Nummer 78. Donderdag 2 October 1884. BI, feuiElStoST^ Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING. ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. De soldaat van de landweer Frankrijk. Engeland. l UITGEVER: Waalwijk. Eene Novelle. Echo van het Zuiden, S rrxirj^i yMeaianW Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duisch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiher, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Het gemeentebestuur van Waalwijk, gezien het adres van Andre van Roessel, verzoekende ver gunning tot het oprichten eener rund- en varkens slachterij op het perceelgelegen alhier in sectie C nos 220 221 en 1158 gelet op de wet van den 2den Juni 1875 (Staats blad no 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Brengt het door den adressant gedane verzoek ter algemeene kennis. Met bericht, dat het daartoe strekkend verzoek schrift met de bijlagen bedoeld in art. 5 der voorschreven wetop de secretarie der gemeente ter kennisneming is ter visie gelegden dat op den I4den dag na dagteekening dezeszijnde den 11 October 1884, door burgemeester en wethouders des voormiddags ten 11 ure, op het gemeentehuis eene zitting zal worden gehoudenten einde een ieder gelegenheid te geven zijne bezwaren tegen die oprichting, mondeling of schriftelijk in te brengen Waalwijk, 27 September 1884. Het gemeentebestuur voornoemd. De burgemeester VAN DER KLOKKEN. De secretaris F. W. VAN LIEMPT. De trein die Vrijdagmorgen om 7.30 uren uit Brussel nar Parijs is vertrokken, is bij Creil tegen een anderen trein geloopen. Drie waggons zijn verbrijzeld; de machinist is ernstig gewond. Van de reizigers hebben acht personen lichte kneu zingen bekomen allen hebben de reis kunnen voortzetten. De trein is drie uren te laat te Parijs aangekomen. Te Spa heeft de justitie in den nacht van Dinsdag op Woensdag een bezoek gebracht in de salons van het Casino en de Union-Club, daar fien vernomen had dat aldaar baccarat werd gespeeld. In liet Casino was het bezoek der justitie te vergeefsch doch in de Union-Club heeft men dc spelers op heeterdaad betrapt. Op het geld werd beslag gelegd en van eer.ige per- XXXXIII. De berichten van den boekhouder stelden den fabrikant niet alleen gerust, maar brachten hem zelfs in eene opgeruimde stemming. Dat Hessier alles verzweegwat eenige bedenking kon ver wekken behoeft wel niet gezegd te worden; het kwam er nu slechts op aan Bomers gemoedstem ming te herstellen en de geschokte gezondheid weder in haren normalen toestand te brengen.... Dienzelfdeu avond kwam Suze buiten adem bij Herminezij bracht een brief van Prederik, die aan haar was geadresseerd. De kapitein schreef van zijne bevorderingschilderde de he vigheid van het laatste gevechtden moed en de volharding der Pruisische soldaten, verzekerde zijne geliefdedat hij ongedeerd was gebleven en deelde als zijne vaste overtuiging mededat het einde van den oorlog en zijne terugkomst nabij was. Het slot van den brief bevatte de verzekering zijner voortdurende liefde en al die uitdrukkingen die £een hartstochtelijk minnaar aan zijne geliefde schrijven kan. Het gelukkige meisje brak in een luid weenen uit en drukte hare vriendin onstuimig aan haar hart. Suze liet het zich onder een smartelijken glimlach welge vallen. „En gijSuze zijt treurig gij doet u geweld aan om opgeruimd te schijnen." „O bekommer u over mij niet „U heb ik allesalles te danken 1" „Ik verheug mijdat gij ten minste gelukkig zijt. Prederik zal weldra terugkeeren." „Gij moogt mij niet meer verlaten, Suze! Gij zult alles met mij deelen wat een goed lot mij nog schenken zal. NeenGod is rechtvaardig, sonen werd den naam genoteerd, terwijl enkelen gearresteerd werden. De justitie had gegronde reden om overtuigd te zijn dat haar bezoek niet vruchteloos zou zijn. Des avonds was door deze club een bal gegeven dat door de voornaamste pe.sonen die thans te Spa nog vertoeven, werd bijgewoond, en na een zeer geanimeerd bal kun nen de liefhebbers van het baccarat-spel niet nalaten hun geluk mei het spel te beproeven. Daar zij in hun recht meenden te zijn om in een particulieren kring te spelen, werd het verschij nen der gendarmen en van den procureur des konings zeer lichtvaardig opgenomen. Alleen de bankhouder was minder met dit bezoek ingeno men daar de bank welke zes a zevenduizend francs bevattein beslag werd genomen. „Voor een keer dat ik winzcide hijlegt men be slag op mijn geld." Het schijnt dat deze ban kier gewoonlijk ongelukkig was. De berichten welke wij in de binnen- en buitenl. bladen omtrent de Antwerpsche wereld tentoonstelling aantreffen zijn eeDstemraing in de verwachting, om het welgelukken dier onder neming als verzekerd voor te stellen. Van nagenoeg alle landen binnen Europa gelegenen van verscheidene daarbuiten hebben de gouverne menten officieele medewerking toegezegd, en vele onder hen hebben aanzienlijke sommen beschikbaar gesteld om die medewerking te bekostigen. De oprichting der lokalen vordert snel. Het hoofdgebouw is nagenoeg voltooid en nu reeds kan men zien hoe. gunstig uitzicht en ligging er van zijn. Tegenover den middelweg der Zuiderlei rijst de hoofdgalerij op nevens welke aan beide zijden een iets lagere beuk en talrijke zijgalerijen zich verheffen. Tusschen den hoofdingang en het gebouw ligt een uitgestrekte tuin, dien men druk aan het gereed maken is voor de beplan tingen en het oprichten van alleenstaande lokalen. De Zuiderlei is een weg van zestig meter breed, die zich aansluit bij den Ringwelke over dc oude vestingen rond de oude stad loopt en in het midden der nieuwe stad gelegen is. Het lokaal der tentoonstelling ligt daarenboven vast tegen het Zuiderstation van den spoorweg tegen de Scheldekaaien en op eenige meter afstand van den spoorweg van het la"d van Waas (Ant werpenGent). Gunstiger ligging ware nauwelijks denkbaar. hij zal u beloonen. Verlies den moed niet, een maal zult gij geluk vinden dat gij door uwe grootmoedigheid verdiend hebt. Wat heb ik toch gedaandat ik zoo zeer boven u bevoorrecht ben De donkere wolken worden langzamerhand opgeklaard de blauwe hemel wordt meer en meer zichtbaar en de kalmte na den storm vangt aan. Suze ik kan niet volkomen opgeruimd zijn, want ik zie uwe stomme smart onder uw glimlach, ik gevoel het branden uwer hartewond." De jonge weduwe maakte zich zacht uit de omhelzingen harer vriendin los. „Zoo ik u en uwen Frederik niet van nut had kunnen zijn hernam zij bedaard„dan zou ik mijn lot niet met de kalmte kunnen dragen, die gij nu in mij kunt opmerken. En wat heb ik dan op den keper besehouwd voor groots ge daan Het toeval heeft mij in de gelegenheid gesteld u een kleinen vriendschapdienst te bewij zen dat is alles en gij zoudt hetzelfde gedaan hebben zoo het noodig geweest was. Spreek er dus niet meer van." „Ja dat zou ik Suze wees van nu af mijne zusterhet gelddat gij mij geleend hebtzal u spoedig terugbetaald worden." De weduwe van den soldaat der landweer schudde het hoofd. „Bekommer u daarover niet. Geld en goed hebben voor mij geene waarde meerzoo mijne moeder maar geen gebrek lijdt, ben ik voldaan." Al was Suze slechts eene geringe boerin, echter gedroeg zij zich met eene bewonderenswaardige kieschheid van gevoeldoor den vurigen dank harer vriendin af te wijzen en wist zich zoodanig te beheerschen dat geen woord, geen gebaar de grootte van het offer verried, waartoe dankbaarheid en vriendschap haar hadden in staat gesteld. O, zoo Hermine het slechts in de verste verte had kunnen vermoeden zij zou het offer niet hebben willen aannemen I En Suze die dit wel wist Ia eene vergadering Zondag namiddag te 2 uur in het Alhambra-theater te Brussel ge houden heeft de Brusselsche Association libérale tegen de nieuwe schoolwet geprotesteerd. De heeren Paul Jauson presidenten Goblet d'Al- viella beiden oud-afgevaardigden voor Brussel hebben onder langdurige toejuichingen op wel sprekende wijze de grieven tegen de onderwijswet uiteengezet. Na afloop der vergaderingte 3 uur hebben de leden der vereenigirig zich, niet en corpsnaar de beurs begevenwaar eene grootsche manifestatie ter eere van den burge meester Buis heeft plaats gehad. Zaterdag is er een ministerraad gehouden. De minister-president deelde de jongste dépêches van den vice-admiraal Courbet mede, waarin gemeld wordt dat zijne voorbereidende maatregelen ge ëindigd zijn en ecu werkdadig optreden tegen de Chineezen nu ophanden is. Ook deelde de minister-president de stukken betreffende Egypte mede en den tekst der eens- luitende nota die aan Nubar-pacha is gezonden en waarin verklaard wordt dat de brief van dezen en het besluit omtrent de schorsing van de amortisatie beschouwd wordt als non avenu. De ministerraad heeft den dag voor de weder- bijeenkomst der kamers gehouden op 14 October. Omtrent de begrooting voor 1885 kan gemeld worden dat er alle reden is om te gelooven dat de regeering en de commissie het eens zullen worden aangaande het bezuinigen van eene som van 60 millioen. Bij een hevigen brand te Lyon ziju twee vrouwen in de vlammen omgekomen. Een an dere werd ernstig gewond bij een sprong uit een venster. In de Avenue Marceau te Parijs is een tramwagen bij ongeluk losgeraakt en met een groote vaart de hellende straat afgerold. Hij reed een rijtuig omver waarin vier personen zaten die gekwetst werden en overreed eene dame die doodelijk gewond werd. Eerst bij den Pont de l'Alma bracht men het voertuig tot staan. Te Marseille heeft men opgemerktdat sedert de vijandelijkheden met China de post- booten uit de Chiueesche havens geen kaar meer aanvoeren in welk artikel te Marseille een vrij belangrijke handel wordt gedreven. De Sinth die het laatst aankwam had slechts één kist met haar aan boord. Waarschijnlijk heeft de Chineesche regeering den uitvoer van dit artikel met Pransche schepen verboden. Intusschen zijn de prijzen aanmerkelijk gestegen. Te Marseille worden jaarlijks 80000 kilo haar aangevoerd. China alleen levert meer dan 40000 kilodan volgt Italië met een cijfer van 22000 kilo vervolgens Cochinchina met 1350, Engelsch- Indië met 2000 Japan met 530, xYlgerie met 430 en Turkije met 100 kilo. Sedert eenigen tijd doen de meisjes in Frankrijk onwilliger afstand van hun natuurlijk hoofdhaar. Men is dus genoodzaakt geweest dit artikel uit vreemde gewesten te laten komen om sedert het dragen van valsch haar in de mode is, aan de aanvrage te kunnen voldoen. 1865 werden slechts 17000 kilo haar te Marseille ingevoerd. Bij Gauterets, in het Pransche departement Opper-Pyreneeën heeft men dezer dagen op een daartoe gehouden drijfjacht een beer geschoten die daar in den omtrek veel vee had geroofd. Het dier weegt 250 kilogram en het is, naar gissingtusschen de 30 en 40 jaren oud. zorgde er voor dat het een geheim bleef. Zij kwam en ging nam hartelijk deel aan alles wat er voorvielverheugde zich over de terugkomst van den kapitein en was zich zelve zoo geheel meester, dat niemand hare kalmte zoude betwij feld hebben. En nochtans woedde een hevige smart in haar binnenstenochtans had zij dag noch nacht rustwant zij zag het meer en meer in, dat eene verbintenis met Dirk Starke haar dood zijn zoude. „Ik houd mijn woord," dacht zij dikwijls „omdat ik het gezworen heb ben ik Dirks vrouwdan wil ik stervenen mijn dood zal r.og eenig nut gesticht hebben. Van waar ik het geld gehad heb behoeft niemand te weten en het allerminst Hermine. De briefwisseling tusschen de beide geliefden was nu levendiger dan ooit; Hermine schreef veel over Snze en noemde haar een toonbeeld van trouw en vriendschap. Prederik verzekerde, dat het geluk der beklagenswaardige weduwe te be vorderen immer ziju streven zijn zou en dat hij alles in het werk zou stellen om zoo veel mogelijkde arme voor het smartelijk verlies schadeloos te stellen want Arnold Peters was hem een dierbaar, getrouw wapenbroeder geweest, aan wien hij menigen belangrijken dienst tc danken had. De gevolgen van den kortstondigen oorlog waren niet zoo als de beangste gemoederen gevreesd hadden. Het sluiten van den vrede volgde spoedig en de zegevierende Pruisische armée trok uit Bohemen terug om langzamerhand hare vorige garnizoenen weder op te zoeken. De handel herleefde, gestaakte ondernemingen werden weder opgevatden terugkeerenden krijgers moest werk verschaft worden en daar de stilstand in alles eene dringende behoefte aan arbeidzame handen had doen ontstaan was weldra overal een nieuw leven en streven zichtbaar. Het vertrouwen op de duurzaamheid des vredes werd met den dag Aan de Daily Telegraph wordt uit Cairo ge meld De vertegenwoordigers van Duitschlaud Rusland en Oostenrijk hebben last gekregen de intrekking te verlangen van den brief van den minister van financien. De vertegenwoordiger van Frankrijk is zonder instructien. Het op treden van Duitschland wordt als zeer ernstig beschouwd. Men gelooftdat het de intrekking niet zou hebben verlangd als het niet had besloten zijn verlangen door te zetten. De leden der caisse de la dette zullen tegen den minister van financien een proces beginnen voor de internationale rechtbanken en daar de meeste rechters vreemdelingen zijn zal dc uit spraak ongetwijfeld ten nadeelen van het gou vernement uitvallen. Waarschijnlijk zal de te ruggave worden gelast van het reeds aan den r-a ii■—■■I .1 sterker en hierin was bovenal de reden te zoeken van de ontwikkeling van handel en nijverheid. Gotthelf Börner zag niet alL-en verschuldigde gelden binnenkomen, maar ook zich nieuwe orders opdragei;, waaraan hij onmiddellijk voldoen kon, daar zijne magazijnen met een aanzienlijken voor raad waren opgevuld. Onmiddellijk na het eerste teeken van leven en het vernieuwd handelsverkeer had hij de vroeger ontslagene werklieden weder in dienst genomen en al vloeide het geld niet als weleer zijne kas binnen toch werd deze zoo zeer gesterkt, dat de weekloonen behoorlijk konden worden uitbetaald. Börner en Hessier konden weder werkzaam zijn en in die werkzaamheid was hetdat beide mannen zielrust en hoop voor de toekomst zochten. De opperhoutvester kwam niet op de fabriek, de fabrikant kwam niet op de houtvesterij. Kohier hield zich op een afstand hij gaf noch teekenen van vriendschapnoch van vijandschap was Hessier gewoon te zeggen wanneer het gesprek op den ambtman viel. Op zekeren morgen was de fabrikant in een zeer opgeruimde stemming. „Vriend riep hij den boekhouder toe, „daar liggen nieuwe brieven." „Met bestellingen „Ja!" Hessier wreef zich vergenoegd in de handen. „De zaken beginnen weder goed te loopen als de winter niet te streng wordtdan kunnen wij alle schade spoedig weder herstellen. Ik vrees maar aat strenge vorst het verkeer zal belemmeren. De boeren voorspellen eene hevige en aanhoudende koude." Börner sloeg zich met de vlakke hand tegen het voorhoofd. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1