Ingezonden stukken. UITLOTINGEN. Burgerlijke Stand Uitersten op liet gebied van onderwijs. 316de STAATSLOTERIJ. benoemd tot liet opstellen van een adres van antwoord op de troonrede. De troonrede is wezenlijk ditmaal ook zooveel omslag niet waard. De minister van financien diende Vrij dag de staatsbegroting in. Het te kort is f 15,218,564, met inbegrip der misschien niet noodige 5 millioen voor zilverontmun- ting. De uitgaven ad 136 millioen, zijn ongeveer 9 millioen lager, de middelen ad f120.954,176 ongeveer 7 millioen hooger geraamd. Onder de uitgaven zijn f 17.272,900 door leening te dekken. Het gezamenlijk tekort tot en met 1885 is f 55,332,511 waarvoor uit de jongste leening nog f 42608,547 beschikbaar is. De minister wil het overblijvend tekort van f 12,723,964 dekken door terugneming van 1/5 personeel voor 't rijkverhooging overgangsrecht bij overlijden op effecten en uitbreiding daarvan tot rentegevende schuld vorderingen verhooging' en uitbreiding van het zegelrecht op effecten, nieuwe inrichting van de staatsloterijdaardoor vermindert het tekort met f 3,500.000. Voorts zijn de ont werpen nagenoeg gereed tot invoering van tabaksbelasting en tot wijziging der zegel belasting. De kamer van koophandel te Rotterdam heeft een adres aan de tweede kamer gericht, wijzende op de nadeelendie onze handel op Spanje van de toepassing van het alge meen tarief heeft ondervonden aandringt op bekrachtiging van het thans met Spanje ge sloten handelstractaatwaarbij zij belangrijke voordeelen voor onzen handel bedongen acht. De kamer van koophandel en fabrieken te Helmond heeft besloten zich niet als commissie voor de tentoonstelling te Ant werpen te constitueeren. De kamer meent, dat zoolang in het buitenland elke mededinging met het buitenlandsch fabrikaat onmogelijk blijft door de heffing van hooge invoerrechten, het voor een Nederlandsch fabrikant geen voordeel kan opleveren als hij in het buiten land tentoonstelt. De heer dr. Moutonpresident van de vereeniging voor fabriek- en handwerksnijver heid heeft zijn ontslag genomen als lid van de Nederlandsche commissie voor, de in ternationale tentoonstelling te Antwerpen. Tengevolge van het bedanken door verschillende leden der hoofd-commissie voor de internationale tentoonstelling te Antwerpen, kan weldra eene aanvulling van deze com missie met nieuwe leden worden tegemoet gezien. Men schrijft uit Hedikhuizen Door het vrijwillig terugtrekken van den burgemeesterden heer M. van Hooff, die, wijkende voor den drang der omstandigheden, eervol ontslag vroeg en verkreegzijn voor het oogenblik de moeilijkheden in het ge meentebestuur opgeheven. 't Is nu te hopen, dat de regeering spoedig in de benoeming van een nieuwen burge meester zal voorzien en geen tijd zal laten voor allerlei partij zuchtige kuiperijen ten voor- of nadeele van sollicitantenwaardoor de gemoederen maar worden verhit en opnieuw de hartstochten opgewekt. Het is gemakke lijk te vernemen wie het publiek als meest geschikten aanwijsten indien deze een flink en onafhankelijk persoon isdat hij dan zoo spoedig mogelijk het bestuur ter hand neme; hier vooral is het van belangdat alle per soonlijke overwegingen worden ter zijde ge steld en de meest geschikte benoemd wordt. Een fabrikant te Oudewater ontving dezer dagen het volgende briefje Amsterdam 15 Sept. 1884. Mijnheer Weest u zoo vriendelijk en zendt mij prijsopgave en monsters van uwe diverse soorten rook- en pruimtabak, alsmede van goed rookende sigaren beneden de f 20.per mille. In afwachting Met achting G. Doesburg. Spaarndammerplein no 15, Amsterdam. De naam onder den brief is ook te Oude water niet onbekenden alzoo bleef de vriendelijke order onuitgevoerd. Niet on waarschijnlijk zullen ook in andere plaatsen des lands fabrikanten en handelaren met der gelijke aanvragen worden vereerdmen zij daarom voorzichtig. Woensdag morgen is te Kaatsheuvel zekere J. N. dood te bed gevonden. Misbruik van sterken drank schijnt hiervan de oorzaak te zijnvolgens gerucht zou hij in een kwar tier tijds 18 borrels hebben ingezwolgen uit een ingesteld onderzoek schijnt echter gebleken dat 't maar de helft was. Gisteren is het lijk geneeskundig onder zocht. Woensdag is te Kaatsheuvel bij v. B. «en begin vau brand ontstaan door spoedig toegesnelde hulp is de voortgang van het vuur gestuit. Verleden Woensdag waren te Loonop- zand eenige kinderen bezig te spelen met een alleen staanden tramwagen. Die wagen kwam in beweging een jongen raakte er onder en brak zijn been. Een waarschuwing voor anderen. Men meldt uit Maastricht Een eenigzins opgewonden reiziger die met den avondtreir. naar Brussel moest, zijne inge nomenheid met den uitslag der laatste manifes tatie te Brussel willende luchten, riep in de wachtkamer van het spoorwegstation tegenover het aldaar aanwezige publiek „vivent les li- béraux a bas les calotins dat spoedig over stemd werd door „a bas les libéraux vivent les catholiqui s De buffethoudster die deze soesah vervelend vond, riep de op het perron in dienst zijnde maréchausséesdie den mani festant verwijderden en meenamen. Een der tegenmaiufestanten werd door deze overwinning zoo moedigdat hij den Brusselaar in tegen woordigheid der politie een slag tegen het hoofd gafover welke heldendaad de contra-manifes tant zich heel wat tegenover zijne kornuiten liet voorstaan. De reiziger miste den trein en vermoedelijk zal er tegen de heide „betoogers," maar op verschillende gronden geverbaliseerd worden. Sedert eenige dagen werd de maréchaussee Albers te Osch vermist. Thans is zijn pet drij vend in de Maas gevonden. Men heeft een onderzoek ingesteld doch het lijk is nog niet gevonden. Door de politie van Wijchen is te Nijme gen gevankelijk binnengebracht de tamboer Man- gé van het 5e reg. infanterie, die onder Wijchen was gearresteerd omdat hij zich zonder verlof uit zijn garnizoen had verwijderd en verdacht wordt van diefstal van equipementstukken ten nadeele van andere militairen van gezegd regi ment. Te Schijndel is hel keenschip Nella, toe- behoorende aan den heer T. Burgers steenfa brikant te Lobit, beladen met kribhout en liggende in de Zuid-Willemsvaartin brand geraakt en ondanks de hulp van de brandweer met de ge- heeie lading en inboedel van den zetschipper (die niet verzekerd was) door de vlammen ver nield. De schade wordt op f 3000 berekend terwijl het vaartuig voor f2100 was verzekerd. De onder Helmond afgebrande wiud- stoomgraanmolen behoorde aan den industrieel W. Swinkels en 7 bakkers aldaar. Het inwen dige is geheel uitgebrand zoomede eene groote partij graan. Alles was verzekerd de molen en granen voor f 13,500 en de stoommachine voor f 3000. De brand is boven inden molen ontstaan. De molenaar had tot ruim ÏO1^ uur gescherpt, verliet toen den molen en een oogenblik later sloe gen de vlammen er boven uit. Voor 7 jaren brandde de molen insgelijks af. Men weetdat de Leidsche schutters nogal eens in minder aangename aanraking komen met de officieren en onderofficieren na den afloop der oefeningen. Een inzender in het L. D. heeft een middel gevonden om dat te voorkomen. „Zou het geen aanbeveling verdienen vraagt hij om na elke oefening der offi cieren en onderofficieren elk door een of twee weesmeisjes thuis te laten brengen 't Vorig jaar heeft de min. v. binnenl. zaken dat middel toegepastonze volksvertegenwoordigers waren toen veilig tegen eventueele aanslagen. Wat belet den commandant der schutterij om tot zelfde middel zijne toevlucht te nemen Nadat in de vorige week ten huize van van den gep. kapt. van het O.-Ind. leger S. te Ginneken tijdens hij met zijne familie afwezig was door inklimming en inbraak diefstal was gepleegd van vele kleedingstukken Berlijnsch tafelzilver enz, is het aan de ijverige nasporingen van den wachtmeester der marechaussée, De Vogelte Bredamogen gelukkenden dief te ontdekken en in hechtenis te nemen. Het is een 23-jarige jongelingC. E. genaamd, gewe zen soldaat en thans tuinmansknecht te Chaam Eene geachte famillie te 's-Hage is in die pen rouw gedompeld. De zoon van den refe rendaris V. d. V. student in medicijnen te Leiden maakte jl. Maandag met twee vrienden een roeitochtjebij de Vink. 't Bootje sloeg om en de drie trachtten zich. door zwemmen te redden. Twee hunner kwamen aan walde zoon van den heer V. d. V., die waar schijnlijk de nabij gelegen houtvlotten wilde be reiken zonk weg in de diepte. Zijn lijk is ondanks alle aangewende pogingen, nog niet ge vonden. (D.) Woensdag nacht omstreeks half een brak er op de derde verdieping van een perceel in de Frederikstraat te Nieuweramslel een vreese lijke brand uitdie spoedig het geheele gebouw in vlam zette. Der wanhoop ter prooi sprong de bewoonster der derde verdieping, mevr. wed De Brauw uit het venster, spoedig gevolgd door haar kleinzoon, die bij haar inwoonde. De eerste overleed eenige minuten na den valvan den andere mag men genezing der bekomen kneuzin gen hopen. Hetzelfde middel ter ontkoming nam de bewoonster der tweede verdieping, juf frouw Spilte baat. Na eerst hare vier kinde ren gered te hebben door ze haar man aan een venster der eerste vei dieping toe te reiken, sprong zij uit het venster. Zwaar werd zij aan het hoofd verwond. Liefderijk werden de ge kwetsten door een buurvrouw van alles voorzien en spoedig door hulp van dr. v. d. Stempel behandeld. De brandweer, die zich d apper ge droeg was den brand le half vier meester. Hij bepaalde zich hoofdzakelijk tot het perceel, waarin hij was ontstaan, behoudens eenige brandschade aan belendende gebouwen. Woensdagmiddag is een bejaard man Bogaprls genaamd onder de gpmeente Woenscl te wa<er geraakt en verdronken. Zijn lijk werd eenigen tijd later opgehaald. Dezen zomer hebben te Scheveningen ver- scheidene dames de aandacht van de strand be— zoekers weten te trekken door hare stoute proeven in de zwemkust. Raadgevingen van de badknechts werden meteen onverschilligglimlachjeontvangen. 1 Gisteren was een van die dames bijna om het even gekomen. Een der badknechts zag hoe zij te vergeefs trachtte uit een mui te komen en hoe hare krachten haar begaven. Hij sprong ijlings op een paard dat nog een eind moest zwemmen om de dame te bereiken. Teveigeefs greep zij naar den staart van het paard maar de badknecht wist gelukkig haar hand te vatten en haar zoo behouden op het strand te breDgen. Het gerechtshof te 's-Bosch heeft H. Kuijpers oud 23 jaren, dienstbode te Riethoorn, schuldig verklaard aan kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd en haar veroordeeld tot 18 maanden celstraf. In een gering logement op het Damrak te Amsterdam, hebben de rechercheurs eene goede vangst gedaan. Een Duitscher die dezer dagen het zoogenaamde Te Huis voor militairen in Harderwijk een vrij belangrijken diefstal in geld gepleegd en naar Amsterdam de wijk genomen hadwerd daar gisteren middag in hechtenis genomen ofschoon de dief zich op het dak verscholen had gehouden. Woensdag stonden te Arnhem de twee vrouwen terecht, beklaagd op de kermis te Nij megen een aldaar vertoevend 82-jarig bezoeker, een zilveren horloge te hebben ontnomen. Tegen de eerste C. van D. werd zes-, tegen de tweede, H. B., drie maanden cell, gevangenisstraf geëischt. De uitspraak in beide zaken is op Dinsdag a. s. bepaald. Bij het huren van een nieuwe meid tc Amsterdam Mevrouw Je kunt 's Zondags om de veertien dagen uitgaan en de week dat je niet uitgaat een avondje krijgen. De dienstbode 't Spijt me mevrouw maar ik kan geen dienst aannemen, waar ik niet eiken Donderdagavond uit kan om naar het klassiek concert in het Volkspaleis te gaan. (Historisch.) (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Hoe men van het eene uiterste in het. andere kan vervallen daarvan levert de volgende kleine bijdrage tot de geschiedenis van het onderwijs in eene naburige gemeente het sprekendste be wijs opom geen afstammelingen te kwetsen van personendie reeds eenigen tijd van het wereldtooneel verdwenen zijn die in de te verhalen feilen een werkzaam aandeel hadden zullen wij zoowel de namen der gehandeld heb bende personen als den naam der plaats, waar die handelingen plaats vonden verzwijgen. Of schoon die handelingen en feiten aan velen uwer lezers ongelooflijk zullen toeschijnen, staan wij echter voor de waarheid van dezelve in want schrijver dezes heeft verreweg de meeste er van met eigen oogen en ooren gezien en gehoord. Ter zake ln 't begin dezer eeuwomstreeks den tijd dat Willem I den Nederlandschen troon beklom, was in de naburige gemeente Dde betrek king van schoolmeester vacant waaraan tevens het postje van koster en voorzanger bij de her vormde gemeente, en een salaris van pl.m. f 130 verbonden wasop eene oproeping van sollici tanten in de „Oprechte Haarlemsche courant" kwam een sollicitant opdagen het was een vlug jongeling van nauwelijks zeventien jaren oud uit een Geldersche gemeente, nabij Tiel, die de gave bezat van goed te kunnen zingen, zoo dat hij vooral daarom door den achtbaren raad der gemeente als „schoolmeester" werd be noemd en aangesteld. Nauwelijks was de nieuwe schoolmeester een jaar in" de gemeente geWeest en had de ver waarloosde jeugd zoo wat het a, b, c en een weinig spellen geleerd of hij had het reeds zoo ver gebracht van de dochter zijns buurmans (een vermogend timmerman) „klaar te vrijen" en ten huwelijk te vragen niettegenstaande de ouders van die 18jarige deern daar erg op tegen waren, gebood hun echter de noodzakelijkheid om toe te geven; en op ruim 18jarigen leeftijd was de schoolmeester gehuwd en kleine zeven maanden daarna al vaderdus alleszins met stoom vooruit en al mochten de buren praten en de toepassing maken, dat de nieuwe school meester een groote 2 maanden gesmokkeld had, de achtbare raad hield het er echter voor, dat hij slechts een paar groote maanden te laat ge huwd waszoodat alles opperbest en zonder strafgerichten afliep. Minder voordeelig echter stonden des nieuwen schoolmeesters financien en alras bleek het, dat zijn salaris ontoereikend was om in de behoeften van zijn gezin te voorzien, vooral niet toen hij met een tweede, derde en vierde spruit gezegend werd en daar hij geen werken met de handen geleerd had, noch ecnig ambacht verstond, maar den meester, tijd zijner jeugd als stokdrager bij den heer van het dorp, waar hij opgevoed was, in den jachttijd had doorgebracht, besloot hij te beproeven met jager, en visschen het brood te verdienen. Dat het onderwijs der jeugd hieronder erg lijdende was zal ieder kunnen begrijpen lang zamerhand geraakte dit al meer en meer op sloffen ea toen het getal zijner kinderen tot twaalf gestegen waswas het onderwijs te D. tot nul gereduceerdja schrijver dezes beleefde in zijn jeugd een tijdvak van circa dertien jaren, dal er te D. geen onderwijs gegeven werd, maar hetzelve geheel had opgehouden. Te dien tijde was het lokaaltje, voor onderwijs bestemd, iogeiicht voor dagclijksche woonkamer en wasch- huis er bevond zich een ruime schoorsteen in, waar spek en vleesch in werd gerookt en ge droogd een baktrog en oven, waarin gebakken werd, de muren vol spijkers, waaraan jachtge- reedscbappen waren opgehangen en midden in den overschot van het vertrek hing een ijzeren kroon voor wild aan te hangen terwijl de schoolbanken aan eene zijde tegen de muur waren opgestapeldwaarvan de hokjesdie vroeger tot borging van schrijfbehoeften en boeken gebruikt werdennu dienst moesten doen tot berging van keukengerief en eetwaren Wellicht zijn er onder uwe lezers die vragen waren de ingezetenen van D. daar zoo maar mede tevreden Of was daar destijds niets aan te doen De ingezetenen van D. waren daar mede volstrekt niet tevreden, getuige het aantal adressen, het eene al scherper dan het andere, dat door hen van tijd tot tijd aan de bevoegde autoriteiten werd opgezonden, doch welke alle zonder eenig gevolg bleven Wij begrijpen het niethoe kon dit mogelijk zijn zegt misschien iemand uwer. Hoe onbegrijpelijk dit ook schijnen moge, toch is het de waarheid; maar hoe die waarheid mogelijk is zal u duidelijk worden waarde lezerwanneer gij weet dat de eerste haas die de meester in het jachtseizoen schoot, voor den schoolopziener en de tweede voor den burgemeester was en hij zich durfde beroemen, dat zoolang schoolopziener en burgemeester de hazer. van hem aannamen hij de klachten en adressen der ingezetenen zooveel telde als eene nul vóór het cijfer. Meer dan een halve eeuw bleef deze toestand voortduren en ofschoon het uiterst zeldzaam plaats vindt, dat een onderwijzer 50 jaren op dezelfde plaats onderwijzer is, te D. gebeurde dit echter, doch zonder dat er iemand gevonden werddie den onderwijzer kwam feliciteeren wel had dit plaats toen de tijd vervuld werd, dat hij zijn 50ste jachtacte ontvingwaarvan een vreugdedag onder Nimrod's zonen gemaakt werd, maar waaraan doof geen enkel lid der gemeente werd deel genomen. De ingezetenendie kinderen haddenen daarom in het onderwijs het meeste belang steldenwerden destijds gedwongen dezelve elders naar school te zenden hetwelk in den zomer in naburige gemeenten kon plaats vinden, maar in den wintertengevolge der slechte wegen, onmogelijk was zoodat zij genoodzaakt werden op kostscholen hun heil te zoeken, het welk maar weinigen konden bekostigen. Ziedaar, waarde lezereen uiterste van onder- wijsverzaking verlaging en verguizing, waarvan in ons gezegend vaderland wellicht geen tweede voorbeeld te vinden is. Wij hebben ons voorgesteld in een der vol gende nummers vaD dit blad een ander uiterste, doch van geheel anderen aarddaar tegenover te stellen. Waalwijk SeDtcmber 1884. V. d. K. Getrokken prijzen naar de geschreven lijst. 4de klasse. Trekking van 17 September. No. 6179 f 5000; no. 2583 f 1500; nos, 919 eu 15575 ieder f 400; nos. 6634, 7402, 12249 en 20171 ieder f 200; nes. 4647, 6104, 8897, 13557 14951 16015, 17870 en 18874 ieder f 100. 4e klasse. Trekking van 18 September. No. 16095 f 1000 nos. 1341 en 18768 ieder f 100. 31/2 pets. Pruisische loten a thaler 100 A an 1855. 37ste seriëntrekking op 15 September 1884. 11 21 31 72 108 159 164 172 226 260 277 288 365 389 406 421 422 439 468 493 559 594 609 640 642 677 682 697 710 728 751 840 864 868 885 898 901 907 942 975 981 983 1034 1109 1155 1274 1276 1296 1322 1326 1329 1349 1380 1409 1499. Betaalbaar 1 April 1885 met Thl. 119. Van den 6 tot en met 19 Sept. 1884. WAALWIJK. Ondertrouwd Adrianus Cornelis Pulles22 j., met Maria Anna van Gerwen, 27 j. BevallenMaria Norberta van den Meijden- berg, geb. Hamersd. Maria van Woensel, geb. van de Sande, d. Cornelia Lubsegeb. van Boxtel, d. Adnana Maria de Kort, geb. de Kort, d. Henriette Verwiel, geb. van Mierop, d. Johanna M. van Geenen, geb. Buitenkamp, z. Antonetta Petr. van den Pangaard, geb. van Steensel, d. Abigaël de Rooij, geb. Maaskant, z. Theodora de Graafl', geb. van Mier, z. Gertrudis Johanna van Es, geb. Janssen, d. Overleden-. Adriana Maria Helena Elshout, 4 maanden. Sophia van der Aa17 jaren. Maria Kuijs, 2 maanden. Adrianus .Snaphaan, echtgenoot van Johanna Schambergen, 69 jaren. Johannes van Kuijk, 9 maanden. Hesje Stada 5 maanden. Adriana Maria Cornelia van Steen* sel, 5 maanden.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 3