HO OF Dl) ER SCHOOL „„STIFTEN!! Dinsdag 1 October, ktjnst- TANDEN. Diasdag 1 October. kunst- GEBITTEN. vragen sollicitanten SCHOENWERK, Handelsberichten. ADVERTENTIËN. PRIJS OPGAAF BIJ ANTOON TIELEN ^0 Waalwijk te spreken of te ontbieden zijn, 316de STAATSLOTERIJ. No 4799 f 1000; no. 1203 17979 19147 f400; no 2491 6250 8461 f200; no. 1725 2084 3158 6645 17411 17558 18200 20257 20401 f100. Verkrijgbaar k 60 cents creliad hebbenden brand valt weinig met zeker heid te zeggen. Men vermoedt echter dat er kwaadwilligheid in het spel is geweest, daar de brand begonnen is in de alleen staande schuur, waarin nooit vuur of licht kwam en welke den vorken dag zelfs gesloten was gebleven. Alles was verzekerd, behalve de inboedels der behoeftige gezinnen bewoners der twee mede verbrande woningen zoodat die menschen het weinige dat zij bezaten bij de ramp hebben verloren. Een schoon jong paard- van Pigmans dat men had losgesneden en uit den stal had gejaagd liep weder het brandende gebouw binnen en bekwam zulke brandwonden dat het moest worden af gemaakt. Voor eenige dagen ging een inwoner van Deurne met zijn geweer op een strooptocht uit. Op den weg) zag hij iemand naderen, en meende daarin een opziener der jacht te herkennen, waarop hij zijn wapen wilde verbergen en met de tromp onder den arm plaatstemet het noodlottige gevolgdat het schot afging en zijn schouder verbrijzelde terwijl hij aan de borst zware kneu zingen bekwam. Ziju toestand is zorgwekkend. Naar men verneemt, heelt te Hilvarenbeek onlangs het volgende plaats gegrepen. De rijks veldwachter P. zette zekeren K. tengevolge van dronkenschap achter slot. Deze, daarover gebelgd, zocht zich te wreken. Op zekeren dag terwijl de rijksveldwachter zich in eene herberg bevond, gezeten met den rug naar de deur, komt K. binnen neemt een stoel op en slaat daarmede P. tot tweemaal toe zoodanig op het hoofd, dat dézeeen oogenblik bedwelmdneerzinkt. Het bloed stroomde den aangevallene uit twee gapende wonden. Toch trachtte hij zich nog te verde digen. Te vergeefs. De woestaard neemt zijn slachtoffer op en werpt hem onder het toebrengen van slagen op het billart. De misdadiger is gevluchten de aangevallene niet buiten levens gevaar. Zondag namiddag is de landbouwersbehuizing van P. Thijssen, genaamd Den Blakenberg, onder Heumen tot den grond toe afgebrand, waarbij al het meubilair alle kleeding van het gezin vele landbouwgereedschappen hooistroo en 80 vim ro^ge eene prooi der vlammen werden, terwijl twee varkens en een kalf daarin omkwamen. De oorzaak is alsnog onbekend, doch men on derstelt dat het onvoorzichtig omgaan met luci fers door de kindereu van Thijssen hieraan niet vreemd is. Alles was tegen brandschade verzekerd. De blussching ging moeielijk door gebrek aan voldoend water zoodat men eerst te middernacht het vuur volkomen meester was. Zaterdag jl. heeft C. v. L., oud 17 j., heimelijk de ouderlijke woning ie Yenloo verlaten in ge zelschap van zekeren P. J. v. d. A.oud 22 jaarnadat zij zich eerst eene som van ongeveer f 550 ten nadeele van haren vader had toegeëigend. Zondag werden de beide vluchtelingen door de politie te Groesbeek aangehouden en van daar over Nijmegen naar Venloo overgebracht. Er werd nog slechts eene kleine som in hun bezit gevonden, zoodat men vermoedtdat zij het ontbrekende ergens verborgen hebben. Xn een meer dan twee eeuwen oud boek o-etiteld La Pyrotechnie de Hanzelet lorrain, in 1680 door Bernard te Pont a Mousson uitgege ven, vind men reeds eene beschrijving en tee- kening van een acbterlaadgeweeren zelfs van eene mitrailleuse. Uit die beschrijving blijkt, dat men toentertijd in de geweermakerij verder was dan men denken zou. Het bier beschreven ge weer was vrij wel evenzoo ingericht als de thans gebruikelijke basculeerende geweren die, zooals men weetthans algemeen op de jacht gebruikt worden. De schrijver van het boek noemt deze uitvinding zeer fraai en schoon temeer omdat men zich dikwijls in ruimten moet bevinden, die te beperkt zijn om met gemak eene lading van 't geweer op de gewone wijze (troinp-geweer) te verrichten. De mitrailleuses worden „orques" genoemd. Uit bare beschrijving volgtdat zij bestonden uit een aantal musketloopen, die naast of wel boven elkander in één vlak gesteld waren. Zij waren, zegt de uitvinder, vooral op hare plaats ter verdeding van barrikades in steden maar konden ookmet vrucht ter verdediging tegen cavalerie in 't veld gebruikt worden. Deze „or- ques" moeten zeer dikwijls door Graaf Maurits in Vlaanderen beproefd zijn, en met gewenschten uitslag. Het is zeker opmerkelijk dat ruim 2 eeuwen moesten verloopen, voordat ze op ruime, helaas te ruime schaal toepassing vonden. Zondagavond brak te Bredain bet contrum der stad wederom een brand uit, die een tamelijk grooten omvang verkreeg. De bovenierderij van W. Meeuwesen, in de onmiddellijke nabijheid der Lange Stallenka- zerne, is tot den grond afgebrand. Dat is in den tijd van eene maand de vierde brand, die te Breda plaats bad. De brand weermiddelen verkeeren aldaar in een erbar- melijken toestand, zoodat er bijna niets mede is aan te vangen. TT n Bij den landbouwer H. E. te Herken bosch ontstond Donderdag avond door eene onbekende oorzaak, brand. Huis en inboedel, benevens de schuur met een deel der granen, werd vernield. Ook eene koe kwam om 't leven. Het vuur deelde zich ook mede aan net daarneven gelegen buis van den landbouwer J. Z., hetwelk eveneens met schuur en stal in asck werd gelegd. Het eerste was geheel verzekerd, het tweede gedeeltelijk. Zaterdag is de dochter van eene aan zienlijke Haarlemscbe familie naar Zandvoort gegaan en sedert niet teruggekomen. Er valt aan een treurig ongeluk te denkenwijl de hoed dier dame aan het strand is gevonden op eenigen afstand bezuiden het dorp- Een werkman had zich Zondag nacht aan de De Ruijterkade te Amsterdam" te slapen gelegd in eene gewone handkar. Daar vonden hem een drietal vagebonden, die den slapen- den 'man de zakken gerold en zich van diens welgevulde geldbeurs meester gemaakt heb ben. Toen meenden de drie struikroovers zich nit de voeten te kunnen makendocli een politieagent snelde juist intijds uit eene hinderlaag toe, greep den hoofdader en bracht hem gekneveld naar het betrokken politie commissariaat. Daar de twee overigen bekend zijnis liet te voorzien dat zij weldra der politie eveneens in handen zullen vallen. Het reglement voor de Nederlandsche afdeeling op de internationale tentoonstelling te Antwerpen in 1885 bevat voornamelijk de volgende bepalingen Op de tentoonstelling zullen de voortbreng selen van nijverheidland- en tuinbouw worden toegelaten. Er zullen bovendien af zonderlijke afdeelingen zijn voor scheepvaart en electriciteit. De hoofdcommissie voor de behartiging der Nederlandsche belangen op de tentoonstelling, benoemd bij koninklijk besluit van 14. Au gustus 1884, beheert en regelt de Ne derlandsche inzendingen. De besluiten dezer commissie worden ten uitvoer gelegd door haren voorzitter, tevens commissaris-generaal voor Nederland. Bij ontstentenis, verhindering of afwezig heid van den commissaris-generaal treedt ter uitvoering van al hetgeen aan hem bij dit reglement is opgedragen een door hem aan te wijzen gemachtigde in zijne plaats op. De inzender verbindt zich tot betaling van de kosten van plaatshuur ook ingeval hij later van de inzending mocht afzien. De geschillenwaartoe de reglementaire bepalingen voor de Nederlandsche afdeeling mochten aanleiding gevenworden beslist door den Nederlandscben commissaris-generaal, behoudens beroep op den minister van wa terstaathandel en nijverheid. De aanvragen tot inzending worden uiterlijk op 1 November 1884ingevuld op formu lieren vrachtvrij ingezondenhetzij aan het bureel der hoofdcommissie, Willemstraat 17 te 's-Gravenhagehetzij aan de kamers van koophandel en fabriekendie zich tot plaatselijke commissiën hebben geconstitueerd. De hoofdcommissie beslist in liet hoogste be roep omtrent de toelating der aanvragen. De toegelaten inzenders ontvangen te zijner tijd de bescheiden noodig voor de inzending hunner goederen. Om toegelaten te worden moeten de voor werpen herkomstig zijn uit Nederland of zijne overzeesche gewesten of aldaar bewerktbe halve voor klasse 80, wat betreft grondstoffen als artikelen van invoer. Ontplofbare zelfstandigbeden en in liet al gemeen alle voorwerpenwelke de hoofdcom missie gevaarlijk rekentzijn van de ten toonstelling uitgesloten. Alcohol, oliën, bijtende stoffen en verdere voortbrengselendie aan andere goederen schade kunnen toebrengen of voor de be zoekers der tentoonstelling hinderlijk zijn worden slechts aangenomen in stevige om hulsels en tot eene beperkte hoeveelheid. Van buskruitvuurwerk lucifers en der gelijke voorwerpen worden slechts namaak sels zonder bijvoeging van eenige ontvlam bare stof, aangenomen. De inzenders van hinderlijke of voor de gezondheid schadelijke stoffen fonder werpen zich ten alle tijde aan de nader voor te schrij ven veiligheidsmaatregelen. De Nederlandsche commissaris-generaal is ten allen tijde bevoegd voorwerpen, die hem door hun aard of uiterlijk schadelijk of niet in overeenstemming met het doel der ten toonstelling mochten voorkomente doen Verwijderen. Ingevolge nadere onderhandelingen met het uitvoerend comité te Antwerpen worden de aanvankelijk bepaalde prijzen voor plaatshuur ten behoeve der Nederlandsche inzenders ge steld en geregeld volgens de onderstaande grondslagen I. Nijverheidszalen. Niet afzonderlijke plaatsen. Op den vloera. tot eene diepte van niet meer dan één meter voor eiken strekkenden meter voorzijde f 15; b. tot eene diepte van meer dan één metervoor eiken vierkanten meter horizontale ojtpervlakte f15. Tegen den wand c. voor eiken strekkenden meter voorzijde f 15In de middengalerij worden de bovenstaande prijzen verdubbeld. Afzonderlijke x^aafsena- gemeten over hare grootste uitgestrektheidde kleinste zijde minder dan één meter per zijde, voor eiken strekkenden meter voorzijde 30 gulden; b. de beide zijden grooter dan één meter voor eiken vierkanten meter horizontale op pervlakte 30 gulden. In de middengalerij voor eene afzonderlijke plaats per vierk. meter 50 gulden. De prijs van salons van ten minste 5 bij 5 meter met uitzicht op de middengaleiij bedraagt per vierkanten meter 25 gulden. De wanden zijn 5 meter boog, terwijl in sommige gedeelten van het gebouw de voorwerpen eene hoogte van 10 meter kunnen bereiken. Indien de door de Nederlandsche regeering voor de tentoonstelling toegezegde subsidie door de volksvertegenwoordiging wordt toe gestaan zal de lioofd-co ra missie zich koste loos belasten met het algemeen decoratief en de bewaking der afdeelinghet vervoer der inzendingen van het Zuiderstation te Antwer pen tot op de plaats, voor iedere inzending aangewezen, en liet wegvoeren en bewaren der ledige kisten zoomede met het aanvoe ren dier kisten en het terugvoeren der in gepakte voorwerpen naar liet Zuiderstation na afloop der tentoonstelling. Mocht de rijkssubsidie niet worden verleend, dan treden de voorwaarden en prijzen van het algemeen reglement der tentoonstelling in werking. Het zal van de nadere beslis sing der aanvragers afhangen of zij voor dit geval hunne aanvragen willen gestand doen. Ten laste der inzenders zijn de kosten van het bijzonder decoratief hunner uitstallin gen het schoonhouden der voorwerpen gedu rende de tentoonstelling, de verbindingen aan de algemeene transmissie en verzekering te gen brand. Voor liet vervoer naar en van het Zuiderstation te Antwerpen is door ver schillende vervoerondernemingen hier te lande en door de Belgische staatspoorwegen vrij stelling der vracht bij terugkeer gegeven. Bij wederinvoer der voorwerpen liier te lan den wórdt vrijstelling van inkomend recht en accijnzen verleend. De voorwerpen moeten geplaatst zijn voor 20 April 1885. Iedere inzender zorgt voor de uitpakking zijner kisten en voor de verificatie van haren inhoud. Indien de inzender of zijne ge machtigden niet tegenwoordig zijn bij de ontvangst der goederen in het tentoonstel lingsgebouw is de commissaris-generaal be voegd die te doen terugzenden of ontpakking voor rekening en risico der belanghebbenden. -w—-* r i l 1 1- i ui n r*r\nrni I Nederlandsche hoofd-commissie behoudt zich voor een bijzonderen catalogus der Neder landsche afdeeling samen te stellen. Door eene internationale jury worden onder scheidingen toegekend, bestaande in eere-di- ploma's en diploma's van .goudenzilveren en bronzen medailles en eervolle vermeldingen. De inzenders kunnen zich doen vertegen woordigen door agenten, behoudens goedkeu ring van den Nederlandschen commissaris- generaal. Getrokken prijzen naar de geschreven lijst. 5de klasse. Trekking van 30 September. GORINCHEM, 29 September. Men besteedde voor: ristarwe f8,00 8,25. roode dito f 7,50 Jt f7,75, witte dito f 7,75 A f 8,25, inl. rogge f6,25 Jt 6,75 buitenl. dito f0,— a 0.— gerst 15,50 a 5,75, haver f3,75 4,2o beste kook- erwten f9,— a 9,25 beste mestingerwten f8,— 1 8 25 duivenboonen f 8,50 a 8.75 paardenboonen fC,'— A 0,00 lijnzaad f0 00 00,00, alles naar qual. en per heet. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 462 runderen. De prijzen waren als volgt le qual. Kalfkoeien f240 k 330. Kalfvaarzen Melkkoeien f x i c Nuchtere kalv. f 6 a 15. Hokkeling ossen v f 000 a (JOU. Aangevoerd 5 varkens van 20 a 23 c., vette <jito Ji c. per half kilo, 250 biggen van f4 tot f8 per stuk. Boter 60 k 85 cent per half kilo. Eieren f 1.30 a f 1.50 per 26 stuks. ROTTERDAM, 29 September. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk en Overm. De beste f7-40 f 7.80 Mindere en geringe f 6.50 7,30. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f 6.— t\ 6.40; dito mindere f 5.50 Jl 5.70. Gerst. Zeeuwsch, Flakk. en Overm. Winter f 5.00 a 5,30mindere f 4,50 a 4,90 beste Zomer f4.80 a 5.20; mindere f4,40 a 4.70. Haver. De beste f3.60 4.20. Mindere f2.50 a 3.50. Paardenboonen. De beste f 6.40 cL 6.75- Mindere f 6.00 a 6.30. UI lurLUi.iu0 c De Nederlandsche commissaris-generaal neemt in overleg met het uitvoerend comité te Antwerpen de noodige maatregelen tot bescherming der voorwerpen gedurende de tentoonstellingdocli stelt zich niet verant woordelijk voor schaden door water brand vertraging enz., van-welken omvang die ook mo<*en zijn en uit welke oorzaak ook. De afsluitingen der tentoonstelling worden door het noodige personeel bewaaktdocli stellen noch deNederl. commissaris-generaal, noch bet uitvoerend comité te A.ntwerpen zich verantwoordelijk voor mogelijke ont- V reemdingen. Van geen voorwerp in de tentoonstelling mogen schetsenafgietsels of reproductien onder welken vorm ook worden genomen zonder uitdrukkelijke toestemming van den inzender en van den Nederlandscben com missaris-generaal. Het uitvoerend comité te Antwerx>en be houdt zicli het recht voor om het. nemen van photograjihische of andere algemeene schetsen toe te staan. De noodige maatregelen zijn door de Belgische regeering genomen tot waarborging pvan den industrieelen eigendom en het uit sluitend gebruik van fabrieksmerken op de tentoonstelling. Alle aankondigingen, prospectussen enz. bestemd om aangeplakt of verspreid te worden in de Nederlandsche afdeelingbehoeven de voorafgaande goedkeuring van den commis saris-generaal. De verleende vergunning kan ten allen tijde worden ingetrokken. De inzenders zijn bevoegd voor de bijzon dere bewaking hunner voorwepen eigen bewa kers aan te stellen. De toelating dier perso nen staat Ier beoordeeling van den commissa ris-generaal. Door het uitvoerend comité te Antwerpen wordt een algemeene catalogus uitgegezen. De Burgemeester en wethouders van Tilburg voor de betrekking van aan de openbare school Wijk Heuvel. De vereiscliten zijn bevoegdheid tot bet geven van onderwijs in de vakken ai en l—p, aangeduid bij artikel 2 der wet op het lager onderwijs. Vaardigheid in bet bandteekenen zal totaanbeveling strekken. De jaarwedde' bedraagt f1600 bij vrije woning. De betrekking moet aanvaard worden op 1 Januari 1885. SOLLICITANTEN wenden zich met over legging van stukkenvóór 15 October aanstaande tot den burgemeester der gemeente. van alle soorten wordt gevraagd door een reeds gevestigde schoenaffaire. Eranco brieven onder letters L. R. aan bet Centraal advententie-bureel van GEBRS. BELINEANTE Wagenstraat 102 's Gra- venbage. Deze stiften verdrijven, wanneer men de pijnlijke plaatsen met dezelve bestrijkt, binnen enkele minuten schele hoofdpijn, tand-, kies- en aangezichtspijn. te Waalwijk. Den eersten DINSDAG van iedere MAAND zal Mr. VAN DEN BERG, tandmeester van Z. M. den Koning der Belgen i i i 7 7- 7' EB flp WED VERWIEL, van des morgens half elf tot middtffs drie ure vofr bet plaatsen van KUNSTTANDEN zonder haken of veeren. Eenige uitvinder voor de venster zuig gebitten en tanden zonder plaatwaarborg tien jaar. Hoofd-kuis VAN DEN BERG chirurgien-tandmeester 25 Qemeentestraat Antwerpen.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 3