Spanje. Engeland. Oostenrijk» Italië. Rusland. BINNENLAND. UITVOERINGEN, geleerd en dienst deed als tolk bij het Fransche consulaat. Later trouwde Lemaire met een dame van Coc-hin Chinaen hij klom langzamerhand op tot zijn tegenwoordig ambt dat hij aan zijn ongelukkig geweerschot te danken heeft. Te Tourmies in het Fransche departement Avesnes is bijna het geheele gezin van zekeren Hardy opzichter over de straatwerkers aldaar ten gevolge van het gebruik van giftige padden stoelen overleden. Zaterdag-avond 30 Aug. stierf een jong meisje van 9 jarenZondag-ochtend haar zusje van 7 en Maandag de moeder. Hardy zelf en een dochtertje van 12 jaren zijn zwaar ziek geweestmaar nu buiten gevaar. De vader van Hardyeen kenner der bedoelde planten had zijn zoon voor verschillende soorten gewaar schuwd maar deze had niet naar hem geluis terd. Zondag heeft in den tuin der Tuileriën te Parijs een feest plaats gehad ten voordeele van de be trekkingen der Fransche slachtoffers van de cho lera. Het weder was zeer schoon en dienten gevolge was eene groote menigte op de been. Het feest begon des morgens om 10 uur met het oplaten van 2500 postduiven die vcreenigingen te BrusselRijsselReims ,Charleville en Ma- reuil sur Ary gezonden hadden. Om half twee trokken tal van schiet- en gymnastiekvereni gingen met hare vaandels en muziekcorpsen door den tuin der Tuileriën. Te drie uur begon het schijfschieten en turnen te gelijkertijd werden weder postduiven opgelaten. Des avonds was de tuin electrisch verlicht en hadden een vuurwerk, balenz. plaats. Een visscher te Beaullen bij Niza heeft een belangrijke vangst gedaan. Hij heeft namelijk in zijne netten doch niet zonder groote moeite twee groote haaien gevangen. Te Elche in de provincie Valencia zijn vol gens de jongste officieele opgave in 24 uren negen personen door de cholera aangetast en zes aan die ziekte bezwekente Monforte, in de provincie Alicantekwamen drie gevallen en drie doodec voor; te Beuifallet (Benitachcll, in Alicante dertig gevallen en acht dooden en in een paar andere plaatsen eenige weinige ge vallen. Den vorigen dag was het aantal nieuw aangetasten te Elche veertien (vier dooden)te te Monforte twaalf (zeven doodenen te Novelda zeventien (twaalf dooden). De ziekte is dus in de laatste dagen in Spanje eenigszins toegenomen. Het heet dat lord Wolseley een afzonderlijk z/kameelkorps" uitrust, hetwelk 1100 man sterk zal zijn. De generaal schijnt zich dus ook niet uitsluitend op zijne expeditie te water te willen verlaten. Op het berichtdat de Boeren formeel eene republiek hebben opgezet in Zoeloe-land weet de Londensche Echo niet anders te zeggen, dan dat Engelandmits er aan het gereserveerde grondgebied niet geraakt worde tegen deze handeling niets heeft in te brengen. Engeland heeft geene jurisdictie over Zoeloe- land en het blad erkent noodedat zelfs een Boeren-bewind toch nog beter is dan in het geheel geen bewind. Het volgende, aan een telegram uit Foechow ontleendmoetin verband met al meer van dien aard, voor de Britten niet aangenaam zijn om te lezen De ongewapende toestand van Singapoer en Hongkong is genoeg bekenden de zwakheid van onze vlootinzonderheid op het stuk van wapening moet zorgbarend heelen. De kleinste Fransche schepen bezitten Vavaseurs en machi nale kanonnen. Daarentegen is de Audacious het éénige Engelsche schip in de Chineesche wateren, dat behoorlijk is gewapend. DeFran- schen kunnen acht schoten lossen tegen wij één, terwijl hunne manschappen tegenover de onze zijn als tien tegen twee. Engelandwelks be langen wel 80 pet. uitmaken is de eenige mo gendheid die zich niet voorbereidt. The Times bevat eene dépêche uit Hong kong waarin gemeld wordtdat het Fransche oorlogsschip Atalante een Hongkongsch koop vaardijschip bij het binnenkomen van de haven geënterd heeft en de kanonnen en ammunitie er van over boord wierp. Onder de kooplieden heerscht over dit feit groote verbitteringdaar dergelijke vaartuigen bij gebreke aan kanonnen, machteloos tegenover zeeroovers zijn. De Britsche admiraliteit heeft besloten het pantserschip Agamemnon naar China te zenden. Dag aan dag bevatten de bladen mede- deelingen uit welke blijken kan dat de toebe reidselen tot de Nijl-expeditie met kracht worden voortgezet. De zorgbarende berichten omtrent het zakken van den Nijl hebben heel wat twijfel gewekt omtrent de vraagof die expeditie in- het geheel wel uitvoerbaar zal wezendoch generaal Wolseley blijft op zijne gelukstar ver trouwen en laat zich door geene ongeluksvogels van de wijs brengen. Trouwenskeus schijnt er niet te wezen. Men spreekt van den weg door de woestijn en een zekere majoor Clarke cijfert der regeering voordat hij in vijf of zes maanden tijds tegen eene koste van 800,000, eenen spoorweg zou kunnen doen loopen van Soeakin naar Berber. Doch, van alle andere bezwa ren afgezien, zóó lang kan generaal Wolseley niet wachten. Hij wil in het begin van Januari te Khartoem zijn kwartier opslaan en er is geen denken aan dat hij dit zou kunnen, indien hij zyuen watertocht liet glippen voer eenen land- marsch. Van Soeakin uit zou zeker ook Osman Digna hem den weg versperren, terwijl hij thans nog hoopt Khartoem te bereiken zonder bloed vergieten. Van Gordon is te Cairo d.d. 26 Augustus eene allerzonderlingste dépêche ontvangen. Hij deelt daarin mede„dat hij de aankomst der Engelsche troepen afwacht en verzoekt Zebekr Pacha en 300,000 pond sterling te zenden. Hij bericht verder dat Berber binnen weinige dagen zal vallen en hij Soudan voor den sultan zal openenzoodra 200,000 man Turksche troepen gearriveerd zuilen zijn." Een der voornaamste leiders der fenians, Denis Duggan, is dezer dagen te Dublin overleden en van de begrafenis van dezen held hebben zijne aanhangers gebruik gemaakt een groote manifestatie te doen. Ongeveer 15000 werklieden trokken in optocht door de straten en bewezen dusdoende de laatste eer aan een man die in hun oog een uitstekend fenian was geweest en meer was niet noodig om zijne nagedachtenis te huldigen. De lijkwagen werd getrokken door vier paarden en op de kist lag de Amerikaansche vlag ontplooid en verbonden met de groene vlag. Het opschrift op de plaatwaarvan de kist voorzien was luidde: /Kapitein Denis Duggan, van het leger der Vereenigde Staten en van het Iersche leger." Michael Daviitniet minder berucht dan de doode, dien hij grafwaarts voerde, bevond zich met eenige zijner gevaarlijkste geest verwanten in het eerste rijtuig achter den lijk wagen. Van de beide dieven die te Londen drie gerechtsdienaren poogden dood te schieten is de een tot levenslangen en de andere tot 20 jarigen dwangarbeid veroordeeld. Een man die in Hyde Park een heer onder bedreigingen geld had willen afzetten, kreeg een vonnis van tien jaren dwangarbeid. Zaterdagavond ontstond in den Dnitschen schouwburg te Praagwaar de Dame aux Camélias werd opgevoerdeen paniek. Door de al te realistische voorstelling van de sterf scène in het laatste bedrijf viel een vrouw, op de hoogste gaanderij gezeten, in onmacht, en toen een brandweerman met water kwam om de be- wustelooze weder bij haar kennis te brengen meende men dat er brand was. Daarop volgde een algemeene vlucht, met achterlating van hoed, mantel enz. Verscheidene dames vielen van schrik ook in onmacht. De voorstelling kon niet geëindigd worden. De régisseur de admi nistrateur en het geheele personeel verschenen op het toonetl om het publiek gerust te stellen, doch alles was te vergeefs. Naar luid van een telegram uit Romeheeft de minister van buitenlandsche zakeu Italie's vertegenwoordigers in het buitenland opgedragen de regeeriugen waarbij zij gevestigd zijn te polsen over het plan ter vaststelling van een internationaal sanitair wetboek, ten einde Europa te beschermen tegen de Aziatische ziekten. Met dat doel zou de minister internationale lazaretten aan den ingang der Roode Zee willen oprichten en cordons trekken om elke besmette plaats. Groot is de ellende te Napels; het aantal broodelooze personen wordt er gerekend niet minder dan 200,000 te bedragen. De onlangs opgerichte gaarkeukens die kosteloos spijs ver schaften kunnen onmogelijk in de behoefte voor zien. Eene commissie van aanzienlijke personen, onder welke de princes Delia Rocca, de markies Doriaprins Santa Marghjrita, zamelt gifteu in en heeft reed9 duizenden iire, stuiver voor stuiver in de armoedige wijkenbijeengebrachtmaar de nood is te groot. Den 16den kwamen in Italië 581 cholera gevallen voorwaarvan 465 te Napels en 13 te Spezia. Het aantal dooden in beide plaatsen was 265 en 11. Men houdt zich nu met plannen bezig om door middel van openbare werken Napels ge zonder te maken. Maar hiervoor worden niet minder dan 100 millioen noodig geacht. Veertig a vijftig straten zouden doorgetrokken moeten worden. De zoon van den koning der Sandwichs- eilandenprins Kahoolgdie te Turijn zijne studiën voortzette en een gedeelte zijner vacantie te Napels was gaan doorbrengenis aldaar aan de cholera overleden volgens een ander be richt aan typhus. Naar luid een telegraphisch bericht uit Salerno aan de Stampa had er te Giftoni een gewapend oproer plaats onder het gepeupel, dat het lazaret openbrak, de verpleegden vrij liet en de ledikanten met het beddegoed op straat wierp. Voor dat de koning van Italië Zondag Napels verlietheeft hij een bezoek van den aartsbisschop ontvangen dat ongeveer een uur duurde. Uit Italië en het buitenland heeft de koning meer dan honderd telegrammen van deel neming ontvangen in de ramp, welke Napels treft. Het verzoek van den minister Depretis aan den prefect van Rome, om elke demonstratie bij aan komst van den koning te voorkomen, heeft niet veel geholpen. Eer9t werden den koning op zijn reis van Napels naar Rome aan. alle groote sta tions levendige ovaties gebrachthetgeen ook te Napels toen de koning naar het station reed, het geval was. Tal van vereenigingen hadden zich met hare banieren in de straten en aan het station opgesteld en herhaaldelijk werden de kreten „Leve de Vader des Vaderlands I Leve het huis van Savoie gehoord. De koning dankte diep bewogen en groette naar alle kanten. De minister Mancini bleef te Napels. Bij de aankomst te Rome was eveneens een groote menigte aan het station bijeen en speel den verschillende muziekgezelschappen het natio nale volkslied. De koningdie in civiel was bereikte met moeite door de menigte het salon en vertoonde zich op uitdrukkelijk verlangen op het balcon. Na een kort oponthoud zette hij de reis naar Florence voort. Dj groote buitenlandsche bladen, waaronder in de eerste plaats de Duitsche, bevatten kolom men druks over de samenkomst der drie keizers te Skierniewice en de beschouwingen hierover alsmede de veronderstellingen omtrent het doel der samenkomst blijven natuurlijk niet uit. Het Journal de St. Pétersborg allereerst be schouwt de keizersbijeenkomst als de bezegeling der reeds bestaande overeenstemming tusschen de drie rijken, als een nieuwere waarborg voor het behoud van den vrede. De bijeenkomst zegt het blad verder dient niet tot het sluiten van een formeel ver bond noch tot het treffen van bijzondere over eenkomsten maar bij elke nieuwe quaestie, wel ke aan de orde komt zullen voortaan de drie monarchen niet verdeeld maar eensgezind zijn ten einde gemeenschappelijk op te treden, waar aller belangen op het spel staan of het eens te worden waar de belangen uiteenloopeu zoodat de orderecht en vrede door allen worden ge waarborgd. Voor de drie volken is de keizer'oijeenkomst de waarborg voor een zekere ontwikkeling. VVe- derkeerig zal men dit gelijkelijk bevorderen en daarbij zullen allen een waakzaam oog houden op het stoken van anarchisten en rustverstoor ders die geen eerbied hebben voor de wet. De ontvangst van de keizers Wilhem en Frans Josef heeft geheel plaats gehad volgens het vooraf opgemaakte programma. Een enkel punt is slechts op het laatste oogenblik veranderd op uitdrukkelijk verlangen van den I)uitscheD kei zer. Noch de czaar noch een ander lid der keizerlijke familie is den Duitschen vorst aan de grens gaan ontvangen. Ook keizer Frans Jozef is alleen aan de grens ontvangen door generaal prin9 Von Wittgenstein de graven Monsine Pouchkine en Von Benkendorff. Omtrent de ontvangst aan het station meldt het Russische regeeringsblad dat bij den rit van het station naar het paleis de keizer van Duitsch- land en de keizerin van Rusland in het eerste en de keizers van Oostenrijk en Rusland in het tweede rijtuig waren gezeten. De keizer en de keizerin van Rusland namen hun intrek in den linkervleugel der bovenver dieping van het groote paleis. Op dezelfde ver dieping rechts logeerde keizer Wilhelm, terwijl keizer Frans Jozef den rechtervleugel beneden heeft betrokken. In den eersten vleugel van het paleis wonen vorst Bismarck met gevolggraaf Kalnokyde heeren Giers Von Schweinitz Von Werder RadziwillLehndorff, AlbedyllLamsdorff en Lebanoidrostovvky in den tweeden vleugel Wo- ronzoff, Daschkoff, TsherewinWolkenstein enz. De overige personen, die tot het gevolg behooren zijn in de stad, deels op het laadgoed Lowitsch ingekwartierd. Des morgens maakte prins Bismarck een op zoek bij de keizers van Ruslaud en Oostenrijk, terwijl graat Kalnoky een bezoek aflegde bij de keizers van Rusland en Duitschland. Om elf uur had in het park van het kasteel eers parade plaats waarbij de drie keizers iu Russische uni form tegenwoordig waren. Generaal Gourko werd over de houding der troepen herhaaldelijk door de vreemde vorsten gecomplimenteerd. Om 1 uur gingen de drie keizers op jacht, terwijl .de ministers een conferentie hielden. Des avonds had weder een gala-diner plaats. Daarna zijn de Duitsche en Oostenrijksche keizers huis waarts getogen. WAALWIJK. Zondag 21 dezer, 's middags 12 ure, door de liedertafel Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien in de zaal Musis Sacrum 1 Abendlied Abt. 2 Der lustige Maikafer Astholz. 4 Slotkoor uit de cantate H. J. J. v. Bree. X Waalwijk, 20 September 1884. ij koninklijk besluit is benoemd tot no taris binnen het arrondissement 's Hertogen bosch, ter standplaats de gemeente Waalwijk, A. J. Rantcandidaat-notaris, thans griffier bij het kantongerecht aldaar, uit welke laatstgenoemde betrekking hem eervol ontslag is verleendeen en ander met ingang van 1 October 1884. Z. M. de koning heeft benoemd tot voorzitter van de tweede kamer der staten- generaal voor de tegenwoordige zitting, den heer rar. E. J. J. B. Cremers, Gisteren had alhier de keuring plaats van paarden en rundveeingeschreven ter mede dinging naar de premiën, die uitgeloofd waren door de XIVe afdeeling der Noordbrabantsche maatschappij van landbouw. Door de keuringscommissie werden de premiën toegekend als volgt Paarden. Ie prijs (f25) aan den donker bruinen ruin van Adrianus Rijken te Loon- opzand, 2e prijs (f 10) aan de öjarige bruine merrie van Bartholomeus Verhoeven te Vrijhoeven- Capelle. Kalfdragende koeien. Ie prijs (f20) aan de roodbonte koe van Adrianus van der Hoeven Pz. te Sprang. 2e prijs (f10) aan de zwartbonte koe van Michiel Heijmans te Capelle. Stieren. Ie prijs (f 25) aan den valen stier van A. Sneeuw te Waspik. 2e prijs (f 10) aan den vaalbonten stier vau J. van den Hoek te Capelle. Vaarzen. Ie prijs (f 10) niet toegekend. 2 e prijs (f5) aan de roodbonte vaars van J. Loeft; te Baardwijk. De premiën werden met een diploma aan de eigenaars der bekroonde dieren uitgereikt door het bestuur der XIVe afdeeling, op de zaal van Musis Sacrum. Wij zijn verzocht mede te deelen, dat de heer J. van den Hoek, te Capelle, geweigerd heeft de aan zijn stier toegekende 2e premie aan te nemen, omdat hij overtuigd was, dat de door hem ter keuring aangeboden stier veruit de beste was van alle vijf de mede dingende en dat hem dus de eerste premie had behooren te worden toegewezen. Een lid der keuringscommissie, te Waspik woonachtig, moet openlijk gezegd hebben, dat model en haar van den Waspikschen stier hem niet bevielen en dat hij geen enkel zijner melkkoeien door dezen zou willen laten dekken. Verder had de publieke opinie de le premie toegekend aan de kalfkoe van Michiel Heij mans te Capelle, welke door de keurings commissie slechts de 2e werd waardig ge keurd. Wij wenschen in Jt geheel niet den schijn op ons te laden een oordeel over de uitspraak der keuringscommissie te vellengaarne- verklaren wij ons daartoe volkomen onbe voegd. Wij deelen alleen de klachten mede, die ons ter oore zijn gekomen en die men ons verzocht door middel van ons blad openbaar te maken. Wij achten ons hiertoe in belang der zaak zelve verplicht. Wil zulk een wedstrijd de gewenschte vruchten opleverendan is het een eerste vereisckte, dat de veefokkers een onbegrensd vertrouwen kunnen stellen in de kennis en onpartijdigheid der beoordeelaars. Is dit niet het gevaldan loopt men steeds gevaar- on tevredenen te maken en verliezen de toege kende bekroningen veel van de waarde, die zij anders zouden hebben. Zooals blijkt uit achterstaande adver tentie, heeft de sub-commissie te Waalwijk voor de tentoonstelling te Antwerpen eene vergadering belegd tegen aanstaanden Dins dagavond 77s ure, op de zaal van Musis Sacrum. Dringend sporen wij alle industrieelen, ook van andere gemeenten van ons land, aan, deze vergadering bij te wonenomdat zij eene goede gelegenheid aanbiedt ter bespre king van de middelen, die het best een flink optreden der Nederlandsche lederindustrie op die tentoonstelling kunnen bevorderen. Onder de muziekgezelschappen, die ge ëngageerd zijn om de feestelijkheden op te luisteren, bij gelegenheid van de landbouw tentoonstelling te 's Bosch te geven, behoort ook de harmonie l'Espérance van Waalwijk. Wij feliciteeren haar met deze onderschei ding die bewijst, dat zij ook in de hoofdstad onzer provincie, waar men zooveel goede mu ziek hoort, gunstig staat aangeschreven. De eerste dagen dezer week, bij gele genheid der Loonsche en Kaatsheuvelsche kermis, heerschte er op den Noordbrabant- schen stoomtram buitengewone levendigheid; dikwijls zag men twee treinen, elk van drie groote wagens, achter elkander rijden, terwijl de passagiers in de wagens als haring op elkander gepakt zaten des namiddags reden er geregeld extratreinen. Niettegenstaande die kolossale drukte is alles in de beste orde afgeloopenhet ge regeld verkeer der gewone treinen heeft geen enkele maal geleden en alle arriveerden op den bepaalden tijd. Wel een bewijs, dat er uitstekende maatregelen waren genomen om den geregelden dienst te verzekeren. Met genoegen constateeren wij overigens, dat sedert geruimen tijd de dienst op de lijnen der maatschappij niets te wenschen overlaatmen hoort niet meer spreken van déraillementen, te late aankomst of andere buitengewone voorvallen. Aan hendie met de leiding der zaken, de exploitatie en het toezicht op materieel en weg belast zijn, komt hiervan zeker de eer toe. Er zullen dit jaar noch in de eerste noch in de tweede kamer commissiën worden 0

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2