Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk, Rusland. BINNENLAND. werken van Fo-kin voltooid zijn. Niettemin verliet hij bij het eerste schot der Franschen het arsenaal en verborg hij zich in een Boud- dhisten-klooster. De Britsche kanonneerboot Wasp is Maan dag vroeg bij Tory-Island verongelukt. Slechts zes man der equipage zijn gered. Men vreestdat vijftig personen bij het ver ongelukken van de kanonneerboot Wasp zijn omgekomen. Aan boord waren acht marine commissarissen. De kapitein en officieren bevinden zich niet onder de geredden. De Wasp was eene schroefboot van 465 ton, met vier kanonnen. In December 1881 werd zij te Devonport uitgerust voor „bijzonderen dienst". Deze bestond langen tijd in het be waken der Iersche kust ten noordwesten maar nu drie maanden geleden besloot de admiraliteit hare diensten anders te benutten. Op haar zouden zekere commissarissen voor de vissche- rijen en de havens van Ierland van plaats tot plaats worden overgebrachtom daar hunne onderzoekingen voort te zeiten, officieele gegevens in te zamelen enz. Aanvankelijk liep het geruchtdat deze com missarissen acht in getal zich aan boord der Wasp bevonden maar gelukkig heeft zich dit bericht niet bevestigd. De commissarissen hadden wat de Engelschen noemen a narrow escapeen zoo ook vele (35) Iersche konstabels, welke de Wasp order bad te Moville in te schepenom hen naar Innastrahock Island aan den mond van Lough Foyle, over te brengen, waar hunne tegenwoordigheid vereischt werd bij eene gerechtelijke executie. De Wasp bevond zich op weg naar Movillevan Westportwaar zij geankerd lagtoen haar het ongeluk over kwam. Tory Islandwaarop de Wasp verbrijzeld werd, is een eiland ter lengte van ongeveer 2y2 en ter breedte van ongeveer ééne Engelsche mijl. De noordkust is hoog en steil, maar zuidwaarts wordt de grond allengs platter. Het eiland is bewoond door een zevental gezinnendie geheel van de vischvangst afhankelijk zijn. Trinity House heeft hier een vuurtoreu neer gezet die zich 122 E. voet boven den zeespiegel verheftmaar de ongelukkige Wasp heeft hij niet kunnen redden. De ramp moet eene ware overrompeling zijn geweest. De geredden, waartoe geen enkele officier behoort, hebben vermoedelijk hun leven te danken aan vis3chers-booten die hen bij het aanbreken van den dag opvischten. Het heet dat vele lijken aan wal zijn gespoeld op het vasteland. Mocht zich dit bevestigen dan zou daaruit blijken dat de Wasp uiteenslagen werd. De sneltrein van York naar Liverpool is Zaterdag bij Todmorden gederailleerd. Het verkeer was gedurende twee uren gestremd de weg was op een groote uitgestrektheid bescha digd. Verscheidene reizigers zijn gewond en een groot aantal heeft belangrijke kneuzingen bekomen. Hevige stormen en donderbuien hebben in verscheidene deelen van Engeland groote schade aangericht en ongelukken veroorzaakt. Op den top van den Snowdon (den 'noogsten berg van Wales) is een hut, waarin een gezel schap toeristen voor den regen schuilde door den bliksem getroffen. Een der toeristen werd gedood. Te Genua woedde ook Maandag een hevige orkaan, waardoor o. a. een dagbladen-kiosk, met twee personen er in omver woei. KAAPSTAD 25 September. In eene gisteren naar aanleiding van den verontrustenden toestand in Bechuanenland gehouden vergadering van in vloedrijke personenwerden met algemeene stemmen moties aangenomen ia welke wordt geprotesteerd tegen het schenden der Transvaal- conventie door de Boeren als noodlottig voor de Britsche suprematie in Zuid-Afrika en in welke aan Engeland de verzekering wordt ge geven van de loyaliteit der kolonisten en van hunne bereidwilligheid om het in stand doen blijven van den handelsweg in Afrika's binnen land te ondersteunen. Over het geheele land worden soortgelijke vergaderingen gehoudenwelke grooten bijval vinden. CALCUTTA25 September. Een ernstige opstand in de gevangenis van Mundalay is met veel bloedvergieten onderdrukt. Het heet dat verscheiden honderden misdadigers gedood zijn. Overal waar de keizerlijke familie zich bij het houden der legermanoeuvres in de Rijnprovincie vertoontwordt zij met de meeste geestdrift ontvangen. Gisteren was de beurt aan Munster om den grijzen keizei met den kroonprins en zijne gemalin, benevens de prinsen Wilhem en Heinrich in zijn midden te hebben. De vorstelijke personen kwamen in den namiddag in de feestelijk getooide stad aan waar hun door het gemeentebestuur een diner werd aangeboden. Des avonds vertrokken zij weder naar Brühl. Graaf Herbert Yon Bismarck is voor hij zijn gezantschapspost te 's-Hage gaat betrekken, nog een pleizierreisje naar Schotland gaan maken, waar hij den prins van Wales te Abergeldie be zoekt en eenigen tijd de gast van graaf Fife zal zijn. Het vermoeden door de Engelsche bladen geuitdat hij met een politieke zending is belast, wordt als ongegrond beschouwd. Als een nieuw bewijs dat de socialistische partij niet stilzitwordt gemeld dat zij met hare candidatenlijst voor de verkiezingen op 28 October reeds geheel gereed is. Zij stelt ditmaal candi- daten in 144 districtenwaarvan 68 in Pruisen, 16 iu Beiereu 23 in Saksen en 37 in de overige bondsstaten te zamen. Onder die 144 zijn er natuurlijk velealwaar voor een socialistischen candidaat geen kans op de meerderheid bestaat. Intusschen blijkt uit de lijstdat de partij zich niet heeft gehouden aan het besluit van haar cocgres tc Kopenhagen, volgens hetwelk niemand in meer dan één district tot candidaat mocht worden geproclameerd. De voornamste partij hoofden tochals BebelFrohme, Hasenclever, Vollmarenz., zijn voor tweedrie en meer districten candidaat gesteld. Naar berekening zullen in 38 a 40 kiesdistricten de andere partijen een ernstigen strijd tegen de socialisten moeten voeren. Te Hamburg is weer een moord gepleegd. Eeu machinistdie van zijne vrouw gescheiden leefdedrong in hare woning binnen waar hij verschrikkelijk begon te razen en te tieren en toen de man des huizeseen meubelmaker, hem bedaard verzocht heen te gaan stak hij dezen onverhoeds met een mes in Ren buik, zoodat de ongelukkige dood neerviel. Nog een spoorwegongeluk. Uit Bern wordt geseind dat twee treinen, de een van Morteau de ander van Locle komende bij Villers tegen elkander in zijn gereden. De twee locomotieven zijn geheel vernield. Een dame is gedood. Van een anderen reiziger zijn de beide beenen afge sneden. Een groot aantal personen zijn gewond, waarvan vijf zeer ernstig. Te Lucern heeft zich de Russische pianist en componist Jozef Rubinstein, een verre bloed verwant van Anton Rubinstein van het leven beroofd. Hij was eerst 35 jaar oud. De reden van zijn heillooze daad is ontmoediging geweest, daar hij zich ondanks zijne pogingen nog geen naam had verworven. Hij was een uitstekend pianistmaar een middelmatig componist. Hij heeft de partituur van Parcifal van Rich. Wagner voor de piano bewerkt. Er zijn te Weenen nog 21 personen in hechtenis genomen als medeplichtigen van de vijf eigenaars der geheime anarchistische drukkerij, die onlangs gevat werden. Te Wiener Neustadt en te Neunkirchen bij Weenenzijn een paar diefstallen gepleegd in dynamietmagazijnen. In het stadhuis te Weenen heeft een ontploffing van dynamiet in een pijp van een privaat ver borgen vrij aanmerkelijke schade aangericht. En de burgemeester van Wiener Neustadt ontving een paar brievenwaarin hij bedreigd werd met wraak wegens zijn toelaten van de terechtstelling der anarchisten en moordenaars Stellmacher en Kammerer. Bij het station Aszod in Hongarije is een sneltrein op' een goederentrein geloopen. Twintig passagiers werden gekwetst en een con ducteur bekwam zeer ernstige wonden. Dit is nu sedert een paar weken het tiende ongeluk op den Hongaarschen staatsspoorweg. De negen andere waren niet ernstig. Maar de regeering heeft toch wegens die herhaalde ongelukken be sloten een nauwkeurig onderzoek omtrent het bestuur der spoorwegen in te stellen evenals ook omtrent het postbestuurdat veel te wen- schen overlaat. Uit het Russische gouvernement Jaroslaw wor den weer „agrarische" gewelddadigheden bericht, in den trant van de Iersche. In het district Poschechor.sk is een pachter door boeren uit den omtrek aangevallenomdat hij tegen hun zin grond gepacht en bebouwd had. Men overviel hem bij het binnenhalen van den oogst. Zijn paarden werden weggenomen en zijn bedienden af gerost. Hij zelf wist zijn aanvallers te ont vluchten. Een 150-tal manneD houden nu zijn hoeve bezet. Er zal militaire hulp noodig zijn om de rust te herstellen. Te Rownoiein het gouvernement Saratow hebben de boeren de aldaar wonende Duitschers aangevallen. Tien personen werden gedood en 30 gewond. Volgens de Russische berichten, ligt de schuld aan de Duitschersomdat zij de Russen bij hun spel lastig vielen. Het hoofd der plaatse lijke politie trachtten de vechtenden te scheiden maar is daarbij gedood. Dat men in geruimen tijd verder niets nopens de Siberische peet in Rusland hoorde, blijkt eene zeer voldoende en afdoende reden te hebben gehadhet was aan de dagbladen ver boden er over te spreken. Thans begint, o. a. in den omtrek van Odessa de sterfte onder de menschen wat bedenkelijk te worden en heeft de censuur toegestaan dat er over geschreven wordt. Uit de Wesnik van Odessa blijkt, dat er menschen sterven dat de ziekte van de een op den ander wordt overgebracht en dat zij kwaadaardig is. De geneeskundige inspecteur drong dan ook bij het provinciaal gouvernement aan op het nemen van krachtige maatregelen ter beteugeling van de epidemie. Waalwijk, 27 September 1884. Het wetsvoorstel betreffende art. 198 der grondwet is gisteren door de tweede kamer onveranderd aangenomen, met 68 tegen 14 stemmen. De kamer is daarop uiteen gegaan. De eerste kamer is bijeengeroepen tegen Woensdagavond 8 uur. Naar men verneemt, is de minister van oorlog voornemens in de volgende maand eene militaire commissie naar de provincie Noordbrabant te zenden ten einde inlandsche paarden voor het leger aan te koopen. De commissie zou op drie of vier verschillende plaatsen zitting houden, en wel vermoedelijk te Ravenstein Raamsdonk en Zevenbergen. De onderhandelingen omtrent het verkrijgen van een collectieve plaatsruimte voor de Neder- landsche afdeeliug op de internationale tentoon stelling te Antwerpen zijn zoo ver gevorderd dat de Nederlandsche hoofdcommissie verzekerd is van een gunstige plaatsonmiddellijk gren zende aan de galerie d'entrée van het gebouw en aan de Belgische afdeeling. Een circulaire van genoemde commissie aan de inzende-s wacht slechts op de ontvangst van enkele nadere in lichtingen. Daarbij zalonder voorbehoud der inwilliging van de door de regeering toegezegde rijkssubsidieeen aanzienlijke verlaging op de plaatshuur worden verleend en de termijn voor inzending der aanvragen tot uiterlijk 1 Novem- der a. s. worden verlengd. De omstandigheiddat bij voortduring frauduleuse invoer van vee in de provincie Limburg plaats heeften dat de strengste sur veillance en de uitloving van premien daaraan geen einde hebben gemaakt, heeft den commis saris des konings in dat gewest tot het voorstel geleid dat bepaald worde dat op den afstand, bedoeld bij artikel 177 der algemeene wet van 26 Augustus 1822 (Stol. no 38), ieder stuk rundvee van een document af te geven door de administratie van 's rijks belastingen moet worden voorzien. De minister van binnenlandsche zaken heeft over de uitvoerbaarheid en het doeltreffende van dezen maatregel het gevoelen van de overige commissarissen des konings ingewonnen. Hier achter vindt men eene aankondiging betreffende het Stout der heeren Van Vollenhove Co., te Amsterdam waarop wij de bijzondere aandacht onzer lezers vestigen. De zeer gunstige reputatie en het voortdurend toenemend debiet zijn de beste bewijzen voor de uitstekende eigen schappen dezer biersoortwelke te gelijk aan genaam van smaak voedzaam cn versterkend is, en zich verheugt in de aanbeveling van zeer vele geneeskundigen zoo hier te lande, als in het buitenland. Uit Iledikhuijzen schrijft men De gemeenteraad heeft aan den heer M. van Hooff ontslag verleend als secretaris. In de vorige week werd zooals reeds is medegedeeld, de heer Van Hooff op zijn verzoek eervol ont slagen als burgemeester. Hiermede is thans een einde gemaakt aan de geschillen die sedert geruimen tijd tusschcn den burgemeester en den gemeenteraad bestonden. Een der schoonste maansverduisteringen in deze eeuw zal den 4en October a. s. plaats hebben. Te 8,25 treedt de maan in de schaduw der aarde, en te 9,25 begint de totale verduiste ring die tot 10,58 duurt. Zondag en Maandag a.s. zullen te 's-Hage op een ruim terrein achter de gasfabriek wedrennen worden gehouden georganiseerd door eene Belgische maatschappijdie o. a. ook de wed rennen in het Bois de la Cambre te Brussel bestuurt. Voor Zondag zijn o. a. uitgeschreven: 1. Wedren op de vlakke baan voor paarden van alle landen en rassen, prijs f300. 2 Officieren wedren voor paarden die nooit een prijs behaald hebben prijs f200. 3. Wedren met hindernissen, prijsf 1700 premie f200. 4. Wedren voor hee- ren-rijders prijs f 500. 5. Hurdle race handicap, prijs f700. Als rechter zal optreden baron De Blondel. Te 's Bosch worden 28 en 29 dezer feesten gegeven t?r gelegenheid van de proviuciale Land bouwtentoonstelling uitgeschreven door de af deeling 's-Hertogenbosch der Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw. De tentoonstelling is in 't Plantsoen de feestelijkheden bestaan uit muziek- en zanguitvoeringenfeestmaaltijd volksvermaken optocht enz. Door eenige slagers te 's Bosch is de prijs van het rundvleesch tot 35 ct. per 5 ons verlaagd. De trein, die Woensdagmiddag te 2.51 minuten uitTilburg te Nijmegen moest aankomen, arriveerde eerst te 4.30 doordien de locomotief daarvan, na het vertrek uit Tilburg uit derails was geraakt en de weg daardoor versperd was. Persoonlijke ongelukken hadden daarbij niet plaats. Op de Beek (onder Prineenhage) had Dins dag het meisje V. W. wat te veel kermis gehouden, waardoor ze in een toestand verkeerdedat de landbouwer bij wien ze dienstbaar washaar niet in huis wilde nemen. Dit schijnt haar er toegebracht te hebben dat ze zich tegen den avond tusschen de spoorwegraiis te slapen heeft gelegd. De trein is toen over haar heengegaan, doch als door een wonder heeft ze daarbij niet het leven verloren maar is ze alleen aan het hoofd gekwetst geraakt. Door spoedig ingeroepen geneeskundige hulp mag men hopendat dit voor haar geen schadelijke gevolgen zal hebben. Zondag ochtend werd in den polder nabij Pettelaar in bewusteloozen toestand gevonden Johannes Schelekens, oud 47 jaren, wonende te •Sint Michiels Gestel. Naar 't ziekenhuis te 's-Bosch gebrachtwerd hem terstond genees kundige en geestelijke bijstand verleend doch hij overleed Maandag ochtend zonder tot kennis te zijn gekomen. Te Mierloo zijn bij verschillende personen 's nachts kippen gestolen. Ook is aldaar 's nachts eene poging tot inbraak beproefd bij zekeren Van Santvoort, maar door de waakzaamheid der vrouw, die onraad bemerkte, verijdeld. Twee maréchaus- sées en een veldwachter volgden den persoon op de hielen maar het gelukie hun üiethem in handen te krijgen. De landbouwer H. v. H. te Weertruim 70 jaren oud, heeft het ongeluk gehad, toen hij Dinsdag ochtend met zijne kar, bespannen met een osnaar zijn land reedvan de kar te vallen. Hij kwam onder het wielmet het ongelukkig gevolg dat hij terstond den geest gaf. Een zonderlinge, volgens sommigen krank zinnige vrouw maakt het der gemeente- en rijkspolitie te Almkerk zeer lastigdoor zich nu en dan geheel ontkleed op een afgelegen gedeelte van de gemeente op den openbaren weg te ver- toonen. Volgens den geneesheer is dit mensch niet krankzinnigzoodat er geen opneming in het gesticht kan plaatshebben. Ook wordt hare zonderlingheid meer aan luiheid toegeschreven, waardoor zij hoopt in een gesticht of gasthuis te wor den opgenomen. Geheele dagen en nachten brengt zij in dien toestand buitens huis in giiendland door, alwaar haar man haar het eten brengt, tot zij nu en dan eensdoor de politie betrapt, naar hare woning wordt gebrachtdie zij dan weder zoo spoedig mogelijk weet te ontvluchten. Het warme weder der laatste dagen heeft zij ge heel in haar voordeel. Mogelijk zullen de eerste kwade dagen met-r vermogen dan vriendelijke wenken en bedreigingen hebben kunnen tot stand brengen. Uit Groesbeek wordt geschreven Eenzeer gemeene diefstal bracht alhier de vorige week heel wat opschudding te weeg. Een 19jarige dienstmeid uit Wijier (Pruisen) stal ten nadeele van haren patroon, den landbouwer Giesberts alhier eenig geld. Om de verdenking van haar af te leiden nam-' zij een haar toebehoorend gouden kruis en stopte dat op de kamer van den knecht in den zak van een broek, die daar hing. De diefstal werd daarop het eerst door haar bemerkt en met groot misbaar maakte zij de huisgenooten bekend, dat uit haar kast, be nevens geld, een gouden kruis gestolen was. De knechtdie een oogenblik alleen in huis was geweest, werd door haar toedoen ver dacht en in zijn kamer werd nauwkeurig onderzoek naar de vermiste voorwerpen ge daan, waarbij de meid het bewuste kruis in een broekzak terugvond. De knecht werd gearresteerd en voor den burgemeester gebracht, wien het mocht ge lukken de ware toedracht der zaak aan het licht te brengendoch niet dan na een instructie van twee dagen, waarbij de jeugdige dievegge bewees zeer geslepen en doortrapt gemeen te zijn. De rechtbank te Arnhem heeft uitspraak gedaan in zake den te Nijmegen gepleegden diefstal op 9 dezer, ter gelegenheed der ker mis, van een zilveren horloge ten nadeele van den 8 2jarigen N. Rissenbak en veroor deelde de dievegge C. G. van D. tot cell, gevangenisstraf van 183 dagen en sprak H. F. B., huisvrouw van J. K. vrij van de haar ten laste gelegde medeplichtigheid, met last tot hare invrijheidstelling. Zekere J. W. S., kantoorbediende bij de firma Van Gend Loos, stond voor de arrond. rechtbank te Amsterdam terecht, ter zake dat hijna in Augustus 11. van den heer de G. f 400 voor de firma ter verzen ding naar Mechelen te hebben ontvangen, die gelden voor zich heeft behouden en daar van voor een deel kleederen gekocht, terwijl hij het grootste deel verbrast had. Hij was tegen een salaris van f 700 eerst bij de af deeling comptabiliteit werkzaam geweest, doch later om gegronde redenen tegen een salaris van f550 naar de expeditieafdeeling ver plaatst. Hij erkende zijn schuld en ook dat hij vroeger wel eens pakjes had opengemaakt om door den eenen diefstal het tekort te dekken door een vorigen ontstaan. De substituut-officier mr. Karseboom vroeg zijn veroordeeliug tot een celstraf van 183 dagen en betaling eener geldboete van f 12,50 ter zake van misbruik van vertrouwen. Uitspraak a. s. Woensdag. Maandag avond werd aan den brigadier der rijksveldwacht te Zaamslag kennis gegeven, dat er zich aan de Kraag (gem. Zaamslag) een verdacht persoon ophield. De brigadier verzocht hemmet hem mee te gaanaan welke uitnooliging hij oogenblikkelijk vol deed. Aan de brug gekomen, keerde echter de onbekende zich plotseling om en sprong in het water. Door het toesteken van eene paraplu trachtte men hem te redden maar hij weigerde die hulp. Hoewel nog l.evend op het droge gehaald overleed hij spoedig. Men heeft het volgende briefje bij hem gevonden J. Vercouterendomestique de chemin de ferMalines-Terneuzen No. 194 5 la station Clinge-Waas." Hij had geen geld op zak. Merkbare tee kenen mist de toppen van duim en pink der linkerhand en heeft een litteeken aan diezelfde hand. De man is ongeveer 40 jaren oud. Bij onderzoek aan voornoemd station bleek,

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2