdere conces sies voordat de curie bewilligt in de benoeming van nieuwe aartsbisschoppen voor Keulen en Posen. Te Berlijn lijden vele personen, meest vol wassenen, aan zware diarrhas. Ofschoon dit aldaar in dezen tijd van het jaar geen ongewoon ver schijnsel is heeft de president van politieals hoogste uitvoerende autoriteit in zaken van openbare gezondheid aan de hoofden van politie last gegeven, dat zij alle personen van meer dan vijftienjarigen leeftijdaan die ongesteldheid lijdende, moeten doen onderzoeken door een ge neeskundige waartoe 12 artsen zijn aangewezpn. Het geneeskundig rapport omtrent iederen lijder moet ten spoedigste bij het departement van openbare gezondheid worden ingediend. De hoofden van politie moeten dit voorschrift ten uitvoer brengen, onverschillig of zij al dan niet officieel vernemen dat iemand aan de genoemde ongesteldheid lijdende is. Een kantoor en huisknecht, die ruim 20 jaren bij een koopman te Berlijn in dienst was, kreeg, een half jaar geleden, onverwachts een erfeniseen vrij aanzienlijk kapitaal en een huis met tuin in een der voorsteden, waar hij moest gaan wonen. Hij was nu een half jaar lang een heer, maar hij kon er zich niet in schikken, en dezer dagen kwam de oude getrouwe zijn vroegeren patroon verzoeken hem weder in dienst te nemen. Hij wilde zich liever gelukkig gevoelen in zijn vroe geren werkkring als knecht, dan zich vervelen als rentenier. Nu doet hij weer boodschappen en poetst hij weer schoenen als voorheen. „De duivel hale jde heele erfenis zegt hij tot zijn collega's, „ik ben blijdat ik weer voor knecht kan spelen." Te Berlijn loopt het geruchtdat Li-Fong- Paode gezant van China te Berlijn en bij verschillende andere hoven van Europa, is te ruggeroepen. Men herinnert zich, dat Li-Fong- Pao met een speciale zending naar Parijs is belast na het afbreken der onderhandelingen met markies Tseng en dat Li-Fong-Pao evenmin als zijn voorganger het geluk had met den heer Ferry tot een vergelijk te komen. De terugroeping wordt nu als een bewijs van ongenade beschouwd. Uit Shanghai is zelfs reeds naar Londen geseind, dat de nieuwbenoemde gezant Shu-Tsin-Tchin zich met een talrijk gezantschapspersoneel reeds in het einde der vorige week op een Engelsche stoomboot naar Europa heeft ingescheept. In de gezantschapskringen te Berlijn zou het vertrek van Li-Fong-Pao zeer betreurd worden. Het beroemde Ghetto, de jodenwijk te Rome, bevindt zich in een staat van volkomen afbreking tengevolge van het nieuwe stadsplan dat van lieverlede tot uitvoering komt. Terwijl voorheen de bewoners van het Ghetto daar een gedwongen verblijf moesten nemenzijn zij tot nog toe grootendeels er is daarbij meestal sprake van arme israëlieten niet te bewegen het oude historische stadsgedeeltewaar hun voorvaderen woondente verlaten. De bewoners der Via Finmara, een van de hoofdstraten van het Ghetto, die reeds is omvergehaald hebben zich geza- melijk ingekwartierd bij verwanten in de andere nog staande stratenwaardoor eene enorme overbevolking is ontstaan. Hier komt bijdat in de genoemde Via Fiumara, in de Via dell Azzimelle en in de aansluitende onreine steegjes vele israëlitische familien een jaarlijkschen huur prijs van ongeveer f2.50 voor een kamer ie betalen haddenen voor een geheele verdieping f4 of ten hoogste f10. Deze omstandigheid heeft aan het bestuur der israëlitische gemeente aanleiding gegeven tot het vormen van een co mitéteneinde de bewoners van het Ghetto te bewegenzich in de overige wijken der stad te vestigen terwijl de hulp van den prefect en den burgemeester is ingeroepen om mogelijke ongeregeldheden te voorkomen. De schrik heeft zich van de bewoners van Zuid—Italië meester gemaakt. Er zijn steden die letterlijk gebarricadeerd worden, zooals Lecce. Niettegenstaande het verbod, dat geene maat regelen van afzondering mogen genomen worden, dan na door de autoriteiten goedgekeurd te zijn, beijvert men zich om de stad tegen het binnen dringen der cholera te beveiligen. De poorten der stad zijn alle op een na gebarricadeerd; de berookinger. hebben op groote schaal plaats en het zijn de burgers, die de gezondheidskordon vormen. Alles staat stil de stad is als het ware in staat van beleg. Te Palermo worden de ingezetenen der stad zelf die na eene afwezigheid weder de stad willen binnenkomen na eene quarantaine van 26 dagen geheel ontkleed en op kosten der stad van nieuwe kleederen voorzien. De afgelegde kleederen worden verbrand. Men heeft op deze wijze gedurende de laatste dagen aan niet minder dan 200 personen nieuwe kleederen ver strekt. In de kleine steden van Columbia volgt men met misnoegen de bevelen van de regeering. Zonder de hulp der troepen zou men op de spoorwegen de rails reeds opgebroken en de geheele gemeenschap met Napels afgebroken hebben. In den omtrek van laatstgenoemde stad woedt de ziekte hevig. Er komen gevallen te NisidaSecondigliano, Arzone Casoria, Pollena, Bosco-Trecasse en Torre del Greco voor. In de stad zelf worden alle wijken geteisterd. De wijkenwaar de ziekte het hevigst heerscht zijn die van de oude stad Napels welke zich uitstrekt van het nationale museum tot de haven en van de straat Foria tot de Magdelena-brug. Er zijn straten die geheel ontvolkt zijn, zooals de via FrancescaFilangieri, Concieria enz. Dagelijks komen 5 a 600 gevallen voor. De hospitalen zijn volde geneesheeren ontbreken en het aantal vervoermiddelen is onvoldoende. De openbare macht wordt verdubbeld, de wijk meesters doen allen hun plicht, maar men strijdt niet alleen tegen de ziekte maar ook tegen de onwetendheid en het bijgeloof der bevolking. Algemeen is de mindere klasse der bevolking de meening toegedaan dat allen die in de ziekenhuizen worden gebrachtaldaar vergiftigd worden, zoodat het voor de hospitalen meermalen tot ongeregeldheden is gekomenwaarbij de bijstand der troepen noodzakelijk was. De ziekte spaart niemand eenige bedienden van het koninklijk paleis zijn reeds bezweken terwijl ook barones Gagliardi, de bankier Rocca1 en leden der hooge kringen tot de slachtoffers behooren. Het eerste werk van den koning na zijn aankomst te Napels was om aan de gemeente de uitgestrekte gebouwen „del Granilli" af te staan om tot hospitaal in te richten. Men zal er 10 a 12000 bedden kunnen plaatsen. De ligging dezer gebouwen is uitstekendzij zijn geisoleerdvan lucht voorzien en aan de oevers van de golf tusschen Portici en de stad Napels gelegen. Den 11 den dezer bezocht de koning, in ge zelschap van den minister president, den Duit- schen gezant Von Keudell en andere hoogge plaatste personende voorstad Maddalena en werd door de bevolking op de hartelijkste wijze begroet. De koning gaf den wensch te kennen, dat de vraag betreffende de verhuizing der be volking uil de ongezonde gedeelten der stad naar barakken die buiten de stad opgeslagen zouden worden nog denzelfden dag opgelost zou worden, Hij verklaarde Napels niet te zullen verlaten voor de epidemie verminderde. De zoon van den koning van Hawai is ook door de cholera aangetastdoch neemt in beter schap toe. Koningin Victoria heeft per telegraaf aan de koningin van Italië haar deelneming betuigd in het lotdat Napels treft en den wensch te kennen gegevendat spoedig verandering in den toestand kome. De koningin van Italië, die thans te Monza vertoeftheeft dit telegram haar gemaal te Napcis toegezonden. De helft van de som van 300,000 lire, die de - koning ten behoeve der cholera-lijders heeft geschonken zal besteed worden tot het oprichten van een hospitaal voor kinderen van oudersdie aan de cholera zijn overleden. --Koning Humbert heeft Napels verlaten. De minister Depretis had vooraf aan der. prefect van Rome getelegrafeerd elke demonstratie bij aankomst van den koning te voorkomen daar de koning te zeer ontdaan is door de ellende die hij te Napels heeft aanschouwd. Aan het bulletin van den 12den worden de volgende cijfers omtrent de cholera-gevallen ontleend in de provincie Napels 839, waarvan 809 in de stad Napels, en 440 dooden, waarvan 430 in de stad. Onder laatstgenoemd cijfer waren er 98 personen, die reeds vroeger aangetast waren- in de provincie Bergamo 12 gevallen en 10 doodeng in de provincie Cuneo 11 gevallen waarvan 2 te Busca en 9 dooden in de provincie Genua 49 gevallen waarvan 32 te Spezia, en 19 dooden, waarvan 13 te Spezia. Sedert de cholera te Napels verschenen is, zijn er tot den 12 dezer 's ochtends 2009 personen aan die ziekte overleden. Verscheidene geneesheeren te Napels alsook de beide afgevaardigden Capo en Placid 0zijn door de cholera aangetast. Dc keizer van Oostenrijk heeft aan koning Humbert een telegram gezonden, waarin hij zijne bewondering betuigt voor 's konings onbezweken moed bij het bezoeken der cholera-lijders, en zijne beste wenschen uit voor het spoedig ophouden der plaag. In eene der gevangenissen te Napels is een oproer ontstaan onder de veroordeelden, Zij wilden uit de gevangenis en scheeuwden dat zij er allen aan de cholera zouden stervenindien men hen er niet uithaalde. De soldaten zijn toegeschoten om het oproer tegen te gaan hetgeen hun niet dan met groote moeite is gelukt. Turijn heeft 20,000 lire naar Napels gezonden ter ondersteuning van de behoeftige cholera-lijders en hunne familien, Milaan 10,000, Ancona 1500 en Verona 1000 lire. De heer Aslor, gezant van Noord-Amerika bij de Italiaansche regeering heeft 5000 lire bijgedragen. Volgens telegrafisch bericht uit Philadelphia van 12 dezer hebben cyclonen verschrikkelijke verwoestingen in de staten Wisconsin, Minnesota en Iowa aangericht. De stad Cleark—Lake is bijna geheel verwoest. Drie personen hebben hier het leven verloren terwijl verscheidenen gewond zijn. De schade is aanzienlijk. Deze cyclonen zijn het bewijs van het einde van een zomer, gedurende welken de temperatuur buitengewoon hoog was. Thans waait een frissche bries uit het Westen. Waalwijk, 17 September 1884. Den le October a. s. herdenkt de heer Bag- 'german directeur van het rijks post- en tele graafkantoor alhier, den dagwaarop hij voor 25 jaar als ambtenaaï bij de rijkstelegraaf in dienst trad. De heer en mevrouw Eduard Jans3ens- de Horion de Corby te Tilburg, herdachten verleden Zondag onder vele blijken van belang stelling hunne 25 jarige echtvereeniging. Nadat de liedertafel „Souvenir des Montag- nards" 's morgens het indrukwekkende „te Deum laudaraus" van Verhulst had gezongenbegaf eene commissie zich naar de woning van den jubilaris, om hem namens genoemde iiedertafel, wier waardige voorzitter hij is sints nagenoeg dertig jaren een prachtig souvenir aan te bieden, bestaande in een kostbaar compleet schoorsteen garnituur. In den avond bracht de liedertafel aan het ziDeren echtpaar eene luisterrijke serenade bij fakkellicht. Honderden waren op den Heuvel saamgekomen om bij het zoo uitnemend fraaie wepler van den heerlijken zang te genieten. VSnelle postcommunicatie. Een brief voor Whalwijk, te Baardwijk in de bus gestoken des avonds ten 5 urekomt in handen van den adressant den volgenden dagnamiddags ten ongeveer 1 ure. Twintig uren dus heeft zulk een brief noodig om de distantie van een half uur af te leggen. Over 't algemeen laat de postcommunicatie tusschen verschillende gemeenten in de Lang straat, uit het oogpunt van snelheid, zeer veel te wenschen over bovenstaand voorbeeld ie echter wel een van de sterkst sprekende. De zitting der staten-generaal is voor het jaar 1884/85 geopend in de gebruikelijke ver enigde zitting der beide kamers onder voor zitterschap van Mr. J. F. F. van Esysinga. Bij afwezigheid van Z. M. den koning geschied de de opening door de gezamenlijke ministers in officieel costuum. De heer Heemskerk, minister van binnenlandsche zaken hield daarbij de vol gende rede „Mijne Heeren „Wegens den rouw over het smartelijk verlies, dat voor weinige maanden het koninklijke huis trofheeft de koning ons opgedragen uwe ver gadering van Zijnentwege te openen. „Algemeen en onveranderd was de deelneming van het Nederlandsche volkbij het overlijden van zijne koninklijke hoogheid den prins van Oranje. „De betrekkingen des konings metdebuiten- landsche mogendheden bleven zeer vriendschap pelijk. „De vloot en het leger gever, reden tot tevre denheid. „Tot nog toe bleef het vaderland behoed voor de cholera die in dit jaar een gedeelte van Europa teistert. De binnen het bereik der re geering liggende voorbehoedmiddelen worden aangewend.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2