Engeland. Duitschland. Denemarken. Zwitserland. Oostenrijk, Italië. Turkije. Amerika. BINNENLAND. en die vier uren lang onafgebroken te paard ia blijven zitten, ondanks zijne 87 jaren. Het is inderdaad een treffend schouwspel, dat deze met jaren en roem overladen vorst met eiken dag aan.zijn geroerd volk en aan het verbaasde Europa geeft, déze grijsaard, die niet wil dat zijn hooge ouderdom hem ontheft van zijn beroep als ko ning die er op staat tot zijn laatsten ademtocht het voorbeeld te geven van gehoorzaamheid aan den plicht en van eerbied voor de krijgs tucht, en die, evenals een Romeinsch keizer, overeind sterven zal.'' ^an de Standard wordt uit Kaïro bericht, dat in de regeeringskriugen geen geloof wordt 'om slagen aan de tijdingen uit'Dongola, volgens welke Berber zon zijn teruggewonnen. Volgens de laatste berichten rukt de mahdi naar "den Witten Nijldien hij te Duem zou willen over steken. Naar de Times uit Durban verneemt, heeft ivruger in den Transvaalschen volksraad mede gedeeld dat hij te Berlijn Duitschland's bescher ming heeft ingeroepen welke echter alleen te pas zou komen in geval van oorlog. In het algemeen vroeg hij Duitschland's ondersteuning. Er wonen in Canada, volgens officieele opgaven 105,000 Indianen. Daarvau zijn 81 933 landbouwers. Het door hen bebouwde beslaat 67,000 morgen gronds. Hun veestapel bestaat uit 14,955 paarden, 5768 koeien 1552 ossen 3000 schapen en 6813 varkens. Verleden jaar brachten hunne landerijen 300,000 bushels graan en 200,000 bushels aardappelen op. Een allerzonderlingste geschiedenis wordt door een grijsaard in de Cornishman verhaald van een moord die vijftig jaar geleden plaats had. De schrijver, toen 26 jaren oud had toevallig den moord ontdekt en het slachtoffer zien begraven. Hij werd toen door de moordenaars gevangen genomen. Zij wilden ook hem vermoor den maar zij schonken hem na lang smeken genadehij moest echter onder eede beloven dat hij eerst na vijftig jaren het geheim bekend zou maken. _De schrijver verklaart, dankbaar te zijn dat hij September 1884 heeft mogen beleven om zijn vreeselijk geheim te kunnen openbaren. Hij is deze week naar dezelfde plek gereisd, waar de moord plaats had en het lijk in den grond begra ven werd, rn wil de autoriteiten behulpzaam zijn om zoo mogelijk iets van deze, als een sprookje klinkende duisiere geschiedenis opgehelderd te krijgen. Het groote breach of promise proces te Londen van Miss Fortescue tegen lord Garmoyle, zou volgens gerucht in der minne geschikt zijn,' en wel zoo, dat de jeugdige actrice als schade vergoeding 25,000 pd. st. (f 300,000) zou ont vangen tegen overgave van de correspondentie. Den 22 dezer zal sir Moses Moutefiorein zijn woonplaats, Ramsgate, zijn 1 OOstengeboor tedag vieren. Blijkens een telegram van majoor Kitche ner is de Ambukol, stoomschip van Stewart, komende uit Khartoembij den waterval van Wadegarna op eene rots gestoten en gezonken. Stewart heeft een bode naar Kitchener gezonden, die versterking uit Dongolo heeft aangevraagd. Majoor Kitchener meldt in een officieel bericht'; Na het vergaan van het stoomschip had de sheikh aangeboden, Stewart dwars door de woestijn^ tot Merawi te begeleiden. Doch on derweg is de sheikh verraderlijk te werk gegaan en heeft hij Stewart en diens onderhoorigen doen vermoorden. waardoor de ridderzaal vernield werd en waar schijnlijk ook de lokalen van den rijksdag eene prooi der vlammen zullen worden. Men hoopt de verzameling schilderijen te redden. Een later bericht meldtdat liet kastaal vol komen vernield is. Dc schilderijen-verzameling en verscheidene kostbaarheden zijn gered. Het vuur is nog niet bedwongen maar het weder is stil en de stad wordt niet be dreigd. De bezetting van het Russische oorlogsschipin de haven aanwezigheeft aan de pogtügen tot blussching ijverig deel genomen. De berichten uit IJsland melden, dat daar pp den 14en September een verschrikkelijke storm neerschte tien uren lang. Negentien schepen voornamelijk Noorsche vergingen, twee en dertig schepen werden zwaar beschadigd. Ontzaglijk groot zijn de verliezen te land en op zee. Vele menschen kwamen, om. De IJslandschen vische- rijen zijn zoo goed als vernietigd. gevallen dat zij na eenige uren stierf. Zij was moeder van 7 kinderen. In het kanton VVaadtland is eene jonge En- gelsche dame van een hoogte gestort200 voet naar beneden en heeft het leven verloren. De leden van den grooten raad van het Zwitsersch kanton Schaffhauseu maakten onlangs een uitstapje naar het eiland Reichenau. Zij doen nog al vreemd als ze uit zijn. Immers tengevolge eener weddenschap sprong de president van de stoomboot in den Rijngevolgd door den secretaris. Doornat kwamen beidén te ochaffhausen aan. De vice-president viel van de trappen in het scheepsruim en kwetste zich aan de wang. Een waardig bureau, inderdaad. welijk nanl. een zoon en een dochter- H en Grete. 5 Zondag na aankomst van een regiment infanteriete Assouan werd bij de manschappen een geval van pokziekte ontdekt. Een geheel bataljon is onder quarantaine gesteld. Vrijdagnamiddag te 4V, uur brak in het kas teel Christiansborg te Kopenhagen een brand uit, z/Het ismet Börner reeds ver gekomen," mompelde hij,/uit dezen grond was wel nut te trekken, zoo er een klein kapitaal met verstand aan ten koste gelegd werd. Zoo gaat hetals men niet naar goeden raad hooren wil, als men meent de wijsheid in pacht te hebben. Iedereen is de bewerker van zijn eigen ongeluk. Ik wensch, dat Börner zich weder moge herstellen. Waarom laat hij zich aan deze steengroef zoo weinig ge- legen liggen? Ongetwijfeld omdat het hem aan geld ontbreekt. Ik beklaag den verblinden man, die zijn oor voor goeden raad gesloten houdt." Langzaam reed hij verder. Reeds na eenige minuten ontmoette hij vrouw Fink die hare woning trachtte te bereiken. Zij droeg eene oude mand op den rug en leunde op den dorentak dien zij gewoon was op hare lange wandelingen met zich te nemen. Een verschoten roode doek was om haar hoofd geknoopt. Hare naakte voeten staken in zware schoenendie met stof bedekt waren. De vrouw zag er vervallen uit. „Goeden avond, vrouw Fink riep de op perhoutvester, zijn paard stilhoudende. De oude zag naar hem op. „Ik dank u fluisterde zij met eene heesche stem. „Gij zult wel vermoeid zijn vrouwtje „Ja, zoo gaat het als men zwaar te draden heeft." Zij waggelde. „Van waar komt gij dan „Van het dorp." „En wat hebt gij in uwe mand?" „Broodvleeschboter en eieren. Men moet Een aantal geneesheeren zoowel uit Duitsch land zelf, als uit andere landen van Europa zijn in den laatsten tijd naar Berlijn vertrokken om nader kennis te maken met de methode van prof. Koch tot onderzoek ven bacteriën vooral met het oog op die bij cholera voorkomen. De toevloed is intusschen zoo groot geworden, dat de beschikbare ruimte en hulpmiddelen reeds onvoldoende zijn, om aan de billijke eischen van officieele afgevaardigden en aanbevolen per sonen te voldoen en is eene spoedigezij het dan ook tijdelijke vergrooting en uitbreiding der bestaande inrichtingen reeds eene dringende be hoefte eeworden. 7 ?eu Duitscl^e geleerde Von Pettenkofer heeft zich de moeite gegeven om detemperatuur iu een zaal nategaan bij gaslicht eu electrisch licht. Bij zijne proefnemingen in het residentie theater te Munchen heeft hij gevonden dat bij een ledige zaal op den hoogsten rang de tem peratuur bij gaslicht tienmaal hooger is, dan bij electrisch licht. Op de lager gelegen rangen was het verschil geringer. Windthorst, de aanvoerder der Duitsche centrum-partij, bracht dezer dagen een bezoek aan zijne kiezers te Meppen en werd er als een vorst ontvangen. Hij hield bij deze gelegenheid eene redevoeringwaarin hij o. a. verklaarde dat zijne partij er geenszins naar streefdeaan het bewind te komen maar wilde de ministers, die Z. M. gekozen hadmet raad en daad ondersteunen hen slechts telkens weder wijzend op bestaande nadeelen en gebrekeD. De katholieke kerk in Duitschland dus be toogde W indthorstmoest weder in het bezit women gesteld van hare vrijheid en hare eigene geestelijken mogen opleiden. Van deze eischen Kon mets worden afgedaan. Windthorst besloot met de verklaring, dat zijne partij der regeering dankbaar was voor hare bereidwilligheid om de zonden van het liberalisme langzamerhand goed te maken. Maar hij kon met nalaten daarbij te kennen te geven, dat het hem wel wat langzaam ging. - Een stoutmoedige diefstal is eenige dagen gleden op de mijn Scharnhorst bij Brakel in Westfahm gepleegd. Van den vrij hoogen toren namelijk is des nachts de bliksemafleider geno men Dat geen der dieven hierbij den hals heeft gebrokenverwondert iedereen. Men vraagt of voortaan de haan op den kerktoren ook wel voor diefstal gevrijwaard zal zijn. ■p ^e.fc statÜe Saaiburg, in het vorstendom Keuszis voor de helft door brand vernield Ongeveer 60 huizen werden werden in de asch gelegd. De langdurige droogte maakte het blus- schingswerk zeer bezwaarlijk. *n ^et Zwitsersch kanton Ap- penzell Buiten-Rhodeu is een kurgast, de vrouw van een predikant te Neurenberg, met haar 4 jarig zoontje zoo ongelukkig van een berghelling zorgen zoo men van honger niet wil omkomen. De opperhoutvester bemerkte weldra den toe stand waarin de vrouw verkeerde, die hem met dofte oogen aanstaarde. „Dus gaat het u goed vervolgde hij. „Ik mag niet klagen, ik heb genoeg voor mij alleen. Toen Fink nog leefde, moest ik voor hem ook zorgen daar hij niet meer werken kon, doch daar is nu een eind aan gekomen. De zieke was mij een zware lastik kon niets beginnen, maar moest altijd te huis blijven, 't Is nu voorbij nu kan ik gaan waarheen ik wil." „Hebt gij dan tegenwoordig ferdienste?" „Watverdienste „Ja." „'k Zou niet weten van waar die komen moest. Daar ligt de oude steengroef, en niemand komt er meer op om iets te halen." „11a dan zal Börner u ondersteunen." De oude stiet een schellen, terugstootende lach "Corner?mij helpen?Die vrek doet als of de groeve zijn eigendom niet warehet ia den rijkaard onverschillig of ik te eten heb of met." „Van waar haalt gij dan de dingen die gii daar bij u hebt?" Grasberg wees met zijn zweep op de mand welser inhoud hij van zijn paard geheel overzien Kon. De hals eener groene flesch stak boven het stroo uit daarnaast lag een stuk rookvleesch en een brood. Dit waren geen dingen die zij met bedelen had gekregen. „Die dingen herhaalde de vrouw. „Eene mooie provisie 1" Hans Makartde groote schilderis Vrijdag te Weenen overleden in den ouderdom van 44 jaren. Dc onrustbarendemaar telkens tegengesproken berichten omtrent den toestand van den kunstenaar blijken gegrond te zijn geweest. Zijn ziekte (hersenontsteking) nam plotseling een ern- stigcn keer. Sedert Woensdag lag hij bewusteloos. Maar eenige dageu te voren deed hij nog een rijtoer in gezelschap zijuer vrouw, (zijne tweede) de gewezen danseres Linda, nog slechts korten tijd met hem gehuwd. Kort geleden nog schertste hij met Munkaczy over de treurige geruchten, die omtrent zijn gezondheidstoestand en dien van dezen kunstenaar liepen. Hij heeftnaar men zeëJ zijn dood verhaast door tegen den raad der geneesheeren invlijtig aan het werk te blijven. Makart s dood is een onherstelbaar verlies voor de kunst Wordt hem vaak gebrek aan diepte* aan denxbeelden in zijn werken verweten, in de kleuren was hij'een ongeëvenaard meester eu zijn schilderijen worden dan „kleursymphonieën„ ge noemd. Als de voornaamste zijner schilderstukken, waarvan vele door hunne rondreizen ook hier te lande bekend zijn moeten genoemd worden- vde Pest te Florence,/, of „de Zeven hoofdzonden", „Latharina Cornaro,, (wier beeld een portret moet zijn van zijn eerste vrouw), de „Intocht van Karei V te Antwerpen,, de „Jaargetijden,, „de Vijt zinnen,, enz., en behalve die groote stukken scniep zijn bijzonder vruchtbaar genie no»- een groot aantal kleinere schilderijen o. a. een ltahaansch landschap, dat tot zijn meesterstukken gerekend wordt, en voorts portretten, architec tonische ontwerpenschetsen voor decoratiën enz. Ook de middeneeuwsche optocht ter vierino- der 25jange echtvereenig. van Oostenrijk's keizer en keizerin (1S79), waarvan hij de leiding tot in de minste bijzonderheden op zich nam wordt onder zijue triomfen gerekend. Makart maakte fortuin door zijn kunst. Hij- werd te Salzburg geboren als zoon van een be diende op het kasteel Mirabell aldaar. Het begin van zijn loopbaan was ook zooals bekend is met veelbeloovend. Op 16-jarigen leeftijd werd bij var. de Weener akademie weggezonden a!s „zonder eenig talent,,. Later kwam hij onder leiding van Piloty, met DefreggerLenbach Grabriel Max e. a. Or.der leiding van dezen meester, die zijn talent erkende pn waardeerde ontwikkelde hij zich tot hij een wereldberoemd' vermogend kunstenaar was, wiens prachtig atelier tot de merkwaardigheden van Weenen gerekend werd en van wien men nog dc de schoonste verwachtingen had. Makart's moeder en echtgenoote waren zoo diep verslage^ bij zijn dood, dat zij eerst na verloop van drie uren de droeve tijding aaneen der huisgenooten konden meedeelenvandaar zeierdat het bericht betrekkelijk zoo laat tot ons kwam. Geheel Weenen treurt een groot aantal vrienden en vereerders van den kunstenaar kwamen in de kunstrijk versierde sterfkamer een laatsten blik op zijn gelaat werpen en het Ge nootschap voor beeldende kunsten beraamt reeds plannen om zijn nagedachtenis te eeren. plaats31^6" (Z0Ddag~) midda° had de begrafenis Makart laat twee kinderen uit zijn eerste hu- In het zuiden van Italië hebben no» telt ongeregeldheden plaats, veroorzaakt door7 bijgeloof en vrees voor de cholera. Het i verbeeldt zich namelijk, dat de meer gegoed? de vreeselijke ziekte met opzet trachten te yfj spreiden en in verscheidene plaatsen werden gewaande verbreiders van de plaag aangeval^ Te Milaan had dezer dagen een dnJ tusschen twee kellners plaats, waarvan de uitsl,! veel stof tot lachen heeft gegeven. Twee kellneR uit een bekend bierhuis geraakten met elkann(' in twistwelke tot handtastelijkheden over»iJ zoodat men ten slotte eindigde met een uitda°in! tot een tweegevecht op pistolen. De afstand'w* op tien passen bepaald. Op den bepaalden dj verschenen de partijen op de strijdplaats. C De wapens werden geladen de partijen te»? over elkander geplaatst en op het gegeven i ken knalden twee schoten met het gevolg, dat een der kellners nederstortte terwijl uit zijn borst een roou vocht vloeide, dat bloed scheen te zijn De andere snelde grootmoedig tot deu versh gene, terwijl hij tot zijne secondanten zeids- „Wanneer aan de eer is voldaan, moet men den ongelukkige te hulp komen." Maar ziet, eensklam richt de bloedende zich lachende op en reikte zijc bekommerden tegenstander de hand met de woorden „Het gaat mij beter dan u." DÉ pistolen waren met los kruid geladen en het vochtdat uit de borst scheen te stroomen was^ ossenbloed uit een blaas welke op een geven oogenblik opengestokeo was. De gefopte wilae eerst deze daad kwalijk nemen doch ten slotte moest hij er zelf om lachen en de vrede werd met een diner voor zes personen bezegeld Naar men verneemtzijn de moeielijkheden uit den weg geruimd die tusschen de Porteen de mogenheden dreigden te ontstaan, ten aanzien van den gezondsheidraad. De grootvizier moet gelast hebben dat de zeven Turksche geneeshee ren die in dien raad zitting genomen en daar door aan de Porte de meerderheid verzekerd hadden zich niet zouden mengen in adminis tratieve en financieele aangelegenheden; de buitenlandsche leden van den raad daarentegen schijnen bereid te zijn om met die Turksche geneesheeren in beraadslaging te treden over de beste middelen om het binnendringen der cholera te voorkomen. „Dat i3 waar „Van waar hebt gij dat dan vrouw Fink?" „Goede menschen hebben het mij gegeven." „Wie zijn dan die goede menschen?" vervolgde Grasberg. 6 „De herbergier en de schout. Maar ik moet voort. Mijne oude beenen kunnen mij niet lang dragen... Zoo gij mij eens bedenken wilt, mijn- heer." J „Hebt gij al tijding van uw zoon Vrouw Fink bleef nogmaals staan. „Van Frans bedoelt gij?" „Ik geloof dat uw zoon Frans heet." „Hij is nog altijd bij het leger er. laat sedert lang niets van zich hooren. Misschien hebben zij hem doodgeschoten even als den armen Peters, die ook niet meer aan zijn vrouw schrijft." Zooder zich verder om den hontvester te be kommeren waggelde zij voorwaarts. Toen zij de omheiniug harer woning had bereikt, sloe» zij zoo lang met den stok op de deur tot deze open ging. In den tuin gekomen wierp zij de mand op den grond. „Een lerugstootend wijf!" bromde de opper houtvester. „Ik zal er voor zorgen, dat die vrouw hier niet langer alleen woontmaar dat eer. ge schikt menscli dit huisje betrekke. Hoe licht zou het eene plaats van bijeenkomsten worden van allerlei gepeupelzoo het zulks al niet geworden is. Wie geeft dit wijf zoo rijkelijk van alles? De voorraad dien zij bij zich had was nog al van belang. De wilddieverij neemt op eene schrikbarende wijze toe en nergens kan ik een stroopcr ontdekken. Dat huis ginds komt mij- zeer verdacht voorik zal het in het oog houden. lc Saiinos aan de Mexicaansche grens, is een oproer uitgebroken tegeu het hoofd der gemeente, den alcade Santos die zich door verscheidene handelingen gehaat had gemaakt. Een volksme nigte nam het raadhuis stormenderhand in en doodde den alcade. In het gevecht met de politie, die den aanvallers weerstand bood, wer den de hoofdcommissaris en twintig andere personen gedood. Waalwijk, 8 October 1884. Openbare vergadering van den gemeenteraad op Vrijdag 10 October n.m. 7 uur. Aan de orde I. Ingekomen stukken. II. Aanbieding der gemeenterekening 1883. III. Aanleg van trottoirs. Bij konl. bes), is benoemd tot ontvanger der belastingen, rechten en accijnsen te Baarle- Nassau A. J. M. Demaghée, verificateur tijdelijk aldaar verplaatst de controleurs dor directie belastingen enz. G. II. J. Souman van Hansweert naar Vlaardingen L. de Fouw van Valkenburg naar Hansweert, G. H. W. Canten, van de waarn, controle Eindhoven naar Valkenburg; de contro leur H. Pel te Coevordenbelast met de waar- Misschien kookt zij den pot voor hen en deelt dan in hunne maaltijden. Geduld maar, ik zal het nest van tijd tot tijd bezoeken! Börner zal dan wel weder in mijne handelwijze een indringen m zijne zaken zien maar ik moet mijn plicht doen de dwaas moge er van denken wat hij wil." Hij reed voort. Vijf minuten verder liep de weg het bosch in, waar het reeds donker was geworden. De hoef slagen van zijn paard weerklonken als in een gewelf. Van alle kanten heerschte eene diepe stilte. De ruiter kende vrees noch angst, zijne pistolen waren goed geladen en een scherpe harts vanger hing aan zijne zijdewelke hem reeds bij verschillende gelegenheden goede diensten bewe zen had. Bedaard zijn pijp rookende vervolgde Grasberg zijn weg, die naar den linkeroever van de bergbeek voerde. Hij moest tot in de na bijheid van het dorp rijden om de brug te be reiken die voor het druk verkeer was gebouwd Nu bevond hij zich tegenover den vonder, van welken wy reeds vroeger gesproken hebben. De beide jachthonden die hem vergezelden vatten aldaar postzij blaften niet, maar spitsten hunne ooren en wachtten. Er moest iemand over den vonder komen. Grasberg kon niets onder scheiden daar de duisternis reeds over den vloed gedaald was. Het gedrag der honden wekte zijne opmerkzaamheidhij deed hel paard stil staan. Daar naderde een man over'den vonder, welke onder den dreun der voetstappen een krakend geraas deed hooren. De opperhoutvester gaf door^ een zacht gefluit zijnen honden een teeken stil te zijn. De gehoorzame dieren stonden als beelden zoo stil. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2