Nummer 76. Donderdag 25 September 1884. 7e Jaargang. 01, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. n ANTOON TIELEN Bekendmakingen De soldaat van de landweer BUITENLAND. Belg ie. Frankrijk. UIT G E V E« Waalwijk.# Eene Novelle. De Echo van het Zuiden, m Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duisch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De burgemeester der gemeente Waalwijk ter afkondiging ontvangen hebbende het kohier voor de belasting op de paarden en andere trekdieren, over het dienstjaar 1884/85 verwittigt de belang hebbenden dat genoemd kohier door heeren gedeputeerde staten van Noordbrabant op den 16n September 1884 is invorderbaar verklaarden gedurende acht dagen op de secretarie dezer ge meente voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Waalwijk, 20 September 1884. De burgemeester voornoem 1 VAN DER KLOKKEN. Burgemeester en wethouders van Waalwijk; gelet op art. 264 der wet tot herziening der ar tikelen 264, 265, en 266 der gemeentewet (Staats blad no 102) maken bekend dat het kohier van den hoofdelijken omslag over 1884, door heeren gedeputeerde staten van Noord brabant bij besluit van den 16 September 1884, G no 70 is goedgekeurd en gedurende vijfmaan den op de secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Waalwijk, den 21 September 1884. Burgemeester en weth. voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De secretaris F. W. VAN LIEMPT. Het gemeentebestuur van Waalwijkgelet op de wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Brengt ter algemeene kennis dat het gemeente bestuur voornoemd voornemens is de thans aan wezige schietbaan op den Meerdijk, gelegen alhier in sectie B no 552, te herstellen en uit te breiden, met bericht dat de daartoe strekkende stukken en teekeningbedoeld in art. 5 der voorschreven wet, op de secretarie der gemeente ter kennis neming zijn ter visie gelegd en dat op den l4n dag Pa dagteekening dezerzijnde den 6 October 1884', door burgemeester en wethouders des voor middags ten 11 ure, op het gemeentehuis eene zitting zal worden gehoudenten einde een ieder gelegenheid te geven zijne bezwaren tegen die uitbreiding, mondeling of schriftelijk in te brengen, Waalwijk 22 September 1884. Het gemeentebestuur voornoemd De burgemeester VAN DER KLOKKEN. De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. XXXXI. „GijGij Misleid mij nietSuzeGij denkt dat ik op het punt stond van een dwazen stap te doen en nu tracht gij mij gerust te stellen „Ik beloof nooit iets dat ik niet houden kan. Kom mede naar uwe kamerwaar ik u twaalf duizend thaler op de tafel zal voortellen. O Hermine, wat ben ik gelukkig, dat ik u kan helpen Ga naar uw vaderhij roept uzeg hem dat het geld, dat hij noodig heeft, er is..... Geloof mij tochzoo waar ik eene eerlijke vrouw ben ik heb het geld hier in mijn zak. Ik heb er hem niets van gezegdga heen, en zeg het hem De boekhouder had zijn patroon naar een boomstam gevoerddie naast de brug lag. Koortsachtig bevende zat de man daardoor Suze's mantel gedekt. „Kom, vader, kom!" riep zijne dochter. „Het is hier te koud, de wind blaast over den stroom Onderweg zal ik u eene blijde tijding mededee- lenKom, nu op weg!" Door Hermine en Hessier ondersteund liet Bomer zich voortleiden; hij scheen onbewust van hetgeen er met hem plaats had. Suze ging vooruit en opende dejtuindeur. Van de overige bewoners des huizes had niemand iets van het voorgevallene bemerktmen bracht den fabrikant te bed. De vriendinnen traden de zijkamer der benedenverdieping binnen. Eerst stak Suze eene kaars aan en trok vervolgens de uitgeputte Hermine naar de sofa. „Hier hebt gij het geld riep zij zegevierend. De Antwerpsche liberalen hebben het verstandige besiuit genomen hunne op 11. Zondag bepaalde manifestatie tegen de schoolwet achterwege te laten. Naar La Meuse van Luik vermeldtzou in eene bijeenkomst der voornaamste chefs van de burgerwacht besloten zijn dat de geheele buigerwacht tot handhaving van de orde zal worden opgeroepeu op den dag waarop de school wet in de Moniteur Beige verschijntmaar dat de burgerwacht het bevel zou krijgen onmidde- lijk in te rukken zoodra men het leger tusschen- beide laat komen. In een onderhoad met een journalist ver klaarde de burgemeester van Brussel niet te gelooven dat ernstige onlusten te wachten zijn op den dag der afkondiging van de schoolwet. Hij zal een besluit nemen waarbij alle samen scholingen worden verboden. De geheele schut terij zal op den dag worden opgeroepen. Mochten de troepen tusschenbeiden komen dan zal de burgemeester onmiddellijk de schutterij te rugtrekken. De Ligue d'enseignement zal het initiatief nemen tot bescherming van de liberale scholen en om den schoolpenning weder in wer king te brengen. Het is volkomen juistdat de regeering mi litaire maatregelen genomen heeftmaar ern stige onlusten zijn er alleen te duchten, wanneer de regeering een ontwerp van wet mocht aan bieden tot beperking van de gemeentelijke pri vileges en daarvoor bestaat werkelijk vrees. BRUSSEL, 21 September (middernacht). In den Moniteur beige is de nieuwe schoolwet afgekondigd voorzien van de koninklijke be krachtiging en gecontrasigneerd door de minis ter van binnenlandschezaken en justitie. Zij wordt voorafgegaan door een rapport van den minister van binnenlandsche zaken aan den koningen gevolgd door verscheidene organieke besluiten. Een dezer besluiten spreekt de sluiting uit der koninklijke athenaea (gymasiën) te Yperen te Bouillon te Virion en te Dinant, en de opheffing fXCTMeTtwTafiw?r/yv>-w>agwuKBaKaiiK«uuMMa«MapBrrTwwrm«B» Zij telde twaalfduizend thaler op de tafel. Hermine staarde met strakken blik op het geld. „Het is mij als of een droom mij betoovert!" riep zij. „En toch waakt gijzie slechts rondom u." „Dan is het een optisch bedrog." „Het zijn goede banknoten ter waarde van twaalf duizend thaler." „En hoe zijt gij daaraan gekomen „Vraag mij niets, lieve Hermine, vraag mij niets „Gij hebt Kohier gesprokenBeken het maarniemand dan Kohier heeft zooveel geld." „Neen waarachtig niet 1" riep Suze opsprin gende. „Met zulk een slecht mensch als Kohier, spreek ik niet. Er zijn wel andere menschen die helpen willenOf vreest gij misschien dat ik het geld op eene onredelijke wijze heb weten te krijgen „Ach daar zijt gij te braaf toe Maar zeg het mij dan Suze." „Ik kan en mag er u vooi 's hands nog niets van zeggen de vriendschap zendt u deze som wees daarom dankbaar en gebruik ze ter uwer redding. Gij belooft nu niet naar Kohier te gaan en kunt uwen Frederik getrouw blijven." Als droomer.de betastte Hermine de banknoten, die allen het kenmerk der echtheid droegen. En er waren er twaalf, de geheele groote som, welker verkrijging men onmogelijk geacht had, lag daar voor haar. Hermine was overspannen; zij gevoelde het niet hoe zwak zij was de gedachte van zich van den gevreesden Kohier losgemaakt en toch haren vader gered te zienelectriscerde haar als het ware. Snikkende drukte zij hare vriendin aan haar hart en bedekte haar gelaat met kussen en tranen. „Ik vraag u niets meerSuze neen ik vraag u niets meer 1 Het geld ligt daar voor mij, gij van het college royal (progymnasium) te Thuin. Een ander besluit beperkt het aantal normaal scholen (kweekscholen en normaallessen van den staat) tot 1 8. BRUSSEL22 September (8 uur 40 min. 's ochtends). Eene kennisgeving van de burge meester is aangeplakt inhoudendedat lipt de plicht is van alle goede burgersde wet te gehoorzamen. Manifestaties op de publieke straat zouden gevaarlijk zijn voor de openbare rust en zijn derhalve tot nader order verboden. De aanstaande gemeenteraadsverkiezingen bieden wettige wapenen om de wetwelke het onder wijs benadeelt, te bestrijden. De burgemeester doet een ernstig beroep op alle burgersom de orde te handhaven, tevens kennis gevende dat elke samenscholing waarvan rustverstoring te duchten zou zijn verstrooid zal worden. De geheele garde civique is voor heden avond onder de wapenen geroepen. Eene kennisgeving van den burgemeester verbiedt alle samenscho lingen. Van het gebouw der Association libérale waait eene zwarte vlag Tot dusver heerscht er in de stad volkomen rust. BRUSSEL, 23 September. Den geheelen dag heerschte er in de stad veel drukte. Er was eene talrijke menigte op de been, maar zij be stond meest uit nieuwsgierigen en wandelaars. Eenige groepen waren in het midden der stad aan het roodloopeD, zingende en schreeuwende, maar de politie dreef ze zonder moeielijkheid uiteen. Nergens werd men handgemeen ner gens zag men eenigen ernstigen oploop. Den ge heelen avond is overal de orde gehandhaafd. Er is een besluit genomen tot uitzetting van den directeur der Nationalwegens zijne hevige re- publikeinsche artikelen. De commissie voor de begrooting zal den lsten October haren arbeid hervatten. De voorzitterde heer Rouvierheeft voor eenige dagen eeDe bijeenkomst gehad met den minister president om te vernemen wanneer de regeering de kamers denkt bijeen te roepen vermits de commissie voor de begrooting de hervatting harer werkzaamheden daarvan laat afhangen. hebt het gebracht en dat is mij genoeg. Later zullen wij afrekenenik neem het van u als geleend geld aan." „Zoo als gij wiltmaar ga eerst uwen vader gerust stellen, die nauwlijks zich zelf bewust is." Zij overlegde nuwat er het eerst te doen was. Daar trad de boekhouder binnen. „Hessier," riep Hermine, hebt gij vader reeds den uitslag uwer reis medegedeeld „Neen antwoordde de oude man treurig. „Zijn toestand is van dien aard dat het mij bedenkelijk voorkomt." „Zeg hem dan dat het geld er is." „Hermine 1" „Neem die twaalfduizend thaler met u." De trouwe bediende sloeg een blik op de bank noten. „Wat is dat?" „De som, die ons redden kan." „Wie heeft ze bezotgd?" „Vraag niets begeef u slechts tot mijn vader!" Luid weenende wierp zij zich om zijnen hals. „Hessier, zeg wat gij wilt, maar laat mij verder met rustik kan u heden niet langer te woord staan mijne krachten zijn uitgeput. Het geld is op eene eerlijke wijze verkregen dat zij u genoeg. Ga ga toch bid ik u De boekhouder beschouwde de banknoten, die hij weldra als echt erkende. Na ,ze geteld te hebben zag hij het jonge meisje vragend aan. „Gij zult alles later vernemen antwoordde Hermine „zoodra het gevaar afgewend is." Daarop duwde zij hem zachtkens de deur uit. De beide vriendinnen zaten eenigen tijd zwij gend op de sofaSuze hield Hermine's hand in de hare en zag haar met een van vreugde stra- lenden blik aan." „Wacht nu blijmoedig Frederiks terugkomst affluisterde zij na eene lange pauze. „De Immers zij had besloten tien a twaalf dagen vooraf bijeen te komen. De minister-president nu heeft den heer Rouvier te kennen gegeven, dat het parlement niet voor den aanvankelijk be paalden tijd zou worden bijeengeroepen. Het zal dus omstreeks het midden der volgende maand zijn dat het parlementaire werk hervat wordt. Havas meldt dat geen enkel telegram van Pic-Aigu het bericht omtrent een gevecht bij den Kinpai-pas (waarbij de Chineezen totaal gesla gen zouden zijn) is komen bevestigen. Den lSden dezer kwamen te Marseille een paar meerdere sterfgevallen ten gevolge der cho lera voor, namelijk 7. Sedert eenigen tijd had het gemeentebestuur opgehouden het getal dooden bij plakkaat op het raadhuis, bekend te maken. Nu echter is die bekendmaking weer gevolgd, en dit heeft zekere onrust onder het publiek ver oorzaakt. De reden voor deze openbaarmaking ligt evenwel /oor de hand. Het gemeentebestuur wil de waarheid doen kennen eensdeels om overdreven valsche geruchten, die allicht zouden kunnen verspreid worden tegen te gaan en anderdeels om de bevolking te doen gevoelen dat behoedzaamheid bij het gebruik van fruit enz. steeds in acht moet worden genomen. Te Toulon wordt een groot liefdadigheidsfeest voorbereid om wat geld bijeen te krijgen ter ondersteuning van de armen die door de cho lera dierbare betrekkingen verloren hebben of in ellende gedompeld zijn. Het kasteel van onzen landgenoot A. Willet, den bekenden kunstverzamelaar in het departe ment Seine et Oise gelegen in Le Yésinet, rue du Chatou is in den nacht van 13 op 14 dezer een prooi der vlammen gpworden. Een kostbare verzameling schilderijen uit de oude school, een haast eenige collectie Delftsch aardewerk en vele onder kunstkenners vermaarde oude wapenen zijn totaal vernield. Met moeite ontkwamen de heer Willet en zijn getrouwe reiskoerier Soeber het gevaar van in de vlammen om te komen. Twee vrouwelijke dienstboden die uit de vensters van de derde verdieping sprongenwerden zwaar gekwetst. Onmiddelijk na het bijeenkomen der kamers zal door den president der commissie, welke het onbeschaamde ambtman die zoo trotsch is op zijn geld mocht zijn doel niet bereiken, en kan van toorn en spijt bersten. Wij hebben hem niet noodig, hij moge op zijn riddergoed blijven en een oude vrijer worden." „Suzehoe is het u toch mogelijk geweest?" „Daar komt gij weder met uwe lastige vraag! Zoo gij het nog eens doen duftdan vertrek ik op staanden voet en kom nooit weer terug dat kom er dan van." „Verlaat mij nu toch niet „Zwijg dan en geloof mijdat er nog men- schen zijn bij wie het hart op de rechte plaats zit." Hermine kon niets vernemen; eindelijk berustte zij te meer daar zij een onwankelbaar vertrouwen in Suze's eerlijkheid bezat. Suze moest nu ver halen hoe zij den fabrikant ontmoet had. „Jahet was hoog tijddat ik aankwam riep zij uit. „Dicht bij de brug zag ik een man nedergehurkt. Door angst gedreven sprong ik over het grasperk en herkende uwen vader die nedergeknield scheen te bidden. Daar ik den toestand kendewaarin hij verkeerde, vreesde ik het ergste. Ik sprak den armen man toe, richtte hem op en geleidde hem naar de brag. Met bevende stem herhaalde hij telkens den naam zijner dochter waarlijk ik hield uw armen vader voor krankzinnig. Om hem te verhinderen van de brug te springen ging ik dicht naast hem immer herhalende, dat alle gevaar gewekt, was. Op mijne vraag of hij mij kende, antwoordde hij met onverstaanbare woorden. Verder wendde hij geen poging meer aan om zich van het leven te berooven hij wilde zich slechts haasten, ten einde een brief te vernietigendien hij in zijne kamer had laten liggen. Zoo kwamen wij ge lukkig over de brugdaar vond ik u machte loos bij de leuning nederliggen. Het overige weet gij zelve."

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1